Nieuws uit Waalwijk en Omgeving BONKAART VOOR GEHEELE LAND. ONS SCHOEISEL. DRUNEN. VLIJMEN. SPRANG. WASPIK. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Politieke gevatigenerfworden in 't Westen van Brabant te werk gesteld bij het verwijderen van on kruid. Er zijn er in de' buurt van Roosendaal en Bergen-op-Zoom een 450 tal. Mgr. Brekelmans, deken van Den Bosch, geboren Waalwijker, is van de H.H. Sacramenten der Ster venden voorzien. De levering van granen, peul vruchten en oliën van oogst 1945 zal door den boer rechtstreeks aan den handel kunnen geschieden, op basis van vastgestelde richtprijzen. Het bedrijfsmaximum voor vee wordt opgeheven. Koopvergunning en taxa tie blijven voorloopig gehandhaafd. Hef vrijgeven der paardenregeling is nog niet mogelijk. De boer wórdt vrijgelaten in het aanhouden van contractvarkens. O. B. NOG GROOTER MOEILIJKHEDEN. Naar het Rijksbureau voor Rubber in een schrijven aan alle vulcaniseer- en coverbedrij ven mededeelt', zullen deze over Juni geen kolen of elec- triciteit toegewezen kunnen krijgen, terwijl er bovendien geen reparatierubber voor deze bedrijven kan worden beschik baar gesteld. Bovendien deelde het College van Algemeene Commissaris sen, waarvan het Rijksbureau voor Rubber de toewijzingen ontvangt, mede dat het in de bedoeling ligt, de contingenten voor de maand Juli nog belang rijk te verminderen, in verband met de voorziening van overig Nederland. Dit houdt in, dat alle vulcani seer- en coverinrichtingen, hun zaak kunnen sluiten. Men spreekt over tekort aan trans portmiddelen enz., doch juist door maatregelen als de onder havige, zal dit' tekort nog er ger worden. De vulcaniseerin- richtingen wisten in de meeste gevallen het versleten en oude materiaal nog wel wat op te knappen en bruikbaar te maken. Tallooze vervoerders, landbou wers en transportondernemers, waarvoor in hoofdzaak gewerkt wordt, waren daarmede gebaat, omdat nieuw of goed vervan gingsmateriaal ten eenen male niet werd verstrekt. Door maat regelen alj deze, zullen de Qm heden grooter Worden. Is liet* toch al niet erg genoeg. BESLUIT ZEKERHEIDS STELLING BELASTINGEN. Er is tot stand gekomen een Ko ninklijk -Besluit van slechts twee artikelen, dat den Minister van Fi nanciën machtigt, ,.ter bevordering van de regelmatige heffing, zoowel van bestaande als van mogelijk nieuw in te voeren belastingen, algemeen verbindende voorschriften uit te vaardigen met betrekking tot het ver plicht of vrijwillig stellen van zeker heid, in geld of anderszins, voor bestaande of toekomstige belasting schulden". Het behoeft wel geen betoog, dat de Staat dringend geld noodig heeft. De belastinggelden, die daartoe thans noodig zijn, zouden reeds lang zijn geïnd, als er door de verwarring van het laatste jaar niet een groote achter stand was ontstaan. Het nieuwe K.B. maakt het mogelijk, die gelden reeds van de belastingbetalers te vorderen, voordat hun voor elke belasting afzonderlijk aanslagen worden op gelegd. Onze volksgemeenschap heeft voordeel van deze regeling, o.m. dat de fiscus de hand op het geld kan leggen zoolang dat nog bij de belastingbetalers aanwezig is; er is veel minder gevaar dan anders, dat aanslagen oninbaar worden, omdat zij zoo laat zijn opgelegd. Niet alleen voor bestaande, maar ook voor toekomstige belasting schulden kan de minister een rege ling maken; volgens welke de be lasting-administratie iemand kan verplichten tot het stellen van zeker heid. Hierbij wordt in de