VERMIST een Dubbeltjes-armband, Hollandsche Keeshond. li EEN FLINK ECHTPAAR R. PULLENS Met zeer groote vreugde f Gevraaad een d#>nelnkc 's-Hertogenbosch. In den Bosch sprak H.M. in 't bijzonder tot een deputatie der Geldersche bevol king, De Koningin gaf uitdrukking aan Haar gevoelens van Haar diep medeleven. De bevolking prijzend wegens haar moe dige houding en haar bemoedigend voor de toekomst. AAN ONZE LEZERS! Hoezeer nog steeds ge- handicapt door 't gemis aan gas voor onze zetmachines en de beperkte papier-toe wijzing, zullen wij met in gang van 1 April a s. ons blad TWEEMAAL per week doen verschijnen. Nadere mededeelingen a.s. Vrijdag. DE ADMINISTRATIE. WAALWIJKS BELANG. Een breed front over de Rijn ten N. van 't Ruhrgebied. Westfront. Het geallieerde hoofdkwartier heeft meegedeeld dat maarschalk von Runstedt is ontslagen aan 't Westfront. Kes- selring is benoemd tot zijn op volger. In 3 weken veroverden de Amerikanen 13 500km2 gronden bevrijdden ze 20,000 buitenland- sche arbeiders. Van Ludwigshafen zijn afdeelin- gen 5 km. verder doorgestooten. De buit is geweldig: 350 tanks, 200 kanonnen en 2000 voertuigen. Mainz is thans geheel bezet. In het bruggehoofd ten Oosten van Remagen zijn de Amerikanen op gerukt tot voorbij Beuel. In het Zuiden van het bruggehoofd werd Neuwied veroverd. Zaterdag werd bericht, dat troepen van het 3e Amer. leger onder bevel van generaal Patton den Rijn op een nieuwe plaats zijn overgestoken. Volgens be richten uit duitsche bron zoude plaats, waar dit bruggehoofd werd gevestigd, ten zuiden van Mainz bij Oppenheim gelegen zijn. In het Saargebied is de laatste duitsche tegenstand ineen gestort. De Amer. veroverden Speuer, Landau en Pirmasens. Het geallieerd opperbevel deel de Zaterdagmiddag mede, dat de geallieerde legermacht met een breed front over de Rijn is ge trokken boven het Roergebied. Generaal Zukow heeft 'n groot offensief ingezet aan de Oder ter hoogte van Berlijn. (H.N.) GASTOEVOER. In 't bericht „Gastoevoer" in 't vorig nummer van ons blad is een vergissing ingeslopen. Er staat n.l. Dinsdags en Don derdags geen gas, dit moet zijn Dinsdags en V r ij d a g s, als steeds. ANTI-LUISBEHANDELING. Naar aanleiding van den op roep aan de Ingezetenen van Waalwijk betreffende anti-luisbe- handeling, in ons vorig nummer, deelen wij mede dat deze be handeling zal plaats hebben Maan dag 26, Dinsdag 27 en Woens dag 29 Maart a.s. en wel van 9 12 en van 14 tot 17 uur, in de volgende lokalen Voor Waalwijkeen der loka len van de openbare lagere school (ingang naast het school huis). Voor Baardwijkhet gymna stieklokaalder R.K. Meisjesschool Voor Besoijeneen der loka len van de Christelijke school. DISTF IIBUTIE VAN TE> lTIEL. Ter kennis van het publiek wordt gebracht, dat, in verband met een binnenkort bij den detailhandel plaatsvindende inventarisatie, alle in omloop zijnde textielvergunningen met ingang van 29 Maart a.s. hun geldigheid zullen verliezen. Het is derhalve nog slechts tot en met Woensdag 28 Maart a.s. mogelijk de artikelen, waarop men blijkens bedoelde vergunning(en) recht heeft, te koopen Personen, die op laatstgenoemden datum, wegens een tekort aan een bepaald artikel bij den hen toegewezen winkelier, nog met in de gelegenheid waren hun vergunning(en) in te wisselen, kunnen deze in de week van 2-7 April op het plaatselijk distributiekantoor inleveren. Getracht zal worden aan deze categorie nieuwe geldige vergunningen te verstrekken, indien blijkt, dat zij inderdaad wegens bovengenoemde reden niet in staat waren op hun vergunning(en) te k°°Het 'is den detailhandel na 28 Maart a.s. verboden af te leveren op vergunningen, welke gedateerd zijn vóór 1 April 1945. VERSTREKKING TWEEDE DISTRIBUTIESTAMKAART (TD) EN/OF INLEGVEL (Iv). Alle personen, welke woonachtig zijn al of niet tijdelijk, zoo als