WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT NU OF NOOIT MAANDAG 2 JULI 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 40 DIVERSE BERICHTEN. Begrafenisplechtigheid J. de Rooij te Sprang. KORTE BERICHTEN. BEVRIJDINGSFEESTEN TE SPRANG-CAPELLE. DE ECHO VAN HET ZUIDEN Hoofdredacteur Uitgever JAN TIELEN Redacteur: J. A. A. VAN DEN DUNGEN Vi Abonnementsprijs: 15 cent per week; f 1.95 per kwartaal Drukker: WaalwIJksche Stoomdrukkerij Antoon Helen Kennummer 2483 Ontelbare malen zijn deze woorden reeds gesproken. Zij hebben geklonken vanaf den oorsprong der tijden en in alle talen, telkens wan neer het leven een beslis send tijdstip nadert en men met verbetenheid naar den nieuwen weg zoekt, die verder naar de toekomst voeren zal. Het is door de worsteling der menschen, den strijd om het bestaan, den eeuwigdurenden kring loop van strijd en tegenslag, het bewustzijn dat het zóó niet verder kan, dat ons deze woorden in den mond gegeven worden. Zij zijn de laatste aansporing om stand te houden en alle krachten bij te zetten om het gestelde doel te berei ken. Nu of nooit. Als het thans niet lukt, zal het nooit meer lukken, dus het moet gebeuren. Nu of nooit, het zijn de woorden, waar mede H. M. de Koningin Haar radiorede van Woens dagavond besloot en zij vonden hun synoniem in het slot van de rede van den minister-president prof. ir. W. Schermerhorn er op of er onder. Deze simpele woorden duiden, duidelijker dan wat ook, aan, dat ons land voor een beslissing in zijn historie staat, als wel haast nooit tevoren. Het verleden kent tal van beslissende momenten, die den loop der geschiedenis en het lot van een volk bepaald hebben. Vaak wa ren zij, op dat oogenblik, als zoodanig niet te onder kennen, maar kon men eerst na vele jaren de juiste waar de van een historisch oogen blik bepalen. Thans staan wij weer voor een mijlpaal in de geschiedenis van ons vaderland, waarbij de be slissing voor onze toekomst vallen zal Thans zal worden uitgemaakt, hoe ons land zich in de eerstkomende jaren ontwikkelen zal. Thans zal worden beslist of onze toekomst er eene zijn zal vol beloften, als de kostbare vruchten van onzegbaar leed en lijden, of dat zij het aan zien zal krijgen van een on vruchtbaar mijnenveld, als gevolg van de erbarmelijke erfenis, die de moffen hier hebben achtergelaten en waarvan wij ons niet los konden maken. Toen de vreugde over de bevrijding eenigszins geluwd was, blikte men in die eer ste dagen vol vertrouwen voorwaarts, in de vaste over tuiging, dat thans alles wel in orde zou komen Men steunde op uitspraken en beloften, in het verleden gedaan en vol idealisme ging men aan den arbeid voor den opbouw van het va derland. In die eerste dagen hoorde men niet kankeren. Iedereen was vol goeden moed, hoopvol gestemd, met de beste verwachtingen voor de toekomst Langzaam zakte echter dat eerste jeug dige enthousiasme van een herboren volk. Het werd verstikt in een vloedgolf van onbegrijpelijke voor schriften, elkaar tegenspre kende richtlijnen, adminis- tratief-technische moeilijk heden en bureaucratische opvattingen. Waar men met vasten wil en jeugdig vuur aan den heropbouw begon nen was, verslapte het door zettingsvermogen in den uit- puttenden tocht van het kastje-naar-den-muur en werd het vuur gedoofd on der den stortvloed van pa pier-lawinen ondanks pa- pierschaarschte die men had te doorworstelen, voor aleer men tot de ontdek king kwam, tóch nergens medewerking te kunnen krij gen. Het eigen persoonlijk initiatief werd geremd en den kop ingedrukt. De men schen werden ontevreden er werd gesproken van ar- beidsschuwheid, maar men vergat dat men deze zelf in de hand werkte. De belof ten van een snelle en krach tige zuivering werden niet nagekomenhet publiek werd door onvoldoende voorlichting van overheids wege aan de pers, in het onzekere gelaten en tastte daardoor in het duister over tal van onbegrijpelijke maat