HHSHHHn ■UlittU VRIJDAG 20 JULI 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 45 Waalwijksche en Langstraatsche Courant DE MONETAIRE MAATREGELEN. KORTE BERICHTEN. AAN DIT ALLES MOET 'N EINDE KOMEN. HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN VOLTALLIG EPISCOPAAT. De Echo van het Zuiden Hoofdredacteur Uitgever JAN TIELEN Redacteur J. A. A. VAN DEN DUNGEN Abonnementsprijs: 15 cent per week; 11.95 per kwartaal Drukker: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tlelen Kennummer; 2483 In ons nummer van 2 Maart schreven wij onder het opschrift „Onze Industrie" over de ge weldige voorraden achterge houden grondstoffen, halffabri katen en afgewerkte producten, die vooral wat textiel betreft, enorm groot moeten zijn. Dit artikel deed toenmaals nogal wat stof opwaaien en verschil lende bladen gingen er verder op in, o.m. onder den titel „IS DAT WAAR?".- Het antwoord werd voor eenige dagen dui delijk gegeven in een fabriek te Helmond, alwaar millioenen meters „varzwegen" textiel wer den achterhaald. Toen wij vijf*1 maanden geleden reeds dezfe feiten constateerden, brachten wij de wenschelijkheid naar voren, dat de geldmarkt weer zoo spoedig mogelijk in orde gebracht' zou worden. De voor naamste oorzaak immers van het gesignaleerde euvel was te vinden in de omstandigheid, dat men er niets voor voelde de goederen op de markt te brengen in ruil voor een massa geld, waarvan men niet wist wat men er aan had. Daarmede willen wij niet goedpraten, dat het achterhouden van voorra den om deze reden gerechtvaar digd zou wezen. Iedereen heeft tekort aan alles en het getuigt van een volkomen gemis aan gemeenschapsgevoel, als men omwille van het eigen belang, de massa datgene onthoudt waaraan zij zoo sterk behoefte heeft. Deze economische colla borateurs verdienen een zware straf. Niettemin is het waar, dat de onzekerheid over de waarde en de toekomst van ons geld, het kwaad sterk in de hand gewerkt heeft. Het is daarom toe te juichen dat de eerste van een reeks monetaire maatregelen, be- oogende het' weder gezond maken van ons financieele leven reeds is doorgevoerd. De on smakelijke erfenis, die Rost van Tonningen met zijn kornuiten ons heeft achtergelaten, lag reeds lang zwaar op de maag en gaf aanleiding tot ergernis wekkende misbruiken. We zul len in dit verband maar niet meer praten over duur fruit eu fantastische zwarthandelprijzen. Tot in den treure is er zonder veel resultaat op gewezen. Men was daar niet tegen op gewas sen, omdat men het' kwaad niet' in den wortel aan kon tasten. Thans begint het er, wat dit laatste betreft, wat beter uit te zien. De reeds genomen en nog in uitzicht gestelde maatrege len, kunnen er beter dan wat' ook het hunne toe bijdragen het leven hier weer in eenigszins normale banen te leiden. Daar om ook zijn zij zoo enorm be langrijk. Zij houden niet alleen radicale opruiming in den fi- nancieelen warwinkel van ons land, maar zullen er ook in niet geringe mate toe bijdragen het' geheele economische- en maat schappelijke leven weer wat op peil te brengen. En dat is hard genoeg noodig. We konden con. stateeren, dat over het alge meen de plannen van onzen mi nister van financien met vol doening en een zucht van ver lichting door ons volk ont vangen werden. Men voelde dat dit komen moest', wilden wij weer op den goeden weg ge raken, want zooals het tot heden ging, kon het niet blijven duren. Thans zal men weer moeten gaan werken om aan den kost' te kunnen komen. De tijd van geld zonder arbeid is straks voorbij, als alle papiertjes zijn j ingeleverd en er prestaties ge- j vraagd zullen worden in ruil voor nieuwe betaalmiddelen. Want in dien geest zal de op lossing gevonden moeten wor den, als zij ook in de toekomst resultaat wil hebben. Ieder werkt weer voor zijn dagelijksch brood op een redelijken basis en met dë zekerheid dat er voor het loon ook wat te koop zal zijn. Want