eerste plaats gedacht aan een of meer heffingen, waardoor in het bijzonder ook die genen worden getroffen, die zich gedurende de bezetting op onmaat schappelijke wijze hebben verrijkt. Over den rechtsgrond van zulke be lastingmaatregelen zullen de meeste Nederlanders het eens zijn. STAATKUNDIGE VORMING DER R.K. STAATSPARTIJ. Het Dag. Best. der R.K. Staatspartij heeft een publicatie uitgegeven waar in zij spreekt over de verkiezings- taak, de taak van staatkundige vor ming der katholieken op zoo breed mogelijken grondslag, waarvan de verscheidene opvattingen welke in het katholieke volksdeel leven, direct betrokken waren. Alle mandaten zullen ter beschikking worden gesteld. Het Dag. Best. heeft een centrum voor staatkundige vorming ingesteld. Richtlijnen voor den wederopbouw zijn vastgesteld, die weldra bekend gemaakt worden. Het katholieke volksdeel heeft z'n bijdrage in den wederopbouw te leveren in 't licht van z'n eigen be ginselen, welker onschatbare waarde voor 't gemeenschapsleven opnieuw is gebleken in den strijd tegen den bezetter en den aanrander van ons nationaal cultuurbezit. EEN NIEUW SLACHT OFFER DER DUITSCHE CONCENTRATIE-KAMPEN In den nacht van 7 Juli 1944 werd door een beul uit Ommen, bijgestaan door de Landwacht alhier, waaronder de Waalwijker Wijkmans, twee jongelui, van der Gouw en Kemperman, die weigerden naar Duitschland te gaan werken, opgepikt. Ze wer den geboeid weggevoerd, met een stok in de broekspijpen om ontsnappen te voorkomen, en naar Amersfoort overgebracht. Daar verbleven ze een drietal weken, oin vervolgens naar het kamp Zöchen bij Leipzig te worden vervoerd- Hans Kemperman werd na eenige maanden ongesteld, maar ondanks de hevige koorts (40-41) moest hij zich melden, waarbij hij meermalen ondersteund of gedragen moest worden door zijn lotgenoot van der Gouw, die hem in den morgen van 12 November 1944 tenslotte dood naast zich vond liggen. Van der Gouw is bevrijd en thuis gekomen en bracht de ontzettende tijding aan de familie Kemperman—Scheffens in de Kerkstraat, die zoo eensklaps den wreeden dood van hun zoon moesten vernemen. Hans, wiens ideaal het was te kunnen mee strijden, om zijn geboorteland, Ned.-Indië, te bevrijden en die zich steeds met verbetenheid verzette tegen de duitsche in dringers en de belagers der menschheid, heeft zijn jeugdig leven moeten offeren voor dit ideaal en voor zijn vaderland. Moge dit zijn ouders en zuster tot troost zijn bij dit wreede verlies van hun eenigen zoon en broer. Als een staaltje van de sadis tische wreedheid der moffen vertelde van der Gouw nog, dat op zekeren morgen een aantal gevangenen, die niet zwemmen konden, aangewezen werden om een bad te nemen in een bassin van 10 meter dieptegeen enkele kwam meer boven 1850 Calorieën per dag. Op verzoek van de Shaef wordt op 15 Juli a.s. een unifor me bonkaart voor het geheele land ingevoerd. Vanaf dien da tum zal het levensmiddelen rant soen .per week bedragen 2400 gr. brood, 4 K.G. aard appelen, 200 gr. vet, 250 gram vleesch met been, 200 gr. suiker, 125 gr. peulvruchten, 62,5 gram jam, 50 gr. kaas en 2 L. gestan daardiseerde melk. Dit rantsoen komt overeen met 1850 calorieën per persoon per dag. (Volkskrant). NOOD-GEMEENTERADEN. De heer W. Eibers, oudste wet houder alhier heeft z'n wensch te kennen gegeven, om bij verkiezing van een nöod-gemeenteraad door kiesmannen niet voor herbenoeming in aanmerking te komen, zoodat hij trip» dp instelling daarvan zijn man- W„1 