SOCIALE DAGEN. bosch, omvattende de na volgende gemeenten Js Hertogenbosch, Heus- den, Herpt, Hedikhuizen, Druuen, Oudheusden, Els. hout, Waalwijk, Sprang- Gapelle, Vlijmen. Nieuw kuijk, Engelen, Empel, Rosmalen, Berlicum, Den Dungen, Vught, St. Mi- chiels-Gestel, Helvoirt, Haaren. Esch, Scbijndel, Boxtel, Lienipde,St. Oeden- rode, Erp, Vegnel, Hees- wijk, Dinther, Nistelrode. Uden, Nuland, Werken dam, SI een wijk, de Wer ken, Woudrichem, Alrn- kerk, Dassen, Eethen, Rijswijk, Giessen, Andel, Veen, Wijk, Maren, Kessel en Alem, mede uitoefenen, de de bevoegdheden, toe gekend aan 't Militair Ge zag, in 'l vorengenoemde gedeelte van hel in bij - zonderen staat van beleg verkeerende grondgebied van het Rijk in Europa, verklaart tot evacuatie zone alle gemeenten van voormeld district waarvan de bevolking is geevacu- eerd. Dit heett tengevolge, dat het aan alle personen, die zich buiten deze ge meenten bevinden, ver boden is zich binnen de zelve te begeveu, of daarin terug te keeren, zonder door of vanwege het Mi litair Gezag verleende ver gunning. De Militair Commissaris heeft de bevoegdheid tot het verleenen van deze vergunning gedelegeerd aan de burgemeesters van de geëvacueerde gemeen ten. De Militair Commissaris District 's Hertogenbosch C. P.N.THOMAS. Nieuws uit Waalwijk. Monument Burgemees ter Moonen. c s. Boerenbond. In café Frans van Hel voirt werd een zeer druk bezochte oprichtingsver gadering gehouden van de plaatselijke afdeeling van den N.C.B. Het eenigste en voornaamste agendapunt werd gevormd door de bestuursverkiezing, daar 't oude bestuur zijn man daat ter beschikking had gesteld. Het resultaat van de verkiezing was, dat alleen Nic. Klerkx her* kozen werd. Voorts wei den nog gekozen C. de ^esheen en terug. keer van man, vader, zoon broer, verloofdevan boven de rivieren, maar vooral uit Duitscbland, waar zij, velen lal van jaren, onder grooten terreur hebben moeten werken en waar zij groote angsten van bombardementen en an derszins hebben door staan. Gelukkig zijn ze nu weer in eigen en ouderlijk huis. Wij roepen hen allen een hartelijk welkom toe, en feliciteeren hen gaarne namens al onze lezers met hun behouden thuis, komst. Daftknrocessie. De R.K. Arbeidersor ganisatie zal Zondag 27 Mei a s. 'n Dankprocessie houden naar O. L. Vrouw van Elshout. Indrukwekkende rede van den Bondsadviseur. Voor de gerepatrieerde» Gaarne willen wij de inzameling van boeken en gezelschaps-spelen ten be hoeve dergerepatrieerden, welke a.s. Zaterdag alhier gehouden wordt in ieders steun aanbevelen. Men begrijpt welk een behoefte deze menschen hebben aan wat verpoo- zing in de kampen in af wachting van hun vervoer naar huis. SPRANG-CAPELLE. CAPEILE. GEERTRUIDENBERG. lïeuws «jët Kaatsheuvel. Hoe Kaatsheuvel het Vredesfeest vierde. Kindje verdronken. Geslaagd leest. Bedrag vorig nummer f 4208.34 N.N. f 10.- R.K. Zangkoor Besoijen f 20. R.K. Boerenbond f 90. Totaal f 4328,34 Voor de katholieke arbeidersbewe- ging van Waalwijk werden van Vrij dag tot en met Zondag sociale dagen gehouden. Deze werden Vrijdagavond ingeleid met een bijeenkomst in de parochiekerk van St. Jan, waar het woord werd gevoerd door Pater Drs. Fidentius O. M. Cap. over „Sociaal Christendom in rechtvaardigheid en liefde". Nadat Zondagmorgen in alle paro chiekerken een H. Mis tot intentie van de R.K. Arbeidersbeweging was opge dragen, met een algemeene H. Com munie van de leden, had des middags in de kerk van St. Jan een groote propagandabijeenkomst plaats, waar aan medewerkt het groot Waalwijks Koor onder leiding van den heer Duij- velaar. Dit koor opende op indruk wekkende wijze de bijeenkomst met het „Domine Salvam fac reginam no- stram", waarna de eerw. adviseur ka pelaan Völker een kort inleidend woord sprak, gevolgd door „Hymne" van C. de Vliegh, wederom