de voorraden zullen weer los komen, omdat men geen reden meer heeft ze langer vast te houden. De arbeider zal daarmede gebaat zijn, maar tevens ook de werkgever, om dat het personeelsvraagstuk en de daarmede samenhangende arbeidsschuwheid door deze maatregelen voor een goed deel tot hun oplossing zullen komen. Bovendien zal ons handelsver keer met het buitenland erdoor bevorderd worden. In dezen geest willen wij de monetaire maatregelen van het oogenbliK zien. En als men het zoo voor oogen houdt zal men ook vrede kunnen hebben met de moeilijkheden waarvoor ve len zich door een en ander ge plaatst zullen zien. Waar een gezwel is moet gesneden wor de en men zal dan de pijn van het oogenblik moeten verdra gen om later voor grootere on gemakken gevrijwaard te blij ven. Wanneer de zuivering van ons geldwezen snel, krachtig en afdoende wordt voortgezet, kan het niet anders of alle goede Nederlanders zullen er wel bij varen en een belangrijke bij drage geleverd wordeii in een voorspoedige wederopbouw van ons vaderland. Bij Roermond zal volgende week een pontonbrug over de Maas ge reedkomen. Voor den winter hoopt men een vaste brug, op de peilers van de vernielde oude, gereed te hebben. Het Hotel-, Café- en Restau rantbedrijf zal weer met echte thee en koffie worden bevoorraad. Spoe dig zal men dus weer zijn „kleintje koffie" kunnen verkrijgen, als men er tenminste melk en suiker bij voegt De aardappelen, zullen in ieder geval tot het najaar gerantsoeneerd blijven. Eerst dan kan definitief beslist worden of de distributie van aardappelen kan worden opgeheven. „Koning Leopold heeft beslo ten niet af te treden, doch evenmin in de naaste toekomst naar België terug te keeren", aldus een verkla ring van Min. Pres. van Acker. Sinds het uitbreken van den oorlog hebben Jiet Ainerikaansche leger en de marine een'totaal ver lies geleden van' 1.094.104 man, waarvan 243.165 dooden en 635.000 gewonden en 48.000 vermisten. Het aantal krijgsgevangenen bedroeg 121.000. (Reuter) Met ingang van 1 Aug. zal volgens A.A. wederom begonnen worden met een zeer beperkt, doch regelmatige distributie van textiel- goederen. Voor „hulp-in-de oogst" gaven zich zeer veel Amsterdammers op, ook 25 Canadeesche soldaten. Amerikaanschë vliegers boor den in twee dagen tijd 40Japansche schepen in den grond. Er zullen dit jaar geen Mulo examens gehouden worden. De leerlingen met goed resultaat in de hoogste klas krijgen het einddiploma. In zijn eerste radio-praatje van de serie ,,Op de Brug" zei de Minister-president o.m. dat het vraagstuk van loonen en prijzen in hooge mate de aandacht der regeering heeft. Onder den dwang van vraag en aanbod zijn er „fantastische" loonen ontstaan, die in geener lei verband meer staan met' de door de Regeering toegestane loonsverhoogingen, terwijl ook de zgn. accoord-loonen op vele plaatsen zeer omhoog gegaan zijn. Onze oogst is in gevaar, en ook onder de arbeiders zijn er elementen, die van dit alles misbruik maken ook door sta king. AAN DIT ALLES MOET EEN EINDE KOMEN, anders dreigt 'n inflatie en van zulk een inflatie zal op de eerste plaats weer de kleine man, de arbeider, die in dit proces altijd te laat naar voren komt, de dupe zijn. INFLATIE ONNOODIG. De Regeering heeft de over tuiging, dat zulk een inflatie niet noodzakelijk is en het ge vaar gestopt kan worden door met kracht door te tasten. Zij zal dit' doen ook. Dat brengt o.a. de noodzake lijkheid .van loonsbepaling door de Regeering mede, die het' al- gemeene peil van de loons- hoogte niet alleen aan den werkgever en werknemer kan overlaten. Beseft het Nederlandsche volk In alle kerken is Zondag een herderlijk schrijven voorgelezen van het voltallig Nederlandsch episcopaat. Na herinnerd te hebben aan alle beproevingen van de vijf zware jaren die achter ons lig gen, zeggen de bisschoppen Nu zijn wij weer vrij; wij kunnen ons weer vrij bewe gen en vrij met' elkander