ONZE KRACHT. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT WIN DE VREDE MEE! VRIJDAG 6 JULI 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 41 KORTE BERICHTEN. DIVERSE BERICHTEN BEGRAFENISPLECH TIGHEID JAN DE ROOIJ. LIEVE BILL. DE ECHO VAN HET ZUIDEN Hoofdredacteur Uitgever JAN TIELEN Redacteur: J. A. A. VAN OEN OUNGEN Abonnementsprijs 1 5 cent per week I 1.95 per kwartaal Drukker: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tlelen Kennummer 2483 De oorlog en de vijf lange bezettingsjaren hebben ons volk zwaar getroffen. Moeizaam trachten wij ons uit den langen lijdensgang op te heffen, terwijl de sporen van een nabij ver leden ons nog terneerdrukken. De lasten zijn zwaar, onze volks kracht' werd gehavend, ons be zit gestolen, geplunderd of op zettelijk vernield. De bezetters lieten een materieelen chaos achter, maar ook moreel en geestelijk zijn we niet' zonder kleerscheuren uit den strijd te voorschijn gekomen. Het is vooral deze laatste erfenis, welke ons de meeste zorgen baart'. Wij hebben daarover reeds meer geschreven. Ons volk zoekt en tast nog in het rond om zijn oude zeker heid en zelfvertrouwen terug te vinden. Het is daarin nog niet geslaagd. Men hoort' mopperen en klagen over duizenden din gen. Dit deugt' niet', daar man keert wat aan en dat is niet in orde. Zoo hoort men praten. De menschen weten overal wat op aan te merken. Vaak niet zonder reden, voelt men zich verongelijkt of onrechtvaardig behandelt. Die nieuwe regeering zal ook wel weer niets worden, zegt men; en die zuivering krijgt men toch nooit voor elkaar en waarom krijgen de duitschers meer eten dan wij en waar lijkt het op dat men zooveel voed sel laat bederven enz. enz. Over al heeft men wat op aan te merken en de critiek ligt' ons vooraan in de mond. Soms lijkt het er ernstig op, of ons land alleen bestaat uit menschen, die niets anders meer kunnen, dan tegenover elkaar hun gal uit spuwen en van iedereen en alles leelijk doen. Men kan dit' mis schien een beetje overdreven vinden, maar in groote lijnen is het niet anders. Men zal ons dan vragen: Is er dan niets meer bij ons dat deugt Gelukkig dat we daarop een geruststellend antwoord kunnen geven. Een der karaktertrekken van ons volk is onaangetast geble ven: de liefde voor ons Vorsten huis en voor onze geëerbiedig de Koningin. Wij hebben in het' Zuiden het laaiende enthousiasme gezien in steden en dorpen, toen Hare Majesteit weer voor het eerst' den vaderlandschen bodem be trad. Het volk was dol van vreugde. Op groot'sche en in drukwekkende wijze werd onze Vorstin vorige week in Amster dam verwelkomd en een En- gelsch oorlogscorrespondent verklaarde nog nimmer een der. gelijk enthousiasme te hebben meegemaakt. Prinses Juliana werd toegejuicht en bejubeld, waar Zij ook kwam. Met' Prins Bernhard was het' precies zoo. Half Den Haag liep uit, om Hem te zien. Straks zal Prinses Juliana met de drie Prinsesjes terugkomen uit' Canada. Wat zal dat een vreugde geven, als het Nederlandsche volk dan in de gelegenheid gesteld wordt deze Koningskinderen te begroeten. Vergeten worden alle tegenstel lingen, alle beproevingen en zorgen, alle kommer en erger nissen. De menschen die giste ren nog hun mond vol hadden over dit en over dat, staan nu vooraan in de rij. Reeds uren stonden ze er om straks een glimp te kunnen opvangen van een der leden van het Oranje huis. Zij schreeuwen hun