Burgemeester Dekkers met eervol ontslag. doel deze mooie en cultu- reele vereeniging opnieuw leven in te blazen, Meerdere nieuwe leden zijn reeds totditgezelschap toegetreden en het laat zich aanzien, dat de tijd ntet ver meer is, dat van haar muziek-uitvoeringen genoten kan worden. ColoradokeverIn het aardappelenveld van F. Zijlmans is een colorado kever gevonden. Mej. Gijsberta A. Schrauwers is met ingang van 15 Mei 1945 benoemd als tijdelijke onderwijzeres aan de R.K. Meisjesschool te Geertruidenberg. Een dezer dagen is onze stadgenoot de heer P. W. v. d. Pluijm terug gekeerd uit het zoo be ruchte concentratiekamp Buchenwalde. Na door den Sicherheitsdienst aan huis te zijn opgehaald, werd hij naar Amersfoort overgebracht om van daar uit naar het opgemelde concentratiekamp te wor den vervoerd. GehorenArnoldus H. M. z. v. A. G. H. Sweep e. v. H. Broeders Adriana W. M M. d. v, W. Stoop e. v. G. J. van der Veeken. Overleden Adriana van Zwol, 75 j. wed. van A, H. Segeren GehuwdC. N. Weterings 24 j. en Johanna v. d. Berk 22 j. Sporifondsenbad ie 's-Bosch. Toelichting. De geldigheidsduur van deze bonnen vangt aan op den dag waarop zij worden gepubliceerd en eindigt op 9 Juni '45, tenzij hierboven anders is bepaald. Belangrijk. De thans aangewezen bonnen voor eipoeder en Amerikaansch spek zijn afleveringsbonnen. Op de destijds voor deze artikelen aangewezen voorinleverings- bonnen resp. 139 „Algemeen" en A22B - B22B - C22B - D22B - E22B „Vleesch", mag derhalve niet worden afgeleverd. Omruiling KF 30. De aandacht wordt er op gevestigd dat, met uitzonde ring van de gemeente Heusden, waar zulks Maandag 28 Mei 1945 nog kan geschieden, geen gelegenheid meer kan worden gegeven om bon KF 30 der brandstoffenkaart voor kookdoeleinden U. 405 om te wisselen tegen rant soenbonnen petroleum. Personen, welke bovenbedoelden bon nog in hun bezit hebben, dienen deze vóór 1 Juni a.s. bij hun brandstoffen- handelaar in te leveren. Opgaven van Textieldetaillisten. Textieldetaillisten worden er aan herinnerd, dat zij verplicht 'zijn na iedere ontvangst van goederen, hiervan onmiddellijk het plaatselijk distributiekantoor schriftelijk mededeeling te doen, onder vermelding van soort, hoe veelheid, maat enz. der ontvangen goederen. Reparatiebon voor schoenen. Bon 148 Algemeen van de levensmiddelenkaart voor de 6e periode is aangewezen voor reparatie van schoenen. Elke bon heeft een waarde van 25 gram materiaal. Het publiek, dat in de maand Juni van den bon gebruik wil maken, moet dezen uiterlijk Zaterdag 2 Juni a.s. in leveren bij een schoenreparateur naar keuze. Ook de reeds eerder aangewezen bon 107 algemeen kan worden ingeleverd. Beide bonnen blijven geldig, zoodat het niet noodzakelijk is, dat zij terstond bij den reparateur worden ingeleverd, Het publiek kan deze bonnen ook bewaren totdat een nieuwe bon wordt aan gewezen, teneinde deze t.z.t- tezamen te kunnen inleveren. De reparateurs moeten de ontvangen bonnen tusschen 2 en 9 Juni a.s. bij een lederhandelaar inleveren. Zij ontvangen direct de hun toekomende materialen. Het is den lederhandelaar verboden meer bonnen aan te nemen dan zijn voorraad materiaal toelaat. Aanvullende toewij zingen door het Rijksbureau voor Huiden en Leder zijn niet mogelijk. De lederhandelaren moeten de bonnen op 11 Juni inleveren bij den plaatselijken distributiedienst, waarvoor zij een ontvangstbewijs in duplo zullen ontvangen. Met het origineel ontvangstbewijs kunnen zij zich bij genoemd Rijksbureau herbevoorraden. DISTRIBUTIEKRING 251 WAALWIJK. 