Te Ede is gearresteerd de vroegere N.S.B, en S S. burgemeester van den Bosch, Mr. baron Sloet. In Boven karspel is Her man van Alfen gegrepen, vormingsleider van de N. S.B. te den Bosch en berucht door zijn onbe hoorlijke straatredevoe ringen. Tot verleden jaar is deze man leeraar aar, bet stedelijk gymnasium geweest. (A A.) Eerste uitspraken van Tribunaal. Te Breda zijn voorden eersten keer in ons land uitspraken door een Tri. bunaal gedaan Twee man nen, leden vanhetN.A.F. en N.N.S.A.P. of alarm troepen kregen resp. één en twee jaar interneering Een vrouw, die een mare- chaussée wegens zijn va derlandslievende houding bij diens nalionaal-socialis- tischen chef in Den Bosch heeft aangeklaagd, kreeg één jaar interneering, re kening houdend met het feit, dat zij zich voor het bijzonder gerechtshof zal moeten verantwoorden. De 43-jarige juffrouw J. H. H. te Breda is van Oct. 1942 af sympathiseerend N.S B. lid geweest. Met haar medeweten waren haar kinderen resp lid van de Duitsche weermacht en van de Hitlerjeugd. Zij werd tot 10 jaar internee ring veroordeeld. Alle ge noemde veroordeelingen behelzen tevens de ontzeg, ging van het recht tot bekleeding van openbare ambten en de rechten van kiezen en verkiesbaarheid HET GROENE KRUIS. Nieuws uit Waalwijk en Omgeving. t Jos Loefi. f Zondagmiddag begaf de 62 jarige Jos Loeff zich naar het Lof in de St. Clemens kerk. Onderweg voelde hij zich al niet geheel lekker en bij de kerk gekomen was het van dien aard dat hij zich naar de pastorie begaf, alwaar bij korten lijd na aankomst, voordat genees kundige hulp aanwezig kon zijn, plotseling over leed. Geestelijke hulp kon hem nog worden verstrekt Met den heer Jos. Loeff, die vorige week onder groote belangstelling en geheel opgewekt, z'n zil veren bruiloft vierde is 'n verdienstelijk man voor onze gemeente, speciaal voor vm. Baardwijk, heen gegaan. De oveiledene was oud lid van den gemeenteraad lid van 't Burgerlijk arm bestuur, lid van 't Kerk bestuur en 't R.K, Arm bestuur der St. Clemens- parochie, lid van het R.K. Schoolbestuur, Secretaris van den Binnen- en Bui tenpolder van Baardwijk, president van den Raad van Toezicht der Boeren leenbank, Secretaris van de Gilde »St. Ambrosius», Secretaris van 't Veefonds, Voorz. der Stierhouderij. Uit dit korte resumé kan men concludeeren het vele werk dat wijlen de heer Loeff in 't algemeen belang heeft verricht, temeer waar dit met zooveel ijver en nauwgezette plichtsbe trachting geschiedde. Hij rustle in vrede. „Nederland zal Herrijzen Onzen dezen titel is onder de bewoners van het Land van Heusden en Altena een brochure ver spreid, uitgegeven door het Comité Maatschappelijke Wederopbouw Langstraat. Het moet dienen als gees telijke hulpverleening voor het zwaar beproefde ge bied ten noorden van de Bergsche Maas, zooals burgemeester Mol van Dussen in zijn artikel zegt: „Geestelijke hulp kan door haar dan ook niet worden ontbeerd. Die bevolking, die nu vijf lange jaren het geweld van den vijand heeft getrotseerd en die juist in de laatste phase van den oorlog in de af- s c h u wel ij k s t e el 1 end e werd gedompeld en ook ouder het vreeselijke rythme van donderende vuurmonden ongebroken bleef, hunkert naar een woord van medeleven van baar landgenoten, die eer der van het juk van den overweldiger mochten worden bevrijd". Het is dit medeleven,dat de Langstraat zoo spon taan en mild getoond heeft. Een medeleven dat alle zorgen en maatregelen omvatte, welke men" hier in het belang van het Land van Altena meende te moeten nemen, op mate rieel gebied, maar ook op geestelijk terrein, waarbij wij de moreele beieekenis van deze brochure niet hooggenoegzulleri kunnen waardeeren. Van bovenstaande bro chure werd een exemplaar gezonden aan H M. de Koningin. De Raad voor Maatschappelijke Vernieu wing Langstraat alhier, mocht daarop 't. volgende waardeerende antwoord van H.M. ontvangen SECRETARIAAT Aan den Raad-voor Maalschappelijken