en rd A POLITIEKE MEETING TE SPRANG-CAPELLE. W AAL WIJ K BIJDRAGE MONUMENT J. DE ROOIJ. DRUNEN. SPRANG. k j «.rroiDilTlClfBIKIC.251 WAALWIJK t TRIBUN AALBESLUIT GEWIJZIGD. In een persconferentie van het M.G. heeft prof. v. Bemmelen gisteren meegedeeld, dat in het Tribunaalbesluit dusdanige wij zigingen zijn aangebracht, dat verdachten voortaan niet voor hoogstens 10 jaar maar voor on- bepaalden tijd kunnen worden geïnterneerd. "De werking der tribunalen in het Zuiden moest worden vertraagd uit' vrees voor Duitsche represailles in het on- bevrijde gebied. Prof.v. Bemme len achtte het noodzakelijk, dat een groot aantal kleinere geval len moeten wachten tot een la tere berechting omdat men niet den winter kan ingaan met hon derd- tot tweehonderdduizend menschen in de kampen, die een enorme kampruimte en 40.000 man bewakingstroepen zouden vereischen. In Brabant heeft men al de ervaring opgedaan, dat lieden, die op losse geruch ten waren vastgezet én werden losgelaten, in hun woonplaats niet meer geduld werden. De menschen zullen er aan moeten wennen, dat voor dezulken en voor hen, die hun s^raf hebben ondergaan, weer een plaats in de maatschappij moet zijn. Er wordt naar gestreefd, dat verdachten zoo spoedig mogelijk zullen worden gehoord. PLECHTIGE OMGANG TE 's BOSCH. Voor het eerst na vijf jaren kon in de oude Hertogstad de plechtige omgang gehouden worden. De dag wérd ingezet met een plechtige Hoogmis aan de Lieve Vrouwe Troon, waarop het beeld in zijn nieuwe hermelijnen mantel de oogen van alle bid dende geloovigen tot zich trok. De schola Cantorum zong op verzorgde wijze de Mis in es van Willem Andriessen. Om drie uur begon de Om gang. Alle corporaties en Broe derschappen waren vertegen woordigd, .bruidjes en edelkna- pen met hun middeleeuwsche dracht pasten volmaakt' in het kader van deze oude bedetocht, die door het opgewekte spel der harmonieën tot een echte zege tocht werd. Het voorbijtrekken van de stoet duurde een uur. De intentie van deze plechtige omgang was het' herstel van de goede zeden in ons bisdom en tevens als bijzondere intentie van de Bosschenaren de gene zing van den Deken-Plebaan Mgr. Brekelmans, die altijd zoo geijverd heeft voor den Omgang. IRENE-BRIGADE ONTBONDEN. Op de binnenplaats van de vesting Clingendaal heeft Prins Bernhard Vrijdagmorgen afscheid genomen van dè Prinses Irene-Brigade, welke ontbonden wordt. De Prins, herdacht de gesneuvel den en de gewonden en reikte daarna aan de Brigade als geheel de Militaire Willemsorde 4de klasse uit. De commandant der brigade, kolonel De Ruyter van Stevenink, en talrijke officieren en manschap pen kregen nog aparte onderschei dingen. De Militaire Willemsorde ontving de Brigade wegens den heldhaftigen strijd in Beeringen, Tilburg en andere plaatsen in 1944 en Hedel in 1945. UNIFORME RANTSOENEE RING VOOR HEEL HET LAND. De Shaef Mission Netherland deelt mede: Op een in midden-Juni ge houden conferentie met de Neder- landsche voedselvoorzieningsautori- teiten is een basisschema vastgesteld voor de uniforme rantsoeneering van heel Nederland. Dit schema kan door eigen productie worden aangevuld. Het schema is als volgt samenge steld: Kinderen \an 0 tot 1 jaar: 800 cal.; van 1 tot 4jaar: 1500cal.; van 4 tot 14 jaar: 2100 cal.; van 14 tot 18 jaar: 2800 cal.; voor per sonen die langdurigen en nachtar beid verrichten: 2200 cal.; voor personen die zwarcn arbeid ver richten: 2600 cal.; voor pérsonen die zeer zwaren arbeid verrichten: 3200 cal.; voor zelfvoedende en a.s. moeders 2600 cal. en voor personen, niet behoorcnde tot bovengenoemde groepen 1850 cal. Door den aanvoer van versche visch en groenten kunnen hier 100 cal. per dag bijkomen, terwijl door geïmporteerde goederen hier nog maals 100 cal. bij kunnen komen. Drze