regelen. Daardoor ontston den gehuchten, die fataal hadden kunnen worden voor ons volk. De kankerzucht die toch altijd in ons volk sluimerende is werd opnieuw levendig en vierde hoogtij. Er werd gekankerd op alles en allen en vaak niet zonder grond. Ons volk werd weerbarstig én opstan dig, er groeide een gevaar lijke mentaliteitmen begon reeds eigen rechter te spe len, omdat de Tribunalen hun taak verzuimdende ontevredenheidgreep steeds verder om zich heen en sleurde ons volk mee naar een gevaarlijken afgrond. Zoo ver zijn we thans gekomen. We staan voor dien afgrond en elke stap verder kan noodlottig wor den, omdat de massa dan niet meer te stuiten zal zijn Ons land verkeert in een gevaarlijken toestand. Deze heeft zich langzaamaan ont wikkeld, maar men hoeft slechts om zich heen te zien en men kan het overal con- stateeren. Andere landen hebben in deze na-oorlog- sche periode met dezelfde moeilijkheden te kampen gehad. Wij behoeven slechts te wijzen op België en Grie kenland. Alleen met de uiterste krachtsinspanning zal men hier kunnen voorkomen dat wij hetzelfde droeve beeld te aanschouwen krijgen. De oud-illegale werkers hebben niet voor niets alarm gesla gen en gewezen op den noodtoestand, waarin wij zijn komen te verkeeren. Ons volk verwacht thans daden. Krachtige daden, waaraan het weer houvast zal krijgen en waardoor het zich weer zal willen laten leiden, omdat dan bewezen wordt, dat men het met ons goed voor heeft en men ernst maakt met den weder opbouw. Het nieuwe kabi net heeft zich aangediend onder het motto „Herstel en Vernieuwing". Dit motto moet worden de vaan, waar achter het geheele Neder- landsche volk zich scharen kanin dichte rijen achter een regeering, die ons over onze moeilijkheden heen zal moeten helpen. Zij zal daar om daden moeten toonen. Daden, welke zonder veel gepraat tot stand komen, maar toch duidelijk spreken tot de massa, Het is nog niet te laat, maar meer dan ooit geldt thans het parool Nu of nooit, want anders gaat het niet er op, maar er onder l Wij gaan nu de beslis sing tegemoet en het zal er voor ons land droevig uit zien als deze verkeerd uit mocht vallen. De taak die ons wacht, aldus H. M. de Koningin, en de verant woordelijkheid ten opzichte van het vaderland en het koninkrijk is ontzaglijk groot. LANDBOUWWERKTUIGEN. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat voor de uit Engeland en Amerika geïmporteerde landbouw werktuigen' thans aankoopvergun ningen worden afgegeven door de Rijkslandbouwconsulenten. De landbouwers die in het bezit zijn van een dergelijke aankoopver gunning kunnen zich ter verkrijging van het daarin vernoemde werktuig wenden tot hun normalen leveran cier. Voor zoover deze leverancier niet is bevoorraad, dient deze zich met de aankoopvergunning te wenden tot de hem bekende importeurs. HERSTEL TREIN VERBINDINGEN. De Ned. Spoorwegen hebben hard gewerkt aan het herstel van het ver keer. Men hoopt, dat op 1 Augustus de verbinding Nijmegen-Culemborg- Utrecht gereed zal zijn. De verbinding Utrecht-Den Bosch en de verbinding met het Zuiden over den Moerdijk kunnen nog dit jaar hersteld zijn. Op 1 Sept. worden de lijnen Am sterdam—Haarlem en R'dam—Den Haag weer in gebruik genomen. (H.N.) HET HERSTEL VAN DE MOERDIJKBRUGGEN. Thans is het werkprogram bekend geworden voor het herstel van de beide Moerdijkbruggen. De Rijks waterstaat repareert de 4 vernielde spanningen van de verkeersbrug, de dienst Weg en Werken van de Neder- landsche Spoorwegen herstelt de Spoorbrug en maakt tegelijkertijd dubbel spoor over deze brug. Voor de spoorbrug zullen 4 over spanningen worden afgestaan in bruikleen aan de verkeersbrug, waar door deze sneller zal zijn hersteld. Onderwijl worden de oorspronkelijke spanningen gerepareerd. Deze bullen ongeveer tegelijkertijd klaar zijn met de peilers en nieuwe, uitgebreide landhoofden van de spoorbrug, welke dan de geleende spanningen weer terug