OORLOGSNIEUWS AAN ONZE LEZERS. Zooals wij in ons vorig nummer reeds hebben aan gekondigdzullen wij, on danks de groote moeilijk- h den, vanaf' 1 April a.s. ons blad TWEEMAAL per week doen verschijnen, en wel, zoolang de distributie publicaties nog aan be paalde dagen gebonden zijn, op MAANDAG- en VRIJ DAG-ochtend van elke week Wij behouden ons uit drukkelijk t recht voor artikelenberichten en ad vertenties te plaatsen naar plaatsruimte en technische mogelijkheid. De prijs van ons blad wordt alsdan 15 cent per week of f 1,95 per kwartaal. DE ADMINISTRATIE. Monument Burgemeester Moonen. c s. Pastoor Heezemans. DoorZ.H. Exc den Bisschop van den Bosch is benoemd tot pastoor der St. Catharina-pa- rochie te Eindhoven en deken dier stad, de Zeereerw. heer F. Heezemans, pastoor van St. Jan alhier. We kunnen in dit kort be stek niet tot uiting brengen, wat deze slag voor de parochie en de gemeente Waalwijk be- teekent. Dit is ook niet noodig, iedereen zal dit voldoende aan voelen en onder den indruk daarvan zijn evenals wij. Het is ook niet mogelijk on der woorden te brengen wat pastoor Heezemans in een be stek van 10 jaren voor onze parochie en voor de geheele gemeente heeft gedaan op gods dienstig, cultureel en sociaal gebied, en wat voor plnnnea z'n geest vervulden voor de toekomst en waarvan er vele reeds ingevorderd stadium ver keerden. Wij moeten hem gelukwen- schen met deze prachtige pro motie, maar wij missen daar door een herder en leider van groote godsvrucht, van diep inzicht, van gedegen kennis en een priester met groote gaven en groot formaat. Wij brengea hem dank voor alles wat hij voor en onder ons deed, met onze beste wen- schen. Eindhoven moge zich geluk kig prijzen zulk een pastoor deken te kunnen begroeten. CHR. SCHOOL. In verband met het 25-jarig bestaan der Christelijke School te v.m. Besoijen, zal op Maandag 2 April a.s. (Tweeden Paaschdag) in het Ned. Herv. Kerkgebouw aldaar een gecombineerde dienst worden gehouden door de Ned. Herv. Kerk te v.m. Besoijen en de Geref. Kerk te Sprang, waar in zullen voorgaan Candidaat Mo lenaar, hulpprediker te Sprang en Ds. v. d. Peut te Besoijen. Aanvang des voorm. half tien. Waalwijks Belang. Het bestuur van Waalwijks Belang kwam 1.1 Dinsdagmid dag weer, na 4 jaren, bijeen, besprak verschillende aan gelegenheden de herrijzenis dezer vereeniging betreffende en de directe hervatting der werkzaamheden. Besloten werd een algemeene ledenvergadering uit te schrij ven op Maandag 16 April a.s„ waarin behandeld zullen wor den de herrijzenis van Waal wijks Belang en daarmee ver band houdende zaken. Op uitnoodiging van de re dactie van ons blad heeft het bestuur van W. B. zich gaarne geconstitueerd als comité tot oprichting van 'n gedenksteen of monument voor burgemeester Moonen c. s. waarvoor de in schrijving in ons blad nog steeds loopende is. Zilveren Politiejubileum Inspecteur Hoeben. Onze inspecteur van politie, de heer N. Hoeben, herdacht 1,1. Dinsdag zijn zilveren poli tiejubileum in dienst der ge meente Waalwijk. Ter gelegen heid hiervan werd hij, met zijne familie ontvangen op de trouwzaal van het Raadhuis, alwaar bij in een korte plech tigheid op sobere doch harte, lijke wijze gehuldigd werd. In tegenwoordigheid van politie personeel, ambtenaren en an dere belangstellenden, werd al lereerst het woord gevoerd door burgemeester van der Heijden. In uw dienst, zoo zeide spre ker, hebt U hier alle rangen met eere doorloopen. Het is geen gemakkelijke taak, politie man te zijn, zeker niet in een hoogere functie. Er wordt veel van U geëischt en weinig ge geven. De erkentelijkheid