spre ken, zonder door allerlei soor ten Duitsche polit'ie-agenten en Nederlandsche verraders bespionneerd te worden. Een juichkreet stijgt' op, als wij ons goed bewust worden, wat vrij heid betéekent. Zij brengen daarvoor dank aan God en bieden hunne eer biedige gelukwenschen aan, aan Hare Majesteit de Koningin. Voorts brengen Zij dank aan de bondgenooten en aan de dap pere mennen die het moreel van ons volk krachtig wisten te houden en van wie velen de trouw aan het vaderland met' hun leven hebben moeten be talen. Zij danken de geloovigen die zoo trouw de leiding der bis schoppen gevolgd hebben en voor de milde giften voor de Bijzondere Nooden van het Epis copaat, die meerdere millioenen bedroegen. Wat échter de laatste twin tig jaren is geschied, bemin de geloovigen, is een ver schrikkelijke les voor geheel de wereld. Het Duitsche volk, dat' nu gebroken en vernietigd ter aar de ligt, was in verschillende op zichten een groot volk, dat op gebied van techniek en weten schap, en vroeger ook op gebied der beschaving veel groots tot stand heeft gebracht. Geen volk overtrof het Duitsche in werk lust en ijver. In den vorigen oor log was een groot deel van ons l^nd pro-Duitsch en na de toen malige ineenstorting werden ve le Duitsche kinderen hier liefde vol opgenomen. Wel gevoelde het' Duitsche volk zich bo ven andere volkeren verheven en werd het sedert een paar eeuwen beheerscht' door een noodlottig militairisme, het' streven om op militair gebied andere naties te overheerschen, en men stelde het voor, dat militaire roem het grootste ideaal was van een volk. Maar het allergrootste on geluk was dat het Duitsche volk God heelt verlaten, ten minste m zijn leiders en in een groot deel van de bevol king. En wat niet op God ge bouwd is, is op zand gebouwd en zal op den duur als stol verstrooid worden. „Als de Heer het huis niet bouwt, wer ken de arbeiders tevergeefs." (Ps. 126.1). Uit tactische overwegingen werd het Christelijk geloof aan vankelijk in het particuliere le ven geduld doch hoe langer hoe meer door allerlei geweldmaat- regelen onderdrukt, en vooral bij de jeugd werd door ge- wetenlooze en handige propa ganda het ongeloof verbreid. Met een voor ons onbegrijpelijk gebrek aan inzicht ën critiek werd alles geloofd, wat Hitier zeide en beloofde; hij kon alles, hij wist alles; er ging een soort' goddelijke kracht van hem uit. Want Hitler was de bron en de maatstaf der zedelijkheid; wat Hitier beval, was goed en geoor loofd. Wij zijn er getuigen van geweest', dat de meest afschu welijke misdaden en gruwelen gepleegd en uitgevoerd werden door uiterlijk fatsoenlijke men- schen met 't excuus: „De Führer heeft het bevolen; wij moeten gehoorzamen''. In den volks mond sprak men reeds van S.S.- beest'en, en zij vormden de keurtroepen van Hitier. Wij mo gen er niet aan denken, wat met de wereld gebeurd zou zijn, als God aan dit' Satans-rijk niet een einde had gemaakt. Deze in on ze oogen biina krankzinnige ge hoorzaamheid aan den Führer heeft den oorlog zoo lang doen duren, toen een kind reeds kon begrijpen, dat hij verloren was. Dit is wel de sterkste veroor deeling van de misdadigheid van het Hitlerregiem, dat' het een reeds verloren strijd heeft voortgezet en daardoor nog mil lioenen menschen ongelukkig maakte, alleen om nog een paar maanden zijn veeg bestaan te redden. Hier was toch geen sprake meer van het' welzijn van het volk ook niet van moed, doch het was slechts slaafsche vrees voor den Führer. De bisschoppen herinneren vervolgens aan hunne waar schuwingen. In een brief van 1934 hebben zij reeds gewezen op de gevaarlijke nieuwe ten- denzen en in een brief van 1936 het verleenen van belangrijken steun aan het nationaal socialis me op straffe van weigering der H. Sacramenten voor ongeoor loofd verklaard. In ons land hebben de Nazi's het eerst hun aard getoond door hun absolute onbetrouwbaarheid door hun