HOE HET ONS EN ONS BLAD VERGING. I. Aan Pastoor Heezemans OFF. MEDEDEELINGEN. Oproep aan de boeren. Zooals reeds door radio en pers is bekend gemaakt, zal de prijs voor aardappelen oogst 1945 voor alle soorten met t 0,50 per 100 kg. worden ver hoogd. Nu binnenkort depoo- ters zullen loskomen wordt den boeren dringend verzocht, zoo veel mogelijk land voor aard- appelbouw te reserveeren, in verband met de goede orde onzer Voedselvoorziening Men kan de pooters op normale wijze in den handel betrekken. De prijs ligt uitermate gun stig en pootgoed is in ruime mate beschikbaar. De Overheid dringt er dan ook op aan, dat de boeren zich speciaal op aardappelverbouw toeleggen. Dit is voor ons heele land een eerste levensbelang. Bataling geleverde aardappelen. Boeren, die tot en met 1 Maart 1945 aardappelen hebben geleverd en biervoor nog geen betaling hebben ontvangen, worden verzocht hiervan een opgave te doen bij den plaat selijk bureauhouder, ouder overlegging van het afleverings briefje Inventarisatie en Voorraads- opgave Textielgoederen. Teneinde tot een beter geor dende distributie derschaarsche textielgoederen te komen, is het gewenscht, dat het Rijksbureau voor Textiel een volledig over zicht krijgt van de nog bij den handel aanwezige goederen en dat de distribntiekringen nauw keurig weten hoeveel vergun ningen er nog in omloop zijn. In verband hiermede wordt aan alle ingeschrevenen bij Distex een inventarisatie gelast der nog bij hen per 3 April voorradige goederen. De voorraadopgaven moeten aldus worden geredigeerd, dat daaruit duidelijk blijkt, welke artikelen Dog beschikbaar zijn, onder vermelding van aantal, soort en maat. De opgaven, waarop het stamboeknummer moet worden vermeld, dienen voor 6 April 1945 te worden ingezonden: a. door de winkeliers aan de Rayongemachtigden, wier adressen hieronder volgen: Rayon Midden-Brabant: om- vattende de distributiekringen Gilze-Rijen, Tilburg, Waalwijk en Oisterwijk. Adres; Markt 7, Tilburg. Rayon West-Brabantom vattende de distributiekringen Bergen op Zoom, Dinteloord en Prinsland, Roosendaal, Zeven bergen en Oudenbosch, Etten en Leur, Zundert. Breda, Oos terhout, Almkerk. Adres: Vee markt 4, Breda. b. door de grossiers recht streeks aan bet Rijksbureau voor Textiel, Afdeeling Handel, Willemstraat 46 te Eindhoven. In de periode van 3-6 April is voor alle ingeschrevenen bij Distex verkoop, aflevering en vervoer van textielgoederen verboden. Tegenover degenen, die thans nog geen begrip toonen voor de moeilijkheden, waarvoorde overheid is gesteld, om den heerschenden nood der bevol king zoo goed mogelijk te le nigen, zal ten strengste opge treden worden, o.a. door in trekking der vergunning. Nieuws uit Waalwijk Monument Burgemeester Moonen. c s. |T" ^§*1 Plechtige Installatie. De plechtige installatie van den nieuw benoemden pastoor van St. Jan, den Zeereerw. heer A. Ras, zal geschieden door den deken van 't dekanaat Waalwijk, den Hoogeerw. heer v. d. Brekel te Kaatsheuvel, op Vrijdag 6 April des avonds 6 uur. Viering zilveren kloosterjubileum. Voor eenige weken herdacht de Eerw Zuster Theodora haar zilveren kloosterjubileum. Ter gelegenheid hiervan werd Woensdag de schoolkinderen een feestmiddag aangeboden in Musis Sacrum, waarbij tal van genoodigden, o.m. eerw. heeren geestelijken, eerw. broeders en leden van 't kerkbestuur tegen woordig waren. Er werd een toepasselijk en lenk programma afgewerkt van zang, spel en voordracht. De kinderen excutanten zetten hun beste beentje voor en voor wat de zusters hier met beperkte middelen gepresteerd hebben komt haar groote