GELEIDELIJKHEID. tAANDAG 23 JULI 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 46 Waaüwijksche en Langstraatsche Courant KORTE BERICHTEN. VOLKSGEZONDHEID. DIVERSE BERICHTEN. OVERTREDING PRIJSVOORSCHRIFTEN De Echo van het Zuiden "Hoofdredacteur Uitgever; JAN HELEN Redacteur: J. A. A. VAN DEN DUNGEN Abon nementsprijs 1 5 cent per week; f 1.95 per kwartaal Drukker: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tlelen Kennummer; 2483 I Maatschappelijke I Wederopbouw Langstraat Zooals et altijd conservatie ven en vooruitstrevenden ge- Iweest zijn, zoo zijn ze er ook [U. Terwijl Jansen als zijn .oogste ideaal beschouwt: her stel van alle toestanden en in- itellingen van voor 1940, meent .Petersen dat we nu, na de des tructie van oorlog en bezetting, 2en pracht kans hebben, om een ol'aal nieuwe maatschappij in :lkaar te zetten en deze versch an den grond afaan, te gaan ipbouwen. Er zijn in Nederland meer 'ansens dan men denkt, maar de 'iet'ersen schreeuwen harder, ogelijk komt dit, omdat de leest'e Jansens realiteitszin ge noeg hebben, om in te zien, dat ïun ideaal onmo gelijk te bereiken is, dat het ver leden voorgoed heeft afgedaan pn dat het nu eenmaal niet gaat' hoe graag ze het' ook zou- .den willen om de klok vijf jjaar terug te zetten. Daarvoor És er in de geheele wereld te veel veranderd. Hebben daarom de Pietersen gelijk? Ik meen van "niet. De .deugd ligt ook hier in het mid den. Ongetwijfeld is dit een heel erge gemeenplaats, maar zij Iheeft met vele andere gemeen- japlaatsen dit gemeen, dat zij een ■stuk oude en beproefde volks- Jwijsheid bevat. Ook de bekende journalist en loud minister Dr. G. J. van Heu- iven Goedhart heeft' reeds in het i^Londensche „Vrij Nederland'' Ivan 7 April j.l., naar mijn mee- i ning zeer terecht en in ieder ge- Bval zeer geestig, gewaarschuwd stegen hen, die „een Nieuw Ne- j derland van stapel willen laten I loopen". Men construeert' nu I eenmaal geen samenleving in eens, zelfs niet in de tijd van 'n I generatie. Alle dergelijke po ll gingen, welke wij in den loop ader geschiedenis tegenkomen, I zijn tot mislukking gedoemd ge- Iweest, of we nu kijken naar het plaatselijk experiment' van Cola Idi Rienzi in het' Rome van de j 14e eeuw, of naar het West- jEuropeesche drama der Fransche lRevolutie. Vooral het laatste voorbeeld Jis leerzaam. Zoolang men pro- Ibeerde de beginselen der nieuwe I revolutionaire maatschappijleer ineens in practijk te brengen, «zien wij zoowel in Frankrijk als Jin ons eigen land grondwet na j grondwet, mislukking na mis- I lukking. De nieuwe ideeën schieten dan geen wortel in het volk zij pakken niet, zij leiden jeen zuiver kunstmatig bestaan, |zij leven niet. Maar langs we igen van gelëidelijkheid zijn die zelfde beginselen in de eerste Ihelft der 19e eeuw gemeengoed geworden van alle volkeren van I West-Europa. Zij zijn doorge- Idrongen niet alleen in de staats instellingen van vrijwel alle mo- fjderne rijken, maar, wat meer is, |in het denken en doen van de meeste beschaafde volkeren en Jzij hebben daar stand gehouden ■honderd jaren lang. j Men begrijpe ons niet ver- Jkeerd. De interne waarde dier ■beginselen blijve hier buiten be- |spreking. Dit voorbeeld wil al- lleen aantoonen, dat wij bij de ■propaganda voor „nieuwe" lideeën voor nieuwe denkbeel den op sociaal en politiek ge leed rekening hebben te hou den met het historische groei proces, waarvan het tempo niet Jstraffeloos kunstmatig