WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT Z.H. 'n chronische kwaal. DE HONGER EN ELLENDE IN BEZET GEBIED. Korte Berichten nette R.K. Dienstbode vraagt net dienstmeisje Net Dagmeisje. NETTEJONGENS mannelijke krachten. EEN NETTE DIENSTBODE Een Vsrkennerscostuum of onderdeelen hiervan. 3 APRIL 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 14 Dit is een van de laatste sombere berichten uit het be zette Nederland, die een voor aanstaand landgenoot, die pas uit bezet gebied is ontsnapt, ons mededeelt. „Dit volk houdt het niet uit, het is bezig kapot te gaan...J,"f zoo geeft hij zijn meening weer over de ellende, die hij zoo kort geleden dagelijks aanschouwde. In de groote bevolkingscentra sterven menschen van uitputting en ontbering aan den kant van den weg. Dokters zijn niet meer verbaasd, wanneer zij van hun patiënten moeten hooren, dat deze in twee dagen niet meer gegeten hebben. Een afzonderlijk probleem vormen te Amsterdam de be grafenissen. Wekelijks sterven er 350 tot 400 menschen en door gebrek aan transportmid delen staan de meeste begrafe nisdiensten reeds lang stop. Er zijn geen doodskisten meer, doordat er een tekort aan hout is en timmerlieden niet meer te krijgen zijn, omdat de meeste zich schuil houden. De meeste lijken worden in een kartonnen doos naar de begrafenis ver voerd en daar in een zak be graven. Voor de enkele lijk koetsen is eiken dag zooveel werk, dat men ze in snel tempo door de stad ziet rijden. Er zijn menschen die kastdeuren én aardappelen moesten geven om een ondergedoken timmerman een doodskist te laten maken. Door dezen toestand stonden de lijken soms drie weken boven aarde. Toen werden van ge meentewege driedubbele papie. ren zakken beschikbaar gesteld, die als doodskist dienst moesten doen, Aanvankelijk was bepaald dat ieder moest zorgen voor de begrafenis van zijn eigen doo- den, hetgeen o.a. in tuinen ge schiedde- Tenslotte heeft men een regeling kunnen treffen, waarbij de in papier gehulde lijken door de gemeente per wagen naar de begraafplaats werden getransporteerd, waar zij in een massagraf werden begraven. Er zijn eigenlijk maar twee bonnen, n.l. die wekelijks recht geven op 800 gram brood en 1 K.G. aardappelen. Dit be- teekent niet, dat men deze on ontbeerlijke levensmiddelen nu ook krijgt. Er is niet genoeg brood om allen te voorzien. In Den Haag werden in zeven weken geen aardappelen gele verd. In Arasterdam zijn aard appelen 'n luxe, die nog slechts aan een heele kleine categorie van gefortuneerden is voorbe houden. De kleine man moet zijn maal doen met suikerbieten of aardappelschillen, welke laatste hij voor een rijksdaalder per k.g. kan krijgen als hij er van 's ochtends vijf tot 's avonds zes uur voor in de rij kan staan. Een broodje van 8 ons kost f55.— een doosje sukretten, dat voor den oorlog f 0.08 kostte is thans vijf gulden waard. In de Haarlemmarmeer vragen sommige boeren 4000 gulden voor een mud tarwe en 3200 gulden voor een mud rogge. De boter noteert er 260 gulden per K.G. Daar staat echter volgens onze zegsman tegenover, dal er tal- looze boeren zijn/die alles doen om den hongerende te helpen. Soms hebben zij 50 menschen, die door het land trekken, ge holpen en staan er nog duizend te wachten, die afgewezen moe ten worden. Er zijn boeren, die al hun melk aan de op voedsel uitgetrokken menschen geven. Den Haag is ook een volko men doode stad. In Amsterdam zijn de café's gesloten, daar het personeel niet meer verschijnt en de tram reeds