OORLOGSNIEUWS Verwoede gevechten in Berlijn. Duitschland nadert zvn geheele bezetting. Voedselhulp voor bezet Nederland. Dinsdagmorgen. Van het strijdgebied in Neder land zijn de laatste berichten dat Britsche troepen ten noor den van 's-Bosch de Maas over zijn en met sterkestrijdkrachlen in de Bommelerwaard operee- ren. Er worden gevechten ge leverd in de Grebbelinie en er zijn patrouillegevechten in het inundatiegebied tusschen Amersfoort en het IJsselmeer. Hittler voert op hetoogenblik het commando over de zelf- moordbataillons die achter de Berlijnsche straatbarricades vechten. Zij staan tegenover de veteranen van Stalingrad, ex perts op het gebied van straat gevechten, die tot in het hart van de stad zijn doorgedrongen. De Russen staan reeds in de Prenzlauer-allee, die naar de Alexanderplatz in het midden van de stad loopt. Twintig Ber lijnsche voorsteden zijn reeds in Russische handen. In de laatste vier dagen der gevechten om Berlijn werden 13000 krijgsge vangenen gemaakt. Meer naar het zuiden is Dresden, de hoofd stad van Saksen, bijna geheel door de Sovjets omsingeld, die zich gereed maken voor den aanval op de stad. De veree- niging van de geallieerden met de sovjet-troepen wordt in het gebied van Dresden elk uur verwacht. Moskou heeft nogeen derdedagorder bekend gemaakt. Deze was gericht tot generaal Eremenkos en de troepen van het vierde Oekranische leger. Zij veroverden Troppau in Tsiecho Slowakije ten noord westen van Morawa-Ostrawa gelegen. Troppau is een belang rijk verkeerscentrum en een krachtig steunpunt der duit- scbers Het ligt 128 km. ten zuid-oosten van Breslau. Er is nog geen officieele Britsche reactie bekend ten aanzien van het teekenen van een Russisch-Poolsch verdrag te Moskou. Evenmin is er iets bekend van de resultaten der besprekingen, die door Eden, Molotow en Stettinius in Was hington gevoerd worden. Er blijft evenwel nog altijd hoop, dat de vorming van een Pool- sche regeering verwezenlijkt kan worden, die zoowel door de Russen, Engelschen en Ameri kanen kan worden aanvaard. Fransche troepen trokken Muhlheim binnen. De brug over de Donau bij Dillingen viel onbeschadigd in hun handen en zij vorderen thans in de richting van Ulm. Het derde leger is 200 km. opgerukt en staat nog slechts 20 km. van Regensburg. Bij Bremen wordt nog hard nekkige tegenstand ondervon den. De geallieeiden maakten vorderingen voorbij den auto weg Bremen-Hamburg en Brit sche tanks zijn Harburg, enkele kilometers van Hamburg ge. legen, gepasseerd. Woensdagmorgen Van den strijd in Nederland is geen belangrijk nieuws bin- nengekomen. Volgens berichten van gisteravond staan de geal lieerden een halve kilometer ten zuiden van Amersfoort. Door den geallieerden opper bevelhebber is aan de bevolking van bezet Nederland medege deeld, dat zij per vliegtuig van levensmiddelen zal worden voorzien. Tot de duitsche be zetting werd een waarschuwing gericht om de geallieerden bij hun hulp-actie niet te hinderen. In een drie-kwart cirkel staan de Russische kanonnen rond Berlijn opgesteld. Vooral de Bendlerstrasse wordt zwaar onder vuur genomen. Hier staat het ministerie van oorlog van waar uit Hitier persoonlijk de verdediging der stad zou leiden. Vooral het district van de Ber- linerplatz was het toooeel van hevige gevechten. Rond de Frankfurter-allee vinden fan tastische straatgevechten plaats De Russische infanterie dringt hier zoowel langs de daken als de straten voorwaarts. Het officieele Sovjet communique deelt mee, dat in het oosten der stad