f 19 HET DUIVELSEILAND. I ri\u, If Nieuws uit Waalwijk en Omgeving Monument Burgemees ter Moonen c.s. DRUNEN. RAAMSDONKSVEER. GEERTRUIDENBERG. Nieuws uit Kaatsheuvel. Zoo werd het wel eens ge noemd, maar in werkelijkheid was het zoo erg niet: Schouwen en Duiveland. Het is precies een jaar geleden dat' in Waal wijk en Kaatsheuvel een aantal door SS en Landwacht uit bed werd gehaald, om in Zeeland t'e gaan werken. Aanvankelijk wisten zij niet dat dit het doel van de reis worden zou. Zij vermoed den het' wel, maar eerst in Til burg kreeg men volkomen ze kerheid daaromtrent. Enkele weken tevoren had on geveer een 200-tal Waalwijkers een oproep ontvangen om in Zeeland te gaan werken. Zij moesten in twee groepen op twee opeenvolgende dagen, 0111 zoo-en-zoo-laat aan den trein zijn. Den eersten dag versche nen er twee, den tweeden dag niemand. Ondanks de zware strafbedreigingen had niemand der opgeroepenen er ook maar aan gedacht voor den gehaten mof te gaan werken. Dat het zoo niet af zou loopen, wist men wel vooruit. Daarvandaan ook dat bij de nachtelijke raz zia die enkele weken later volg de, slechts enkele tientallen het slachtoffer werden. De reis naar Schouwen en Duiveland is voor velen een ware nachtmerrie ge weest. Den nachtelijken tocht, in stroomenden regen, op uitpui lende open vrachtauto's door ge ïnundeerd gebied, langs smalle dijken en wegen, die niet' te onderscheiden waren, omdat zij met de velden een onafzienbare watervlakte vormden, zal nie mand makkelijk vergeten. Tenslotte kwam men op de plaats van bestemming. In een dorpje Westenschouwen werd men in een leegstaand huis ge duwd en moest men maar zien, hoe er den nacht door te bren gen, zonder licht in het' stik donker, het was een uur of twee-drie, kroop en duikelde men over elkaar heen, tot men tenslotte, opeengepakt en op van vermoeidheid, in een arm zalig strooleger in slaap viel. Niet bekomen van de ver moeienissen, was het 's morgens om 7 uur appèl. Temidden van honderden lotgenooten, die hier reeds eerder waren, moest men aantreden en kwam de Cdt. van het' eiland, luitenant Dietrich, de nieuwe slachtoffers monste ren. Lt'. Dietrich, een despoot van de eerste orde. Een jonge mof, die naar willekeur over het eiland regeerde en door ieder een hartgrondig gehaat werd. Hij was een beest. Dat bleek reeds direct. Wie meende, dat zijn gezondheidstoestand te wenschen overliet, moest apart' gaan staan. Het' gevolg was, dat ruim de helft uit de rijen trad. Maar toen begonnen de poppen te dansen. De commandant spuwde vuur en vlam. Deelde hier een trap en daar een stomp uit en stuurde de nieuw-aange- komen direct' naar de haven van Burgh-Sluis om daar een schip met cementen ringen te lossen, alhoewel het de gewoonte was, dat men den eersten dag gele genheid kreeg zich wat in te richten in een der leegstaande huizen van de geëvacueerde be volking. Burgh-Sluis bleef enkele da gen op het programma staan, tot het karwei daar was afge lopen. Toen moest men naar hef strand, zgn. bokken gaan bouwen, waarvoor ploegen van acht menschen gevormd wer den. De bokken bestonden uit- zes cementen palen, ongeveer twee meter lang met een ge wicht van ca. 100 kg. Van drie palen werd op den grondeen driehoek gevormd en op de punten van dien driehoek wer den de andere drie palen opge richt in den vorm van een py- ramide. Het geheel werd met dik ijzerdraad verbonden. Op de punt van de pyramide, kwam een cementen ring, deze werd 'vervolgens volgestort met ce ment, waarin ijzeren pinnen ge stoken werden. Dit geval