voor het werk van den politieman, is in het maatschappelijk leven vaak gering en Uw taak daar. om ondankbaar. Toch hebt U deze taak zoo goed mogelijk vervuld en U hebt U doen kennen als een plichtsgetrouw en betrouwbaar politieman en ook als een goed vaderlander. De burgemeester bracht den jubilaris vervolgens zijn harte lijke gelukwenschen over, waar in hij tevens diens echtgenoote betrok en het gebruikelijke ge schenk onder couvert aanbood als blijk van erkentelijkheid. Nogspraken wethouder Smol ders, die vooral de onkreuk baarheid en volkomen onaf hankelijkheid van den jubilaris belichtte, waarna de hoofd agent der politie, de heer Hel lings, wees op den steun, het medeleven en de vriendschap, die niet alleen hij, maar ook alle ondergeschikten in het corps van den jubilaris steeds ondervinden en waaraan het te danken is, dat er zoo'n goede en opgewekte geest in het corps heerscht. Hij bood een passend geschenk aan. Tot slot sprak de heer Bos namens de ge meente ambtenaren nog enkele hartelijke woorden, waarna de jubilaris, zeer getroffen, door de gebrachte hulde een dank woord sprak en de aanwezigen uitnoodigde ten zijnen huize. VOOR DE REPATRIEERENDEN. Zooals bekend heeft de Lang- straatsche afdeeling van de Nationale Centrale Hulpver leening Nederland" het initia tief genomen voor een inza meling van houdbare levens middelen ten bate van de re- patriëeringskampen. Deze actie die in enkele plaatsen reeds achter den rug is, heeft een geweldig resultaat opgeleverd. Onze Brabanders schijuen, na alle beroeoen die reeds op hen gedaan zijn. nog steeds een on uitputtelijke gulheid te bezitten. In Waalwijk b,v. is de opbrengst boven alle verwachtingen. De inzameling geschiedde door een werkgemeenschap der jeugd organisaties, terwijl een begelei dende harmonie voor de pro paganda zorgde. De H.A.R.K. zal de samenstelling de paketten verzorgen. Een kijkje in het magazijn, waar de ingezamelde gaven zijn opgestapeld, doet je gewoon versteld staan. Onzemenschen willen blijkbaar alles doen om het lot van onze landgenooten, die uit hun dwangarbeid in Duitschland huiswaarts keeren, gedurende den wachttijd, die zij in de repatrieëringskampen moeten doorbrengen, zoo licht mogelijk maken. De beschik king over deze goederen krijgt bet Roode Kruis, dat ook voor de uiteindelijke verdeeling zorgt. Sigaren-winkeliers. Zondag hield de Kring Waal wijk van de Vakgroep Detail handel en Tabaksfabrikaten een vergadering in Hotel De Twee Kolommen^. De opkomst was behoorlijk, maar had toch wel beter kunnen zijn. De vergade ring werd gepresideerd door den Provincialen Voorzitter den heer Aug. van Deurzen, die een inleiding hield over het onder werp «Distributie en Tabaks- positiecr. Hetgeen hij hiervan vertelde, was zeer zakelijk, en maakte op de aanwezigen een goeden indruk. Na fde inleiding~werd gele genheid gegeven tot betstellen van vragen, welke door den voorzitter op de hem aangena me wijze tot ieders tevreden heid werden beantwoord. Het was een leerzame aan gename vergadering en de af wezigen hebben veel gemist. In deze vergadering gingen ook stemmen op om tot op richting te komen van een onderafdeeling van de Vakgroep Kring Waalwijk in den vorm van een winkeliersvereeniging. Daarover zal nog nader ge sproken worden. Benoeming. Aan de R.K. Jongensschool van St. Clemens alhier is be noemd tot onderwijzer de heer A. Boelen te Elshout. DRUNEN. Zondagmiddag hield de R.K. Jongen Boerenstand een alge meene ledenvergadering. De spreker van dezen middag was den heer Vermeer die een interesante technische lezing hield over de verhouding tus- schen boer