L. daat als geeindigt beschouwt. Ook vernemen wij dat de A. R. partij niet zal medewerken aan deze tijdelijke gemeenteraden, daar deze, naar hun meening op.ondemo- cratische wijze worden saamgesteld. ONTSLAG. Het Bestuur van O. M.O. te Tilburg heeft zich genoodzaakt gezien aan den heer Ir. J. Charpentier, leeraar aan de R. K. H. B. S. 5 te Waalwijk, ongevraagd ontslag te verleenen, omdat op het verzoek van dit bestuur om verlenging der vergunning vol gens art. 2 van de wet van 1934 (ver lof aan buitenlanders om onderwijs te geven aan een Nederlandsche On- derwijs-instelling) verleend door het Rijksbureau te Amsterdam van 1 Mei 1944—1 Mei 1945, door het Geweste lijk Arbeidsbureau te Tilburg, blij kens schrijven van 28 Mei 1.1. afwij zend is beschikt. KERMIS. Voor de Waalwijksche Kermis van 8 tot 16 Juli zijn de volgende stand plaatsen toegewezenL. A. Benner autoskooter; K. Mulder scheepjes- inolenF. Dauphin wild-westcar- rouselP. Trommelen zweefmolen J. Galle knikkersportJ. W. Janvier bumpers; J. Regterschiettent. Waar schijnlijk komen er nog enkele vermakelijkheden, o.m. een cake walk bij. De oliebollen- en paling- kramen komen volgend jaar. EERSTE JEUGDCONCERT WERD EEN SUCCES. Toen ik Zaterdagmiddag in „Musis" kwam en daar een zaal vol jongens en meisjes aantrof, dacht ik bij me zelf: hoe moet dat afloopen als straks Beethoven wordt gespeeld. Eerlijk gezegd had ik er niet veel vertrouwen in en daarom ben ik maar achterin gaan zitten om zoo spoedig mogelijk te kunnen verdwijnen als het mis ging. Maar ik ben gebleven tot het einde toe Omdat het een proef betrof hoe onze jeugd zou reageeren op klas sieke muziek, wilde ik speciaal op de jeugd letten, maar reeds bij de eerste sonate van Scarlatti dacht ik af niet meer aan mijn plan. Drs. Bedeaux speelde het geestige werk met zoo'n elan dat ik mijn omgeving vergat. En de jeugd liet zich ver- gpten, en dat was het groote succes: 't was doodstil, 400 draaiers zaten stil te luisteren en te genieten. De uitleg die George Bedeaux gaf ver gemakkelijkte het luisteren zeer. Prachtig liet hij het motief hooren in de variaties van Mozart. Beet hoven's bekende Mondscheinsonate besloot het eerste deel. Na de pauze volgde Chopin, voor mij het hoogtepunt van de middag Bij de preludes, nocturnes, etudes en de bekende polonaise en mazurka die het 2e deel maakten tot een waar muziekfeest was het doodstil. In adeinlooze spanning volgde de jeugd den pianist en ik weet zeker dat hij het onze jongens en meisjes niet kwalijk genomen heeft, dat ze na een van de stukken in spontaan applaus losbraken, ondanks het verzoek van Drs. Bedeaux om alleen aan het einde te applaudiseeren. Het is een prachtige middag ge weest, succesvol voor George Bedeaux, succesvol voor de orga- niseerende afdeeling van Maatschap pelijke Wederopbouw. Laten we tot slot een paar dingen afspreken vertel nu nooit meer dat onze jeugd alleen iets geeft om jasz en dat Beethoven niets is voor jeugdige personen, dat George Bedeaux binnen af zienbare tijd ook de volwassenen van Waalwijk eens laat genieten van zijn spel, dat de organisatoren van de jeugd- concerten spoedig een tweede brengen, want met één zoo'n middag voeden we onze jeugd beter op dan' met ellenlange artikelen over op voeding. van E. PLECHTIGE PROCESSIE. Na vele jaren van verbod is de jaarlijksche processie in eere her steld en wel op bijzonder luisterrijke wijze hebben de bewoners der St. Antonius-par chi deze ls e plechtige