werd dan later in zee gereden en moest ieder landingsvaartuig be letten de kust te naderen. Voor deze versperringen stonden dan nog palen met' zeemijnen, onder ling door prikkeldraad ver bonden. De beste stuurlui Een der eerste dagen van de werkzaamheden op het strand deed zich een geval voor, dat bij de honderden arbeiders, die het zagen gebeuren, de grootste vreugde verwekte. Het was hoog water en de zee was nogal woelig. In de verte kwamen twee mijnenleggers aangestoomd, die, naar later bleek, langs de kust mijnen moesten gaan leggen. De honderden .palen met mijnen waren niet te zien, zij lagen juist onder de oppervlakte van den zeespiegel, maar men kon toch verwachten, dat de moffen daarmee op de hoogte waren. Een mijnenlegger kwam echter steeds nader en nader. Kletste mijnen vanaf de verschansing in zee en voer steeds meer op de kust aan. De bewakers der arbei ders stonden al te schreeuwen en te roepen en te gesticu- leeren omdat zij wisten dat de boot direct' de lucht' in zou gaan, als hij verder voer. Ook de menschen op het' strand hadden daar erg in en ver kneukelden zich reeds bij het vooruitzicht op een interes sant schouwspel. En jawel hoor; plots enkele knallen, water- en vuurzuilen, moffen- mariniers die in zee duikel- DE WEG TERUG! Door de Politieke Recherche zijn gearresteerd en in het politie bureau ingesloten de SS'ers J. Proveniers, A. v, d. Heuvel en Dina Bokstale, deze laatste is betrokken bij den moord op burgemeester Moonen en Joop Hoffmans. Voorts kunnen wij mededeelen dat zich reeds in gevangenschap bevinden A. Wijkmans, N. den Hartog, H. Brok, Piet van der Hammen. A. Collard, J. Collard, Th. Schoonis. Door de Field Security is in Duitscbland gearresteerd de SS- man J. v. Ark, bewaker in een concentratiekamp. Bedrag vorig nummer f 4713 43 R.K. Jonge Boerenstand Waalwijk f 30 H. T. te V. f 10.— P. J. A., Waalwijk f 10. N. N„ Waalwijk f 10.— f 4773.34 NED. HERV. KERK BAARDWIJK. A.s. Zondag 1 Juli '45 des morgens te 10 uur hoopt D.V. in den dienst des Woords voor te gaan C. C. Addink, Theol. Cand. te Vrijhoeve- Capelle. ORANJEHUIS. Maandagavond had in „de Twee Kolommen" een vergadering plaats ter heroprichting der vereeniging „Ons Oranjehuis" (centrum Waal wijk), welke slechts zeer matig bezocht was. De voorzitter, de heer J. v. Mierlo, sprak in z'n openingswoord daar over zijn spijt uit en stelde voor de vereeniging haar werkzaamheden te doen voortzetten, alzoo te doen herrijzen, waartoe besloten werd. Het bestuur stelde zijn mandaat ter beschikking en de voorz. wenschte om gezondheidsredenen niet meer in aanmerking te komen. Uitvoerig werd over verschillende punten gediscussieerd, als de ver houding tot W. B., samenstelling bestuur, 't recht dezer vergadering om tot bestuurskeuze over te gaan, hoewel dit punt niet op de agenda was vermeld enz. Er gingen zelfs stemmen op het bestuur uit te breiden met of te doen bestaan uit een lid uit elke buurt of wijk in 't centrum, waar zich een wijk-comité vormt. Toen men tot stemming wilde overgaan,'bleek dat een deel der gemeente bij vergissing niet voor deze vergadering was opgeroepen, waarom zij verdaagd werd tot a.s. Maandag op zelfde uur en plaats, als wanneer er gelegenheid zal zijn can- didaten voor 't bestuur in te dienen. OORLOGSVRIJWILLIGERS. Maandag en D;nsdagzijn wederom een veertigtal oorlogsvrijwilligers uit Waalwijk en omgeving naar hunne opkomstcentra vertrokken. VERJAARDAG PRINS BERNHARD. Ter gelegenheid van den verjaar dag van Prins Bernliard zullen de harmonieën