gedragslijn zal voor alle be vrijde "landen worden gevolgd. Door bemiddeling van de Shaef is voor de maanden Juni, Juli en Augustus 120.000 ton tarwe inge voerd. Dit is verder aangevuld door de Nederlandsche regeering, die 200.000 ton invoerde. J.l. Zaterdagmiddag werd op een weiland aan de Heistraat alhier een ópenluchtmeeting gehouden uitgaande van de A. R. en de C. H. kiesvere nigingen in de Langstraat en omgeving, waarbij als sprekers optraden de heeren Mr. J. A. de Wilde en H. W. Tilanus. In de veronderstelling levende dat men als vrije Nederlanders voor een dergelijke bijeenkomst geen vergunning noodig had van de plaatselijke overheid, was verzuimd deze aan te vra gen en ontvingen de organisa tors enkele uren voor den aan vang de mededeeling van den heer Burgemeester der gemeen te dat de meeting geen door gang mocht vinden; bij een persoonlijk bezoek aan Militair Gezag te Den Bosch werd de toestemming tot' het houden van de bijeenkomst echter zonder eenige reserve verkregen en kon de meeting alzoo toch door gang vinden. De belangstelling was bevre digend, hoewel de opkomst' gro ter had kunnen zijn. In zijn openingswoord bracht Ds. v. Lummel dank aan de sprekers voor hun bereidwillig heid ons hier in het Zuiden van politieke voorlichting te dienen,- waar wij reeds geruimen tijd van de geringste politieke voor lichting verstoken waren. Z.E. hoopte dat de aanwezigen met hun opkomst een politieke geloofsbelijdenis aflegden. Wij zende op de eenheidsbeweging in het algemeen, zegt Ds. v. Lummel dat men niet moet' denken dat een dergelijke een heid door ons gezocht wordt. Wij zijn allen overtuigd, dat de oude strijd wicht, maar dan in nieuwen vorm, en daarom is het noodzakelijk dat er toena dering kome en dat men even tueel tot saambundeling kome van alle prot'. chr. politieke krachten. Ds. v. L. hoopt dat allen die in de voorbije jaren gestreden hebben, nu weer hun oude partijformaties opzoeken DE WEG TERUG. In Lichtenvoorde werd door de Politieke Recherche gearresteerd de oud-burgemeester van Heus- den Thomaes, die reeds in Sept. 1944 het hazenpad gekozen had, omdat hij bang was anders te laat te zullen komen. Hij toonde zich over zijn arrestatie ten zeer ste verontwaardigd. Hij beweerde nog steeds burgemeester van Heusden te zijn en als zoodanig een sleutelpositie in te nemen om het Nederlandsche volk van dienst te kunnen zijn. Toen men hem naar Heusden terugbracht, zeide hij, dat hij daarvoor niet bang was, want de Heusdenaren zouden allen zijn vrienden zijn. Dat is hem wel gebleken, want de begeleiders hadden de grootste moeite het volk van hem weg te houden, zoo geliefd en vriend schappelijk waren zij gezind. „Als de motor van het wagentje per ongeluk was afgeslagen, hadden we een lijk mee terug gebracht" vertelde men ons. Tevens werden gearresteerd Jos. J. Boezer en Ma. D. Boezer. De gebroeders kwamen vanuit Amsterdam naar Waalwijk terug, waar zij niet lang meer op vrije voeten rondliepen, De Pol. Recherche arresteerde hier een zwervende S.S.'er zekere Goetlïch uit Amsterdam. ren voor hun goede houding, alsmede aan heren doctoren en artsen en aan schrijvers en drukkers van de -illegale bladen en de bezorgers daarvan. Toch zijn er veleh die ten- volge van het nazi-regiem in den blinde ronddolen en het spoor bijster zijn geworden. Wij zijn ook nog niet heelemaal vrij, daar is nog het' M. G. dat 1 Sept'. verdwijnt en daar zijn nog onze bevrijders, de Cana- deezen en Engelschenwij brengen hen hulde voor wat zij gedaan hebben, maar groe ten ze vriendelijk als ze ver trekken. (Slot volgt). en hun ervaringen daar over dragen, want alleen langs orga- nisatorischen weg wordt de mo gelijkheid geboden de billijke klachten te brengen waar ze behooren. Wij christelijk staat kundige partijen