kelen heesch en worden overmand door ontroering als Hare Majes teit' vriendelijk wuivend pas seert. Op zulke oogenblikken voe len wij sterker dan ooit, den band die ons Nederlanders met ons Oranjehuis bindt. Dan vor mer wij de groote eenheid, in onze onwankelbare trouw aan Oranje. En dat is het ook, dat ons de toekomst minder somber tegemoet doet' zien. Als volk staan wij sterk in onze verbon denheid met Oranje. In de zwaarste en moeilijkste oogen blikken van ons bestaan, hebben wij steeds op Oranje kunnen rekenen. Als een Moeder was Koningin Wilhelmina voor Haar volk. Dieper smart' dan wij pei len kunnen, moet zij gevoeld hebben, in de lange jaren van scheiding. Zwaar moeten die jaren haar gevallen zijn, waarin zij het leed van geheel een volk heeft meegeleden. Zij is de sterke vrouw geweest. The strong man of Holland is Queen Wilhelmina, zegt men in Engeland niet zonder reden. Toen Haar huis in Engeland, bij een bombardement getroffen werd, heeft zij met den last van haar vier en zestig jaren zelf aan het opruimingswerk deelgenomen.Zij, Koningin der Nederlanden, zoo schreef de Gelderlander in October 1944, die voor ettelijke jaren een Rijk bestuurde van millioenen onder danen, die wij kennen van oude foto's als zij met praal en statie naar de opening der Staten- Generaal reed, Zij heeft in moei lijke uren Haar plicht gedaan, elke vrouw en man in Neder- lar d ten voorbeeld. Zij is oud geworden. Het is of de laatste zware jaren Haar gestalte iets hebben doen slin ken; zij heeft nameloos geleden door de scheiding van Haar volk, door het ver-verwijderd zijn van Haar dochter en kinde ren. Zij heeft Haar lot gedragen zooals geen andere vrouw; zij heeft gewerkt en versaagde niet in de zwaarste oogenblikken. Dat is onze Koningin Wilhel mina, door heel ons volk bemind en in onwankelbaren trouw met' Haar verbonden. Niet zonder reden, hebben de moffen ge tracht onze trouw aan Oranje te breken. Zij hebben onze Ko ningin belasterd en verguisd en getracht het volk van Haar af te trekken. Het is hun niet ge lukt. Wij klagen en kankeren en mopperen, daar zijn we Neder landers voor. Maar we jubelen en juichen en zingen en verge ten al het andere, als wij onze trouw betuigen aan ons Vorste lijk Huis. Daarin schuilt de groote kracht van ons volk. Dat is onze eenheid en met het voorbeeld van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina voor oogen, zullen wij weer herrijzen. Ondanks alles. Toen in het jaar 1940 een horde barbaren ons geliefde en mooie land pas gestoken in een nieuw voorjaarskleed van jong gras, jonge bloemen en jonge bloesem binnenviel, konden wij daaraan materieel niet veel tegenstand bieden. Onze Nederlandsche jongens streden dapper, zij deden wal' ze konden doen te land, te water en in de lucht en zij stonden t'oen ze moesten capituleeren, met gebalde vuisten te huilen bij hun stukken. Zij gehoorzaamden, ze wa ren soldaat zij gaven hun wapens af, noodgedwongen, maar tóén op dat' uur wisten we het, voelden we het allen, zei den we het': Je hebt voorloopig overwonnen, mof, maar je gaat er aan! Het kan vijf, het kan tien, het kan twintig jaren du ren, maar je gaat er aan, want moreel zijn we niet verslagen! Onze geest blijft Nederlandsch én Christelijk. Materieel kunt ge nu over winnen, moreel zijn we niet te verslaan. Dank zij d$ hulp van onze geallieerde vrienden, overwon nen we den vijand en deze ligt nu