UITVERKOCHT!... maar... WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT HET MILITAIR GEZAG KRIMPT IN. «T MAANDAG 16 JULI 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 44 NOODPARLEMENT. va RUSLAND IN HET HART VAN EUROPA DOOR GEDRONGEN. DIVERSE BERICHTEN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Hoofdredacteur Uitgever JAN TIELEN Redacteur: J. A. A. VAN DEN DUNGEN Abonnementsprijs 1 5 cent per week f 1.95 per kwartaal Drukker: Waalv/IJksche Stoomdrukker!! Antoen Tlelen Kennummer 2483 Van de vele problemen die ons Vaderland te verwerken krijgt, verlangt zeker dat van dé steeds toenemende opper vlakkigheid en gebrek aan ernst onze aandacht. De bewijzen voor deze gesteldheid zijn legio: iedere avond zitten de amuse mentsgelegenheden volgepropt, en in de steden staan 's-mor- gens om 9 uur al heele rijen voor de gesloten loketjes van de bioscoop, rijen steeds aan groeiend tot het avond wordt. Vanaf 10 uur flikkeren de beel den op het witte doek, 5 a 6 maal per dag volle zalen en volle geldlaadjes. De film is goed, tenminste voor den bios coopeigenaar. Voor de toe schouwers Daaraan valt te twijfelen. Over de reclameplaten van revues en cabarets prijkt al spoedig met groote letters „Uitverkocht" „Geprolongeerd!" Wat er binnen te zien is? Een film, een revue, maar mèèr weet men er in de maar wat' geeft Maatschappelijke Wederopbouw Langstraat DE LAATSTE DAGEN VAN HET CONCENTRATIEKAMP BELZEN. regel niet van; dat ook? Er is plezier, vermaak, sensatie voor een paar guldens. Een paar waardelooze guldens, laat maar rollen, dan heb je er tenminste wat voor! Maar daags te voren klaagden de zelfden menschen dat het leven zoo duur werd, dat' er zoo wei nig werd verdiend, dat 't fruit er zeker alleen maar is voor nog losloopende Zwarte Pieten. Ze ker het fruit is duur, maar een rijksdaalder voor een of andere rondhuppelende juffrouw, voor al niet te degelijk gekleed, en een jengelorkestje dat' akelig schor is, nee dat' is niet duur Maar we hebben niet alleen het waardebegrip van ons geld verloren, maar veel erger is dat we ook al alle cultureele en moreele begrippen zijn bijster geworden. En juist deze ver schijnselen bij ons Nederland- sche volk stemmen ons ernstig. Als de toestanden normaal wor den, keren de normale geldwaar deverhoudingen wel terug, Nu de wapens in Europa rusten, lijkt het misschien dwaas weer te gaan spreken van herbewa pening, maar geestelijke herbe wapening ter bescherming van onze Christelijke cultuur en mo raal is dringend noodig. De vijand heeft op onze cul tuur en moraal storm gelopen, en gelukkig hebben we de aan val vrij goed doorstaan, omdat we gewaarschuwd waren en we een vijand tegenover ons wisten. Nu is de vijand verdwenen, nu komen onze vrienden en helaas naast' de vele dank, die we schuldig zijn moeten we zeggen dat wij hun cultuur en moraal niet tot de onze kunnen maken. We moeten de dingen zuiver zien, en eerlijk durven zeggen wat ons tegenstaat'. Na de vele films die we m het laatste halfjaar zagen, moe ten we constateeren: zoo komen we d'r nooit; als onze menschen met' dergelijke opvattingen over opvoeding huwelijk en levens geluk vertrouwd geraken, dan zal ons volk nooit zijn oude kracht hervinden. Er zijn goede films bij, maar ze zijn zeldzaam en het meren deel deugt' niet. Daaraan valt niet te tornen. Week na week worden ons onbenulligheidjes voorgezet en we worden op genomen in 'n sfeer zonder eenige moraal. Onze Jeugd wordt vergiftigd en wij, de ou deren, wij waarschuwen hen niet. Het wordt dringend noodig dat de films weer goed worden gekeurd, waarbij niet alleen wordt gekeken naar het plaatje, of de filmster wel voldoende gekleed is, maar ook naar de inhoud en de strekking. Een film waarvan alle plaatjes „netjes" zijn, kan toch nog mo reel slecht zijn. Het wordt dringend noodig dat de overheid zich weer be moeit met de toegangsleeftijden en dat de poliUe al te jeugdige bezoekers verwijdert. De toe gangsleeftijd wordt nog wel steeds aangegeven, maar tegen over de groote koppen, vallen die kleine