VERKEERDE METHODE BEVRIJDINGSFEESTEN TE SPRANG-CAPELLE. Niet eerst STAKING en dan pas CONTACT Nieuws uit Waalwijk en Omgeving CAPELLE. HEUSDEN. DRUNEN. ELSHOUT. KAATSHEUVEL. BERKDIJK. Scherpe rede van minister president Prof. Schermerhorn. Wie de juiste volgorde niet in acht neemt zal de regeering vierkant tegenover zich vinden. Naar aanleiding van de gebeurte nissen in Rotterdam heeft de Minis ter-President W. Schermerhorn gis terenavond een radio-rede gehouden, waaraan we het volgende ontleenen. Vandaag heeft de Ministerraad zich met de moeilijkheden in Rotter dam bezig gehouden. Aan de eene kant staat de noodzakelijkheid recht vaardige sociale toestanden te schep pen. aan de andere kant de onmoge lijkheid dit te bereiken in een wereld van chaos en wanorde. Hierna memoreerde de Premier de gevaarlijke wilde stakingen. Werk gever en arbeider beiden en tesamen zijn verantwoordelijk voor de orde en wij hadden gehoopt, dat zij hun moeilijkheden rond de tafel zouden bespreken en oplossen, doch de oude methode is opnieuw toegepast zoo ver te gaan, tot de arbeiders staken. Scherp richtte de Premier zich tegen de werkgevers, die hier we derom het „weinig verheffende schouwspel" vertoonden van afwij zen en daarna weer toegeven. Dat is zwak en „niet zooals de regeering het wenscht". De houding van de arbeiders is echter ook niet aanvaardbaar. Hun eerste eischLoonsverhoo- ging is inmiddels echter toegestaan. Van hun overige 12, ten deele be grijpelijke en billijke eischen, wilde de Premier er één nader bespreken De verplichte organisatie van alle havenarbeiders. Het gaat hier om een verplicht lidmaatschap van de Eenheids- Vak beweging. „Dit kan de regeering niet aan vaarden" aldus den Min. Pres., want ons volk heeft recht op vrijheid van organisatie. Hij viel vervolgens de Eenheids vakbeweging aan, die steeds de ver keerde weg volgde: Eerst staking, en daarna pas het noodige contact- zoeken met de bevoegde instanties, in plaats van andersom. Allen die de juiste volgorde niet in acht nemen, „zullen de regeering vierkant tegen zich vinden". De arbeider moet het vertrouwen in de regeering hervinden. De Min. van Sociale Zaken heeft een bespreking gehad te Rotterdam en nu doet de regeering een beroep op de werknemers den arbeid te hervatten. De voedselvoorziening, speciaal die van Rotterdam is ernstig in ge vaar gebracht. Bij voortduring van de staking zal zij ook elders bedreigd worden. Als „De Waarheid" schrijft dat de havenarbeiders belangeloos voor het Roode Kruis werken, dan is dat een volkomen scheeve voorstelling van de gang van zaken. Het betreft hier 10 van de 4000 havenarbeiders. De Premier doet alleen een beroep op een stel eerlijke Nederlanders. Het beroep van de regeering geldt ook de werkgevers, die een dienende functie hebben, naast, maar niet tegen de werknemers. „De arbeiders roep ik op", zoo besloot de Min. Pres. „in naam van het Nederlandsche volk om de arbeid te hervatten". Mannen van Rotterdam, steunt de regeering in haar strijd voor recht en orde. Wij verwachten dat de haven van Rotterdam, de levensader van ons volk, weer gaat draaien". TOEKENNING PRIJZEN OPTOCHT. Op het feestterrein werden Vrijdagavond de prijzen bekend gemaakt, die door de daartoe benoemde jury toegekend waren voor de mooiste nummers van den optocht. Bij de samenstel ling bleek wel reeds dat de jury geen gemakkelijke taak zou hebben, want er is zeer veel werk verricht van den uit niet minder dan 128 nummers be staande optocht. De prijzen werden als volgt toegekend le prijs no 2. Terugkeer Prin selijk gezin, Hoogervaart Noord: 2e no 71. Hr. Ms. Sumatra, Lob- begat-Winterdijk; 3e no 117.. Patrouille-activiteit' aan de Maas, Heistr.