en smid aangaande het verzorgen van paaiden. Spr. gaf daarna een uitvoerig overzicht over,'de functie, den bouw der hoeven en |het doel van het hoefbeslag. De lezing welke met practische wenken vergezeld ging was zeer leerzaam en oogstte veel ap plaus. Algemeen werd besloten de heer A. Kamp die in de voor gaande jaren zooveel op het gebied van vakonderwijs heeft gedaan als technisch adviseur aan te zoeken, welk aanzoek den heer Kamp inmiddels heeft aangenomen. Teneinde misverstand te voo* Eisenhouwer zegt „Het Rijnfront is ineen gestort", Geweldige opmarschen der geallieerden Wanneer ooit, dan hebben de geallieerden thans wel hun superioriteit bewezen en aan getoond dat het duitsche leger niet veel meer is, dan een speelbal, die men naar eigen believen steeds verder voor zich uit drijft. De slag om de Rijn is ge wonnen. Het bruggehoofd in 't Noorden breidt zich in diepte en lengte steeds verder uit. Tusschen Bingen en Koblenz zijn de Amerikanen op 9 plaat sen de Rijn overgestoken en vormden één groot brugge hoofd, Parachutisten bezetten 6 bruggen over de Oude IJsel die bij Doesburg in de Neder- landsche IJsel uitmondt. Het 7e Amerikaansche leger stak bij Straatsburg de Rijn over en naar alle richtingen breidt het front zich thans uit Aan de Zuidzijde werd Walsum bezet. Rees is nu ook practisch van vijanden gezuiverd. De geallieerden staan op 8 km. van Bocholt. Amerikaan sche troepen vechten op 8 km. van Dorsten. Zij bereikten een voorstad van Duisburg en staan op 15 km. van Essen. Churchill heeft een bezoek gebracht aan het strijdtooneel ten Oosten van de Rijn. Bij Remagen is het le Ame rikaansche leger door de stel lingen van de 9e duitsche pant serdivisie heengebroken en be reikten de omgeving van Web star, 85 km. ten Oosten van den Rijn. Van 1 tot 24 Maart werden 249.000 duitschers gevangen ge nomen. Groote successen zijn behaald door Patton's 3e leger. Na 'n opmarsch van 43 km. zijn ze door alle duitsche stellin gen heengebroken, veroverden Darmstadt en nog 3 andere steden, trokken op tot de Main, zij vechten in de buitenwijken van Frankfurt en zijn de stad Aschaffenburg binnengetrok ken. Tankcolonnes van dit leger rukken op naar Neurenberg. Afdeelingen van het negende Amerikaansche leger staan op geweerschotsafstand van den grooten verkeersweg die van het Ruhrgebied over Hannover naar Berlijn loopt. Het tweede Britsche leger staat nog maar 5 km. van Emmerich. Hodges' troepen zijn de stad Limburg, 50 km. ten oosten van de Rijn binnengetrokken. Lucht front: De geallieerde luchtmacht voerde dagelijks weer meer dan duizenden vluchten uit. Het wordt eentonig iederen dag 'n mosquito aanval op Berlijn te moeten melden. Het was vannacht de 36e. Oostfront: In Hongarije zijn de Russen minder dan 165 km. van de Oostenrijksche grens. Meer naar het Noorden zijn Marinovski's troepen tot den aanval overgegaan. Zij zijn Komarno dicht genaderd en veroverden Papa en Devecter. In Oost Pruisen wordt de positie der duitschers steeds hopeloozer. Op een dag liepen meer dan 80.000 duitschers over. Verre Oosten: De Amerika nen hebben het eiland Okinawa in de Rioe Kioe groep, 650 km. afstand van Japan met slag- schehen en deklandingsvlieg- tuigen aangevallen. Argentinië heeft den oorlog verklaard aan Duitschland en Japan. (H. N.) Nieuws uit Waalwijk en Omgeving. a. Dit grasland ten spoedigste, doch' uiterlijk 28 Februari bij den Plaatse lijken Bureauhouder is aangegeven. b. Het te scheuren grasland door of van wege den Productiecommissaris is goedgekeurd. c. Het grasland voor 31 Maart is of wordt gescheurd. d. Voorzoover de oppervlakte ruwvoe- dergewassen op het bedrijf in 1945 minder bedraagt dan de oppervlakte 1944. De scheurpremie bedraagt: 500.per ha. als op het gescheurde grasland koolzaad is verbouwd. 