Voor deze Inlevering dienen detaillisten zich te houden aan plaats en tijd, zooals voor hen is vastgesteld voor de weken waarin zij de artikelen der evenredige bevoorrading inleveren. De op bovenstaande bonnen te ontvangen toewijziginqen moeten door grossiers worden aangeboden op het kring kantoor te Waalwijk op Vrijdag 4 Mei a.s (tabak op Maandag 30 April a.s.) Distributie van kaarsen. Aangezien momenteel geen kaarsen hij den handel aanwezig zijn, dient het publiek er rekening mede te houden, dat op de nog in omloop zijnde rantsoenbonnen Kaarsen, voorloopig niet zal kunnen worden afgeleverd. 9/l <nr- DISTRIBUT/EKRING 251 WAALWIJK 20 k-iUö. A. J. KLÏJBERGwnd. Leider. Nieuws uit Waalwijk Nieuws uit Kaatsheuvel. Tooneelvereeniging „Ons Genoegen". Zondag 11. werd in café van Berkel op den Horst, herop gericht de tooneelvereeniging »Ons Genoegendaar ze in 1942 tijdelijk werd ontbonden, door het feit, dat men niet wilde toetreden tot de cultuur kamer. Vele nieuwe leden werden aangenomen. Onder leiding van Regisseur L. van Rijswijk die tevens het voorzitterschap op zich nam, werd reeds overgegaan tot het in studie nemen van de komi sche klucht »Gemeubileerde kamers te huurc, dat men om. streeks Pinksteren wil opvoeren. Wij hopen, dat door onder linge samenwerking, een ver eniging tot stand zal komen die er zijn mag. Tooneel. De tooneelvereeniging Kunst en Vermaak heeft onder leiding van de Eerw. Broeders Jonatus en Albertus het schitterende blijspel «Mijnheer Klaproos« in studie genomen. De opvoering hiervan zal op 2den Pinksterdag geschieden met medewerking van De Trou badours. Na 4 jaren van onderdruk king, kan de Kaatsheuvelsche bevolking weer eens genieten van 'n tooneelspel, opgevoerd door een plaatselijke tooneel vereeniging. K.JM.V. Op de vergadering der K.J.M.V. van Dinsdag 10 April 1.1. werd besloten over te gaan tot het kiezen van een nieuw bestuur. Het werd als volgt door de vergadering gekozen: F. Ghavenu, Voorzitter, J. Vrinten, Secretaris, F Schal ken, Penningmeester, Jac. Bre- kelmans en A. Ververs, Com missarissen. Denieuwe voorzitter dankte aan 't einde der vergadering 't aftredende bestuur en de leden voor 't genoten vertrou wen en hoopte op 'n hechte samenwerking tusschen bestuur en leden. SPORT. „Juliana" kampioen. Oorlogsnieuws. Apeldoorn is bevrijd na een strijd van ongeveer 4 dagen de stad heeft betrekkelijk wei nig geleden, doch de Duitschers hebben een groot aantal brug gen laten springen; de N.S.B.- burgemeester Pont is gevangen genomen, de oud-Burgemeester Quarles van Ufford werd met enorm enthousiasme verwel komd ongeveer 50.000 geëva- cueerden waaronder velen uit het Westen, waren van den in tocht der Canadeezen getuigen. Naar verluidt zijn kort voor de bevrijding 15 Apeldoorners om tot nu toe onbekende reden gefusilleerd, tot de 117geëxce- cuteerden als represaille voor de aanslag op Rauter bevonden zich eveneens 15 personen uit Apeldoorn. Het zal veel tijd en geld kos ten voor het Loo, dat de Iaat- sten tijd als Duitsch Roode Kruis Lazaret werd gebruikt, weer geheel hersteld is. De waarde volste stukken bevinden zich in veiligheid. Zwolle werd Zaterdag bevrijd, de IJselbrug is vernield; er werden 30 politieke gevange nen waaronder 8 vrouwen be vrijd. Gedurende de laatste 8 weken zijn te Zwolle en omge ving 47 personen gefusilleerd, waaronder 18 in verband met de Rauter affaire. 100 Politie mannen en 200 onderduikers die zich in het concentn kamp te Ommen bevonden, drie dagen te voren naar ders vervoerd. De oud-bu meester Jonkh. van Karnefc is weer in eere hersteld. Nat. Soc. Burgemeester Middelburg, Meerkamp van E den is gearresteerd, Verder werd te Gronin gearresteerd de leider der pk selijke Sicherheits dienst Lel hoff, deze heeft persoonlijk i schillende Nederlanders tere gesteld en gemarteld terwijl ook verschillende Nederland door speciaal geoefende honc in stukken heeft laten scheu: aldus A. C. van Beers, oorlo correspondent van Anep-Ant Russen 65 km. van Amerikanen verwijderd. De B. B. C. heeft gemeld Ede bevrijd is en geallieei troepen op marsch zijn in richting van Utrecht. Op Veluwe werden voorts Bari veld, Voorthuisen en Nijke bevrijd. Bij hun verdere o marsch werd Putten gepassee en Muiden aan het IJsselme bereikt Door de geallieer luchtmacht werden op 1 IJsselmeer treffers geplaatst) 11 groote schepen 2 sleepboot en 29 aken. Een groot aani van de getroffen schepen we tot zinken gebracht. De inu daties van de waterlinie wordi stelselmatig voortgezet. Bij den geallieerden opmars< in Noord-duitschland, wordt steeds meer duitsche stedt bedreigd. De Britten dronge door in Lunenburg en zijn nc 27 km. van Hamburg verwi derd. Het 9e Amerikaanse! leger heeft Maagdenburg ve overd. Het le Amerikaanse! leger heeft Halle nagenoeg gi zuiverd en trokken Leipz binnen, waar zij oprukken nas het centrum van de stad. I Neurenberg wordt hard gt vochten. De partijbal is in vlan men opgegaan, de stad is voo een vierde deel in Amerikaar sche handen. In 't Roergebie is het le Amerikaansche lege Dusseldorf binnengetrokken. Het D.N.B. meldde dat d Russen in den sector bij Berliji 60 km. zijn opgerukt. Zij na deren Fir.sterwalde en zijn no, maar 65 km. van de Ameri kanen verwijderd. Ede en Wageningen zijn be< vrijd. De Wieringermeerpolde: loopt geheel onder water. Nederlandsche gedeporteer den stroomen Frankrijk var alle kanten binnen. Het Fran sche Roode Kruis en de Ned Repatrieering zorgen voorklee ding en voeding. De menschen zijn uitgeput. (H.N.