kan wor- ■den vesneld, Pietersen, de man ^an. het „nieuwe" Nederland, feitte zijn ziel in lijdzaamheid pf hij zal het Beloofde Land nim mer zien. Dit' wil echter niet zeggen, dat r'etersen nu maar zoet moet £aan slapen en dan wel vanzelf het Beloofde Land zal ont waken. Pietersen moet' werken, hard werken en Jansen U kent dezen heer nog wel uit den aanhef van dit artikel kan hem daarbij zeer gevoeglijk komen helpen. Zij moeten daarbij uitgaan van de denkbeelden, die in ons volk aanwezig zijn. Wat daarin goed is, moet worden opge- frischt en verstevigd; wat' daar in onvolmaakt is, moet worden verbeterd, wat daarin verkeerd is, moet worden uitgeroeid. Dit is taai werk, dat dag in dag uit' én in het openbaar én in per soonlijke gesprekken moet wor den ter hand genoemen. Dit is werk, dat' van de leidende Jan sens en Pietersens vele en ge duldige' studie vraagt. Het zelfde moet gebeuren met de wetten en instellingen, welke ons volk bezit. Ook hier moet het bruikbare behouden worden, en alleen datgene, wat waarde loos gebleken is, zonder pardon overboord worden gezet. Doch naast' het' bruikbare en waarde volle uit het vooroorlogsche Ne derland, bouwen wij nieuwe constructies, samen en van onder afaan. Waar dit wellicht meer tijd vraagt, dan het decratëeren van boven af ondemocratisch en volkomen in strijd met den geest van ons volk zal dit rijkelijk worden vergoed door een veel grool'ere, levensvatbaarheid. Geen wet, geen instelling im mers is duurzaam, die niet leeft in het rechtsgevoel van het ge heele volk. Wanneer Pietersen zoo den weg leert zien naar zijn Nieuwe Maatschappij, dan zal hij niet alleen veel verder samen kun nen wandelen met zijn geliefde Jansen, maar hij heeft boven dien nog kans dat hij er komt ook Het ligt in de' bedoeling in 't bosch bij Goirle waar de vijf gijze laars vermoord werden, een ge- denkteeken te plaatsen. Min.-Pres. Schermerhorn, die zelf in St. Mi- chiels-Gestel gezeten heeft, zal het 15 Augustus onthullen. Uit Vught zijn 500 N.S.B.'ers op Zuid-beveland gearriveerd om in den landbouw te werken. Op de plaats van het concen tratiekamp Dacheau zal een kerk gesticht worden met klooster van altijd durende aanbidding om voort durend boete en eerherstel te bren gen. Dit gebeurt op initiatief van kardinaal Faulhaber na bekomen verlof van generaal Eisenhower. In het Land van Heusden en Altena is de geitenstand voor meer dan 75 pet. verloren gegaan. De geheele 8ste Amerikaansche luchtmacht is in 51 dagen over den Atlantischen Oceaan vervoerd. De 2118 viermotorige toestellen, welke tot dit luchtleger behooren, zijn op eigen kracht naar Amerika gevlogen met 41.500 man personeel aan boord. Er zijn op het oogenblik drie fabrieken in bedrijf, die 200 fiets banden per dag fabriceeren. Enge land zal dezer dagen enkele tien duizenden fietsen invoeren. Het Britsche rijk verloor in dezen oorlog 434.885 gesneuvelden en vermisten en 468.388 gewonden. Voorts werden in Engeland 60.585 burgers gedood en 86.175 gewond. UITGESTALDE GOEDEREN MOETEN GEPRIJSD ZIJN. Het directoraat-Generaal voor de Prijzen deelt mede, dat bij het be zichtigen der etalages opvalt, dat bij vele artikelen de prijzen niet meer worden vermeld. Men meent blijkbaar, nu wel weer de hand te kunnen lichten met het „Prijsaan- duidingsbesluit". Dit is echter niet het geval. De verplichting, bij alle uitgestalde en ten verkoop aange boden goederen den prijs te ver melden, blijft