cijfertjes niet op. De film moet ook artistiek verantwoord zijn, en artistiek wil heusch niet zeggen saai of vervelend. Wie herinnert zich niet van voor de oorlog „La Ma- ternelle", „Boys Town", Good bye, Mr. Chipps", „La grande Illusion". Die waren heusch niet saai. Die afkeer van artisticiteit', van goede kunst in het' alge meen moeten we overwinnen. We zullen allen gezamelijk moe ten werken aan de cutureele opbouw van Nederland. Ook in onze eigen omgeving doet zich een ontstellend ge brek aan belangstelling voor Kamermuziekavond te Drunen; een kleine zaal, maar toch nog voor een groot gedeelte leeg; Muziekavond Carel v.d. Bijl te Waalwijk; de zaal goed voor de helft gevuld; Brabantsche Opera te Kaats heuvel; nauwelijks een halfvolle zaal. Dit zijn schrille tegenstel lingen die ons verontrusten. Men is afkerig van ernst, alleen lawaai en bonte dolheid trekt. „Een kunstavond", zegt men zoo vaak, „dat is niets voor mij, dat is goed voor de oudere menschen". Zoo spreken duizenden, en ondert'usschen kijken ze rond of er niet ergens een film of nog grootere revue dan die van de vorige week wordt aangekon digd. We zijn heel hard op weg met het bederven van onze smaak. We slikken wat we krijgen voorgezet door menschen, die niet op de eerste plaats de kunst dienen, maar hun geld zak, en die daarom speculeeren op 'de smaak van het publiek en waarbij het nummer, dat met' het sterkste applaus wordt be groet het beste is. Hier ligt voor onze artisten een groote taak: leiding geven aan ons volk om er langzaam- aan weer bovenop te komen. Ook voor onze toneelvereni gingen. Niet alleen het genoe gen van het goede spel en een flinke kas moet ons bezielen, maar ook de wetenschap iets positiefs t'e kunnen doen voor ons volk. Daarom moeten we hooger grijpen dan we tot nu toe deden. Dat de uitgever het stuk goed vindt, zegt niets: vond hij het slecht, dan was hij stom zooiets te verkoopen. Ook de recencies zeggen al te dik wijls niets. We moeten ons la ten voorlicht* n en geen stuk spelen omdat we nu eenmaal die boekjes hebben of die ge makkelijk kunnen krijgen. Ook onze pers heeft hier haar taak. Het is niet aangenaam te moeten zeggen dat een stuk niet veel zaaks is, en het is voor de spelers heelemaal niet prettig, zooiets te moeten lezen, maar met de gewone flauwiteiten ko men we er nooit Alleen'door goede films, goe de toneelvoorstellingen, goede muziekavonden, goede revues (ja, die bestaan er ook komen we hoogerop. Het hoeft heusch niet steeds Vondel en Bach te zijn, er is nog keuze genoeg. Veel hangt ook af van het pu bliek. Als een goed concert, een goed stuk, slechts een halve zaal trekt, dan worden de kos ten erg hoog. Als de uitvoeren den kunnen rekenen op aller belangstelling, op een volle zaal, dan zullen de prijzen sterk ver laagd kunnen worden, en dan hoeft een concert niet duur te zijn. Blijft onze belangstelling echter zoo gering, dan moeten weinigen de kosten dragen: dus hooge entreeprijzen. Daarom moeten we komen tot volle zalen. We moeten elkaar ontmoeten van hoog tot laag op muziek- en toneelavonden van beter "gehalte, en pas als de namen van Beethoven en Mozart meer beteekenen dan die van Christiani en de Ramblers, dan zijn we op de goede weg. Er zal nog veel moeten ge beuren voordat we zoover zijn, maar we moeten direct aanpak ken en alle schouders eronder. Nederland mag niet alleen worden een land met nieuwe huizen en rokende fabrieks- schocrsteenen, maar ook een land met' menschen die iets hoogers en schooners verlangen in hun leven dan een huis met centrale verwarming Op 3den Dinsdag in September bijeen Naar De Tijd verneemt, hoopt de Regeering, dat de plechtige opening van het z,g. Noodparlement door H. M. de Koningin op den traditioneelen datum van den derden Dinsdag in September zal kunnen plaats vinden. - De leden van de oude Kamers der Staten-Geperaal, wier grondwettelijk man daat van vier jaar tn 1941 is geëindigd, zullen binnen kort bij Kon. Besluit wor den samengeroepen. Hun zal dan een wetsontwerp werden voorgelegd, dat *ziet in de aanvulling