omgang na de bevrijding gehouden en door aller spontane samenwerking daaraan grooten luister weten bij te zetten. Het bepaalde zicli niet alleen tot de nationale driekleur van alle huizen, ook het Kerkplein, het H. Hartplein, met z'n smaakvol rust- altaar, het gedeelte vanaf de kerk tot de 2e Zeine en het verbindings stuk met 2e St. Crispijnstraat en deze straat zelf waren keurig gedecoreerd met guierlandes, met vlaggetjes en emblemen, de straten getooid met loopers en smaakvolle zandloopers met stijlvolle lithurgische voorstel lingen, terwijl de inwoners hun huizen en ramen hadden versierd en langs den weg op standaards en tafeltjes hun mooiste bloemen had den uitgestald. Het geheel maakte een smaakvol effect. Na 't Lof trok de processie door de parochie, terwijl de harmonie hare tonen liet hooren. Aan 't mst- altaar werd door 't Zangkoor Tantum ergo gezongen en de zegen met 't Allerheiligste gegeven. Het was een treffende plechtigheid, die groote deelneming en belang stelling trok. f P. VAN CROMVOIRT. Op 69-jarigen leeftijd overleed alhier de heer P. van Cromvoirt, organist der St. Clemenskerk en secretaris van de Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst". In deze jarenlang met groote toewijding vervulde functies en in het muzikale leven van voormalig Baardwijk in het algemeen heeft de overledene zich steeds zeer verdienstelijk ge maakt. Dinsdagmorgen werd zijn stoffelijk overschot door de koristen der St. Clemenskerk ten grave gedragen. Onder leiding van den heer Jos Lombarts werd de Requiem-mis van Halier gezongen, terwijl aan de groeve „Op 't kerkhof" van de Vliegh werd uitgevoerd. UIT'T CONCENTRATIEKAMP. Op de 17e lijst der bevrijde krijgs gevangenen uit Duitsche concen tratie-kampen en gevangenissen komt voor: Christ Passier, Waalwijk, geb. 2-3-01. De ongeveer 30.000 schoenmakers, die bij het Rijksbureau voor huiden en 7jjn. ingeschreven en daar achter hun groote getaikïaiïcciï roepen luid om schoenen en repa ratie. Uit den chaos kan eerlang met één paar per 30 inenschen lang zaam opnieuw begonnen worden aan een geordende distributie van schoei- sël. Dit is het restant wanneer 15 pet. van de repatrieerenden en 40 pet. van de evacué's voorzien zijn, zooals de behoefte van deze groepen zwaarst getroffenen werd vastgesteld. De di recteur van 't Rijksbureau vermaanf dan ook allen niet te dringen. Van - bevoorrechting is geen sprake en het gaaf steeds beter. Alle schoenen soorten, waajin geen leer is verwerkt, zijn geheel distributie vrij. De behoefte aan reparatieleer is 300 ton per maand. Vervoersmoei- lijkheden en koeie tekort kunnen nog wat remmen, maar de 190 ton van dit materiaal, dat nu onderweg is naar de schoenreperateurs, mogen doen verwachten, dat deze binnen enkele weken orders kunnen aannemen en uitvoeren. Deze reparatie van schoe nen komt op een bon. Het Rijksbureau is voornemens te verhoeden, dat goedkoop, maar slecht schoeisel op de Nederlandsche markt komt. De Directeur van het Rijksbureau wijst er nog met nadruk op, dat schoenen niet de eenige, zelis niet de belangrhkste zorg is; de groote be hoeften van de industrie, (drijfrie men, flenzen etc.) vragen even luid om voorziening. Woensdagavond 13 Juni hield de R.K. Arbeidsbeweging alhier een al gemeene propaganda vergadering. Als spreker trad op de heer Coppens uit Tilburg. Spr. behandelde het in de tijd der bezetting clandestien opgestelde rap port „De arbeidsbeweging in nieuwe banen". Spr. gaf te