uitgevoerd door het Groot Mannenkoor. Hierna heklom de Hoogeerw. Deken H. Heezemans, diocesaan adviseur van de R.K. Arbeidersbeweging den kansel. Hij sprak o.m. als volgt: Ik sta hier niet als Uw oud-pastoor i of als deken van Kindhoven voor U, maar als algemeen Bondsadviseur, van den diocesanen Bosschen Werklieden- j bond. Wat ik vandaag zeggen zal, dek ik geheel met m'n eigen verantwoordelijk heid. Ik ken den geest van den bis schop, maar ik spreek niet namens hem. Men behoeft van mij geen gloei ende speech te verwachten-want ik wil slechts heel eenvoudig en zakelijk mijn, visie geven. Vrij spoedig na de bevrijding gaf de bisschop zijn inzicht te kennen inzake het katholiek orga nisatiewezen. De ouderen maande hij aan lid te blijven en de jongeren kre gen een aansporing om lid te worden van de katholieke vereenigingen die door den bezetter waren ontbonden en wier werkzaamheden tijdens de be zetting waren opgeschort. Wij zouden hét betreuren wanneer zonder onze voorkennis/ door of met katholieken op sociaal of economisch gebied, een zgn. eenheidsfront of nieuwe vereeni gingen werden opgericht. Laat eerst heel Nederland bevrijd zijn, zoo zei de bisschop en wachten wij dan op de voorlichting van het episcopaat. Er dreigt ook verwarring op dit ter rein. Een geestelijke chaos is altijd erger dan een materieele chaos. Er is thans een zekere loomheid onder ons volk, een arbeidsschuwheid onder de ouderen men zoekt het daar, waar het niet verloren is. Er is een inzinking te hespeuren en een tekort aan idealen. Idealen waardoor de vroegere Neder- landsche bevolking zooveel tot stand heeft kunnen brengen. Er is een te kort aan waardeering voor hetgeen de katholieke arbeidersbeweging voor stad en land gedaan heeft. Er is een te kort aan vertrouwen in de toekomst. Er is een drang naar nieuwigheden, een drang naar eenheid en evenals in het verleden, werkt men ook thans weer met slagwoorden: nü heeten zij eenheid, nationalisme, Nederlander schap. Menigeen vraagt zich af, hoe hebben we het nuhoe moet het nu Het is niet aan mij daarop een ant woord te geven, maar ik wil er toch wel iets van zeggen. Men kan met nog zooveel nieuwigheden aankomen, ik zal nooit het nieuwe nemen om het nieuwe en het oude loslaten omdat het oud is. Wij willen slechts het beste zoeken voor ons volk en voor de katho lieke kerk, die wij liefhebben als onze Moeder. Wij zullen ons afvragen wat het beste is voor ons zwaar geteisterde vaderland, voor welke herrijzing oolc wij al onze krachten inzetten en waarbij wij de pretentie hebben, dat wij in vaderlandsliefde voor niemand onderdoen, noch in het verleden, noch in het heden en naar we hopen, ook niet in de toekomst. werd gebracht, is het resultaat geweest van jarenlang zoeken en bouwenvan nimmer onderbroken conferenties in binnen- en buitenland en het resultaat van zulk een studie en werk is het erfdeel van onze vaderen en is ons heilig. Wij willen de wijzers van den tijd niet terugzetten. Als verbeterin gen noodig zijn, willen wij ze aan brengen met groote voortvarendheid en radicale doortastendheid en dan zal ik radicaler zijn, dan wie ook. Ik zou het diep betreuren, als men zou af wijken van de altijd gevolgde lijn. Het zou een ramp zijn, wanneer essentieele veranderingen werden aangebracht in _de gevolgde lijn ten aanzien van de principieele beginselen van onze kath. arb.beweging. De kath. arb.