lang stil staat. De tramwagens worden 's-nachts per trein naar Duitschland ge reden en zij worden in Duitsche steden opgesteld als straatbar ricade en mitrailleurnesten. Zelfs de tramlijnen breken de Duitschers op. Ook de spoor lijnen tusschen verschillende plaatsen hebben nog slechts enkel spoor. Dat is een onder deel van hun systematische stroperij, die zich ook uit in de rooftochten der Gruene Polizei, die er met vrachtauto's op uittrekt om de fabrieken en magazijnen leeg te rooven. In het Centraal Station wordt de buit door Duitsch personeel en een handvol Nederlandsche handlangers op de treinen ge laden, die dan in het duister van den nacht naar het Oosten rijden. De moffen worden in hun methodes steeds bruter en per verser, voor zoover er nog een climax in hun wreedheden mogelijk is. Fussillades zijn in tal van plaatsen aan de orde van den dag. Het is meermalen voorgekomen, dat de Duit schers een bepaald gedeelte van een straat afzetten, de menschen bij elkaar dreven en hen zoodoende dwongen ge tuige te zijn bij executies. Meestal laat men de lijken eenigen tijd liggen. Ondanks de terreur houdt de verzwakte bevolking den strijd tegen den niets-ontzienden overweldiger vol. Een der resultaten daar van is, dat minder dan 10 °/0 van de opgeroepenen voorden »Arbeitseinsatz« is opgekomen Zelfs met al hun verlokkende aanbiedingen zijn de bezetters er niet in geslaagd hongerlij dend Nederland een rad voor de oogen te draaien. De haat tegen de Duitschers, die het gansche volk trachten te vertrappen, is grenzeloos. In bezet gebied leeft het ver moeden, dat de vrije wereld, ondanks alles, wat tot nu toe over het optreden van de Duit schers bekend is geworden, toch niet voldoende beseft, in welke afgrond van verdorven heid het Duitsche volk zich bevindt. Men vreest, dat de Engelschen met hun gevoel voor »fair play« te lankmoedig zullen zijn. «Vertel hen in Godsnaam^, drong een der zegslieden aan, »wat een loeders de moffen zijn. Je zou in Hydepark in Londen op een bank willen gaan staan om het uit te schreeuwen«Oefen druk uit op de publieke opinie en op het parlement, opdat alles ge daan wordt voor de verlossing van Nederland, want de men schen gaan ten gronde. Er is geen sprake van, dat ze het vol houden, ze zinken weg in den doode". Als er niet zeer snel wordt opgetreden zal er geen generatie meer zijn, die goede soldaten kan voortbrengen, want de jeugd krijgt een knauw voor het geheele leven. Het bruggehoofd, dat de geallieer den op ons grondgebied wen- schen, zullen ze, door langer talmen, zelf opblazen. Hoewel het voedsel bijna alle aandacht opeischt, is er in Noord-Nederland gelukkig nog plaats voor gedachten over de toekomst. De illegale pers, de bloeiende illegale pers is hier voor een voertuig. Zoowel in als buiten de ille galiteit is er een sterke behoefte waar te nemen om na de be- vrijding van een nieuw uitgangs. punt te beginnen. Er valt een doorbraak van de oude tegen stellingen te constateeren,vooral ten aanzien van de anti-these en den klassenstrijd, welke men in deze kringen verouderd acht. (Anep-Aneta) De Japarische gruweldaden. Naar Reuter mededeelt heeft de Pater Provinciaal van de Franciscanen te Madrid van Pater Mathias Faust uit New York een telegram ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat alle leden der Franciscaansche orde in Manilla, met uitzonde ring van twee, levend verbrand zijn. Acht Klarissen werden eveneens gedood en negen ernstig gewond. Vier kloosters en kerken