het Silezische spoor wegstation veroverd werd. Ten noord-westen van Berlijn ver overden deSovjets verschillende plaatsen, o.m. Nauen en Flatow, In het zuid-oosten veroverden zij verschillende voorsteden, o.m. Adlershof, Alt Hyphen, Alt Glienicke en Hunsdorf. De hier vechtende troepen hehben zich met die van het eerste wit-russische leger in het noord westen vereenigd. In de noor delijke en oostelijke stadsdeelen gaan de straatgevechten voort. Hier werden de districten Tegel, Wittenau en Reinickendorf veroverd. In het zuid-westen van duitschland werd de stad Augs burg op den weg naar Mnnchen veroverd. De RAF deed aanvallen op de vijandelijke schepen rond de Wadden-eilanden en de rivier mondingen van Eems. Wezer en Elbe. Meer dan 60 vaar tuigen werden aangevallen. De delegatie der Vereenigde Staten naar de conferentie te San Francisco zou er voorloo- pig in hebben toegestemd om met Engeland den Russischen eisch voor drie stemmen in den Raad van Volkeren te onder steunen. Verwacht wordt dat de LatijnschAmerikaansche staten Amerika zouden volgen. De Russische eisch zou thans door het geheele Britsche ge- meene best, de Vereenigde Staten, Tsjecho-Slowakije en Yoego Slavie warden gesteund. Volgens berichten van de Zwitsersche grens wordt koning Leopold van België daar ver wacht. Hij zou dus door de duitschers vrijgelaten zijn. Maarschalk Petain heeft be sloten voor het Fransche Hoog gerechtshof te verschijnen. Hij is uit Oostenrijk in Zwitserland aangekomen en wacht daar in structies der Fransche regee ring. Hij wordt beschuldigd van landverraad en samenwer king met den vijand, waarop de doodstraf staat. Hij werd aan de grens uitgeleide gedaan door den voormaligen gezant van de Vichy regeering Otto Abetz. Petain is vandaag 89 jaar geworden. Nieuws uit Waalwijk en Omgeving. OFFICIEELE BERICHTEN. Middenstandsdiploma Algemeene Handelskennis. De Afdeeling Middenstand van het College van Algemeene Commissarissen maakt bekend, dat met ingang van 25 April a.s. bij de kantoren van de Kamers van Koophandel in het bevrijde Zuidelijke Nederland- sche gebied prospectus-en aan meldingsformulieren verkrijg baar zijn voor het 11e Midden standsexamen Algemeene Han delskennis. De laatste inschrijfdatum is 14 Mei a.s. De examens zullen vermoe delijk worden gehouden in de maanden Augustus of Septem ber van dit jaar. Herrijzend Nederland. Met ingang van Maandag (23-4-45) des avonds 21.05-21.15 uur zal Herrijzend Nederland een nieuwe rubriek openen getiteld Commentaar In deze rubriek zal een in sider voortaan op officieele wijze overheidsmaatregelen enz* bespreken. De uitzending van de rubriek Commentaarzal geregeld op denzelfden tijd geschieden. Het postverkeer uitgebreid. 1. Verzending van brieven met aangegeven waarde in het interlokaal verkeer voorloopig niet toegestaan. 2. Het binnenlandsch post verkeer is in het voor brieven en briefkaarten opengestelde ge deelte uitgebreid tot a. Drukwerken. b. Nieuwsbladen en tijd schriften. c. Monsters. d Brailledrukwerken. 3. Het buitenlandsch post verkeer door middel van brief kaarten en brieven tot 20 gram is uitgebreid tot Luxemburg Propaganda-vergadering R K. Middenstandsbond. In „Thalia'' werd Dinsdag middag een matig bezochte propaganda-vergadering gehou den van de afd. Waalwijk van den R.K. Middenstandsbond. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer J. van Eijkelenburg er op, dat thans de tijd gekomen is dat ook de R'K. Standsorganisatie voor de Middenstanders weer herrijst. Het bestuur had daarom ge meend enkele bekwame en alleszins bevoegde sprekers uit te noodigen die een toelichting zouden geven over de taak der R.K. Standsorganisaties. De Zeereerw' heer W. Cooij mans O. Praem, Geestelijk Ad viseur van den Bosschen Dio- cesanen RK. Middenstandsbond wees vervolgens op de fouten die in het verleden de R. K. Standsorganisaties aankleefden, doordat vaak de vakproblemen in de bijeenkomsten op den voorgrond traden. Spreker ging wat dieper in op den chaos van dezen tijd, die naar zijn meening is voortgekomen uit het feit dat de wereld zich alleen richtte op de economi sche belangen en zich door verwaarloozing van dehoogere geestelijke waarden van den mensch innerlijk verzwakte, Thans zijn velen de oogen open gegaan. Wanneer men achtslaat op wat er nu in de wereld leeft, ziet men overal de diepere gedachten veld winnen, een streven naar meer sociaal ge voel, meer vaderlandsliefde en meer geloof. Spreker toont aan dat alleen de practische door voering van deze gedachten de wereld kan redden. Daarom is er ook alle reden een flinke krachtige standsorganisatie op te bouwen, welke werkt aan de veredeling van de standen en daardoor aan de veredeling van het algemeen. Vervolgens belichtte spreker de kwestie der vrije vakorga nisatie en wees er op dat wij die noodig hebben om er in te knnnen bijdragen dat de wette lijke vakorganisatie van Wol- tersom zich ontwikkelt in den geest zooals wij dat willen. Spreker is er vast van overtuigd dat ook bij de middenstanders de drang heerscht zich sterker aaneen te sluiten. Daarvoor hebben we hard noodig de katholieke standsorganisatie en ondanks het bestaan van de commissie Woltersom, ook de katholieke vakorganisatie Inde vakorganisatie streven we na, de toepassing van onze begin selen op ons vak en middels onze vrije vakorganisatie kun nen we onze belangen bij de or ganisatie Woltersom bepleiten Spreker stelt de vraag of alle aanwezigen hun krachten willen inspannen om tot een vrucht bare standsorganisatie voor Waalwijk te komen. De ver heffing van den mensch kan niet tot stand komen zonder samenwerking, Door die samen werking kan ook de sociale gedachte verder gecultiveerd worden en naar buiten worden uitgedragen. Het zal op de eerste plaats de taak van de organi satie moeten zijn de godsdiens tige en diep-menschelijke in zichten te propageeren en te jelevende katholieke mogen niet meer zwijgen over de wer kelijk groote gedachten die zij ïebben. Zij moeten streven naar de alzijdige verheffing van den middenstander. Hierop volgde een diepgaande gedachten wisseling. De voorzitter dankte den spreker, benevens Mr. N. H L. van den Heuvel, voorloopig diocesaan directeur voor diens aanwezigheid en deelde de ver gadering mede, dat binnenkort een nieuwe bijeenkomst zal worden uitgeschreven, waarop tevens een nieuw bestuur ge kozen zal kunnen worden. Groentehandelaren. In ons vorig nummer komt een verslag voorover 'n verga dering van groentehandelaren. Daarin wordt gezegd, dat het de meening van de vergadering was, dat de inspecteur een fout heeft gemaakt, door, met be trekking tot het insturen van een rapport over vrachtprijzen, vooraf niet in overleg te zijn getreden met den directeur der veiling te Drunen. Naar aan leiding daarvan verzoekt de inspecteur ons mede tedeelen, dat op 2 Mei a.s. een nieuwe vergadering zal worden gehou den, waarop duidelijk zal blijken waar de fout schuilt en wie deze gemaakt heeft, daar de inspec teur van meening is, dat hem in deze geen blaam treft. Winkeliersvereen. Textiel. De afd. Textiel