-K. Nieuwstr.; 4e no 95. Jong Brabant, Vrijestr- Heistr.; 5e no 83 Zigeuners, Ca pelle K om-Z; 6e no 75. V. E.- day, Kerkeinde Sprang: 7e no 27 De boeren in actie, N.Vaart- Zandschel: 8e no 65 Onze toe komstige Marine, Molensteeg Sprang: 9e no 85 Aanval op 't Capelsche Veer Jan. '45, Ca- pelle Kom-Z.; 10e no 74 Dank en hulde aan onze bevrijders, Kerkeinde Sprang; lie no 13 Sneeuwwitje en de zeven dwer gen, Sprangsche Pad: 12e no 81 Kabouters, Capelle Kom-Z.; 13e no 48 Aftocht der Duitschers 1944, Heistraat-Centrum: 14e no 84 Behouden Vaart en Goede Wacht, Capelle Kom-Z.; 15e no 103 Boerenwagen, Westeinde Sprai g; 16e no 4 De elf prov.; Hoogevaart-N.; 17e no 17 Ons Vorstenhuis met vervolg, le Loonschendijk: 18e no 90 Vrede, Vrijhoeve-Trampad; 19e no 99 Brabants dorpsleven, N.-Vaart- W. v. Genswaart: 20 no 98 a Herrijzend Nederland, Vrijh.- Heistraat. 21e no 109 Justitie, Hoogevaart-Z.; 22e nó 43 His torisch Monument' (Ned. Herv. Kerk) Oosteinde Sprang: 23e no 67 Symbool van den vrede, 2e Loonschendijk. Door de buurtschappen wer den bovendien prijzen toege kend voor de wagens uit hun buurt. PRIJZEN BUURTVERSIERING. Voor de versieringen der buurtschappen werden een 5-tal prijzen toegekend, die ten deel vielen aan: le prijs Buurtschap Molen- steeg Sprang, 2e prijs Capelle Kom-Oost, 3e prijs Hoogevaart- Zuid, 4e prijs Oosteinde Sprang, 5e prijs Nieuwevaart-Zandschel. In verschillende buurtschap pen was naast een mooie eere poort, veel werk gemaakt van de versiering der huizen enz. De eer voor de mooiste eerepoort komt b.i. toe aan het buurtschap Oosteinde Sprang. DE AVOND OP HET FEESTTERREIN. Doordat de optocht' zooveel tijd in beslag nam (de route is dan ook te groot) kon de de monstratie van de gymnastiek- vereeniging „Pro Patria" te laat aanvangen, waaronder 't geheel wel wat heeft geleden. Voor de verrichtingen van deze ver- eeniging bestond veel belang stelling en wat deze jonge ver- eeniging, na 5 jaar rust, pres teerde, mocht over het' algemeen gezien worden. Er was ook geen gelegenheid meer om 't geen zij voor dezen avond op haar pro gramma had geheel af te wer ken. Intusschen was de Harmonie „Aurora" uit Dongen gearri veerd en had reeds een aanvang gemaakt met haar concert. Het op muzikaal gebied hoogstaand programma werd door dit' ge zelschap op keurige 'wijze uit gevoerd; van de zijde van het publiek had dit meer aandacht verdiend. Te half elf sprak de burge meester de feestvierenden toe en wees er op dat wij na 5 jaren gezucht te hebben onder de Duitsche tyrannie, die op on- menschelijke wijze ons land ge roofd en geplunderd hebben, thans weer vrij zijn. De gevoe lens welke ons op dezen dag be zielen zijn niet onvermengd, daar velen gevallen zijn, onder wie Z. E. A. speciaal aan vriend Jan de Rooy denkt, die het va derland getrouw bleef tot in den dood. Toch overheerscht' de vreugde de droefheid, want wat zou er van ons land geworden zijn, wanneer wij nog langer zouden zijn vertrapt; veel is ver loren, maar de vrijheid is be houden. Burgemeester Smit zegt verder dat Sprang-Capelle al om in het land bekend was als een plaats waar honderden on derduikers waren onderge bracht. De vijand heeft nooit geweten dat' onze plaats zoo'n broeinest van verzet' was. Na er op te hebben gewezen dat wij bovenal God moeten danken voor onze bevrijding en deze bevrijdingsfeesten op de ver jaardag van Prins Bernhard ge vierd worden, besluit de Burge meester met een driewerf „hoe ra" op het Vorstenhuis en het Vaderland, waarna het le en 6e couplet van het Wilhelmus wordt gezongen. Het wachten was toen op het slotnummer van het programma van dezen dag, een slottooneel. met vuur werk. De regen was