krijgt. BINNENKORT THEEBON. Binnen 14 dagen zal 'n bon worden aangewezen ter verkrijging van 25 gram thee. Dit rantsoen is bedoeld voor 14 dagen. De bon zal alleen geldig worden verklaard in de pro vincies Limburg, Noord-Brabant, Zeeland en het gedeelte van Gelder land, waar tot nu toe geen thee werd verstrekt. WELDRA MEER BROOD? Naar het Limburgsche Dagblad van bevoegde zijde verneemt ligt het in de bedoeling om op korten termijn het broodrantsoen opnieuw te ver- hoogen en wel op 2800 gr. per week. „ZWARTE BOOTEN" NAAR ROTTERDAM. De Firma van der Schuyt uit Rotter dam laat om den dag twee stoom- booten varen van Rotterdam naar 's Hertogenbosch en omgekeerd. De belangstelling voor deze verbinding is met den dag groeiende. De beide booten zijn propvol met vogels van zeer diverse pluimage repatrianten, die belast en beladen naar huis willen moeders met kinderen, die in het Zuiden denken tot rust te kunnen komen, lieden, die op een of andere wijze in het Zuiden a big business denken te kunnen doen. Vandaar, dat de booten in den volksmond reeds „zwarte booten" worden ge noemd. De booten zijn zelden voor tien uur 's avonds te 's Hertogenbosch, door het oponthoud aan de sluis te Andel, die door de Duitschers ver nield is en waar men uren lang op het getij moet liggen wachten. Er zijn booten aangekomen met drijfnatte menschen, die dan tegen iniddernachterlijk uur logies moesten gaan zoeken. Zoo zwieren de men schen langs een tiental kleinere lo gementen, waarover ze onder leiding van de politie gedistribueerd worden. (A.A.) FRANCISCO BEËINDIGD. Bij het sluiten der conferentie te San Fransisco heeft president Tru man een rede uitgesproken. Hij zij o.m. Er is nu een overwinning behaald op den oorlog zelf. Hadden wij dit handvest enkele jaren geleden gehad, dan zouden millioenen, die nu ge- sueuveld zijn in leven zijn gebleven, De volkeren kunnen als mannen hun geschillen onder de oogen zien; dat is de essentie van de democra- De woorden van Professor Schermerhorn kunnen wij hierbij aan laten sluiten, toen hij zeidehet gaat niet om de eenvoudige leuze dat alles anders moet wor den, maar het betreft hier een herstel van het diepe besef van goed en kwaad. Het gaat om het scheppen van nieuwe vormen van waarden, die steeds het Nederlandsche leven be- heerscht hebben. Zoo is het ook inderdaad. Het wan trouwen is in ons volk wak ker gemaakthet ziet ach terdochtig rond zich heen en gelooft niets meer van de mooie dingen, die men het vertelt. Het vertrouwen moet herwonnen worden. Alleen door daden kan men dit bereiken. Nu of nooit 1 tie, de voorwaarde voor het behoud van den vrede. Uit dit conflict zijn krachtige mi litaire volkeren naar voren gekomen, die echter geen misbruik mogen maken van hun macht. Zij moeten het voorbeeld geven van internatio nale rechtvaardigheid, die de hoek- steen is, waarop het handvest rust. Wij hebben een machtig instru ment om den vrede te bewaren. In dien wij daarin falen, zullen wij allen verraden die gevallen zijn en zullen millioenen, die nu leven, sterven. MEER VERKLARINGEN OMTRENT HITLERS DOOD. Verschillende Engelsche bladen publiceeren verklaringen van Hitiers chauffeur Eric Kompke en van Her man Karnau, lid van Hitiers lijfwacht, waaruit zou blijken, dat Hitier en Eva Braun zichzelf zouden hebben doodgeschoten in den schuilkelder onder de Rijkskanselarij te Berlijn, ofwel, zooals Karnau beweerd, dat prof. Stumpfecker beide vergiftigd zou hebben. Beide verklaringen stemmen in zoo verre overeen dat zij gezien zouden hebben, dat beide lijken, met benzine overgoten, in den namiddag van den eersten Mei, buiten een der uitgangen van den schuilkelder lagen te bran den. Beide.zijn zeer pertinent in hun verklaring, dat zij in de dooden Hitier en „Frau Hitier" herkend hebben. (A.A.) Duitsche soldaten keeren naar hun land terug alsof zij zelf den oorlog gewonnen hebben. De leden van de geallieerde be zettingstroepen ergerden zich voort durend over, wanneer zij zien, hoe duizenden door hen vrijgelaten Duitsche soldaten met gejuich door de bewoners van hun land begroet worden, alsof zij zelf den oorlog gewonnen hadden. Aan beide zijden van de .wegen staan vrouwen eb kinderen uitbundig met zakdoeken tegen hen te wuiven, en zeer vaak daalt een regen van bloemen op hen neer. Zelfs levensmiddelen worden in de auto's geworpen. Daarbij komt nog, #dat zij op Amerikaansche en Britsche wagens vervoerd worden en dat de geallieerden al' die soldaten moet voeden!