LEGENDE DER „BRANDENDE ZEE" POLITIEKE MEETING TE SPRANG-CAPELLE. waalwijïT" SPRANG. GEERTRUIDENBERG NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. ENGELAND ONTHULT DE BERKDIJK. CAPELLE. Voor de toekomst hebben wij als belijders van 's Heeren Naam richtlijnen noodig, richt lijnen' uit het Christelijk begin sel en uit de sprake der his torie. Velen streven naar een heid, maar wij moeten niets bij brengen, maar wij moeten bij elkaar hooren. Het streven van de Ned. Volksbeweging is een product met' twee factoren, ee- nerzijds het Christendom en an derzijds het humanisme. Wij kunnen niet aanvaarden cfht de Schrift en het humanismeop één lijn worden gesteld. Spr. ziet in deze beweging de t'riumf der vrijzinnigheid die^het op andere wijze in het verleden heeft' verloren. De ernstige vraagstukken van dezen tijd maken het noodzakelijk dat al die op den bodem der H. Schrift' staan, schouder aan schouder gaan staan. Wij A.R. en C.H. en mogelijk nog andere groepen moeten tot engere samenwer king komen en mogelijk tot fusie tot eendrachtige samen werking aan den opbouw. De medewerking aan den opbouw zal voor een groot gedeelte van het beleid der regeering af hangendaarom zal de regee ring er zich voor moeten wach ten niets te doen wat het Prot- Chr. volksdeel onmogelijk zou maken de regeering te steunen. Spr. wijst er vervolgens op dat voor ons land export noodig is en hard werken. Wat betreft het sociale terrein, acht spr. het gewenscht dat het komt tot een derde Christelijk Sociaal Con gres naar het voorbeeld van 1890 en 1919. Betreffende onderwijs en op voeding moeten wij waakzaam zijn. Spr. acht' het' jammer dat het vorige kabinet is afgetre den zonder rekenschap van zijn daden te geven. Een noodparle- ment acht spr. een bedenkelijke zaak, dit' is de poort' openen voor pure willekeur. Wij staan op het' standpunt dat er zoo spoedig mogelijk verkiezingen komen voor gemeenteraden, prov. staten en Staten-Gene- raal. In deze nieuwe t'ijd moet alles nieuw zijn,anders is het niet goed. Wij mannen van be ginsel weten als het' getij ver loopt de bakens te verzetten. Een vast punt' dat gelukkig nog gebleven is, zegt spr., is dat wij de constitutioneele monarchie met H. M. de Koningin aan het hoofd nog bezitten. Een ding is ook hetzelfde gebleven n.l. het Christelijk levensbeginsel, dat moet als gist zijn die het deeg „dat Koning Leopold zijn constitu tioneele functies niet kan hernemen, totdat de Kamer en Senaat verklaren, dat hij niet langer in de omstandig heden verkeert, die hem het regee- ren onmogelijk maken". hr waren 98 stemmen vóó, 6 tegen het wetsontwerp, terwijl 32 vertegen woordigers zich van stemming ont hielden. Een groot woord, maar waar schijnlijk niet het laatste Want de Katholieken hebben eens te meer hun onwrikbare trouw aan de Koning gedemonstreerd in het aftreden van de 6 katholieke Ministers uit het Kabinet van 16. Als reden gaven zij op, dat zij niet langer kunnen samenwerken met andere partijen, welke tegen den Koning zijn. En dat de Koning zelf zijn be slissing slechts gronden wil op den uitgesproken volks-wil wordt dui delijk uit een brief aan den Prins- Regent, waarin hij schrijft, dat hij het huidige parlement niet representatief acht voor hst volk. Ook de Belgische Senaat heeft dit wetsontwerp aangenomen. ZWARTHANDEL. Naast tal van overtredingen, wegens het buiten veiling en distributie om verkoopen van groenten en fruit, ontleenen wij aan de 14-daagsche overzichten van den C. C. D., district II te Waalwijk o.m. nog't volgende: In een woonhuis te Waalwijk werd bij een huiscontrole aangetroffen en in beslag genomen 51 kg. kaas en 1 kg. boter, afkomstig uit den zwarten handel. Tegen den bewoner alsmede tegen zijn echtgenoote werd proces verbaal opgemaakt wegens resp. onbevoegd voorhanden hebben en koopen, Tegen drie landbouwers te Drunen werd proces verbaal opge maakt vanwege onbevoegd karnen en achterhouden van melk, terwijl in Kaatsheuvel twee burgerpersonen werden geverbaliseerd voor 't buiten de distributie om koopen van melk en boter. Voorts werd een echtpaar doörzuurt. Laten wij ons door het geschreeuw om het' nieuwe niet van de wijs laten brengen, opdat de geschied schrijvers niet' eenmaal van ons land getuigen dat in 1945 de Duitschers zijn verslagen, maar hun ideeën hier niet zijn ge zuiverd. De heer Tilanus begint zijn rede