hun vergadering met verking van de on- aan de Regeering v. «,?gde Nationale Ad- vie!e m"%^missie van 51 le der. ewezen voor twee- De Engelsche stonden toen het kamp door hen bezet was, voor een enorme taak. De helft van de ge- interneerden had onmiddellijk me dische hulp noodig. Allen hadden in zeven dagen geen eten gehad en hadden voordien op „uithongerings- diëet" geleefd. In het kamp lagen ongeveer 10.000 lijken van typhus- patiënten, meestal naakt en in verre- gaanden staat van ontbinding. Het dagelijksche sterfte-cijfer bedroeg 45000. In barakken voor zestig menschen leefden er zes honderd. Er waren geen W. C's en zoowel in als buiten de barakken was het on beschrijfelijk vuil. De kookgelegen heid bleek absoluut onvoldoende. Voor ongeveer 50.000 menschen waren slechts 5 keukens gebouwd en er waren slechts enkele bussen van 50 en 100 liter om het eten te verdeelen. Een groot deel van de kampbewoners was niet meer in staat zichzelf te voeden. Velen waren tot het peil van beesten afgedaald. De negenenveertig S.S.-mannen en zes entwintig vrouwen, die tot de be waking behoorden, werden gevangen gezet. Van leege barakken werden hospitalen gemaakt en in drie weken tijds werden hier 7800 patiënten ondergebracht. Binnen een week waren alle geïnterneerden met anti- luispoeder gedesinfecteerd. Na vier weken waren alle zieken weggevoerd geregistreerd en gekleed. Met de repatrieering van 15.000 personen werd een aanvang gemaakt. Voor het begraven van de lijken was een speciale organisatie noodig. Tus- schen 19 en 26 April werden 9200 lijken in massagraven ter aarde besteld. In totaal werden 15.000 per sonen begraven. Het hoogste cijfer bedroeg 1700 per dag, n.l. op 21 April. Groote voedselvoorraden, van het Duitsche leger afkomstig, werden onmiddellijk naar het kamp over gebracht. Voor hen, die voor het normale voedsel te zwak waren, werd 'n speciaal dieet samengesteld. Duitsche krijgsgevangenen werden belast met het begraven van de dooden en Hongaarsche en Duitsche krijgsgevangen maakten samen met burgers uit de geheele streek het kamp schoon. Stroom en water voorziening werden hersteld, evenals de kampbakkerij. Onder leiding van de Field Hygiene "Section werden sanitaire installaties aangebracht. Tijdens deze werkzaamheden werd het kamp met tank-wagens van de Royal Artillery van water voorzien. Er werd een kliniek voor kraam vrouwen met een kinderzaal inge richt. Speelgoed werd in de om liggende steden gerequireérd. Een groot deel van de kinderen, die werden geboren, leed aan geslachts ziekte. Het concentratiekamp werd door Engelsche vlammenwerpers vernield en op 21 April werd de laatste barak platgebrand. Belsen was een zoogenaamd „Ziekenkamp", maar het is nooit de bedoeling ge weest, dat de zieken er zouden her stellen. In andere concentratiekam pen werd openlijk door de comman danten verklaard, dat niemand levend uit Belsen terugkwam. Hoewel het kamp voor den oorlog werd gebouwd, zijn nog geen per sonen aangetroffen, die er langer zijn geweest dan negen maanden en het meerendeel hield het niet langer dan drie of vier maanden uit. Eiken dag om drie uur werd appel gehouden. Dit duurde meestal vier tot vijf uur, vaak ook langer. Zij, die niet in staat waren om te loopen werden gedwongen zieken en stervenden naar buiten te sleepen. De laatste drie maanden hebben zich vele gevallen van kannibalisme voorgedaan, hetgeen door oogge tuigen is bevestigd. Naast het cre matorium werd een stapel schoenen aangetroffen afkomstig van lijken, die waren verbrand. Deze stapel was 12 voet hoog en besloeg een oppervlakte van 36 bij 18 voet. Volgens de administratie van het kamp zijn alleen in Maart 1945 17.000 menschen gestorven. Voor dien bedroeg het sterfte-cijfer 25 pet. van het totaal aantal kampbewoners, Volgens ooggetuigen werden Brit- sche mariniers die bij een aanval op de kust van Noorwegen gevangen waren genomen, door een van de S.S.