w. s. c. RaK. Middenstandsvereensging. Voorlichtingsdienst Militair Gezag, Waalwijk Kleuterzorg Noord Nederland. Waalwijks Belang. De propaganda-commis- sie van W. B. heeft haar taak beëindigd. Degenen, die mogelijk vergeten zijp, kunnen zich nog steeds als lid aanmelden of hun extra bijdrage schenken bij bet secretariaat of bij den penningmeester, resp. Groote Straat 205 of Mr. van Coolhstraat 41. Telefoon. Een beperkt locaal tele foonverkeer is op Dinsdag 5 Juni 1945 te Waalwijk hervat. Joep Naninck. De heer Drs. Joep Na ninck, leeraar Engelsch aan de H.B.S alhier is be noemd tot chef-redacteur van 't Provinciaal Noord brabants Dagblad te 's Her togenbosch. Het vertrek van den heer drs. Naninck beteekent niet alleen voor de H.B.S. een groot verlies, maar tevens voor het cultureele leven in onze gemeente. Sinds de oprichting van Maatschappelijke Weder opbouw Langstraat, waar van dhr. N. vanaf'teerste oogenblik mede de ziel en de groote stuwkracht is geweest, heeft hij zich voor ons ontpopt als een schrij ver, dichter en spreker van groot formaat. Wij hebben tal van malen van z'n pennevruchten, maar ook van z'n redevoeringen kunnen genieten. Zijn vele capaciteiten jeugdig elan en groote werkkracht beteekenden voor Waalwijk, z'n cultu reel en sociaal leven, een bijzondere kracht. Om al deze redenen is zijn heen gaan voor onze gemeente een groot verlies. Niettemin wenschen we hem in de journalistiek 't beste succes. Repatrieerenden. In onze gemeente zijn Zaterdag en Zondag een groot aantal repatrieeren- den aangekomen, die dooi de goede zorgen der com missie ter plaatse onder leiding van de heer de Hoop, spoedig in tal van huisgezinnen waren onder gebracht, nadat zij zich eerst aan belegde broodjes konden tegoed doen. De verkenners hebben weer veel en goed werk gedaan bij deze gelegenheid. De menschen waren over de ontvangst uitstekend te vreden. Dinsdagavond kon reeds een groep van plm. 600 vertrekken naar Rotter dam en omgeving. Des avonds ten 6 uur gingen zij, uitgeleide gedaan door talrijke kwartiergevers, een groote menigte, muziek van „Wederopbouw" en een hartelijk afscheid van 't hoofd der repatrieerings- commissie, dhr. de Hoop. per vrachtauto naar 'Her togenbosch, om des nachts om 2 uur per boot te ver trekken en om half tien Woensdag in Rotterdam te arriveeren. Rectificatie. In ons vorig nummer spraken wij in 't bericht over de uitvoering ten bate der Hark over Theo van der Bijl, dit moet zijn Care/ v. d. Bijl. Uit krijgsgevangenschap. De voetbalvereeniging „W.S C. hield Maandag avond in „De Twee Ko lommen" hare jaarverga dering. Als dagelijksch bestuur werden de heeren Jac Spijkerman, Voorz Jos. Eibers. Vice-Voorz. en Jac. van den Brandt als penningmeester her kozen. De heer A. Zeckeu- dorf die gekozen was tot secretaris, wenschte zijn benoeming niet te aan vaarden, zopals hij vooraf trouwens reeds bekend gemaakt had. Ook de heer J. van Leeuwen kon de secretaris-functie niet blij ven waarnemen, daar hij zich speciaal met 't jeugd werk zal belasten. Ten slotte werd de knoop doorgehakt door de ver kiezing van 5 commissa rissen en een zesde be stuurslid, waaruit dan het bestuur een secretaris zal aanwijzen. Herkozen werden A. Teurlings, Chr. Aarts, J, v. Leeuwen, P. Dekkers, terwijl inplaats van P. van Eeten en P. van Engelen gekozen werden A. Zecken- dorf en H. Herwijnen. De elftal-commissie be staande uit Chr. Aarts, G Hens en J. van Leeuwen werd in haar geheel her kozen, In gevoelvolle woorden herdacht de voorzitter het droevig overlijden van Kees van Loon,een trouw lid der vereeniging die hij allen ten voorbeeld stelde en Jan de Leijer, omge komen bij de V 1 ramp. A.s. Zondag W. S. C.