Ml/= 1 ac kc 'n w d( hs L' P* hi w al d H a v P ei v si e b t< si ii ti d d Nieuws uit Waalwijk en Omgeving f C c Postcheque en Girodienst. Met ingang van Woens dag 13 Juni is de postcheque en girodienst weer als vroe ger hervat. Zoolang het telegraaf- verkeer nog niet is hersteld, zijn uiteraard telegrafische spoedberichten en telegra fische spoedbehandeling niet mogelijk. Vrijwillige verbetering van belastingaangiften. De minister van Finan ciën heeft bepaald, dat bij vrijwillige verbetering van onjuiste belastingaangiften het na te vorderen belas tingbedrag in het algemeen niet zal worden verdubbeld, gelijk tot nu toe voorschrift was, doch dat slechts een verhooging van 20 pet- zal worden toegepast. Dit geldt niet ten aanzien van aan giften, waarvan de onjuist heid blijkt bij onderzoek door ambtenaren van den belasting- of Rijksaccoun tantsdienst; leidt een der gelijk onderzoek tot navor dering, dan zal in het alge meen de volle verdubbeling worden toegepast, onver minderd het instellen, zoo daartoe aanleiding mocht bestaan, van strafvervolging. Geen levensmiddelen pakjes meer. Naar wij vernemen zullen door de N.C.H.N. afd. Lang straat te Waalwijk, geen transporten met levensmid delen-pakjes meer naar de steden in 't Westen ver voerd worden, omdat haar gebleken is, dat de toestand aldaar van dien aard is, dat deze zendingen niet meer noodzakelijk zijn. Nationale feesten in Waalwijk. Dinsdagavond had een bespreking plaats tusschen het Bestuur van Waalwijks Belang met de door W. B. uitgenoodigde .deputaties van de vier alhier bestaande Oranje-vereenigingen om te komen tot een centrale leiding der nationale en andere algemeene feesten in onze gemeente. Na eene aangename dis cussie, verklaarden de aan wezigen zich bereid tot samenwerking in één ver band in dien geest, dat de overkoepeling dezer veree- nigingen zal geschieden door het bestuur van W.B- met de voorzitters der verschillende vereenigingen, die tevoren de programma's der feeste lijkheden zullen opmaken zoodat één program voor de geheele gemeente gevierd wordt, maar waardoor de onderdeelen ook steeds tot hun recht komen, en in hun afdeeling kunnen feestvieren. Zoo er geen nationale feestdag wordt aangewezen, werd in princiep besloten op Koninginne-verjaardag 'n grootsch tweedaagsch feest te vieren en denverjaardag van Prins Bernhard op eenige sobere wijze te her denken. Wij meenen dat hier een goed werk is tot stand ge komen en weten dat een dergelijke regeling de sym pathie heeft van 't hoofd der gemeente. Ned. Herv. Kerk Baardwijk. A.s. Zondag 17 Juni 's morgens te 10 uur hoopt D V. in den dienst des Woords voor te gaan Ds. W. Smit van Deil enEnspijk. 55.000 brooden. Diefstallen. Brand. Athletiekvereeniging .Juliana". 5 onzer afstandloopers Tooneelavond. Zaterdag, en Zondag avond trad voor de eerste maal het „Drunens Too- neel" voor het voetlicht met de dolle klucht „Het rare kosthuis'' van P. Gerdas. „Drunens Tooneel" heelt hiermede een goede beurt gemaakt en oogstte een welverdiend applaus. De opbrengst van deze avonden kwam ten bate van „Herwonnen Levens kracht", terwijl voor dit doel nog fl50._ werd opgehaald. Kamermuziekavond. Maandagavond hadden wij in Drunen iets nieuws op gebied van muzikale kunst. Door de heeren J. Mol, saxophoon F. Mol, bari ton M. A. Smits, viool en F. Wilmont, piano werd ons een kamermuziek avond aangeboden. In