PINkSIEREN 1?« WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT HEUSDENEEN TROOSTELOOS BEELD. 18 MEI 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 27 De Duitsche Roovers. De voorziening van Nederland KORTE BERICHTEN. Ge kunt er zeker van zijn, zoo zei commandant Foulks van het le Can. leger in een radiotoespraak dat de Moffen bij hun af tocht uit Nederland naar Duitschland geen oorlogs buit meenemen. Fietsen, paarden en motorrijtuigen zullen zij hier moeten laten. Britsche troepen heb ben in N. Duitschland juweelen aangetroffen, met een waarde van tiendui zenden ponden sterling. Deze kostbaarheden zijn uit Nederland afkomstig. De schade toegebracht aan de havenkade te Am sterdam, wordt geschat op 200 millioen gulden. Men denkt ze in 2 jaar te kunnen herstellen. Goering zal de eerste zijn die als oorlogsmisda diger terecht zal staan. De commissie van onderzoek heeft haar rapport klaar en de rechtbank zal zeer binnenkort het geding openen. Z.H. Paus Pius heeft in boodschappen aan den regent van België, aan Koningin Wilhelmina en aan de Groothertogin van Luxemburg hun gelukge- wenscht met de bevrijding hunner landen,aldus deelt de Italiaansche radio mee. Mr. Trip is als pre sident der Ned. Bank teruggekeerd. De sterkte van het Amerikaansche leger is op 't oogenblik 8.300.000 man zoo wordt door het Ame rikaansche departement van oorlog verklaard. Het ligt in de bedoeling dit leger binnen een jaar terug te brengen tot een sterkte van 6.968.000. Dit is het grootste aantal, dat doeltreffend voor den strijd tegen Japan, voor de bezettingsverplichtingen in Europa en de noodzake lijke training en" reserve kan gebruikt worden. Het bevrijdtngscomité in België heeft verklaard, dat de straf die Mussolini onderging maar het begin is van de zuivering. De Belgen, van welke opinie ook, zullen volledig met die woorden instemmen. Zij willen dat men bij ons ophoude met die toegeven de politiek ten overstaan van de verraders. De vrij lating van de verraders in België, is 'n onnoemelijke schande en een uitdaging op het oogenblik dat hun gemartelde slachtoffers uit Duitschland weerkeeren. Churchill heeft Zon dag een groote rede ge houden, waarin hij een overzicht gaf, van het ge- heele verloop van den oorlog, waarin Engeland een groote taak heeft vol bracht. Hij sprak over Ierland, dat de taak van Engeland niet had verlicht,integen deel, een schande waar over hij niet verder wilde spreken. Hij hoopte op een blij vende samenwerking der volkeren en het gemeene- best. Hij wees voorts op de innige samenwerking met de Vereenigde Staten en Amerika, waardoor de oorlog in Europa is ge wonnen, al kunnen en zul len zich moeilijkheden voordoen, zie slechts naar Polen en Triest; hij riep allen op tot den eindstrijd tegen Japan. In Amsterdam zijn meer dan 10.000 N.S.B.'ers enz. gearresteerd en op gesloten. In Duitschland zijn de eerste geallieerde ver ordeningen afgekondigd bepaald is o.m. op welke uren de Duitschers binnen moeten zijn, dat het ver boden is de grens te over schrijden; de partij en het ministerie van propaganda enz. zijn opgeheven. Huub Simons,de man die op zoo meesterlijke wijze in Tilburg uit de safe van het stadhuis een groot aantal bonnen en stamkaarten, die bestemd waren voor onderduikers, wist te rooven en tegelijk ontsnapte, is te Tilburg teruggekeerd en werd in Korvel enthousiast ont vangen. Ook z'n vaderen broer, die om hem gear resteerd werden, zijn thuis In Amsterdam werden vlak voor de bevrijding, of liever toen de zuivering al aan den gang was op den Dam 25 personen ge dood en 93 gewond door de duitsche S.P. Dr.Ir-M.H. Damrae die enkele jaren geleden vervangen werd door den nazi van de Vegte, zal op nieuw zftn functie van Directeur-Generaal der P. T.T. op zich te nemen. Mr. Frans van Wijck is benoemd tot< adviseur, met bevoegdheid van wet houder, in het gemeente bestuur van Amsterdam, afd. sociale zaken. Deken Teulings uit Nijmegen en Rector Rooij- ackers uit 