18 JUNI 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 36 WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT De hulpverleening van de Langstraat aan 't Land van Heusden en Altena. (Slot) Nieuws uit Waalwijk en Omgeving DE WERELD MOET DIT WETEN. HEUSDEN. DE ECHO VAN HET ZUIDEN Hoofdredacteur Uitgever JAN TIELEN Redacteur J. A. A. VAN DEN DUNGEN Abonnementsprijs 1 5 cent per week f 1.95 per kwartaal DrukkerWaalwi|ksche Stoomdrukkerij Antoon Tlelen Kennummer 2483 Zoo werd het Donderdag avond, 17 Mei, en alles was geregeld en afgewerkt. De taak van de Hulpverleening, Neder land, Afd. Langstraat, was hier mee voor een groot gedeelte geëindigd. Maar alvorens wij zouden kunnen terugkeeren naar de Langstraat', wachtte ons nog een grootsche hulde- en dankbetuiging. Eerst werd ons in de cantine een' diner aangebodeyi, dat ver zorgd werd door een aantal jongedamés uit Werkendam, die ons al die dagen het verblijf zoo aangenaam hebben ge maakt. Hun komt een woord van warme hulde zeker toe voor de toewijding, waarmee ze vrij willig zorgden, dat onze gehee- le helpersploeg, ongeveer 40 personen, drie maal daags tij dig en smakelijk eten kregen. En ofschoon de cantine iedere avond tot ongeveer 12 uur voor ons openbleef, stond steeds de volgende morgen stipt om half acht het ontbijt op tafel. Daarna gingen we naar het gemeentehuis, waar ons op het bordes een geweldige verras sing was bereid. Wij kregen een hulde in ontvangst te ne men van wel 1000 of 1500 zingende kinderen, die de stra ten vulden met fleurige oranje en rood-wit-blauwe vlaggetjes, bordjes en schildjes, kransen en guirlandes, die één deinende golving van kleuren vormde. Bij het zingen van bepaalde cou pletten gingen de vlaggen om hoog en het was alsof er dan een golf van warme dankbaar heid opsteeg uit deze geest driftige kindermassa. De dames, die met de onderwijzeres deze zeldzaam mooie huldebetooging in .zoo korte tijd in elkaar heb ben gezet', hebben wel zeer fijn aangevoeld, waar onze ge voelige plek zat' en wij moeten hen dan ook een uitdrukkelijk woord van oprechte dankbaar heid wijden. f4a de zanghulde maakte deze kleurrijke, geest- driftig-dankbare kindermassa nog een défilé langs het bordes. Burgemeester Mol van Dus- sen, Voorzitter van de Hulp- verleening Nederland, Afd. Langstraat', hield nog een korte toespraak, terwijl Burgemees ter de Bruin van Werkendam in zijn dankwoord het volgen de opmerkte: „Vroeger werd hier dikwijls gezegd, dat het' Land van Heus den en Altena niet bij Brabant hoorde en zich daarmee niet één kon voelen. Nu is echter gebleken, dat wij daar wel de gelijk bij hooren: we hebben nu gezien wie er in de afge- loopen maanden van rrood aan ons gedacht hebben, wie er voor ons gewerkt hebben, wie ons daadwerkelijk geholpen hebben. Het zijn de Brabanters beneden de Maas, die hun Bra- bant'sche broeders en zusters metterdaad hebben bijgestaan. Het Land van Heusden en Al tena weet thans, dat het ook bij Brabant hoort". Bu'rgem. de Bruin dankte alle Langstraters hartelijk, die aan deze hulpver leening hebben bijgedragen .of meegewerkt, en besloot met drie hoera's: voor de Koningin, voor het Vaderland en voor de Lang straat. De dislocatieleider van 't Sand sprak zijn dank uit na mens de overige plaatsen van het Land van Heusden en Al tena. Er werden nog twee prachtige bloemenmanden aangeboden: één door een wijk van Werken dam, de z.g. „Zagerij" en één da(or de 60 schuilbewoners uit Dussen, die wij op de heen reis hadden ontmoet. In de cantine, waar we tot 12 uur gezellig bijeen bleven bij een borrel, die een milde gever in Werkendam blijkbaar goed had weten te bewaren en ons thans presenteerde, hield Burgem. Mol nog een speech, waarin hij o.a. memoreerde, dat het in eerste instantie de Raad voor MaatschapDelijke Weder opbouw t'e Waalwijk, met name Dr. Langemeijer, is geweest, die het eerste initiatief heeft ge nomen door het idee voor een hulpverleeningsactie t'e opperen en een werkprogram op t'e stel len en Drs. Piet van Loon, die de vele preliminaire bespre kingen heeft gevoerd en de noodige contacten heeft opge nomen en tezamen met Burg. Mol ook de groote stoot heeft gegeven Jot een gezamelijke hulpverleening* van de geheele Langstraat aan het Land van Heusden en Altena. Vrijdagmorgen. 