-beweging is geen kerkelijke instelling van een vereeniging van leeken en door leeken, die zich onvoorwaardelijk stellen op het katholiek beginsel. Het algemeen wel zijn gaat juist om de beginselen en de diepere gronden, waarop men de wereld wil baseeren. Het afwijken van de katholieke beginselen beteekent ty- rannie en bandeloosheid. Het sociale leven kan nooit gezond zijn als daar van de diepere beginselen niet den grondslag uitmaken. Het vooropstellen van valsche beginselen beteekent de ontreddering van de geheele maat schappij. Uit de bestudeering van deze interne kwesties hebben groote gees ten en edele menschen langzaam het katholieke sociale gebouw opgetrokken zooals Nederland dat gekend heeft en dat erfdeel laten wij ons niet ontne men. Ik ben legen iedere eenheids organisatie. Ook al willen wij samen werken, eerlijk en oprecht, zullen wij toch de noodzakelijke condities moeten stellen en een verstandige reserve in acht moeten nemen. Samenwerking op principieele gronden of op basis van nationalisme of Nederlanderschap wij zen wij af. Daarop had ook het nat.- socialisme z'n theoriën gebouwd en wij hebben de resultaten daarvan gezien. Ook de Koningin zei in een te Eindho ven gehouden toespraak, dal zij hoopte op een sterk vaderland, rijk in ver scheidenheid, maar èèn in onderling vertrouwen en waardeering. Wij kun nen slechts samenwerking aanvaarden op een en dezelfde gelijke doelstellin gen. De kath. arb.-bew. in Nederland zal met groote voortvarendheid streven naar een corporatieve ordening van de inter-confessioneel te werk gaan en de hand reiken aan niet-kathos'oke vakbe wegingen. Maar hier geldt: niet praten maar doen. De suggesties van enkele kranten, dat dat wel jaren kan duren, wijs ik af. Naast deze actie zijn er echter nog bergen van werk in het belang van de arb.bew. van Nederland: cultureel werk, ontwikkelingswerk, vormings werk enz., in een woord, alles wat de persoonlijkheid van den arbeider als mensch hooger opvoert. In opvoeding en cultureele ontwikkeling en bescha ving moet de arbeider niet achter staan bij den döorsnee-mensch van andere standen. Voor de arbeiders en arbeiderskinderen moeten dezelfde mo gelijkheden openstaan als voor de menschen van andere standen. Wij moeten vooruit kijken, maar om een juist oordeel te vormen, moeten wij ook achterom zien. Wij moeten eer bied en waardering hebben voor het werk dat de kath. arb. hew. in Ne derland in vijftig jaar tot stand heeft gebracht en onze dankbaarheid en waavdeering moet uitgaan naar hen die daar hun beste krachten aan ga ven. Hoe trouwer katholiek, hoe beter Nederlander. In 1903 met de grote spoorwegstaking hebben de katholieke I arbeiders de zaak gered; in 1918 j waren het weer de katholieke j arbeiders, die als Nederlanders voor de j goede zaak op den bres stonden en j t. a. v. de nat. socialistische revolutie I van 1041, zullen de andere bonden j ons niet kunnen ontzeggen, de fiere j houding die de katholieke arbeiders Als we de vraag stellen, wat het j onder leiding van geestelijkheid en este is, dan moeten we dit critisch ekijken eerlijk voor God en, ons ge- episcopaat hebben aangenomen en waardoor 96 tot 97 pet. van de meer keten. En het antwoord op die vraag dan 200.000 leden „nee" zei, en de het I J-.urmen we niet overlaten aan men schen, die op het punt van het organi satiewezen in Nederland dilettanten zijn. Deze vraag moet gebracht wor den voor een college van deskundigen, die de ontwikkeling van de kath. arb. bew. in Nederland kennen en hebben meegemaakt. Deze vraag moet beant woord worden door een instantie die wij aanvaarden als de wetgevende macht voor onze kath. arb.-bew. (n wier leiding wij volgen. Dat is het Nederlandsch Episcopaat, zooals het altijd de roem is geweest van den Bond en aan wiens leiding wij ons j altijd onvoorwaardelijk hebben onder worpen. Het gebouw, dat- in 1941 ten val j nationaal socialistische plan om onze arbeiders te winnen, voorgoed kapot was geslagen. Daarop kunnen we fier zijn, niet alleen omdat we ons Neder landers getoond hebben, maar vooral omdat we ons principieel getoond heb ben. Zoo moeten wij het organisatie gebouw weer optrekken op de katho lieke beginselen, die eeuwig en onver anderlijk zijn. Na deze indrukwekkende rede, zong het Groot Koor, het Alleluia van Handel waarna een plechtig Lof werd gecelebreerd, eveneens met gezangen uitgevoerd door het Groot Koor, het welk een machtigen en onvergetelijken indruk maakte. Athletiekvereeniging „Juliana" Mooie successen. 