geëvacueerden e.d. in de gemeenten Drunen en Vlijmen, en niet in het bezit zijn van een TD en\o{ Iv, moeten op het plaatse lijk Distributiekantoor een formulier MD. 113-01 ter verkrijging van een nieuwe TD enlof Iv, afhalen. Deze formulieren behooren, vergezeld van [een proces-verbaal, waaruit blijkt om welke reden(en) bedoelde bescheiden niet aanwe zig zijn, uiterlijk Zaterdag 31 Maart a s. volledig ingevuld en on derteekend (in drievoud) wederom op dezelfde plaats te worden ingeleverd. Per gezin behoeft slechts één formulier te worden ge- beBetrokkenen zullen zoo spoedig mogelijk bericht ontvangen wan neer en waar zij een nieuwe TD enjof Iv in ontvangst kunnen Zijdie reeds een aanvraagformulier, als hierboven bedoeld, heb ben ingediend, behoeven zulks niet opnieuw te doen. DISTRIBUTIEKRING 251 WAALWIJK, 26-3-45 A. J. KLEYBERG, wnd. leider. Het Duitsche nieuwsagentschap haalt een gedeelte aan van het Duitsche legerbericht van Zondag waarin gemeld wordt, dat vier Duitsche officieren terechtgesteld werden voor lafheid en voor plichtsverwaarloozing in de ge vechten om Remagen. Zij hebben vergeten te juister tijd de brug van Remagen te doen springen of deze krachtdadig te verdedigen. Een vijfde officier werd bij ver stek ter dood veroordeeld. De afwezige officier is kapitein Brath- ke, die het bevel voerde over de troepen te Remagen. De Duitsche radio heeft aan- gekondigd, dat duizend officieren en soldaten werden terechtgesteld nadat zij door'n bijzonder Krijgs- gericht tot de doodstraf veroor deeld werden, Bovengenoemd Krijgsgericht werd speciaal op gericht om te oordeelen over de gevallen van vaandelvlucht en andere erge militaire misdrijven. Vele soldaten worden opgehangen. Te Moskou wordt vernomen, dat Himmler bevel gegeven heeft iedere soldaat, die zich van zijne eenheid verwijdert en die elders aangetroffen wordt, binnen de 2 uren op te hangen, Dat is kan ook de verklaring, waarom de Sovjettroepen, bij het binnenrukken van Duitsche plaat sen opgehangen Duitsche soldaten aantreffen. De in ons vorig nummer geplaatste verlovings— advertentie uit K'heuvel berust op 'n mistificatie, uitgevonden door 'n paar Kaatsheuvelsche jonge lui, die zich hiervoor voor de rechtbank zul len hebben te verant woorden. Met groote vreugde en dankbaarheid geven wij ken- nis van de geboorte van ons zoontje NORBERT, die bij het H. Doopsel de namen ontving Norbertus Theodorus Maria. H. v. Bladel G. v. Bladel-Pullens Waalwijk, 16 Maart '45. Hoogeinde 1 GEVRAAGD zonder kinderen voor huis knecht en dienstbode of 2 FLINKE MEISJES. Goede behandeling en goede kost. Br. onder No. 410 Bur. v. d. blad. Gevraagd NET MEISJE voor dag of dag en nacht. Gezin met vier kinderen van 5, 13, 17 en 19 jaar. Des- gewenscht Zaterdagnamid dag en Zondag vanaf circa 11 uur vrij. Br. onder No. 411 Bur. v. d. blad. H.H. Bakkers. GEVRAAGD eenbekwaam BAKKER of een vergevorderd LEERLING Intern of extern. PULLES-HEESBEEN Waalwijk. Verloren gaande van Capelle naar Waspik. Tegen belooning terug te bezorgen bij W. DORST, Winterdijk C 249, Capelle. Laat Uw schoenen door ons repareeren Behandeling vakkundig en vlug Prijzen volgens R.H.L. W A A L W IJ K sinds 10 Maart 1945 een BLAUW-GRIJZE Tegen flinke belooning terug te bezorgen A. VAN GORKUM, Galgeneind 57b, St. Joachifflfi-Moer, I TC KAAB r\r en tranen gekost heeft en U ondanks het onschatbare voorrecht van ver' lost te zijn van de dwingelandij van den bezetter nog gebukt doet gaan onder vele lasten, zoowel op geeste lijk als op stoffelijk gebied, den proef wordt gesteld door den lan gen duur der bevrijding en gij dus thans meer dan ooit den spreuk van Jan Pieterszoon Coen: „Ende despe- reerd niet" tot de Uwe maakt. In afwachting van onze hereeniging met onze broeders en zusters, waar van wij ons het lot haast niet kunnen voorstellen, zijt