bewondering toe. Donderdag werd dezelfde uitvoering herhaald voor de ouders. Zij waren uitbundig in hun lof. Schilderspatroons. In een bijeenkomst van H.H. Schilders, gehouden op29Mrt. (.1. is besloten tot weder op richting van de R.K. Schilders patroons-vereen. „St. Lucas" Waalwijk. Liederenavond. Op Donderdag 12 April zal in Musis Sacrum een Liederen- avond worden gegeven door de bekende sopraan-zaDgeres] Jo Snellens Maissan, met Kees van de Griendt aan de piano. Het programma vermeldt werken van Grieg, Schubert, Wolff, Debussy, Ravel, Dnparc, Gret schaninow, Diepenbrock en Valerius. De opbrengst komt geheel ten bate van het Roode Kruis. Aanrijding. Dinsdag.ochtend omstreeks 10 uur werd in de Groote Straat nabij de Markt de 72 jarige Heeffer alhier, die zeer hard- hoorend is, bij 't oversteken der straat, door een moter aangereden. De man werd ernstig gewond, bekwam n.l. een schedelbasis- fractuur, terwijl de moter-rijder die nog alles in 't werk stelde en geweldig remde om een aanrijding te voorkomen, tegen den trottoir werd geslingerd en ernstige hoofdwonden bekwam, en o.m. zijn neusbeen brak Beiden werden naar 't zieken huis overgebracht. De duo rijder bracht het er beter af. Ernstig gewond. De echtelieden O. in v.m. Baardwijk werden Zaterdag middag ernstig gewond. De man is van de laatste H. Sa cramenten voorzien. SPRANG. J.l. Vrijdagavond had alhier een ernstig ongeluk plaats. Toen de 12 jarige H. Versteeg per fiets van het Oosteinde kwam gereden, werd hij aan den viersprong bij de Biersteeg door een auto gegrepen en tegen den grond gesmakt. Het slachtoffer liep daarbij verwondingen en een zware hersenschudding op, aan de gevolgen waarvan hij in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, in het ziekenhuis waarheen hij vervoerd werd, overleed. DRUNEN. UitvoeringTen bate van de „Nationale Centrale Hulpver leening Nederland" gaf de har monie »De Volharding» den 2en Paaschdag haar eerste uit voering sinds de jaren van ont binding. De voorzitter der vereeniging de heer J. Pelders wees in zijn algemeen welkomstwoord op de moeilijkheden zoowel van technischen als van financieelen aard waarin de vereeniging in verband met het stil liggen is geraakt en deed een beroep op de donateurs om deze moeilijk heden, ook met hun steun te boven te komen. Het concert getuigde dat de leden op muzi kaal gebied nog op hetzelfde peil staan van vroeger. Het verdere programma werd verzorgd door de Tempo Boys en het Operette Sextet met zang, muziek en een conferance in cabaret-stijl. Een vlotter ver- MEDEDEELINGEN van de Gemeente Licht- en Waterbedrijven Waalwijk. Stroom voor waschmachines e.d. De regeling voor de beschik baarstelling van het waschrant- soen wordt eenigszins gewijzigd. In den vervolge is het gebruik van het rantsoen electriciteit van Va k w h voor waschmachines e.d. toegestaan buiten verlich- tingstijdop de volgende tijd stippen Waalwijk Centrum ten Noorden v. d. Spoorlijn op den ten en 3en Maandag en Dinsdag van iedere maand. Waalwijk Centrum ten Zuiden v. d. Spoorlijn op len en 3en Woensdag en Donderdag van iedere maand. V.m. Baardwijk op den 2en en ken Maandag en Dinsdag van\iedere maand. V.m. Besoijen op den 2en en ken Woensdag en Donderdag van iedere maand. loop en wat meer afwisseling zou het succes echter nog kunnen verboogen, In het ge heel kunnen wij zeggen dat wij met de Temdo Boys een prettig amusementsorkestje hebben gekregen. Aan het comité „Nationale Centrale Hulpverleening Neder land" kan f450 worden afge dragen, terwijl de collecte voor de H.A.R.K. f250 opbracht. Rijvereeniging. De