„WAALWIJKS BELANG" HERREZEN. De bloedhond Seys Inquari verdwenen. voltooid de insluiting van Leip zig, terwijl op eenige plaatsen in de stad reeds gevochten wordt. De helft van de zak in het Harz gebergte is van vijan den gezuiverd. Plauwen tenZ.- O. van Chemnitz werd ver overd. Volgens Radio Luxem burg is de Duitsche tegenstand in het omsingelde Roergebied opgehouden. Er werden reeds meer dan 265.000 krijgsgevan genen gemaakt. Generaal Veld maarschalk Model, een der ver dedigers van het Roergebied en de vrouwenleidster van de Na zi-partij hebben zelfmoord ge pleegd. Sinds den dag der in vasie bedraagt het aantal krijgs gevangen duitschers aan het westfront 1.780 000. Oostfront. Moskou bewaart nog stilzwij gen over het groote offensief tegen Berlijn waarvan de Duit schers melding maken. In de Oostelijke voorsteden van de stad is het geluid der Russische kanonnen reeds te hooren. Volgens Duitsche berichten zijn de Russen gisterenavond door de Duitsche verdediging heen gebroken en bevinden zij zich 45 km. van de Duitsche hoofd stad. Zij zijn diep doorgedron gen ten oosten en zuid oosten van Berlijn en nog 120 km. van de Amerikanen verwijderd. De militaire medewerker van het D.N B. Max Krull zeide48 uur na het begin van het offen sief, dat het duitsche front heèft opgehouden te bestaan. De Russen zouden op één punt 30 km van Berlijn verwijderd zijn. Zij kunnen de Duitsche hoofdstad zien branden. Er is een diepe wig ten wes ten van Küstrin, onmiddelijk ten oosten van Berlijn. De troepen van maarschald Ko- niew staan nu op den west oever van de Neisse. Op het Schiereiland Samland werd Fischhausen door de Russen veroverd. De operaties op het schier eiland van Arvers bij de Gi- ronde zijn voltooid; er werden tot nu toe 6000 gevangenen ge maakt. Ook aan het Italiaan- sche front werden opnieuw goede vorderingen gemaakt (H.N.-A.A.) Roosevelt begraven. De bevolking van Amerika heeft haar president Zaterdag de laatste hulde gebracht. Toen de rouwdienst in het Witte Huis begon, werd door het geheele land een minuut stilte in acht genomen. Alle zaken waren dien dag gesloten. Ook in de ambassade te Moskou en te Stockholm werd een rouwdienst gehouden, in Parijs Zondag, waarbij generaal de Gaulle tegenwoordig was. In Engeland werd Dinsdag een rouwdienst gehouden in de St. Pauls kathedraal te Londen waarbij o.m. de Koning en de Koningin van Engeland, Konin gin Wilhelmina en prinses Juliana tegenwoordig waren. Het stoffelijk overschot van president Roosevelt is Zon dagmorgen 10 uur bijgezet in den familiegrafkelder bij het landhuis der Roosevelt's in Hyde Park. Behalve de familie waren hierbij tegenwoordig, president Truman, de graaf van Athlone en minister Eden als vertegenwoordigers van Enge land en vele vertegenwoordi gers van andere staten. Von Papen gevangen. In een jachthuis te Stock- hausen in het Roergebied is de vroegere rijkskanselier en in trigant, Franz von Papen met zijn zoon en schoonzoon ge vangen genomen. Hiermede is de eerste der groote nazi-bon zen in de kraag gepakt. Hij was in Tyroolsche dracht ge kleed met hoed en korte leeren broek. »Ik kan me niet inden ken wat jullie van een ouden man van 67 jaar moeten heb ben», zei hij bij zijn gevangen neming! Prins August Wilhelm van Pruisen, de 58-jarige zoon van den voormaligen duitschen kei zer S.A. Gruppenführer en Rijksdagafgevaardigde, is ge vangen genomen doordeAme. rikanen. Ook de 96-jarige veld maarschalk von Mackensen viel in Amerikaansche handen. In de buurt van Leipzig werd een depot bommen ontdekt, gevuld met een kwaadaardig gifgas, dat het geheele zenuw stelsel verlamt. De Langstraat