onophoudelijk liegen en bedriegen. Op allerlei wijzen werd ons volk onderdrukt, ook op geestelijk gebied, waarbij de Duitschers een krachtige hulp hadden in de Nederlandsche N.S.B.'ers, die beweerden dat' zij de trouwste vaderlanders waren en die in hun huichelarij jaar lijks een herinneringsdienst' hiel den voor de slachtoffers op den Grebbenberg. Het Nationaal Socialisme is thans als regiem vernietigd, maar zijn geest is in andere vor men nog zeer levendig in het' materialisme en nieuw heiden- dopi. Wij zullen daartegen den strijd moeten aanbinden, wil het' Christelijk Europa blijven be staan. HELFT DER BEBOSSCHING GING VERLOREN. Vóór den oorlog was 8 pet. van onzen bodem beplant met bosch, nu nog slechts 4 pet. De Loonsche Duinen bij Loon op Zand werden grootendeels verwoest toen de Duitschers er meer dan 100 muni tieopslagplaatsen opbliezen. wel voldoende, zoo vroeg de Min.-Pres., dat de Staat jaarlijks 575 millioen gulden verliest op het' voedsel, dat" wordt en. zal worden ingevoerd Dat betee- kent een bedrag, dat voor den oorlog bijna de normale staats begroting vertegenwoordigde! Naast zulke offers is het even zeer noodzakelijk, dat de Regee ring de loon-regeling in handen blijft houden. Trouwens, daarin is reeds het Kabinet-Ger- brandy voorzien. Afgezien van het misverstand, dat bij de» arbeiders heerscht, als zouden de toegestane loons verhoogingen betrekking heb ben op het peil van vandaag, is zulk een verhooging nergens als BEVEL gegeven. De afgeloo- pen tijd heeft veel misverstan den gekend. In deze overganstijd stelt de Regeering (niet dan na grondig overleg met de betrokken in stanties) de loonen vast. De arbeider dient daarbij te bedenken, dat stakingen in deze tijd gericht zijn tegen de Over heid en dus tegen het Neder landsche volk. De Regeering is dan ook verplicht de stakingen naar dien maatstaf te behande len. Van onderhoud en overleg kan bij staking geen sprake zijn. De Regeering kan in deze kwestie niet lijdelijk toezien. Is haar besluit eenmaal ge nomen en wordt et toch nog gestaakt, dan kan men van de Regeering niets anders meer verwachten dan een krachtig optreden. De verhoudingen in het orga nisatie-leven der arbeiders dwingen de Regeering daartoe. Wij staan heden ten dage voor de keuze: machtsstrijd door sta king of regeling met gemeen schappelijk overleg, waaraan zich dan als psychologisch ele ment verbindt de staking als „uitlaatklep". De Regeering bepleit sterk de laatste methode en zal zulk een overleg ook steeds gaarne aan vaarden. Als de Eenheidsvakbeweging zich daar ook naar richten wil, kan zij aan het overleg deel nemen. In het vervolg kan er alleen vóór, hoogsten né, maar nooit tijdens de stakingen, over leg gepleegd worden. Wat den landbouw betreft', zei de premier dat het op de eerste plaats noodig is de dure voed- selmiddelen door goedkoopere van eigen bodem te vervangen. Speciaal graan* en aardappelen. OP VOOR DEN OOGST. Als de oogst' niet voldoende zal zijn, staat er een verlaging van het' huidige rantsoen te wachten en een winter als die van 1944. Wij besloten dan ook, aldus den Premier, een beroep te doen op vrijwilligers voor den oogst. De organisatie daarvoor is reeds opgezet' en binnenkort zal wor den bekend gemaakt. Wij re kenen op duizenden vrijwilli gers, die hun verantwoordelijk heid in deze 'kwestie kennen. Wij zullen daarbij geen ab normale premies toekennen, zoo als die bekend zijn uit de tijd toen de moffen hier waren. Wij zullen een redelijk loon beschikbaar stellen. Wij doen een „beroep op de verantwoordelijkheid en het' na tionaal eergevoel" van ons volk. Weet, dat de oogen der gealli- ëerde landen op Nederland, het kleine volk, zijn gericht. De Min. President besloot: Wij hebben een kans om uit de put te komen. Laat het onze nationale trots zijn, dat ons dit door gemeenschappelijken ar beid gelukt.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1