verpletterd, machteloos. Zooals ónze jongens in Mei 1940, staan nu, 5 jaren later, S.S.'ers met verbeten gezichten bij het schamele overschot van hun eens zoo prachtige oorlogs uitrusting. Zij zijn overwonnen en hooren het' in hun hoofd ha meren, steeds door: Capitula tion: das Ende Zal het het Einde zijn Zeker, wij hebben de oorlog glpnsvol gewonnen, doch we moeten thans alle krachten in spannen om de vrede t'e win nen. Er zal voor gevochten moeten worden om ook de vrede te winnen. Zijn we daarmee bezig? De vijand overviel niet alleen ons grondgebied. Vijf jaren lang deed hij hardnekkige aanvallen op onze ziel, op onze geest, op ons moreel. En is het hem niet gelukt hier en daar een deuk t'e béu ken, een lek te slaan Dat is hem gelukt, helaas. Om de vrede te winnen zal het noodig zijn met spoed die deuken te herstellen en onmid dellijk die gaten te laten vul- caniseer'en. Want: De Vrede zullen we al leen kunnen winnen indien we een nieuwe maatschappij kun nen bouwen met' Christus' geest er in. Let wel, niet alleen met de geest van God erin, maar met de geest van den God- Mensch: Jezus Christus. Diens Geest, de Christelijke Moraal dus, gebaseerd op alle de tien geboden, door Hem be vestigd. En alle tien, geen en kele uitgezonderd. Dus het gebod van de Waar heid, het gebod van de liefde tot' den Naaste en het Gebod van de Rechtvaardigheid. Vooral op het terrein van onze rechtvaardigheidszin zijn we kwetsbaar gebleken en op dit gebied is de vijand er in geslaagd gaten te slaan als granaattrechlërs zoo groot. Om de Vrede te winnen zal het niet voldoende zijn hem te symboliseeren met duif en olijf tak, maar zal het noodig zijn er Vrouwe Justitia mét de weeg schaal en mét de blinddoek naast te plaatsen. Waar is onze fijn ontwikkel de rechtvaardigheidszin, ons bij na natuurlijk gevoel voor het mijn en dijn, gebleven? Vijf harde jaren van bezet ting, vijf jaren van gebrek en ellenden, van rechteloosheid en onrecht, van verwildering en Duitsche „Kultur" hebben er bij velen een on-christelijk, dus on maatschappelijk gevoel van „hebben is hebben" en „neem wat je nemen kunt" voor in de plaats gebracht. En dat' terwijl de oplossing van het sociaal vraagstuk op de eerste plaats is: de oplossing van vraagstukken van zedelij ken aard, voor het tegenwoor dige en voor elk toekomstig geslacht. Laten wij eens in overweging nemen een van de gezegden van den Minister-President Prof. Ir. Schermerhorn in zijn groote ra dio-rede: „Het moet helaas open en eerlijk gezegd worden, dat de nood van menig braaf mensch de scnerpste kantjes afgesleten heeft En bedenk dan wat' hij erop liet volgen: „Aan dit alles moet een einde komén". Inderdaad, er moet' een eind aan komen omwille van ons zelf, omwille van onze kinderen, om wille van het geheele Neder landsche volk. Er moet een einde komen aan de zwarthandel. Zwarthandel is en blijft dief stal, hoe men ook redeneert. Het beteekent aantasting van de eigendomsrechten van onze naasten. Op wat U in het zwart koopt hebben onze medemen- schen recht', die nu minder op de bon krijgen. U dieft, U steelt, en doet het daarom in het duis ter, opdat het maar niet „uit" zal komen. Zou dan het' geweten van onze Nederlanders niet meer knagen bij zulke hande lingen Zoo zijn er tallooze grootere en kleinere voorbeel den t'e noemen waaruit blijkt dat men het niet zoo nauw neemt' met de rechtvaardigheid. Wat te denken