oorzaak dat zeer velen echter huiswaarts keerden en alzoo geen getuige meer waren van de opvoering van dit prachtige symbolische spel van den ondergang van het Derde Rijk en de herrijzenis van ons Vaderland. DE TWEEDE DAG. In den voormiddag van den tweeden feestdag zouden de kinderspelen voor de school jeugd plaats vinden, maar het' weer was Zaterdagmorgen van dien aard dat deze geen door gang konden vinden, en tot' een avond in de volgende week moesten worden uitgesteld. De kinderen werden in de scholen ruimschoots getract'eerd op broodjes, eierkoeken en versna peringen. VOLKSSPELEN. In den namiddag werden op het feestterrein volksspelen ge houden, waarvoor een overwel digende belangstelling bestond en waarvoor mooie prijzen wa ren beschikbaar gesteld. Num mers als: stoelendans voor da mes; Kussengevecht voor hee- ren; Stoelendans voor heeren te paard; Ringsteken in versierde tilbury's voor gemengde paren; gaven natuurlijk aanleiding tot uitbundig gejuich van het pu bliek. Het slotnummer, de voet balwedstrijd tusschen een elftal uit het hoofdcomité en een elf tal uit' de voorzitters van de buurtcomité's, was allerverma- kelijkst om aan te zien. Het ge heel werd opgeluisterd met mu ziek van de plaatselijke muziek gezelschappen. Door de Buurt van het' Oost- einde te Sprang werden kinder en volksspelen gehouden op een weiland aldaar, waarvoor muzi kanten uit Loon op Zand waren geëngageerd. Des avonds om 7 uur maakte de Chr. Gemengde Zangvereeniging „Excelsior" met het Kinderkoor, hun op wachting bij Dr. Winkelman, waar enkele nummers werden gezongen. Dr. Winkelman dank te met enkele woorden voor deze hulde hem gebracht en voor het medeleven der burgerij vooral in de laatste weken en gaf daarbij de verzekering zij nerzijds op den door hem inge slagen weg te zullen voortgaan. Bij deze gelegenheid voerde ^de heer Kuijsten, als eerste oor logsvrijwilliger van Sprang nog het \yoord tot de burgerij, die hierbij in groote getale aanwe zig was. AVONDCONCERT. Om 8 uur begon op de kiosk op het feestterrein het avond concert, waaraan achtereenvol gens medewerking werd ver leend door het Chr. Kinderkoor „Jong Excelsior", Sprang; Gem. Zangvereeniging ,,'t' Rozeknop- je", Capelle; Fanfarekorps „Si- rena" Vrijhoeve-Capelle; Chr. Gem. Zangvereeniging „Excel- cior", Sprang en Fanfarek'orps „Kunst na Arbeid", Capelle. Een talrijk publiek, zoowel uit' plaats als omgeving woonde dit' con cert bij. Den geheelen avond heerschte er een gezellige druk te. Het hoofd-comité en de geheele gemeente mogen met groote vol doening op de feesten terugziener was enorme belangstelling ook van buiten en alles verliep uitstekend, eenige kleine onaangedaamhcden kunnen we daarom gerust voorbij gaan. KERMIS. We staan weer aan den voor avond van de Waalwijksche kermis. Voor het eerst sinds vijf jaar, dat wij dit jaarlijksche feest weer in vrede vieren kun nen. Het is jammer, dat er fiog zooveel ontbreekt, om een ker mis, werkelijk kermis, te kunnen doen zijn. Wij weten het im mers maar al te goed, bij een kermis hoort meer dan een draaimolen en een autobaan. We zouden maar wat graag weer de geurige dampen op snuiven van oliebollen- en pof fertjeskraam, of 's avonds bij het naar huis gaan een bos mee pikken,, je weet wel „van die fij ne vette, met deze dikke er bij cadeau". Dat is er nu niet bij. Ook zoo'n lekkere nieuwe ha ring zullen we niet' door ons keelgat kunnen laten glijen, om wat te bekomen van een te veel aan spiritualiën. Maar dat is niet zoo erg, want' de ouwe klare is er toch niet, dus hebben we „de hollandsche nieuwe" niet noo- dig. Tóch is het kermis. Op het marktolein zal weer een klein wereldje van klater goud verschijnen. De