kunnen niet anders dan uitgaan van de door God zelf gemaakte antithese tot dien strijd op te wekken zijn we hier vanmiddag bijeen. Mr. de Wilde, hierna als eer ste spreker het woord verkrij gende. zegt' het een voorrecht te achten hier met dhr. Tilanus te mogen spreken. Het verloop van den oorlog heeft weer be wezen dat de mensch wikt, maar God beschikt'. Maanden lang waren wij van elkander gescheiden; wij zijn verheugd weer vrij te zijn, H.M. de Ko ningin weer in ons midden te hebben, dat onze jongens niet meer naar Duitschland behoe ven enz., maar toch is onze blijdschap niet onvermengd. Daar is veel dat ons met zorg en druk vervuld. Spr. wijst op de stoffelijke nood en de oor zaken daarvan, maar nog erger is dat ons volle op geestelijk en moreel gebied naar beneden gedrukt is. Er heerscht een al- gemeene verwarring op alle gebied. Doch wij zijn weer vrij en wij kunnen weer onszelf zijn maar willen wij vooruit komen en ons economisch handhaven dan zullen wij overtuigd moeten zijn dat wij onze plicht moeten doen elk op de plaats die hem door God gegeven is. Onze vrijheid wil vooral zeggen dat er na vijf jaar schrikbewind weer een overheid is die erkent dat zij met haar onderdanen ge bonden is aan recht en wet. De vrijheid in vollen omvang heb ben we nog niet. Spr. wijst op de lichtpunten in de donkere tijd die thans voorbij is, n.l. de kerk en brengt hulde aan pre dikanten en geestelijken, die eerder gehoorzaamden aan hun geweten dan aan den bezetter; tevens brengt spr. dank en hul de aan de meeste schoolbestu- H. PRIESTERWIJDING. De Eerw. heer Tonny van Loon Nzn. alhier zal Woensdag 25 Juli a.s. uit handen van Z. H. Exc. Mgr. Mutsacrts de H. Priesterwijdina ont vangen in de Kathedrale Baseliek van St. Jan te 's Bosch. Zondag 29 Juli d.a:v. zal hij in de parochiekerk van St. Jan alhier zijn eerste Plechtige H. Mis opdragen. SAMENSTELLING NOOD-GEMEENTERAAD. Voor de samenstelling van den tijdelijken gemeenteraad is de vol gende candidatenlijst ingediend, be vattende de namen van 21 personen. Daar de gemeenteraad zal bestaan uit 15 leden, zal deze als volgt worden samengesteld I. F. C. Smolders, Sint Antomus- straat 97. 2 A van Seters, Kloosterweg 2. 3. A. M. v. d. Broek, Kloosterwerf 10. 4 1 A Verdoorn, Floris V-laan 21. 5 M. J. P. v. Loon, Grootestraat 280. 6 C. W. Pullens, Laageinde 118. 7 P A. Buykx, Kerkstraat 90. 8. G. A. Duyvelaar, Noorder-Paral- ielweg 13f. J 9. A. J. v. Huiten, Tweede Zeine 23. 10 A. G. Meys, Markt 3. II. H. Greve, Hoogeinde 64. 12 W, M. Brouwer, Westeinde 5d. 13. D. J. v. Oss, Stationsstraat 69. 14. L. A. W. Mombers. Mr. van Coothstraat 6. 15. N. A. v. Gorcum, Sint Antemus- straat 57. DE KERMIS. Wij willen geen vergelijking maken met een normale kermis in norma e jaren. Dat is immers ten eenen male onmogelijk, omdat inen twee ver schillende dingen niet met elkaar vergelijken kan. Van de voorbije kermis zal men echter bezwaarlijk kunnen zeggen, dat ze niet goed gevierd is. Wanneer men alle om standigheden in oogenschöuw neemt dan is het hier heusch zoo slecht nog niet gegaan. De vermakelijk heden kregen een stroom liefhebbers te verwerken als men zelis in de beste voor-oorlogsche jaren niet aanschouwde. Bioscoop en uitvoe ringen trokken, ondanks een smoor hitte uitverkochte zalen. De café's hadden wat extra biervoorraad en hebben het over het algemeen vrij goed gered. En er was heel wat bier noodig om de dorstige kelen te laven. Wij kunnen over kermis 1945 dan ook gerust tevreden zijn. WAALWIJK-TILBURG. De busdienst van de B. B. A. op het traject Waalwijk—Tilburg is be langrijk uitgebreid; de vertrektijden zijn thans: Tllbl7.45V 10.45 13.30 17.45 19.50 Wa3S Tl.30 14.15 19.00 20.40 KERKDIENST NED. HERV. KERK. Zondag 22 Juli. Baardwijk: Voorm. geen dienst. Namiddag half drie Ds. Vogel van Heusden. Besoijen: Voorm. 