WERKSTER. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT Brood- en Banketbakker Net Meisje vragen nette jongens Agfa" Fototoestel, 3 stel OVERGORDIJNEN. lëidooi voor onmiddel- jken terugkeer der con- titutioneele practijk. In het tijdvak, dat voor ederland staat aan te reken is het belangrijker an ooit te voren, dat het olk van stonde aan een :igen lot in handen neemt en zich niet laat bevoog den door iemand, aldus oud-minister v.d. Tempel in het laatste nummer van „Vrij Nederland." Een militair gezag, dat aan de bevolking is opge legd, acht zich blijkbaar geroepen met of zonder instemming der regeering, zich te keeren tegen den opbouw van het burgelijke bestuur in het bevrijde gebied, aldus zich een taak reserveerend, welke goed deels op meer doetreffende wijze door burgelijke des kundige organen zou kun nen worden verricht. Het belemmert aldus de ontwikkeling van de ener gie en het democratische zelfbestuur van het volk De abnormale tijdsom standigheden hebben tot dit alles geleid en deze ont wikkeling kon blijkbaar niet worden gekeerd. Doch het iou naar mijn gevoelen een ramp zijn voor ons land, indien op dien weg werd voortgegaan na de bevrijding van het grondgebied. De eenige mogelijkheid om dat te voorkomen is, dat dadelijk na de bevrijding tot de constitutioneele practijk wordt teruggekeerd en de verantwoordelijkheid van de regeering aan de Staten Generaal in de practijk wordt hersteld. Dat dus de Staten Generaal onver wijld worden bijeengeroe pen. Bij afwezigheid van een volksvertegenwoordi ging blijft de mogelijkheid ten volle open, dat voor hands, aansluitende op de te Londen toegepaste prac tijk, opnieuw een regeering wordt gevormd, zonder be kommernis over de vraag of deze inderdaad repre sentatief is voor het Ne- derlandsche volk en dat geregeerd wordt zonder controle van een verant woordelijkheid aan 't volk. De opengevallen plaat sen in de volksvertegen woordiging moeten, aldus van den Tempel, worden bezet door gekwalificeerde personen die zich tijdens den oorlog voor het vader land verdienstelijk hebben gemaakt, vrouwen en man nen met een reeelen staat van dienst in de onder grondsche beweging, per sonen uit den kring der strijdkrachten, van koop vaardij personeel, enz. Constitutioneel isj deze wijze van aanvulling der kamers, in afwijking van de geldende regeling, niet fraai, maar hef eminente landsbelang wettigt mijns inziens deze afwijking, al dus van den Tempel. (A.-A.) Sic Transit.... N.S.B. potentaten van de baan. Blijkens het nummer van „Volk en Vaderland" van 2 Maart 1.1., dat toen nog steeds in bezet Neder land verscheen, heeft Mus sert zich tot zijn leedwezen genoodzaakt gezien C. van Geelkerken, den plaatsver vangend leider der N.S.B., met ingang van 22 Febr. wegens ongehoorzaam- afamheid aan den Leider" J& lid der beweging is ntslaan. Voorts lezen wij dat J.H. dmeyer, de voorman de Germaansche S.S. Nederland, op den weg i Raalte naar Deventer or kogels van een geal- ird vliegtuig is getroffen gedood. In de overlij- lei isadvertentie wordt ge- rd dat hij vlak voor zijn den „frontinzet" is ge- va den. JHet ongeluk vond plaats pj 22 Februari 1.1. (A.-A,) 16 APRIL 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 18 PRESIDENT ROOSEVELT OVERLEDEN. Geallieerden over de Elbe; Russen over de Oder. Aanval op Berlijn begonnen. Het Witte Huis heeft tegen middernacht bekend gemaakt, dat de Amerikaansche President Franklin Delano Roosevelt gister middag te Warmsprings aan een bloeduitstorting in de hersenen plotseling is overleden. Het ka binet van de Vereenigde Staten is in een spoedvergadering bijeen gekomen en heeft den nieuwen president Mr, Turman beëedigd, Door deze gebeurtenissen zal geen enkele wijziging worden gebracht in