de meeningdatgroote klassieke werken geboden zouden worden, zijn blijk baar vele muziekliefheb bers van Drunen dezen avond weggebleven en was de zaal slechts half bezet. Zij die dezen avond dan ook hebben verzuimd heb ben veel gemist, daar hier een, programma werd ge boden waarvan ook de niet geschoolde muziek liefhebbers op een buiten gewone wijze konden ge nieten. Het aandachtig gehoor, het daverend applaus en de hartelijke woorden tot 3lot door den heer P. Elshout waren de beste bewijzen van het succes. Wij hopen dat de mede- werkendenjhun belofte nog eens eendergelijken avond te geven, zullen nakomen. Athletiek. Op een te Vucht gehou den Boschloop over 4 K.M. behaalde onzen dorpsge noot P. Aerts wederom'o prachtige overwinning. Hij liep den afstand in een voor hem in '45 record tijd van 12 min. 48 sec. Ook de andere loopers van Sint Herman Jozef behaal den prachtige resultaten. SPRANG-CAPELLE. J.l. VrijdagevondJ werd in de zaal van dhr. Ant. van Dijk te Vrijh,-Capelle WASPIK HERDENKT DE OORLOGS SLACHTOFFERS. namen jl. Zondag te Vught een vergadering gehouden deel aan den 4 KM. langen onder leiding van den heer ZUID HELPT OOSTi veldloop waarbij enkele zeer goede resultaten wer den geboekt. De volgende plaatsen werden door hen bezet D klasse: 65 deelnemers. E klasse: 53deelnemers. DRUNEN. van Herpen, waartoe een aantal ingezetenen waren uitgenoodigd, met het doel te komen tot. oprichting van een Raad van Maat schappelijke Wederop bouw voor de gemeente Sprang-Capelle. Ter bij eenkomst was aanwezig Drs. P. van Loon van den R. v. M W. te Waalwijk, die in een breedvoerig betoog op duidelijke wijze het doel van een dergelijk lichaam uiteenzette. Door enkele personen uit de ver gadering werd vervolgens het woord gevoerd, waarin zij als hun meening te kennen geven dat een R. v. M,W. in onze gemeente geen levensvatbaarheid zou hebben. Waardeuit- genoodigden van de zijde der boeren en onderwijzers niet ter vergadering waren opgekomen, ligt het inde bedoeling te onderzoeken of 't al dan niet gewenscht is nogmaals een bijeen komst voor dit doel te beleggen. CAPELLE. Bouwarbeiders. J.l. Maandag hield de Afd. Capelle van den Ned. Christelijken Bouwarbei- dersbond haar heroprich tingsvergadering. De heer Rosenbrand, oud-voorzitter, had de lei ding der vergadering en memorëerde in 't kort het werk onzer afd. tijdens de bezetting. Dan wijdt de voorz. in 't bijzonder een hartelijk woord aan ons, door oorlogsgeweld getrof fen bestuurslid P. Faro. 22 April 1944 was het 25 jaar geleden dat de afd. onder zijn leiding werd opgericht.Ook herdacht hij het lid de Jong. Na aftreding der oud bestuurders werd 'n nieuw bestuur gekozen en stelt Sterrenburg zich beschik baar als bode. Het bestuur is als volgt samengesteld: P.A.Heur- ter^ 1ste voorz.; J.Rosen brand, 2de voorz.; W. A. v. rZelst, secr., C. Faro, Penn.; G. Sterrenburg, Alg. Adj. GEERTRU1DENBERG. Nieuws uit Kaatsheuvel K. A. J. i Wi V2 d{ Si dj lij Pi di d V' V; a Het iniatief tot het doen bakken van 55000 brooden voor het Westen is niet uit gegaan van de N.C H.N zooals wij melden, doch van het Centraal Secretariaat te Tilburg. Gerepatrieerden. Waalwijk is op het oogenblik een doorgangshuis voor de ge- repatrieerden. Gastvrij zijn ze hier ontvangen, kunnen beko men van de vermoeienissen van de reis en het tijdstip afwachten tot ze weer naar huis gaan. Waalwijk heeft