- Welk een schrille tegenstelling met de uit de Duitsche kampen bevrijde geallieerde krijgs gevangenen en buitenlandsche ar beidsslaven, die hongerig gn voor een groot gedeelte maar te voet moesten probeeren uit Duitschland weg te komen. Het lijkt soms wel, of het de omgekeerde wereld is. (A.A,) POLEN NAAR HUN VADERLAND TERUG. Alle Polen, wier democratische gezindheid buiten twijfel is, zullen door de nieuwe Poolsche regeering van nationale eenheid verzocht wor den naar Polen terug te keeren, zoo schrijft Stefan Litauer in de „News Chronicle", Mikolajczuk, technische adviseur op de conferentie te Moskou is met belangrijke mededeelingen naar Londen komen vliegen en heeft verklaard, dat alle in ballingschap levende Polen daarginds gebruikt worden, om aan den wederopbouw van het land inee te werken. De Engelsche bladen juichten dit toe. „The Times" vestigt er de aan dacht op, dat Rusland, voor tenminste zoo langen tijd als zijn legers in Midden-Europa staan, zal moeten waarborgen, dat de Poolsche regee ring in staat is orde te bewaren, en dat geen Russische acties op Pool- schen bodem geduld zullen worden. Een van de meest moeilijke kwesties van Groot-Brittanië is, wat er ge beuren moet met' het groote aantal Poolsche strijders en burgers, die op Britsch grondgebied aan de Britsche gewapende macht verbonden zijn. Sommigen hunner hebben verklaard niet naar Polen terug te willen kee ren, en het zou in strijd zijn met de Britsche tradities, om hen er toe te dwingen, vooral waar het menschen betreft, die onversaagd voor de zaak der geallieerden hebben gestreden. Aan den anderen kant zullen veel bezwaren van vroeger, thans uit den weg geruimd zijn. (A.A.) POSTVERKEER. Ter wijziging en aanvulling van de mededeeling betreffende het post verkeer in ons vorig nummer, geven wij hier de verdere regelingen. 1. Met ingang van 25 Juni is in het binnenlands verkeer de gewone aan- teekening van stukken, al dan niet verrekening toegestaan. Brieven met aangegeven waarde moge derhalve nog niet ter verzen ding worden aangenomen. 2. Ter wegneming van gerezen twijfel worc&voorts medegedeeld, dat in het interfocaal verkeer voorloopig uitsluitend worden verzonden: brie ven t. m. 200 gram, briefkaarten, for mulieren voor adreswijzing, kennis geving van overlijden. In het lokaal verkeer, waaronder in dit verband is te verstaan, het ver keer binnen den bestelkring van het kantoor ter post bezorging en in het ressort dit laatste voor zoover gelegenheid tot vervoer bestaat, zijn evenwel alle soorten stukken toege laten zonder beperkingen behoudens dat voorhands aan een gewichtsgrens van 500 gram dient te worden vast gehouden. In het locaal verkeer kunnen der halve stukken gefrankeerd bij abon nement en te bestellen huis aan huis worden behandeld. 3. Verder zijn de postwisseldienst en de quitantiedienst in het binnen- landsch verkeer met ingang van 2 Juui 1945 volledig hervat. 4. Aan verzoeken tot expresse bestelling van stukken mag voorals nog niet worden voldaan. 