WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT ONZE TAAK. 13 APRIL 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 17 V Wederopbouw vraagt arbeidskrachten. 1940-1945 OFF. MEDEDEELINGEN. Nieuwe ministers. Prof. Dr. J. de Quay is be noemd tot minister van oorlog, Ir. Tromp tot minister van Waterstaathiermee is het ministerie volledig, HOE HET ONS EN ONS BLAD VERGING. III. Weigerachtige arbeider gearresteerd. Tot zijn leedwezen heeft het Militair Gezag te Tilburg dezer dagen zich gedwongen gezien eenige personen te laten arres teeren. die niet hebben willen voldoen aan den oproep van het Arbeidsbureau. Het Militair Ge zag heeft door den Bijzonderen Staat van Beleg de bevoegdheid personen, die geroepen zijn en niet willen, tot werken te dwingen De weigeraars zijn geinterneerd in 't Lyceum te Tilburg, Gelukkig komen dergelijke gevallen in be vrijd gebied sporadisch voor. Ontslag en aanstelling. De aandacht wordt er nogmaals op, gevestigd, dat het niet geoor loofd is mannelijk of vrouwelijk personeel in dienst te nemen of tewerk te stellen zonder dat wordt overgelegd een geldig ontslag- bewijs van den vorigen werkgever of een ontslagvergunning van het arbeidsbureau. Bij twijfelgevallen informeere men op het Arbeids bureau. Terzake van overtreding der betreffende verordening is in Waalwijk reeds één proces verbaal opgemaakt. Wanneer geen ontslag vergun ning is verleend, hetzij door den werkgever, hetzij door 't Arbeids bureau kunnen mannelijke en vrouwelijke arbeidskrachten hun werkgever niet verlaten en kunnen zij verplicht worden het werk te hervatten. Bij het nemen van ontslag wende men zich steeds om inlichtingen tot het Arbeids bureau. Inroepen van arbitrage. De Afdeeling Vee en Vleesch maakt bekend Koopers van op taxatie-markten aangekochte paarden die meenen dat zij bij dezen koop op een of andere wijze zijn gedupeerd, kun nen zich voortaan voor het in roepen van abritage tot den Pro vincialen Voedselcommissaris van hun gewest wenden. Schoolbehoeften. De Ondervakgroep Groothandel in Schrijfwaren, Papierwaren, Kantoorbenoodigdheden enz. enz. St. Jorisstraat 35, 'sHertogenbosch verzoekt aan alle Hoofden der L. O. en M.U.L O, Scholen zoo spoedig mogelijk een opgave te willen inzenden van het verbruik per jaar alsmede van'het direct benoodigde in schoolschriften, potlooden, pennen, penhouders, inkt, gummi en bordkrijt. Ter bevordering van een vlugge distributie is vermelding van het aantal schoolkinderen gewenscht terwijl ook den naam van den leverancier, ook al is die boven de rivieren gevestigd, medege deeld moet worden. Sigaren in België vrij. Met ingang van 1 April zijn de sigaren en sigarillo's niet meer aan beperking onderhevig en mogen door fabrikanten aan grossiers en handelaars zonder machtiging tot bevoorrading worden geleverd. Van 1 Mei af kunnen zij zonder zegels door de verbruikers ge kocht worden. Oorlogsnieuws. Nederland De Canadeezen hebben in het Oosten van Nederland de laatste spoorlijn afgesneden. De eenige uitweg die de Duitschers uit West Nederland nog rest is de afsluitdijk. In het gebied van Meppel staan de Canadeezen 15 km. van de Zuiderzee. Ten Noord Westen van Zwolle is een stuk van 52 km. door de Duitschers onder water gezet. De Duitschers in Noord-Ooste lijk Nederland zijn nagenoeg afgesloten van Duitschland doordat de troepen van Mont gomery de Duitsche stad Leer bereikten na een snelle op- marsch langs de Eems. Op Duitsch gebied heeft de 4e Canadeesche tankdivisie Deckhausen op de Westoever van de Eems veroveid. Overal vallen de Duitschers terug op Emden, De opmarsch heeft de Canadeezen tot in de omgeving van Bremen gebracht. Bremen, Hanover, Brunswijk staan in brand. Eenheden van het 9e leger zijn doorgedrongen in