kennen dat de principieele houding der R.K. arbei ders doorslag gevend zal zijn bij de toekomstige vorming der arbeids beweging in Nederland. Duidelijk schilderde spr. de gevol gen van een te ver doorgevoerde een heid, welke weer opnieuw meer op een dictatuur zal gaan lijken. Spr. gaf tevens een uiteenzetting van den organisatorisctren opbouw der arbeidsbeweging, zooals die in het rapport is opgesteld, welke aan Hoagwcardig Episcopaat zal worden voorgelegd. De geestelijk adviseur onderstreepte daarna de woorden van den heer Coppens. Op het concours hippique te Boxtel gehouden door de Rijvereeni- ging „St. Martinus", behaalde een achttal leden der Rijvereeniging „De Echo" in groepsverband den vijfden prijs met 60 p. De heer C. Pulles behaalde met springen den derden prijs met 8 fouten. „Robbedoes" in Drunen. Wij vernemen, dat de tooneelver- eeniging „Lima" in Drunen eind Juli op de planken hoopt te komen met „Robbedoes", het bekende tooneel- stuk van Henk Bakker. Het gezel schap „Lima" vormt een onderdeel van de ontspanningsclub van het personeel van de N.V. Lips te Drunen. Alhoewel „Robbedoes" een veel gespeeld stuk is, en zeven jaar gele den door „Roomsch Tooneel" uit Den Bosch ook al in Drunen gespeeld werd, gelooven wij toch dat Lima er in Drunen succes mee zal hebben, omdat het de eerste maal is dat een eigen Drunensche vereeniging het aandurft. Het is verheugend te zien, dat de industrie hier de hand reikt aan de cultuur, en de menschen uit de indu strie trachten hun dorpsgenooten een gezellige hoogstaande ontspanning te brengen. Vooral omdat de samenwerking met de reeds bestaande Drunensche Tooneel Vereeniging zeer vriend schappelijk is, zal Lima in Drunen zeker sympathiek ontvangen worden. R.K.J.B. In de jongstleden gehou den vergadering is door den R. K. Jongen Boerenstand een nieuw bestuur gekozen. Na gehou den stemming bleken de volgende heeren te zijn gekozen A. Peijnen- borgh, A. van Zon, N. van Bokhoven Nz., A. Klerx Jz. en na herstemming A. Klerx Az. 'Na gehouden bestuurs vergadering werden "de functies als volgt verdeeld voorzitter, A. Klerx Jz., secr.-pennlgm., N. v. Bokhoven Nz., overige heeren commissaris. Openluchtmeeting. Op initiatief van het bestuur der A. R. Kiesvereeniging alhier kwamen j.l. Donderdagavond in de zaal van den Chr. Volksbond bijeen personen van verschillende prot. christelijke politieke groepeeringen uit de om geving. De samenkomst stond onder leiding van Ds. v. Lummel, die de bedoeling van deze vergadering uit eenzette, n.l. te komen tot het houden van een politieke openluchtmeeting, waartoe sprekers van verschillende partijen zouden worden uitgenoodigd zulks als eerste stap om tot meerdere samenwerking van alle protestantsch christelijke belijders op politiek ter rein te komen. Een geanimeerde bespreking volg de, welke getuigde van den geest van bereidwilligheid om te komen tot samenwerking van alle prot. chr. krachten en werd het plan geopperd tot vorming van een contactskring ter bespreking van politieke practi-" sche vraagstukken. De noodzake lijkheid van het gezamenlijk optrek ken van het Chr. volksdeel op po litiek gebied werd algemeen gevoeld. Besloten werd tot het organiseeren van een openluchtmeeting op Zater dag 14 Juli, waarvoor getracht zal worden een geschikte gelegenheid te vinden in de Heistraat. Als spre kers zullen worden uitgenoodigd Mr. de Wilde en de heer Tilanus. Als comité-leden werden benoemd de heeren Ds. B. A. v. Lummel. M. de Kruis, M. F. de Visser,' C. van Caem en J. W. Genuït. Bevrijdingsfeesten. Dinsdag en Woensdag werden in Waspik de Bevrijdingsfeesten ge vierd. Voor deze gelegenheid was het dorp in een alleraardigst feest kleed gestoken, dat fleurig aandeed in het tintelende goud van de Oranje zon. 