onverkort gehand haafd. De controle op de naleving van dit voorschrift zal in de ko mende dagen scherp worden uitge oefend. Br. J. Luning-Prak, psycholo gisch adviseur te Den Haag, zendt aan de pers een uitvoerig artikel over de gevaren, die de volksgezondheid bedreigen. Aan zijn belangwekkend schrijven ontlenen wij het volgende Er is een taak te vervullen, even dringend als het opvoeren der kolenproductie, even urgent als het dichten van den dijk op Walcheren: het afweren van de groote, acute gevaren, die de volksgezondheid bedreigen Bij het herstel en de vernieu wing, noodig op schier elk ter rein, heeft men merkwaardiger wijze den mensch zelf verge ten Het kleine Nederland heeft' in de gruwelijke jaren 1940—1945 naar rato van de bevolking drie keer zooveel menschenlevens verloren als het groote Enge land en tien maal zooveel als het kolossale Amerika. Vroeger was Nederland, wat de zuigelingensterfte betreft, Europeesch kampioen, na Nieuw Zeeland zelfs wereldkampioen. Nu stervende babies, zooals we het sinds 30 jaar niet meer ge kend hebben. De typhus steekt het hoofd op en neemt haast een epidemisch karakter aan; dysenterie, roodvonk en diphte- rie vertoonen een angstaanja gende toename. T. B. C. VERDUBBELD. De ziekte, die het meest' tot de volksverbeelding spreekt, de tu berculose, is in de oorlogsjaren regelmatig verergerd. De beste experts rekenen, dat uit Duitschland minstens 6000 gevallen van actieve t.b.c. terug- keeren. Het normale aantal was 10.000; dit is zeker verdubbeld, dus nu 20.000. In totaal min stens 25.000 besmettingshaar den onder een halfziek volk. Met onze bestrijdingsmiddelen, zoowel wat gebouwen en medi camenten als artsen en ver pleegsters aangaat, is het droe vig gesteld. Een schreeuwend tekort op vrijwel elk terrein. Een krachtig- afweerfront' op dit terrein heeft evenveel eco nomische beteekenis en redt veel grooter menschelijke waar den dan de nu zoo terecht ge stimuleerde strijd tegen den waterwolf. Niet minder somber is het beeld op het terrein van dien anderen droevigen oorlogs nasleep, dat der venerische ziek ten, Voorloopige gegevens too- nen aan, dat de frequentie dezer kwalen tot het vijf- en tienvoud is gestegen. SPECIAAL MINISTERIE GEVRAAGD. Er is dus geen dringender re- geeringstaak dan het bevechten van deze volksvijanden. Dit is even urgent als de oorlog tegen Japan, urgenter zelfs dan de droogmaking van Walcheren. Het oude ambtelijk apparaat, het staatstoezicht op de volks gezondheid, is volmaakt' ontoe reikend voor deze herculestaak. Noodig is thans 'n ministerie van volksgezondheid onder lei ding van den knapsten organi sator, dien men onder onze art sen kan vinden. Hij dient te beschikken over een staf van een honderd be kwame medici, die als stoot troepen in den strijd kunnen worden geworpen. Voorts labo ratoria en bacteriologen, che mici, ingenieurs, economen: de heele volksgezondheid en de complete sociale hygiëne die nen in vollen .omvang bestu deerd en hervormd te worden. DE KEERZIJDE. In ons vorig nummer gaven wij een kort artikeltje over de veelvul dig voorkomende overtreding van de prijsvoorschriften door de win keliers. In verband daarmede deed men ons van belanghebbende zijde toekomen het vakblad „De Kruide nier", dat in haar nummer van 14 Juli de keerzijde van deze medaille belicht. Het vakblad is n.l. van meening, dat door deze berichten de bona fide winkelier in een kwaad dag licht gesteld zou kunnen