met er zijn hartelijke blijd schap over uit te spreken dat we hier in vrijheid samen mo gen spieken over de diepere beginselen die ons samen bin den en gedenkt' ook met eer bied hen die voor ons vielen in den strijd, maar wijst er op dat' in Indië nog een zware strijd te strijden valt. Spr. heeft den indruk dat' het gist' in ons volksleven; daarom is het goed dat. wij ons stellen op de basis van ons beginsel, de H. Schrift. Na den tijd van 1914-1918 te hebben geschilderd, met den tijd daarna en de invoering van de sociale wet'ten te hebben ge memoreerd, zegt spr. dat wij thans voor heel andere vragen staan. Spr. staat dan stil bij de opkomende Ned. Volksbewe ging en herinnert' daarbij aan de Unie van 1940. De Ned. Volksbeweging is iets dergelijks en het' is nodig die op geeste lijk gebied te ontleeden. Ver schillende geestesrichtingen zit ten daarin, bestrijders van de antithese. In dit' verband wijst spr. ook op de beweging van enkele predikanten uit de Herv. Kerk en waarschuwt hier op te passen en toe te zien. De C.H. zijn nooit' voorstanders geweest van het te scherp stellen van Mie antithese, maar die anti these is er, zegt spr. Wij zoe ken niet naar de antihtese, maar wij dragen ons beginsel uit in ons volksleven, dit is onze plicht. Spr. wekt op tot samen binding van alle prot. chr. be lijders in ons vaderland en be sluit met de bede dat' God Ne derland moge zegenen in het staatkundig leven. Ds. Vroegindewey spreekt hierna nog een opwekkend slot woord, waarbij Z.E. de sprekers dankt voor het gesprokene en met blijdschap constateert dat' het Woord Gods nog richtsnoer is voor ons politieke leven. Ds. Vroegindewey hoopt dat al le belijders zich op den vaste grondslag van Gods Woord kunnen organiseeren en herin nert aan de leuze van Groen vaja Prinsterer Tegen de revo lutie het evangelie, dat' wij in ons vaandel moeten opheffen. uit 's Bosch staande gehouden het welk in het bezit bleek te zijn van 41 kg. clandestien gekochte boter alsmede een ham van 91 kg. De betreffende producten werden in beslag genomen. Bij bedrijfscontrole werd in SprangCapelle bij een landbouwer een niet geregistreerd stierkalf aangetroffen, hetwelk eigen dom bleek van een anderen land bouwer. Tegen beiden werd proces verbaal opgemaakt. Tevens werd tn Sprang-Capelle bij wegcontrole een schaap en een lam aangetroffen, welke dieren niet zijn geregistreerd in het veeboèkje van den eigenaar, waarvoor deze werd geverbaliseerd. In Drunen werd tegen een persoon procesverbaal opgemaal wegens het onbevoegd voorhanden hebben van ca. 40 kg. varkensvleesch. Zwart leer en schoenen zijn pog steeds erg in trek. Een slager uit Tilburg alsmede een persoon uit Loonopzand werden aangehouden en geverbaliseerd voor het koopen, resp. verkoopen yan zooileder tegen te hoogen prijs In buiten elke di stributieregeling om. 20 croupons, 19 halzen en 19 liezen werden in beslag genomen. In Kaatsheuvel werd nog iemand bekeurd voor het af leveren van drie paar schoenen zonder bon. In Waalwijk werden bij wegcontrole vier paar schoenen in beslag genomen, terwijl'fegen de vervoersters, twee vrouwen uit Den Bosch die deze schoenen tegen textiel hadden geruild, procesverbaal werd opgemaakt. Bij wegcontrole te Kaatsheuvel werden van iemand uit Valkenswaard twee paar schoenen in beslag genomen, waarop proces verbaal volgde. In Waalwijk werd een gehuwde vrouw geverbaliseerd wegens het vervalschen van distributiebonnen en het in ontvangstneinen van boter daarop, Tegen een koekfabrikant te Udenhout werd proces verbaal op gemaakt wegens het vervaardigen en verkoopen van ontbijtkoek met een lichter gewicht dan is voorgeschre ven en waarop de aangewezen bon recht geeft. KANUNNIK HEEZEMANS. De Hoogeerw. heer F. Heezemans, Deken van Eindhoven, oud-pastoor van St. Jan te Waalwijk is benoemd tot kanunnik van het Kapittel van St. Jan te 's Bosch, als opvolger van Mgr. Alex Sweens. BUURTCOMITÉ. Tot lid van 't Buurtcomité voor Mr. van Coothstraat, Julianastraat en Burg. v. d. Klokkenlaan is alsnog aangewezen de heer D. Kooter. PROPAGANDA- BliEENKOMST KATHOL. ARB, JEUGD, WAALWIJK. Op Woensdag 18 Juli hield de afd. Waalwijk van de K.A.J. een groote propaganda-bijeenkomst in het Parochiehuis, St. Crispijnstraat, gepresideerd door C. H. Didden, op welke vergadering o.m. het woord werd gevoerd door Nico Schuur- mans, den nationalen Voorzitter der K.A.J. In een gloedvolle rede zette Nico Schuurtnans het groote doel en het streven van de beweging uiteen. Een andere spreekbeurt werd vervuld door den Directeur, den Weleerw. Heer P. Ras. Een en ander werd opgeluisterd met zang, muziek en declamatie. De vergadering, die druk bezocht was, kon als buitengewoon geslaagd worden aangemerkt. CAPELLE ALS TUINBOUWCENTRUM. ANP.