bijv. van het in het wilde weg, zonder toe stemming, omhakken van halve bosschen om straten en pleinen te vers'eren? Waar blijven we toch als men zulke diefstallen „normaal" gaat vinden Laat ons ons bezinnen op de beginselen van de rechtvaardig heid: ieder het zijnede ge meenschap en het individu: het tegenwoordige geslacht en het toekomstige. Mogen wij onze kinderen ook nog het weinige natuurschoon ontnemen, waarin zij verpoozing kunnen vinden na de zware ar beid die wij hun door ónze oor log opleggen Win de vrede mee, door op nieuw mee op te bouwen een Christelijke Maatschappij, ge baseerd óók op het groote ge bod van de Rechtvaardigheid, waardoor eenieder aan elkeen het zijne geeft, en laat wat hem van rechtswege toekomt. Maatschappelijke Wederopbouw Langstraat. Rusland en Tsjecho-Slowakije hebben een overeenkomst geteekend waarbij Roethenië aan Rusland over gaat. Roethenië dat 1200 K.M.2 groot is en 800.000 zielen telt, behoorde ook vroeger tot de Oekrainë. !De Poolsch-Tsjechische be spreking overTeschen zijn gestaakt, daar de Tsjechen weigeren dit ge bied aan Polen te laten. In Amerika is aangekondigd dat weldra 6 millioen man voor den strijd tegen Japan zijn ingezet. Eerst bezette Japan 44 millioen K.M.2 in de Pacific, thans nog 18 millioen. Britsche en Amerikaansche troepen hebben een begin gemaakt met de ontruiming der zones, die volgens de Krim-conferentie door Rusland moeten worden bezet. Op het oogenblik zijn 265.000 Nederlanders uit Duitschland terug van de plm. 500.000 die gedeporteerd zijn, (joden inbegrepen.) Men vermoedt dat er nog plm. 100.000 zijn in het door de Russen bezette gebied. Einde September zullen 55.000 Nederlandsche soldaten volledig zijn uitgerust. Thans zijn er 26.000. De Piet Hein. het jacht van 't Prinselijk paar is in vrijwel onge schonden staat in Den Helder terug gevonden. Vanaf 15 Juli zal de electrische stroom in ons land algemeen zijn. Vanuit Duitschland zal Noord-Neder land van stroom worden voorzien. Mr. J. C. van Meel, voedsel- commissaris is benoemd tot lid van Ged. Staten van Noordbrab'ant. Voor het afvoeren van troepe i was het den Duitschers toegestaan gebruik te maken van Nederlandsche paarden, welke daarna moes'en worden afgeleverd.' 5000 Paarden .van de 7000, die werden meegeno men, kunnen geleidelijk aan de Nieuwe Schans worden terugver wacht. De overige 2000 (rijpaarden en z.g. haverpaarden) zijn nog noodig voor de geallieerden in Duitschland. Daarenboven lieten de Duitschers nog 4400 paarden in ons land achter, welke zij zich tijdens de bezetting hadden toegeëigend. Deze paarden zijn inmiddels op gespoord en worden verdeeld onder de boeren. Goed nieuws komt uit Indië, dat de eerste stap lijkt tot de ver overing van Indië. Zondagmorgen zijn Australische troepen bij Balik-Papan in het Z.O. van Borneo geland. Binnen 2 uur hadden ze al een bruggehoofd van 2 K.M. lengte en 500 M. diepte. Deze operatie stond onder leiding van Mac Arthur zelf en slaagde prachtig en steeds meer versterkingen komen aan. De Japanners schijnen terug te trekken en de kluts kwijt te raken. Koning Leopold heeft zijn be slissing nog niet bekend gemaakt. Men verwacht nu weer dat hij af stand zal doen ten behoeve van zijn zoon Boudewijn, die 15 jaar is, onder regentschap van Prins Karei. Hij zelf zou naar Zweden gaan. Vrijdagmorgen heeft zoo meldt „De Msbd." een groot gedeelte der Rotterdamsche