jeugd zal zich weer kunnen vermaken als van ouds en moeder zal er wel voor zorgen, dat de kaneel- en zuurpinnen door iets anders ver vangen worden. We hebben ellende genoeg meegemaakt de laatste vijf jaar. We hadden deze eerste bevrij- dingskermis daarom graag als van ouds willen vieren. Dat zal niet gaan en daar moeten we vrede mee hebben. Toch zal de kermissfeer ons wel even pak ken. Als rechtgeaarde Braban ders ontkomen we daar immers niet' aan. De kermis hoort in het Brabantsche leven thuis en tracht men den Brabanter deze dagen van vreugde en jolijt te ontnemen, dan ontneemt men hem een stuk van zijn leven. Daarom zal het toch kermis zijn. Ook al is er weinig of niets dat aan de roemruchte kermis dagen van weleer herinnert'. Maar dan doen we het maar, met wat we hebben. Wé staan 's morgens een uur- j tje later op. Scheren ons wat j zorgvuldiger, trekken ons beste pakje aan, de vrouw besteedt' wat meer aandacht aan het potje dan anders en hier en daar zal nog wel en glaasje bier te verschalken zijn en wie weetmisschien ook nog wel een borrel. En dan, een jaar is gauw om. Volgend jaar op deze tijd, staan we er misschien wat' beter voor en wat we nu te kort komen, kunnen we dan dubbel nemen. Veel plezier PERSONALIA. Ter gelegenheid van het zil veren huwelijksfeest van den heer en mevrouw Ivo van Ha ren- Oomens, had Zaterdagmor gen in de kantoren van de schoenfabriek, te v.m. Baardwijk een bijeenkomst plaats van het voltallige kantoor- en fabrieks- personeel, om het zilveren bruidspaar te huldigen. Namens het geheele personeel werd het woord gevoerd door den heer de Munnik, die een fraai schilder stuk van den Waalwijkschen kunstenaar Theo van Delft, als blijvend aandenken aanbood. Nog spraken de heeren Van Heeswijk uit Bergen op Zoom namens de zuidelijke filialen en de heer Haak uit Utrecht namens ds filialen uit het Noor den. Zij lieten hun woorden door waardevolle geschenken vergezeld gaan. In zijn dankwoord betrok de heer Ivo van Haren allen, die op eenigerlei wijze in deze hul de hebben bijgedragen. Hij wees op de zware jaren, die achter hem liggen; hoe hem meerma len den moed dreigde te ont zinken, maar hoe hij steeds een stimulans vond om vast' te hou den, in het bezielende voor beeld van zijn rechterhand en medewerker. Als waardeering voor deze verdienste en weten de dat' het' bedrijf he mals zoo danig noodig heeft, benoemde hij den heer de Munnik tot mede-directeur. Deze bekendmaking ontlokte het personeel een daverend ap plaus. Het zilveren bruidspaar werd nog enkele malen hartelijk en spontaan toegezongen. Het personeel werd nog een extra'tje toegezegd, waarmede deze plechtigheid werd beëindigd. ORANJE HUIS. In een matig bezochte vergadering Maandagavond in 'Musis Sacrum" gehouden, is de Oranjevereeniging voor het Centrum „Oranje Huis" weer herrezen. De voorzitter, de heer J. van Mierlo sprak een wel komstwoord en zette in het kort de reden uiteen, waarom de vorige ver gadering ontijdig moest worden al- gebroken. Hij deelde mede, dat het bestuur zijn mandaat ter beschikking stelde en dat hijzell en de heeien van Eijkelénburg, van Heeswijk en Dumoulin zich niet herkiesbaar stel den. Verschillende vragen brachten de wènschelijkheid naar voren, om in het nieuwe bestuur leden van be staande of op te richten buurtver- eenigingen op te nemen. De Voorzitter merkt op, dat men een vrije stemming heeft en men dus zelf met deze wenschen rekening kan houden. Hij acht het wel van belang dat zooveel mogelijk uit ieder deel van de gemeenje iemand gekozen wordt. De hierna volgende bestuurs verkiezing had tot resultaat: van den Meijdenberg 23 st., de Hoop 19 St., Thomas 19 St.. H. Hoffmans Jr. 