10 uur, Ds. Vroegindewey. 's Avonds half 7, Ds. Vroegindewey van Loon op Zand. Waalwijk: Voorm. 10 uur Ds. D. W. O. Miilnickel. Namiddag geen dienst. BENOEMING. Als opvolger van den heer Jos. A. Loeff is benoemd tot secretaris penningmeester van het burgerlijk Armbestuur van WaalwijkBaard wijk de heer L. F. J. van Roosma len. A. R. K. A. In de heroprichtingsvergadering van de afdeeling Waalwijk derAlg. R. K. Ambtenarenvereeniging werd het bestuur als voigt samengesteld: G. F, Couwenbergh. voorz., J. A. Thijssen, vice-voorz., W. J, Spitters, secr., Th. A. Bakkers, vice-secr., A, v. d. Maagdenberg, penningmeester. ONTHULLING GRAFMONUMENT. Tijdens de eerste dagen van de bevrijding, vielen er op het West einde, v.m. Besoijen, 5 slachtoffers door inslag van een duitsche gra naat. Ze zijn allen op de Ned. Herv. Begraafplaats ter aarde besteld. Enkele maanden geleden heeft zich een comité gevormd, dat zich belastte met de taak, om te komen tot de oprichting van een grafmo nument, dat aan de familie van de slachtoffers zou worden overgedra gen. Door het prachtige werk, dat het cemité verrichtte, is het nu zoo ver, dat a.s. Zaterdag 21 Juli, des namiddags 4 uur, het grafmonument, namens de inwoners van v.m. Be soijen, aan de familie kan worden overgedragen. Namens het comité zal spreken: de Weled. heer J. Wilzing en na mens den Kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk van Besoijen de Wel- eerw. lieer Ds. Mühlnickel. Alle inwoners van v.m. Besoijen worden verzocht bij deze plechtig heid aanwezig te zijn. Vanaf deze plaats brengen we het comité en de gansche burgerij van v.m. Besoijen, hulde voor de spoedige totstandkoming van dit monument. Het monument is geleverd en geplaatst door Gebr. Verappe, alhier. RIJWIELDIEFSTALLEN. Het aantal rijwieldiefstallen neemt weer sterk toe. In deze week wer den weer twee aangiften gedaan, door E. V. en M. Br. De politie^ onderzoekt. 3e Verantwoording Totaal 2e verantw. Kabouterwagen, bevrij dingsfeest Spr. Cap. J. v. D. te V. C. Zigeunerwagen, bevrij dingsfeest Spr. Cap. Dames W. J. V. te Capelle Wed. S. te Capelle R. v. D. te Capelle Buurtcom. feest S. C., Vrijh.-Trampad v. d. K, te Sprang Buurtcom. feest S. C., Ie L'dijk Fr. S. te Capelle J. H. te Capelle G. v. D. te Waspik N. N. te W. Wed. v. d. te Cap. S. O. te C. W. te Waalwijk Feestwagen „De jantjes" te Spr.ang Oranje Ver. te Besoijen (Haven tot Broos) "Van een Hollander N.N. f 607.55 15.— 2.50 25.— 2.50 i 2.50 ;i 10 H 20.— 124.70 10-— j 110.— 100.— 4 5 25.— 5.— I 25.— 20.— 17 84t22 10.— 2.50 3e verantw. f 1335.97 Verder 4 giften ingekomen bij den uitgever van De Echo van het Zuiden. Voorts wil ik hier vermelden dat het mij zeer pijnlijk heeft getroffen dat een tweetal personen of com missies na de ongeldig verklaring der bankbiljetten van f 100.— deze biljetten mij toch nog deden toe komen en wel in gesloten enveloppe. Beseft men wat een moeite men mij daar noodeloos mede veroorzaakt. J. VAN herpen: Vrijh.-Capelle. OP LANDMIJN. Zekere Ophorst uit Sprang werd het zooveelste slachtoffer van de landmijnen. .Hij bekwam ernstige verwondingen, doch zijn toestand is thans redelijk wel te achten. BUURT-COMITÉ. Dinsdagavond had in café Jos. Moonen onder groote belangstelling een vergadering plaats van de buurt Mr. v. Coothstraat, Julianastraat en een gedeelte Burg. v. d. Klokken- laan om te komen tot een buurt- comité voor de a.s. Bevrijdings feesten alhier op 31 Augnstus en 1 September a.s. Reeds spoedig bereikte men een gunstig resultaat en werd een comité gekozen bestaande uit de dames Bergmans, van Delft, v. Heesbeen, Hobbelen, Huysmans en Verschuren de heeren Th. van Dongen, W. v. d. Hammen, P. v. Heesbeen, J. Huys mans, Jos de