5. Voor zoover in de drie Zuide lijke provincies reeds een ruimer postverkeer is ingesteld, brengt het bovenstaande daarin uiteraard geen verandering. Zooals elders in dit blad in de advertentie is vermeld, zal de plechtige teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Jan de Rooij plaats heb ben op Zaterdag 7 Juli a s. des nam. 2 uur. Op dat tijdstip (precies) zal in de Ned. Herv. Kerk aldaar een lijkdienst wor den gehouden, waarin Ds. Sirag, Ned. Herv. jpredikant aldaar, de lijk rede zal uitspreken. Van uit dit kerkgebouw zal dan de verdere begrafe nis plaats hebben. In 't nummer van Vrij dag zullen nadere aan wijzingen gegeven wor den over de verschillende ordemaatregelen of ver dere mededeelingen ver zocht wordt daaraan de noodige aandacht te be steden. Vereenigingen of in stanties die dit wenschen, kunnen zich officieel doen vertegenwoordigen, maar moeten dan daarvan ui terlijk Vrijdag a s ken nis geven aan onder staand adres en gelieven ook de e.v. aanwijzingen goed te lezen. Het behoeft verder geen betoog dat de geheele bevolking van de Lang straat, die daartoe gele genheid heeft, tegenwoor dig is om deze begrafenis tot een groote hulde aan dezen held te maken. Namens G.O.I.W. district Langstraat, J. van Herpen Vrijh.-Capelle. De Groningsclie bladen melden, dat Mr. J. Linthorst Homan, oud- commissaris der Koningin te Gro ningen een belangrijke regeerings- opdracht. verband houdende met bet annexatie-probleem, heelt aan vaard. De oud-burgemeester van Eind hoven de NSB er Dr. H. A. Pulles is gearresteerd. Ook de oud commis saris van politie te Eindhoven \A/. Dijs is te Hilversum gearresteerd en Maandag jl. nanr t gevangen kamp te Vught overgebracht. Tegen dezen oud chef van de Philipspolitie zijn ernstige beschuldigingen in gebracht. A.A Naar het Brab. Nieuwsblad verneemt kan over enkele weken een nieuwe regeling worden ver wacht ten aanzien van de textiel, waarbij op zeer bescheiden schaal voor iedereen textielgoederen zullen verkrijgbaar worden gesteld. Deze regeling zou 15 Juli a s. ingaan. De handel zal daarbij in zijn geheel worden ingeschakeld, hetgeen be- teekent. dat de taak der centrale magazijnen hierdoor komt te ver vallen. Van de 850 locomotieven, die wij rijk waren, hebben wij er nog 165 over. Ongeveer 400 Engelsche en Amerikaansche locomotieven zijn daarnaast in ons land in gebruik. Wat de wagons aangaat. We hadden er 30.000. Nu hebben wij èr n6g 3500. de meeste echter ge leend van Frankrijk en België. De rest hebben de moffen gestolen. H. M. de Koningin heeft Donderdag haar eerste bezoek aan Amsterdam gebracht. Can. troepen hebben voor H. M. ge paradeerd, waarbij dé generaals Foulkes en Crerar aanwezig waren. De ontvangst van H. M. was overweldigend. De versiering der stad was zoo indrukwekkend, dat een buitenlandsch journalist verklaarde zoo iets noch in Brus sel, Parijs of waar ook te hebben gezien. H.M. hechtte een krans aan 't monument op de plaats waar z.g. patriotten werden vermoord. In den Haarlemmermeer zijn bij de boeren enorme voorraden textiel en andere goederen in beslag genomen, die zij in ruil voor levensmiddelen hadden op geslagen. Het Can. leger heeft een totaal verlies geleden van 102.954 man, waaronder 30 000 dooden en 2800 vermisten. Luzon is heheel bevrijd, deelde Mac Arthur Donderdag mede. Er zijn 113.000 Jappen ge sneuveld en duizenden zijn ge vangengenomen. De Amerikanen verloren 4.000 man aan dooden en vermisten. Te Amsterdam zijn bij een razzia op zwarte handelaren 234 arrestaties verricht. Mudzakken Belg. shag, groote geldsvoor- raden meestal in kousen en schoenen verborgen vielen de politie in handen. Samenwerkende fabrikanten kringen hebben een verzoek tot den minister van waterstaat ge richt, waarbij aangedrongen wordt op een betere verbinding van het Zuiden met 't Noorden en 'wel via een brugverbinding Hedel en Vianen, daar de route over Nijmegen en Arnhem teveel tijd en benzine kost. Herdenkingssamenkomst. Aan den vooravond en ter inlei ding van de bevrijdingsfeesten in onze gemeente werd j.l. Donderdag avond in liet Ned. Herv, Kerkgebouw te Sprang een herdenkingssamen komst gehouden waarin als sprekers optraden Ds. A. Sirag en Ds. J. I. C. Westera. J Het kerkgebouw was tamelijk bezet, toen Ds. Sirag de