de geallieerde oorlogs voering. Het bruggehoofd op den weste lijken oever van den IJssel tus- schen Deventer en Zutfen is opnieuw uitgebreid. De gealli eerden naderen Zwolle tot op 12 km., waarbij zij Heino bevrijdden. Ook Ommen werd bevrijd. Ca- nadeesche eenheden hebben con tact gemaakt met luchtlandings troepen nabij Balkbrug, aan de Dedemsvaart. Meer naar het noorden vormden zij een brugge hoofd over de Beilervaart, nabij Beilen en rukten het dorp Dieven binnen. Bij Maagdenburg zijn Ameri kaansche troepen de Elbe over schreden. Zij hebben een brug gehoofd gevormd van 10 km. breedte. Er wordt opnieuw terrein gewonnen in de richting van Bremen en Hamburg. Het om singelde gedeelte van het Roer gebied is tot 2/5 van z'n oorspron kelijke grootte teruggebracht. Ten zuid oosten van Bremen trokken geallieerden over de rivier de Aller. Duitsche berichten als zou er in Bremen reeds gevochten worden, zijn door de geallieerden nog niet bevestigd. Meer naar het zuiden rukken tankcolonnes snel op in de richting van de Elbe, in de omgeving van Leipzig en Dresden. Weimar is veroverd geallieerden passeerden deze stad en trokken ook reeds voorbij Jena, waarbij de rivier de Saaie over een breed front werd over gestoken. Ftansche troepen ver overden Rastad en Baden-Baden, Er worden ernstige onlusten gemeld die ontstaan zijn bij het Duitsche luchtwapen. De Russische aanval op Berlijn is begonnen. Nabij Kustrin zijn de Russen de rivier de Oder overgestoken. Weenen is bijna geheel gezui verd. De Russische opmarsch gaat verder in de richting van Linz, Beieren en Graz. Het 8e Britsche leger heeft drie Druggehoofden gevormd over de rivier de Saterno het 5e Britsche leger veroverde de marmerstad Carara. Fransche troepen zijn inZuid- FrankJijk een aanval begonnen op de Fransch-Ital. grens. H.-N. e ar do ed n «j Herrijzend Nederland wijdde de volgende beschouwing aan den overleden president. De U.S.A. hebben hun presi dent, de geallieerden hun grooten legerleider verloren. Hij is een der grooten geweest, niet alleen naar den geest en de daad, ook naar het hart. Daardoor behoorde Roosevelt niet alleen aan de Vereenigde Staten, maar aan de geheele wereld. ,,De wereld der toekomst daarvoor heeft hij gewerkt. Roose velt was practicus en idealist. Treffend zijn de laatste woorden die hij in zijn laatste groote rede voor het Congres na de Krim- conferentie uitsprak ,,Ik ben er van overtuigd, dat het Congres en het Amerikaan sche volk de resultaten van deze besprekingen zullen aanvaarden als één der grondslagen voor den toekomstigen wereldvrede''. Het was hem niet gegund dezen vrede te aanschouwen, waarvoor hij zoo lang gewerkt heeft. De vredesconferenties kunnen niet meer geleid worden door dezen genialen en nobelen mensch. De geheele wereld treurt aan de lijkbaar van dezen waarlijk grooten man. Wij kunnen slechts hopen, dat op dit oogenblikook de vijand dtepen eerbied voor dezen mensch zal kunnen op brengen. Japansche gruwelen. Dr. Frankel, medicus uit Ma nilla, verklaarde dat hij het ver branden van een groep personen in een huis in het district Pasai had overleefd. Hij verklaarde, dat de Japanners de slachtoffers in knielende houding hadden vast- gebonden, daarna meubels om hen heen plaatsten en alles met ben zine overgoten en in brand staken,. Pater Bernardino Docelis was een van de twee overlevenden, die zich zelf wisten te redden, nadat de Japanners tachtig burgers, waaronder 37 priesters levend hadden begraven. Farolan, direc teur van het Philippijnsche Roode Kruis in het district Ermïta ver klaarde, dat de Japanners op 10 Februari j.l een hospitaal kwamen binnen vallen, allen die aanwezig waren doodschietend dan wel met de bajonet afmaakten. (A.