havenarbeiders het werk gestaakt. De aanleiding tot het confiict was een incident op Woensdagavond, waarbij mannen van de Binnenland- sche strijdkrachten op onhandige wijze optraden. Volgens andere berichten zouden er levensmiddelen gestolen zijn en zouden de havenbéwakingstroepen van de B. S. geschoten hebben op een boot die arbeiders naar den wal bracht. De arbeiders weigerden onder het gewapende toezicht der B. S,'ers verder te werken. In verband met de talrijke wilde stakingen in Twente, waarbij door de arbeiders een 40-urige werkweek wordt verlangd heeft de Commissaris van het M. G. in het district Enschedé er de aandacht op moeten vestigen dat ook in dit district de werktijd 48 uur per week bedraagt en wette lijk als zoodanig is vastgelegd. 270.000 PEPERKOEKEN BEDORVEN. De Militaire Commissaris in Noord-Brabant deelt ons mede: De klachten inzake koekbe- derf blijken na uitvoerig onder zoek voor een groot gedeelte gerechtvaardigd. De totale koekproductie over de drie betreffende perioden bedroeg ongeveer 2.800.000 st. Hiervan zijn ongeveer 270.000 stuks door bederf verloren ge gaan. De eindconclusie is: dat' het hier betreft' een complex van oorzaken, waarbij het niet mo gelijk is een bepaalde instantie of een bepaald persoon in hoofdzaak aansprakelijk te stel len. Zij allen te samen hebben echter 't betreurenswaardig ge volg gehad van een belangrijk voedselverlies. Maatregelen zijn genomen om een herhaling van deze gerucht makende affaire te voorkomen. Het publiek kan in dit opzicht volkomen gerust zijn. Daarnaast' moet' er met' nadruk op gewezen worden, dat men zich niet door verwijzing naar het koekdrama laat verleiden tot het verspreiden van allerlei geruchten over voedselbederf. 1850 EN 2000 CALORIEëN. Het' bericht over de invoering van een uniforme levenmidde len kaart' voor het gansche land, waarop aan voedsel ruim 1850 calorieën zullen worden ver strekt', heeft de gemoederen nogal in beweging gebracht, te meer daar men van oordeel is achtergesteld t'e worden bij de duitschers, die 2000 calorieën zouden krijgen. Ter geruststelling, zij daarom medegedeeld, dat de calorische waarde slaat op de genoemde rantsoenen brood, aardappelen, vet, vleesch, suiker, peulvruch ten, jam, kaas en melk, die als vast' gelden. Hierbij zijn echter niet gevoegd de extra-rantsoen en, als: bacon, bloem, chocolade, etc., die men ook, zooals nu het geval is, regelmatig of bij tus- schenpoozen krijgt toegewezen. Telt men deze er bij dan komt de voedingswaarde zeer dicht bij 2400 calorieën per dag, zoo dat we in plaats van achteruit vooruit gaan en wel ruim 400 calorieën, want tot nog toe „zweefden" we met' alles wat ons werd toegedacht, steeds ron dom de 2000 calorieën. BEMOEDIGENDE PERSPECTIEVEN. Het schijnt langzamerhand de goede kant op te gaan met' de wederopbouw van ons land. Staal uit België. Blijkens me- dedeeling van het Rijksbureau Aanwijzingen voor degenen die aan deze plechtigheid deelnemen 1. De aanvang van den dienst is gesteld op precies 2 uu- (7 Juli) 2. De kerk wordt geopend te te kwart voor een. 3 Afvaardigingen moeten den ingang detr consistorie nemen. 4. Publiek en afvaardigingen worden verzocht uiterlijk te kwart voor twee hun plaat* te hebben ingenomen. 5: Na den dienst moet ieder op zijn olaats blijven en de aan wijzingen die dan gegeven worden opvolgen. 