Koningsbergen is gevallen. Vanuit het Oosten en Westen wordt Stüttgert steeds meer be dreigd. De genie heeft na 8 dagen een zware brug over de Rijn gelegd. Bij Wezel is reeds een dubbele spoorbrug in ge bruik. Eergisteren werden40.000 gevangenen gemaakt. De eerste week van April werden 200 000 gevangenen binnengebracht. Op de Noordzee hebben zich de laatste dagen hevige gevechten plaats gehad tusschen eenheden van de Engelsche vloot tegen Duitsche E booten. 3 werden er tot zinken gebracht, 5 zwaar beschadigd. Woensdagmorgen. Van het front in Nederland is sinds gisteren geen nieuws binnengekomen. Gemeld werd dat afdeelingen van de 3e Ca- nadeesche infanterie-divisie het noord-oostelijk gedeelte van de stad Deventer zijn binnenge drongen en ondanks flinken tegenstand gestadig verder op dringen. Het 2e Ganadeesche leger rukte weer 12 tot 16 km. ?P. en, *s Haarle gepasseerd. IN ij verdal werd bevrijd. Meer naar het noorden, in de buurt van Meppel hebben geallieerde eenheden verder contact ge maakt met de daar vechtende parachute troepen. Ten noor den van Coevorden zijn zij weer 8 km. opgerukt zonder vijandelijken tegenstand te ont moeten. Sedert dien kwam nog bericht dat Deventer is veroverd. Hannover is veroverd. Daar mede is een belangrijk verkeers knooppunt gevallen tusschen Nederland en Duitschland. De stad was eerst in het noorden en zuiden door Amerikaansche en Britsche troepen overvleu geld. Deze zijn intusschen weer verder opgerukt in de richting van Brunswijk. waarbij een gedeelte van den grooten auto weg, die naar Brunswijk voert veroverd werd. De aanval op Bremen is begonnen. De oevers van de Eems zijn aan beide zijden in geallieerde handen. Meer naar het zuiden staan de geallieerden op een punt nog slechts 190 km. van Berlijn. Het Amerikaansche 3e leger heeft Erfurth ingesloten en Robach veroverd. Fransche troepen staan op slechts 15 km afstand van Stuttgart. De slag om Weenen nadert snel zijn einde. De stad is reeds voor 3/4 gedeelte in Russische handen, na een strijd van vier dagen. Slechts op den oostelij ken oever van den Donau houden de Duitschers nog hier en daar stand. Er zijn teeke nen die er op wijzen dat het ondergrondsch verzet in Oos tenrijk toeneemt. De Gestapo verricht vele arrestaties. Bij de verovering van Koningsbergen verloren de duitschers 134000 man, waarvan 92000 krijgsge vangenen. Een enorme oorlogs buit viel de Russen in handen. Britsche verliezen. De totale verliezen aan dooden, gewonden,krijgsgevangenen van bet Vereenigde Britsche Konink rijk bedroegen vanaf het begin van den oorlog tot eind Februari 1945 685683 man. Hiervan ver loren de Canadeezen 89000, Australië 87000, Nieuw Zeeland 37000, Zuid-Afrika 34000 en Britsch Indie 163000 man. (HN) DE LANGSTRAAT BEDREIGD. Van verschillende zijden ont vingen wij blijken van instem ming met ons artikeltje „De Langstraat bedreigd", in ons vorig nummer. Dat stellen we op prijs, maar daar mede alleen komen we er niet. Er moet meer gedaan worden. Het gemeentebestuur van Waalwijk, zoowel als de Kamer van Koophandel gaven reeds het goede voorbeeld en zullen naar wij vernemen alle zeilen bijzetten om dit naderend onheil te voorkomen. Het geldt hier echter een algemeen Lang- straats belang, eenlevenskwestie en de aanslag die wordt voor bereid, is er een regelrecht ge richt op het hart van de Lang straat. Daarom moet degeheele Langstraat met kracht haar protest laten hooren. Gemeente besturen en andere officieele instanties, verecnigingen van fabrikanten, middenstanders, boeren, arbeiders, alles moet in het geweer en dat welzoosnel en zoo krachtig mogelijk. Ieder uitstel kan fataal zijn Er moet direct worden ingegrepen, Nie mand mag achter blijven, Het gaat om het behoud van een der'eerste voorwaarden voor het welzijn en de welvaart van de Langstraat. men deel naar Vele Nieuws uit Waalwijk en Omgeving. Nieuws uit Waalwijk Monument Burgemeester