werden vernield. De Spaansche pers gaat ge weldig te keer tegen Japan. OFF. MEDEDEELINGEN. Eieren-inlevering. Middenstandsdiploma. Bij voldoende deelname zal in de maanden Juli en Augustus gelegenheid worden gegeven, het schriftelijk gedeelte voor het Middenstandsdiploma Alge meene Handelskennis af te leggen. Datum en plaats waar aan meldingsformulieren kunnen worden afgehaald, worden na der bekend gemaakt. Nieuws uit Waalwijk. PASTOORSWISSELING. In het vorig nummer hebben wij nog in het kort onze eerste indruk weergegeven, welke de benoeming van pastoor Heeze- mans tot pastoor-deken te Eind hoven op ons en schier alle pa rochianen heeft gemaakt. En al gunnen wij onzen schei denden herder gaarne deze on derscheidende en welverdiende promotie, en al weten wij dat Eindhoven, en vooral het Eind hoven van de toekomst, een lei der vraagt van groot formaat, zooals pastoor Heezemans in werkelijkheid is, toch blijven wij voor ons, voor de parochie en voor de gemeente dit heengaan ten zeerste betreuren. Wij weten te goed hoe door zijn ijverig werken en zijn bezielend woord, door zijn medeleven met alles en allen, door den luister van het Godshuis en tal van plech tigheden, door stichting en sti muleering van godsdienstige ver- eenigingen en acties, de gods dienstzin en de godsvrucht inde parochie aanzienlijk zijn toege nomen de volle kerken bij de diensten, het medeleven der pa rochianen met alles wat het gods dienstig leven betreft, dat alles zijn de duidelijke bewijzen en het resultaat van zijn onvermoeid werken op geestelijk gebied. Vooral op het gebied van het onderwijs, heeft pastoor Heeze mans in de ruim 10 jaren van zijn pastoraat zeer veel tot stand gebracht. Wij mogen herinneren aan de totstandkoming van een school voor Buitengewoon Lager Onderwijs aan een volledige R.K. Huishoud- en Industrieschool, ge vestigd in een gebouw, dat tot de best ingerichte van het Zui den gerekend mag wordeneen geheel nieuwe R.K. Meisjesschool waarvoor de plannen nog verder reikten maar door den oorlog nog niet tot uitvoering konden worden gebracht; de oprichting van een R.K. Mulo-school voor meisjesde uitbreiding van de z g. bewaarschool tot een werke lijke Fröbel- en kleuterschool met ruime speelplaats, waar het on derwijs aan hoogere eischen vol doet. Dat is in het kort wat pastoor Heezemans voor het on derwijs deed. Het onderwijs had zijn voortdurende en nimmer verflauwende aandacht. Met war me belangstelling volgde hij de ontwikkeling van de R.K. H B.S. tot volledige R.K. H.B.S. A en B hij was een sterke stimulans voor de totstandkoming van een R.K. Nijverheidsschool, waarvoor hij reeds als adviseur was aan gewezen, maar die door omstan digheden in een openbare school moest worden omgezet. Voorts ontstonden door zijn streven het K J.C.-gebouw, dat door het Kerkbestuur voor de verkenners werd aangekocht, maar helaas door de oorlogsomstandig. heden nog niet zijn oorspronke lijke bestemming kon worden ge- Met groote vreugde geven wij kennis van de voor spoedige geboorte van ons zoontje en broertje dat bij het H. Doopsel de namen ontving van J. A. v. Riel P. J. v. Riel-Govers Anny Cobi Jan Wim Jo Josetje Toosje Adri. St. Nicolaas-Ziekenhuis Waalwijk. 17 Maart 1945. en hebben de eer U kennis te geven van hun voor genomen Huwelijk, waar van de voltrekking zal plaats hebben op Zater dag 7 April. Waalwijk, Maart 1945. Floris V laan 1. 2e St. Crispijnstr. 