400.per ha. als op het gescheurde grasland aardappelen zijn geteeld, voor zoover de totale oppervlakte aardappelen op het bedrijf grooter is dan in 1944. 300.per ha. als andere gewassen zijn geteeld, met uitzondering van ruw- voedergewassen. Geïnundeerde bedrijven. Geïnundeerde en andere op soortgelijke wijze getroffen bedrijven, welke een teeltplan voor 1945 hebben ingediend bij Bedrag vorig nummer f 3898,84 Gezelschap „Amicitia" f 25, Gilde St. Ambrosius uit v.m. Baardwijk f 27, Bi*jartvereeniging K. N. A. f 20. N.N. f 50.- R.K. Kleermakerspatroons Waalwijk r 61.50 Totaal f 4082,34 den Dienst Landbouwherstel, en aan dit door deze instantie nader vastgestelde teeltplan gevolg geven, worden geacht, aan hun verplichtingen t.a.v. het alge meen „Teeltplan Akker- en Weidebouw 1945" te hebben voldaan. Afmaaien van onrijpe gewassen. Het afmaaien van onrijp graan en on rijpe oliehoudende zaden is verboden met uitzondering van silomais en snijrogge en rogge voor strooband. De snijrogge moet echter vóór 10 Mei 1945 gemaaid zijn. Afmaaien of omploe gen van oliehoudende zaden is slechts toegestaan, wanneer het gewas als mis lukt is te beschouwen en voor het af maaien en omploegen toestemming ver kregen is van den Productiecommissaris. Afwijkingen. Indien voor een economische bedrijf- voering afwijkingen van bovenstaand Teeltplan noodig zijn, moeten deze vóór 1 April 1945 en anders zoo spoedig mo gelijk bij den Productiecommissaris wor den aangevraagd. VERGADERING P.T.T. Vergadering der Afd. St. Jan te Waal wijk van den Nederl. R.K. Bond van P.T.T.-personeel op Zondag 25 Maart in café v. Bracht. Te ruim 3 uur opende de voorzitter deze bijeenkomst en constateerde dat onze afdeeling een ledental telt van acht-en- dertig. Op voorstel van den secretaris wordt besloten eene H. Mis te laten op dragen voor het overleden lid P. v. Veld hoven uit Loon-op-Zand. De contributie wordt voorloopig vastgesteld op 10 cent per week per lid, zulks tot bestrijding der eerste onkosten. Alsdan worden candi- daten gestemd voor zitting in het tijdelijk bondsbestuur. Ook de in uitzicht gestelde salarisverhooging wordt nog even be sproken, terwijl den wensch naar voren wordt gebracht om te probeeren een tij delijk of noodorgaan te ontvangen om weer contact te krijgen met andere afdee- lingen. DE ARBEIDERS UIT DE SCHOEN EN LEDERINDUSTRIE BRENGEN HUN WENSCHEN EN GRIEVEN NAAR VOREN. Gehoor gevend aan een oproep van het bestuur van den R.K. Fahrieksarbeidersbond „St. Willibrordus", waren in Thalïa een groot aantal arbeiders uit de schoen- en lederindus trie bijeen gekomen. Het doel der vergadering was, te komen tot een hechte organisatie van alle R.K. fabrieksarbeiders, maar ook om hen gelegenheid te geven, zich uit te spreken over hunne grieven, wenschen en verlangens. Het zou ons te ver voeren, de verschillende vragen en opmerkingen en antwoorden op den voet te volgen. Wij zullen daarom trachten een algemeenen indruk te geven van de voornaam ste aangelegenheden die den arbeiders, blijkens hunne uitlatingen zeer na aan het hart liggen. Daar was op de eerste plaats de kwestie der loonen. Een loon van 21.60, waarmede vele arbeiders naar huis gestuurd worden, be schouwde men absoluut als onvoldoende en men bracht krachtig de meening naar voren, dat eene vefïiooging niet alleen aan de wel willendheid van den patroon moet worden overgelaten, want dat er dan weinig van terecht kwam. Men protesteerde