zich weer van een goede zijde doen kennen. Twee duizend werden er onder gebracht. De verkenners zijn on ophoudelijk in de weer geweest, om een tehuis voor hen te vin den. De verschillende instanties verleenden alle medewerking en voor een passende ontspanning werd gezorgd, door een reeks uitvoeringen, geheel verzorgd door Waalwijksche krachten, waarbij de aanwezigen werden onthaald op bier en versnape ringen. Allen die hebben meegewerkt, de gerepatrieerden het hier naar den zin te maken, komt een woord van lof toe. Zij kunnen de voldoening oogsten dat zij er toe hebben bijgedragen, dat velen alom in den lande straks met een warm hart aan Waal wijk zullen terugdenken. De Katholieke Arbeiden Jeugd aid. St. Antoniusparochie heeft Donderdag 1.1. voor een stampvolle zaal een tooneelavond georganiseerd met zang, muziek en voordracht, aangeboden aan de gerepatrieerden in Waalwijk, welke uitvoering eveneens een uitbundig succes is geweest voor de jonge arbeiders, zoowel als voor de gerepatrieerden. Woensdagmiddag zijnderepa- trieerende onder groote belang stelling vanaf het Raadhuisplein naar hunne haardsteden ver trokken. Zij en hunne kwartier gevers waren uiterst voldaan. Mijnen. Op den krijgsgevangen com mandant van een afdeeling Val schermjagers luitenant Spangen berg, heeft' men de volledige kaarten gevonden van de mij nenvelden in het Land van Heusden en Altena. Er zullen nu maatregelen genomen worden, de gevaarlijke gebieden kenbaar te maken. De gemeent'e-politie heeft gearresteerd den 24-jarige ge repatrieerde K. uit Scharwoude, verdacht van diefstal van leer in een tweetal lederfabrieken. K. wordt tevens verdacht lid te zijn geweest van de S.S.-orga- nisatie. Het onderzoek daarnaar wordt nog voortgezet. De 45-jarige machinist de R. werd door hulp-agent' van Zon op heeterdaad betrapt bij een diefstal van leer uit de fa briek der N.V. v.h. van Iersel- Witlox Co. Bij een huiszoe king kwam aan het licht, dat de R. zich over geruimen tijd te vens heeft schuldig gemaakt aan diefstal van soda en zout; het laatste werd tegen prijzen van een gulden en meer per pond verkocht. Zaterdagmiddag ontstond brand in een rij arbeiders wo ningen in een dam voorbij de Ned. Herv. Kerk. De brand ont stond doordat de kinderen met vuur speelden. Hij liet' ziGh aan vankelijk ernstig aanzien, maar spoedig en krachtdadig ingrij pen van de brandweer, wist hel' vuur tot twee woningen te be perken. Zij bekwamen aanzien lijke schade. In een plechtigheid, waarin het geheele dorp meeleefde, heeft Waspik Zaterdag op tref fende wijze de oorlogsslacht offers herdacht'. Treffend door den eenvoud, waarin het ge beuren plaats vond. Een een voud, niet leeg en kil, maar warm en spontaan en juist daardoor diepen indruk makend op alle aanwezigen. Het geheel was met juist gevoel gearran geerd, door de vereeniging „Ne derland en Oranje"; een veree niging, waarin alle gezindten samenkomen en eendrachtig samenwerken om bijzondere ge legenheden, op passende wijze naar buiten te kunnen treden. Met het tot stand brengen van deze vereeniging, hebben de op richters een daad gesteld, die voor het' gemeenschapsleven van Waspik van bijzondere waarde zal blijken te zijn. Dit' kwam Zaterdag reeds tot uiting, bij de officieele herden king der oorlogsslachtoffers. De wijze, waarop de bevolking meeleefde bewees, dat' zij den droeven ernst van het oogenblik