gij geroepen mede de grondslagen te leggen, waarop, na de algeheele bevrijding een nieuw, een sterk en een eendrachtig vaderland zal verrijzen. In dit voor ons volksbestaan zoo hoogst ernstige tijdsgewricht kan al leen dezelfde geestesgesteldheid als tijdens de bezeting van U uitging van opoffering en dienen en Uw plicht doen tegenover het vaderland, thans in dienst gesteld van de voorbereiding van den opbouw ons land de ver wezenlijking brengen van het ideaal dat ons allen voor den geest zweeft, nl. temidden van een wereld die in puinhoopen ligt een Nederland van onverzettelijken geestkracht met zijn Regeering bouwende aan zijn nieuwe toekomst. Dit zal onze overwinning zijn: een Nederland sterk door een heid bij verscheidenheid, waarin er een andere verhouding is gegroeid tusschen mensch en mensch, van een onderling vertrouwen, waardeering en elkander willen begrijpen en helpen. Wij kunnen hier niet bijeen zijn zonder dat in ons opstijgt de bede tot God om bevrijding en spoedige ver lossing uit nood en marteling van onze onderdrukte broeders en zusters in het Noorden en van onze zoo zwaar beproefde rijksgenooten in Ne- derlandsch-Indië. Van heeler harte breng ik hulde aan allen die in de jaren die achter ons liggen taaien, onverzettelijken weerstand boden. Ik ben ervan over tuigd in Uw aller geest te handelen, indien ik U voorstel thans eenige oogenblikken van eerbiedige stilte in acht te nemen als hulde aan al Uwe helden die vielen bij het volbrengen van him plicht in hun prachtigen on verzettelijken weerstand tegen den overweldiger, aan hen die schouder aan schouder streden met onze bond- genooten en den dood vonden bij den strijd om onze bevrijding en aan hun gevallen Amerikaansche, Britsche, Poolsche en Canadeesche krijgsmak kers". H.M. verhief zich van haar zetel en stond eenige oogenblikken in stille aan dacht. Alle aanwezigen waren getroffen door den ontróerenden toon, waarop H.M. de lijdenden in bezet gebied en de gevallen helden had herdacht. „Wij wisten dat in de moeilijke jaren ver van ons weg iemand was die met ons meeleefde en alles deed om ons te helpen", zoo sprak de waarnemend Com missaris der Koningin, de Heer J. Th. Smits van Oyen in zijn korte krachtige rede. „Uwe Majesteit is in deze tijden een veilige loods geweest. Wij bidden God om hulp voor onze landgenooten in bezet gebied en zullen al onze krachten geven tot wij allen vereenigd zullen zijn, met het Prinselijk paar en Uwe kleinkin deren". Spontaan werd het Wilhelmus ingezet. „Leve de Koningin", klonk een forsche stem. „Leve het Vaderland", antwoordde Met minister Beel hield de Koningin daarop een conferentie met de leden der voormalige plaatselijke verzetsbeweging, welke langen tijd duurde en gedurende welke de menschenmenigte buiten natio nale liederen zong. Kort na twaalven verscheen H. M. andermaal op het bordes, waar een aantal oorlogsslachtoffers en gijzelaars was opgesteld. Langen tijd onderhield de Koningin zich met een echtpaar, dat bij het opblazen van het stadhuis te Heusden alle vier zijn kinderen had verloren. Zij sprak met een jongen man, soldaat bij de stoottroepen, die tijdens een patrouille door een land mijn was gewond en het gezicht had verloren. Zij drukte hem de hand en zeide: „U kunt mij niet meer zien, maar U voelt mijn handdruk. Ik dank U voor wat U voor het vaderland Ik begrijp hoe zeer Uw geduld op hebt gedaan." Ook sprak zij met twee weduwen, wier echtgenooten tijdens de Philips-staking waren doodgescho ten en met een machinist der spoor wegen, wiens zoon in Duitschland ge fusilleerd is. De menschenmenigte had zich zeer kalm gedragen, terwijl H. M. zich op het bordes met de oorlogsslachtoffers onderhield, doch toen zij zich naar haar auto wilde begeven, waren de menschen niet meer te houden. Politie, soldaten en padvinders