18 Mei werd de terugreis aanvaard, nadat de laatste regelingen getroffen waren en nadat de avond te voren de cantineleidstër met haar helpsters voor de goede zorgen aan ons besteed, een bus chocolade was aangeboden, en onder een groote toeloop van publiek en het lossen van sa luutschoten werden we uitge leide gedaan. De bemanning tel de één hoofd meer dan op de heenreis: in het ruim bevond zich nl. een geit, die aan een der mannen van de Roode Kruis-colonne wa^ cadeau ge geven. Onder geweldig gejuich en gejubel, terwijl handen wuif den en vaarwel zwaaiden en de schoten scherp daar doorheen knalden, werkte ons schip zich van de wal en drèef weg, over gelukkige menschen achterla tend, nog gelukkiger harten met zich meevoerend naar de Lang straat Op de terugweg ontmoetten we in de Biesbosch een schuit', waarop een vrouw aan dek stond te zwaaien. Toen we bij draaiden, vernamen we, dat het schip was blijven steken. De Duitschers hadden de geheele inboedel r.n betimmering ver nield, de motor was stuk en alleen het karkas dreef nog. De opvarenden hadden in geen drie dagen eten aan boord gehad. Gelukkig konden wij hen voor- loopig vooruit helpen met' de kleine voorraad, die we voor zichtigheidshalve op het schip hadden gehouden. Bij aankomst in Raamsdonks- veer werd schipper Theunissen schipper Rekkers was reeds daags tevoren teruggevaren hartelijk bedankt. Immers hij had bij deze eerste vaart zijn schip geriskeerd. Hem en zijn vrouw, die in de cabine dag en nacht voor ons klaar stond, komt werkelijk lof toe. Zoo eindigde deze expeditie van de Hulpverleening Neder land, Afd. Langstraat, die zoo uitstekend geslaagd is. En hel mag zonder valsche trots ge zegd worden: nergens is men er in geslaagd zoo vlug en op zoo groote schaal te helpen als de Langstraat dat heeft klaar gespeeld bij haar hulpverlee ning aan het Land van Heusden en Altena. De organisatoren verdienen daarvoor alle lof, Het succes, dat zij van hun ar beid hebben aanschouwd, za! trouwens de schoonste kroon op hun werk zijn. Wij hadden allen een uiterst voldaan gevoel, wetende dal ;onze buren door deze act'ie, die door de medewerking van allen in de Langstraat zulk eer, grootsch karakter heeft kunnen aannemen, uit hun nood zijn geholpen; wetende echter, dat tevens een waarde van blijven- den aard is gewonnen twee groepen Nederlandels, twee groepen Brabanders, van elkaar gescheiden door de Maas, zijn hierdoor dichter naar elkaar toegegroeid, zij zullen meer be grip en waardeering voor elkaar gaan voelen, den Langstraat en het Land van Heusden en Al tena zijn dichter aaneen geko men en zij vormen een hechte steen in het gebouw van eens gezind Nederland. Aldus is hier een belangrijke daad gesteld van Maatschappe lijke Wederopbouw. Mogen de vruchten ervan in de toekomst nog steeds toenemen. Opgesteld aan de hand van gegevens van de heeren H. Smelt, J. van Iersel en J. Huys- mans, te Waalwijk, 2e Pinkster dag (21 Mei) 1945. De Propagandaleider, Joe 1 Naninck. EEN ROOVER VAN ARBEIDERSGELDEN. In Juli 1940 ging zekere Kerk meester, trawant van Mussert, Rost van Tonningen en Wouden berg, op den directeursstoel •zitten van de Arbeiderspers. „Het Vrije Volk" onthult verbluffende bijzonderheden over de