lande lijke rij vereeniging is inmiddels weer opgericht. Het bestuur is samengesteld uitC. de Gouw, voorzitter, J. Klerks, secretaris, en lid W. van Delft. Als commandant fungeart de heer C. Klein. Er, bestaan reeds plannen om aan het komende concours dat met Pinksteren te Udenhout zal worden gehouden deel te nemen. Veel succes I Gouden Klooster feest. Onze dorpsgenoote de Eerw. Zuster Maria Secunda (in de wereld Johanna Pijnenburg ter Borg) hoopt op 17 April a.s. haar gouden kloosterjubiié te vieren op huize Sancta Maria te Hees bij Nijmegen. ELSHOUT. De R.K. Arbeidersbeweging alhier hield den 2en Paaschdag een ledenvergadering. Na een algemeen opwekkend woord door den geestelijk ad viseur, welke er op aandrong vergaderingen bij te wonen, ging men over tot het kiezen van een nieuw bestuur. De uitslag was als volgt: C. Verhoeven, voorzitter, G. Lom- mers Mzn., secretaris, W. v.d. Geld, penningmeester, J. v. Venrooi, tweede secretaris-pen ningmeester, C. Siegers en A. v. Mook, leden. Besloten werd de diverse vakgroepen in één arbeidsbe- wegmg onder te brengen onder één bestuur. Nieuws u it Kaatsheuvel. Herbenoemd. Heden (Dinsdag) avond ont ving de Weleddachtb. heer J. A. Fr. Mallens alhier van het Militair Gezag het bericht, dat hij met ingang van heden we der in zijn functie van Burge meester der gemeente Loonop- zand hersteld is. Wij roepen Burgemeester Mallens, die hier door gerehabiliteerd is van de smaad, die een staking in functie, zooals hier was toege past, in het oog van velen geheel ten onrechte met zich brengt, een hartelijk wel kom in zijn ambt toe. Onge twijfeld zal de gemeente, die zooveel geleden heeft, wederom opnieuw van zijn groote werk kracht en werklust kunnen profiteeren. Een groot aantal bloemstuk ken getuigden van't medeleven van vele ingezetenenspeciaal de buurt schonk een prachtige bloemenhulde. Weer een slachtoffer. Bevatte de vorige week ons blad een bericht, waarin twee jongens uit Loonopzand het slachtoffer geworden waren van het spelen met oorlogsmateri aal, thans moeten we weer melding maken van een geval met doodelijke afloop. Vrijdag j.l. hadden een paar jongens van den Horst in de Mast een Het zal onze trouwe lezers, die drie lange jaren hun lijfblad moesten missen, wel interesseeren, eens te hooren, hoe het ons en ons blad in al die jaren is vergaan. Wij zullen daarvan in een reeks artikelen een en ander verhalen, al zal het natuurlijk niet doenlijk zijn, alles tot in de finesses aan de vergetelheid te ont rukken, want er is in die jaren o zoo veel gebeurd. Zoo brak dan in Mei 1940 de oorlog over ons land uit en weldra waren we bezet gebied. We hadden in de eerste maanden niet kunnen vermoeden, wat het woord „bezet" en nog wel door Duit- schers beteekent. Het ging alles in den beginne zoo heel poeslief, zoowel door de hoogere als door de lagere Goden. Maar bepalen we ons tot het meer plaat selijke en gewestelijke; vooral zullen we hier vertellen over ons blad. In Juli 1940, ter gelegenheid van de Waalwijksche kermis, werden als van ouds tegen sluitingsuur, kleine demonstra ties gegeven, in den vorm van het zingen van „Wilhelmus", „Wien Neerlands Bloed" enz. en werd sommigen bezoekers van hotels en cafés reeds vrij duidelijk gemaakt, dat men hunne houding en ver blijf te midden der Waal wij kers/Neder landers, niet op prijs stelde. Daarop verscheen in ons blad een in gezonden stuk van den N.S.B.'er KI. (Klinkhamer), ieder lezer kent wel den naam, die achter deze beginletters ver scholen was, die daarin zijne afkeuring te kennen gaf over deze houding van het publiek. Verschillende