19 St., A. Bonis 19 St., M. van Bracht 18 St., A. Bossaerts 16 st. en H. Vink, H. Hopstaken en J. v. d, Lee 14 st. Voor deze laatste drie zou een nieuwe stemming noodig zijn, maar de heer Vink wenschte voor een bestuurs functie niet in aanmerking te komen. De Voorzitter droeg hierna de taak aan het nieuwe bestuur oyer. De heer H. Hoffmans, sprak enkele woorden van waardeering voor het werk, door het oude bestuur in het verleden verricht. ONZE VERKENNERS. Met belangstelling vernemen we, dat onze verkenners op den goeden weg zijn om te komen tot hetgeen ze al zoolang verlangd hebben, n.l. een eigen thuts! Nu waretKze hier, dan daar gevestigd; waren ze ergens goed geinstalleerd, dan moesten ze weer verhuizen. Daaraan zal nu een einde komen, doordat, ze een eigen blokhut gaan bouwen, op het terrein langs den Parallelweg. di.ar waar vroeger de 'wielerbaan lag, hiertoe in staat ge steld door hulp en raad van zeer velen. En we hooren dat het iets „up to date" zal worden op 't terrein der verkennerij, Zeer zeker zullen alle ingezetenen zich daarover met ons verheugen, want de jongelui hebben het dubbel verdiend dat ze een prima geoutil leerde blokhut krijgen en dat daar voor financieel als meterieel allerzijds steun wordt verleend. Zij toch hebben zich in den afgeloopen tijd zeer ver dienstelijk gemaakt, zoowel direct na de bevrijding, als bij rampen door granaten en V 1, bij evacuatie, bij repartieering, bij 't ophalen en thuis bezorgen van artikelen voor hulp verleening kortom op elk gebied, steeds waren de Verkenners paraat, present en actief. Daarom vinden wij het een mooie gelegenheid om hen van onze waar deering en dankbaarheid te getuigen en wij twijfelen niet of geheel Waal wijk denkt er zoo over. R. K. H. B. S. Naar wij vernemen hebben zich voor het toelatings examen der R. K. H. S. A. en B' alhier aangemeld 52 jongelui. VERJAARDAG PRINS BERNHARD. Ter gelegenheid van den verjaar dag van Z. K. H. Prins Bernhard maakte de piaatselijke harmoniën „St. Crispijn"" en „St. Jan" j.i. Vrijdagavond een muzikale wande ling door onze gemeente. Op de muzieknis op het Raadhuisplein plein voerden beide corpsen enkele nummers uit. Een en ander trok veel publieke belangstelling: Ook op de muzieknis te v.m. Baardwijk werden door St. Jan" nog enkele nummers gegeven, waar van we speciaal vermelden de door den directeur, de heer J, Thijssen gearrangeerde marsch „Hollands Be vrijding" welke buitengewoou vol deed, De Liedertafel „Tot Bloei der Toon kunst" trad bij deze gelegenheid ook voor het eerst na haar herrijzen in het publiek op onder directie van den heer L. van Cromvoirt Pzn. Zoowel koor als directie maakten een goed entrée en de toepassen lijke nummers vonden een aandachtig gehoor. BOUWVAKKEN. Alhier is opgericht een plaatselijke Afdeeling Waalwijk van den R. K. Bond van Bouwvakpatroon-. Het bestuur bestaat uit de heeren: M. Kleingeld. Voorzitter; G. J. van Oostrum, le Secretaris: Joh. van Huiten Joszn.. 2e Secretaris; G. Cop- pens, PenuingmeesterCor. Aarts, Commissaris. Een der eerste plannen van dit be stuur is, om pogingen aan te wenden ter verkrijging van een Bouwvak- afdee'ing aan onze Nijverheids school. „KINDEREN VAN ONS VOLK". Naar wij vernemen heeft de too- neelvereeniging der R.K. Arbeiders vereniging „D. V. S. V." in studie genomen het bekende'tooneelwerk „Kinderen van ons volk", spel van het land in vijf bedrijven, naar de niet minder bekende romans „Kin deren van ons volk" en „De schoone voleinding" van Antoon Kooien. Dit tooneelwerk dat thans door het beroeps- aan 't amateurstooneel is vrijgegeven, is bewerkt door Kees Spierings en Cor Hermes in samen werking met den auteur. breid, waaruit, met