-B, V. V. Op mijn geloopen. De ongeveer 40-jarige O. en de ongeveer 30-jarige K. v. G. uit Baardwijk zijn onder Doeveren op een landmijn geloopen. Zij werden levensgevaarlijk gewond en zijn na de eerste geneeskundige hulp van Dr. Kolster naar 's-Bosch overgebracht. „Koninginnedag". De vereeniging „Konin ginnedag" te vm. Besoijen hield een algemeene ver gadering. Het bestuurwerd als volgt gekozen P. Bre- kelmans, A. Bonis, G. F. Couwenbergh,L den Dun. nen, W. H. de Graaff, C G. A. v. d. Heijden, A. A. Teurlings, M. van Vugt en M. G. van Zeist. De functies zullen nader wor den verdeeld. De voorz. de heer Couwenbergh, wijdde pieuze woorden aan de nagedachtenis van burgemeester Moonen en bracht dank aan muziek- en zangvereenigingen voor de ondervonden mede werking bij diverse gele genheden, Er zal getracht worden tot wijkvorming over te gaan. Land van Heusden en Altena. Het Land van Heusden en Altena en de Biesbosch mogen tot nader order door niemand betreden worden, uitgezonderd mi litairen, repatrieerenden voorzien van een registra tie-record, personen in 't bezit van een pas van den commandant te Gorin- chem of van den Mil. Com. te 's Bosch, evacueerden met vestigingsvergunning. Dit in verband met groot mijnen-gevaar, besmette lijke ziekten en woning nood. Gearresteerd. De Ned. S. S. man J. Blom alhier is door de gemeente-politie gearres teerd en naar het kamp te Vught overgebracht. Weer veerdiensten. Er is thans door den Rijkswaterstaat een veer dienst over de Maas bij Hedel in bedrijf gesteld. Voorloopig kan men alleen nog met speciale vergun ning van dezen dienst gebruik maken. Ook de gemeentelijke veerdienst van Gorkum naar Sleeuwijk en terug werkt weer. De boot ver trekt van Gorcum om 8. 13 en 19 uur en van Sleeu wijk om 9, 14 en 20 uur. Eveneens is de veer dienst van Woudrichem naar Gorcum weer in be drijf. Voertuigen kunnen hier nog niet worden over gezet, daar de dienst met een motorsloep wordt onderhouden. HEUSDEN. H. M. de Koningin en Prinses Juliana bezoeken Heusden. Dinsdag hebben H. M. de Koningin en Prinses Juliana onverwacht een bezoek gebracht aan 't zwaargeteisterde Heusden, waai zij des namiddags door Burgemeester Stee- mers en mevrouw met de teruggekeerde ingezetenen enthusiast werden ont vangen. De burgemeester vertolkte in het nood- raadhuis (zaak de Mol) de gevoelens van dankbaar heid over dit bezoek, stel de autoriteiten en illegalen voor, terwijl de kinderen 't Wilhelmus zongen, waarna H.M. en de prinses een rondgang door het zwaar gehavende oude stadje maakten. Dekoninklijke bezoeksters waren zeer onder den in druk van de verwoestingen die zij hierin oogenschouw moesten nemen en van 't leed dat hier speciaal door den ramp onder 't Raad huis door de duitschers, is veroorzaakt en uitten meermalen hun innig medeleven. Het bezoek dat van 3-5 uur duurde en dat eindigde met een aangeboden thé, was uitermate hartelijk en ontroerend en werd door de bevolking zeer gewaar deerd. Om 5 uur vertrok de Kon. familie naar Breda via Waalwijk, DRUNEN. Vergadering R.K. Boerenbond. De R. K. B. B. hield Zondagavond een druk bezochte algemeene ver gadering. Herkozen wer den 3 oude bestuursleden nl. C, van Drunen,Th. v. Halder en H. Pulles, ver der J. v. d, Bosch Jzn., H. Jehoel Th.zn., C, Klein Adrzn, en T. Ploegmakers. Bij de rondvraag werd onomwonden gezegd, dat men de bedrijfscontrole weg wil hebben zooals die in den huidigen vorm be staat, waarvoor stappen gedaan worden bij de be voegde