6 Afstandloopers van „Juliana" kwamen Zondag te Vught uit in een Nationale Boschloop rond de IJzeren Man, Ondanks het zeer warme weer werd de zware tocht van 4 x/2 K.M, door allen tet een succesvol einde gebracht en de volgende resultaten gehoekt. D, klasse A. Richters no. 3. tijd 14 minuten I8V5 sec> J, Alessie no. 13, E. klasse L. de Kloe, nummer 4 J. Moonen, nammer 6 J, Klerx, nummer 7 H. Klern, nummer 10. De snelste tijd van alle klasse was 13 min, 56'/2 sec. Jeugclsamenkömst. Hemelvaartsdagavond werd in het Geref. Kerkgebouw te Vrij- hoeve-Capelle een samenkomst' gehouden, uitgaande van de Ge ref. Jeugdvereenigingen in deze gemeente. Het programma voor deze bijeenkomst bevatte o.m. zang en muziek uit' de voeren door leden der verschillende vereenigingen, terwijl door de heeren M. de Kruis, viool en A. Dercksen, orgel belangeloos medewerking werd verleend. Na opening met solozang van mej. G. Mandemakers, begeleid met orgel dopr Wim Genuït van „O Heer die daar des hemels tentesp reyt",hetwelk op gevoel volle wijze werd vertolkt, werd door allen gezongen Ps. 124: 1 en 4, waarna Dr. van Lummel een gedeelte van Jesaja 10 las en in het kort hel' karakter van deze bijeenkomst' uiteenzette. Dr. van Lummel zeide dat de antithese in den oorlog zoo heer lijk klaar naar voren was ge komen en deze ook nu onze vreugde moet beheerschen. De wereld viert haar feesten met' bonte avonden, en daarom komt die antithese ook dezen avond weer naar voren. Wij gedenken vandaag over de ge heele wereld dat Christus de wereld heeft' overwonnen; de Heere heeft ons uitgeholpen, dat willen wij zeggen tol' de wereld. Wij gedenken hoe voor duisternis en wij geven daarvan 5 jaren ons land in den strijd werd betrokken en op Hemel vaartsdag gedenken wij de over winning van het licht over de uiting op onze wijze, in christe lijke geest' en bedoelen daarmee God de eer te geven. Maar ons wacht in de toekomst een zware taak en daarom is er voor ge bed groote reden. In de toe komst dreigen groote moeilijk heden. Ook bij den opbouw komt die gehate maar heerlijke antithese naar voren. Voor dien ouden strijd in nieuwen vorm moeten wij de kracht en hulp alleen bij Hem zoeken, Wien alle macht gegeven is in den hemel en op de aarde. Als wij uitgaan van het besef dat 's Heren zegen noodig is, dan zal onze vreugde anders zijn dan die van de wereld. Het programma werd vervol gens vlot afgewerkt. Van de nummers voor viool en orgel werd bijzonder genoten, dhr. de Kruis wist zijn instrument mees terlijk te bespelen. Bij Psalm 121 bleek de solostem wat zwak te genover de begeleiding. Het reglstreeren van het mechanische orgel was vaak ietwat hinder lijk. De zang van het eenstem mig meisjeskoor met orgelbe geleiding werd op prijs gesteld, maar de solozang van mej. D. Jansen, met orgelbegeleiding van Wim Genüt' mag bijzonder genoemd worden. Mej. Jansen beschikt over een duidelijk, ta lentvolle stem. De declamatie door mej. Ev. Kerst, waaronder het uit „Trouw" bekende „Appèl" paste goed bij deze samenkomst. Tot slot werd door allen de Hemelvaart uit' Ps. 47 gezongen. Al met al was het een goede avond en verdienen de mede werksters en medewerkers on zen dank. Wij hopen dat deze eerste samenkomst in dezen vorm niet de eenige blijft. De Capelsche Tuinbouwver. kwam op 7 Mei in een druk be zochte vergadering bijeen. De voorzitter den Heer J. den Hollander opende met een toe spraak, waarin hij een over zicht gaf over den crisistijd 1930- 1940, met zijn regeringssteun en teelt'beperking, de tijd