Dortmund en Essen. Zoo juist wordt medegedeeld dat de Ame rikanen de geweldige Krupp- fabrieken veroverden De Duit schers in 't Ruhrgebied worden steeds nauwer saamgedrongen. Het le Amerikaansche leger kwam op 220 km. van Berlijn door het bereiken van Duder- stadt. De Duitschers trekken hier terug naar de Elbe. Voor hoeden van het Amerikaansche leger le en 3e leger opereeren in de richting van Leipzig Er wordt hevige tegenstand onder vonden in het gebied tusschen Stüttgart, Heilbronn en Karls- heim. e hij zulk ijken van istal- sden DE ECHO VAN HET ZUIDEN Hoofdredacteur Uitgever JAN TIELEN Redacteur i J. A. A. VAN DEN DUNGEN Abonnementsprijs 1 5 cent per week f 1.95 per kwartaal Drukker: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tlelen Kennummer: 2483 D,e samenleving is opgebouwd uit ge meenschappen, die naast elkaar staan of elkaar doorkruisen en al naar gelang hun inhoud en doel van verschillenden aard en kleur zijn en die samen de schakeerin gen en verscheidenheid aan de maat schappij geven en het maatschappelijk leven een bepaald stempel geven. Het zijn, evenals in het menschelijk lichaam, de kernen, de cellen, die het leven van het groote geheel uitmaken. De kleinste, maar tevens de hoogste en innigste cel in den organischen opbouw der maatschappij is het gezin, dat een leefgemeenschap is, waar men dus samen leeft en alles samen doet. Ook de onderneming is een gemeen schap, maar met een veel beperkter doel, want deze is slechts gericht op het voort brengen van goederen. Het eenige wat men hier gemeenschappelijk doet is: sa men werken voor dat doel, en daarom is de onderneming uitsluitend een werk gemeenschap. De Langstraat is een industrie streek, die door het geheele land MAATSCHAPPELIJKE WEDEROPBOUW LANGSTRAAT. en ook daarbuiten bekend staat als het centrum van leder- en schoenindustrie. Industrie, in haar modernen vorm, betee- kent fabrieken; en fabrieken brengen met zich verzamelingen van menschen, die ar beiden en produceeren. Daardoor doen zich in de fabriek problemen voor met betrekking tot de sociale verhoudingen, dat wil zeggen, de verhoudingen V3n al die menschen ten opzichte van elkaar. Deze sociale verhoudingen staan in het middelpunt van belangstelling bij den Raad voor Maatschappelijken Wederop bouw Langstraat. Daarom zullen wij dan ook zoo nu en dan een artikel wijden aan dit onderwerp. Zooals reeds boven aangeduid, hebben de menschen in de onderneming, in deze werkgemeenschap, geen andere overeen komst dan dat ze werken in dezelfde on derneming en daarin allen werken, ieder op zijn eigen plaats en met zijn eigen taak, voor hetzelfde doel: het producee ren van zooveel goederen als de behoefte vraagt: schoenen, leer, meubels, textiel, enz. Deze goederen worden niet gepro duceerd ter wille van zichzelf, maar om te worden overgeheveld naar en ten dien ste te komen van de gemeenschap. Uit den verkoop van deze voor de gemeen schap noodzakelijke en nuttige goederen wordt een inkomen verkregen en daaruit kunnen dan weer de ondernemingsgenoo- ten betaald worden. Om het doel van de onderneming met zoo groot mogelijk resultaat na te stre ven, kan nie.t ieder daar zijn eigen on- afhankelijken weg gaan, maar moeten er leiding, regel en orde heerschen. De ar beid van iedere ondernemingsgenoot dient ordelijk, volgens een bepaald systeem, te worden ingepast in de gezamenlijk uit te voeren taak. We moeten de onderne ming zien als een levend raderwerk, waar elk rad zijn eigen plaats heeft en waar het geheel stokt of stilstaat; of aan on regelmatigheden gaat lijden, wanneer één radertje, hoe klein ook voor het oog, zijn plaats in de orde van het geheele uur werk verlaat. Zoo staat ook de mensch in de onderneming als een orgaan van die onderneming. Wie