-A.) De Langstraat bedreigd. Van verschillende zijden uit de Langstraat, vooral van in- dustrieelen, ontvingen wij brie ven over bovenstaande aange legenheid. Wij kunnen daarop in 't algemeen dit antwoorden: Het betreft hier een algemeen belang voor de geheele Lang straat, voor alle plaatsen, geen enkele uitgezonderd. De industrieelen, handelsza ken hebben zich o.i. op de eerste plaats te wenden tot de burgemeesters hunner gemeen ten, waar 't gemeentebestuur toch zeker is aangewezen de algemeene belangen te dienen, daarbij gesteund door personen, corporaties, die daarvoor in aanmerking komen. Het is ons niet bekend of er op eenige plaats reeds actie gevoerd wordt. Is dit niet 't geval dan komt ons dit toch wel onbegrijpelijk voor en wordt het o.i. hoog tijd, dat men daar eens achter zit. Wij weten dat het gemeente bestuur van Waalwijk ten deze diligent is, dat de Kamer van Koophandel voor de belangen der streek paraat is en ver wachten dat over deze aange legenheid a.s. Maandag in de vergadering van den Fabrikan tenkring, die ten 2 uur en van »Waalwijks Belang« die ten 7 uur wordt gehouden ook wel een hartig woordje zal worden gesproken over deze aangele genheid. Dat is o.i. niet voldoende, waar het hier een belang geldt voor elke plaats der Langstraat en omgeving, zoodat elke plaats op de bres moet staan voor dit groote belang; van hoe meer kanten cle bezwaren ko men, hoe beter. Ter gelegenheid van de in stallatie van de „Commissie Middenstand" van den Raad voorMaatschappelijken Weder opbouw Langstraat hield Drs. Piet van Loon een belangwek kende toespraak over de taak van den zelfstandigen midden stand, wil deze zich in de toe komst kuunea handhaven. Hij wees erop dat een breed en gezonde laag van zelfstandige middenstanders noodzakelijk is voor de harmonischen opbouw van de maatschappij. Hij wees op de beteekenis vau het feit, dat de middenstanders zich „zelfstandigen" kunnen noemen en vraagt of zij wel vol doende toonen dat zij hun zelf standigheid waarderen. Na dezen oorlog zullen de concurreerende bedrijfsvormen sterker dan ooit! naar voren komen met nieuwe middelen en nieuwe methodes. Het is mijn vaste overtuiging aldus spreker, dat de zelfstan digen zich dan op den duur alleen maar kunnen handhaven wanneer zij gezamenlijk den strijd tegen de concurreeren de bedrijfsvormen aanbinden. Deze strijd zal alleen gewonnen kunnen worden als zij gestreden Verdwijnt de zellslandige Middenstand wordt uiet „economische'' wa penen. Laat de zelfstandige middenstand toch bedenken dat men er niet komt met een be roep op de sociale waarde Bereidt U thans reeds voor op dezen strijd door te bezien wat U thans reeds verbeteren kunt op economisch terrein, wij den ken aan uitnutting van de eco nomische voordeelenvan den persoonlijken stijl van den zelf standigen ondernemer, van het persoonlijk contact met de klanten, de persoonlijke service, de liefde voor het vak of beroep Wij denken aan toepassing van moderne en nieuwe metbodes; aan rationeel bedrijfsbeheer aan centralisatie van functies; aan saneering, enz. enz. Wanneer de zelfstandige mid denstand haar activiteit op dit terrein ontplooit, dan zal hij zeker opgewassen blijken tegeD de concurreerende bedrijfsvor mendan zal hij zijn kosten weten te verlagen^ en zal hij zijn maatschappelyke functie beter vervullen en daardoor een dienst bewijzen aan de gemeen schap en een optimale bijdrage leveren aan den maatschappe- lijken wederopbouw van ons dierbare vaderland. Met groote vreugde ge ven wij kennis van de ge boorte van ons lief doch tertje en zusje Marleentje, die bij het H. Doopsel de namen ontving van Maria Helena Christina. H. A. Kleijn M. Kleijn-Tummers. Mies Ineke Els Hans. Waalwijk, 9 April 1945. Tijd St. Nicol.