Moonen. c.s. Voorzitter Roode Kruis. Tot Voorzitter der afd. Waal wijk van 't Ned. Roode Kruis is gekozen de heer Dr. M. Kolster Deze functie werd na den dood van burgemeester Moonen, tij delijk waargenomen door Ds. Louwe Kooijmans. Diamanten Bruiloft. Het zal velen in onze ge meente interesseeren te verne men, dat de oud-Waalwijkers, de heer eo mevr. J. Spijkerman van Beijnen te Ulvenhoüt op a.s. Zaterdag 15 April hun diamanten huwelijksfeest zullen herdenken. Wij bieden den geachten ju bilarissen bij voorbaat onze hartelijkste gelukwenschen bij dit zeer bijzonder huwelijks jubileum. Waalwijks Belang. A.s. Maandag wordt de eerste vergadering gehouden der ver eeniging Waalwijks Belang, na- pat zij bijna 4 jaren in ruste is geweest. Wij vertrouwen dat alle leden en die het wenschen te worden in grooten getale zullen op komen, daarmee hun instem ming betuigende met de weder opstanding van deze vereeni- ging, die reeds 38 jaren zulk een plaats inneemt in 't Waal- wijksche volksleven. Daaren boven zullen er belangrijke onderwerpen ter sprake komen, die ieders belangstelling dubbel waard zijn. Voorrangsbewijzen Autobusdienst. Van de zijde van het Militair Commissariaat te 's Hertogen bosch bereikte ons de mede- deeling, dat het verstrekken van voorrangsbewijzen voor de auto busdienst Waalwijk—Tilburg voortaan geschiedt door de Ka mer van Koophandel te Waal wijk, voor zoover het onze gemeente betreft. Veerpontje. Wij willen er even de aan- dacht op vestigen dat Waalwijks Herstel ten aanzien van het veerpontje in den Overlaat slechts is opgetreden als ini- tiatief-neemster, en de organisa tie van een en ander heeft ver zorgd. De exploitatie van de veerdienst geschiedt geheel en al voor rekening van den veer man. Levering rundvee en varkens. Met ingang van Vrijdag 13 April a.s. zullen de leveriDgs- markten voor rundvee en var kens wederom wekelijks ge houden worden, alleen te Waal wijk en Zevenbergen worden deze slechts om de 14 dagen ingevoerd. Aanrijding. Bij het onvoorzichtig over steken van den weg werd Dins dagmiddag 't 5-jarig dochtertje van den heer T. aan het Hoog einde door een vrachtauto aan gereden. Door krachtig remmen van den bestuurder werd op het nippertje voorkomen dat de kleine onder de wielen terecht kwam. Dr. L. constateerde 'n hersen schudding en achtte opname in het Ziekenhuis noodig. De transportcolonne van 't Roode Kruis was direct actief bij het verleenen der eerste hulp en het vervoer naar 't St. Nicolaas Ziekenhuis. Konijnenvereenlging „Nut en Sport." 7 April hield bovengenoemde vereeniging een algemeene ver gadering in café Kleijn in de St. Antoniusstraat. De voorzitter sprak de hoop uit, dat een volgende maal alle leden tegenwoordig zullen zijn. Hierna deelde hij mede dat het bestuur besloten was in zijn geheel af te treden. De uitslag der stemming was dat 6 leden van het voormalige bestuur werden gekozen n.l. de heeren Jos. v. d. Leur, J, v. Reijen, R. Roitero, Adri Sleenhof, C. Dielissen en P. Kelder. De 3 nieuw gekozen leden zijn de heeren H. v. Heisland, J. Koeken en H. Evers.Zuidweg. Door stemming werd de oud- Voorzitter P. Kelder wederom herkozen, de andere functie's zullen onderling verdeeld wor den. De Voorzitter bracht dank aan deaftredende bestuursleden en sprak de hoop uit dat de nieuw gekozenen goede be stuursleden zullen zijn. Hierna werd tot stemming overgegaan van 4 nieuwe leden welke alle werden gekozen. Na nog enkele punten te hebben besproken, werd deze goede ge animeerde vergaderinggesloten. DRUNEN. Een Tooneelvereeniging. De Drunensche tooneelliefhebbers deden een stap in de goede richting. Zij kwamen in een algemeene vergadering bijeen en onder voorzitterschap van den heer Th. Floris stichtten zij een vereeniging. Tot secre taris-penningmeester werd ge kozen de heer C. v. Nistelrooij. Ondanks dat veel beginne lingen toetraden heeft men reeds de klucht »Het rare kost- huis« in studie