zijn plaats in die onderneming verlaat, belemmert daardoor den vlotten gang van het geheel. Nederland is, vanuit stoffelijk oogpunt gezien, arm, doodarm geworden, zoozeer zelfs, dat de meesten van ons zich daar nog geen denkbeeld van kunnen vormen. De grondstoffen zijn weggehaald, de ma chines kapot gemaakt, de fabrieken ver woest. De bevrijding van het overige deel van ons land zal ons op dit punt waarschijnlijk pas voorgoed de oogen openen en h'et zal ontstellend zijn. Door den wereldomvattenden omvang van den oorlog en de haast grenzenlooze vernie- tiging over de geheele wereld, is aan die verarming nog geen einde te zien. Er is eenvoudig niets en er bestaat vraag naar alles. De industrie zal door onverdroten arbeiden en uiterst doelmatig werken moeten trachten de eindelooze moeilijk heden te overwinnen. Van iederen onder nemingsgenoot zal dan ook gevraagd moeten worden: den inzet van de volle persoonlijkheid, zuinig omspringen met materialen en grondstoffen, en een goede verzorging der machines. Dit is niet slechts een plicht tegenover de eigen onderneming, het is ook een nationalen plicht, want we hebben allen te zorgen, dat ons land er weer zoo spoe dig mogelijk bovenop komt. Men zal zijn werk in de onderneming moeten zien als een taak van maatschappelijken weder opbouw. Zorgeloosheid en roekeloosheid, luiheid en tijdverspilling, e.d. het zijn vormen van sabotage tegen het belang van de geheele samenleving. Laat ons allen onzen plicht duidelijk zien en eerlijk de consequenties aanvaar den. Duizenden van onze landgenooten, van wie wij er velen zelfs onmisbaar achtten, hebben niet geschroomd het hoogste wat zij bezaten te offeren ter wille van het vaderland en voor de toe komst van ons volk: zij gaven hun leven. Dan mogen wij niet te kort schieten, als van ons gevraagd wordt onze per soonlijkheid in te zetten in de onder neming, op de plaats waar we gesteld zijn en voor de taak die we aanvaard hebben. Ieder diene het vaderland op zijn eigen wijze; wij zullen het op de onze doen, door onvermoeid te arbeiden met alle kracht, die in ons is. EEN DREIGEND TEKORT. Bij den wederopbouw van ons land bestaat een groot tekort aan arbeids krachten. Op een persconferentie te Eindhoven heeft Kolonel Posthumus Meyes daarover enkele mededeelingen gedaan, die wel een zeer duidelijk beeld geven van de enorme behoefte, welke er thans bestaat aan werkers, arbeiders vooral, welke dringend noodig zijn voor het herstel van ons land en zonder welke wij voor de grootste moeilijkheden zullen komen te staan. Wat den landbouw betreft, zoo deelde de inleider mede, dat 40 pet. van de paarden in het bevrijde gebied niet meer beschikbaar zijn. De meeste tractoren voor den landbouw zijn uitgevallen. Ma teriaal om ze te repareeren is slechts op zeer beperkte schaal. Menschelijk arbeids vermogen moet hier ook vervangend op treden. Er is een grooten achterstand in het werk op het land, zoodat spoedige hulp van vele werkkrachten dringend noodza kelijk is. Arbeiders in dienst der oorlogsvoering moeten, wat het civiele werk betreft, ver vangen worden. De Schoenindustrie. Onze industrie heeft door de oorlogs handelingen en het onttrekken van arbei ders tijdens de bezetting, groote klappen gekregen. Naast het gewenschte herstel van beschadigde gebouwen en machines en het gebrek aan grond- en hulpstoffen, is het tekort aan arbeidskrachten een zeer belangrijke belemmering voor het herstel. De textielindustrie b.v. zou meer kun nen produceeren, indien meer personeel (geschoold) ter beschikking stond. Van de schoenindustrie werken 45 met een bezetting van 25 of meer ar beiders, doch het gemiddeld productie- peil bereikt slechts 25 tot 30% van het niveau in 1939. Zes schoenfourni- turenbedrijfjes werken