Wederopbouw in Waalwijk. Hare Majesteit de Ko ningin heeft mij opgedra gen U Haar erkentelijk heid te betuigen voor de toezending van Uw bro chure „Nederland zal her rijzen", van den inhoud waarvan H.M. met groote belangstelling heeft kennis genomen. Voor den Particulier Secretaris van H.M. de Koningin, w.g. BEELAERTS. (Jkr. Mr. C. H. Bee- laerts van Blokland.) Zanghulde. Naar men ons mede deelt, ligt het in de be doeling om eenige groote mannenkoren in te stu- deeren o. a. „Hollands Glorie" e.m.a om die bij eventueele nationale ge beurtenissen te kunnen uitvoeren. Daarvoorwordt medewerking van alle Waalwijksche zangers ge vraagd. ook van hen, die niet in verenigingsver band staan. Het is niet onmogelijk dat voor deze gelegenheid de drie Waalwijksche mannenzangvereenigingen samenwerken. Alle zangers die voor dit mooie plan voelen, wor den ter repetitie uitgenoo- dlgd Zondag om kwart voor 12 in Musis Sacrum. Naar Zwitserland. Dinsdagmorgen vertrok ken dertig Waalwijksche kinderen naar Zwitserland. Zij maken de reis via Tilburg, waar na een laat ste geneeskundig onder zoek, de trein klaarstond om hen naar een nieuwe omgeving te brengen. Een omgeving, welke weer een bios zal tooveren rondde bleeke neusjes en waar zij voor drie maanden zullen worden toevertrouwd aan de gastvrije Zwitsersche families. Een woord van dank aan allen die eraan hebben medegewerkt deze uitzen ding mogelijk te maken, is zeker op zijn plaats. Moge spoedig een tweede contingent kunnen volgen. DRUNEN. f Henk Romein f Ook Drunen kent zijn mannen en vrouwen die door dik en dun echte Nederlanders zijn geweest. Maar onder hen behoort toch zeker op de eerste plaats Henk Ro.nein. Vanaf het begin der be zetting was hij een fana- thieke tegenstander der duitschers en allen die hem goed kenden, wisten dat dit niet bij een gevoel zou blijven maar dat bij^- daadwerkelijk tegenstand zou bieden en saboteeren waar de gelegenheid zich voor hem voor deed. Toen het verzet dan ook alge- meener werd en meer ge. organiseera, was hij inde ondergrondscbe beweging een bekende figuur, een stuwkracht, iémand die bonderden heeft geholpen om onder te duiken en met inzet van zijn eigen leven zoo dikwijls belang rijke opdrachten volvoer de in dteost van ons land. Dat hij dit alleen deed omdat hij geloofde in de berrijzing van ons Vader land, blijkt wel uit het voortdurend levensgevaar dat hij met het onder grondschewerk trotseerde. Voor hera kwam echter in Juli 1943 de noodlotiige dag. Even na't volvoeren van zijn opdracht werd hij door verkeerde samenloop van omstandigheden ge arresteerd. Burgers, die onkundig waren van het gebeuren en den ernst van de toestand, leverden hem als rijwieldief aan de po litie over. Iets wat hij zeer betreurde maar wat bij hen vergeven heeft omdat zij zijn toestand niet ken den. Hiermede was zijn dood vonnis geteekend en uit een brief, dien zijn nabe staanden even na zijn fu- sileering van bem hebben ontvangen bleek maar al te duidelijk dat hij zich zelf den ernst van zijn toestand zeer goed bewust was. Bij het lezen van dezen brief wordt men getroffen door de onge veinsde eerlijkheid van dit schrijven, waarin de liefde tot het Vaderland eener- zijds, het verlangen naar t behoud van het leven anderzijds lot uiting ko men. Kort zijn de zinnen, maar zij vertellen ons de physo- logische gesteldheid van iemand die geloof heeft in den opbouw van het Va derland, maar weet dat hij daarvoor zijn jong leven zal moeten opofferen. Hij schrijft o.m.: „ik heb veel geleden, maar het is voor het vaderland en dan is niets te veel" en in de volgende alinea„Je bent jong en daarom blijf je graag leven, je kunt soms zoo onuitsprekelijk verlangen naar allen die je dierbaar zijn". Maar kort en mannelijk is het afscheid „het aller beste allemael, leef lang en gelukkig. Houdt moed, het wordt weer goed. Ik sterf omdat ik het vader land diende. Bid voor mij. Vaarwel". Op 5 Maart 1944 werd de