manier, waarop dit heerschap het bedrijf ten eigen bate plunderde. Dat hij zich in December 1944, vier maanden nadat hij reeds vluchtte, zijn salaris en tantième voer de nog resteerende maanden van het jaar liet nazenden hetgeen hem f 10.250 opleverde is om te beginnen maar een kleinigheid. Hij zag kans in de ruim vier jaren, waarin hij „directeur" was b'oven zijn salaris van f 12.045 liefst "f 70.510.50 ;aan .tantièmes uit de^bedrijfskas erbij te rooven. De ontspanning in zijn vrije dagen kostte daar bovenop"nog een f 1.846.16 aan „extratjes". In deze vier jaren is er uit .de bedrijfskas f 18.006.59 verdwenen aan sigaren voor Kerkmeester, hetgeen maar 'n peulschilletje is, wanneer men weet dat alleen'in de eerste 8 maanden van 1944 voor dit doel f8.128.40 werd opgenomen. Alles bij elkaar zag de man kans f211.503.82 uit het bedrijf op te maken. En berooid als hij was, stak hij in September 1944 nog f95.000 in zijn zak, want een onderduiker moet ook leven 1 KORTE BERICHTEN. Baldur von Schirach, gouwleider van Weenen en Rijksjeugdleider, is in het gebied van de 12e legergroep gearresteerd. In totaal keerden tot nu toe 180.000 Nederlanders uit Duitschland naar het vaderland terug. Tijdens den oorlog zijn in totaal 713 Duitsche duikbooten tot zinken gebracht, waarvan 662 door de En- gelschen en 151 door de Amerikanen.. De directeur van de K. N.S. M heeft medegedeeld dat in Alei 1940 de Ned. Koopvaardijvloot 2.4D0.000 ton bedroeg, bemand met 12000 zee lieden. 2000 man lieten hun leven en de helft der vloot ging verloren. Er worden 100.000 kinderen uit het Westen naar Brabant, Limburg, Friesland en Groningen gezonden. H.M. de Koningin heeft f500.000 geschonken aan 't fonds „Stichting 19401945", dat zich ten doel stelt de slachtoffers der binnenlandsche verzetsbeweging in^den ruimsten zin des^woords^te»steunen,'zoowel hun gezinnen als nabestaanden. Onze Dieseltreinen loopen vol gens minister Tromp in Roemenië, daarvan zal dus niet veel' terecht komen. Hier in 't Zuiden beschik ken wij over 450 wagons, België heeft er 15.000. Minister Tromp heeft medege deeld, dat voor den as. winter minstens 10 eenheden brandstof be schikbaar moet worden gesteld. Hij deed een beroep öp onze mijnwer kers; in België haalt men reeds een kolenproductie van 85 pet. van het voor-oorlogsche. Het postverkeer is uitgebreid met het deel van Noord-Brabant ten Zuiden van de Maas en het Holland- sche Diep. De Wieringmeer zal nog voor Kerstmis droog zijn, verklaarde min. Tromp. De beul van Amersfoort, voor malig arts van het concentratiekamp en chirurg in de stad Amersfoort, dr. N. van Nieuwenhuijsen, is te Alfen a. d. Rijn gearresteerd. H.M. de Koningin heeft kort geleden den aartsbisschop v. Utrecht Mgr. de Jong in audiëntie ontvangen. Mgr. de Jong heeft Haarde houding der katholieken en geestelijkheid tijdens de bezetting uiteengezet en bood H.M. een copie aan van het geschrift, dat binnenkort van zijn hand verschijnt en waarin deze hou ding uitvoerig wordt uiteengezet. De Paus heeft in April 1940 getracht Italië'van het deelnemen aan den oorlog af^te houden. Op 24 April 1940 deed de Paus„daartoe;|een per soonlijk. beroep"op;Mussolini. Deze was ten hoogste geprikkeld. De Paus GENIETROEPEN. In onze gemeente heeft op het oogenblik een Compagnie Genie troepen haar intrek genomen. Deze Compagnie bestaat geheel uit vak- ïnenschen. Een gedeelte ervan zal dienst doen als supervisie op een groep van 400 duitsche krijgsgevan genen, die hier in de omgeving gelegerd zullen worden en aan het mijnenruimen worden gezet. Het overige gedeelte van de Compagnie zal in gemeente en omgeving worden ingezet voor positieven arbeid, voor namelijk utiliteitswerken op wegen bouwkundig en waterstaatkundig gebied. Zij zullen een belangrijke taak vinden in het herstel van den spoorweg door de Langstraat. MOOI RESULTAAT. Als netto opbrengst van de uit voering „Er staat geschreven", door de Putstraatbewoners, kon aan het Roode Kruis een bedrag van f 1016.