op 30 van hun capaciteit (bovenleer). In de leder industrie werken 21 ondernemingen op slechts 5 van him vermogen. In de houtindustrie halen vele kleine bedrijven nog geen 50% van hun capa citeit. De tabaksindustrie arbeidt mini maal, eenerzijds door gebrek aan grond stoffen, doch niet minder wegens te kort aan vakarbeiders. De verhoudingen op de arbeidsmarkt zijn dermate door elkaar ge gooid door den bezetter, dat algeheele hergroepeering en vooral ook herscho ling van het aantal arbeidskrachten on vermijdelijk is. Wij zullen op dit gebied eenzelfde inspanning voor onzen weder opbouw moeten verrichten, als Engeland presteerde voor den opbouw van zijn oorlogsapparaat en -economie. Eerste stap daartoe is volledige registratie van het menschenmateriaal. Het transportapparaat vraagt vooral arbeidskrachten; in onze kolenmijnen, de ruggegraat van ons economisch bestaan, werkten voor den oorlog ruim 32.000 arbeiders, thans ca. 25.000. De productie is nog niet Vs vanwat zij voor den oorlog was; zelfs al we met onze mini mumbehoefte rekenen, moeten zij min stens worden verdubbeld. Natuurlijk zijn hier vele oorzaken productiebelemmerend, maar opvoeren van het aantal arbeids krachten is eerste vereischte. Aan de droogmaking van Walcheren werken momenteel ca. 400 menschen. Het is te verwachten, dat het benoodigd aan tal, met het geleidelijk binnenkomen der benoodigdematerialen, zal stijgen tot 1200. Alleen hiervoor moeten dus al 800 man worden gevonden. Plotselinge dijkdoor braken bij hoog water kan den aanvoer van veel ^meer krachten noodig maken. The job" op Walcheren moet dit jaar gedaan zijn t.a.v. dijkenherstel, anders bestaat de mogelijkheid dat al het ver richte werk voor niets is geweest. Voor het herstel van bruggen en slui zen heeft men 1500 a 2000 man tech nisch geschoold personeel te kort. Bij de Mij. De Schelde werkten vroeger 3000 man, nu slechts 1800. Eerstgenoemd aantal zal binnen afzienbaren tijd weer bereikt moeten worden. Indien de arbeiders boven de rivieren te verzwakt mochten zijn om in de eerste maanden eenigermate op peil te kunnen werken (hetgeen zeer waar schijnlijk is), zullen uit het Zuidelijk gebied ALLEEN VOOR OPENBARE WERKEN 30 a 40.000 arbeiders aan gevoerd moeten worden. Het onder houd der wegen eischt, wegens het enorme militaire vervoer, veel meer arbeidskrachten dan vroeger; 10.000 man werken hier reeds aan, doch dé behoefte is veel grooter. NAZI'S MOETEN ALLES VERNIETIGEN. Op een vergadering te Berlijn van de voornaamste partijleiders, zeide Goebbels: •,Het ergste kan plotseling gebeuren, het is voor alles noodzakelijk, dat de vijand bij het binnendringen van de stad niets vindt, dat nuttig voor hem is". Goebbels drong vooral aan op vernietiging van de archieven van de partij-organisatie, ten einde het voor den opdringenden vijand onmogelijk te maken met behulp van deze documenten beschuldigingen tegen oor logsmisdadigers te staven. (A.-A.) Hoe weinigen hebben in 1940 gedacht, dat zij zulke geweldige gebeurtenissen zouden beleven, die thans bevochten wor den door de overwinnende legers?, aldus lezen wij in „Het Laatste Nieuws". Het is goed daaraan te herinneren, want er vloeit een groote moreele les uit voort, die van rechtstreeksch belang is bij den opbouw van de nieuwe internationale verhoudingen. Laat het ons toch herhalen, omdat de waarheid er ons toe gebiedt, dat indien Groot-Brittannië in Mei en Juni 1940 geen stand gehouden had, wij thans zulke be moedigende Paaschdagen niet zouden hebben beleefd. Men kent de gevleugelde woorden: de waarheid zal u bevrijden; wij geven ze ter overweging aan al diegenen, die in de twee beslissende maanden van den oorlog de overwinning van Duitschland als een voldongen feit beschouwden en die