begreep; dat' zij een plicht had t'e vervullen tegenover de ge vallenen van den oorlog: een dure plicht en een heilige plicht tegenover hen die gestorven zijn om ons te doen leven in een wereld van vrijheid en vrede. „Nederland en Oranje maakte het' mogelijk, dat Waspik dezen plicht' vervulde op een wijze, waarin de gevallenen niet alleen herdacht, maar ook geëerd wer den. In de verschillende kerken, werden 's morgens herdenkings diensten gehouden, 's Middags had de officieele herdenkings plechtigheid plaats op het Raad huisplein, in het bijzijn van hon derden aanwezigen. Terwijl door de vriendelijke dorpskom, lang zaam de harmonie met' omfloerst' vaandel en trom en treurmuziek spelend, nader komt, met daar achter de oudstrijders van Was pik en een sectie Binnenland- sche Strijdkrachten, verzamelen zich voor het Raadhuis, oud- burgemeester Dekkers, wrnd. burgemeester Zijlmans, geestelij ke- en wereldlijke autoriteiten, dorpsnotabelen, leden van „Ne derland en Oranje", familiele- d en van de oorlogsslachtoffers en de zangvereenigingen, die hun medewerking zouden ver- leenen. De heer Dekkers, beklom als eerste het spreekgestoelte, waarvan de achtergrond ge vormd werd door een passend decor: een man, die opgaat tot het Licht'. De namen der geval lenen, waren om dit motief ge schikt. Hij bracht als eere-voor- zitter, op de eerste plaats hulde aan „Nederland en Oranje" en dit namens de geheele ge meente voor het genomen initiatief en het' reeds verrichte werk. Hij wees er vervolgens op, dat de gemeente niet is ge spaard gebleven, voor de gru welijke ontzettingen van den oorlog, ah- is Waspik God dank baar, dat' er maar betrekkelijk weinig schade is aangericht. Hij bracht' warmen dank aan de bondgenooten en de illegale werkers. Met name noemde hij Frans van Beurden en Harry Kommers, ambtenaren ter se cretarie, die voor hun illegaal werk naar de concentratiekam pen werden gesleurd. Tot' slot bracht hij alle gemeentenaren dank, voor den enormen steun, die hij van allen, in de moeilijke oorlogsjaren in zijn functie als burgemeester heeft mogen on dervinden. Hierna zong de Christelijke Gemengde Zangvereeniging „Oefening Kweekt Kunst", o.l.v. den heer A. v. d. Kolk het „Wil helmus", gevolgd door de Marche Funébre „Dors en Paix van Joh. Coenen, door de har monie „Volksvlijt en Volksver maak", o.l.v. den heer P. B. Bis- selink en het „Beati Mcrtui ge zongen door de gezamenlijke Katholieke Kerkkoren, o.l.v. den heer H. van Iersel. Vervolgens sprak Drs. Piet van Loon, wegens ziekte van Drs. Joep Naninck de groote Herdenkingsrede uit, die op alle aanwezigen een onuitwischba- ren indruk heeft gemaakt. In aandachtige stilte en diepe be- bewogenheid, er waren er, die hun ontroering, niet' konden be dwingen, luisterden de honder den naar de treffende woorden, die gesproken werden. Woorden waarin het leed van een geheel land geschilderd werd, woorden van deelneming, woorden van troost, maar vooral ook woor den, die de beteekenis van het offer aantoonden; die de waarde van het offer in het juiste licht plaatsten en de menschen aan spoorde, toch vooral niet te ver geten WAAROM er zovele ge vallen zijn, waarom er zooveel geleden is. Hij wees op het bloed, dat gevloeid is voor ons allen; op het' echte heldendom en vertelde daarbij de geschie denis van den held van de Lang straat: Jan de Rooij. Hij vroeg den menschen met klem, al deze