konden niet langer weerstand bieden aan den druk van de juichende, jubelende menschenmenigte. De afzetting werd opnieuw verbroken en een ieder drong op om toch zoo dicht mogelijk bij de Koningin te kunnen komen. Zij, die hierin slaagden, riepen de Koningin bewogen toe hoe blij zij waren en velen waren hun ontroering niet meer meester. Men kon de Konin gin nauwelijks meer zien in de deinende, woelende menschenmenigte, waarboven uit filmcamera's en muziekinstrumenten staken, welke de eigenaren angstvallig en dikwijls vergeefs voor beschadiging trachtten te vrijwaren. Het gevolg van H. M. deed wat het kon om Haar te gen den druk te beschermen. Bezorgd zeide H. M. telkens weer: „Als er maar geen ongelukken gebeuren! Eindelijk slaagde men er in een pad naar de auto vrij te maken en zelfs toen was het voor den chauffeur nauwelijks mogelijk om weg te komen. Heel lang zaam gleed de wagen door de men schenmenigte. Toen de Koningin reeds ver weg was, hoorde men nog de toe juichingen. Later zond H. M. haar liaison-officier uit met de opdracht zich ervan te over tuigen, dat er geen ongelukken waren gebeurd in het gedrang, hetgeen geluk kig niet het geval was geweest. Woensdag, Donderdag en Vrijdag be zocht hare Majesteit tot slot van Haar reis Maastricht, Heerlen, Sittard, Susteren, Echt, Roermond en Venlo, een gebied.dat nog slechts 23 dagen is bevrijd. In Maas tricht zong de Maastreechter Staar H. M. toe, in Heerlen brachten de mijnwerkers Haar een ontroerende hulde, inVenlozon- gen op de puinhoopen der stad de inwo ners de Koningin Haar volkslied toe. 's Middags vertrok de Koningin dan met een Dakota, bestuurd door Nederlandsche piloten en beschermd door een eskader Spitfires naar Engeland, waar zij behouden is aangekomen. Bij het vertrek wasZ.K.H. Prins Bernhard aanwezig. DISTRIBUTIEKRING 251 WAALWIJK - OFFICIEELË BONAANWIJZING Voor h.l bevrijde Nederlandsche gebied «IJn voor het tijdvak van 18 tot en met 31 Maart 1945 de navolgende bonnen van de bonkaarten der 4e periode geldig verklaard. De laatste algemeene vergadering dezer straks 38 jaar bestaande vereeniging werd gehouden in April 1941. Op deze algemeene vergadering werd de heer C. Raming niet herkozen als be stuurslid. Hij behaalde slechts één stem. Een bewijs dat de leden hem niet meer in 't bestuur wenschten. Het was een dui delijke uitspraak van de hoogste instantie in een vereeniging, dat men de leiding niet mede wenschte toe te vertrouwen aan een N.S.B.-kopstuk, die na Mei 1940 partij koos, waardoor een goede samen werking in de toekomst onmogelijk zou blijken. Trouwens het is het goed recht van een algemeene vergadering te kiezen en te handelen naar eigen inzicht in het be lang der vereeniging. Wat velen niet hadden durven ver wachten, anderen wel hadden veronder steld, geschiedde. Kort na deze vergadering in Mei 1941 verscheen de gemeente-politie ten kantore van voorzitter, secretaris en pen ningmeester met een brief van de Sicher- heits-Polizei uit Den Bosch, waarin werd medegedeeld, dat de vereeniging Waal- wijks Belang, die nooit of te nimmer aan eenige politiek had gedaan, staatsgevaar lijk werd verklaard en gelast werd deze onmiddellijk te ontbinden, alle stukken en bescheiden in beslag te nemen, alle werk zaamheden te staken en in de toekomst na te laten! Nog denzelfden avond werd alles in beslag genomen, op het politiebureau ver zameld en de geheele correspondentie, ad ministratie, dossiers, bezittingen enz. naar 's-Bosch opgezonden, waarvan natuurlijk nooit meer iets is gehoord. Het geheele correspondentie-archief en andere stuk ken vanaf de oprichting, gingen hiermee jammer genoeg verloren. Alleen vrijwel alle notulen en eenige belangrijke zaken als herinnerings-album, voorzittershamer konden gelukig door den secretaris wor den gered. Wij en geheel Waalwijk hebben na tuurlijk direct gevoeld, dat hier verband bestond tusschen het N.S.B.