64. Toekomstig adres Floris V laan 1. Voor de vele blijken van belangstelling ondervonden bij gelegenheid van ons zilveren huwelijksfeest be tuigen wij U, mede namens onze kinderen, hartelijk dank. J. H. Nelis J. M. Nelis- v. Herwijnen. Waalwijk, April 1945. Besoijenschestraat 23. LUIZENBESTRIJDING IN DE GEMEENTE WAALWIJK. Van de gelegenheid, wel ke aan de inwoners dezer gemeente is geboden om eenanti-luisbehandeling te ondergaan, is tot mijn groote voldoening een na genoeg algemeen gebruik gemaakt. De bevolking van Waalwijk heeft daar door bewezen, in tijden van nood in staat te zijn tot het stellen van daden van gemeenschapsgevoel. Men heeft gelukkig inge zien, dat het de zedelijke plicht is van iederen af zonderlijken burger, zich zoo noodig een kleine moeite te getroosten of een offer te brengen ter wille van het algemeen welzijn. De moeite bestond in dit geval in den gang naar het anti-luizenbureau en het offer in het zich ver heffen boven gevoelens van menschelïjk opzicht of valsche schaamte. Dat de Waalwijksche bevol king in het algemeen der gelijke gevoelens diein werkelijkheid uitingen zijn van domheid en benepen, heid van zich af heeft geschud, beschouw ik als een prachtig voorbeeld van burgerzinen zelfdiscipline. Het geeft mij tevens de overtuiging, dat, wanneer in de toekomst andermaal een beroep op deze eigen schappen noodzakelijk mocht zijn, dat beroep alsdan evenmin vergeefs zal zijn. De Burgemeester, VAN DER HEIJDEN, wn. denbond van de Vakgroep Smederij, worden ter ver gadering opgeroepen op Zaterdag 7 April om 3 uur in de zaal van den heer van Helvoirt, Putstr. 14, Waalwijk. Aller opkomst gewenscht. ook evacué komt in aan merking, liefst boven 18 jaar, voor dag en nacht. Mevr. v. Mierlo-Theeuwes, Burgem. Sweensplein 298, Reijen. Mevrouw VAN RUGGE, Postkantoor, boven 17 jaar van 8.30—2. Hulp van werkster aan wezig. in klein gezin liefst voor direct een R.K. MEISJE (leeftijd boven 20 jaar) dat zelfstandig kan werken en eenvoudig koken. Hulp aanwezig. Brieven aan Mevr. J, Mommersteeg-Janssen Huize „Meerlandt" Vlijmen. Brieven onder No. 425 bur. v. d. blad. GEVRAAGD van 14—16 jaar voor het sorteeren en verwerken van Leder- en Rubber- afvallen. Adres te bevragen a, h. Bur. v, d. blad. Reeds bestaande Too- neelvereeniging vraagt nog enkele Zich te melden tot en met Zaterdag 7 April bij Café L.v.BERKEL,Horst, Kaatsheuvel of Vaartstraat 93, Kaatsheuvel. BIEDT ZICH AAN 21 jaar. v. g.g. v. Adres te bevr. Drukkerij Excelsior, Kaatsheuvel. BIEDEN ZICH AAN: 2 WERKSTERS. Brieven onder No. 424 bur. v. d. blad. Pension gevraagd door Heer. ZIT- EN SLAAPKAMER of ZIT.SLAAPKAM ER met volledig pension voor 4 dagen in de week. Brieven onder No. 422 Bur. v. d. blad. een nieuwe zwarte WINDBUKS Adres te bevragen a. h. bur. v. d. blad. Br. onder No. 427 a. h. Bur. v. d. blad. Nieuwe of in g. st. zijnde KINDERWAGEN, oude samenstelling. Ook ge negen te ruilen, Br. onder No. 428 a. h. Bur, v. d. blad. KINDERWAGEN dito SLAAPKAMER AMEUBLEMENT. Brieven onder No. 423 Bur. v. d. blad. WIE WIL RUILEN mijn SINGER STIKMA CHINE, snellooper en WANDELWAGENTJE n. s. tegen prima RADIO en LUIERS. 