6. De begraafplaats zal worden opengesteld te kwart over twee tot kwart voor drie. Op dat tijdstip wordt zij gesloten tot de begrafenisstoet de begraafplaats heeft betreden. Er zullen personen aanwezig zijn die aanwijzingen geven welke daats mag worden ingenomen. 7. Personen die aanwijzingen verschaifen en regelend op treden zijn voorzien van een wite band om den arm. 8. Voorts wordt verzocht dat ten teeken van rouw een ieder dien dag de vlag halfstok zal uitsteken. 9. Laat een ieder dien dag door zijn houding en ge drag toonen dat hij den ernst van het feit beseft en hem die wij ten grave dragen, eert. 10. Personen beneden den leef tijd van 1 5 jaa, kunnen niet worden toegelaten. Leider der begrafenis, VAN HERPEN. voor IJzer en Staal is het gelukt voor de draadnagel-industrie grondstoffen in België aan te koopen. Er is goede hoop, dat dit' straks ook het geval zal zijn voor de buizen-fabricage. De spijkerfabriek te Maastricht .werkt weer en overzee zijn ijzer en staal aangekocht. Ook Luxemburg zond reeds materiaal en nog meer wordt' van daar verwacht'. De aanvoer van grondstoffen voor gieterijen is voor dit' jaar Verzekerd. De Fran, sche staalindustrie wil gaarne leveren, doch bij gebrek aan de viezen konden aldaar nog geen orders worden geplaatst. De zinkindustrie te Budel heeft sedert eenige maanden de pro ductie v. bladzink hervat. Ook hier reikt het buitenland ons de helpende hand. De kunstzij-industrie staat er ook niet slecht' voor: on danks moeilijkheden met de energievoorziening produceert de Hollandsche Kunstzij Indu strie te Breda al weer 25 pet. van de vooroorlogsche produc tie. Auto's komen er ook al: on langs zijn negentig Chrevolet- trucks gearriveerd; de eerste zending van een groote order in Amerika. Binnenkort worden er nog honderden Bedford-trucks en een flinke partij „rebuilt- trucks" verwacht. Tenslotte bracht 'n Zwitsersch schip in Gent 5500 ton stukgoe deren, afkomstig van 't Intern. Roode Kruis en bestemd voor België en Nederland. Het gaat goed zoo, en een goed bemn is nog steeds het halve werk. GEEN TIJDELIJKE GEMEENTERADEN. Het kiescollege tijdelijke ge meenteraden te Goes heeft deze week eenparig besloten zich met een adres tot de regeering te wenden teneinde te verzoe ken het K.B. inzake tijdelijke voorziening gemeenteraden als in strijd met de Grondwet en de Democratische gedachte in te trekken en zoo spoedig moge lijk algemeene verkiezingen te doen houden. HULP AAN LIMBURG. In de komende weken zullen 2000 goede paarden van het ge demobiliseerde Duitsche leger in Nederland in Noord- en Midden Limburg aankomen. De paarden worden langs den weg van Een millioen paar schoenen in België. De toevoer van schocnleder is, op de Belgische markt dermate gestegen, dat het mogelijk zal zijn één millioen paar schoenen voor de Belgische burgerbevol king te fabriceereir Bovendien is een groote hoe veelheid zoolleder onderweg. Hiermede zouden de schoenma kers in de gelegenheid gesteld worden, tegen afgifte van zegels, in den loop van dit jaar drie en een half millioen Belgen te be dienen met schoenreparaties, tegen vastgestelde prijzen. Hier voor zullen speciale schoenrepa- ratiezegels worden uitgereikt. De Belgen staan er op dit ge bied beter voor dan wij; zij kunnen gaan fabriceeren en re- pareeren. In Nederland is de aan voer en voorraad van grond stoffen zoo gering, dat de regee ring een half millioen paar schoe nen in Amerika heeft gekocht en bij de