-kopstuk Raming en dit drastische optreden der S.D. J Hij heeft natuurlijk direct na die dui delijke uitspraak zijn hulp gezocht bij de S.D. te 's-Bosch, waarmede hij vanaf het begin der bezetting tot aan zijn smadelijke vlucht, steeds de drukste vriendschaps relaties heeft onderhouden. Zoo moest ook Waalwijks Belang, nauw vergroeid met het ^Vaalwijksche volksleven, haar tol betalen aan de Duit- sche bezetting. Meer dan vier jaar is zij werkloos ge weest, maar ook Waalwijk* Belang zal herrijzen! AUTOBANDEN VOOR VRACHTWAGENS. Het Rijksbureau voor Materialen Weg verkeer maakt bekend, dat momenteel een kleine hoeveelheid autobanden ter beschikking staat, speciaal voor vracht wagens. Zij die meenen voor een toe wijzing in aanmerking te kunnen komen, kunnen via hun garagehouder een aan vraag indienen op de daarvoor vast gestelde wijze. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Rayon-Inspecteur van het Rijks bureau Materialen Wegverkeer. BONAANWUZING HUISBRAND. Met ingang van 26 Maart 1 945 geeft bon B.V. 35 van de Brandstoffenkaart T. 405 recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen, welke bon de laatste zal zijn voor het stookseizoen 1944—1945. Het publiek wordt er met nadruk op gewezen, dat de bonnen B.V. 41 B.V. 34 en deze nieuwe bon B.V. 35 vóór 1 April 1 945 tegen ontvangst bewijs ingeleverd moeten zijn bij den handelaar, waar men als vaste klant is ingeschreven. De handelaren moeten deze bonnen vóór 8 April bij de Di- stributiëdiensten omwisselen tegen aan vullingscoupures, waartoe van 3 tot en met 8 April dagelijks gelegenheid be staat. De aanvullingscoupures moeten uiterlijk 1 5 April door de handelaren bij de Brandstoffen Commissie zijn in geleverd. Verbruikers, welke nog geen brand stoffen op hun bonnen B.V. 41 en B.V. 34 ontvangen hebben, moeten door den handel met voorrang worden bediend. Het is den handelaren dus verboden op bon B.V. 35 reeds af te leveren, zoolang zij nog een achterstand hebben in de aflevering op de bonnen B.V. 41 en B.V. 34. SCHOENHERSTELLERS. Het Rijksbureau voor Huiden en Leder, te Tilburg, maakt bekend, dat de nieuwe aan te wijzen „reparatiëbonnen voor schoeisel" niet door de lederhandelaren moet worden opgeplakt, Schoenherstellers moeten zulks zelf doen op de daartoe vanwege den Plaat selijken Distrtbutiedienst te verstrekken opplakvellen. Artikel Bon. Nr. Gemerkt Hoeveelheid per bon Tijdvak van geldigheid en opmerkingen. Aardappelen A14-B14 C14-DI4 E14-M14 Aardappelen Aardappelen Aardappelen 1V2 kg. 1'/2 kg. 1 Va kg- Voor de week van 25 t.m. 31 Maart Vleesch A14A-B14A C14A-D14A E14A-M14A A14B - B14B C14B- D14B E 14 B Vleesch Vleesch 125 gr. 125 gr. Voorde week van 25-31 Maart 125 gr. vleesch met been Is 90 gr. vleesch In blik; is 125 gr. visch in blikis 250 gr. groen ten en vleesch in bllk.(Stew), is 90 gram bacon (spek). Margarine A14A-B14A CI4AD14A E14A-M14A Boter Boter Boter 125 gr. 125 gr. 125 gr. Voor de week van 25-31 Maart 125 gr.margarlneis100gr.vet TERECHTSTELLINGEN IN HET DUITSCHE LEGER. De officieren die de brug van Remagen moetsen doen springen. Duizend Duitsche officien en manschappen opgehangen. Helpen Is Christenplicht I Helpen Is Nederlandsche plicht I Zuid helpt Noord I Met diep leedwezen geven wij kennis van het plotseling overlijden, door een noodlottig ongeval, van ons lief Zoontje en Broertje ADRIAAN in den leeftijd van 12 jaar. E. P. J. van Hoorn W. F. van Hoorn-Theeuwes Gied Peter Henriëtte Sjaak Maria Wim Francine Louisje Theo Jantje Angèle Loonopzand, 21 Maart 1945. De Plechtige Uitvaart heeft plaats gehad in de Noodkerk te Loonopzand op Zaterdag 24 Maart om 10 uur. Beleefd aanbevelend Machinale Schoenmakerij Sprangscheweg 9

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2