tegen de beweerde meening als zou er arbeidsschuwheid bij de arbeiders bestaan. De oorzaak van die vermeende arbeidsschuwheid komt alleen, door dat de arbeiders er niets voor voelen voor een „hongerloon" te gaan werken. Men trilt om aan den gang te gaan, maar op grondslag van een menschwaardig loon en als dat niet mo gelijk is, stelt men voor niet meer naar de fabriek te gaan. Voorts protesteerde men tegen een fabriek, die den arbeiders den vrijen Za terdagmiddag weer wilde ontnemen en hoe het mogelijk is, dat men op de eene fabriek zooveel meer kan verdienen dan op de andere. Op krachtige wijze werd geageerd tegen de Heide Maatschappij, waar men reeds meer dan 15 jaar tegen gevochten heeft en die zich thans opnieuw aandient onder den naam „Dienst Uitvoering Werken". De vergadering eischte van het bestuur, dat men met deze menschen niet meer in zee gaat. De Heide Mij. heeft millioenen verdiend en stuurde de arbeiders met een paar gulden naar huis, met zulke menschen moet men niet meer samen willen werken. Met bijval der vergadering bracht een der aanwezigen naar voren, dat de V 2 reeds voor den oorlog bestond in den vorm van den loopenden band en het stuk loon. De loopende band was oorzaak, dat de arbeiders, wanneer zij thuis kwamen uit de fabriek, van moeheid eerst moesten rusten en slapen voor zij in staat waren te eten, terwijl het stukloon der arbeiders tegen elkaar op jaagt en vaak het onmogelijke van hen vergt. In dit verband bracht men opnieuw de eischen naar voren, die blijkbaar ook in een radio uitzending genoemd zijn40-urige werkweek. Zaterdag sportdag, 14 dagen vacantie en geen stukloon. Ook werd verzocht te streven naar een plaatsing van Waalwijk in de tweede klas en het houden van fabrieksvergaderingen, waarin de belangen naar voren konden worden gebracht. Om die fabrieksvergaderingen mo gelijk te maken en resultaat te doen hebben, moet men dan den patroon verzoeken, daar voor een uur van den arbeidstijd af te staan, zoodat i,eder daarbij tegenwoordig kan zijn. Op bijzonder krachtige wijze steunde de ver gadering een opmerking, dat de arbeids- bureaux dienen te verdwijnen. Men is thans bevrijd, zoo zegt men, maar het is geen vrijheid, als de arbeider niet over zijn eigen werkkracht kan beschikken. Men heeft het vertrouwen in de arbeidsbeurzen verloren, die vroeger de zoons aanwees voor dwangarbeid in Duitschland en thans de vaders, buiten hun weten, aanwijst voor arbeid voor den Dienst Uitvoering Werken. Men noemde het arbeids bureau een „verkooplokaal van fabrieksarbei ders" en het wringt iedereen, dat deze in stantie thans gehandhaafd blijft. „Het ar beidsbureau is een kapitalistische instelling," zoo zei men, „die de arbeiders vastlegt ten gunste van het kapitaal, omdat men bang is, zonder werkkrachten te komen. Vroeger trapte men de arbeiders buiten en daarvoor had men geen arbeidsbureau noodig". Enkele stemmen gingen nog op voor één groote eenheidsorga nisatie. Bij de beantwoording van de verschillende sprekers, wezen adviseur en voorzitter er bij herhaling op, dat meer dan ooit duidelijk gebleken is, dat een hechte organisatie nood zakelijk is, want anders zal men nooit iets bereiken. Deze organisatie moet echter geba seerd zijn op de geloofsovertuiging, omdat een groote eenheid, door de verschillen van inzich ten toch onbereikbaar is. Men heeft wel een I eenheid in den top en ditzelfde principe kan men plaatselijk doorvoeren, als algemeene vak belangen behartigd groeten worden en samen werking daarvoor noodzakelijk is. Van ver plichting tot organisatie kan nog geen sprake zijn, ook al wenschen stemmen