's Avonds werd de feestver lichting ontstoken, en alhoewel op bescheiden, schaal, bood het geheel een feeëriek gezteht. Het uitgebreide programma werd Dinsdagmorgen geopend met een Hulde der kinderen aan het Vorstenhuis, waarbij wrnd. burgemeester Zijlmans een toespraak h'fëid. Hij terififlerde aan de ge dwongen ballingschap 'V3B. het Vor stelijk" Huis. Een bittere noodzaak, die de kinderen misschien nog niet begrijpen kunnen. Laten we echter hopen, zegt spr., dat we de geheele. Vorstelijke Familie, weer spoedig in het Vaderland zullen kunnen be groeten. 's Middags werd een groote kinderoptocht gehouden, waarna de kleinen konden genieten van de dwaze lotgevallen van Jan Klaassen. De kinderspelen die hierop volgden werden een groot succes. Woensdag was het hoogtepunt. Na de reveille van 7 uur, werden om half tién de vlaggen geheschen ter eere van de bevrijding. De plech tigheid werd opgeluisterd door mu zikale nummers van Harmonie en Zan ~vereenigingen. terwijl het woord werd gevoerd door den voorzitter van „Nederland en Oranje" en door wnd. burgem. Zijlmans. Om 1 uur stelde zich de groote optocht op, met tientallen allegorische voorstel lingen, waarvoor een enorme be langstelling bestond. Beide avonden heerschte er in het dorp een gezellige drukte. Waspik heeft op deze wijze de bevrijding op waardige wijze gevierd en het comité „Nederland en Oranje" komt werkelijk een woord van lof toe. OOSTERHOUTSCHE NACHTEGALEN. Voor de derde maal waren de Oos'e houtsche Nachtegalen in de zaal van Bel Canto. Doch 'n succes zooals j.l. Zondag heeft Rector Fick met z'n jongens in Kaatsheuvel nog niet gehad. Alleen met zang twee volle uren 'n zaal geboeid houden, die niet uitsluitend met muzikaal ontwikkelde menschen of muziek- minnende menschen gevuld is, dat alleen is 'n prestatie en groot succes. Er was volop variatie in het groote. programma met ruime toegift. Het eerste gedeelte bestaande uit motetten en godsdienstige liederen werd in doorsnee met verzorgde mezza voce gezongen. In het 2e gedeelte bestaande uit diverse liederen, waaronder met bariton-solo, uitstekend door den dirigent zelf verzorgd, zong het koor zicli iets meer uit, om dan in het slot gedeelte in meer humoristische lie deren zich te ontplooien tot dat sprankelende, twinkelende jongens koor, dat 'n volle zaal tot enthousias me bracht. Vooral The English Cocktail, waarin zich ook de Nach tegalen tevens humoristen toonden sloeg geweldig in. De ruime toegift werd zeer dankbaar aanvaard. Het „tot weerziens" het koor toe geroepen was 'n spontane uiting van de stampvolle zaal. DE BRABANTSCHE OPERA. In ons nummer van Maandag j.l. gaven we onder „Waalwijk" een in leiding over de Brabantsche Opera, die in baar tournee door Brabant ook Waalwijk aandoet. We maken onze lezers er op attent, dat het gezelschap reeds Zaterdag 23 Juni zoowel met „De Apotheker" van J. Haydn als „De Wonderdokter" van Jos. Schenck in de Bel Canto-zaal optreedt. Naast het optreden der Oosterhoutsche Nachtegalen een 2de uitvoering, die beslist op hoog cultureel peil staat. KERMIS KAATSHEUVEL- LOON-OP-ZAND. Volgende week Donderdag vangt in onze gemeente wederom de kermis aan. Na 'n