bedreigd! Van bevoegde zijde vernemen wij dat het niet in de bedoeling ligt van de directie der Staats spoorwegen om over te gaan tot opheffing der spoorlijn LageZwaluwe - 's-Bosch. Wel zal het begrijpelijkerwij ze nog een tijd duren eer de lijn in exploitatie komt door de vernieling der bruggen en is 't natuurlijk mogelijk dat brugstukken of anderszins tij delijk naar elders verhuizen waar ze direct noodigzijn voor herstel van bruggen voor vitale lijnen. Maar den eersten tijd zal geheel ons land zich moeten behelpen met zeerenkele hoofd verbindingen en langzaam-aan zal dan de rest volgen, waar onder ook onze spoorverbin ding. Mogelijk is 't wel dat een gedeelte van dit traject spoedig in orde zal worden gemaakt, met het oog op bijzonder transport over de rivier, en daardoor is 't ondenkbaar dat men eerder tot doortrekking overgaat. Dit is slechts een veronder stelling of liever een wensch, maar vast staat dat de spoor weg niet zal worden opgehe ven en dat is en blijft het voor naamste, al zullen we onze tijd moeten afwachten, dat het treintje weer door de Lang straat rijdt. De groothertogin van Luxem burg is in haar land terugge keerd. Mooie vangst Bij de bevrijding van Gro ningen werd gearresteerd Max Blokzijl, de befaamde N.S.B.- radio spreker van Hilversum voorts de rector magnificus pro fessor de Burlet, die als Hol- landsche deskundige werd aan gewezen voor 't onderzoek der z.g. moorden in Katijn en de commandant der Sicherheitz- Polizei. Voorts nam de Canadeesche commandant 71 millioen gulden in beslag, die hij, zooais hij zeide, voor de Nederlandsche regeering had kunnen behou den. OFFICIEELE BERICHTEN. Tijdelijke Gemeenteraden. Bij Kon. Besluit is de samen stelling van tijdelijke gemeente raden geregeld. Zij zullen gekozen worden door kiescolleges die op aan beveling van den burgemeester door den Comm. der Koningin wordtn benoemd. De kiescolle ges zullen driemaal zoo groot zijn als de te benoemen raden en zullen de voornaamste gees telijke stroomingen moeten ver tegenwoordigen. Een aantal bestuursmaatre gelen wettelijk aan de Raad toekomend wordt overgeheveld naar B. en W. Uniforme bezoekuren Rijksbureaux. Het Commissariaat voor Handel en Nijverheid deelt mede, dat alle Rijksbureaux zijn overgegaan tot het vast stellen van uniforme bezoek uren, en wel op Dinsdag Woensdag en Vrijdag 10—12 uur en li—16 uur. Deze uren zijn voor het be zoekend publiek gereserveerd; buiten deze uren zal men zon der schriftelijke afspraak geen aanspraak op ontvangst kunnen maken. Posterijen. Het postverkeer door middel van Roode-Kruis berichten in het binnenlandsch verkeer wordt uitgebreid tot alle inwo ners van het bevrijde gebied. Roode Kruis etiketten be stemd voor de verzending van pakketten 3 K.G. worden na 21 dezer niet meer verkocht. Na dien datum worden geen pakketten meer ter verzending aangenomen. Eervol ontslag. De heer E. van Son, lijnas- sistent bij de Ned. Spoorwegen zal op i Mei a s. wegens het bereiken van den pensioen ge rechtigden leeftijd, den dienst met eervol ontslag verlaten. De heer van Son is 33 jaar in functie geweest en was een ge acht en hulpvaardig ambtenaar. Tastbaar bewijs van medeleven met onze Neder landsche repatrieerenden. Het Militair Gezag (Dienst der Repatrieering) schrijft ons: Door de Nationale Centrale Hulpverleening Afd. Langstraat is een aanzienlijke hoeveelheid levensmiddelen en andere wel kome artikelen bijeengebracht welke gegeven zijn om landge- nooten die, veel meer dan an dere door den oorlog getroffen zijn, te helpen. Onder deze landgenooten nemen, volgens de milde gevers, onze Neder landsche