- worden afgedragen. LANDVERRADERS. Door de Field Security is gearres teerd de bijzondere trawant van M. Vissenberg, H. Brokhij wordt vermoedelijk in Otterloo gevangen gehouden. In Sleeuwijk zit de on geveer 20-jarige v. d. Anker, een eerste klas deugniet, die naast zijn politieke zonden, vele strafbare feiten op zijn geweten heeft. DE BRABANTSCHE OPERA. In den winter van 1942-1943 heb ben enkele geschoolde zangeressen en zangers, jonge krachten, contact met elkaar gezochCen zich vereenigd tot een gezelschap dat zich ten doel stelt, hoewel niet als beroep, op ar- antwoordde aan Alfieri, die hem dit mededeelde: „Wij zijn voor niets bevreesd, ook niet om naar een concentratiekamp te worden ge zonden". De Belgische regeering heeft volgens A. A. verlof gekregen) om 500 millioen M3 hout op Duitsch grondgebied te vellen, als grondstof voor de industrie. Is dit ook niet iets voor Nederland waar heele bosschen gerooid zijn. Minister Tromp deelde mee, dat 250.000 bouwmaterialen in het buitenland besteld zijn. Voor het Zuiden des lands staan reeds 5000 noodwoningen op het programma. Bij Bruy nzeel worden er 500 gemaakt. 6000 boerderijen zijn vernield, heele dorpen in Brabant zijn.verdwenen, in audere zijn 65 pet. der huizen verwoest. Bij^den_weder-opbouw zullen N. S. B.ers worden gebruikt. Duitschland is overwonnen. Een regiem van barbaarsche wreedheid is verslagen en wie gemeend heeft dat' men het „Herrenvolk" voor alle begane gruwelen zwaar zal laten boe ten, wordt' nu reeds verontrust, door bepaalde uitlatingen en be richten die er op wijzen, dat het met deze boetedoening mis schien zoo'n vaart niet loopen zal, door de lankmoedigheid van de overwinnaars. Wij hebben de afschrikwek kende verhalen gehoord van Belsen, Dachau, Buchenwald, Neuengamme, maar deze zinken in 't niet bij de verschrikkingen van de jodenkampen: Experi mentenkamp Auswitz en Ver- nichtungslager Birkenau. Op de wekelijksche perscon ferentie bij den militairen com-, missaris van 's Bosch, Majoor C. Thomas, gaf deze ons gele genheid een onderhoud te heb ben met' twee joodsche dames, die de dagelijksche kwelling, gegroeid tot een angst-psychose overleefd hebben. Zij hebben ons hare erva ringen verteld en bij het aan- hooren daarvan verstart' het denken, vindt men geen woor den meer, maar rest slechts een wee gevoel van de diepste walging, waarin gevoelens van verachting en haat en afschuw om den voorrang strijden. Experimentenlager Auswitz. Jonge vrouwen, verkocht aan den satanischen sadist Prof. Blauberg. Zijn persoonlijk bezit en voor hem van niet meer waarde dan een proefkonijn, waarop hij zijn experimenten met niets ontziende wreedheid kon uitoefenen. Injecties, opera ties, martelingen enz., té gruw zaam om ze in het bestek van een krantenartikel in onderdee- len te beschrijven. Grieksche meisjes van 13-16 jaar, gedwon gen werktuigen in zijn hand. Waren zij volkomen „ausge- spritst'", dan wachtte slechts het gas, omdat hun lichamen voor „de wetenschap" geen nut meer hadden. Personen, behoorend tot een bepaalde bloedgroep werden volkomen leeggezogen en het gesmade niet-arische bloed, moest de „edel-germa- nen" aan de fronten in leven houden. Vernichtiungslager Birkenau. Gaskamers. Angst, angst, angst, slechts de angst leeft hier. Heden gij, morgen ik. Het kamp der verschrikkingen, waaruit geen uitkomst mogelijk was, waar de eerste transporten van 1942-1943 volkomen werden uitgeroeid, waar men reeds in 1940 tienduizenden duitsche jo: den vergaste. Geheel overgegeven