samenkomst opende en liet zingen: Dankt, dankt nu allen God. Na het lezen van Ps. 66 en gebed zegt Ds. Sirag dat wij de bevrijding willen herdenken en de vraag op komt „Waarmede zullen wij met onze vreugde en blijdschap heen gaan" dan denkt de Eerw. spreker aan het „Wilt heden nu treden voor God onzen Heere". Daarom heeft het feestcomité deze samenkomst op haar feestprogramma geplaatst en als ieder zich houdt aan het feest programma, dan zullen er geen buitensporigheden plaats vinden. Ds. Sirag wil voor deze gelegen heid wijzen op twee plaatsen uit Gods Woord, n.l. Daniël 4 30, waar Nebakadnezar zegt: „Is dit niet het Babel dat ik gebouwd heb" en Openbaringen 18:2: „Zij is gevallen, het groote Babyion". Met dien naam, Babel, duiden wij ook het Nazirijk van Hitier aan, duivels en anti-goddelijk in al zijn uitingen. Tot schande moet spr. opmerken dat nog velen van hen die met dit groote Babel gehoereerd hebben vrij rond loopen. Als dood arm volk zijn wij uit dezen oorlog gekomen. Dan schildert de Eerw. spr. het eiland Patmos, waar door Johannes te zien wordt gegeven dat eens aan alle anti-goddelijke macht een einde komt, en wat wij eens zullen kunnen zeggen van alle aardsche machten, kunnen wij nu al zeggen van Duitschland. Als wij vragen, hoe is dit gegaan, dan zijn er die zeggen door de geallieerden en zij hebben gelijkwij brengen deze bevrijders ook onze hulde, maar toch hebben deze voor één strateeg te weinig oog en dat is God. Hij is liet die deez' vernedert en dien verhoogt. Daarom Hem in de eerste plaats onze dank en hulde. De offers zijn te zwaar geweest om dronken te feesten Ds. Sirag hoopt dat niemand daaraan zal meedoen, maar geen feest zou on dankbaarheid zijn tegenover Hem, Die ons verloste! aldus de eerw. spreker. Dit Babel is gevallen, maar liet Babel blijft in deze wereld tot den jongsten dag. De eindoverwin ning tegenover alle machten die zich v tegen God verzetten is voor den Christus. Dat herrijzend Nederland dan de zijde van Christus kieze. Na het zingen van „Wilt heden nu treden", verkrijgt Ds. Westera het woord, die na het lezen van een gedeelte van Ps. 106. zegt, dat deze psalm geschreven is om te gedenken en dat doen wij vanavond ook. en dan denken wij niet alleen aan de bevrijding, maar ook gaan onze gedachten terug naar de 5 jaren van bezetting. Vergeet niet de slagen waarmee God geslagen heeft, ook niet op het feest, opdat dit feesteen waardig feest zij. Wij moeten ook toezien op hen die de dankbaarheid aan God niet kennen. Waardig ge denken van onze bevrijding zijn wij schuldig, maar geen wilde vreugde, zegt Ds. Westera. Zij hebben de bevrijding niet verdiend niet alleen de N.S.B., maar velen van ons niet, die niet behulp zaam waren bij het verleenen van onderdak enz. Wij gaan een tijd tegemoet van hard werken en groote ontberingen, maar daarbij mogen wij nooit ver geten dat God ons bevrijd heeft. Herdenken van onze bevrijding verplicht ons ons leven aan Hem te wijden. Wij zijn bevrijd, maar in Indië is de strijd nog. Dat moeten wij indenken en dan zullen wij begrijpen dat er zijn die niet kunnen feesten. Wij herdenken onze be vrijding op den verjaardag van Prins Bcrnliard, die door zijn voorbeeld de band aan Oranje sterk heeft gemaakt. Het drievoudig snoer: „God, Nederland en Oranje", moge in de toekomst sterk zijn. Wij vieren feest niet om het feest zelf, maar bij het gedenken aan de offers die ge bracht zijn, moeten wij zelf bereid zijn offers te brengenals wij niet staan zooals zij stonden, dan is ons gedenken onwaarheid en leugen. Ons gedenken zij trouw aan onze geëerbiedigde Vorstin, die in de jaren van strijd dicht bij ons volk geleeft heeft, aldus besloot Ds. Wes tera en verzocht tenslotte staande het le en 6e couplet van het Wil helmus te zingen. Herdenking Jan de Rooij. Ter opening van de bevrijdings feesten had Vrijdagmorgen om 7 uur

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1