instanties. Op deze vergadering voerde ook de ass. Rijks- landbouwconsulent C. v. d. Ven het woord over 3 belangrijke punten nl. het houden van pluimvee, het mesten van varkens en het aanschaffen van land bouwmachines. De heer Kamp gaf een uiteenzetting over de be- drijfspolitiek die de boe ren in de toekomst zullen moeten voeren. Zonder onderhandsch handeltje moeten wij prijzen bedin gen waardoor wij in staat zijn ons bedrijf rentabel te houden, dus op de eerste plaats bewuste be- drijfspolitiek. Veldloop. Op Zondag 24 Juni organiseert de Gymnastiek- en Atheletiek vereeniging „St. Herman Jozef" een veldloop over 4 K.M. ELSHOUT. De Omgang. De jaarlijksche Omgang op 31 Mei is thans weer geheel in eere hersteld- Met buitengewoneluister werd dan ook dit jaar „Onze dag" in Elshout gevierd. Deze dag werd vooraf gegaan door een tridiuum gehouden door Pater Wa genberg. Donderdagmorgen na derden alle parochianen tot de H. Tafel, des avonds vond de omgang plaats waarin bet Allerheiligste en het Wonderbeeld wer den medegedragen en ver schillende geestelijke en wereldlijke autoriteiten gingen met den stoet mee alsook vereenigingen van Elshout en de scholieren. Velen waren gekomen om dezentraditioneelen avond die thans geheel in eere hersteld is, bij te wonen en door deze groote deel name werd de omgang een massale huldiging. Aan het Kapelletje hield Pater Wagenberg 'n gloed volle predicatie. Het geheel was een prachtige manefestatie aan de Koningin van den vrede. VLIJMEN. NIEUWKUIJK. Gouden huwelijksfeest. 30 Mei j.l herdacht het echtpaar A. Neijs-Johanna Pelders zijn 50-jarig hu welijksfeest. Om half tien werd het bruidspaar gezeten in ver sierde auto door bruidjes getrokken, met familie, door het feestcomité aan huis afgehaald en had in de noodkerk om 10 uur^'n plechtige gezongen H. Mis van dankzegging plaats. Deze H. Mis werd (wegens ziekte van den pastoor der paroehie) opgedragen door Pater Verhoeven van het Cisterciënserklooster On- senoort. Het Zangkoor zong zeer verdienstelijk de meer stemmige mis van Cuypers. Na de mis werd het gou den paar door den eerw. Pater in welgekozen woor den gelukgewenscht. On der leiding van den heer A. de Gouw zong hierna een gemengd koor een huidelied. Hierna vond aan de woning van het gouden paar de officieele huldiging plaats. Namens de buurt bewoners voerden hierbij het woord de heer J. van Loon en Mej. C. Verhoeven, De afdeeling Waalwijk weder opgericht. Vrijdagavond werd onder auspiciën van het bestuur der laatste R. K. Middenstandsver- eeniging alhier een heroprich tingsvergadering gehouden, waartoe alle neringdoende mid denstanders van Waalwijk wa ren opgeroepen. Slechts 'n 40-tal had aan deze oproep gehoor gegeven, hetgeen de voorzitter, de heer v. Eyke- lenburg in zijn openingswoord betreurde. Er blijkt' uit dat de middenstanders nog altijd hun slappe houding niet hebben la ten varen en hun tijd niet be grijpen. Door den secretaris, den heer C. de Jongh werd allereerst een overzicht' gegeven van hetgeen door de vroegere afd. Waalwijk werd verricht gedurende de periode dat hij het secretariaat heeft waargenomen n.l. van 12 Mei 1938 tot' de opheffing op 10 Juli 1942. Het ledental heeft zich steeds over de 100 bewo gen. Uit deze opsomming van de gehouden spreekbeurten, etalage-wedstrijden, acties in zake winkelsluiting, cadeaustel sel, electriciteitstarieven, enz. en van de resultaten met de R. K. Middelbare Handels avondschool behaald, bleek wel, dat ook in een moeilijke tijd en terwijl slechts een 15-tal trouwe leden zijn belangstelling toonde op vergaderingen e. d. toch