repatrieerenden een groote en belangrijke plaats in. Vandaar dan ook dat dezer dagen aan den Dienst der Re patrieering een zeer groot ge deelte van deze milde gaven is afgestaan. Deze gift is door den Dienst der Repatrieering namens onze Nederlandsche Repatrieerenden onder zeer grooten dank aan vaard; God loone en spare de milde gevers. SPRANG-CAPELLE. Distributiemoeilijkheden In deze gemeente bestaan ernstige klachten over de di stributievan Engelschebisquits. Naar ons ter oore gekomen is, is namelijk het voorschot A door een misverstand aan het distri butiekantoor te Waalwijk telaag gewaardeerd geworden De win keliers verkeerden daarop in de veronderstelling dat dit zou worden goed gemaakt door de normale verstrekking van een voorschot B. Zij namen de bonnen van hun klanten in, in het goede vertrouwen dal zij deze op voorschot B zouden kunnen bonoreeren. Het voor schot B werd echter vervallen verklaard, zoodat zij op de in geleverde bonnen niet konden afleveren, terwijl dit overal el ders wel het geval was. Daar over ontstonden ernstige klach ten van de zijde der grossiers, winkeliers, maar niet minder bij het publiek. Vele winkeliers gingen er toen toe over, om hun klanten tevreden te stellen, iets anders op de ingeleverde bon te verstrekken, o.a. peperkoek en zeep. Het is echter duidelijk, dat de moeilijkheden daarmede nog grooter worden en de ge heele distributie in de gemeente in de war dreigt te raken. Men heeft deze zaak tal van malen met het kringkantoor bespoken en daarvan ook alle medewerking ondervonden. Het kringkantoor wilde de fout her stellen, maar kreeg hiervoor geen machtiging van het C.D.K. Het betreft hier een achterstand van 2250 kg., waaraan noch de grossiers, noeh de winkeliers schuld hebben. De klanten worden er echter de dupe van en het ware wenschelijk dat het C. D. K. een weg wist te vinden om die moeilijkheden op te lossen. Naar men ons verzeker de liggen er op verschillende plaatsen nog voldoende Engel- sche bisquits opgeslagen om ook het publiek van Sprang-Capelle zijn rechthebbend rantsoen te verstrekken. DRUNEN. De Volharding. De harmo- nie-vereeiriging de Volharding hield Zondag haar 4-jaarlljk- sche algemeene vergadering. De voorzitter bracht dank aan de leden voor hun ambitie en activiteit als gevolg waarvan de vereeniging weer zoo vlug mogelijk kon worden opgericht* Bij het voorlezen der notulen werden de heer A. v. Huiten, oud-directeur, die steeds zijn Nieuws uit Waalwijk en Omgeving. Seys Inquart, met wien onze land- genooten nog een rekening te ver effenen hebben, vluchtte Zondag voor 8 dagen via Apeldoorn uit ons land met een colonne bagage w.o. veel wijn. Toen hij zag dat de weg hem bijna door de Canadeezen was afgesneden. liet de verachtelijke bloedhond de colonne bagage in den steek en ging er in volle vaart van door. Waar zou zijn beul Rsuter zitten (B.B.C., Herr. Ned., Radio Oranje) Een woord van dank aan den Bur gemeester en 't Dag. Bestuur van Waalwijk voor de ten deze betoonde activiteit. ONDERWIJS. De Inspecteur v. h. Voorber. Hooger en Middelbaar Onderwijs maakt bekend, dat zij, die het examen tot verkrijging van de akte middelbaar of lager onder wijs in de lichamelijke oefening wenschen te verkrijgen, zich vóór 1 Juni moeten opgeven bij den heer A. J. Tervoort, Willem van Oranjelaan 52, 's-Hertogen- bosch. Zij, die in 1944 een gedeelte van het examen tot verkrijging van de akte Ge schiedenis M.O. hebben afgelegd, als mede zij, die zich in 1945 aan het exa men ter verkrijging van de akte Geschie denis M.O. of Aardrijkskunde M.O. wen schen te onderwerpen, zich vóór 1 Juni moeten opgeven bij genoemden