offers niet te vergeefs te doen zijn, maar allen te werken in eendracht en liefde aan den we deropbouw van ons Vaderland. De zangvereeniging „Oefening Kweekt Kunst" en de gezamen lijk kerkkoren zongen hierna resp.: De Paarlenpoort van J. Nauta en Ecce Quomodo Mori- tur van Handel, waarna het Wil helmus, uitgevoerd door de Har monie. De treffende plechtig heden werden besloten, met een dankwoord van den voor zitter van „Nederland en Oran je", den heer N. v. d. Rijken, aan allen die op eenigerlei wijze aan dezen dag hebben meege werkt, waarna op de verschil lende kerkhoven en begraaf plaatsen kransen werden ge legd, op de graven van de oor logsslachtoffers. Diep onder den indruk, ver lieten allen de plaats van sa menkomst. Het' kleine Waspik heeft met deze herdenking een daad gesteld, waarvoor het een woord van bijzonderen lof toe komt. Overal hoort en leest men de ze kreet en ook ons blad heeft hehaaldelijk berichten en ver slagen gegeven van de prach tige hulp, in eiken vorm die verleend wordt uit plaats en streek aan 't Noorden speciaal het Westen. Een lofwaardig streven zeer zeker, maar t'och zouden we wil- len vragen of we ook niet spoe- dig en met kracht moeten be- beginnen met hulp voor het Oosten met name Noord- en Midden-Limburg, want daarvan is nog maar weinig notitie geno. men; deze streek staat, om met den Burgemeester van Gennep te spreken, nog maar weinig in de belangstelling van overig, Nederland. Wie de radiorede van dezen Burgemeester gehoord heeft en wij hopen dat' er velen zijn en ook de uitzendingen van N.H, weet dat hier toestanden heer- schen als misschien nergens in ons geheele Vaderland, hier is alles geroofd, vernield, ver brand, hier is haast geen enkel huis, geen inboedel, geen koe, geen paard, niets, want hier was men bij het grote vaderland „in gelijfd". Hier is directe en grool- scheepsche hulp noodig, de ar moede, de ellende, zijn hemel tergend, erger dan waar ook. En daarom moet met aller hulp aan de vreeselijke toestanden in Noord- en Midden-Limburg door aller steün en werk zoo spoedig mogelijk een einde ge maakt worden. Daarop doen wij bij deze een ernstig beroep Aan de R.K. Schoolbesturen in het Bisdom van 's-Hertogenbosch. In overleg met Z.Hoogw. Excellentie Mgr. W. Mutsaerts, verzoekt de Bisschoppelijke Inspectie van het R.K.L.O. in het Bisdom van 's-Hertogen bosch de a,s. vacantie te be perken tot twee of drie weken, zooals dit reeds eer, overeen komstig den wensch van den Minister, was bepaald. Wij vertrouwen, dat de Be sturen en leerkrachten in het belang van onze 200.000 leer lingen aan dit verzoek gevolg zullen geven. De Bisschop. Hoofd inspecteur van het R.K. L. O. in het Bisdom van 's-Hertogenbosch. Drs. A- VANGERWEN. No. 4 A. Richters 13 min. 53 sec. No. 14 J. Klerkx No. 20 J. Alessie No. 21 L. de Kloe. No. 1 Ch. Moonen 14 min. 20 sec. De plaatselijke hulpverlee ning van Zuid aan Noord, uitge voerd onder leiding van de N. C.H.N., afdeeling Drunen, heeft ook, voor wat deze gemeente betreft', het hare bijgedragen tot leniging van den nood van on ze noordelijke buren. Behalve een geldcollecte werd, ondei auspicieën van de afd. Drunen, eveneens een inzameling van levensmiddelen georganiseerd. Ten behoeve dezer inzameling was de hulp ingeroepen van den Jongen Boerenstand, welke spontaan zijn medewerking ver leende. Voor zijn activiteit is een hartelijk woord van