-bewakers vermoord. Een aantal geïnterneerden werd aan medische experimenten onderworpen, anderen werden gesteriliseerd. En het rap port, waaraan dit alles ontleend is, besluit met de woorden„De com missie van onderzoek van oorlogs misdaden heeft reeds de noodige gegevens over dit kamp verzameld' Vijftien Juli a s. zal de Sectie Economische Zaken van den Staf van het Miii tair Gezag (Sectie VI) als zoodanig ophouden te be staan. Op dezen dag zal zij haar werkzaamheden volle dig overgedragen hebben aan de centrale overheids organen. De taak van ver- bindings- en contactorgaan tusschen de geallieerde mi litaire autoriteiten en het Nederlandsche economische hurgeroverheidsapparaat is hiermede volbracht. Slechts een kleine kern van officie ren zal beschikbaar blijven om loopende militaire con tacten te onderhouden. Toen het Militair Gezag in September 1944 een aan vang maakte met zijn werk zaamheden in de bevrijde Zuidelijke provinciën, be stond aldaar geen centraal overheidsapparaat. Een bur gerorgaan, dat de overstel pende hoeveelheid maat regelen en voorzieningen kon treffen om eenige orde te scheppen in de door den oorlog aangebrachte chaos, ontbrak. Het Militair Gezag, dat eveneens de zorg draagt om het normale overheidsappa raat ten spoedigste in te schakelen en weer op gang te brengen, trof hier een vacuum aan. De Ghef van den Staf Militair Gezag stelde daarom in het College van Al- gemeene Commissarissen voor Landbouw, Handel en Nijverheid, dat belast werd met de zorg voor de volks huishouding. Aan dit col lege werden grootebevoegd heden verleend, waardoor het de mogelilkheid ver schaft werd de door dit college uit te voeren taak naar behooren te vervullen. Met de bevrijding van de Oostelijke en Noordelijke provinciën werd het gemis aan een centraal economisch uitvoerend burger beleids orgaan nog nijpender. Met spoed werden maatregëlen getroffen om eer der genoemd college in te schakelen in de herstelwerkzaamheden van deze provinciën. De bevrijding van het Westen bracht de bevrijding van de Departementen- De talrijke problemen, die zich sinds de bevrijding aan ons openbaarden en die ter oplossing veelal snel en incidenteel handelen verei- schen, zijn nog lange na niet opgelost. Het achterwege blijven van één schip brengt ons rantsoen nog steeds in gevaar. Voldoende voorra den om de gevolgen van aanvoerbelemmeringenin de distributie te overbruggen zijn nog niet overal in vol doende mate aanwezig. De kolenvoorziening is verre van bevredigend. Langzaam maar zeker even wel treedt een verandering in den aard van de moeilijk heden in. Geleidelijk aan komt er lijn in ons econo misch herstel. Het voeren van een economische politiek en het volgen van een eco nomisch plan begint tot de mogelijkheden te behooren De regeering heeft hiertoe algemeene richtlijnen op gesteld. Op velerlei gebied zijn de nooden nog groot Een periode van moeizamen her- stelarbeid is aangebroken Het allereerste werk is door het Militair Gezag gedaan Sectie VI heeft haar taak vervuld. Met een gevoel van oprechte blijdschap wordt deze inkrimpirg van het Militair Gezag aanger kondigd. Het beteekent terugkeer naar normale ver houdingen Waar tot nu toe op economisch gebied het Militair Gezag optrad, staan nu de Ministeries. Zij zijn gereed om de vereischfe leiding te geven en ons volk tot steun te zijn bij zijn strijd om een spoedigen opbloei van ons land te verzekeren (Commentaar SCHOENREPARATIE OP DE BON. De directeur van het rijks bureau voor huiden en leder te Amsterdam deelt mede, dat voortaan periodiek distributie bonnen voor reparatie van schoeisel geldig zullen worden verklaard. De z.g. klantenbinding is ver vallen. De schoenmaker dient het aangenomen werk binnen 14 dagen af te leveren. vc mt lar vo. 5000 vaten haring zijn uit New- York in Nederland aangekomen; hoofdzakelijk bestemd voor de mijn streek en de geteisterde Oostelijke gebieden. Ook voor de overige gebieden wordt over eenigen tijd haring aangevoerd. derden door het Vader- landsch Comité, dat gedu rende de bezetting uit de „oude" partijen is gevormd» en voor een derde door de Groote Advies-Commissie der Illegaliteit. Na goed keuring van dit