heeft een winkeliersvereenigingopgericht. Het bestuur is als volgt samengesteld A. Bergmans, voorzitter A. Scholte, secre taris Mej. N. v. d. Heykant, penningmeesteresseleden J.v. d. Ven en P. Klerks. Beheerder. De heer J. J. M. Trimbach- van Riel is benoemd tot beheer der van de N.V. Electrische Gartonnagefabriek J.Trimbach en Zonen. Herdenkingsplechtigheid. Door de Katholieke Jonge Mannenorganisatiezalop 10 Mei 's avonds 7 uur een herden kingsplechtigheid worden geor ganiseerd op het Raadhuisplein. Stroomvoorziening. Met „De Amstel" is thans ook de laatste noodcentrale voor de stroomvoorziening in het be vrijde zuiden verdwenen. Met ingang van 1.1. Dinsdag wordt de stroom ook voor Waalwijk van elders betrokken. Wij spre ken zeker namens alle Waal- wijkers, wanneer wij thans de machinisten van „de Amstel", die dag en nacht in touw zijn geweest maandenlang, onzen bartelijken dank betuigen voor het werk dat zij in het belang van de Waalwijksche gemeen schap en omgeving zoo lang ijverig, nauwgezet en plichts getrouw verricht hebben. SPRANG. VRIJHOEVE-CAPELLE. Het Muziekgezelschap Sirena te Vrijhoeve-Capelle zal hare repetitiën te beginnen Dinsdag 1 Mei e.k. weder aanvangen. Leden en oud leden hopen wij op genoemden datum welkom Met hét oog op de moeilijke papier- lituatie is ons ander formaat papier toegewezen, zoodat wij beide malen in 4 pagina's van kleiner omvang moeten vërschijnen. Wij kunnen voortaan be richten en advertenties alleen aannemen om te plaatsen als er ruimte is en in volgorde van opgave. INSTALLATIE VAN EEN COMMISSIE OPVOEDING EN ONDERWIJS. Op Zaterdag 21 April had op het Raadhuis de installatie plaats van een Commissie Opvoeding en Onderwijs, als sectie van de Afdeeling Voorlichting en Opvoeding van den Raad voor Maat- schappelijken Wederopbouw. De taak van deze Commissie is, de problemen te bestudeeren, welke de op voeding betreffen, en waar noodig advi- seerend en stimuleerend te werken. In deze Commissie hebben de volgende personen zitting: Drs. G. J. de Vries, Voorzitter; H. van Well, wnd.-Voorzitter; C. Didden Jr., Secretaris; H. Bergmans, Mej. R. v. d. Broek, Drs. v. d. Heijden, Dr. H. Lange- meijer, Drs. Joep Naninck, Dhr. Reuvers, Mej. van Rosmalen, Dhr. van Steenderen, Dhr. G. Veltman, Arn. Verwiel Jr., C. W. Wachtels v. d. Berg. Uit de inleiding, die de heer Joep Na ninck bij deze installatie uitsprak, halen wij de volgende passage aan: ,,De opvoeding hoort op de eerste plaats aan het gezin, terwijl daarnaast de kerk, de school en de staat ook hun aandeel erin hebben. Natuurlijk willen wij niet op het terrein van deze instellingen treden; we missen daartoe bovendien elk recht. Maar ook zonder dat te doen, zullen we toch daartusschen door de op voeding tot ons studieobject kunnen ma ken en ons inwerken in bepaalde pro blemen, om aldus, waar het noodig blijkt, die instellingen te adviseeren of tot een bepaalde activiteit te stimuleeren. De op voeding is per slot van rekening niet enkel een individueel belang van den op te voeden enkeling, maar, omdat de op voeding haar stempel drukt óp en zich weerspiegelt in de geheele samenleving, evenzeer een gemeenschapsbelang. Is het daarom niet een schoon en nastrevens waardig ideaal, als deze problemen hier zoo breed mogelijk worden bezien en ge zamenlijk worden aangepakt? Want dat mogen we nooit uit het oog verliezen, bij al ons werk, dat we hier doen: de ideëele achtergrond van Maat- schappelijken Wederopbouw is steeds en onveranderlijk om dóór het samen te doen, het