behoud vatl de oude kern, de roemrijke dagen van weleer spoedig zullen terugkeeren. Men heeft het oer-komisclie blijspel „De Gebroeders Kalkoen" in stuifie genomen. Het Waalwijksche publtek zal er pver enkele maanden van kunnen genieten. MOOIE GIFT VOOR HET ROODE KRUIS. In de Gemeenje Sprang, aange sloten bij liet Ned. Roode Kruis af- deeling Waalwijk, is druk feest ge vierd. De bewoners van het Oosteind hadden het initiatief genomen, om in den prachtoptocht te collecteeren voor het Ned. Roode Kruis. Afdeeling Waalwijk. Dsze coliecte heeft schit terend resultaat gehad, door een netto opbrengst van ruim vijf honderd gulden. Het Ned. Roode Kruis Afd. Waal wijk brengt hiervoor den Oosteind bewoners "hartelijk dank. NED. HERV. KERK v.m. BESOIJEN. „DE GEBROEDERS KALKOEN". De tooneelvereeniging „O. O. G." is weer herrezen. Na enkele jaren uit 't gemeenschapsleven verdwenen te zijn geweest, omdat men niet naar de pijpen van de Cultuurkamer wenschte te dansen, is zij thans sterker dan tevoren weer voor den dag gekomen. De vereeniging is met een aantal jongere krachten uitge- In verband met de begrafenis van Jan de Rooij op Zaterdagmiddag 7 Juli wordt de ZITTING van den kerkelijk ontvanger verschoven naar Zaterdagmiddag 14" Juli van 2 tot 4 uur. De zitting van morgenmiddag 7 Juli komt dus te vervallen. (Adv.) KERMIS-MATINÉE. Na vier jaar gedwongen rust is de Liedertpfel „Oefening en Vermaak" wederom herrezen en zal de traditie getrouw de Waalwijksche kermis openen met een gratis volksconcert. Vrij van alle cultuurkamer be moeienissen en Nazz'i-willekeur heeft zij hare taak, mede te werken aan het kunstleven in Waalwijk, met frisschen moed wederom opgenomen. Waar wij nog steeds in bevrij- dingsroes' leven, zullen enkele be kende Nederlandsche wérken ten gehoore worden gebracht, o. a. Hol lands Glorie. Voor programma*-variatie wordt ook medewerking verleend door een „klein" koor, en solisten, zoowel op vocaal- als instrumentaal gebied. Aanvang 12 uur precies. Toegang vrij. MUSIS-SACRUM. Blijkens achterstaande advertentie komt met de Waalwijksche Kermis het bekende gezelschap van Jan van Ostade in de zaal van Musis Sacrum alhier een drietal voorstellingen ge ven. Het zijn in Waalwijk oude be kenden en wij twijfelen er niet aan of in Musis zal weer volop te ge nieten zijn van gezonde humor, met dit door van Ostade gebrachte nieu we cabaret hetwelk is genaamd „Tusschen Licht en Donker" en waaraan ook de bekende 4 Sylves- tra's medewerken. WAALWIJK BLIJFT EEN ATTRACTIE1 Waalwijk blijkt voor de gealleerde' militairen, speciaal Canadeezen en Polen, groote aantrekkelijkheid te bezitten; hoever ze ook van onze piaats gelegérd zijn; steeds ziet men ze terugkeeren, om hun oude kwartier gevers e, rif.' a. te bezoeken. Zaterdag 1.1. kwamen "weer een aantal heel ver ergens uit ons land, om hieJ aan een dansavond deel te nemen, en een vroolijk afscheid te vieren. Dit schijnt buitengewoon gelukt en men verkeerde in prima stem ming, zoo zelfs dat men des nachts met auto en al een huis binnen reed, de wagen duwde voor- en gangmuur op zij en posteerde zich vrijwel ge heel binnen in 't huis, waar hij heel wat meubilair o.a. een piano e.m,a. vernielde. De chauffeur werd slechts licht gewond, maar de bewoner was met zulk nachtelijk bezoek minder ver eerd. Hij zit met de stukken, want wie helpt hem aan een huis en meu bels, al wordt een en ander vergoed. Ook elders vielen stukken, OORLOGSSLACHTOFFERS. H. P. C. Hens, 10 Augustus 1940, ond.