wetsontwerp en dienovereenkomstige sa menstelling van het Nood parlement zou dan de zit ting dezer voorloopige volks vertegenwoordigers op den traditioneelen datum ge opend worden. De kwestie van Roethenië of tewel Karpathorusland, ook wel Podkarpatska Rus geheeten is thans definitief geregeld. Daar mede hëeft een van de meest urgente staatkundige proble men, die na het einde van den grooten Europeeschen oorlog opgedoken zijn, reeds een op lossing gevonden Deze romantisch schoone en grootendeels ongerepte wilde streek met haar bevolking van iets meer den 725.000 zielen en haar oppervlakte van 12.656 vierkante kilometer, werd door Tsjechoslowakijë aan Rusland afgestaan. Hierdoor zijn de wen- schen van een groot' contingent der bewoners in vervulling ge gaan, voornamelijk die van de Roethenen zelf, die, zooals men weet, tot' de groote Oekraini- sche volksgemeenschap in Sov jet-Rusland behooren, en van de meeste Joden in dat gebied, welke twee groepen, tótdat on telbaar veel Joden op beestach tige wijze door d° Duitschers en de Hongaren uitgeroeid werden, tezamen bijna 80°/o van de ge heele bevolking uitmaakten. Van 1919 tot 1939 is Roethe nië het meest Oostelijke deel van de TsjechoslowaaksChe re publiek geweest. Het vormde een smallen uitlooper tusschen Poolsch, Roemeensch en Hon- gaarsch grondgebied. Hier grensde Tsjechoslowakijë aan Roemenië, met' welk land het in de Kleine Entente vereenigd was. In Maart 1939 werd Roethenie- door Hongaarsche troepen be zet en bij Hongarijë gevoegd. In Hongarijë heerschte daarover' een uitbundige vreugde, want het gebied had tot 1919 duizend jaar lang tot de landen van de „heilige Stefanskroon" behoord. Toen de Polen reeds vrij spoe dig na het begin van den oorlog door Duitschland en Rusland „verdeeld" werd, kwamen Rus sische soldaten aan de grens van het toen alweer Hongaarsch ge worden Roethenië te staan. Voor Rusland is het van stra tegisch standpunt bekeken bui tengewoon belangrijk, dat het nu ook in dit gebied vasten voet gekregen heeft' en dat het zijn roode vlaggen nu niet meer alleen boven op de hooge top pen van de tezamen 'n krans en tevens een natuurlijken vesting wal tegen het Noorden en het Oosten vormende Karpathen kan doen waaien, doch in staat is, hen eveneens op de Zuide lijke hellingen en tot diep in de aan den voët' er van liggen de lage landen van Roethenië te planten, welke zich zonder éénigen overgarg aan de uitge strekte Hongaarsche laagvlakte aansluiten. Rusland is hierdoor tot' in het' hartje van Europa en tot in het Donaubekken doorgedrongen WEER BRUIKBARE VERKEERSWEG. Eenige dagen geleden is wederom een brug gelegd over de sluis te Sint-Andries, geschikt voor alle vervoer, met een draagkracht van dertig ton. Hierdoor is een zeer groote verbetering gekomen in het verkeer van het Westen des lands (Rotterdam, Dordrecht enz.) naar Nijmegen. De route loopt over Gorinchem, bij Zaltbommel, over de verkeersbrug, dan terstond naar het Oosten afslaan, onder het viaduct door en verder recht-uit over Rossum en Wamel naar Nijmegen. De z.g. Whiskey-weg door de Betuwe en de verkeersmoeilijkheden aan de pont te Hedel. die slecht berijdbaar is, worden zoodoende vermeden. WIJZIGINGEN TRIBUNAAL-BESLUIT. De wijzigingen door het K.B. in het Tribunaalbesluit aangebracht hebben betrekking op: 1- de om schrijving der strafbare gedragingen 2. de toe te passen maatregelen en 3. de procedure. Ten aanzien van het eerste is het zij, die openlijk blijken van inge nomenheid met den vijand hebben getoond, met maatregelen bedreigd. En óók de lieden, die voordeel hebben getrokken of getracht hebben te trekken uit vertrouwelijken om gang met personen behoorende tot de burgerlijke of militaire bezetten de macht. Wat betreft de toe te passen maatregelen is aangaande den duur der interneeiing tevoren werd er alleen gesproken' van een internee- ring van 10 jaar thans bepaald, dat deze gesphiedt voor ten hoogste 10 jaar, terwijl aan de Tribunalen de bevoegdheid is gegeven een bepaalden tijdsduur in overweging te geven. Waar het