dank op zijn plaats. In totaal werden ongeveer 2000 KG aan levens middelen ingezameld. Het bij eengebrachte spek, alsmede de boter, werd beschikbaar gesteld voor de zwaar getroffen eh in nood verkeerende bevolking van Werkendam. De overige levensmiddelen zooals graan, meel, boonen, suiker, erwten enz. kwamen ten goede aan de hongerende bevolking van een stadswijk in Rotterdam en heeft derhalve wel zijn juiste plaats van bestemming gevonden. Thans is het plaatselijk comi té weer in actie voor het onder brengen van een aantal kinde ren uit' Rotterdam voor den duur van 6 weken, en men verricht een prachtige menschlievende daad door het opnemen van èèn of meer dergelijke bleekneusjes. Ondanks het feit, dat' Drunen en Elshout behooren tot de ge meenten welke in de naaste om geving het meest' door oorlogs handelingen getroffen zijn heeft ook thans de bevolking weer haar goede hart laten spreken en medeleven getoond met het lijden van onze noordelijke landgenooten. Het volgende schrijven werd verzonden aan het comité voor de a.s. feestelijkheden in onze ge meente: Mijne Heeren, De kerkeraden der Ned. Herv. Kerk te 's-Grevelduin-Capelle, der Gereformeerde Kerk te Vrijhoeve- Capelle, der Ned. Herv. Kerk te Loonopzand, der Gereformeerde Kerk te Sprang, der Ned. Herv. Kerk te Sprang, nemen de vrijheid het volgende onder uw aandacht te brengen: Uit publicaties hebben wij ver nomen, dat het in de bedoeling ligt van uw feestcommissie op Vrijdag 29 en Zaterdag 30 Juni a.s. een feest te organiseeren. Wij zijn van oordeel, dat de ernst der tijden ons er toe nopen moet onze dankbaarheid op een andere dan de hier gebruikelijke wijze te uiten. Het saamhoorig- heidsgevoel gebiedt ons dit. Wij wijzen u op; De talrijke offers, die in het verleden zijn ge- 1 bracht aan menschenlevens, aan verwoeste kerken, scholen en hui zen, de nood der groote steden en der gerepatrieerden, de rouw en droefheid over ledige plaatsen in duizenden gezinnen, de onzeker heid over het lot van zeer velen, die nog niet terugkeerden, en van wie het in het geheel niet zeker is, dat zij nog ooit tot de hunnen zullen terugkeeren. Wij denken aan den oorlog waarin ons vaderland nog betrok ken is en die in alle felheid woedt in Nederlandsch-Indië, en die ook van ons volk nog zoovele slacht offers vragen zal. Aan het lijden dat ongetwijfeld dagelijks treft hen die nog steeds zuchten onder het juk van den vijand in concentra tiekampen. Aan de ontzettende ge volgen, die deze bezetting van In- dië hebben zal voor allen christe- lijken arbeid. Dit alles gevoegd bij de steeds duidelijker ook in ons volk zich openbarende ontwrichting, geeste lijke en zedelijke verwording, de geest van ongeloof en revolutie, voedingsbodem voor het dreigend communisme, moet ons van deze vorm van feestviering terughou- Dit alles is uit den aard der zaak ook uw commissie bekend. Wanneer nu echter dit feest toch doorgang heeft in dezen vorm, achten wij het noodzakelijk, dat althans de Zaterdagavond geheel van feestelijkheden vrij blijft, op dat de voorbereiding voor den Zondag en de Zondagviering niet geschaad zal worden. Wij verzoeken u derhalve met den meesten aandrang in dezen de gevoelens van de kerken te ont zien en het daarheen te willen leiden, dat de Zaterdag werkelijk een voorbereiding voor den Zon dag zijn kan. (w.g.) H. K. van Wingerden. J. Westera. A. Vroegindewey. B. A. van