dog veel gedaan kan wor den. Wat had niet bereikt kun nen worden als steeds 100 ac tieve leden van hun medeleven met de organisatie hadden blijk gegeven? Waarom R.K. Standsorganisatie? Deze vraag werd beantwoord door Rector Bekkers, die in een helder betoog 3 redenen daar voor aangaf: le het welzijn van het algemeen; 2e het welzijn van den Middenstand zelf en 3e het' afweren van dreigende gevaren voor ons volk om het te houden „van vreemde smet ten vrij''. Ten opzichte van eerstgemelde reden zette de eerwaarde spreker uiteen dat het' de roeping van de R. K. Standsorganisatie is haar leden te vormen tot menschen die daadwerkelijk de katholieke be ginselen en daarbij dus de Kerk helpen bij haar taak de maat schappij t'e kerstenen. De tweede reden nader toe lichtend zeide spr. dat de R.K. Standsorganisatie de stoffelijke belangen niet minder goed mag behartigen dan de neutrale or ganisaties, maar deze moet be zien in het licht der eeuwig heid. Elke stand heeft' zijn eigen belangen en zorgen, vooral thans en in de naaste toekomst, zoowel op stoffelijk als op geestelijk terrein. Men denke aan de opvattingen over gezag, cultuur, eerlijkheid, huwelijk, opvoeding, e.d. In verband met de 3e reden wees spr. op de gevaren die ons bedreigen van de zijde van het communisme en andere stroomingen, waarbij hij ook voor de opvattingen van onze geallieerde vrienden inzake huwelijk en huisgezin een ern stige waarschuwing liet hooren. Resumeerende betoogde spr. dat men er niet is met orga nisatie, ook niet met standsorga. nisatie, maar dat de katholieke middenstander alleen thuis hoort in de R.K. standsorgani satie, waht deze alleen dient naast de stoffelijke- ook de geestelijke belangen. Zij werkt voor de hervorming en het Christelijker werken van haar leden individueel. Die taak kan zij slechts uitvoeren als allen medewerken. De R.K. midden standers die nun nog afzijdig blijven, handelen vooral in deze tijd dubbel onrechtvaardig. Hij deed een krachtig beroep op de goedwillenden om ook hier in Waalwijk alle collega's wakker te schudden en hen in de R.K. Standsorganisatie bijeen te brengen. Is organisatie noodzakelijk? Drs. P. van Loon toonde hier na in een keurig, goed gedo cumenteerd betoog de noodza kelijkheid aan van een hechte samenwerking, om te voorko men dat de middenstand ge heel vedrongen zal worden door andere concurreerende bedrijfs vormen. De afwezige midden standers beseffen blijkbaar niet •dat we in een revolutietijd leven. Als zij dezelfde slappe lingen blijven, als ze hun vroe gere conservatieve houding en hun egoïsme niet laten varen, zich niet' aanpassen aan de eischen van den tijd, dan moe ten zij het door eigen schuld tegen groot-winkelbedrijven, coöperaties, e.a. concurreeren de bedrijfsvormen afleggen en dan verdienen zij ook geen steun van overheidswege. Ontegenzeggelijk heeft de middenstander, vooral in dezen tijd, een belangrijke sociale taak. Omdat hij een zelfstan dige ondernemer is, dus geen ondergeschikte, is hij beter danr andere menschen in de gelegen heid zijn levensopvattingen op economisch en cultureel terrein tot uiting te brengen. Hij is behoudensgezind en daarom af- keerig van elke gewelddadige omverwerping van maatschap pelijke verhoudingen. Maar als de middenstand over de gehee- le linie zoo slap blijft en zoo oneconomisch werkt, dan heeft zijn handhaving weinig nut. Met tal van statistische gege vens toont spr. aan hoe treurig het in den lande met vele handeldrijvende middenstanders gesteld was wat hun omzet, hun sorteering, hun boekhouding, hun credietverleening e.d. be