's Bosch zijn teruggekeerd. De landverrader Cor Wals, die tijdens de kaïn- pioenschappen van Neder land het Amsterdarasche publiek tartte door in S.S- uniform te verschijnen, is in Noordbrabant geares- teerd. (Anep-Aneta) (BBC.) OHicieela Berichten. Regeerings- benoemingen. De Ned. Begeering heeft 2 Aug. 1944 een aantal vertrouwensmannen be noemd, dat tot taak heett de regeering te vertegen woordigen tot deze weer terug is in het land. Tot secretaris-generaal zijn door hen benoemd Binnenlandsche Zaken: Jhr. Snouck Hurgronje; Justitie: J. C. Tenking; Onderwijs Prof. v. Poelje; Defensie: C. Ringeling; Waterstaat: Mr. Spitse; Soc. Zaken A. E.Schol- tensOverzeesche gebieds- deeleumr. O. E.W.Six. Voor de volgende de partementen zijn gemach tigden benoemdAlge- meene Zaken, Financiën Handel,Nijverheid Schee vaart, Landbouw en Vi scherij. Het Depart, van Volk voorlichting en Kunst^ zal het werk staken, h departement van Opvo ding etc.. is veranderd een ministerie van Onder wijs, Kunsten en Weten schappen, terwijl het de partement van Econ. Za ken de werkzaamheden al staakte en hetdepartement van Koloniën reeds gewij zigd is in een ministerie van Overzeesche gebieds- deelen. Staatseigendommen. Alle eigendommen van NSB-ers en van den vijand heeft de regeerii g tot eigendom van den staat verklaard. Zij zullen ten algemeeuen nutte beheerd worden. (H.N.) De opperbevelhebber generaal H. G.Winkelman en de commandant veld leger J. J. G. baron van Voorst lot Voorst, gene raal van Lawick, gouver neur der Kon. Mil. Aca demie zijn behouden in ons land teruggekeerd. De 363 beroeps- en reserve-officieren die in t kamp te Tibimoning in Opper-Beieren gevangen zaten en bevrijd zijn, ma ken het allen wel en wachten op hun terugreis. Biggen. De overname-markten voor biggen zullen worden gehouden op 22 Mei te Tilburg en Breda, op 23 Mei te 's Bosch en op 24 Mei te Waalwijk. Zuivering. De minister heeft ont slagen Mr. P.P.N. Loeff, voor zitter Raad van Beroep te Amsterdam, eerder vrede rechter te 's Bosch. F, A. C. Donders,com mandant maréchaussee ge-~ west Amsterdam. Terugkeer naar ge ëvacueerde gebieden. De Militaire Commissaris in het district 's Hertogen- DE ECHO VAN HET ZUIDEN Hoofdredacteur Uitgever JAN TIELEN Redacteur J. A. A. VAN DEN DUNGEN Abonnementsprijs1 5 cent per wéék (1.95 per kwartaal Drukker: WaalwIJkscha Stoomdrukkerij Antoon Tlelen Kennummer 2483 Het Pinksterfeest' van dit jaar, heeft voor den Christen-mensch een dubbele beteekenis. Op de eerste plaats vieren wij de be krachtiging en bezegeling van Christus' verlossingswerk, waar van wij de grootsche en innige beteekenis zooveel beter kunnen zien, omdat Pinksteren 1945 voor ons tevens de bekrachtiging en bezegeling van een andere ver lossing beteek ent, de verlossing uit den greep van een bruten overweldiger. Wij hebben deze bevrijding in uitbundige vreugde gevierd; een vreugde welke hoog moest stijgen, om ons uit de grootere diepten van ano en verschrikking, ^aa"n. zoovele jaren geleefd hebbe op te kunnen heffen. Onze groo- te voldoening over de bevrij ding, was een maatstaf vo den omvang van het' lijden, wij moesten doorstaan. Onze - vrijding is thans een feit. wij zijn verlost van overheersc?Q,£ en tyrannie. Pinksteren luidde voor ons droeve dagen in. met Pinksteren 1945 staan wij aan de grens van een nieuw 1 V!oe deze nieuwe tijd zich zal ontwikkelen, in welvaart en voorspoed of in kommer en ar moede, zal afhangen van het feit, of wij onze eigen innerlijke gesteldheid ontwikkelen zull®"| in denzelfden geest, waarmede Christus op het Pinksterfeest Zijne apostelen bezielde en hen in staat stelde Gods waarheid en Gods liefdewet aan de toe gestroomde menigte te verkon digen. Met Pinksteren worden wij geroepen tot een nieuwe levens- en liefdegemeenschap. En wil len wij de beteekenis van cle Pinksterboodschap ve waarmede wij ons tevens den nieuwen vrede waardig make dan zullen wij ons leven an ders moeten inrichten. Het moe