ingezonden stuk ken reageerden daar natuurlijk op en zoo begon langzaamaan de toestand tusschen onze echte Nederlanders en de N.S.B. zich wat meer af te teekenen. Te meer, waar nog verschillende andere inwoners den tijd gekomen achtten, om op een of andere manier uiting te geven aan hun liefde en vertrouwen op het groote vader land: het Duitsche derde rijk! In September 1940 vervoegde zich ten onzen kantore communist-N.S.B.'er M. Vissenberg, groepsleider der groep Waal wijk/Kaatsheuvel. Zeer verwaand en wit stapte hij ons bureau binnen, onbeschoft, zonder zelfs zijn hoofddeksel af te nemen, overhandigde hij ons een ingezonden stuk, dat, zooals hij zeide, in „De Echo" ge plaatst moest worden. Op ons antwoord, dat dit toch zeker van ons zou afhangen en dat wij alleen beoordeelden wat in „De Echo" kwam, hernam hij, dat de tijden veranderd waren, dat hij nu wat te zeggen had en dat hij anders wel eens zou zien. Wij gaven ons de moeite het stuk in te zien en toen wij daarvan een gedeelte hadden gelezen, gaven wij het hem terug, met de mededeeling, dat dit stuk niet werd opgenomen. Het we melde van hatelijkheden op ons blad, op fabrikanten, organisaties, overheidsper sonen en wat dies meer zij; kortom een stuk, dat niet in ons blad thuis hoorde. „Gij weigert dus", zoo viel hij woedend uit, „dit stuk te plaatsen, zelfs geheel te lezen. Ik waarschuw U, de oude tijden zijn voorbij. Nu is het onze beurt. Ge zult er meer van hooren". Op ons we derwoord, dat het niet geplaatst werd en dat wij zouden blijven beoordeelen, wat er in onze courant kwam en verdere discussie geen nut had, vertrok hij vol woede. Eenigen tijd daarna verschenen, naar aanleiding van deze weigering, een paar schunnige pamfletten, vol van leu genachtige hatelijkheden en persoonlijk heden aan het adres van onzen hoofd redacteur en zijn blad, onderteekend door den groepsleider Waalwijk/Kaatsheuvel. Vissenberg. Wij hebben er over gedacht een aanklacht tegen dit heerschap in te dienen, verschillende personen drongen daar ook bij ons op aan. Wij hebben het niet gedaan, in de stille hoop en het vaste vertrouwen, dat ook onze tijd nog wel weer eens zou komen en dat wij daardoor te veel eer zouden bewijzen aan den onderteekenaar V. en aan den schrij ver, waarvoor wij steeds met reden ge houden hebben, zekeren Ger. de Leijer, geheimschrijver van Vissenberg, terwijl ook kameraad Klinkhamer, daarin de hand gehad heeft, althans hij liet niet na, daarmede zijn volle instemming te betuigen tegenover een onzer medewer kers, dien hij ook bij een onderhoud op het kantoor der TIMTUR-schoenfabriek mededeelde: „die courant en die zaak van mijnheer Tielen gaan eraan". Zoo hadden wij dus thans een duidelijke waar schuwing en aanwijzing van dit N.S.B.- kopstuk, of liever van dezen Gestapo- agent, die zooveel leed over onze ge meente heeft gebracht en konden wij ons voorbereiden op meer ernstiger zaken. (Wordt vervolgd.) Ten afscheid .Bone Pastor" goede herder kleine groote pracht-pastoor Celebrant van groot allure sieraad in ons priesterkoor IJveraar voor Godes luister Magister van 't Godd'lijk woord onvermoeide zielezorger leidsman naar de hemelpoort Energiek organisator stuwkracht uwer zangr'enschaar promotor van onze scholen liefdegaven - toovenaar Vurig strijder voor den werkman Vraagbaak voor het algemeen opgewekte ziekentrooster lichtend priester-phanomeen Allen staan wij bij uw heengaen als verweesden peinzend stil danbeseffend het berusten omdat Monseigneur het wil, kunnen wij één daad nog stellen die gij zeker 't meest waardeert: Immer ons geloof belijden zooals gij 't ons hebt geleerd! H. VAN ENGELEN, Bedrag vorig nummer f 4082,34 Handboogschutterij „Eendracht maakt Macht" Baardwijk f 20.