treft. Is het' wonder dat bijv. met verlies bleek te werken in de kruideniers-branche 40 °/o en 11%> per jaar afstierf. Ter wijl een omzet van 15.000. per jaar nog slechts een zui vere winst van 24.per week opbrengt, beliep de gemiddel- omzet v. 38000 kruidenierszaken slechts 7.000.In Zeeland was de gemiddelde omzet slechts 3.000.Vele z. g. zelfstandigen waren dan ook lang reeds onzelfstandidg ge worden wegens hun afhanke lijkheid van hun leveranciers en zij konden, ook in hun eigen belang, beter op andere wijze in het maatschappelijk leven worden ingeschakeld. Alleen door samenwerking kan de zelfstandige middenstan der zich nog handhaven. De groot-winkelbedrijven hebben hun specialisten voor verkoop, inkoop, marktanalyse, reclame, etaleeren, boekhouding, statis tiek, enz. Eén persoon kan al deze functies niet vervullen. Wel zouden dergelijke specia listen bekostigd kunnen worden door een groep samenwerkende middenstanders, die streven naar moderner methodes van bedrijfsrationalisatie naar af schaffing van credietverleening en van onredelijke service, naar invoering van contante betaling door de klanten, naar beper king der sorteering, enz. Een belangrijke slap naar kostenverlaging achtte spreker naar samenwerking met gezon de grossiers, wier belangen im mers met' de winkeliers parallel loopen. Voorbeelden hiervan zijn „De Spar", „Vivo", „Centra", „Homo Bonus" e.a. In Amerika is 80 °/o der winkeliers bij dergelijke combinaties ingeschakeld. Met' een begeesterende op wekking tot den middenstand, om zich niet zonder meer den boterham te laten ontnemen door de groot-winkelbedrijven e.d. die reeds met geheel nieu we methodes klaar staan om de consumenten tot zich te trek ken, besloot spr. zijn van diep gaande studie getuigend be toog. Door den voorzitter werd hier na medegedeeld dat het oude bestuur in zijn geheel wenschte .af té treden en dat in de vol gende vergadering een nieuw bestuur zou worden gekozen. Candidatenlijsten hiervoor kun nen, door 10 stemgerechtigde leden onderteekend, worden in gediend. De eerw. Adviseur, kapelaan Gedden, merkte op dat het nieuwe bestuur hard zal moeten werken en dat het dus van het grootste belang was alle aan dacht aan de samenstelling hiervan t'e wijden. De contributie zal nader worden vastgesteld, doch zal vermoedelijk niet lager mogen zijn dan 10.per jaar, plus 5.voor een abonnement' op het orgaan. Er gingen uit de vergadering stemmen op, om ook de werk nemers-middenstanders, als ambtenaren, chefs, e.d. in de organisatie op te nemen, doch om de vaak tegenstrijdige be langen achtte men dit niet op den weg te liggen van de plaat selijke R. IC. Midenstandsver- eeniging. Tegelijk met de aanmelding van het lidmaatschap, waarvoor nagenoeg alle aanwezigen zich opgaven, was er ook gelegen heid zich ;ils prropagandist op te geven om de slappe collega's tot toetreding aan te sporen, waarvoor zich verschillende aanwezigen beschikbaar stel den. De hoop werd uitgesproken dat' via „De Echo" de vele af wezige middenstanders zouden kunnen kennis nemen van het geen er zooal op deze vergade ring behandeld was, en de mo gelijkheid overwogen om regel matig fh dit blad een korte mededeeling voor het publiek op te nemen om het' algemeen belang van een gezonden mid denstand te bepleiten en aller steun hiervoor te vragen. Met belangstelling zien we uit of de verdere ontwikkeling van de plaatselijke R. K. Mid- denstandsvereeniging inderdaad zal laten zien dat met' den ou den sleur gebroken is en een nieuwe, frissche zakengeest in de middenstanders is gevaren. Het Militair Gezag heeft thans