waarin de tuinbouw totaal was lamgesla gen. Dan breken de oorlogsjaren in 1940 aan en daarmee de op leving in ons vak. De producten gaan weer voor redelijke prij zen van de hand. Doch in 1943- '44 dreigt door al te grote weg voering der producten naar Duitsland, een tekort in ons land te ontstaan. De tuinbouw gaat saboteeren op een wijze dat het een pluim verkrijgt' in de ille gale bladen. Nu is dit alles voorbij. De vrede en daarmede is er de opbouw van geheel ons land. De tuinder vraagt nu om zijn rechten, o.a. wijziging der richt prijzen verantwoord aan den economische toestand in 1945 en niet' 1940-'43, en gelijk aan die van de industrie en bouwbedrij ven, niet' de tuinbouw overge leverd aan den Handel. Daarna krijgt den Heer Els- man hoofd der Landbouwschool het' woord. Deze ziet voor Land en Tuinbouw een tijd aankomen dat men weer zal moeten vech ten voor zijn rechten, niet ten- koste van andere bedrijfsgroe pen, maar voor een in elkaar grijpend economisch prijzen sys teem. Ook de loonkwestie brengt hij naar voren. Land- en tuinbouw kunnen nimmer dat uurloon uit betalen dat andere bedrijfstak ken geven, hun inkomsten zul len evenredig moeten zijn. Het gevolg is, dat aan land- en en t'uinbouwarbeiders een te kort zal zijn. Land- en tuinbouw heeft zijn plichten doch evengoed zijn rechten en voor verkrijging daarvan moet een vereeniging als de onze niet alleen blijven staan doch aansluiten bij een groot Landelijk Lichaam, dat ons het' meest' past b.v. de Maat schappij van Landb. in Noord- Brabant. Deze Maatsch. bezit over de verschillende provin cies dergelijke lichamen, die ten slotte overkoepeld worden door het Nederlandsch Landbouw Co mité. Men komt tenslotte lot' de volgende beslissingen. I. De Capelsche Tuinbouwver. behoeft geen lid te zijn van den plaatselijken Boerenbond doch zal als opzichzelfstaande ver. aansluiten bij de Maatsch. v. Landbouw. II. Er zal getracht worden om een speciaal Tuinbouw commis sie in het hoofdbestuur der Landbouw Maatsch. N.B. te ver krijgen bestaande uit tuinders ofwel menschen die beslist met de Tuinbouw belangen op de hoogte zijn. III. Men zal het contact met een eventueel t'e stichten be- drijfsver. in deze streken die meer de organisatie van vak bekwaamheid, voorlichting, kortom de vaktechnische zijde van den tuinbouw op zich zal nemen, open houden. Daarvoor zullen nieuwe we gen gezocht moeten worden, waarvoor een grotere en beter uitgeruste streekorganisatie zal moeten tot stand komen, met de voorlichting hierover van de Rijkstuinbouw instanties, om on zen goeden naam, ook in 't bui tenland te behouden. Eveneens kwam dezen avond de aansluiting van de niet ge organiseerde tuindersgroep tot stand. De V.E day Woensdag j.l. is te Geertruidenberg het oude vestingstadje op grootsche wij ze gevierd, ondanks den korten tijd van voorbereiding. Van uit iedere woning en ge bouw wapperde de driekleur, terwijl het mooie marktplein op de oude wijze was verlicht, zoo als dat' gebruikelijk was bij Oranje feesten, overal mooie etalages, enz. De Nationale Feestdag werd geopend door het loeien der alarm-sirene en het luiden der eenigst overgebleven klok. De middag werd gevuld door volksspelen, terwijl de harmonie „Apollo" voor de muzikale om lijsting zorgde. Om half vier werd een voet balwedstrijd gehouden tusschen R ght-On en een geallieerd elf tal, welke wedstrijd door de ge allieerde werd gewonnen met 10-2. Om 8 uur trad een lid van de Ned. Commando troepen op als hypnotiseur n.l. de heer Riems- ma. Na afloop werd er een groote Lampion-optocht gehouden. Ge heel Geertruidenberg was op de been en zong uit volle borst de vaderlandsche liederen. De sluiting er van was het ontsteken van een groot vreug de-vuur op de Markt. Woensdag avond sloot Kaats heuvel zijn tweede feestdag af, met de