aan den willekeur van commandant Mengle, de schrik van Birkenau. Parades voor dit monster. Eén vingerwijzing: de gaskamer. Honderden, duizenden dagelijks. Vijf tot achthonderd in één keer. Hermetisch gesloten „sau na's" brachten den dood. Na tien minuten opsluiting openden zich automatisch de vloeren. De dooden vielen naar beneden, werden opgevangen op een loo penden band en vonden zoo hun weg naar de crematoria. Ge heele transporten, geheele ba rakken verdwenen op deze wij ze. Millioenen. De ovens hadden geen rust. Moeders met kinde ren waren steeds het eerst aan de beurt', zoo de kleinen al niet eerder in een beestachtige moordlust voor de oogen van moeder vermoord waren. Kleine kinderen van 1-4 jaar, werden als zakken aardappels op vrachtauto's geslingerd. Weggevoerd. „Uitgekipt" in kui len. Petroleum. Vuur. En boven het geknetter der vlammen weerklonken de smarte-kreten van de arme kleinen. Werkcom mando's van een paar honderd man trokken uit. De comman dant kreeg de opdracht', dat hij slechts de helft mee terug mocht brengen. Dat was Birkenau en dat IS Duitschland; dat ZIJN de duit schers. Ook NU nog. Meen niet dat' wij alles verteld hebben. Het boek der verschrikkingen is té groot. Hoe zouden wij alleen de waanzinnige angst kunnen peilen, die dagelijks levend was, in de harten van deze ongeluk kige menschen. Een angst, wel haast erger dan de dood, welke laatste velen verkozen, door zich aan hef 'draad te werpen: de electrische omheining, waar mede het kamp omgeven was. Angst, angst, angst, steeds maar angst. Hoe kunnen wij dat be schrijven Het is niet' mogelijk. Wij hebben slechts feiten ge geven. Onloochenbare feiten, die de wereld weten MOET, zooals majoor Thomas zei. In derdaad, de wereld MOET dit' weten en de wereld mag dit niet vergeten. Deze verschrik kingen vormen een eeuwige aan klacht tegen het duitsche volk. Zij zijn zoo erg, dat een Rus sisch officier, een boom van een kerel, als een kind in tranen uitbarstte, toen hij de gruwelen zag. Wie spreekt er nog van barm hartigheid tistiek verantwoorde wijze bekende en onbekende opera's ten tooneele te brengen, en wel onder den naam van „De Brabantsche Opera". Zij stelden zich daarbij onder de leiding van den musicus en dirigent Jozef van Gestel en van den regis seur Alphons Erus. Onmiddellijk na de bevrijding van het Zuiden werden pogingen in het werk gesteld om openbare opvoe ringen te geven. De Brabantsche Opera is nu zoo ver, dat zij haar tournooi door Brabant kan beginnen. Zij doet dit met de comische doch fijn muzikale kameropera's „De Apo theker" van Jozef Haydn en „De Dorpsbarbier" van Johan Schenk, beide werken in vlot Nederlandsch. Aan zang, spel, costumes, decors en verlichting is de uiterste zorg be steed, zoodat het geheel een lust voor oog en oor is geworden. De decors zijn zoodanig, en de regie heeft er ook rekening mee gehouden, dat deze opera's zoowel in grootere als in kleinere zalen ge bracht kunnen worden. Wij zullen binnenkort de Brabantsche Opera ook in Waalwijk kunnen begroeten. K.J.M. V. In plaats van den heer W. Horn- man, die als zoodanig heeft bedankt, is tot voorzitter van de R.K. Jonge Middenstandsvereeniging benoemd de heer H. van Oudheusden en tot bestuurslid de heer N. Trommels. „ONS HUIS". De veteranen gymnastiekvereni ging „Ons Huis" hield een alge- meene vergadering, waarop het be stuur werd herkozen. Er werd een comité benoemd ter viering van het 15-jarig bestaan der vereeniging op 17 September a.s. DANSCLUB „DE KOEKOEK". Onder den naam van „de Koe koek" is opgericht een nieuwe dans club, bestaande uit 35 leden. Zij stelt zich ten doel niet alleen dans avonden, maar ook cursussen te ge ven onder leiding van een bekwaam dansleeraar. Hieraan nemen reeds een 100 personen