St. Crispijn en St. Jan een muzikale rondgang door de ge meente maken. St. Crispijn zal na afloop nog een paar nummers op 't Raadhuisplein geven, terwijl St. Jan 't zelfde zal doen op de muzieknis in v.m. Baardwijk. LEER- EN SCHOEN- FABRICAGE. De leerfabricage is op het oogen- blik zoo gering, dat zij slechts voor 25 pet. kan voldoen aan de meest dringende vraag naar reparatieleder en aan de behoeften van het urgen tieprogramma der schoenindustrie. De productie van zoolleer bedroeg in Mei 20 pet. van de normale capaciteit. De schoenproductie steeg tot 224.000 paar in de laatste maand. Dit is echter nog slechts 15 pet. van de normale maandproductie. Met het oog op de moeilijkheid, waarmede de voorziening der indus trie met grondstoffen gepaard gaat, heeft de regeering bij de Shaef een aanvrage ingediend voor 3,3 millioen paar schoenen. In de Ver. Staten werden door de regeering een half millioen paar schoenen gekocht, die thans op komst zijn. „ST. MICHAEL". De afd. Waalwijk en Omstreken van den Ned. R.K. Politiebond „St. Michaël" is heropgericht. Het bestuur werd als volgt geformeerd A. van den Dungen, Kaatsheuvel, voorzitter; M. van der Sanden, Vlijmen, secr. H. van Berkel, Waalwijk, penning meester; M.. Nijssen, Waalwijk en A. Hellings, Waalwijk, commis sarissen. POLITIEZAKEN. Men heeft ingebroken in de kousenfabriek „Seta". Een poging om de brandkast te forceeren mis lukte. Honderd paar kousen worden vermist. Ten nadeele van den land bouwer A. Sch. te vin. Besoijen werden drie kippen gestolen. KATH. JONGE WERKGEVERS De K. J. W. V. heeft een uitstekend gekozen jaarprogramma samenge steld met een 15-tal lezingen in den geest van den wederopbouw van Nederland op geestelijk, sociaal, economisch en cultureel gebied. Dit jaarprogramma werd Maandagavond geopend met een algemeene inleiding door Dr. Nuy S.J. over het onder werp K.J.W.V., Geest en Werk in Staat en Kerk. Door leden en donateurs werd het vlotte, heldere en leerzame betoog van den gewijden spreker met veel belangstelling gevolgd. COMMISSIE VAN DETAIL HANDEL EN AMBACHT. Het Adviesbureau „Waalwijks Herstel" dat voor den overgangs tijd was ingesteld heeft zijn werkzaamheden gestaakt.. Het comité, dat thans op het punt staat terug te treden, heeft zich in den enz. In een minimum van tijd was de zee overdekt met zwemmende matrozen en wrakhout. De mijnenlegger zat, met een groot gat aan stuurboord, aan den grond. Er is veel gelachen dien dag en de pret was nog grooter toen enkele dagen later twee ber gingvaartuigen, die wilden trachten den mijnenlegger vlot te brengen, eveneens hoog op het strand kwamen te zitten. Men mag dus wel be wondering hebben voor de prestaties der duitsche zee lui. Zoo ging hef leven hier ver der. Iedere dag naar het strand, steeds verder, omdat' men de heele kust' langs werkte. Ten slotte moest men ongeveer 7 a 8 km. loopen, door het losse zand, eer men aan de plaats van bestemming was. Er werd gesaboteerd dat het een lust was. Dat bleek vooral later toen de bokken in zee gereden wer den en zij in vele gevallen uit een vielen, omdat de ijzerdraden verkeerd bevestigd waren. Het werk vorderde slechts lang zaam. Men kon per dag 10 a 12 bokken gereed maken, maar men bracht het' niet verder dan een of twee. De moffen kregen dit door en trachten t'oen de ploegen tegen elkaar op te ja gen. Zij gaven tot' taak tien bokken per ploeg en als die klaar waren kon men naar huis. Verschillende ploegen konden toen de verleiding niet weer staan pakten aan en waren in 3 a 4 uur met hun taak