-Ziekenhuis. God schonk ons 'n zoon tje die bij 't H. Doopsel de namen ontving van Wilhelmus Johannes Hendrikus. Wij noemen hem WIMKE. W. van Baaien T. van Baalen- Lejeune. Waalwijk. 12 April 1945. St. Nicolaas-ziekenhuis. Den 22 April a.s. hopen onze geliefde Ouders ANTONIUS SMITS en MARIA VAN DELFT den dag te herdenken dat zij vóór 25 jaren in den echt verbonden werden. Hunne dankbare Kinderen. Waspik, Boven F 146. HOE HET ONS EN ONS BLAD VERGING. IV. Het Tribunaal. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, kan het Tribunaal zijn zittingen nog niet aanvan gen, omdat ingrijpende wijzigin gen in het Tribinaalbesluit bij de Regeering in overwegingzijn. Zoodra deze wijzigingen tot stand zijn gekomen en men mag verwachten, dat dit weldra zoo zal zijn, kan met de berechting worden begonnen. Intusschen is men bezig de talrijke binnen gekomen aangiften te onderzoe ken. Als daartoe termen bestaan vindt een voorbereidend onder zoek plaats. Daar hieraan mees tal verbonden is het hooren onder eede van den aangever en getuigen en een verhoor van den beschuldigde kan de afwer king slechts geleidelijk geschie den. Men worde dus niet on geduldig, als men op de aangifte nog niet is opgeroepen. De gelegenheid om aangiften te doen blijft voorloopig nog opengesteld, De door den Minister van Justitie te bepalen einddatum daarvoor, zal nader bekend worden gemaakt. Zooals bekend kan men de formulieren kosteloos in ont vangst nemen op de Secretariën der gemeenten en op het Secre tariaat van het Tribunaal te 's-Hertogenbosch, in het Paleis van Justitie aan de St. Joris- straat. De ingevulde en onder- teekende aangifteformulieren moeten worden ingeleverd op het Centraal Tribunaaikantoor te 's-Hertogenbosch, aan de Hinthamerstraat 176. Zoo noo- nig belasten de Gemeente* Secretarieën zich ook met de verzending dezer formulieren naar het Centraal Tribunaal- kantoor. (Vrije Pers). Vaktechnisch personeel voor den wederopbouw van Noord-Nederland. In het verband met het op gang brengen van utiliteitsbe- drijven, water- en wegtransport, verbtndingen, bemalingen, enz. enz. in bevrijd Noord— Neder- tand. is door de Geallieerde legerleiding aan de Nederland- sche Regeering het verzoek gericht over te gaan tot het vormen van 6 Compagnieën Genietroepen, deel uitmakende van de Nederlandsche strijd krachten, die in Geallieerd Verband zullen worden tewerk gesteld. Het voor deze compagnieën benoodigde materiaal, bestaan de o.a. uit stationaire-mobiele pompinstallaties, vaste- en drij vende bruggen enz. enz. is aanwezig. Voor de montage en de be diening van dit materiaal zijn uiteraard goede vaklieden noodig. Deze vaklieden zullen in het Zuid—Nederlandsche bedrijfs leven moeilijk kunnen worden gemistnochtans is het nood zakelijk, dat genoemde compag nieën worden bijeengebracht. De Nederlandsche Regeering verwacht evenwel, dat de werk gevers in bevrijd gebied hunne medewerking aan deze werving zullen willen verleenen en doet daarom een dringend beroep op hen. Zooveel mogelijk zal hier tegenover rekening gehouden worden met de bezwaren van het bedrijfsleven. Deze actie moet slagen gezien de geweldige groote belangen hieraan verbonden voor het bedrijfsleven in ons geheele land. Immers, het ook thans bevrijde gebied zal bij een spoedig herstel hiervan ten zeerste gebaat zijn. Verwezen wordt nog naar den oproep van den Minister van Oorlog, opgenomen in de ad vertentiekolommen. Nadere inlichtingen verstrek ken de plaatselijke Arbeids- bureaux en hunne Bijkantoren. WAALWIJK. Plaatselijke Dienst voor den Wederopbouw. Direct na de bevrijding konden de noodherstellingen aan de door oorlogsgeweld getroffen gebou wen in groote lijn worden over gelaten aan het particuliere initiatief- Op normale wijze kon den de bouwvakpatroons hun