deel. Er is prima dansgelegenheid en dito muziek. Het bestuur bestaat uit de heeren L. van Zeist, voorzitter; secretaris, L. van Bladelpenningmeester, Jo Boot. HAARSTEEG. Na een rustperiode van 5 jaar is de H. Harthulde 1.1. Zondag weder om doorgegaan. Bij het H. Hartbeeld werd door Pastoor v. d. Noort een treffend woord gesproken en voorts een zanghulde gebracht. Dej har monie verleende hare medewerking. Dit gezelschap hield dien dag ook een muzikale wandeling, waarbij werd gecollecteerd voor de harmonie en den aankoop van instrumenten. BURGEMEESTER STEEMERS GAAT HEEN. Ingevolge de ininisterieele aan schrijving aan de burgemeesters in Nederland, betreffende de inacht neming van den leeftijdsgrens, heeft de burgemeester dezer gemeente, de edelachtbare heer G. H. J. Steemers dato 1 Juni zijn eervol ontslag ge vraagd als burgemeester der gemeen te Heusden c.a. tegen 1 Juli a.s. ledereen die burgemeester Stee mers kent met zijn jeugdige vitaliteit en werklust zal begrijpen, dat het hem leed doet thans te moeten gaan, nu zijn zwaar getroffen gemeente zijn zorg en werklust zoo hard noodig had, nu er reeds teekening begon te komen in het opruimings- en herstelwerk van den geweldigen, chaos in zijn gemeente. Maar voor schrift is voorschrift en daaraan onderwerpt een stipt ambtenaar als burgemeester Steemers zich natuur lijk, al is het dan misschien een beetje contre-coeur. De heer Steemers heeft de functie van burgemeester van Heusden Herpt en Hedikhuizen, vervuld van Februari 19381945, al is hij door ontzetting door de Duitschers eenige jaren op non-activiteit geweest. Maar toch heeft hij al die jaren doorzijn veertiendaagsch bezoek het contact met zijne gemeente gehandhaafd en duizenden met zijn advies en raad gevingen geholpen en in hun verzet en degelijke houding gesteund, tot hij op 6 November 1944 weer direct in functie trad en zijn werkzaam heden in het geteisterd Heusden hervatte. In den normalen tijd, toen ook de verbindingen met Heusden slecht waren, kon men hem eiken morgen prompt vanaf de remise te Drunen naar Heusden zien wandelen, omdat hij door gebrek aan woonruimte aldaar, met algemeene goedkeuring van zijn gemeenteraad, in Waalwijk zijn tijdelijke woonplaats had. Hij heeft in die betrekkelijk korte jaren veel voor Heusden c.a. gedaan o.a. vernieuwing en verbetering van 't geheele stratennet in Heusden, aan leg en verfraaiing van het Wilhel- minapark en andere stadsdeelen, de restauratie van het eeuwenoude z.g. torentje van Hedikhuizen, een bouwstuk uit de 12e eeuw, maar nog tal van grootsche dingen ston den op het programma of waren reeds in plan gereed. Wij noemen de restauratie van den ouden toren van Herpt, de verbetering der wegen naar en in Hedikhuizen c.a. We spraken van groote plannen; daaronder viel zeker het plan om Heusden meer woon- en leefruimte te geven, door achter de bestaande wallen de bastions af te breken en daarmede de moerassen te vullen, om op die manier meer gelegenheid te vinden voor bouwterrein, maar ook meer bouwgrond voor de boeren waar in dit plan 60 bunder grond zou worden gewonnen, een eenige mogelijkheid tevens om Heusden uit zijn keurslijf te wringen en tot uitbrei ding te brengen. Dit was 'n grootsch plan dat plm. f 180.000 kostte; maar dat zou men wel klaar gespeeld hebben, al deelen we eerlijkheids halve mede, dat dit plan nogal cri- tiek ontmoette uit historisch oogpunt, maar ook om andere beweegredenen, misschien niet altijd ontleend aan het algemeen belang; want lage be lastingen, en het handhaven van oude bestaande toestanden en dure krot woningen kunnen niet altijd aan spraak maken op deze betiteling. Ook voor den heropbouw heeft de burgemeester, na de trieste gra naatbeschietingen en den moord- dadigen