klaar, zoodat zij op konden marchee- ren en den geheelen middag vrij hadden. Men had hen wel gewaarschuwd dat dit' zoo toch niet zou blijven voortgaan. Dit bleek al spoedig, want als een ploeg vlug klaar was, moest zij de anderen, die het kalmpjes aan deden, gaan helpen. Toen zakte al spoedig het tempo weer tot t'wee a drie in een gehee len dag. Ook Zaterdag en Zon dag moest gewerkt worden. Bij het kalme tempo waarin men het deed, was het aan het strand niet slecht. Een soort vacantie en velen zagen er al spoedig zoo bruin als negers uit. Het eten was echter slecht en be slist onvoldoende. Gelukkig wa ren de boeren niet kwaad en verschaften volop melk tegen een schappelijk prijsje. Men at volop fruit uit de verlaten boomgaarden, kreeg bonnetjes van thuis gestuurd en deelde met hen die tekort kwamen. De geest was uitstekend al werd er behoorlijk gekankerd. Al leen verkeerde men in het onze kere over den tijdsduur. Remplacanten. Enkele „zwarte pieten" koch ten een rempla^ant. Dat was een systeem ter verrykihg van de officieren. Deze gaven 'ie mand zgn. ontslag, bij voor keur een man van het eiland. Deze man verklaarde zich dan, tegenover iemand die een rempla^ant zocht, bereid diens plaats in te hemen voor f 500,Ging men daar op in, dan vervoegde men zich bij den Cdt., zei dat die en die je plaats wilde overne men en als dan de formali teiten vervuld waren kon men vertrekken. De Cdt. wist er echter alles van, kreeg vier van de vijf-honderd gulden en kon 'morgen met denzelfden remplaQant hetzelfde spelletje spelen ten opzichte van een andere arbeider, die er vijf honderd gulden voor over had om naar huis te kunnen. Op die manier was het dus een lucratief zaakje. Wat heeft men echter ge lachen t'oen iemand die op deze wijze naar huis ging een paar dagen later weer terug was. Zondagavond was er kerk dienst in een barak in Haamste de. Dat was vijf kwartier loo pen. De moffen brachten 's Zon- dagssavonds het eten echter met opzet een half uur of een uur later, om te verhinderen dat men den kerkdienst zou bijwonen, alhoewel de meesten zich daar door niet lieten weerhouden. De Waalwijkers dachten drie a vier weken te moeten blijven. Er moest aflossing komen. An dere plaatsen bijv. Someren en Asten, waarvan de burgemees ter zelf vrijwillig meegekomen was en bleef, zonden prompt óm de drie weken aflossing. Bo vendien kwamen die menschen niet's te kort en beschikten over groote hoeveelheden eieren, spek, kaas, broodbonnen enz. bijgebracht door hun dorpsbe woners. Er was nog een burge meester in het gezelschap, n.l. Mr. H. Loeff destijds burge meester van Vught', thans van 's Bosch, die was opgepikt, om dat' hij geweigerd had zijn ge meentenaren voorarbeid in Zeeland aan te wijzen. Eindelijk na 5 weken, kwam ook voor de Waalwijkers het bericht dat zij naar huis konden. Zonder leedwezen namen zij af scheid van het eiland, maar toch denken zij nog wel eens, niet zonder genoegen, terug aan dien tijd, die zich vooral ken merkte door puike saamhorig heid en kameraadschap uit zonderingen daargelaten een tijd ook die voor de meesten de eerste kennismaking was met de zee en het strandleven. Zoodat' zij thans, langs hun neus weg, kunnen vertellen t'oen-en- toen hun vacanties te hebben doorgebracht in de badplaats Westen-Schouwen je weet wel, op Schouwen en Duiveland een uitvoerig schrijven tot de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk gewend, met het advies het regionaal contact voor Handel en Ambacht in het district De Langstraat te bevorderen, door