samen aangrijpen en samen trachten op te lossen der moeilijkheden en dat samen" dan zoo breed mogelijk genomen te komen tot een bevorde ring en versteviging van de nationale eenheid, waaraan ons geteisterd vader land zoo'n geweldige behoefte zal hebben in de komende jaren van wederopbouw; om zoo mee te werken aan een samen leving, die gegrondvest is op de groote christelijke deugden, welke Hare Majes teit Koningin Wilhelmina ons ook voort durend voor oogen heeft gehouden: rechtvaardigheid, waarheid en naasten liefde." De Buitenpolder van Waalwijk. Op de gehouden vergadering van het waterschap ,,De Buitenpolder van Waal wijk" werd de rekening 1943—1944 vast gesteld in inkomsten op 2623,30J^ en in uitgaven op 1063,753^, met een batig slot van 1586,55. De begrooting 1945— 1946 werd in inkomsten en uitgaven vast gesteld op 2759,05. Omslag 1945—1946 ƒ3,— per ha., evenals 1944. Er werd machtiging verleend om onderhoudswer ken in eigen beheer uit te voeren. Er werd mededeeling gedaan van kasopname bij den penningmeester, waarbij alles in de beste orde gebleken was. Voorts was bericht binnengekomen van goedkeuring der rekening 1942—1943. De voorzitter deelde tot slot mede, dat de buitenpolder begrensd door haven-Overik-Putstraat voor het vee was vrijgegeven, uitsluitend ten behoeve van groot-Waalwijk, zoodat het verstandig is, dat de boeren met elkaar overleg plegen en elkander helpen. De boeren mogen de polders slechts be treden tot op een afstand van 400 meter van den Winterdijk. De Binnenpolder van Waalwijk. Op de vergadering van stemgerechtig de ingelanden van bovengenoemd water schap werden de inkomsten van de reke ning 1943—1944 vastgesteld op een be drag van 3345,34 en de uitgaven op 1435,36, met een batig saldo van 1909,98. De begrooting 1945—1946 werd in inkomsten en uitgaven vastge steld op ƒ3410,98. Er werd machtiging verleend de onderhoudswerken in eigen beheer uit te voeren. Hierop volgde me dedeeling betreffende proces-verbaal van kasopname bij den penningmeester, waar bij bleek, dat all.es in de beste orde was. Ook was binnengekomen de goedkeuring der rekening 1942—1943. Betreffende overdracht Parallelwegen aan de Ge meente stelde de Gemeente in een schrij ven voor, een afkoopsom te betalen van 5000,ineens of 250,per jaar. Het bestuur is van meening, dat de laatste vier jaren weinig aandacht is besteed aan het in goeden staat houden van den Parallelweg loopende van Stationsstraat naar Putstraat. Wanneer de Gemeente daaraan de betaalde som van 4 maal 150,— ten koste legt, wordt die weg weer in behoorlijken toestand gebracht en is de afkoopsom, die d.e Gemeente vraagt, te hoog. De vergadering gaat er mede accoord, dat aan het Gemeente bestuur in dezen geest bericht gestuurd wordt. Bij de bestuursverkiezing sprak de voorzitter, de heer H. Hoffmans, harte lijke woorden van afscheid aan het adres van het aftredende bestuurslid, den heer L. G. van Huiten, die wegens het berei ken van de leeftijdsgrens niet meer her kiesbaar is. In diens plaats werd met al gemeene stemmen gekozen de heer R. v. Loon Jzn. De heer Jud. Timmermans, die aan de beurt van aftreden is, werd met algemeene stemmen herkozen. Op een desbetreffende vraag antwoordde de voorzitter maatregelen te zullen nemen de eerste Zeine West en de tweede Zeine Oost op te hoog en en te verharden met puin. D.e boeren zullen zelf kunnen rijden en daarvoor behoorlijk betaald worden. Buurtvereeniging „De Sticht". Ook de Buurtvereeniging „De Sticht" is weer tot het rijk der levenden terug