1 ^egt| DE ECHO VAN HET ZUIDEN Hoofdredacteur Uitgever JAN HELEN Redacteur i J. A. A. VAN DEN DUNGEN Abonnementsprijs 1 5 cent per wéék f 1.95 per kwartaal Drukker: Waalwljksche Stoomdrukkerij Antoen Tielen Kennummer: 2483 9 WEDEROPBOUW Waalwijk VI Neen, lezer, het gaat niet over een ziekte, welke met een fleschje gor geldrank of met pillenslikkerij te genezen is. Het is zelfs niet een ziekte, waarvoor bij den dokter moet te rade gaan. „Z-H" is een kwaal, die alleen maar te boven is te komen, als iedereen afzonderlijk zich zelf streng aanpakt en op een streng christelijk en vaderlandslievend diéet stelt. Maar dan moet ook niemand van ons sentimenteel worden en voor zichzelf iets door de vingers willen zien, doch alleen maar denken aan het belang van een ander en van de gemeenschap. Als we niet stevig het mes in de wond zetten, wordt „Z-H" inderdaad een chronische kwaal, en het ergste is, dat zij epidemisch van aard is, besmettend en een pest voor de samenleving. U hebt het toch al wel aangevoeld? ,,Z-H" is niet een fMAATSCHAPPELIJKE nieuw soort griep ofEngelsche ziek te, maar dood eenvoudig de klaarblijkelijk onuitroei bare, ingeroeste en ingevreten, zelfzuch tige gewoonte van den Zwarten Handel. Bijna vijf jaar lang heeft de Zwarte Handel welig getierd. Vijf jaar lang is er, op groote en kleine schaal, geknoeid in levensmiddelen, textiel, schoenen, brandstof en alle mogelijke noodzakelijke en luxe artikelen, buiten de distributie om, onder het voorwendsel dat deze „zwarte" goederen daardoor aan de be- geerige bezetters werden onttrokken. Vijf jaar lang is er grof geld ver diend, is er gewoekerd, is er misbruik gemaakt van den nijpenden nood van medeburgers. Kapitalen zijn bijeenge schraapt. Er werden prijzen berekend, die een fatsoenlijk mensch deden vragen, of de woorden „liefde" en „christelijk" geheel en al uit het woordenboek van de samenleving waren geschrapt en alle so ciaal gevoel in deze in een stoffige mu- seumhoek was opgeborgen. De eene Ne derlander heeft dikwijls den andere uit gezogen op een manier, die als erger landverraad gebrandmerkt moet worden dan een gewoon N.S.B.-lidmaatschap. 't Is een gruwel geweest, deze „Zwarte Markt" een schandelijke bladzijde is in onze bezettingshistorie, tusschen de vele, die van heldhaftigheid spreken. Met de bevrijding had hierin de alge- meenen ommekeer moeten komen. Er is thans geen enkel voorwendsel meer om het zwart handelen, in het groot of in het klein, goed te praten. Elk motief, elke vergoeilijking, ja zelfs elke schijn van een argument, zoo die wellicht in de voorbije jaren bestaan heeft, is thans volkomen weggevallen. Velen schijnen in den bezettingstijd zoozeer in de zwarte- handel-gewoonte te zijn vastgegroeid dat het hun onmogelijk is er zich van los te maken en weer „normaal" te gaan le ven, nu allerwege al het mogelijke ge daan wordt om het leven, voor zoover de oorlogsomstandigheden dit toelaten, weer in normale banen te leiden. -Zij be grijpen blijkbaar nog niet, dat dergelijke practijken, waardoor voedsel en andere voor het dagelijksch leven noodzakelijke goederen aan de circulatie via het distri butiesysteem worden onttrokken, lijnrecht in strijd zijn met het elementairste begrip van vaderlandsliefde, naastenliefde, bur gerplicht en gemeenschapszin. Er is al zooveel over geschreven en gesproken, er is op de goede instincten gewerkt en er zijn dreigementen geuit. En ondanks alles gaat het nog maar lustig door. Hebben de begrippen „so ciale rechtvaardigheid" en „eerlijkheid" den werkelijk hun inhoud verloren? Het is waar, we leven nog niet in overvloed en onze rantsoenen zijn nog wel voor aanvulling en uitbreiding vatbaar. Maar er is nu eenmaal niet meer beschikbaar. En derhalve: wie buiten zijn bonnen om eet, eet van een ander; die leeft van het tekort van zijn medemensch. Deze kan ker moet en zal uitgeroeid worden, met wortel en al. Wie er niet toekomt uit edele