— Schilderspatroons-Vereen. „St. Lucas" f 40. Totaal f 4142.34 HET AFSCHEID VAN PASTOOR HEEZEMANS. De parochie St. Jan heeft Tweeden Paaschdag op waardige wijze afscheid g »- nomen van pastoor Heezemans. Nadat pastoor Heezemans 's morgens in de H. Missen van 8 en 10 uur vanaf den kansel meer in het algemeen van de parochianen afscheid genomen had, volgde om half twaalf een zeer druk bezochte afscheids receptie in Musis Sacrum, voor welke ge legenheid het podium van de zaal op treffende wijze met groen en bloemen was gesierd tegen een achtergrond van warm- roode kleuren. Onder de talrijke aanwi- zigen bemerkten wij o.m. heeren geeste lijken van andere parochies, het gemeen tebestuur van Waalwijk, afgevaardigden van verschillende parochiegroepen e.m.a. De eigenlijke receptie ging vooraf door een meer officieel gedeelte, waarop ver schillende sprekers het woord voerden. Unaniem drukten zij er hun leedwezen over uit, dat pastoor Heézemans, die zoo onnoemelijk veel goeds voor de parochie tot stand heeft gebracht, deze thans moet verlaten, terwijl nog zooveel grootsche plannen op uitvoering wachten. In zijn inleidend woord, merkte kapelaan Völkpi dan ook zeer terecht op, dat, had het bisschoppelijk paleis in Waalwijk gestaan in plaats van in den Bosch, de deur stellig bestormd zou zijn met smeekbeden om de benoeming in Eindhoven ongedaan te maken. Kapelaan Völker belichtte in het bijzonder de verdiensten van pastoor Heezemans op kerkelijk en godsdienstig gebied, waardoor bijv. het aantal H. Com munies van 80.000 in 1934 steeg *ot 200.000 in 1944 en het kerkbezoek mee- dan verdubbelde. Verschillende parochia nen hebben den wensch te kennen ge geven, den pastoor een stoffelijk bew'is van dankbaarheid aan te bieden. Dit zou worden een schilderstuk voorstellende d- Xlle statie van den Kruisweg in de kerk, vervaardigd door Charles Eijck. Wie daarvoor zijn bijdragen wil schenken, kan die aan de heeren kerkmeesters der pa rochie afdragen. Wrnd. burgemeester Mr. R. van der Heijden wees op de grootsche plannen die nog op uitvoering wachtten en die door pastoor Heezemans zijn sa mengevat in een uitbreidingsplan omvat tende den bouw van een nieuw modern ziekenhuis aangepast aan de behoeften van plaats en omgeving, den bouw van een nieuw klooster, nieuwe scholen, ezn nieuw tehuis voor ouden van dagen. Het plan is grootsch van opzet en zal onbe twistbaar veel bijdragen voor de ver fraaiing van Waalwijk. De heer G. van Loon sprak namens de industrieelen van Waalwijk en de heer Drs. G. de Vries namens het kerkbestuur en het onderwijs. In zijn interessant betoog wees drs, d. Vries vooral op de groote verdiensten van pastoor Heezemans voor het onder wijs van Waalwijk, waardoor nieuwe scholen tot stand kwamen. Dat hij vooral ook een sociaal priester is, bewees pas toor Heezemans door zijn onvermoeid ijveren voor een stikster-opleiding aan de Huishoudschool. Deze opleiding voor ziet in een behoefte en bekwaamt de fabrieksmeisjes tevens voor haar toekom stige huishoudelijke taak, welke in het verleden vaak in gedrang kwam, doordat het meisje op jeugdigen leeftijd naar de fabriek gestuurd werd en deze eerst bij haar huwelijk weer verliet. Drs. de Vries gaf ook nog een belangwekkende histo rische samenvatting over kerk- en school milieu in de gemeente, in verband met de groote plannen die pastoor Heezemans nog had. Wij hopen later nog eens de gelegenheid te hebben daarop uitvoerig terug te komen. Nog