klanten bedienen, terwijl de Plaatselijke Dienst voor den Wederopbouw(Gemeentewerken) den geringen voorraad bouwmate rialen daarbij slechts zoo nuttig mogelijk had te verdeelen. Toen evenwel tot driemaal toe onze gemeente door een V 1 ramp werd getroffen, moest onmiddellijk op groote schaal hulp worden verleend tot het dichten van ramen en daken. Alle bouwvak patroons hebben daarop met hun personeel het totale voorloopig herstel ter hand genomen onder leiding van den Plaatselijke Dienst voor den Wederopbouw. Hierbij Zondag 22 April a.s. ho pen onze geliefde Ouders W. KUIJSTEN kan uiteraard niet worden afge wacht een speciale opdracht van den huiseigenaar, omdat het hier bij in de allereerste plaats ging om het onmiddellijk bewoonbaar maken van zooveel mogelijk wo ningen. Indirect was daarbij even wel het belang van den huis eigenaar gediend omdat van een onbewoonbare woning geen huur kan worden geind. Een gelukkige omstandigheid deed zich voor in het feit, dat zich in onze gemeente verschil lende materialen bevonden, die dienst konden doen om ramen en daken te dichten. Deze werden op ons verzoek door de betref fende eigenaren welwillend tegen normale prijzen beschikbaar ge- steld. Dezer dagen zal door de bouw vakpatroons een aanvang worden gemaakt met het uitschrijven van de rekeningen In verband hier mede komt het mij nuttig voor eenige cijfers te publiceeren om trent prijzen van bouwmaterialen en uurloonen welke voor ver schillende vakmenschen in reke ning mogen worden gebracht. Hiervoor verwijs ik naar de desbetreffende advertentie in dit blad. Opgemerkt dient dat „zwart hierbij totaal is uitgeschakeld. Als sommige materialen dan ook eenigszins prijzig lijken, dan is de oorzaak gelegen in de wijze waar op ze moesten worden verkregen Als b.v. de eigenaar van een plantenkas zijn glas beschikbaar stelde, dan is het billijk, dat deze kas te zijner tijd weer van glas wordt voorzien, De kosten van het uitnemen en schoonmaken van het glas, alsmede van het ter zijner tijd opnieuw inzetten daar van, moeten op de totale glas prijs worden verhaald. Tevens zal de aanschaffings prijs van nieuw glas belangrijk hooger zijn dan die in 1940 was. De kosten van den Plaatselijken Dienst voor den Wederopbouw komen niet voor rekening van den huiseigenaar, doch komen voor rekening van het Rijk. Na deze uiteenzetting moge het betalen der rekeningen vlot ver loopen. Onvermogende huis eigenaren kunnen zich tot het verkrijgen van een voorschot op herstelgel den vervoegen op het Gemeentehuis (loket Burgerlijken Mochten er zich onduidelijk heden of moeilijkheden voordoen in verband met de ontvangen rekeningen, dan is de Plaatselijke Dienst voor den Wederopbouw (kamer 17 Gemeentehuis) gaarne bereid tot verduidelijking of be middelen. H DE HOOP. en J. KUIJSTEN-KLUIJTENAAR den dag te herdenken dat zij voor 25 jaar in het hu welijk traden. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hun dankbare kinderen. PIET (Duitschland). RIEK. Waalwijk, April 1945. Wegens tijdsomstandig heden feest uitgesteld. Dankbetuiging. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank aan allen, voor de goede verzorging en behandeling van onzen Zoon, tijdens zijn verblijf in het Nood- Ziekenhuis te Waalwijk. M. VAN BEEK- GOUDA. Waalwijk, April 1945. GEVRAAGD bekwaam intern, bij C. v. d. DUNGEN, D 48, Vlijmen. GEVRAAGD in klein gezin (3 volw. pers.) voor halve dagen of werk ster voor eenige dagen p. week. Brieven onder no. 454 Bureau van dit blad. GEBR. DUMOULIN Lederhakken en Contreiortlabriek WAALWIJK om in het vak te worden opgeleid. Goede vooruitzichten. GEVRAAGD J. Bakker, Floris V-laan 19, Waalwijk. TE KOOP een z.g.a.n. u" box 6x9. Hoogevaart C 26, Vrijhoeve-Capelle. TE KOOP AANGEBODEN Adres Bureau v. d. blad. DE ECHO VAN HET ZUIDEN Hoofdredacteur UitgeverJAN TIELEN RedacteurJ. A. A. VAN DEN DUNGEN Abonnementsprijs15 cent per wéék j «1.95 per kwartaal Drukker: WaalwIJksche Stoomdrukkerij Antoon Tlelen Kennummer: 2483 /ai •ei De zaak draaide weer door en wij ble ven bij ons standpunt, niets op te nemen van de N.S.B.hoe dikwijls pogingen daartoe ook werden aangewend. Zoo kregen wij bezoek van den W.A.