28 5-1945 A. J. KLEYBERG, wnd. Leider. Een verdienstelijk magistraat gaat heen. Bij Koninklijk Besluit van 28 April 1945, genummerd 1, is aan P. N. Dekkers, bu?:gemees- ter van Waspik, op diens ver zoek eervol ontslag verleend, met ingang van 19 Mei 1945. Er is een tijd van komen, er is een tijd van gaan. Burgemeester Dekkers heeft deze spreuk ten vol le begrepen. Bij het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, hij werd geboren 22 Maart 1880 te Loonopzand, heeft hij gemeend, zijn plaats aan een jongere kracht te moeten inruimen. Met hem gaat een verdienstelijk magistraat heen. In de ruim 40 jaren van zijn bur gemeesterschap, heeft hij zich met volle energie en al zijn kracht aan de belangen van de Waspiksche gemeenschap gewijd. Spreekt men over Waspik, dan spreekt men over burgemeester Dekkers. Men kan zich het een. niet zonder het ander voorstellen. Burgemeester Dekkers is met Waspik vergroeid. Onder zijn leiding heeft Waspik zich een eereplaats veroverd in de rij der Brabantsche dorpen. Voor de belangen van Waspik, heeft burgemeester Dekkers gestre den en gevochten, geheel zijn leven, maar toch zeker wel in de jaren van de bezetting. In October 1941, had hij zijn functie vaarwel kunnen zeggen. Hij had een eervollen staat van dienst achter zich en niemand zou het hem kwalijk hebben kunnen nemen, wanneer hij van een wel verdiende rust zou zijn gaan ge nieten. Het teekent echter den geheelen man en zijn opoffering voor de gemeente, dat hij deze, in de meest moeilijke jaren van haar bestaan, niet in den steek wilde laten. Persoonlijk gaf dat hem geen enkel voordeel. Hij was zich •ten volle bewust van de enorme zorgen en lasten, die zijn aanblij ven zouden medebrengen. Met enkel het belang van Waspik voor oogen, kende hij echter maar één standpunt: „niet heengaan, maar blijven en helpen, waar dit maar mogelijk is." Daar was in die jaren moed voor noodig. 't Is de groote verdienste van burgemeester Dek kers geweest, dat hij het gedurfd heeft, maar dit niet alleen. Hij heeft het ook uitgevoerd en daar mede alles, zelfs zijn leven getrot seerd. Waspik moet haar burger vader dankbaar zijn, dat hij geble ven is. Enorm veel goeds heeft hij in die moeilijke jaren voor zijn gemeente gedaan. Gevaren kende hij niet en voor de duitschers was hij niet bang. Het is meermalen geconstateerd, dat hij kortaf wei- 3^"de, hen te ontvangen, al gingen 3ij daarbij nog zoo te keer. Aan zijn onverzettelijke houding, dankte Waspik het, dat het van de duit- sche bezetting zoo goed is afge komen. Hij weigerde absoluut elke medewerking, wanneer het er omging, Waspiksche jongens en mannen aan te wijzen voor arbeid elders. Hij saboteerde Winterhulp en Volksdienst op een dergelijke ■wijze, dat deze instellingen in Waspik geen ingang vonden. Hij cieed het echter op een handige ■wijze. Zoo handig zelfs, dat de Winterhulpcollecten in Waspik mets opbrachten, maar Waspik wel ruime uitkeeringen kreeg, die echter ten goede kwamen aan de onderduikers, onder het motto: „zoo weinig mogelijk geven, zoo veel mogelijk plukken". Daarin is hij ten volle geslaagd. Zoo ging het ook met de inle vering van tin, koper, radio's enz. Hij schroomde er niet voor, de menschen die met een radio kwa men, gewoon naar huis terug te sturen. Natuurlijk was deze houding van burgemeester Dekkers, ver schillende pro-duitschers 'n doorn in het oog. Het kon niet anders, of zijn daden bleven voor de bui tenwereld niet verborgen en zoo lezen wij in het Nazi-blad „Volk en Vaderland" van 30 October 1942, schrijvend over den toestand in Waspik en dus over den bur gemeester: Doch wanneer burgemeester P. Dekkers van Waspik, ostentatief Jodenvriend en hater van het na- tionaal-socialisme', geheel opgaand in zijn oude „vertrouwde" relaties en zonder begrip van de eischen van den nieuwen tijd, wanneer deze potentaat van den oud-libe- raal-katholieken stempel eens door een flinken nationaal-socialist ver vangen kon worden, dan zou het er in Waspik heel anders uitzien. Eerst dim zou blijken, hoe diep het nationaal-sccialisme er reeds wortel heeft geschoten. Gelukkig voor Waspik, dat het zoo ver niet gekomen is. Burge meester Dekkers bleef op zijn post, ondanks alles en hij heeft Waspik veilig door de moeilijke bezettings jaren heengeloodst. De N.S.B.