gekeerd. In een druk bezochte heroprich tingsvergadering in de zaal Thalia, heet te de vice-voorzitter, de hper H. van Engelen de vele aanwezigen welkom. Hij herdacht de overleden bestuursleden L. v. Adelberg en B. Hendriks en verzocht enkele oogenblikken stilt.e voor de nage dachtenis van burgemeester Moonen, Kees Spitters en de oorlogsslachtoffers J. Loonen, Mevr. Leijtens-Jansen, Jan en Harry de Leijer en Mevr. Derks-van Engelen. Vervolgens besprak hij op enthousiaste wijze de toekomstplannen van de vereeniging en riep daarvoor ieders medewerking en steun in. Door de activiteit van enkele leden en bestuurs leden zijn thans 140 gezinnen lid, terwijl dit aantal bij de vrijwillige opheffing in 1940 95 bedroeg. Een gehouden inzame lingsactie bracht ongeveer 300.— op, waarvan twee-derde zal worden afge staan voor het monument van burgemees ter Moonen c.s. en het resteerende ge deelte zal worden besteed voor een bij zondere herdenking van de door het oor logsgeweld gestorven buurtbewoners. De bestuursverkiezing had het volgende re sultaat: voorzitter J. Wildeman, vice- voorziter H. van Engelen, secr.-penning- meester A. Mahieu, leden W. Klijn, P. Dekkers, benevens de dames Truus Mahieu en Betsy Raaijmakers. De heer Minke werd bij acclamatie benoemd tot beschermheer, zulks in de plaats van den heer Ivo van Haren, die op eigen ver zoek hiervoor niet meer in aanmerking wenschte te komen. De contributie werd vastgesteld op 0.50 per maand, waarbij een d.eurtje is opengelaten voor hen, die wat meer wenschen te geven. De voor zitter deed tot slot nogmaals op ieders spontane medewerking een beroep, welke van diverse zijden werd toegezegd, waar na deze opgewekte vergadering gesloten werd. Op uitnoodiging van enkele oud-be stuursleden der afd. Sprang van den Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond, kwamen j.l. Donderdag verschillende bouwvakarbei ders in vergadering bijeen. In zijn ope ningswoord wees de heer C. v. Caem, die de leiding dezer bijeenkomst had, op de vrijheid die wij ook als Chr. arbeiders weer hebben ontvangen om niet alleen te vergaderen, doch ook om de Chr. vak beweging weer actief te steunen. Gods goedheid was groot voor ons in 't ver leden, doordat Hij ons bewaarde bij alle oorlogsellende, doch ook doordat Hij ons gedurende de bezetting lust en gelegen heid gaf het contact met de leden leven dig te houden. Spr. dankte de vrienden voor hun houding ten opzichte van het NAF-lidmaadschap. Hij betoogde verder de noodzakelijkheid van Chr. vakorgani satie voor de toekomst. Besloten werd de afdeeling te doen herleven; alle aanwezigen traden als lid toe, terwijl van meerdere afwezigen de toezegging daartoe was ingekomen. Het oude bestuur stelde zijn mandaat ter be schikking. Besloten werd een voorloopig bestuur van 3 leden te benoemen en dit in 't a.s. najaar tot 5 uit te breiden. Ge kozen werden de heeren: C. v. Caem, voorzitter; J. C. Mayers, penningmeester en A. A. de Jong, secretaris, terwijl tot bode der afd. werd benoemd de heer A. de Rooij. De contributie werd voorloopig vastgesteld op één urloon per week vol gens de plaatselijke C.A.Ó., terwijl een aparte regeling werd vastgesteld voor oud-leden, werkloozen en zieken. In zijn dankwoord wekte de voorzitter op tot propaganda voor de Chr. Sociale Actie, tot trouw in het vergaderingbezoek en waarschuwde er voor niet mee te doen aan demonstraties op winkel of karwei, doch eventueele klachten bij het bestuur te brengen.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2