ten instellen op de onvergan kelijke waarden van het tendom. Christus zond ter be krachtiging van Zijn veHossmg - werk de apostelen uit, omhet evangelie van waarheid, neiae én gerechtigheid te prediken. Ook na onze verlossing en be vrijding trekken apostelen uit, om de pas ontvangen gave te bevestigen en te behouden. Ook zij prediken waarheid, liefde en rechtvaardigheid, maar zij zullen niet kunnen doordringen in de harten der menschen, wanneer zij niet gedragen worden door hef Licht van Pinksteren, door den goeden christelijken geest. En hunne woorden zullen zonder uitwerking blijven, wanneer wij op onze beurt, in onze evenaas- ten niet onze broeders en zusters willen zien; menschen als wij, met dezelfde zorgen en gebre ken, met dezelfde moeilijkheden en lasten. Het leven is moeilijk als wij het alleen moeten dra gen. Het wordt zooveel makke lijker als wij het gezamenlijk kunnen doen; elkaar steunend, eikaars zorgen verlichtend; met een spontaan gebaar en warm oevoel moeten wij onze harten openen voor het leed van an deren. Het' leven kan zoo mooi en goed zijn, als wij het beleven in den christelijken geest van naastenliefde. Niet individueel, maar als leden van een groote gemeenschap, waarin wij elkaar noodig hebben en anderen graag wat van ons zelf willen geven, ook al moeten wij daarvoor of feren. Er is in de wereld niets nieuws. Toen de apostelen uittrokken, stond men voor een nieuw tijd perk in de wereldgeschiedenis. Kolonel Bernard Bernstein, vice-chef van de financieële af- deeling van het' Departement Ci viel Gezag in Duitschland, heeft aan correspondenten verklaard, dat Duitsche ambtenaren van de Reichsbank, alsmede Duitsche burgers systematisch kunstwer ken, geld, goud en andere activa in de landen geroofd hebben, waar Duitschland is binnenge vallen. Bernstein grondde zijn bericht op inventaris en van den buit, die in de Zoutmijn te Merckles ontdekt werd, alsmede op berichten van schatten, die op andere plaatsen in bezet Duitschland gevonden werden. Hij zei, dat' in de Zoutmijn 2.000 voet onder den grond niet alleen goud van de Reichsbank gevon den was, maar ook goud en zil veren munten van nagenoeg alle landen uit Europa. Millioenen Amerikaansche en Engelsche bankbiljetten en goud, dat uit Frankrijk, België en andere lan den geroofd was. Hij vertelde, dat' zij af deeling zakken gevon- den heeft met sigaretten, brillen '3 zilver, parelen, edelsteenen, en zelfs gouden en zilveren tan den. Anep-Aneta. Zij hebben bij voortduring op hetzelfde thema gehamerd, waarop men het ook thans weer doet. Toen heeft de wereld niet geluisterd en zwaar werd zij door God's hand getroffen. Thans is zij wakker geschud. Weer gaan de predikers rond en verkondigen de onverganke- kelijke waarheden. Zal de we reld nu wel luisteren Zal zij nü toonen, toch wel iets uit de les van het leven te hebben ge leerd Of zij zal nog harder geslagen en nóg harder gepij nigd moeten worden, eer zij de boodschap verstaat Wij hopen dat de laatste les voldoende is geweest. Het leven zelf geeft ons die hoop. Het leven, waaronder wij verstaan, al het' schoone om ons heen. Na de koude en donkere dagen, leven we nu immers weer in een wereld van warmte en zon. Het leven straalt ons toe in nieuwen glans, waarin wij vol vertrouwen voorwaarts blikken. Hoog koepelt het blauw, vanwaar de zon haar licht zendt. Moge het zijn, het' Licht van den Pinksterdag, dat aller verstand verlicht' en ons daadwerkelijk in staat stelt het aanschijn in der aarde te ver- nieuwen. Vernieuwing in den geest van dezen Pinkstermor gen, waarin wij zoo graag vele schoone beloften voor de toe komst willen zien. DE HELDEN I Voor en na hoort men dat verradelijke N. S. B.'ers ge vangen genomen worden. Ze doen dan erg vreemd. Mussert zei b.v. dat hij zich kan rechtvaardigen. Max Blok zijl zou o zoo gaarne meehel pen aan den heropbouw van herlevend Nederland. Nobele zielen 1 Zij hebben steeds het beste voor 't vaderland gewild en geen