genomen dat men omstreeks Pinksteren hoopt op te voeren. Wij hopen, dat men door onderlinge, amicale samenwer king van alle Drunensche too neelliefhebbers zal komen tot een gezelschap dat er zijn mag. VLIJMEN. Het V.V.O. deelt mede dat de zitdagen van de P.B.H. ge houden worden op Maandag en Donderdag van 9—12 en van 14—17 uur, kantoor Vlij men. SPRANG. In de Dinsdagavond gehou den ledenvergadering der af deeling Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders stelde het bestuur zijn mandaat ter be schikking der vergadering, waarna een nieuw bestuur werd gekozen, bestaande uit de hee ren C. Braspenning, voorzitter, H. de Bie, penningmeester, A. van Thielen, M. v. Beek en M. Bogers. Tot bestuursleden voor den Chr. Besturenbond werden ge kozen de heeren C. Braspen ning en H. de Bie; de laatste werd tevens tot bode benoemd. De contributieregeling werd aanvaard zooals deze door het tijdelijk hoofdbestuur van het C.N.V. werd vastgesteld in sa menwerking met de andere organisaties. SPRANG-CAPELLE. De commissie tot wering van schoolverzuim in de gemeente Sprang-Capelle vergaderde j.l. Dinsdagavond ten gemeente huize. Uit het verslag over 1944 dat werd vastgesteld bleek dat 22 ouders werden opgeroepen over 61 schoolverzuimen van 14 jongens en 59 schoolverzui men van 13 meisjes. Verschenen waren 14 ouders acht lieten niets van zich hoo ren. De oorzaken der verzui- waren voor 't grootste ziekte, kleeren koopen, distributiekantoor enz. verzuimen werden met het oog op de tijdsomstandig heden alsnog verschoonbaar geacht. De beer Oerlemans, die sinds enkele jaren als vooraitter fungeerde nam afscheid als lid der commissie en dankte voor de prettige samenwerking; de secretaris de heer A. Dees dank te met instemming der verga, dering den scheidenden voor zitter voor zijn uitstekende en prettige leiding. Tot voorzitter werd benoemd de heer v. d. Boogaert, hoofdder O.L. schooi te Capelle. In de vacature Oer lemans werd door het gemeen tebestuur benoemd tot lid der commissie de heer H. A. Kerst te Capelle. Vragen en meeningen van onze lezers. Naar aanleiding van de me- dedeeling dat a.s. moeders die hun eerste kind verwachten of wier jongste kind minstens 3 jaar oud is, een baby-pakket kunnen aanvragen, vraagt een abonné of dit wel billijk is. Zn buurvrouw heeft zeveu jaar geleden een baby gekregen en de baby-kleertjes liggen nu nog zoo goed als nieuw in de kast. Nu verwacht zij een twee de kind en kan een baby-pakket aanvragen. Z n vrouw heeft zeven jaar geleden ook een baby gekregen, sindsdien nog vijf, en verwacht over enkele weken, de zevende, maar komt niet in aanmerking voor een baby pakket. Zouden onze baby-kleertjes, zoo vraagt hij, ook als nieuw in de kast liggen; want van nieuwe koo pen was in de laatste jaren geen sprake. Wie zou nu 't meest behoefte hebben aan een baby-pakket Himmler neemt ineenstor ting aan. Nieuws uit Kaatsheuvel. K.J.M.V. De K.J.M.V, is »weer boven water« was de oproep aan de Jonge Middenstanders om op de le vergadering na de be vrijding te verschijnen. En de opkomst was schitte rend. Na een welkom gaf de Voorzitter een resumé van het gepasseerde in de voorbije jaren en een blik op de toekomstige plannen. Kapelaan Sleegers werd als Moderator geïnstal leerd, waarna een aangename gedachtewisseling ontstond over diverse onderwerpen. Bij de rondvraag kwamen verschillende precaire proble men ter sprake. De Moderator bracht een woord van dank aan bestuur en leden voor de aangename entree in de ver eeniging. Zilveren Huwelijksfeast. In alle stilte meende Burge meester Mallens in zijn huise- lijken kring z'n Zilveren Huwe. lijksfeest Zaterdag 7 April te vieren. Er was echter iets uit gelekt. En dat, hetgeen uitge lekt was, oorzaak werd, dat de bedoelde stilte wel eenigszins verbroken werd, vooral nu in de week, dat ^Burgemeester Mallens wederoln zijn functie aanvaard heeft, laat zich be grijpen. De felicitaties