over te gaan tot instelling van een Com missie voor Detailhandel en Am bacht, o.m. naar het voorbeeld van Tilburg, Nijmegen en Venlo. In genoemd schrijven wordt gewezen op het regionaal contact van de Langstraatsche industrieën, welk contact men ook voor den midden stand van belang acht. ZWARTE HANDEL. De C. C. D. treedt met kracht op tegen den zwarten handel. Dagelijks worden groote en kleine hoeveel heden goederen van de meest uit- eenloopende soort achterhaald. Het was ook bekend geworden, dat een vrachtwagen van Philips uit Eind hoven, welke regelmatig een fabriek te Waalwijk bezocht om goe deren, die daar reeds tijdens en na de bezetting lagerf opgeslagen, op te halen, door zwart-handelaren gebruikt werd als transportgelegen heid'naar Eindhoven. Deze wagen werd aangehouden en tusschen de lading ontdekte men o.m. pl.m. 100 bossen wortelen, savoyekool, boont jes enz. en ongeveer 40 paar schoe nen. Bij deze zaak zijn verschillende personen betrokken en aan een verhoor onderworpen. Wij vestigen er de aandacht op dat de Waalwijksche firma, waar de opgeslagen materialen door Philips dagelijks gehaald werden met deze aangelegenheid natuurlijk niets heeft uit te staan. RIJWIELHANDELAREN. Alhier is opgericht een „Rijwiel- handelarenvereeniging De Lang straat". Het bestuur werd samenge steld als volgtA. Faro, voorzitter J. van Raamsdonk, vice-voorzitter; J. van Dommelen,secretaris; A. Brok, penningmeester. Reeds 34 rijwiel handelaren traden tot de nieuwe ver eeniging toe. Zij tracht door het onderhouden van nauw contact en samenwerking met de betreffende vakgroep, tot gezamenlijke toewij zing van materialen te komen. Men kon reeds succes boeken door de toewijzing van 500 kettingkasten en jasbeschermers. OORLOGSSLACHTOFFERS. Aanvulling lijst oorlogsslachtoffers. Th. Kelder, echtgen. van Gover- dina de Graaff, 4 Nov. 1944, granaat. Freder. Brouwer geb. 11-11-20 door bombardement in Duitschland 21-6-43. Jan v. d: Heuvel geb. 13-4-'34 door granaat (Duitsch.) 31-10-'44. Gerardus Corstanje geb. 31-l-'26 bij ontsnappingspoging uit Arbeids kamp 10-9-'44. ATHLETIEKVER. „JULIANA". Ook de laatste veldloop van het seizoen, die ditmaal in Drunen werd gehouden, heeft weer goede succes sen gebracht. Vooral Karei de Folter liep weer goed. Hij werd no. 2 in de D.klasse en 4de van heel het parcours. D.klasse K. de Folter no. 2 tijd 13 min. 44 sec. J. Klerx no. 10 E. klasse A. v. Tuyl no. 4 tijd 14 min. 45 sec. J. Moonen no. 5 Jac. v. Hilst no. 7 Er waren deze middag pl.m. 65 deelnemers voor een parcours van 4 K.M. Naar wij vernerriën zal Zaterdag 30 Juni het gemeentelijk natuurbad worden geopend. Zondag j.l. werd onder prachtige weersomstandigheden en groote be langstelling de derde veldloop van Drunen gehouden. De uitslag was als volgt B-klasse 1 G. Leijs Thor Roosendaal 13.9 min. C-klasse 1 P. Acrts S.H.J. Drunen 13.9 min. 2 A. v. d. Brekel Taxandria Oisterwijk 13.57 3 F. v. Run Prins Hendrik Vught 14.6 4 A. J. Vissers S.H.J. Drunen 14.26 5 P. J. Marijne Sprint Breda 14.31 D-klasse 1 M. Boere Thor Roosendaal 13.36 min. 2 K. de Folter Juliana Baardwijk 13.44 3. M. v. d. Ven K. en Kr. Tilburg 14.14 4 P. de Beer K. en Kr. Tilb. 14.14 5 Th. v. Son S.H.J. Drunen 14.17 E-ktasse 1 J. Grootzwagers D.E.S.K. Kaatsheuvel 14.26 min. 2 W. Mimpen D. V. C. Drunen 14.31 3 C. Soeterboek D.E.S.K. Kaatsheuvel 14.37 4 A. v. Tuijl Juliana Baardwijk 14.45 5J Moonen Juliana Baardw. 