-off., tengevolge oorlogs-hande- lingen. Bij den ter gelegenheid van de be vrijdingsfeesten gehouden optocht liep uit de buurtschap Nieuwstraat een versierde Roode Kruiswagen mee, waarbij verpleegsters en verple gers, keurig in Roode Kruisuniform, collecteerden ten bate van het H. A. R. K. comité Sprang-Capelle. Dank zij het ijverige werk van de collectrices Truus van den Hoek, Riek Karsten, Alie Karsten. Jo van Peer, Jana van Peer, Wil Heurter en Jet Brouwers en _de collectanten A. van den Hoek, G. de Jong, A. Spie rings, G. van Es, W. van den Hoek, Jan van Peer en Koos Brouwers werd voor dit mooie doel een bedrag van f 454,67 opgehaald, welke gelden wer den afgedragen aan den penning meester van het plaatselijk H.A.R.K.- comité. Hedenavond Vrijdag 6 Juli 7.30 zal in café P. Pruijssers, Nieuwevaart eene openbare vergadering gehouden worden om te komen tot oprichting van 'n Oranje-vereeniging te Capelle. Hoe gebrekkig we nog gehuisvest zijn, toch keeren meer en meer in woners terug en komt er weer wat leven in de brouwerij. De Qhriste- lijke zangvereeniging houdt' weer haar repetities, de Dansclub is her rezen, terwijl er plannen zijn voor een gemengde tooneelvereeniging. De vereeniging die we 't slechts missen kunnen, heeft 't meest ge leden n 1. de fanfare, waarvan vele instrumenten zoek zijn. Moge haar spoedig de noodige hulp verleend worden, zij heeft 't hard noodig. Dezer dagen zijn hier twee schepen met meubels voor de ge troffen bevolking in onze gemeente aangekomen.Hoewei kom deze gaven waren, bieek uit het groot enthou siasme waarmee ze werden onvangen zelfs de muziek ontbrak er niet bij en de burgemeester heeft daarbij eenige hartelijke, passende dank woorden gesproken. Oranje vereeniging. Dinsdagavond had in de zaal van café Th. Elshout een vergadering plaats der besturen van diverse ver- eenigingen uit Drunen en Elshout en verdere belangstellende teneinde te komeu tot het vormen van een Oranje-comité. De vergadering werd geleid door den heer Notaris Scheurs. voorheen voorzitter van het vroegere Oranje comité. Hij zette op duidelijke wijze uiteen aan welke eischen liet toekomstig jranje-comité zal moeten voldoen :n memoreerde dat dit comité waa uit de oranje vereeniging zal moeten ontstaan, niet wordt op gericht mei het oog op één feest, maar in de loekomst alle oranje fees ten zal moeten leiden en dus een blijvende 'ereeniging zal zijn. Teneindi in genoemd comité alle personen die men bij het oroanisee- ren van e anjefeesten noodig heeft te doen vet :egenwoordigen werd het voorstel aa '.genomen, de verschillen de persorn n die op grond van hun maatschappelijke positie vereeni- gings- of o.ganisatieleven bij de ver schillende instanties invloed kunnen uitoefenen aan te zoeken om als lid tot het comité tóe te treden. Tevens werd er ook rekening mede gehou den alle standen te doen vertegen woordigd. Tot-op heden hebben tot toetreding toegestemd de heeren A. Scheirs. Notaris; P. Elshout, Ambtenaar, sec. v n „Volharding"; L. ven Drunen, Fabrikant, voorz. D. V. C.; H. Maas, Fabrieksarbeider, R. K. A. B.C. v. Spijk, Landbouwer voorz. R. K- B. B. Nog aangezocht zullen worden een lid van het personeel der jongens school, een lid ijan het personeel der meisje., school, een vertegen-, woordiger d:r jongensconcregatie. Tevens z Hen nog 4 der in Els hout inm;d iels opgerichte buurt- commissies waaronder ook leden van stands rganisaties, vereenigin- gen en oni-erwijzend personeel in het comité zitting nemen. Voor de geheele gemeente krijgt men op wcnsch der overheid één oranje-vereeniging. Voor zoover door de overheid geen nationale feestdagen worden vastgesteld in verband met de be vrijding is reèds voorgesteld dit feest te vieren op 31 Aug. a.s, Op de vraag of in dit verband reeds buurtcommissies konden wor den samengesteld, werd hieraan goedkeuring gehecht. De wijze waarop men