-A.A.J Vernieuwing in de onderneming. Op een drukbezochte vergadering van de afd. Waalwijk van de Fabrikanten kring Langstraat, gehouden op Maandag 16 April in Hotel „De Twee Kolommen", hield de heer Drs. P. v. Loon een belang wekkende voordracht over het bovenge noemd onderwerp. Spr. bepleitte voor de aanwezige fabrikanten het recht der ar beiders van medezeggenschap in ruimere zin en toonde de economische doelmatig heid aan van de instellingen van Onder nemingsraden in de individuele onderne- nemingen, met plaatselijk een overkoepe lend orgaan: de Centrale Raad. De bedoeling is, dat deze plaatselijke Cen trale Raad straks plaats maakt voor de zgn. Bedrijfsraden, die een veel verder strekkende invloed zullen krijgen. Spr. beantwoordde de vraag: waarom vernieuwing in de onderneming? De ar beiders kennen nog geen gevoel van ver bondenheid met de werkgemeenschap, die de onderneming toch vormt. Zij staan dikwijls vreemd tegen het uiteindelijke doel van hun arbeid. De werkgevers an derzijds beschouwen de arbeiders niet of te weinig als persoonlijkheden. Er is wantrouwen speciaal t.o.v. de lagere leiding. Een belangrijke stap op de weg naar het doen vaardig worden van een nieuwe geest over werkgevers en werk nemers als gezamenlijke ondernemings genoten,noemt Spr. de sociale onderne- mingspolitiek, waarin de werkzaamheid der ondernemingsraden een onmisbaar element zal blijken. Er moet weer vertrouwen komen. Een besef van wederkerige onmisbaarheid in het nastreven van hetzelfde doel. Er moet meer contact zijn en solidariteit. De eenzijdige afhankelijkheidspositie van den arbeider moet vervangen worden door organische samenwerking. Aan de hand y~n een door de Raad voor Maatsch. Wederopbouw opgesteld ontwerp, behan- oelde Spr. vervolgens de taak en de samenstelling van de Ondernemingsraad en de Centrale Raad. Uitvoerig werd in gegaan op de inhoud van de medezeggen schap en de materiële stimulans die daar van uitgaat. Spr. is ervan overtuigd, dat met ait voorstel vooruitgelopen wordt op de toekomstige organisatie van het be drijfsleven, maar dit kan alleen maar winst betekenen. De voordracht van Drs. v. Loon werd door de vergadering met grote belanq- stelnng gevolgd en tijdens de erop vol gende bespreking bleek wel, dat men over het algemeen sympathiek staat tegenover de geopperde plannen. Vragen werden gesteld door de Heren Dercksen, v. Gent, Kleyberg, Mombers en Pullens. Zij be troffen o.a. de reeds bestaande wettelijke regeling der materie; het gevaar dat ge legen is in het ontbreken van sancties op net niet nakomen der aangegane verplich tingen door den werkgever, de oneven- ledigheid tussen loon- en levenspeil, de samenwerking met de vakorganisaties, enz. De vergadering besloot de ontwerpen van de Raad M.W. in studie te nemen en op een binnenkort te houden verga dering te komen tot definitieve plannen om daarna contact cp te nemen met de vakorganisaties. Nadat de voorzitter verslag had uitge bracht van de op 5 April gehouden ver gadering van Samenwerkende Fabrikan tenkringen te Eindhoven, waar o.a. Minister Gispen heeft gesproken, werd namens het bestuur medegedeeld, dat ook Dongen zal toetreden tot de Fabrikanten kring Langstraat. Uit de resultaten van de enquête naar geroofde goederen door de Duitsers bleek, dat alleen in deze kring voor meer dan 1 millioen gulden was gestolen aan huiden, leer schoenen en fournituren. Tenslotte kon de voor zitter officieel meedelen, dat de spoorlijn door de Langstraat niet wordt opgeheven. De plaatselijke noodcompetitie is er wel een vol verrassingen geweest. Ju liana heeft op overtuigende wijze het kampioenschap behaald, daarbij alle op papier sterkere concurrenten ver achter zich latend. De laatste wedstrijd tegen RWB werd overtuigend gewonnen, na dat tevoren op het RKC terrein WSC me* 4 2 van RKC verloren had. Voor den aanvang van dezen wedstrijd liet de scheidsrechter de heer M. Paarde- bek de beide elftallen zich in een rij opstellen en verzocht een minuut stilte voor de nagedachtenis van President Roosevelt. In de tweede afdeeling behaalden de reserves van WSC het kampioenschap door een overtuigende 7-3 zege op RKC 2. K A.s. Zondag spelen op het RKC- terrein om half drie twee proefelftallen .er voorbereiding voor de samenstelling van een Waalwijksch elftal. Wij ver wachten voor deze ontmoeting de noodige belangstelling.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 6