intentie Hemelvaartsdag uitsluitend en alleen te wijden aan de herdenking van de geval lenen. En Kaatsheuvel heeft dit gedaan op een waardige wijze. Reeds in de vroege morgenuren, waren de kerken gevuld met ge- loovigen, die de H. Mis en H. Communie opofferden voor hen, die heen gingen als getroffenen van den wreeden oorlog. Om 10 uur werd in de drie parochie kerken de plechtige Hoogmis tot lafenis der zielen van de afgestorvenen opgedragen. Van uit de St. Jansparochie werd de plechtige solemneele H. Mis door de plaatselijke radiodist'ri- butie uitgezonden. Het' zangkoor zong Missa Cantate Dominum, Canticum Novum van Luc. Re- fice voor gemengd koor. De uit zending kwam bijzonder goed tot zijn recht. Om kwart voor twaalf hield kapelaan Strijbosch een toespraak, waarin hij de ge vallenen herdacht. Om 12 uur werd een ogenblik stilte gehou den, welke intentie door een ieder keurig werd in acht geno men. Om half vijf formeerde zich een lange stoet van uit het pa tronaat, waarin de Jeugdstands- organisat'ie met hunne drapeaux onder de tonen van Kessels treurmarsch gespeeld door de Harmonie Apollo Marktwaarts togen. Duizenden menschen stonden reeds geschaard op het plein, waar, door de goede zor gen van de Jeugdstandsorgani- satie een Gedenkmonument was opgericht, waarop langs het kruis als hoofdsymbool, de por tretten prijkten van P. v. Boxtel eiï"P. Janssen, de twee, die in dienst voor het Vaderland sneu velden. Nadat de stoet rond het plein was opgesteld hield de Weled. achtb. Heer Burgemees ter een openingsrede, waarin hij een terugblik wierp op de ver vlogen vijf jaren en het leed, dat' deze over de wereld hebben gebracht'. Bel Canto versterkt met de leden van het Par. Kerkkoor zong daarop Ecce quamodo moritur van HSndl en Beati Mortui van Mendelsohn. Hierna hield de spreker van den avond de heer Joep Nanninck zijn Herdenkingsrede. In adem- looze stilte, zelfs van de vele kinderen die rond de Markt stonden geschaard hebben we geluisterd veel te kort naar de machtige woorden, wel ke met' sonoor geluid de reali teit van de voorbije vijf jaren schilderden. De inhoud der rede verscheen in dit blad, doch een ieder van ons zou ze zijn eigen dom willen noemen, zoo als ze uit het hart gegrepen is van ons allen. Hier past' maar een woord: subliem! Door de Jeugdstands- organisatie's werd onder decla matie van een passend gedicht door den heer Ligtvoet alsnu een krans bij 't monument gelegd, wat eveneens door den Bond van Oud-Strijders geschiedde, na een kort woord door den heer Nieuwenhuijzen. Apollo besloot de plechtigheid met een tweetal keurig uitgevoerde treurwerken en het Wilhelmus, waarna de stoet onder Apollo's tonen naar het Patronaat terugschreed. 's Avonds werden vele kransen gelegd op de graven der ge vallenen op de verschillende kerkhoven. Ook dén geheelen avond bleef alles in passende piteitsvolle stilte, doch Vrijdag laaide, na dit' keurig gehouden intermezzo de feestvreugde op nieuw op. De diverse straten hadden nu de gelegenheid voor zich zelf te zorgen en 't werd openlijk door een ieder, die Kaatsheuvel bezocht verklaard, wat Kaatsheuvel in straatver siering en verlichting t'e zien gaf, was zelfs niet in de stad te vinden. Daarbij hielden de wijken hun gezellige reunie's in zalen, magazijnen en andere ruimte, waar in prettige feest vreugde uren werd gezongen en gedanst. Zaterdag krijgen we te zien, wat de opwekking deel te nemen aan de kinderoptocht in de verschillende straten tot re sultaat had. De aansporingen van Zusters en Broeders hadden succes gehad, 't Is onbegrijpe lijk, dat zoo iets klaar is ge komen in een minimum van tijd. Er waren kosten, noch gegeven bijdragen als prijzen onder de deelnemende straten toe te ken nen. Euphonia, die ook de voet balwedstrijd van Woensdag op luisterde, begeleidde met