waren honderden, de bloementuin binnenshuis ging op een bloe menkiosk gelijken. Wij geloo- ven, dat Mijnheer en Mevrouw Mallens met hun gezin niet gestoord zullen zijn over deze goedbedoelde stoornis van de goedbedoelde stilte. BERKDIJK. Gouden Bruiloft. In een gehouden vergadering in verband met de viering van de gouden bruiloft van het echtpaar C. de Vries-de Kok werd 'n feestcomité samenge steld, dat bestaat uit de heeren: A. v. d. Ven, voorzitter, J. Klis, secr,, Fr. Oosterwaal, penning- Bedrag vorig nummer N.N. Nieuwkuijk Eerite Waalw. Kanariever, f 4142.34 f 25. f 30.- Totaal f 4197,34 MAATSCHAPPELIJKE WEDEROPBOUW. De Raad voor Maatschappelijke We deropbouw te Waalwijk installeerde op Vrijdag, 6 April, een Commissie „Mid denstand". De Commissie bestaat uit de volgende personen: M. van Bracht, Café-houder; H. van 'Eyckelenburg, Boekhandelaar; P. Hens, Schilder; A. Meys, Galanteriën; D. v. Os v. Buren, Drogist; A. v. d. Ven, Textielwaren; J. v. d. Ven, Kruidenier; J. Verdoorn, Groentenhandelaar; Chr. Verwiel, Bakker; J. Wildeman, Handelaar. De Commissie Middenstand adviseert en stimuleert de Raad voor Maatschap pelijke Wederopbouw m.b.t. de midden standsvraagstukken. Het is geenszins de bedoeling om vak organisatie te spelen, nog minder ligt het in de bedoeling om op het terrein te treden van de standsorganisaties, welke zich belasten met de culturele vorminq en opvoeding der leden. De Commissie wil zijn: een kleine groep van zelfstandige middenstanders, welke de middenstandsproblemen bestu deert en welke in het kader van Maat schappelijke Wederopbouw medewerkt aan de tot stand koming van een „ge zonde middenstand, welke een onmis bare voorwaarde is bij de opbouw van een nieuwe maatschappij. De Commissie ziet het als haar eerste taak om de zelfstandige middenstand wakker te schudden en haar op te roepen tot daadwerkelijke inzet bij de weder opbouw van ons Vaderland. GEERTRUIDENBERG. ZILVEREN JUBILEUM. Op 10 April a.s. hoopt onze dorpsge noot de heer A. I. P. J. de Kroon, admi nistrateur van het G.E.B. den dag te her denken dat hij vóór 25 jaren in dienst der gemeente trad. Het zal dezen ijverigen en bekwamen ambtenaar dien dag niet aan belangstel ling ontbreken. FEESTVERGADERING. De R.K. Arbeiders Beweging heeft haar eerste feestvergadering gehouden, waarbij de uit haar midden geformeerde tooneelvereeniging „Excelsior" het blij spel in vier bedrijven van Gerard Niele „Het kostbare Leven" voor het voetlicht bracht. De Voorzitter, de heer de Haan, open de de vergadering en sprak een wel komstwoord, speciaal tot de aanwezige vrouwen der leden, die, evenals de kin deren, aangesloten bij de K.A.J., deze tooneeluitvoering mochten bijwonen. De Voorzitter sprak de hoop uit, dat allen een zeer genoeglijken avond zouden hebben. Verder wees de Voorzitter op den plicht der vrouwen, dat zij steeds een stimulans voor hunne mannen zouden zijn, om trouw ter vergadering te komen. Verder dante de Voorzitter het orkest van de N.B.S. dat dezen avond zou op luisteren met muziek. Hierna sprak de heer C. Heester, die de regie verzorgde, een kort woord tot de vergadering. Na vier jaar in stilte te heb ben gewerkt, zijn wij zeer gelukkig, weer eens voor het voetlicht te mogen komen. Wij hebben speciaal een blijspel uitge zocht, aldus spreker. Vier jaren hebben we den tijd gehad te verzuren, maar nu zullen wij weer eens probeeren bij U de vastgeroeste lachspieren weer los te krijgen. Hierna zette het orkest het Wilhelmus in, dat door de vergadering uit volle borst werd medegezongen. De regisseur heeft inderdaad gelijk ge had, toen hij zei, dat de vastgeroeste lach spieren weer los zouden komen, want het gelach was niet van de lucht. Vooral de verzorgers van het décor verdienen een speciaal compliment; de gebroeders Sjef en H. Reijpert hadden eer van hun goed verzorgd werk. S'0t ^ezer bijeenkomst sprak de Weleerw. heer Damen een woord