Shaef een aanvraag is ingediend voor drie en een half millioen paar. De weg is zelf produceeren Mogen wij ook daartoe spoedig geraken. Nieuw-Beerta naar Limburg ge bracht. Eveneens komen in de eerst volgende weken 40000 a 50000 koeien, goede gebruiksdieren, uit Friesland, Groningen en Overijsel naar het Zuiden, om de op sommige plaatsen totaal verdwenen veestapel weer een basis te geven. Iets later zal jong vee volgen. Uit Noord- Brabant' en Overijsel wordt de aanvoer van biggen voorbereid, terwijl de Rijks veeteelt-consu lent bezig is, stamboek-biggen uit' Drente te betrekken. Het vervoer der koeien zal gedeelte lijk per vrachtauto en gedeelte lijk per schip geschieden. Eenige tienduizenden kuikens zijn reeds aangekomen, terwijl er meer volgen. Op geheel ander gebied valt te melden, dat beslag is gelegd op 59.000 paar schoenen, die in Noord- en Midden-Limburg in distributie zullen komen, waar door ongeveer 40 procent der bevolking in dit gebied een paar nieuwe schoenen kan krijgen. WEER MASSAGRAVEN ONTDEKT BIJ AMERSFOORT De voormalige commandant van het concentratiekamp bij Amersfoort, de S.S.-Unterschar- führer K. P. Lerg, is door de P.O.D. van Rotterdam naar Amersfoort overgebracht om aanwijzingen te geven over de ligging van een aantal nog niet bekende graven van slachtof fers van den S.D. Door deze aanwijzingen zijn reeds 2 graven gevonden, met resp. 9 en 10 lijken. Berg deelde mede, dat er zich op de Leuserheide, behalve de reeds opgegravene, nog meer massagraven bevinden. De stof felijke resten van het commu nistische gemeenteraads- en ka merlid H. Sneevliet, en van den S.D.A.P.-wethouder van Amster dam S. L. de Miranda, moeten zich in deze graven bevinden. A. A. NIEUWE ONMENSCHELIJKE GRUWELEN ONTDEKT. Er zijn die verantwoorde lijk zijn, trekken onschul dige gezichten en worden uitstekend verzorgd. In een bosch bij een Noord- Roemeensche Dnjestr-haven is een massagraf ontdekt' dat 6000 lijken bevat, zoo meldt radio Moskou. Het graf werd gevon den aan den rand van een vroe ger Duitsch concentratiekamp. Velen der lijken dragen spo ren van de meest wreede mis handeling. Een Moldavische vrouw, de eenige overlevende van het kamp vertelde, dat niet eens barakken voor de gevan genen waren gebouwd. De lij ken waren begraven in onge veer 2 meter diepe kuilen. Men heeft ontdekt, dat menschen, die te zwak waren om op te staan er levend begraven werden. „Kom kwik bek uit schuime". Onderstaande authenthiekc brief, die een meisje schreef aan haar Tommy, ontving de Helm. Crt. van een harer medewerkers. Hawaai you, mcbie goed. Aim denk so Aai you hef drie letter geraaid, you no raait Wot you forgeth. Wan kom you bek. Efri- dee automobiel langs streeft me d(nk Bill. Wo niks neffcr. You verre goed. Un little sjik sjik, Aai Aai no onder soolje Aai no leikt dat, you is the looliest Boi in woreld. Aai loof you. Plies go Toe de shoup voor fotograaf. Kom kwik bek uit schuime (Germany). Schui men no koet. Kurrels no koet allen siets Dis peper koet voorraait anders thank Aai lykt to merrie you socn. Wen aai denk an you aai plendi kraayen moeten. Aai stik soms vroin kraayen. Wo koet. Aai kan wraait hnglsy wel Aai thenk aai go finnis met wryd raaiten Aai cm hepie woor is finish Wy vlymboomen no. No piepel ded mor. Mach kessen goed lak in Schuimen. Remember an de fotograaf. YOU KURREL.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1