advies van de Tribunalen over het algemeen wordt opgevolgd, beduidt een en ander practisch dat de Tribunalen den duur der interneering bepalen. Ook de verbeurdverklaring is thans beter geregeld, speciaal voor de schuldigen, die in gemeenschap van goederen gehuwd zijn. Eener- zijds wordt nu duidelijk gezegd, dat de verbeurdverklaring van het ver mogen van een persoon, die in ge meenschap van goederen is gehuwd, het vermogen van die gemeenschap omvat, anderzijds kan met de be langen van de echtgenoote van den schuldige beter rekening worden gehouden. De wijzigingen betreffende de procedure behelzen vereenvoudigin gen en aanvullingen der interne procesregeling, waardoor een sneller en beter onderzoek kan plaats vinden. LOONEN VAN STAD EN LAN^ IN N.-ERABANT. Wat het leven kost. Door het economisch technolo- - gisch instituut voor Noord-Brabant is op verzoek van den Militairen Commissaris een onderzoek inge steld in verband met de vraag of de plaatselijke loonverschillen in de provincie Noord-Brabant gerecht vaardigd worden door plaatselijke verschillen in de kosten van het le vensonderhoud. De bevindingen waartoe het hierboven genoemd in stituut is gekomen, zijn neergelegd in een rapport, waarvan de conclu sies als volgt luiden 1. Het verschil in loonen tusschen de steden en het platteland in Noord-Brabant vindt zijn oorsprong niet zoozeer in een verschil van kosten van het levensonderhoud dan wel in de historische en econo mische ontwikkeling. 2. Op grond van de kosten van het levensonderhoud is, zeker voor de huidige omstandigheden en voor den eerstvolgenden tijd, een loon- verschil grooter dan 3 a 4 cent per uur niet te rechtvaardigen. 3. In plaatsen welke sterk op een stad georiënteerd zijn of waarin de bevolking een leven leidt, dat nog slechts weinig van het stadsleven afwiikt kan hoogstens nog de lagere huishuur aanleiding zijn voor een lagere belooning. Tot deze plaatsen kunnen o.a. gerekend wordenOss, Oosterhout, Grave, Geldrop, Goh Ie, Valkenswaard, Oisterwijk, Boxtel en Waalwijk. Een reden tot gedifferen tieerde behandeling van de grootere en kleinere steden is er vrijwel met. 4. Intusschen mag niet tit het oog worden verloren, dat in een lagere belooning voor een industrie een compensatie gelegen kan zijn voor de nadeelen, welke haar vestiging in een dorp met zich mede kan brengen. Ten einde werkloosheid te voor komen, zal de plattelandsbevolking zich o.'m. om deze reden menigmaal in lagere belooning moeten schikken. Het aanpassen van de loom-n op het platteland aan de kosten van liet levensonderhoud in een gelijke ver houding als in de steden zal onver mijdelijk een verdere stijging van de kosten van den landbouw tengevolge hebben. 5. Ook de lagere loonen, welke in het algemeen in de geheele pro vincie Noord-Brabant betaald wor den vinden geen rechtvaardiging in de 'lagere kosten van het levens onderhoud, zoolang hieraan niet meer een evenredig lager prijspeil correspondeert. Waar andere stimu- leerende tendensen genoegzaam aan wezig zijn, behoeft de provincie over het geheel genomen van een gelijke belooning geen uitblijven van indus trievestiging te vreezen. opvallend, dat de strafbaarheid uit gebreid is. Zoo worden thans ook STEENKOLENDISTRIBUTIE. Het Centraal Distributiekantoor te Vught maakt in overleg met het Rijkskolenbureau te Tilburg het volgende bekend In verband met de transportmoei lijkheden worden, voorloopig alleen voor de provincies Zeeland Noord- Brabant en Limburg, alsmede voor de provincie Gelderland beneden de Rijn, niet ingang van 10 Juli 1945 de bonnen BV 43 en van de kaart Vaste Brandstoffen Verwarming T 505 geldig verklaard voor het betrekken van elk 1 een heid vaste brandstoffen, bestemd voor het komende winterseizoen. Het publiek wordt er met nadruk on gewezen, dat deze bonnen BV 43 en BV 44 uiterlijk 31 Juli 1945 tegen ontvangstbewijs moeten zijn ingeleverd bij den handelcar, waar men als klant is f terwijl men genoegen zal moe en nemen met de soort kolen, welke

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1