14.48 De heer P. Aerts kwam in het bezit van den-Drunenschen beker. L.l. Zondag werd op de banen van „De Wets Zonen", bij Pulles-de Wit het jaarlijksche koningschieten ge houden. Het was prachtig weer en de strijd zeer spannend. De uitslag was dat N. van Bladel met 189 punten in 50 pijlen koning werd, terwijl de ex-koning J. van Drunen en H. van Bladel ieder 185 punten schoten. HEUSDEN. Burgemeester Steemers heeft het initiatief genomen om gelden in te zamelen voor het oprichten van een monument, om hiermede de slacht offers van den stadhuisramp te eeren. UDENHOUT. Te Udenhout^ is Zaterdag op 66- jarigen leeftijd overleden de heer Dr. J. L. Lobach. Met den heer Lobach is een bekwaam en geacht genees heer heengegaan, die niet alleen in zijn woonplaats, doch ook in de omliggende gemeente groote bekend heid verwierf. Hij was hoofdbestuurs lid van het Wit-Gele Kruis. SPRANG. Nagedachtenis Jan de Rooij. In een vorig nummer werden in zake de begratenis, en een te stichten monument ter nagedachjenis van Jan de Rooij te Sprang verzocht sympa thiebetuigingen in te zenden aan onderstaand adres. Als gevolg van deze publicatie kwamen reeds vele sympathieke brieven in. Maar ook waren enkele zoo spontaan dat zij reeds geld zonden. Om nu de mogelijkheid van storting reeds te openen is voor- loopig besloten dat, in afwachting van het op te richten comité, aan onderstaand adres gelden kunnen worden gezonden. Of bij de verschijning van dit blad ook mededeeling kan worden ge daan omtrent de begrafenis is op heden nog niet vast te stellen. De verantwoording van de ingekomen gelden zal in dit blad geschieden, J. VAN HERPEN, Vrijhoeve-Capelle B 113 p le Verantwoording gelden Monument J. DE ROOIJ TE SPRANG (inbegr. medestrijder D. Flemming.) Eerste gift ontvangen eenige uren na bezorging van de Echo van N.N. te Sprang f 5. J. L. v. S. te Sprang f 25.— A. VI. te Weert f 10.— le verant. f 40. WASPIK. Onder leiding van den Voorzitter van den Chr. Besturenboud Sprang- Capelle werd alhier j.l. Zaterdagavond eene vergadering gehouden met bouwarbeiders. 0111 te komen tot oprichting van een afdeeling Waspik van den Ned. Chr. Bouwarbeiders- bond. Nadat de Voorzitter de noodzake lijkheid van Chr. Vakorganisatie had uiteengezet, en eenige belangrijke inededeelingen waren gedaan be treffende de C. A. O. voor de bouw bedrijven enz., werd een voorloopig bestuur samengesteld uit de heeren J. P. van den. Broek, Voorzitter; W. C. Boezer, Secretaris; J. Schouten Penningmeester, C. Bakkeren en A. v. d. Broek. De afdeeling zal in besturenbonds- verband aansluiten bij den Chr. Besturenbond Sprang-Capelle, waar voor als bestuurslid benoemd werd de heer W. C. Boezer. De heer C. Bakkeren zal zitting nemen in de commissie voor het T. B. C.-Fonds „Draagt Elkanders Lasten" van den C. B. B. Sprang-Capelle. Heden houdt de Koninklijke Har monie „De Eendracht" een muzikale wandeling door de gemeente des avonds om 8 uur, ter gelegenheid van de verjaardag van zijne K. H. Prins Bernhard. De Harmonie „De Eendracht" te Raamsdonksveer, heeft de 2 laatste Zaterdagen een muzikale wandeling door de" gemeente gehouden, waarbij tevens met het oog op de uitbreiding van 't gezelschap werd gecollecteerd. Deze collecte is een groot succes voor het gezelschap geworden, daar ongeveer f 1100,voor dat doel werden opgehaald. Naast deze collecte hebben twee ingezetenen aan de harmonie „De Eendracht" een draagtrom en een paar schelleboomen geschonken. Het gezelschap hoopt binnen kor- tentijd in vol ornaat en vollediger bezetting to kunnen uitrukken, het welk nog afhankelijk is van den everingstijd. Door de Eerw. Zusters alhier is de reeds zoo bekende huishoudschool heropend, n.l. tot September alleen een 7e klas, met de hoop 0111 na September de 8e klas daaraan te kunnen'toevoegen. Eveneens is het een zeer mooi verschijnsel, dat de Eerw. Zusters thans het studie-program voor de leerlingen hebben kunnen uitbreiden door n.l. de opleiding ter hand te nemen in de moderne i. 