worden, door een, alles over een kam sche rend publiek. Het wijst er vervol gens op, dat de overtredingen on getwijfeld minder zouden voorko men indien de overheid de toege stane winstmarges grondig zou her zien. Een kruideniersbedrijf dat langs de normale handelskanalen zijn goederen betrekt, kan in dezen tijd alleen rendabel zijn indien uitzonderlijk hooge omzetten wor den bereikt. Niet de zgn. officieele, maar de in werkelijkheid uit te betalen loonen zijn absoluut niet in overeenstemming met de toege stane winstmarges, een reden te meer voor een spoedige herziening. In de zuidelijke provincies wordt sinds geruimen tijd een, voor elk afzonderlijk te bepalen percentage inwicht-vergoeding verstrekt. Deze vergoeding wordt door de betref fende instanties voldoende, geacht en deze zou dat mogelijk ook kun nen zijn, indien de winkelier zelf ook steeds de juiste hoeveelheden ontving en zijn eventueele reclames serieus werden onderzocht en be handeld. Ook het verschijnsel van enkele centen, meer vragen dan geoorloofd is, is een teeken van dezen tijd waarvoor niet alleen den vinger gericht mag worden op den in overtreding zijnden winkelier; van daar dat de scherpe en op geed- koope publieke bijval gerichte pu blicaties ons zoo tegenstaan, aldus besluit De Kruidenier. BOODSCHAP DER PROTESTANTSCHE KERKEN. Van alle kansels der in het Inter kerkelijk Overleg verbonden Protes- tantsche Kerken is Zondag een oproep voorgelezen, waarin o.m. het volgende wordt gezegd Ons volk staat voor nieuwe moge lijkheden, maar ook voor groote moeilijkheden. De zware tuchtiging, die wij ondergingen, mag niet ver- geefsch zijn geweest. Het niet gehoorzamen aan den on rechtmatig handelenden bezetter is ons een dure plicht geweest. Doch thans toone het volk van Nederland ontzag te hebben voor het over ons gestelde gezag. In gehoorzaamheid aan God is gegrond de gehoorzaam heid aan de over ons gestelde macht. Tijdens de bezetting is aan ons volk groote moreele schade toege bracht. De Kerken hebben den duren plicht het volk op te roepen tot de normale christelijke levenshouding terug te keeren. Ieder heeft den plicht, welken God op hem legt, met allen ernst te vervullen. Door stoe- ren arbeid moet worden gewerkt aan den opbouw van ons volk. Alle ar- beidsschuwheid moet met ernst worden" weerstaan. Samen moeten wij de gevolgen van de oorlogsel lende dragen, samen moeten wij wachten op Gods zegen, waaraan alles gelegen is. DUITSCHLAND MOET STROOM LEVEREN. Aan de Duitsche bruinkoolcen trale in het. Roergebied en aan de waterkrachtcentrale aan den Boven- rijn zal. ten behoeve van België en Nederland een vermogen van 80.000 kw. worden onttrokken, ge lijkelijk over beide landen te ver- deelen. Hierdoor zijn, aldus lezen wij in „Commentaar", de rollen omgekeerd. Toen de Duitschers ons land be zetten, hebben zij het plan opgevat, in Nederland opgewekten eïectri- schen stroom naar het Derde Rijk te exporteeren. De uitvoering van deze plannen wachtte nog slechts op den afbouw van een transfor mator. Wat een vermogen van 40.000 kw. voor ons land beteekent, is wel duidelijk, indien men weet, dat het in de Londensche voorbereidings periode gestelde minimum, waar over ons land voor zijn industrieën en verlichtingen dient te beschikken, DE KONINGIN. De Tijd, Amsterdam, geeft een warme beschouwing over de karaktereigenschappen van onze Koningin. Zij heeft ons een nieuwe kijk gegeven op Haar karakter van