ook in deze plaats een Voor lichtingsdienst ingesteld, welke een onderafdeeling is van de Sectie Voorlichting van het Militair Commissariaat' te 's Bosch en dat alleszins deskun dige voorlichting en advies geeft op alle gebied. Deze Voorlichtingsdienst, die wordt uitgevoerd door personen van Landelijk Herstel de So ciale Afdeeling van de G. O. I. W. N. te Waalwijk, houdt zitting op Kamer 6 van het Arbeidsbureau, dagelijks van 67 uur. Alle adviezen, waarbij men steunt op de ervaring van de Sectie Voorlichting van hef het Militair Commissariaat, worden gratis verstrekt. Op 31 Mei vertrok het eerste team Kinderverzorgsters vanuit Tilburg naar Rotterdam. Het be stond uitsluitend uit Waalwijk- sche meisjes, die spontaan hun medewerking wilden geven, om de zwaar getroffen kleuters te helpen. Onder de goede leiding van Mej. van Boort zullen zij vele Rotterdamsche kinderen van den ondergang redden en daardoor een goede bijdrage le veren aan den Wederopbouw van ons vaderland. De reis ver liep, gezien de omstandigheden, vlot; de leidster van het ont vangst-comité, was verheugd het team te zien arriveeren. Een der leden van het' Tilburgsche comité „Voor het Kind", het welk de plannen voor kleuter zorg in het noord-westen uit werkte, vergezelde hel' Waal- wijksche team en was overtuigd van den goeden geest en de op offerende liefde tegenover de ondervoede peuters. Waalwijk heeft' ook hier de behulpzame hand geboden. Dinsdagavond is de ka pitein der artillerie, C J. Valk na een 3 jarige krijgs gevangenschap in Duitsch- land, bij zijn familie te Waal wijk (geëvacueerd uit Den Haag) teruggekeerd. De te rugreis uit het kamp Neu Brandenburg nam negen da gen in beslagde chaos in Duitschland was groot. De ontvangst in Nederland was allerhartelijkst. Wij wen schen kapitein Valk en zijn familie geluk met deze be houden thuiskomst. In de gemeente Vlijmen met de randgemeentes Haarsteeg en Nieuwkuijk, is een eenheids- groep gevormd, uit vertegen woordigers van verschillende groepen der bevolking in alle drie der voormalige gemeentes. Het tijdelijk bestuur is ge vormd uit' Voorzitter: W. C. v. Sprang (Vlijmen) Sec.-penn.: Th. Michielse (Nieuwkuijk) Comm.: A. v. Engelen (Haarsteeg) L. v. d. Heijden (Hoeva) Th. Mosterman (Nieuwk.) W. Roestenburg (Nieuwk.) Als leider voor elke voorma- ligegcmeervezijn benoemd W. G. v. Sprang t'e Vlijmen. Th. Mi chielse te Nieuwkuijk, A. van Engelen te Haarsteeg. Ieder van hen zal in zijn gemeente trach- te eenheid te brengen op ka tholieken grondslag onder de leuze „Katholieken Eenheid Maakt Macht". Ook heeft men zich aangesloten bij de Katho lieke'. staatkundige vereeni ging, welke op 2 Mei j.l. schreef, de tijd van praten is voorbij, sticht afdeelingen en sluit U aan, om te zijner tijd te komen tot' aansluiting van alleu Katho lieken in groot verband. Ook werd besloten om aan den Edelachtbaren Heer Burge meester van Vlijmen, een rekest toe te zenden, met handtee- keningen van gemeentenaren uit' alle drie de deelen. Met het verzoek,om bij het instellen van een tijdelijken gemeenteraad, zijn commissie van drie, zo mo gelijk te willen benoemen, zodat er allei- drie de voormaligen ge meentes er in vertegenwoordig zijn, en de initiatiefnemers van deze belangen groep het ver trouwen der onderteekenende gemeentenaren bezitten. Het begin van Katholieken Eenheid Maakt Macht' is er in Vlijmen en Haarsteeg en Nl uw- kuijk. Mag elke gemeentenaar begrijpen wat men door eenheid bereiken kan. Dan kan de toe komst met gerustheid tegemoet gezien worden.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2