- man Collard (later SS-man). die ons een bericht bracht om het publiek aan te manen zich kalm en rustig te gedragen, bij een lezing, die door een N.S.B.-kop stuk op de Markt zou worden gehouden. Ook dit weigerden wij en deelden hem de reden mede, die hij blijkbaar billijkte, waar hij ons toezegde, de aangelegenheid met zijn superieuren te bespreken. Kort daarop kregen wij echter een brief van een zekeren Ouwerling, wnd. heerban leider voor Noordbrabant. Dit heerschap deelde ons mede, dat de heer Collard, commandant der W.A. te Waalwijk, hem had bericht, dat wij een bericht hadden geweigerd. Hij had daarvan met groote verwondering kennis genomen en kon in geen geval accoord gaan met ons stand punt. Hij zou een volgende maal, bij onze weigering, genoodzaakt zijn, dus danige maatregelen te nemen, dat wij goedschiks of Kwaadschiks het door de N.S.B. ingezondene zouden plaatsen. Wij zouden dan wel tot de conclusie komen, dat het in dezen tijd niet meer aanging, de N.S.B. te saboteeren of tegen te wer ken; vooral in Uw geval, zoo schreef hij, waar U bekend staat als iemand, die steeds een ondergrondsche actie heeft ge voerd tegen het nationaal-socialisme en dit standpunt nog langer schijnt te willen handhaven. Hij raadde ons aan, ons licht maar eens op te steken bij een collega te Bergen op ZöOrn en hoopte dat wij zijn waarschuwing, ter harte zouden ne men, opdat hij niet zijn toevlucht zou moeten nemen tot andere maatregelen! Boem, daar zaten we. We hebben daarop dit heerschap uit voerig van antwoord gediend en hem medegedeeld, dat wij den indruk hadden, dat kameraad Collard ons standpunt kon deelen, wijl hij ons mededeelde, dat hij onze zienswijze ter bevoegder plaats zoit bespreken, omdat, zooals hij zeide, de hoogere leiding geen persoonlijke belee- digingen tolereerde. Wij zetten hem de- geschiedenis der pamfletten van groepsl eider Vissenberg en wat hier verder geschiedde, uiteen, om te concludeeren,. dat wij met een dergelijke groep niet in. relatie konden treden, noch haar gast vrijheid in ons blad konden verleenenr zoodat wij aan zijn verzoek niet kondea voldoen, zoolang deze beleedigingen niet: waren herroepen of wij een opdracht zouden ontvangen, waarbij wij tot op name gedwongen zouden worden. Het verwijt van ondergrondsche actie wezea wij met klem af en wezen hem erop, dat wij in de veertig jaren, dat wij in het journalistieke en publieke leven stonden,. ons nooit met ondergrondsche actie heb ben opgehouden; integendeel, dat wij steeds openlijk voor onze -opinie zijn uit gekomen, ondanks dreigementen en watr. dies meer zij, wat de N.S.B.-groep ter plaatse wel heeft ondervonden. Hierover hebben wij toen nooit meer" iets gehoord. Alleen kregen wij nog eens- een briefje van een N.S.B.-autoriteit^. waarin deze ons mededeelde, dat de plaatselijke N.S.B.-potentaatjes van de pers hadden af te blijven en dat anders de hoogere N.S.B.-autoriteiten andere: maatregelen zouden nemen. En werkelijk, het bleef een tijdje rus tiger. De actie der heeren beperkte zich', tot het volplakken, bekrassen en bevuilen, van de vitrines onzer pui, welke geniepig— heden wij dan weer hekelden in ons blad' onder het bekende hoofdje: „Zoo zijn; hunne manieren". (Wordt veryplgd.) Rekeningen Oorlogsschade. Grootestraat 72 D

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1