mannelijke kracht en moederlijke toewijding. Wij zijn Haar gaan leeren liefheb ben om Haar edelen eenvoud, Haar onwankelbaren trouw aan ons volk, Haar krachtig Chris telijk geloof. „Door deze ka raktertrekken", zoo ontleenen wij verder aan het artikel, „vertoont onze Koningin over eenkomst met Prins Willem van Oranje, die de Nederlanden heeft geleid in het verzet tegen de eerste buitenlandse/ie tyran- nie welke in deze landen heeft gewoed. Hij was een vroom Christen in een tragisch ver warden tijd. Hij wos een held en een bevrijder en begeerde te zijn een goed instrument van God. De trouw en de vroom heid van dezen grootsten Harer voorvaderen heeft onze Konin gin in Haar karakter verwe zenlijkt." 220.000 kw. bedraagt. Hiervoor zou den de mijnen en onder meer de centrale in Merxem-dienen te zor gen. Overigens zijn door de bevrij ding van het Noorden van ons land nog andere centrales vrijgekomen. De stroom zal worden getranspor teerd over een hoogspanningslijn, welke begin Augustus weer geheel hersteld is. SALARIS- EN VACATIEACTIE VOOR HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. In het kader van de zich in de Stichting van den Arbeid manifes- teerende samenwerking is tot stand gekomen „De Bedrijfsunie van de samenwerkende organisaties van Handels- en Kantoorbedienden" ge vormd door den Alg. Bond „Mer- curius", den Rooinsch-Katholieken Bond en de Christelijke Vereeni- ging. Het secretariaat is gevestigdP. C. Hooftstraat 171, Amsterdam (Z.). Zij heeft zich reeds gewend tot de Werkgeversorganisaties in de voornaamste bedrijven met het ver zoek om in onderhandelingen te treden betreffende een door de huidige tijdsomstandigheden gemo tiveerde toeslag op de loonen van het administratief en verkoopend personeel waartoe de mogelijkheid werd geopend door het besluit van den Rijksbemiddelaar om toestem ming te verleenen tot verhooging der loonen met 25 pet. boven het peil van 9 Mei 1940. De Bedrijfsunie doet voorts langs dezen weg een beroep op de werk gevers om bij de toekenning van vacanties er rekening mede te hou den dat er categorieën werknemers zijn, die ook dezen winter gedu rende vrijwel den vollen arbeidstijd in functie zijn geweest en dat onder zeer moeilijke omstandigheden. Verder dient te worden bedacht, dat de in den winter plaats gevon den hebbende vrijstelling van be roepsarbeid bezwaarlijk alsvacantie kan worden beschouwd, daar juist de wezenlijke elementen van dit begrip, nl. het genieten van rust en ontspanning in een harmonische sfeer, ten eenenmale werden gemist.. ONZE ARME SPOORWEGEN. In Maart van dit jaar had Duitsch land, alle verliezen ten spijt, 25,487 spoorweglocomotieven of te wel 4000 meer dan in 1938. In Januari 1945 waren er 80.000 wagons meer dan in 1938. En nu in Nederland Onze spoorwegen bezaten: in September j.l. 865 locomotieven, thans 384; 430 electrische treinstellen, thans 80; 82 Dieseltreinstellen, thans 38; 1908 rijtuigen van stoomtreinen, thans 233; 30354 goederenwagens, thans 10731! Hierbij mpet rekening worden ge houden met het feit, dat van het aanwezige materiaal het grootste gedeelte nog onbruikbaar is, Wij zijn dus kwijt 75t pet. van al ons treinmateriaal, plus zooveel percent voor wat naar den slooptrr kan. KONING LEOPOLD. Het groote woord is dan gevallen De Belgische Kamer van Afgevaar digden heeft een wets-ontwerp aan genomen, dat tot uitdrukking brengt

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1