Lummel. A. Sirag. Burg. Stand. Geb. Josephina M. C., d.v. Ver- schuuren, Henricus C., e. v. Loose, Ant'onia J.; Johanna C. d.v. den Dunnen, Wijnand P., e.v. de Jonge, Adriana; Johan nes J. G. z. v. Brouwer, Petrus C. e.v. de Nijs, Adriana R. Overl. Maas, Johanna E., oud 1 Yi jaar.; Van Dongen, Roelof Johan, oud 65 jaren echtgen. v. Bastiaans, R. Uit diverse gemeenten is een schrijven ontvangen, waarbij na mens de bevolking dier gemeen ten hartelijk dank wordt ge bracht vor de hulp, die zij heb ben genoten van de gemeente Geertruidenberg. Het is toch een groote vol doening als men leest' van de burgemeester van Zwijndrecht, dat velen in Zwijndrecht gedeel telijk ontlast waren van de groote zorgen der Pinksterdagen voor het dagelijksche voedsel. De burgemeester van Giessen- dam schrijft„De nood in deze gemeente was hoog gestegen. En waar niet kon worden ver wacht, dat een normale bevoor rading op korten termijn zou plaats vinden, daar was de wij ze, waarop Uw burgerij te hulpq kwam, een ware uitkomst inl den oogenblikkelijken nood.ö Terwijl de burgemeester van!.1 Hardinxveld schreef: „Onze bur-! gerij waardeert deze hulp zeer, niet alleen omdat de nood hier! hoog gestegen was, maar mede,!; ja vooral om het feit', dat de be-'; volking van Geertruidenberg^ zich zooveel opofferingen heeft! moeten getroosten en zich zelf! zooveel heeft' moeten ontzeggen! om tot' haar NOBELE daad tea kunnen komen. De burgemeester van Ridder-ij kerk sloot zijn schrijven als| volgt Ten slotte nog dit. Geertrui! denberg heeft' een overwegendef Roomsch Katholieke bevolking| Ridderkerk een uitsluitend Pro-B testantsche bevolking. Moge def royale geste van Uw burgerij ei] toe medewerken de vaak on-| noodige scherpte die we tus-l schen Protestanten en Roomschl Katholieken helaas moestenl constateeren, te doen verdwijj nen. Eindelijk, als geboren Bral bander ben ik trotsch op het! geen het z.g. „Donkere Zuiden! voor de provincies in het Noor! den in deze benarde tijden doet Moge Geertruidenberg steedl doorgaan met de helpende hancjf te bieden daar, waar zij ellend| ontmoet, doch moge dit nooil tot gevolg hebben, dat de plaat-; selijke nood daardoor op he| tweede plan geraakt. K. A. J. 't Was een succes| volle avond, welke de K. A. in de zaal van den Heer Dun georganiseerd had. Een tol in de hoeken gevulde zaal; eer stemming waaruit de geest vat de jonge arbeiders sprak. M muziek en zang en voordrac werd de avond verlucht en e| werden bewijzen gegeven, er ook op dit' terrein door di jonge arbeiders iets gepre: teerd wordt'. Zelfs had men aangedurfd een revue op t| voeren. De clou van de avoni was het optreden van den he< Jac. Schuurmans, die sprak ov „De taak van de K.A.J. bij d< Wederopbouw". Zelden hoord we een spreker met zoo'n enl housiasme en gloed. Zijn toog was geen bestudeerd speech, waarin op oratorisch e fect was gespeculeerd doch eel gloedvolle uiting van den gee; van iemand, die weet wat de o: ganisatie van de jonge arbe; dersgroep is, wat' ze vermag f1 wat van haar in de Wedero; bouw voor 't heil van huisgezin en Vaderland veiJyf wacht wordt. Geen wonder d'** 't applaus op zijn lange, dot steeds boeiende redevoering o' a« bedaarlijk was. De voorzitter h de conferencierr van den avo dc vervulden beiden op keuri d< wijze de taak die hen op de* ri avond was weggelegd.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2