'en, "lamcde steno en typen, terwijl ook 111 de toekomst onderwijs gegeven zal worden in lingerie en opleiding tot coupeuse. De meisjes van Geertruidcnbergen uit omliggende gemeenten zullen deze gelegenheid niet voorbij laten gaan. De Christelijke Besturenbond van Raamsdonksveeren Geertruiden- berg kwam Donderdag j.l. onder voorzitterschap van den heer D. Ver hagen in een vergadering bijeen- Na een welkomstwoord aan de leden, 20 in getal, (deze bestaan uit de bestuursleden der verschillende afdeelingen) warden de dooden, waaronder ook gefusilleerde leden van het C.N.V. herdacht. Vervolgens vond een bespieking plaats over de manier waarop men de vroegere af deelingen wederom het best zou kunnen laten fnnctioneeren. Besloten werd tot een krachtige actie door huisbezoek. De volgende, vergadering werd vastgesteld op 5 Juli a.s. Uit betrouwbare bron wordt vernomen dat het postverkeer, dat oorspronkelijk bestond uit een bus lichting per dag, is uitgebreid tot 2 buslichtingen n.l. des morgens 0111 8 uur en des namiddags om 3 uur met ingang van 25-6-45. Burg. Stand. Geboren Gerardus J. G. z. v. van de Korput, Dingeman J, en v. van Groezen, Anna M. Hendrik J. G. z. v. Anemaat, Martinus en v. van Gils, ,ohanna M. Geboren: Jacobus Hendr. z. van Hendrikus Mekes en van Antonia G. Hondijk. Jacoba Maria d. van Cornelis J. van Strien en van Lucia M. de Kievit. Gehuwd Johannes Machieisen, 31 jaren en Elisabeth Maria van den Bosch. Tot kapelaan alhier is benoemd de WelEerw. heer H. van Veghel. DONGEN. Aan de J. A. L. Cowboy-fabrieken alhier werd een bij onder teit her dacht, doordat niet minder dan 28 fabrieksjubilarissen door de directie werden gehuldigd, waar zij 25 en meer jaren in dienst waren. De heer Adr. Ligtenberg sprak de jubilarissen toe en overhandigde '11 gesloten couvert aan de 27 jubilaris sen en een jubilaresse nl. mej. Betje van Loon, die nog een prachtige bloemenmand in ontvangst te nemen. DE BRABANTSE OPERA. Kaatsheuvel kreeg Zaterdag in de Bel Cantozaal de premiere van de Brabantse Opera met „De Apotheker" van Jozef Hay- den en „De Dorpsbarbier" van Johann Schenk, doch Kaatsheu vel heeft deze première slecht gewaardeerd. Nauwelijks een halve zaal ge noot van het sublieme spel, van de geschoolde zang, van de schitterende costumeering en decor van dit fijne esemble. Is onze plaats nog niet rijp voor iets van een beter gehalte dan een revue of een variété-ensem ble Kan ze alleen nog maar geboeid worden door een draak van een drama, waarin onge paste gichelpartijen op de on mogelijkste, vaak pakkende mo menten, 't bewijs leveren, dat' ook daarvoor bij velen de ont wikkeling t'e laag- staat Neen, we geloven ook voor werken met meer culturele waarde zoals ons de Brabantse Opera bood, meer dan genoeg burgerij t'e hebben, doch waar om laten deze hunne belangstel, ling niet blijken, wanneer Kaats heuvel de gelegenheid geboden wordt in eigen huis zoo iets te genieten We menen een Maat schappij van Wederopbouw rijk t'e zijn met een Culturele sectie. y/e zien op andere plaatsen deze instellingen opkomen en hun steun verlenen waar de Brabantsche Opera zich presen teert, omdat daarin juist de ge legenheid geboden