van dank aan allen die medegewerkt hebben aan het welslagen van den avond. Een speciaal woord van dank richtte hij tot het orkest der N.B.S., dat daartoe zoo rijkelijk bijgedragen heeft. Verder wees de geestelijke adviseur er op, dat veel bereikt kan worden met intense samen werking, waarvan deze avond ook ge tuigde, daar vele moeilijkheden overwon nen moesten worden. Ik hoop, aldus spre ker, dat ook in de toekomst steeds een dergelijke samenwerking een kenmerk van onze vereeniging zal zijn. BENOEMD. Met in9an9 van 1 April is Mej. M. otallen, tijdelijk onderwijzeres aan de openbare school te Geertruidenberg, be noemd in vasten dienst als onderwijzeres aan de R.K. Meisjesschool te Raams- donksveer. BURGERLIJKE STAND. Overleden: Segers, Romialda, oud 66 jaar, weduwe v. Rasenberg, H. Geboren: Antonius J. A., z. v. van der Steen, A. H. C. echtg. v. van Boxel, rrancijna; Cornelia G. Th. d. v. Zijl mans, Th. W. echtg. v. van Dongen, Johanna. EERVOL ONTSLAG. Aan den Heer M. Verschuren, werk zaam ter gemeente-secretarie te Geertrui denberg, is overeenkomstig zijn verzoek eervol ontslag verleend in verband met zijn ^benoeming als ambtenaar bij de RAAMSDONK. BENOEMD. Onze dorpsgenooten de heeren: van Duren en Heurter zijn benoemd ten kan tore der P.T.T. te Breda. Himmler neemt aan dat slechts dagen of weken staan tusscben Duitschland en de totale ineenstorting. In zijn orgaan „Schwarze Korps" wordt in bet hoofdartikel gezegd „De oorlog is nu in een stadium getreden, waarin het schijnt dat slechts dagen o( weken het duitsche volk scheiden van de totale ineenstorting, Het is mogelijk ons militair te ver slaan. Het duitsche volk verkeert in een hitier harde positie, We durven nog te spreken en de wereld te waar schuwen. "^'c staan in een merkwaardige positie gedwongen te worden toe tc geven dat het mogelijk is ons militair te verslaan maar het geloof in de rechtvaardigheid onzer zending is geen jota veranderd. GEMEENSCHAP OUD ILLEGALE WERKERS. Sinds eenigen tijd is bovengenoemde ver eeniging werkzaam in het algemeen belang om plaatselijke toestanden op te heffen en zaken, die beter konden marcheeren, te ver beteren. Er is in dien tijd echter vaak ge bleken, dat er heel wat menschen zijn, die bepaalde en vaak zeer gegronde grieven en klachten hebben over het een of ander en niet goed weten, naar welke instantie ze heen moeten, om deze klachten met hoop op ver betering, te uiten. De G.O.I.W. heeft daarom besloten, eiken Dinsdagmiddag zitting te houden voor het indienen hiervan, van 4 tot 5.30 uur op het gemeentehuis (kamer boven). Het is ook de bedoeling, dat menschen die ernstige beschul digingen hebben tegen medeburgers aangaande hun politiek gedrag gedurende de bezetting, zooals zwarten handel in grooten omvang met de Duitschers, samenwerking op alle ge bied met den vijand, enz. deze beschuldigingen daar kunnen deponeeren. Alles zal naar recht vaardigheid worden onderzocht in nauwe samenwerking met burgerlijke en militaire autoriteiten en met Maatschappelijken We deropbouw. Tevens is er een plaatselijke afdeeling ge sticht van Landelijk Herstel, die" ook door de G.O.I.W. zal worden behartigd en die tot doel heeft weidelijken steun te verleenen aan oor logsslachtoffers. In bovengenoemde commissie houden zitting de Heeren: S. de Cock, A. Smits en G. Nagt- zaam. Voor Loon op Zand kunnen klachten worden ingediend bij den Heer A. J. v. Es, Gasthuisstraat 13 A. Het behoeft geen betoog, dat men met vaststaande en gegronde feiten moet aankomen. Er is tegenwoordig veel on tevredenheid, er worden veel beschuldigingen geuit. Laat elk weldenkend mensch medewer ken deze ontevredenheid en deze wantjestan den uit de wereld te helpen door een recht vaardig en eerlijk onderzoek, en aldus helpen den moeilijken wederopbouw tot stand te brengen van onze op alle gebied zwaar ge havende maatschappij.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2