ramp in het raadhuis, alles gedaan wat mogelijk was en overal begon men reeds de sporen te zien van opruiming en nieuw leven, en ook op dit punt is het jammer dat de heer' Steemers thans gaat ver trekken. Maar hij gaat met groote eer en met 'n gevoel van dankbaarheid zal Heusden afscheid van hem nemen. De adjudant v. H.M. de Koningin Jhr. de Beaufort heeft namens H.M. een prachtigen krans komen hechten op de plaats van den ramp onder het stadhuis, om daarmee de ge vallenen te eeren. VLIJMEN. Zaterdagmiddag brachten de Minister van Binnenlandsche Zaken en de Minister van Wa terstaat, vergezeld van Majoor Rood, het hoofd van den We- deropbouwdienst, den Inspec teur der Volkgezondheid den Heer Bolsius en verschillende andere leidende figuren van de zen dienst, een onverwacht be zoek aan ons dorp. De hooge gasten werden door Burgemeester Van der Ven en architect Luijben rond geleid bij de bezichtiging van de nood- woningbouw, waarmede hier reeds eenigen tijd een aanvang is gemaakt. Het gezelschap was vol be langstelling voor de nieuwe vin ding op dit gebied, waarbij is ingeschakeld de plaatselijke mandenvlechtindustrie en sprak zijn voldoening uit voor het feit, dat bij deze bouwwijze, door het groote gebrek aan hout, juist' de kern van het woningvraagstuk ten deele wordt opgelost. Men noemde de uitvinding zelfs het ei van Columbus. Architect Luijben verdient waarlijk wel een compliment. SPRANG. De Ned. Herv. gemeente al hier mocht j.l. Zondag het ge noegen smaken dat haar eigen herder en leraar de WelEerw. Heer Ds. A Sirag, na een afwe zigheid van ca. 9 maanden in beide diensten weer mocht voor gaan in de bediening des Woords. Ne de prediking over 2 Kor. 5:6a (Wij hebben dan altijd goe den moed), sprak Ds. Sirag zijn gemeente toe en het verblijdde Z.E. allen, die de gevaren van modernen oorlog hebben door staan, in gezondheid weer te zien. Met leedwezen gedenken wij hen, die als slachtoffers vie len, zegt Ds. Sirag en verzocht dan de gemeente op t'e staan en hen eenige oogenblikken in stil te te gedenken. Mede namens Mevr. Sirag spreekt Z.E. en vervolgens zijn blijdschap uit dat zij gespaard zijn gebleven en aan de greep van den overweldiger mochten ontkomen, al heeft het dikwijls weinig gescheeld of de Grüne Polizei had hen gegrepen. Ver der spreekt Z.E. zijn blijdschap uit over de bevrijding van ons vaderland. Tenslotte spreekt Z.E. zijn smart en teleurstelling uit over het feit dat onze burgerlij ke gemeente door twist en twee dracht verdeeld wordt. Z.E. heeft zich voorgenomen zich in geen der kwesties te mengen, maar wil toch allen opwekken de eenheid te bewaren. Er is te veel geleden in Buchenwalde dan dat wij onze kleinzielig heden zouden voortzetten. Laat ons de handen ineen slaan voor den wederopbouw van Kerk en Maatschappij. Z.E. eindigt met het schoone gedicht dat in de concentratiekampen bijzondere beteekenis kreeg: Ik zal de halmen niet meer zien noch binden met de volle schoven, maar doe mij in den oogst gelooven waarvoor ik dien. Ouderling C. B. Timmermans sprak Ds. Sirag hierna namens kerkeraad en gemeente toe, waarbij hij de medewerking van predikant en gemeente inriep voor den wederopbouw. Op verzoek van dhr. Timmermans werd den teruggekeerden herder en leeraar de zegenbede uit Ps. 134:3 toegezongen. Het kerkge bouw was in beide diensten overvol. RAAMSDONKSVEER. Zaterdag j.l. hield de Konink lijke Harmonievereeniging De Eendracht een muzikale-wande- ling door de gemeente, waarbij gelijktijdig werd gecollecteerd voor aankoop van nieuwe in strumenten. Zondagavond had Raams- donksveer 't voorrecht om van de muzikale-kunstprestaties van de Nachtegalen te mogen genie ten. De Zeereerw. Heer Pastoor

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1