wordt het' cultureel peil der bevolking te verhogen. De cut'urele sectie van Wederopbouw is toch mo gelijk nog niet uitgewerkt Doch genoeg. Even terug naar de Brabantse Opera. De weinigen in de zaal hebben genoten; de muzikaal meer ont wikkelden geprofiteerd 't Is geen dilletanten werk wat ons in de Apotheker en De Dorps barbier geboden wordt, 't Is ge perfectioneerd beroepswerk wat Jozef van Gestel en Alphons Eras U bieden Iedere stem is een juweel alleen Eras in zijn steeds gehouden mezza voce iets t'e bescheiden. De zang zo wel in solo als samen uiterst verzorgd. Het' spel in zijn be koorlijke soepelheid een voort durende lust voor de ogen, ver hoogd nog door de prachtige costumering en grime, de schit terende decors en unieke ver lichting. Het accompagnement bij Mej. Thea Cremers in goede handen, zelfs op den door den oorlog slecht' te bespelen vleu gel. Het publiek was enthou siast over 't gepresteerde. De Brabantse Opera gaat een goede toekomst tegemoet. De leiding is bij de heren van Gestel en Eras in goede handen en 't materiaal om iets te bereiken is aanwezig, met hef enthousias me, die een Wederopbouw op cultureel gebied nodig heeft. DE WATERDUIVEL. Zaterdag en Zondag liep de zaal van Apollo vol om „Kunst en Vermaak" die „De Waterduivel" van Jan Grosveld pre enteerde. „Kunst en Vermaak", de vereeniging van alle goede i ?oneelkrachten uit onze plaats bezit de capa citeiten om op tooneel gebied te brengen wat ze wil. De regie is in uitstekende handen, aan ambitie ontbreekt het de spe lers niet. Jammer dat' de keuze niet gelukkig geweest is Waarom zoo'n draak met een opeenstapeling van hartver scheurende onmogelijkheden aan 't publiek opgediend „Kunst en Vermaak" juist bezit de capaciteiten om iets veel be ters te brengen. Kunst en Ver maak heeft als plicht om be dorven smaak van het' publiek te gaan verfijnen. Presenteer iets goeds en ge zult beleven, dat 't publiek leert ook dat' te waar- deeren. Kunst' en Vermaak beeft in zijn optreden met „De k' .proos" en „De Waterduivel'' 'iet pu bliek tot zich getrokken. Aan Kunst en Vermaak is- ge garandeerd ook met werken op hooger peil succes te behalen. Van 't spel niets dan lof. Elke rol niet één uitgezonderd was karakteristiek getypeerd. Zoo dat we geen namen behoeven te noemen. Het' decor en de ver lichting uitstekend in orde. Het klein orkest van de Troubade- ren gaf zeer beschaafde ent'rp- acte muziek. De temperatuur in de zaal was wel iets boven 't vriespunt Kermis 1945. Na een paar jaren van pauze ving Donderdag wederom de kermis aan. In de diverse café's wordt natuurlijk dansgelegenheid geboden evenals in de z alen van Apollo en Bel Canto. Bovendien presenteeren beide ge zelschappen hunne leden groote uit voeringen. Bij Apollo was Donder dag en Zondag „Klaveren Vijf" uit Roosendaal. Bij Bel Canto Vrijdag „De 3 vrolijke Jantjes" en Zaterdag Willem Hart met „De Zwerver". Dames-Gymnastiek. De poging van K. G. V. om een damesafdeeling bij de Gymnastiek club op te richten zijn uitmuntend geslaagd. Behalve de jongeren, meldden zich ruim 40 ouderen aan. Dinsdagavond is de eerste training gehouden. Verjaardag Prins Bernard. Bij gelegenheid van de verjaardag van Z. K. H. Prins Bernard zal de Harmonie „Apollo" een muzikaie wandeling maken om 10.30 v.m. De Zangvereeniging „Bel Canto" geeft om 4 u. n.m. een Nationaal Matinée in de zaal voor iedereen toeganke lijk. Bij die gelegenheid zal het Mannenkoor „Hollands Glorie" van Rich. Hol uitvo ren.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2