paar stille jaren zal de bonte kermiskleur en klank wel een beetje onwennig aandoen, doch on getwijfeld voor vele jongeren 'n afwisseling brengen, waarnaar vurig verlangd wordt, doch die slechts 'n kermis-voldoenjng kan geven. BERKDIJK. Harmonie. Dat de harmonie St. Jan te Berk dijk na de bevrijding populair is blijkt wel hieruit, dat ongeveer alle huisgezinnen donateur zijn van bovengenoemde vereeniging. Jeugd vereeniging. ""Zondag 10' Juni wérd de jcugd- vereeniging voor de jongens her opgericht. Het aantal leden dat toe trad was zeer groot. De ZeerEerw. Heer Pastoor C. v. Roosmalen sprak een opcning'swoord waarna de Weleerw. Heer Kapelaan J. Schellékens de jongens verwel komde. Hel doel der vereeniging werd door den leider uiteengezet. Tot slot van de eerste bijeenkomst werd in de kerk de opdracht gedaan aan O. L. Vr. van Altijddurenden Bijstand onder wier bescherming zij zich stelden. Benoeming. In plaa'.s van den Heer L. Knuvelder werd tot onderwijzen-aan de R.K. Jongensschool benoemd de heer G. Meert, afkomstig uit Sas van Gent. EEN KAASSCHANDAAL? De Eindhovensche bladen maakten Maandag gewag van het bederven van 800 kg. kaas van een partij van 2400 kg., welke na uit Friesland naar Breda te zijn zijn vervoerd uit laatstgenoemde stad was afge zonden. De partij zott bovendien het mankement van 50 kg. onderwicht hebben vertoond en onkènbaar zijn geweest op haar vetgehalte. Een officieel onderzoek wordt in gesteld. GROENTENPRIJZEN OMLAAG! Met ingang van Woens dag 20 Juni zijn verschillen de groentenprijzen aanmer kelijk verlaagd. Van de voornaamste groenten laten wij hieronder de nieuwe prijzen volgen Andijvie 30 ct.Bloem kool, grootste soort 37 ct Doperwten, rijs en krombek 51 ct Velderwten 30 ct Savoyekool 23 ct Spits kool 23 ct.Bospeen 29 ct per bos, peen zonder lof 44 cf Peulen 58 ct.; Postelein 50 ct.Rabarber 17 ct.Sla duurste soort per krop 8 ct.; Snijsla en dunsel 17 ct. Spinazie (blad) -4 ct struik '21 ct Tuinboonen 41 ct Uien 17 ct. Aardbeien 86 ct Kersen, duurste soort 93 ct.. goedkoopste soort 24 ct Roode bessen 86 ct. per kg. OP BEZOEK BIJ EEN SABOTAGELEIDER. Door Jan Goderie, oorlogscorrespon dent van ANP-ANETA. Dezer dagen heb ik een gesprek gehad met den lei der der landelijke sabotage groepen, die vooral het laatste half jaar van de Duitsche bezetting in het Westen van Nederland zeer veel heeft bijgedragen, om den vijand den genadeslag toe te brengen Geleerd is deze man ze ker, hij is een medicus, die zijn practijk vaarwel gezegd heeft terwille van zijn stu die, doch rustig is hij aller minst. Dat verraden zijn oogen en dat bewijst zijn conversatie, die sprankelend is van geest, klaar en hel der van inhoud en de weer spiegeling van snelle ge dachten. Na drie zinnen weet men te doen te heb hen met een goed organi sator, een hard werker, een man met. breede denkbeel den, die weet wat leiding geven is De centrale waar deze man werkte en van waaruit alle bevelen tot belangrijke sabotagehandelingen wer den uitgezonden, ziet er ook al heel anders uit, dan men zich in zijn fantasie zou voorstellen In een oud on opvallend gebouw in een Amsterdamsche volksbuurt omvat de centrale twee ver trekken. Het eene is de werkkamer van een eenvou dig man, zonder eenige pre tentie- Evenwel de schrijftafel in de eerste kamer is bedekt met stafkaarten, het metalen kas.tje is een verkapte radio en het telefoontoestel stond aangesloten op een oeheim net dat zich over het ge heele land