Inspec teur M. van der Weijst, Willem van Oranjelaan 13, 's-Hertogenbosch. Zij, die zich in 1945 aan het examen ter verkrijging van de akte Boekhouden M.O. of van de akte tot het geven van lager onderwijs in de beginselen der han delskennis, of voor het zgn. Staatsprac- tijkdiploma willen onderwerpen, zich vóór 1 Juni moeten opgeven bij den Heer T. W. E. Neefs, Willem van Oranje laan 30, 's-Hertogenbosch, met nauwkeu rige opgave van de verlangde akte. De oude vereeniging „Waalwijks Be lang", die voor onze gemeente in het verleden zoo veel heilzaam werk ver richt heeft, is wederom herrezen. In een druk bezochte en zeer geanimeerde her oprichtingsvergadering in Hotel ,,De Twee Kolommen", op Dinsdagavond, drukte de voorzitter, dé heer Jud. Tim mermans in zijn openingswoord, er zijn voldoening over uit. Hij zeide, dat hij nimmer met meer genoegen naar een bij eenkomst van W.B. was gegaan als heden. In het kort herinnerde de voor zitter aan het feit, dat de vereeniging vier jaar geleden, zonder opgaaf van redenen, als staatsgevaarlijk werd ver klaard, waarna hij met een enkel woord de werkzaamheden van W.B. in het ver leden belichtte. Spreker merkt op, dat ook het bestuur zich heeft afgevraagd of er juist nu reeds weer plaats is voor een vereeniging als W.B., daar toch ver schillende andere vereenigingen, uit den nood der tijden geboren, initiatief nemen en leiding geven in aangelegenheden op een bepaald terrein, die naar hare mee ning het meest urgent om een oplossing vragen. Het bestuur heeft deze kwestie onder het oog gezien en is unaniem van meening, dat ook in deze tijden van op bouw en reorganisatie juist door W.B. nuttige arbeid kan worden verricht en dat de dag van haar wederoprichting niet langer mocht worden uitgesteld. Haar werkzaamheden blijven onveranderd aan hetgeen gedurende meer dan 38 jaren door de vereeniging in het belang van de Waalwijksche gemeenschap is gedaan, met als fundament het bevorderen van het vreemdelingenverkeer. Het bestuur vertrouwt, dat de leden zullen instemmen met dit primaire program van actie, waar mede onmiddellijk na deze openingsver gadering zal worden begonnen. Spreker vraagt de verschillende vereenigingen, die, geboren uit den nood der tijden thans in en voor Waalwijk werkzaam zijn, een beroep te doen op den steun en mede werking van W.B., terwijl W.B. van haar kant om eendrachtige samenwerking zal verzoeken in aangelegenheden, die W.B. als belangen voorstaat en bevor dert. Spreker wees vervolgens op den desolaten toestand, waarin wegen en hei, nabij Roestelberg, zijn komen te verkee- ren en zegt dat het de bedoeling is, con tact te zoeken met de betreffende eige naren om tot herplanting te komen. Ver volgens deed spreker een beroep op Waalwijks ingezetenen, het vroeger be staand lidmaatschap te handhaven of zich als nieuw lid aan te melden. Het werk terrein der vereeniging is veelomvattend, doch meer dan ooit geldt, dat alleen door den steun van velen en door gezamen- lijken arbeid het gewenschte resultaat kan worden bereikt. Zoo moge dan de her rezen vereeniging W.B. in de toekomst een steentje bijdragen tot den wederop bouw en tot de herrijzenis van onze eer tijds zoo bloeiende gemeente, (applaus) Vervolgens werd het punt der be stuursverkiezing aan de orde gesteld. De voorzitter zegt, dat het bestuur een twee ledig voorstel had, dat zij aan de verga dering wilde voorleggen: a) door de al- gemeene vergadering zal worden voorzien in de vacature Raming en zullen voorts drie bestuursleden aftreden, die aan de beurt van aftreden zijn; b) het volledig bestuur treedt af. Uit de vergadering kwamen