er zich ongelukkig naar gedragen hebben. Had men in Groot-Brittannië en ook in eenige andere geallieerde kringen een even kleinmoedige houding aangenomen, het Duitsch nationaal-socialisme zou zijn heerschappij over gansch de wereld uit gestrekt hebben. Men mag dan ook gerust getuigen, dat de overwinning in dezen oorlog grootendeels te danken is aan de karak tervastheid van diegenen, die nooit ge twijfeld hebben en die alle gevaren en elke onzekerheid verkozen hebben boven onderwerping en slavernij. Zooals de moreele faktoren beslis send waren bij den aanvang van dezen oorlog, zoo moet men vertrouwen, dat zij zich ook zullen laten gelden in de verhoudingen tusschen groote en kleine naties bij het herstel van den vrede. VOORZIENING OORLOGSGETROFFENEN MET MEUBELEN EN HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN. Door de gezamenlijke Voorzieningscommissies is opgericht een „Stichting Centrale Voorzie ning voor het bevrijde Nederlandsche gebied", welke gevestigd is te Eindhoven, Keizers gracht 7, en ressorteert onder het College van Algemeene Commissarissen voor Landbouw, Handel en Nijverheid. In samenwerking met het Rijksbureau voor Glas en Keramiek, het Rijksbureau voor Hout producten, het Rijksbureau voor de Metalen- verwerkende Industrie en het Centraal Distri butiekantoor voor het bevrijde Nederlandsche gebied is deze Stichting belast met de alge heele distributie aan oorlogsgetroffenen van de volgende artikelen: 1. houten en stalen meubelen2. metalen keukengerei (potten, pannen, etc.) 3. porce- lein en aardewerk; 4. huishoudelijk glaswerk; 5. tafelgerei (lepels, vorken, messen, etc.) 6. haarden, kachels, fornuizen, gascomforen en pijpmateriaal7. huishoudelijke houtwaren 8. naaimachines, waschmachines, kinderwagens en dergelijken. Distributie van textiel en schoeisel geschiedt uitsluitend door de distributiediensten. In verschillende gemeenten zijn bijkantoren of sub-Commissies gesticht, tot welke getrof fenen en geëvacueerden zich rechtstreeks kun nen wenden ter verkrijging van aankoopver gunningen voor bovengenoemde artikelen. Deze kantoren zijn o.m. gevestigd te Breda, Den Bosch, Oosterhout, Tilburg en Waalwijk. Handelaren dienen verzoeken tot her-bevoor rading' met genoemde goederen eveneens aan deze kantoren te richten. Afleveringen aan getroffenen van alle ge noemde artikelen mag slechts geschieden, na dat daartoe bestemde aanvraagformulieren door de winkeliers zijn ingevuld en ten kantore der Commissie zijn goedgekeurd. GIST DISTRIBUTIE-ARTIKEL. Per 15 April wordt gist distributie-artikel. Aflevering resp. ontvangst kan slechts ge schieden tegen bonnen, toewijzingen door Dis- tributiedienst of A.C.V. verstrekt, welke aan broodbakkers door den plaatselijken Distribu- tiedienst worden verstrekt, tegelijk met die voor meel. (5 ons gist per baaltje meel.) Zelfverzorgers ontvangen eveneens coupures van _den P.D.D. gelijk met de graantoewijzing op basis van 6 ons gist per baaltje meel. De gist kan bij bakkers of andere in de gist- distributie ingeschakelde firma's worden be trokken. Aan beschuitfabrieken worden door het A.C.V. of daartoe aangewezen instanties toewijzingen verstrekt. DISTRIBUTIE ZEEMLEDER. De STICHTING CENTRALE VOORZIE NING, Keizersgracht 7, Eindhoven, maakt be kend, dat door haar een hoeveelheid zeem- ledervellen gedistribueerd zal worden, en wel uitsluitend onder a. glazenwasscherijen, schoonmaakbedrijven en garage-ondernemingen b. ziekenhuizen, gestichten e.d. groote instel lingen c. meubelindustrieën en meubelmakers. Aan hen, die tot de categorieën a en b behooren, zal op hun verzoek door voornoemde Stichting een aanvraagformulier worden toe gezonden. Categorie c dient haar aanvragen te richten aan het Rijksbureau voor