terechtstelling in het Staatsbl. bekendgemaakt. Uit de vele H. Missen die bij reeds van zijn vrienden en dorpsgenooten kreeg, blijkt de sympathie voor hem, die na velen aan de klauwen van den vijand te beben onttrokken, zelf door hem werd verscheurd Op Dinsdag 22 Mei hield de stierhouderij Dru- nen-Elshout haar eerste jaarvergadering. De vereeniging telt thans 170 leden met totaal 715 koeien. Tijdens de vergadering hield de heer G. v d. Ven, rijkslandbouwconsulent een causerie over de afstamming der stieren en de veehouderij in het algemeen. ELSHOUT. Zaterdag 26 Mei hield de R.K. Arbei dersbeweging een geslaagde propaganda-vergadering. Op de vergadering, die zeer druk bezocht was, ver vulde de geestelijke adviseur een spreekbeurt in den geest van den nieuwen tijd „Ar beid en Samenwerking". Tot bestuurslid werd gekozen dhr. W. Kievits. Bij een door de bewe ging opgerichte toneel vereeniging, sloten zich 21 leden aan. HEUSDEN. Zooals wij vsoeger mede deelden. werd door den burgemeester onzer ge meente een telegram van hulde en gelukwensch ge zonden aan H.M. de Ko ningin mede namens de ingezetenen zijner ge meente. Van den Chef staf mili tair gezag ontving Z.Edel achtb. thans 't voigeude schrijven, houdende de dankbetuiging van H.M. de Koningin, vervat in de volgende bewoordingen Van het Kabinet van H.M. de Koningin kreeg ik het verzoek, U in op dracht van H.M. in ant woord op de door U aan H.M. gezonden geluk wensch het navolgende antwoord te wilen door zenden „De Koningin, zeer ge voelig voor Uw telegram „mede namens de inge zetenen van Heusden, „dankt U allen hartelijk. „Zij verheugt zich ten „zeerste weer in het Va- Maandag had in de zaal van Dun cle 2e vergadering plaats om te komen tot de oprichting van een Oranje vereniging. Uicgenoodigd waren de afgevaardigden van de diverse wijk vereeni gingen en de diverse sociale organisaties, rnuziekvereeni- gingen, buitensportvereeni- gingen, Kath, Actie. Oud- Strijders en Oud Uegale Werkers. De opkomst was zeer goed. De heer Teurlings, die de initiatiefnemer was voor de oprichting der vereeniging leidde de vergadering, en zette het doel van deze bijeenkomst uiteen n 1 te komen tot de keuze van een bestuur en contributionee- ring van de vereeniging. Na ampele bespreking werd be- sloten, dat alle wijkvereeni- gingen lid van de Oranje- vereeniging kunnen zijn. Ook de wijk Berkdijk kan daarbij toetreden. Van deze parochie waren de heeren loosen namens de harmonie Berkdijk en de heer v. d. Ven namens Berkdijks Be lang aanwezig. Beiden zou den echter vooraleer toe te treden, voeling houden met hunne vereenigingen. Besloten werd een bestuur te vormen van 7 leden, waaruit de vergadering een Voorzitter zou kiezen. De heer Teurlings merkte op. dat hij, wijl hij noch voor een wijk, noch voor een vereeniging als afgevaardig de optreedt, niet in aan merking kan of wil komen voor een bestuursfunctie. Hij deed een aanbeveling „derland terug te zijn en „deelt met Uw zoo zwaar „beproefde gemeente de „vreugde der bevrijding. Wilhelmina." SPRANG CAPELLE. De Mandeline-club van Sprang-Capelie heeft op 18 Mei haar werk weer hervat onder leiding van den heer P. van ïersel. Gekozen werden tot Voorzitter J. J. Klootwijk^ Secretaris W. T.deRoon, Penningmeesteies A. vafi Ommeren, Algem.-adjunct J. Jansen. Daarna werd het regle ment voorgelezen en afc gemeen goedgekeurd. Veel belangstelling had dé' vraag donateurs en dona* triees. Met meerderheid van stemmen werd be sloten voorloopig geen douateurs en donatrices aan te nemen. De voorbereidingen voor de a.s, feestelijkheden in onze gemeente zijn in vollen gang. De gemeente is in een aantal buurten verdeeld, door welke buurtcommissies zijn ge vormd, die elk voor hun wijk reeds'een inzameling higlden. Ook door de ver schillende vereenigingen werd de medewerking toe gezegd. Door het bestuur van den Christel. Besturen bond Sprang Capelle werd een schrijven gericht aan den Borgemeester der ge.' meente, waarin gewezen wordt op de eenzijdige samenstelling van 't hoofd comité voor de a.s. feeste lijkheden, waarbij de ge organiseerde arbeidende stand gebeel is gepasseerd. CAPELLE. J.l, Vrijdag kwam de wijk Heistraat en Korte N.