thans in Drunen een oranje-vereeniging aan het oprichten is, koestert de ver wachting dat men hier op dit gebied, zoowel in de nabije als in de verre toekomst niet ten achter zal staan. Eendracht maakt macht. De verderiing der functies in het bestuur der fanfare Eendracht maakt Macht is als volgtG. Versteeg, Pastoor te Elshout, Voorzitter, H. v. Herpt, 2e Voorzitter, Jos. Lommers, Secretaris-Penningmeester, B. Klerks en M. Stiphout, Commissarissen, terwijl M. Stiphout benoemd is tot tweede directeur. KERMIS 1945. Kermis 1945 is gepasseerd. De vermakelijkheden op de Markt hadden het overdruk, 't Was te zien dat er bij velen nog overvloed van geld zit endat men aan 't geld geen waarde toekent. Vooral de autoskoter maakte goede zaken. Voor de jongelui waren de dansgelegen heden de kermisattractie. Alle vloe ren waren stampvol. Apollo gaf Donderdag een zeer druk bezocht Matinée, waarbij een ensemble van Klaveren Vijl er de echte kermis- stemming wist in te brengen, Bel Canto gaf Vrijdag 'n namiddag-uit voering, waarbij de attractieve „Drie Jantjes" veel succes hadden. De zangvereeniging zong behalve meer dere nationale werken, ook „Hollands Glorie" van Rich. Holl. Zaterdag gaf het gezelschap „Willem Hart" een kunstvertolking van „De Zwerver" van Henk Pakker. Er ts genoten van dit heerlijk 'icroepstooneel. Zondag t.ad „Klaveren Vijf" onder leiding van Jac. Mul opnieuw in Apollo op. Er werd met „Pukkel en Pukkel", 'n dolle kermisvertooning, dol gelachen. Er was echt kermis- stemming in de Apollo-zaal. Geen enkele wanklank heeft de kermisvreugde verstoord. ZILVEREN AMBTSJUBILEUM. Op 1 Juli herdacht de heer J. v. d. Dungen het feit, dat hij vóór 25 jaren werd benoemd bij de gemeente politie alhit-rrDe correcte politieman werd Zordag door autoriteiten en burgerij i'. bloemen en felicitaties sponlaan gehuldigd. 40 jaren bij de P.T. T. De heer W. Damen jubileerde Zondag 1 Juli als 40-jarige postbode. Willem is 40 jaren op z'n route door Kaatsheuv 1 de vraagbaak en hulp van zeer velen geweest; hij was 'n passe-part :-ut, die steeds raad schafte en üitkorriJ wist. Thans staakt hij z'n postw.m delingen en hoopt van z'n pensioen, dat hem verleend is, nog lang te genieten. Wij gunnen het hem van narte. Bij zijn 40-jarig ambtsjubileum ontving hij van auto riteiten en anderen vele bewijzen van sympathie. Feest: op Rechtvaart. Zaterdag 14 Juli a.s. zullen groote vo'ksspelen gehouden worden op Kaafsheuve1—Rechtvaart, Zandschel. In den voormiddag spelen voor de kinderen, waaraan alle kinderen zullen deelnemen. Prachtige prijzen zullenuitgereikt wordes, terwijl tevens een 'iractatie zal worden aan- aangeboder. Des namiddags volksspelen voor de grooteren, waarbij ook schitteren de prijzen nullen worden beschik baar gestelc. In den av >nd zal de Kon. Har- monte „So hia" uit Loon-op-Zand een concert, geven, datj gezien de muzikale capaciteiten dezer vereeni ging door ieder met belangstelling zal worder. tegemoet gezien. (In verband met de begrafenis van Jan de Rooij uit Sprang, hebben wij ons feest uitgesteld tot 14 Juli a.s.) Benoeming. Tot kapelaan in de parochie van de H.H. Martelaren van Gorcum is benoemd de Weleerw. Heer Vogels assistent te Bakel. Rijvereenig ing. Alhier zijn plaryien in voorberei ding om te komen tot de oprichting van een rijvereeniging. Dit zal de ruitersport in Berkdijk zeer ten goede komen. Dienstjubileum. Zondag herdacht Agent v. d. Dungen zijn 25-jarig politiejubileum. Het politiecorps van Kaatsheuvel en verschillende collega's uit de omgeving kwamen hun collega, die reeds jaren voorzitter is van de Ned. R.K. Bond van Politieambtenaren

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2