enkele misdaad tegen over de Nederlanders ge pleegd. Mussert heeft zelfs blnrlenkamers tegen gruwelen geprotesteerd. Kameraad Woudenberg, de leider van 't Naf, die kans heeft gezien in enkele jaren tijds de vermogens van drie vakcentrales op te soupeeren, distancieerde zich naar de om geving van Berlijn, waar hij een villa had gehuurd. Hij sprak ergens voor de radio en zeide dat hij alles gedaan had om hêt geld uit handen van onbevoegden te houden 1 Is het eigenlijk niet jammer met dergelijke individu's nog vraaggesprekken te houden'' Luit. Drs. Weisglas van de Sectie Economische Zaken van M.G. heeft op de persconferentie mededeelingen gedaan over de voorziening van Nederland. Drs. Weisglas zeide, dat in de voorziening drie fasen kunnen worden onderscheiden. De eerste de operationeele militaire 92 phase, waarin de eerste voor zieningen van levensmiddelen door het bevrijdingsleger ge schieden. In Twenthe werden bijv. in de eerste drie dagen na de bevrijding 500 ton „hard ra tions", gecomprimeerde voeding, aangevoerd. In de tweede de militaire fase worden de goede ren door de geallieerden volgens een militair programma aange voerd. Zoo werd in het Zuiden door de 21ste legergroep tot eind April 70.000 ton goederen aangevoerd, waardoor de Ne derlanders in dit' gebied dage- k iijks 1800 .calorieën kunnen ont vangen. In de maanden Nov. tot en met Maart is 4M K.G. voed sel per hoofd voor de bevolking aangevoerd. Bovendien werden 180.000 paar schoenen, 150.000 jassen, 3000 ton zeep en 3000 ton dieselolie aangevoerd. 34°/o van de calorische waarde van onze voedselvoorziening werd dooi geallieerde leveringen vooizien. In Zuid-Limburg is door het' negende Amerikaansche leger tot 1 Maart ongeveer 10 milioen K.G. levensmiddelen aange- voeid. Dit is per maand onge veer 5 K.G. voedsel per hoofd voor de bevolking aldaar. 400.000). In de derde phase, de burger lijke phase, worden o.m. door de Regeering aangekochte goe deren aangevoerd. Hoewel deze phase nog niet aangebroken is, in de huidige 2e phase toch reeds scheepsruimte beschik baar gesteld voor den aanvoer van regeeringsgoederen. Deze goederen zijn additioneel boven de militaire goederen. Tot 21 April zijn in totaal aangevoerd 25.875 ton regeeringsgoederen. Hiervan o.m. 4500 ton vet 600 ton vleesch 1600 ton melk in alle soorten 400 ton gedroogde eieren 250 ton rijstpudding 2900 ton rijst 930 ton dadels 133 ton chocolade 200 ton cacao, koffie en there 1100 ton zeep 695 ton inundatiemateriaal 1000 ton landbouwwerktuigen 3700 ton kunstmest 2100 ton diverse zaden 489 ton geneesmiddelen 200 ton leder De aankomst van 3500 ton palm- pitt'en en 3500 ton grondnoten is aangekondigd. Scheepsruimte is gepooled on der inter-geallieerde leiding en wordt naar rato van behoefte toegewezen. Dè ontladingscapa citeit wordt door SHAEF toege wezen (voor Nederland momen teel 2000 ton per dag). De be- noodigde treinen om de goede ren van de haven weg te voeren zijn ook gepooled. Minimaal is noodig in de vijf Noordelijke provinciën 1200 ton kolen per dag. De oplossing van het kolenprobleem en het trans portprobleem zijn momenteel de belangrijkste vraagstukken. Ten aanzien van een aantal goede ren, aldus spreker kan worden gezegd, dat' het Noorden en Oosten er betrekkelijk goed doorgekomen zijn. Van de 19 aardappelmeelfabrieken in Gro ningen zijn er 19 in tact. Ook de textielindustrie van Twente kan het werk hervatten, wan neer grondstoffen en kolen be schikbaar zijn. Spreker wees er in dit' verband op, dat kolen en transport de twee kardinale pun ten zijn voor het herstel van ons economisch leven. Het is een gelukkig verschijn sel, dat in het Noorden een belangrijk aantal binnenschepen behouden is gebleven. Voor de voorziening van grondstoffen is een behoeften-schema opgesteld. Deze voorziening moet worden geregeld door de administratie voor Relief en Rehabilitatie die in verband hiermede haar staf met vele deskundigen heeft uit gebreid. Welke andere