-straat in een druk be zochte vergadering bijeen om in 't kader van de plaatselijke viering van onze bevrijding. baai- plannen te bespreken. Eensgezind werd beslo ten om op gepaste wijze mee te doen. Het Bestuur werd als volgt gekozen H. van Peer, Mart Mescb, B. Spierings, W. Molen graaf en J. van Oversteeg; Ais collectrices stelden zich beschikbaar de dames Maria Molengraaf, Jo van Peer en Jo Mescb. voor 'n bestuursfuntie voor den afgevaardigde van den bond van Oud Strijders en den Bond van Oud Illegale Werkers. Gekozen werden de heeren J. Kemmeren, S. de Kok, L Nieuwenhuijzen, J. Schel- lekens, J. Beerens en Br. Vivinus. De heer J. Kem meren werd als voorzitter benoemd. Bij een volgende verga dering zal de 7e bestuurs functie worden aangevuld om zoodoende ook de wijk Berkdijk in de gelegenheid te stellen hierin zitting te nemen De heer Teurlings dankte voor de medewerking hem verleend om tot de oprich ting van de vereeniging te komen. Hij wenschte de vereeniging veel succes in haar arbeid, De heer Kemmeren brengt dankaan den heer Teurlings, hij vindt het spijtig, dat deze zich onttrokken heeft aara de mogelijkheid in 't bestuur te worden opgenomen, doch doet een beroep op hem bij de mogelijk komende werkzaamheden. H. Sacramentsprocessie, Zondag a.s. wordt de jaarlijksche H. Sacraments processie bij gunstig weer evenals andere jaren op het kerkhof gehouden- De Har monie „Apollo" zal evenals voor den oorlag weder haar medewerking verleenen. Na het lof zal de groore Te Deum van Hub, Guypers door het versterkt koor worden uitgevoerd. 1 i Kcmt er een badgetegentteiei De afd. Waalwijk van ,,Het Groene Kruis", hield Zaterdag avond in het Wijkgebouw haar algemeene jaarvergadering, welke door den voorzitter, den heer A. van Gent', met een pas send welkomstwoord geopend werd. Hij sprak daarbij zijn vreugde uit over het feit, dat wij nu voorgoed van een tyran- nieke overheersching verlost zijn- en schetste met' warme woorden het lijden dat ons volk heeft moeten ondergaan. Het leed is groot, zegt spr., en de wonden schrijnen diep. Met één slag is de nood niet' te leenigen. Vele Nederlanders kankeren, mopperen en dreigen er het bijl tje bij neer te leggen. Dat helpt niet, maar brengt ons nog ver der van huis. Wij moeten wer ken en nog eens wérken, al is het onder bijna onmogelijke om standigheden. De handen uit de mouwen steken, dat alleen kan helpen. Ook op het gebied van het Groene Kruis moet weer aangepakt en begonnen worden. Het' is met onze volksgezondheid heel erg gesteld. Onze volksge zondheid, eens de beste ter wereld, is door de domme, stom me Duitschers gemaakt tot de slechtste. Alleen als we de han den ineen slaan en elkander op alle mogelijke manieren helpen, zal het mogelijk zijn, onze volksgezondheid weer opge voerd te krijgen. Daarom aan het werk; als we nu met tranen zaaien, zullen we juichen als we vruchten maaien. Aan het uistekend verzorgd jaarverslag van den secretaris, den heer J. Wildeman, ontlee- nen wij o.m.: het ledental ver meerderde met 21 en bedraagt per 31 Dec. '44 421; inplaats van zuster Roos, die in Aug. ontslag vroeg, werd benoemd zuster van der Hoeven, die zich met bewonderenswaardige activiteit in het wijkwerk heeft inge werkt. Aan 79 zieken werden 1578 bezoeken afgelegd; aan 7 kraamvrouwen 148 aan 24 T.B.C.