-ers moeten het echter wel heel erg op hem hebben be grepen gehad. Hoe kan het ook anders? Hem werd tenminste in de nationaal-socialistische pers van die dagen alle „eer" bewezen. Zoo lezen wij in „De Opstand" van 15 Februari 1943 in een „Bra- bantsch praatje" o.m.: En omdat ie (de burgemeester, red. E. v. h. Z.) tegen de N.S.B. is mogen ze daor tegen de N.S.B. van alles uithaolen. Meer dan 30 jaor hebben ze daor alles mogen doen, want ze hadden den burge meester, den dokter en den pastoor mee. Ge kunt 'm vergelijken mee die is ook poeslief as ie tegenover 'ncn N.S.B.-er stao en tegenover duitschers is ie nog lie ver; mar owé as ze uit 't zicht zijn! Dan zeet'ie tegen z'nen se- cretaoris woorden die we niet in dc kraant kunnen zetten. Hoe vleiend deze regels thans ook voor burgemeester Dekkers mogen zijn, toch zijn ze niet geheel juist, want poeslief is hij tegen de vijanden van ons land en ons volk nooit geweest. Hij had den moed hen ook in het gezicht de waarheid te durven zeggen. Zijn energieke houding tijdens de bezet ting wordt algemeen geroemd. De onderduikers hielp hij een naburig burgemeester niet aan een valsch persoonsbewijs maar speciaal de krijgsgevangen Neder- landsche officieren en soldaten, hadden zijn warme belangstelling. Wie zal kunnen vertellen, wat burgemeester Dekkers voor hen gedaan heeft? We kunnen gerust In den Bosch worden plannen gemaakt, tot de oprichting van een overdekt zwembad in de IJzeren Vrouw in den geest van de Sport- fondsenbaden in de andere steden van eenzelfde capaciteit, als Bra bant's hoofdstad. Men wil aan het eind van dit zwemseizoen reeds met den bouw van het bad begin nen. Het ligt dan in de bedoeling om het overblijvende deel van de IJzeren Vrouw te gaan exploitee- ren als terrein voor de watersport. (A.A.) zeggen dat hij enorme hoeveel heden voedsel voor hen heeft bij eengebracht. Voor het grootste deel, deed hij dat zelf. Onvermoeid trok hij er, ondanks zijn jaren, zelf op uit. Stapels dankbetuigingen van dankbare echtgenooten, zijn een sprekend bewijs voor zijn prachtig werk. Wij zagen daarbij o.m. dankbetuigingen van Mevr. Winkelman, Mevr. van Voorst tot Voorst-van Nispen tot Pan- nerdea, Mevr. van Lawick enz. Zoo bieef burgemeester Dekkers als een soldaat op zijn post. Hij hielp waar hij helpen kon. Geen moeite was hem te veel. Onder- grondsch gekonkel en geroddel, heeft gepoogd hem na de bevrij ding zwart te maken. Spontaan kwam daarbij de reactie van bijna geheel Waspik en lijsten met hand- teekeningen circuleerden, om dit geroddel bij de bevoegde instan ties den kop in te drukken. Men had hem nog graag, in een tijd perk van voorspoed en vrede, over Waspik zien regeeren. De burge meester heeft echter zijn besluit genomen en dat moet men eerbie digen, al zem men het nog zoo graag anders wenschen. Op 27 Febr. 1945 ging zijn verzoek om eervol ontslag in zee; thans is hem dat verleend. Zijn naam zal echter aan Waspik verbonden blijven, als van een echt burgervader en een der beste in de rij! Als wrnd. burgemeester is be noemd wethouder Zijlmans. DISTRIBUTIEKRING 251 WAALWIJK OFFIC1EELE BONAANWIJZING n het tijdvak van 27 Mei t.m. 9 Juni zijn de navolgende bonnen dar bon kaarten 6e periode geldig verklaard Artikel Bon. Nr. Gemerkt Hoeveelh. per bon Opmerkingen. Aardappelen A23-B23 C23-D23 E23 M23 Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen 2 kg. 2 kg. 2 kg. VU kg- Galdigt.m.2 Juni '45 Vleesch A23A-B23A C23A-D23A E23A H23A Vleesch Vleesch 125 gr. 100 gr. Margarine A23A-B23A C23A- M 23 A Boter 125 gr. 125 gram margarine is 100 gram vet Geldig t.m. 2 Juni '45 Boter D23A-E23A Boter 125 gr. Geldigt.m. 2 Juni '45. Koffie A49-B49 C49 Reserve 100 gr. Zout 156 Algemeen 100 gr. Peulvruchten 145 Algemeen 250 gr. Suiker 160 Algemeen 500 gr. Jam 151 Algemeen 250 gr. Eng. Bloem A51-B51 C 51 D51-E51 Reserve Reserve 210 gr. 490 gr. Lucifers 155 Algemeen 2 doosjes Kinderbiscuiti D49 E49 Reserve 1 50 gr. Vervangings middelen 152 Algemeen 1 rantsoen 1 rants.is 100 gr. soe pen- of justablettenof 60 gr. aromablokjes Eng, zeep 154 Algem. ca. 225 gr. Geldigt.m.7 Juli '45. Eierpoeder A24B-B24B C24B-D 24B E24B Vleesch 70 gr.- is V2 rants. Amerikaansch spek A23B-B23B C23B -D23B E23B Vleesch 90 gr. is 1 »/4 rants.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 3