Houtproducten, Vrij- straat 11, Eindhoven. Deze verzoeken, welke desgewenscht via de plaatselijke Voorzieningscommissies opgezonden kunnen worden, dienen ten spoedigste te wor den ingediend. Onze verdediging hielp niet veel, maar langzamerhand werd de discussie aange namer. Zoover zelfs, dat hij ons zeide, dat het hem speet ten deze niets voor ons te kunnen doen, maar dat wij tot den Commandant der S.P. in Den Haag, den grooten baas, moesten wenden. Het on derhoud nam echter nog heel wat tijd in beslag en een merkwaardige uitlating van hem mogen we hier nog laten volgen. Hij zeide ons, dat wij waren als zoo vele Hollanders, die hij karakteriseerde als volgt: „Wij hebben in één stoot Noorwegen, Polen, Nederland, België en Frankrijk veroverd. Stel U nu voor, dat we Enge land er nog bijnamen, weet ge wat die Hollanders dan zouden zeggen?" „Lekker, nu hebben ze nog niets, die rot-moffen, want daar ligt Amerika nog!" Wij kon den niet nalaten op te merken, dat hij een der weinige Duischers was, die de men taliteit der Hollanders begreep. Hij voor spelde ons meteen nog, dat er binnenkort iets geweldigs zou gebeuren, waarvan de geheele wereld versteld zou staan; meer kon hij er niet van zeggen. Later bleek dit te doelen op de oorlogsverklaring aan Rusland. Wij deelden den heer Reussner ook nog mede, hoe onze situatie was, ten aanzien van de N.S.B. ter plaatse, spe ciaal naar aanleiding van de twee pam fletten. Wij hadden gelegenheid hem daaruit enkele passages voor te lezen, waarna hij ons standpunt volkomen be greep, hoewel hij natuurlijk eischte, dat van de N.S.B. als partij, in het algemeen als medewerkster van de Duitsche bezet ting, mededeelingen enz. in ons blad zou den worden opgenomen. Zoo verliep dit onderhoud in Vught, dat meer dan anderhalf uur geduurd had, niet het gewenschte succes had, maar niettemin interessant was, al moesten wij er onzen trein voor verloopen! Den volgenden dag oaar Den Haag, om te weten te komen, waarom ons eigen lijk die boete was opgelegd, dat we eraf zouden komen, daarop hadden we heel weinig vertrouwen. Nadat wij ons aan het bureau van den Commandant der S.P. hadden gemeld, deelde een jongedame ons mede, dat de autoriteit afwezig was, maar dat zij ons wel kon zeggen, dat op zijn bureau noch onze naam, noch ons blad bekend waren, zoomin als een opgelegde boete. De toestand klaarde wat op! Een relatie van een der departementen raadde ons een bekend advocaat in Den Haag, die veel zaken met deze instantie opnam, te raadplegen en deze de aange legenheid verder te doen behandelen. Aldus geschiedde! Deze begaf zich den volgenden dag ter bevoegder plaatse en daar vernam hij van de hoogste autoriteit opnieuw, dat noch onze naam, noch ons blad daar be kend waren, evenmin als van een boete en dat een dergelijke boete nooit mon deling, maar steeds schriftelijk van uit Den Haag werd opgelegd, dus dat hier een vergissing in het spel moest zijn. Men begrijpt, dat deze tijding ons zeer verheugde en meer en meer nam de ge dachte bij ons vasteren vorm aan, of deze boete niet een straf kon zijn, uitgevonden door de mindere Goden in 's-Bosch, zulks op aanwijzing, in overleg of op voorstel van de ons niet zeer welgezinde Goden in Waalwijk, die ons op die manier eens te pakken wilden nemen. Maarwij hoorden niets, dagen en dagen, en dachten, dat loopt af, tot we een telefoontje kregen van onzen advo caat, dat hij een bericht had gekregen van den commandant der S.P. om onver wijld de bewuste 2500.te storten op de Sonderkasse van den Rijkscommissa ris en hoe wij de brutaliteit durfden heb ben, te informeeren naar de reden van oplegging dezer boete! De 2500.zijn betaald. De reden weten we heden ten dage nog niet. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1