spraken Mej. Frans- sen namens de diverse vrouwelijke orga nisaties, de heer A. Meijs namens de middenstand en de heer P. Buijkx namens de arbeidersbevolking. Zij allen vertolk ten woorden van lof, hulde en dank voor het werk van pastoor Heezemans; zij wenschten hem geluk met zijn promotie en wezen er op, dat Eindhoven zich ge lukkig prijzen mag, een priester van der gelijk formaat in haar midden te ont vangen. Pastoor Heezemans sprak een slot woord. Hij wees er op, dat hem misschien te veel lof was toegezwaaid, maar hij toonde zich erkentelijk voor de dank baarheid en waardeering die men voor zijn werk getoond heeft. Wanneer spr. alles nog eens de revue laat passeeren moet hij tot de erkenning komen, dat er inderdaad wel iets tot stand is gebracht, rekening houdende met de laatste vijf j jaren, waarin men op elk gebied sterk gehandicapt was. Dat dit alles echter tot stand is kunnen komen, zegt spr., dank ik ook aan Uwe spontane medewerking en steun. Ik kan mij niet herinneren ooit vergeefs een beroep op U te hebben ge daan. Dat is Uw eer en Uw roem. Spre kende over de nog niet voltooide plannen, gaf spr. den raad: doe geen prutswerk. Mijn opzet is steeds geweest iets zoo groot mogelijk aan te pakken en zoo hoog mogelijk op te gaan, mij verzekerend van de beste medewerkers en de knapste kop pen. Dan is het werk volledig en het meest effectief, ook het goedkoopst. Met Uwe medewerking en God's hulp zullen deze plannen ook door mijn opvolger tot uitvoering kunnen worden gebracht. De realiteit heeft spr. nooit uit het oog ver loren; hij heeft geen luchtkasteelen ge bouwd, maar is steeds met beide voeten op den grond gebleven. Ik ga hier slechts noode weg, zoo vervolgde de pastoor, en ik heb eerlijk geprobeerd mijne benoe ming ongedaan te maken, maar het is niet gelukt. Spr. zal echter met deze parochie blijven medeleven en er zijne belangstel ling aan blijven geven. Hij riep denzelf den steun die hij steeds heeft mogen on dervinden, in voor zijn opvolger en be loofde de parochie zijn gebed. Bidt gij echter ook voor mij, zoo besloot spr. Hierna kon ieder persoonlijk van den pastoor afscheid nemen en het was een schier eindelooze rij, die van deze gele genheid gebruik maakte. Moge het pastoor Heezemans in zijn nieuwe omgeving goed gaan. Waalwijk zal hem niet vergeten! HERDENKING 25-JARIG BESTAAN CHR. SCHOOL. Op Tweeden Paaschdag werd in de Ned. Herv. Kerk te v.m. Besoyen een gecombineerde dienst gehouden door de Ned .Herv. Kerk aldaar en de Geref. Kerk te Sprang, ter herdenking van het 25-jarig bestaan der Chr. school alhier. Deze dienst stond onder leiding van candidaat Molenaar, hulpprediker te Sprang en Ds. Vroegindewey van Loon- schendijk, die de plaats innam van Ds. v. d. Put, die wegens ernstige ziekte niet kon optreden. Candidaat Molenaar had tot tekst voor zijn overdenking ge kozen Ps. 72: 17, naar aanleiding waar van hij met dankbaarheid gewaagde van den zegen des Heeren aan het Chr. On derwijs ter plaatse gedurende 25 jaar bewezen. Ds. Vroegindeweij sprak naar aanlei ding van den door Ds. v. d. Peut reecL voor dezen dienst gekozen tekst, Mat1 28: 19 en zag daarin ook voor de toe komst een opdracht van Jezus Christus; wat die opdracht inhield en het doel daarvan en wees daarbij op de verant woordelijke taak der school om de kin deren tot Jezus te brengen, waartoe men onder biddend opzien tot God Zijn zegen mag inwachten. Bij den uitgang werd gecollecteerd voor de instandhouding van het Chr. Onder wijs ter plaatse. Het kerkgebouw was geheel gevuld.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 3