-gezinnen 418; aan 26 zui gelingen 97 18 hoogtezon-pa- tienten werden 521 maal be straald. Het consultatie-bureau voor zuigelingen kon door de moeilijke omstandigheden slechts onregelmatig functionee- ren; het kleuterbureau had met dezelfde moeilijkheden te kam pen. Dit' jaarverslag werd onder dankzegging goedgekeurd, even als het financieel verslag van den penningmeester, den heer J. Bonis. Dit sluit met een batig saldo van 305,85 (vorig jaar 341,73). Het verslag over het Wijkgebouw werd eveneens goedgekeurd. Dit sluit in inkom sten en uitgaven op 3795,45 met een nadeelig saldo van 2925,28. De penningmeester merkt' echter op, dat dit in feite geen nadeelig saldo is, daar dit is ontstaan door de algeheele aflossing van de hypotheek op het Wijkgebouw, groot ƒ3420,40, waardoor dit Wijkgebouw thans onbezwaard eigendom der ver- eeniging is. De aftredende bestuursleden, t.w. de heeren J. Bonis, P. Tref fers en J. Wildeman werden met bijna algemeene stemmen her kozen. Een voorstel van het be stuur, de contributie te verhoo- gen tot 4.werd na eenige bespreking ingetrokken. De ver gadering achtte het beter, wan neer zulks noodig is, een beroep te doen op een vrijwillige bij drage van de leden, zooals dat ook het vorig jaar zulk een groot succes gebleken is. De voorzitter zegt, dat in de loop van de week, het belang van dit agenda-punt in dit ver band, beduidend kleiner gewor den is. Als bijdrage voor een verhooging van de volksgezond heid in deze gemeente, is het echter van enorm belang. Door de ramp van de V-l is een pro visorische badinrichting, die we hier hadden, vernield. Nu had spr. gehoord, dat W.B. ook plan nen had om tot stichting van een badinrichting te komen. De voorzitter heeft er ook met den heer de Hoop over gesprokén en deze zeide, dat een badinrich- tign op het plan van de gemeen te staat. Het eenige bezwaar had spr. echter tegen de opmerking van den heer de Hoop, toen deze zeide: „dat staat op mijn tienjarenplan; daar hoef je voor eerst niet aan ie denken". Dat kan natuurlijk niet. Er is een dringende behoefte aan. Spreker had juist dien morgen den se cretaris van Waalwijksch Belang gesproken, die'met den voorzit ter van W. B. een onderhoud heeft gehad met den burgemees- ster. De burgemeester heeft toen toegezegd, dat hij direct een onderzoek zou instellen om te trachten binnen den kortst mo gelijken tijd tot een provisori sche badinrichting te komen. In verband daarmede moeten we afwachten en het initiatief over laten aan de gemeente. Spreker wil echter niet nalaten hulde te brengen aan het gemeentebe stuur, dat zijn medewerking zoo spontaan heeft toegezegd en hoopt dat de badinrichting er voor den winter zijn zal. Uit de vergadering gaan nog ver schillende stemmen op, om op urgentie te blijven aandringen. In het' bijzonder zou men er echter op aan willen dringen, de badinrichting niet al te pro visorisch te maken, daar anders het gevaar niet denkbeeldig is, dat de inrichting niet aarT de eischen voldoet en niet popu lair wordt, hetgeen ook nadee lig zou zijn voor toekomstige grootere plannen. In verband daarmede besloot' men nog een schrijven te richten aan het ge meentebestuur, geteekend door verschillende andere belangheb bende vereenigingen, waarin op spoed zal worden aangedrongen en eventueele wenschen zullen worden kenbaar gemaakt. Over opname van zwakke kin deren uit het' westen, wordt lang gediscussieerd. Over het alge meen was de vergadering van meening, dat Waalwijk als in dustrieplaats niet geschikt is, om zwakke kinderen uit het westen op te nemen. De meeste menschen hebben hier zelf niet' genoeg en zullen die kinderen toch niet kunnen geven, wat hen toekomt'. Als ze dat wil kun nen, zal dit voedsel misschien op onrechtmatige wijze verkre gen worden, of onttrokken wor den aan de eigen kinderen. Mis schien zijn er hier en daar nog enkelen, die wel in staat zijn, een kind op te nemen. Men voelt er echter meer voor, de eigen kinderen, dezen zomer meer naar buiten te brengen. Zoo mogelijk in georganiseerd verband. Het' bestuur zal in die richting werkzaam zijn. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt, waarna de vporzitter met een hartelijk dankwoord voor de aangename medewerking, de vergadering sloot. VAN Annevifie, 19 Mei i 943 H.M, DE KONINGIN,

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2