stad of dorp in Nederland heeft aan den oor log zulk een hooge tol betaald als Heusden? Naar het ons voor komt kan het nergens zoo erg geweest zijn. De bevrijding in November van het vorige jaar bracht Heusden geen vreugde, slechts diepe rouw, want 134 mannen, vrouwen en kinderen lagen begraven onder de puin hopen van het eeuwenoude stad huis. Gewetenlooze misdadigers pleegden hier doelbewust een massamoord, zooals ons land voor dien tijd niet gekend had. De geschiedenis van dit droeve gebeuren is bij onze lezers ge noegzaam bekend. Maar zelfs met dit offer, zou de tol aan den oorlog nog niet geheel zijn aangezuiverd. Er zou nog meer van deze oude ves tingstad gevraagd worden. Zij heeft in hare geschiedenis me nig beleg moeten doorstaan; Heusden, eens de sleutel van Holland, in de wapenfeiten van onze historie met roem en eer overladen, bl^ef in dezen oorlog als een weerloos slachtoffer lig gen aan de oevers van de Maas. Van de overzijde bleef het gra naten regenen op de weerlooze stad. Maar de bewoners wilden niet wijken. Zij trotseerden hel gevaar en bleven op hun post, maar iedere dag vroeg nieuwe slachtoffers. Men zag toen in, dat het' zoo niet langer kon. De inwoners moesten evacueeren en werden liefderijk in de dor pen van de Langstraat opgeno men. Hun stad werd aan de woede van den oorlog prijs gegeven. Heusden. Wie mocht er vroe ger niet graag toeven? Het was goed daar te zijn. De vriende lijke straatjes, de rustige plei nen, de pittoreske hoekjes, de oude gebouwen: het was één beeld van lieflijkheid. Op door de zon beschenen wallen, vorm den de akkers veelkleurige ta pijten en op den breeden Maas stroom speelden witte zeiljach ten een vroolijk spel met den wind. Alles ademde rust' en vree. De rust en de vredige stille van een mooi oud ingedommeld stadje. Zóó was het eens. Ook thans is het er stil, maar de stilte die nu over Heusden waart, is de sombere rust van een kerkhof. De roode daken van weleer, toonen nog slechts gaten en verwrongen dakgebin ten. De vriendelijke sfraten lig gen vol puin, steenen, dakpan nen en glassplinters. De gevels der huizen vormen doodenmas- kers; droefgeestig wapperen stukgereten gordijnen uit de vensterlooze ramen en ergens in een rommelige hoek tusschen grijs-verweerde achtermuren en half bedolven onder het zand liggen de verlaten klokken van het carillon, dat eens zijn opge wekte klanken over Heusden's daken dansen deed. Langs de wegen, rollen wa gens met huisraad langzaam voort'. De bevolking keert terug naar een stad, die een doode stad geworden is. Zij zal slechts ruïnes terugvinden. Huizen waar niets goeds meer aan is. Wat niet rechtstreeks en direct door granaten vernield is, is den weg van de langzame vernieti ging gegaan, door het vrije spel van storm, regen, sneeuw en wind. Alles is kapot, weggevre ten. Heusden is slechts een troostelooze ruïne. Notice This building is an historie Monument 1-Iet staat overal te lezen en waar zou men meer reden heb ben het te schrijven, dan in het oude Heusden, dat zijn histo rische schatten en monumenten door de eeuwen heen bewaard heeft. An historie monument.... en wij vragen ons af, of men zich aan deze „Notice" wel iets gestoord heeft. Heusden is thans een monu ment van ondergang, van ver nieling en verwoesting. Veel is onherstelbaar beschadigd. Wat moet er van deze oude wankele gebouwen worden? Als zij geep steun bij elkaar zochten, ston den zij er reeds maanden niet meer. Het stadje heeft een zwaren prijs betaald. Langzaam keert het leven er terug. Menschen staan met tranen in de oogen voor de bouwvallen van hun huis en voor de schamele resten van hun meubilair, dat zij inder haast en wegens gebrek aan transportmiddelen moesten ach terlaten. De meesten hebben niets meer dan een huis zonder dak, zonder ramen, zonder deu ren, zonder meubels. Niets, niets. Wii hphhen nog grootere "uate aJW' zwaar getroffen Heusdensche bevolking.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1