vele stemmen op om het eerste voorstel goed te keuren. Verschillende aanwezigen brachten uitdrukkelijk den wensch naar voren, het oude bestuur te handhaven, daar dit volkomen het ver trouwen van de vergadering genoot en in het verleden steeds getoond heeft vol doende voor haar taak capabel te zijn; bovendien is er een vacature en zijn drie bestuursleden toe aan hun periodieke af treding, zoodat de wensch der vereeni ging voldoende in een nieuwe bestuurs verkiezing kan worden kenbaar gemaakt. De voorzitter dankte namens de mede bestuursleden voor het vertrouwen, dat men in het bestuur stelt en gaf de ver zekering, dat het bestuur, evenals vroe ger, met dezelfde opgewektheid en acti viteit zijn taak zal voortzetten. Over de contributieregeling ontstond eenige discussie. Het voorstel van het bestuur was f5.te heffen voor het eerste jaar, om de geroofde kas der ver eeniging weer eenigszins op peil te bren gen. Verschillende leden vonden dit be drag te hoog en kwamen met andere voorstellen, waaruit de heer van Gent een nieuw voorstel distileerde, dat een mid denweg bewandelde, en dat de algemeene instemming had. Dit hield in, dat een contributie zal worden geheven van 3. per jaar en dat het eerste jaar de leden in de gelegenheid zullen worden gesteld door vrijwillige bijdragen boven dit con tributiebedrag de kas te versterken. Be sloten werd een actie te voeren voor nieuwe ledenwerving, waarvoor circulai res worden verspreid, die later door eenige leden, die zich daarvoor spontaan beschikbaar stelden, zullen worden op gehaald. De secretaris, de heer Tielen, kon ver volgens tot algemeene voldoening mede deelen, dat hij had vernomen, dat de dreigende opheffing van de spoorlijn 's-BoschLage Zwaluwe niet doorgaat. Voorts deelde hij mede, dat hij het be stuur van W.B. uitgenoodigd had, de taak van de totstandkoming van het mo nument voor burgemeester Moonen en andere gevallenen, op zich zou nemen. Het bestuur heeft zich daartoe bereid verklaard en stelt zich voor de noodige voorbereidselen te treffen. Bij de rondvraag stelde de heer Bos- saerts voor, in het reglement op te nemen, dat N.S.B.-ers en hun satellieten in de toekomst geen lid van de vereeniging meer zullen kunnen worden. Het bestuur zal dit nader redigeeren en er een besluit voor de algemeene vergadering van maken. Voorts was er een voorstel van den heer Bossaerts, dat hij graag namens W.B. overgebracht zag aan het gemeen tebestuur, een straat of plein den naam van burgemeester Moonen te geven. De heer de Vries vroeg de aandacht van W.B. voor de havenkwestie en ad viseerde het bestuur de daarmede verband houdende waterstaatskwestie's in onder zoek te nemen. De heer Jac. Bergmaps opperde de idee van de instelling eener schoonheidscom missie en de heer Teurlings besprak den toestand der huren. De heeren Boers en van Bracht vroegen de bemoeiingen van W.B. in zake het wederopenstellen van Hotels, Café's en Restaurant in deze ge meente. Aan al deze punten zal het bestuur de noodige aandacht wijden. Met een hartelijk dankwoord sloot de voorzitter deze zeer geanimeerde verga dering, die voor de toekomst van W.B. èn van de gemeente, de beste beloften inhoudt. OVERHEIDSPERSONEEL. Zondag j.l. hield de afdeeling Waal wijk van den R.K. Bond van Overheids personeel „St. Paulus" een algemeene vergadering in den R.K. Gildenbond, waarin als spreker optrad de heer H. v. Lieshout uit Eindhoven, vrijgestelde van den bond. In een helder betoog schetste hij de achter ons liggende gebeurtenissen en hetgeen ons na de bevrijding te wach ten staat en wees op de noodzakelijkheid tot organisatie van het overheidsperso