verspreidde. De fleschjes medicijnen in de andere kamer en de on schuldig uitziende karton nen hulzen zijn hoogstge- vaarlijke brandbommen Met deze dingen is menig vijan delijk doel in den brand gezet Ik mag helaas nog niet vertellen wie deze man is en waar hij zijn centrale had. Security redenen ver hinderen nog steeds volle dige openbaarheid, daarge laten, dat de man zelf er absoluut geen prijs op stélt dat zijn naam genoemd wordt Ik kan slechts ver tellen, dat de leider en zijn helpers, een chemist en een typiste, in het gebouw waar zij werkten legaal thuis hoorden, zoodat zij er zich betrekkelijk veilig konden voelen. Het bureau werd opge zet toen Brabant en Lim burg al vrij waren, om de vele zelfstandige sabotage acties in den lande te co- ördineeren. Het omvatte al le acties die ten uitvoer zijn gelegd voor het „uur U", het tijdstip, waarop de ondergrondsche stfijdkrach ten officieel moesten optre den. Et werden verschillende soorten van sabotage be dreven. Er was een tech nische sabotage, die gericht was tegen de vijandelijke af- en aanvoer, machinerieën en dergelijke, een econo mische sabotage, gericht tegen vijandelijke voorraden en wat dies meer zij en de sabotage tegen den S. D., Grüne Polizei en ander ge spuis Werd er voor de coördi natie nog al eens dilettan terig opgetreden nadien werd de sabotage wat je noemt wetenschappelijk ge leid. Het ging er niet om bravourstuk'jes uit te halen, het ging er om den vijand daar en op die wijze te treffen, waar het meeste effect werd gesorteerd Men hield zich ook vol komen aan de officieele regels van het spel. Het was b.v. verboden, om de weer macht van een hinderlaag u:t te overvallen, om haar van wapens te berooven. Men moest trachten ze met list te veroveren Steeds werp scherp onderscheid gemaakt tusschen weermacht en de partij-instanties Tegenover de landwacht, S.D.. enz. werd geen con sideratie gebruikt. Dit had bovendien hetvoordeel.dat de Duitschers, het onder scheid voelende, onderling verdeeld werden. Er moch ten b.v geen auto's met handgranaten worden aan gevallen, als er soldaten in zaten, maar tegenover radio- peilwagens gold dit verbod weer niet. Die moesten te al'e tijden, op welke wijze dan ook. onschadelijk ge. maakt worden Tegen Roode Kruis auto's mocht niet worden opge treden, ook niet als men wist, dat deze door den vijand misbruikt werden. Wel moesten van dergelijke gevallen nauwkeurige rap porten worden opgemaakt De mannen mochten ook maar niet lukraak telefoon lijnen e d. vernielen. Het kon immers zeer wel moge lijk zijn, dat er dan lijnen zouden worden afgesneden, die voor het verzet van veel belang waren. De geheele organisatie was op militaire leest ge schoeid. Het land was ver deeld in een aantal gewes ten en ieder gewest had zijn eigen sabotagecom- mandant. Moest er een algemeene order gegeven worden, dan kreeg de leider alle gewestelijke comman danten tegelijk aan de tele foon. Alle opdrachten en alle rapporten gingen via de telefoon, omdat de leider het risico van koeriers langs den weg wilde vermijden. Er is dan ook maar heel zelden iets uitgelekt van de werkzaamheden van deze organisatiën, die in totaal toch een kleine 1000 man omvatte en slechts enkele keeren werd er iemand ge arresteerd. De verliezen aan manschappen waren gering. „Ik heb diep respect", aldus de sabotageleider, voor de wijze waarop mijn jongens hebben gewerkt, Zij hebben met terzijde-'

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2