Kort en Antoon Tielen. KEGELCONCOURS. Het kegelconcours dat de Wnal- wijksche Kegelclub tijdens de Ker misdagen op de banen van Hotel De Twee Kolommen" gehouden heeft, heeft zich in een zeer groote belangstelling, ook van kegelbroe ders uit de omgeving mogen ver heugen. De uitslagen zija 1 Fons van Baal 7 x 45 3 x 44 van Dinter 6 x 45 2 x 44; 3 Jac. Spijkerman 5 x 45 2x44 434 P. Kemmeren 3 x 455 van Hest 45 3 x 446 C. van Loos- drccht 45, 42, 39; 7. J. Vesters Sr. 44, 36, 35; 8 Peppink 44, 36, 33 9 van Steenderen 3 x 4310 J. Wiesman 43, 41 11 J. v. Loosdrecht 43, 35; 12 Frans Pulles 42, 40, 37. DamesMevr. L. Boers 6 x 40, 39, 2 x 382 Mevr. Pulles 36. HANDBOOGSPORT. Evenals andere jaren is ook dit jaar wederom de traditioneele „Zes- daagsche" verschoten in de doele van de Handboogschutterij „Een dracht maakt macht" gevestigd in Café ,,'t Vosje" te Waalwijk. Reeds op den len dag trad het koppel Ant. Pullens-C. v. d. Hoven sterk op den voorgrond en wisi na feilen strijd zich op de eerste plaats te dringen door het uitloopen van een ronde. Ook de 2e dag was spannend en genoemd koppel wist zich. door wederom een ronde te nemen, stevig og de eerste plaats te handhaven, gevolgd eoor het koppel J. Kolsteren- H. v. d. Mee, welk koppel ook een ronde nam. De 3e dag bracht vrijwel geen verandering in den stand. Maar op den 4en dage zagen Ant. PullensC. v. c. Hoven de kans om nbg 2 ronden uit te loopen en J. Kolsteren H. v. d. Mee 1 ronde, zoodat de andere koppels steeds verder en verder op den achtergrond geraakten. Op den 5en dag nam het koppel C. v. d. Hoven Pzu.M. v. d. Mee een ronde, waardoor zij vanaf de 5e plaats opklommen naar de 3e. Zoo verging het ook het koppel M. Trommelen—J. Kleijberg, dat op den laatsten dag een ronde uitliep en zoodoende vanaf de 7e plaats naar de 4e ging. t ,1 In het laatste klassement werd nog fel gestreden, zonder echter nog verandering in den stand op te I leveren. t De einduitslag luidt als volgt: No. 1 Ant. Pullens—C.v. d. Hoven 521 punten. Op 2 ronden No. 2 J. Kolsteren—H. v. d. Mee 492 punten. Op 3 ronden: No. 3 C. v. d. Hoven Pzn—M.v. d. Mee 481 punten. No. 4 M. Trommelen—J. Kleijberg 362 punten. No. 5 L. v. BladelF. Schoelitz No. 6 P. van Bavel—B. v. Noort 482 punten. No. 7 B. Pullens—R. van Loon 683 punten. BRABANTSCHE OPERA. Op Dinsdag 24 Juli a.s. zal De Brabantsche opera hier een uitvoe ring komen geven in het Parochie huis in de St. Crispijnstraat. Ten tooneele zullen worden gebracht „De Apotheker" van Jozef Haydn en „De Dorpsbarbier" van J. Schenk. Na de vele, op bedenkelijk peil staande zgn. revue- en cabaretuit voeringen, heeft men nu de kans van iets beters te genieten Men zie de advertentie in dit blad. Nachtegalen temidden van de puinhopen Het klinkt paradoxaal maar is niettemin een feit. De ruïne,s van Drunen zullen binnen hun trieste omgeving de parelende klanken vernemen der „Oosterhoutsche Nach tegalen". De Nachtegalen Als ware vredes-boodschappers vliegen zij van stad tot stad. van dorp tot dorp. Overal brengen zij bezinning en ontroering in een jachtende wereld, overal ook doen zij de lach der oprechte vreugde weer verschijnen bij door zorgen gekwelde menschen. Zij zijn een symbool van Nederland s wederopstanding, deze zingende cn vrijmoedig acteerende kinderen, hoewel zij het zelf niet geheel schijnen te beseffen. Het maakt dan ook geen verschil, of het applaus nu opklatert in Brussel of in Kaatsheuvel in Mechelen of in Drunen. Hoofd zaak ir, dat iedereen het een genot vindt, te luisteren naar hun geestige songs en prachtige motetten. En daarom zingen ze dan ook in Drunen op Zondag 22 Juli a.s. tl1 Dinsdagmiddag werd op de alge- V. meene begraafplaats alhier teraarde-d<" <i( k-

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2