neel in R.K. verband. In de plaats van den heer F. Berkel- mans, die als zoodanig ontslag verzocht, werd de heer A. Kooien tot voorzitter gekozen. Door Mgr. Mutsaers werd kapelaan Ras alhier tot geestelijk adviseur be noemd. LANDELIJKE RIJVEREENIGING. Tot ons genoegen kunnen wij melden, dat in onze gemeente een Landelijke Rij- vereeniging is opgericht, waartoe reeds 22 leden toetraden. In een daartoe ge houden oprichtingsvergadering in Café Het Vosje, bijeengeroepen door de leden van den Jongen Boerenstand, sprak de Eerw. heer Gedden een openingswoord, waarna de heer Vermeulen een korte uiteenzetting gaf van doel en werkwijze der Landelijke Rij vereenigingen en van het Reglement. Als bestuursleden werden gekozen de heeren Sjef Kleijn en M. Pul lens; dit zal nader worden aangevuld met een lid, aan te wijzen door den Boeren stand. In den Raad van Toezicht en Commissie van Advies verklaarden zich bereid zitting te nemen de heeren Jud. Timmermans, Henri Hoffmans-van der Schoot, Valk, landbouwleeraar en v. d. Ven, assistent landbouwconsulent te Drunen. Als commandant-instructeur zal optreden de heer S. J. Vermeulen. Onder de leden was veel animo; wan neer deze bewaard kan blijven en dit zal onder de goede leiding van thans zeker mogelijk zijn, dan zijn wij er zeker van, dat Waalwijk zich straks in een bloeien de rijvereeniging zal kunnen verheugen. ATHLETIEK. Door de V.V. Juliana werd onlangs, naast haar bestaande Athletiek-afdeeling voor heeren, een dames-athletiek-vereeni- ging opgericht. Besloten is thans, deze dames-athletiek-vereeniging als een af zonderlijke vereeniging op R.K. grond slag te formeeren en uit te breiden met dames-gymnastiek. Er blijkt groote ani mo hiervoor te bestaan. „KUNST EN KRACHT". In September 1941 werd de R.K. Gymn.ver. „Kunst en Kracht" door de Sicherheits-Polizei ontbonden, werden al haar bezittingen in beslag genomen en vele leden tot flinke geldboeten veroor deeld. Enkele leden hadden n.l. tijdens een fietstocht een liedje gezongen, waarin het door de N.S.B. zoo gehate woordje „Oranje" voorkwam. Het bestuur heeft er voor gezorgd, dat de beste spullen der vereeniging niet in de klauwen der moffen vielen. In de Woensdagavond gehouden, zeer geanimeerde Algemeene Vergadering, is „Kunst en Kracht" weer herrezen. Met de repetities van leden en adspiranten zal direct weer worden aangevangen. De heer L. v. Drunen heeft zich bereid ver klaard, voorloopig de leiding weer op zich te nemen. HARMONIE „SINT JAN". Na 3 jaar „ondergedoken" te zijn ge weest, is de Harmonie „Sint Jan" thans weer herrezen. J.l. Zondag werd een zeer druk be zochte algemeene vergadering gehouden. Het bestuur lichtte de leden volledig in over hetgeen zich de laatste 3 jaar „ach ter de schermen" had afgespeeld, spe ciaal over de vele vriendelijke brieven en dreigende ultimatums, die beoogden onze harmonie in het Cultuurkamer-verband te drijven. Het bestuur heeft al deze pogin gen nooit eenig antwoord waard gekeurd. De leden betuigden hun volledige in stemming met het standpunt in deze en andere gevallen door het bestuur inge nomen. Tot eere-voorzitter, in de plaats van wijlen pastoor v. Erp, werd pastoor v. d. Brekel benoemd, terwijl de heer Ger. Veltman, met algemeene stemmen, tot voorzitter gekozen werd, zulks in de plaats van den heer C. Pullens, die vorig jaar als zoodanig bedankte. De heer J. Thijssen werd bereid gevon den, zich voorloopig met de directie te belasten. Alle leden bleken met groote ambitie bezield en verlangend spoedig weer met de harmonie naar buiten te kunnen op treden.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2