motieven, moet er dan maar met hard geweld toe gedwongen worden. Ook de omvang, welke de „ruilhandel" aanneemt is onrustbarend. Zoo dit geen zwarte handel is, moet deze manier van doen er toch onherroepelijk toe leiden en het euvel grootelijks in de hand werken. Iedereen, boer, burger, of ambtenaar, middenstander of fabrikant, winkelier of klant, moet beseffen, dat hans zwart koo- pen en verkoopen, ook al wordt er geen onredelijk hooge winst bij gemaakt, betee- kent: onttrekken aan het algemeen, dus diefstal. Het is een geniepige sabotage en een misdaad tegen de gemeenschap van het Nederlandsche Volk. Het is evenzeer een misdaad om bonkaarten of ziekenbonnen te laten verdwijnen. Nederland zal herrijzen, maar dan moe ten wij allen nieuwe menschen en betere gemeenschapsleden worden. Dan moet eik van ons zich keeren tegen den zwarten handel en zich tevreden stellen met dat gene wat op de bonnen wordt verstrekt. Het is zooals met alles: begin bij uzelf... En Nederland zal alleen herrijzen, als alle Nederlanders herrijzen uit de mis bruiken van den zwarten handel en zich tevreden stellen met wat hen toekomt. Maar Nederland zal nooit herrijzen en altijd mank blijven gaan, als niet als eer ste punt van Wederopbouw de zwarfe handel wordt uitgeschakeld en door iedereen als anti-sociaal wordt veroor deeld. De kankerplek moet eruit; anders wordt het een chronische kwaal met alle onher stelbare gevolgen van dien. Weest van af vandaag eerlijk en onbaatzuchtig Nederlander. De voedselpositie. De Enselsche vliegtuigindustrie heeft de plannen gereed voor een veertigpersoons ver-., keersvliegtuig, de „Bristol Freighter", waar van het eerste exemplaar dezen zomer gereed zal komen. Dit toestel is voorzien van ge makkelijke zetels, toilet en keuken. Het is een tweemotorige ééndekker, die gemakkelijk kan dienen als „Lucht-Jan-Plezier". Een veertien- daagsch uitstapje door Europa met dit vlieg tuig zal ongeveer evenveel kosten als de over eenkomstige spoorreis derde klasse, namelijk vier cent per kilometer, gerekend over de ge middelde kosten van spoorreizen in Europa. Vliegtuigen van dit type komen voorjaar 1946 in volle productie. (Anep-Aneta.) Na de verovering van Aken door de geal lieerde troepen werd aldaar een partij textiel- goederen aangetroffen, welke ten deele als Nederlandsch eigendom kon worden geïden tificeerd. Na overleg tusschen SHAEF en het Militair Gezag kan thans worden verwacht, dat hiervan zeer binnenkort naar het bevrijde Ne derlandsche gebied zullen worden teruggezon den 35.000 M. wollen halffabrikaat en 110 ton garens en ruwe wol. Het Rijksbux-eau voor Textiel zal de verdee ling van deze textielwaren over de verwer kende industrieën ter hand nemen en richtlij nen vei'strekken voor de uit de partij te ver vaardigen eindproducten. (A.-A.) HET LOT DER GRIEKSCHE JODEN. Een van de 70.000 door de Duitschers gedeporteerde Grieksche Joden is thans te Athene teruggekeerd, na een reis van 55 dagen dwars door de Balkanlanden. In zijn arm staat het nummer van zijn gevangenschap gebrand, dat in het con centratiekamp te Burgeshaus met een roodgloeiend ijzer werd aangebracht. Op 17 Maart 1944 brachten de Duitschers hem in een groep van 2000 Joden van Athene naar Duitschland. Van deze zijn nauwelijks 300 nog in leven. In Januari van dit jaar werden 5000 gevangerien van Burgeshaus bij het nade ren van de Russen weggeleid door hon derd SS-mannen. In een naburig bosch werd op een weg halt gemaakt. Machine geweren werden opgesteld en meer dan 3000 menschen werden neergeschoten. Anderen, die konden vluchten, werden gegrepen en op de meest beestachtige manier vermoord. (A.