muziek de stoet. Na de optocht sprak een der initiatiefnemers der feestelijkheden voor de micro foon op de Markt een passend dankwoord aan geheel Kaats heuvel. FEESTVIEREN KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel heeft feest gevierd en viert nog feest. Het deed en doet dit op een wijze, zooals Kaatsheuvel dit kan. Spontaan, eensgezind en enthousiast. Er was geen tijd van voorbereiding of organisatie. Er was geen Hoofdcomité, dat lei ding nam en gaf. Er was geen vast programma, waar aan men gebonden was. Er was zelfs geen glaasje hier om stemming te brengen of te verhoogen en tochvierde Kaatsheuvel feest alsnooit te voren, toch vierde Kaats heuvel feest als geen enkele plaats in den verren omtrek. Van af deze microfoon, die U zoo goed mogelijk op de hoogte hield, van wat er zou gebeuren, past echter een woord van dank aan allen, die tot het schitterend slagen van deze dagen heb ben meegewerkt. Op de allereerste plaats aan onzen Edelachtbaren Heer Burgemeester, die op eerst verzoek di rect bereid was ons feest met een passend woord te openen en verder zijn medewerking in alle mogelijk vorm bood, het alzoo Kaatsheuvel mogelijk makend, zijn feest spontaan te uiten. Dan een dankwoord aan de werk gevers, die loyaal de geheele week vrij gaven met behoud van loon en zoo doende de mogelijkheid tot feestvieren schiepen. Aan de Harmonie „Apollo" die niet moe werd van in muzikale rondwan delingen en concert stemming te brén gen. Aan Euphonia, die musiseerde bij voetbalwedstrijd en in den optocht. Aan Bel Canto voor 't goed ge slaagd concert in nationale geest. Aan de diverse wijk- en buurtver- eenigingen voor hun volle, enthousiaste medewerking, met elkaar wedijverend in versiering en aankleeding van de straten, in verzorging van den kinder optocht en in het gezellig maken van hunne bijeenkomsten en reunie's. Aan de Eerw. Zusters en Broeders, die als steeds zich uitsloofden om' dat, wat voor de kinderen bedoeld was, 'zoo goed mogelijk te doen slagen. Dat' zij hierin ten volle geslaagd zijn, bewijst de prachtige allegorische optocht, die we heden middag mochten aanschou wen. Aan de Gemeente en hare be drijven voor hulp, beschikbaarstelling en medewerking, daar waar ze slechts verwacht kon worden. Aan de Jeugd standsorganisatics voor de organisatie van de piëteits volle Heldenherdenking, dat een zeer passend intermezzo was van onze Vre- des-feestweek. Aan de firma Beekmans, die van onze particulieren 't leeuwendeel ge had heeft in medewerking, in ver zorging van uitzending, verlichting en versiei'ing. De Politie grooten dank voor hare voorkomende behulpzaam heid. Aan allen, die ik mogelijk niet ge noemd heb, omdat allen te noemen mij een onmogelijkheid is. Kaatsheuvel feest met ALLER mede werking, waarvoor ALLEN dank toe komt. Laat dat in de toekomst zoo blijven, dan zal onze plaats, als steeds, hierin een voorbeeld in de omgeving zijn. Ik heb gezegd. Tot Zondagavond bleef de feestvreugde aanhouden, waar van vele vreemdelingen profi teerden. Met een taptoe en 't Wilhelmus op de Markt sloot om 12 uur onze onvermoeide harmonie Apollo. Terwijl de moeder even een boodschap deed en vader alleen met de kinderen thuis was viel het 172-jarig dochtertje van D, uit de Sprangschestr, in een rioolputje achter de woning en verdronk jammerlijk. In de wijken Leostraat, Wilhel- nitnaplein en Mgr. Vólkerstraat heeft men het bevrijdingsfeest met veel vreugde gevierd. De ijverige feestcommissie had geholpen door de buurtbewoners de straten keurig versierd en 's avoeds prachtig ver licht, Zells „de orgel op 't pleintje ontbrak niet en de buurtbewoners konden naar hartelust walsen. Aan den optocht werd met 3 wagens deelgenomen met als opschriften Herrijzend Nederland. Wij huldi-

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2