uit de ver gadering, dat die verplichting van bovenaf moest worden opgelegd. Het is wel de bedoe ling, dat ook de niet-georganiseerde arbeiders van hun loon eenzelfde bedrag zullen moeten missen als de contributie der georganiseerden bedraagt, dit zal dan misschien een stimulans zijn om de algemeene organisatie te bevor deren. Vele bezwaren, die de arbeiders naar voren brachten, werden door het bestuur gesteund. Men weet, dat er mistoestanden bestaan en dat het tijd wordt, dat daaraan een einde wordt gemaakt. Dat zal men echter alleen kunnen doen als men een krachtige organi satie heeft, die ten volle vertrouwt op het bestuursbeleid. Het bestuur is daarom van plan af te treden. De vereeniging kan candi- daten stellen en als op die wijze de atmosfeer geheel zuiver is en een krachtige organisatie verkregen wordt, kan er ook met kracht ge werkt worden aan verbetering van de positie der arbeiders. Intusschen zal het bestuur reeds thans de voornaamste bezwaren onder de oogen zien en zijn invloed aanwenden ten deze iets te bereiken. Vooral met betrekking tot het ontslag, waarbij alleen rekening wordt gehouden met de opgave van den patroon en de werknemer geen gelegenheid krijgt zich te verdedigen. Men zal er naar streven, dat ten deze ook het bestuur een adviseerende stem krijgt. Tot slot sprak de eerw. adviseur kapelaan Völker nog enkele opwekkende woorden. Hij wees nog eens op het nut der organisatie van alle arbeiders en sprak er zijn voldoening over uit, dat men nu eens heeft kunnen hooren, wat er leeft in de harten der arbeiders, dat er iets veranderd is en de vernieuwingsge dachte ook bij de arbeiders ingang gevonden heeft. Met betrekking tot de ingrijpende voor stellen tot wijziging van sommige toestanden, wees spr. er op, dat men er hier wel zoo over kan denken, maar men vormt hier nog maar een kleine kring en het is niet zeker dat bijv. 500 menschen in een andere plaats er hetzelfde van denken. Daarom zal men moeten wachten, tot ons geheele land is be vrijd en de geheele bevolking zich over die verschillende problemen kan uitspreken. In tusschen kan men natuurlijk reeds wel zijne gedachten en wenschen kenbaar maken, maar dat zal eerst ten volle tot zijn recht kunnen komen, als het gebeurt via een hechte vaste organisatie. Men moet niet op eigen houtje beginnen en men moet ook niet zeggen, naar die fabriek gaan we niet meer heen en dit doen we niet meer en dat moet er uit. Men kan alleen iets bereiken via de organisatie en als men iets heeft, moet men daar dan met het bestuur over praten, zoodat het bestuur kan trachten verbetering in Uw positie te verkrijgen. EEN GOEDE VANGST. De gemeentepolitie heeft een goede vangst gedaan met de aanhouding van den 19-jarigen in Waalwijk verblijvenden Amsterdammer A. I., die in het Huis van Bewaring is opgesloten, verdacht van diefstal van twee zoo goed als nieuwe rijwielen en een geslacht konijn. Zijn ar restatie dankt men aan goed werk van den hoofdagent van politie Hellings, die na een huiszoeking bij I. een geslacht konijn aantrof. I. werd hierover dusdanig aan den tand gevoeld, dat hij moest be kennen, dat dit konijn van diefstal af komstig was. Een voortgezet nauwkeurig onderzoek bracht toen tevens aan het licht, dat I. twee rijwielen op handige wijze verborgen hield, waarvan één ge demonteerd en het ander schier onher kenbaar veranderd. De heer Hellings wist den verdachte echter dusdanig in het nauw te brengen, dat deze volledig door de mand viel. De rijwielen konden den eigenaren in completen toestand worden teruggegeven.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2