-A.) Brigade-generaal Carlos Romulo, resi dent-commissaris voor de Philipijnen is uit Manilla aangekomen. Zijn plan is Japan bij het Congres aan te klagen we gens wreedheden te Manilla bedreven jegens weerlooze burgers. „De moordpartij in Nanking was een peulschil vergeleken bij de gruwelen in Manilla bedreven. In de „Intramuros", het ommuurde deel van Manilla, zijn op order van Tokio 1700 mannelijke Phi- lipino's samengedreven in het fort San tiago. Nadat het fort met brandbare stof fen was besproeid, werd het in brand gestoken. Drie der slachtoffers ontsnap ten. Twee vielen onder het machinege weervuur der Jappen. De derde bereikte de Amerikaansche linies om dit gruwel verhaal te vertellen. (Reuter.) De Algemeene Commissaris voor de Voedselvoor ziening heeft nader vastgesteld, dat de inlevering van eieren door pluimveehouders zonder een voeder toewijzing in deze zin is gewijzigd dat de inleva- ringsplicht voor de eerste 5 kippen en/of eenden 20 eieren per dier bedraagt, terwijl voor elke kip en/of eend die boven 5 stuks wordt aangehouden 40 eieren moeten worden ingeleverd. De eieren van de eerste 5 dieren moeten als volgt worden ingeleverd voor I Mei IS45, 12 stuks per dier voor 1 luni 1945, 20 stuks per dier De inlevering van de dieren welke boven 5 stuks worden aangehouden is als volgt: voor 15 Maart 1945 8 stuks per dier van 15 Maart tot I Mei 12 stuks van I Mei tnt 31 Mei 8 stuks van 31 Mei tot 1 Juli 7 stuks van I Juli tot 1 Augustus 5 stuks. BOEREN, VOERT DE PRODUCTIE OP! Voldoende arbeidskrachten voor den oogst verzekerd. Sectie Voorlichting Militair Gezag deelt mede: Er schijnt bij vele boeren onzekerheid te bestaan, of er voor den oogst van dit jaar wel voldoende arbeidskrachten ter beschikking zul len staan. Zij vx-agen zich in dit verband af, of zij wel op al hun gx-ond intensief kunnen gaan zaaien en pooten. Immers het oogsten van de meeste landbouwproducten, vooral van zulke als aardappelen, suikerbieten e.d., eischt zeer veel arbeidskrachten. Teneinde op dit punt alle onzekerheid weg te nemen,wordt medegedeeld, dat het Militair Gezag maatregelen treft om te zorgen, dat in den a.s. oogsttijd de noodige arbeidskrach ten ter beschikking staan. Het Militair Gezag zal hierbij zelfs niet schroomen, dwingende bepalingen voor te schrijven. Vooral, daar het te betwijfelen is, dat de boex-en in het nog bezette gebied hun velden zullen kunnen bezaaien, is het zaak, dat het bevrijde gebied een zoo groot mogelijke land bouwproductie zal voortbrengen. Met het oog hierop doen de Regeering en het Militair Gezag een dringend beroep op de boeren, om een maximum-prestatie bij het zaaien en pooten te leveren. De bovenbedoelde maatregelen ga randeeren, dat hetgeen gezaaid is, ook ge oogst zal kunnen worden. FRANCISCUS CORNELIS JOZEF In plaats van kaarten. ONDERTROUWD: Lamberdina v. Stokkum Cornelis Henricus Pennings Leden van den Sme- Voor direct GE VRAAGD Gevraagd GEVRAAGD in Capelle TE KOOP: Gramofoon met platen. Te koop aangeboden Te koop gevraagd Te koop gevraagd Te koop gevraagd: in goeden staat zijnde Te ruil aangeboden: Meubels, serviezen, kachels enz., alles niéuw en v.o., tegen nieuwe heerenfiets met v.o. banden of 2 stel banden 28 x 1 x/2. Tevens kosthuis gevraagd in Waalwijk. Adres te bevragen bureau van dit blad.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1