—ANETA schrijft In Capelle, het Langstraatsche dorp dat in de laatste jaren tot een van de belangrijkste Brabantsche tuin bouwcentra is uitgegroeid, heeft de komkommer dit seizoen voor een groot deel moeten plaats maken voor de meloen. Door de teelt van de groene komkommers is de grond hier min of maar komkommerziek geworden. Thans worden er witte komkommers geteeld, doch de oppervlakte voor deze teelt is met minstens de helft afgenomen. In- plaats daarvan treden meloenen, die er goed bij staan. Men verwacht een oogst van 20.000 stuks. In Noord-Brabant is de oogst van de vroege aardappelen begonnen. De Eersteling staat er over het ge heel slechts matig bij en heeft op lagere gronden veel last van water gehad. Bovendien was er gebrek aan mest. In het land van Cuyk trad door ondoelmatige bemesting alter- naria op, waardoor de oogst enkele tientallen procenten wordt gedrukt. De pootgoedvoorraad heeft er toe geleid, dat minder Eersteling en meer Bintje en Eigenheimer is gepoot, De vroegste soorten hebben niet veel schade van den coloradokever gehad de latere soorten evenwel meer. Pro Patria. De Chr. Gymnastiekvereniging „Pro Patria" hield j.l. Woensdag avond een vergadering, waarin het bestuur zijn mandaat ter beschikking van de vergadering stelde en een bestuursverkiezing plaats vond. De uitslag van de stemming was dat gekozen werden P. Heurteur, voor zitter; L. Kruijf, secretarisJac. van Zeist, penningmeester; mej. Jo Jansen Adri v. d. Hoek en W. van Willigen- burg, terwijl nog één vacature open bleef, waarin in een volgende ver gadering zal worden voorzien. Kermis 1945. Voor de volgende inrichtingen is door den burgemeester vergunning verleend Zweefmolen. Hangpaardjes caroussel, Auto-skooter, Doolhof, Scheepjesmolen U-booten, Deensche Hoogvaart en Knikkersport. Tot voorzitter van het kies college is benoemd den heer H. Vleminix. Burg. Stand. GeborenHuberdina Cl. d. van J. Kokx en van A. A. M. van Groezen Mattheus F. M. z. van Fr. v?.n Dongen en van Cornelia Huijgens Mignonne D. D. d, van J. de Voogt en van F. Renniers. Over'eden: Cath. P. J. van Nispen 49 jaren echtgen. van Adrianus H. Arends, De volgende voorwerpen zijn door eerlijke vinders op het politie bureau gedeponeerd Een huissleutel, een ring met sleutels, een bruin lederen porte- monai met inhoud en een zilveren armband kettingje. D. E. S. K.-W. S. C. 4-6. Woensdagavond bracht W. S. C. een tegenbezoek aan D. E. S. K. Nadat de thuisclub had afgetrapt, golft het spel zonder eenig resultaat op en neer. Plots echter forceert DESK een felle aanval, waaruit van Nieuwstadt prachtig doelpunt 10. terwijl van Laarhoven even later pen voorsprong zelfs weet te vergrooten 2—0. DESK blijft in de eerste helft iets sterker, maar weet verder niet meer te scoren. Na de hervatting is het aanvanke- SEPTEMBER 1940. West-Euro pa is sinds enkele maanden door de Duitschers bezet. Dag en nacht dreunen de eskaders der Luftwaffe; boven onze hoofden Westwaarts, de „Slag om Enge land" duurt voort. In de havens vervaardigen de Duitschers in vasieschepen. Parachutisten ma ken zich gereed voor den tocht naar Albion Dan, eerst' aarze lend, vervolgens overtuigend, en door de Britsche propaganda- pamfletten nog aangewakkerd, gaat het gerucht in Europa: De Engelschen hebben een Duitsche invasivloot in een zee van vuur vernietigd Het gerucht vond onder de Duitsche soldaten wellicht nog meer geloof dan onder de be zette en geterroriseerde volken van West-Europa. Wat echter was er waar van de berichten, dat honderden halfverdronken, half verbrande lijken van Duit sche soldaten aan de Neder- landsche, Belgische en Fransche kusten aanspoelde BRITSCH MINISTER HEFT DEN SLUIER OP. Dezer dagen onthulde de Brit sche minister van Voorlichting, Mr. Lloyd, wat in 1940 gebeurde. De Duitsche Generale Staf was gealarmeerd door de merk waardige defensieve voorberei dingen, welke door de Luft waffe van vluchten boven de Engelsche kust werden gerap porteerd en waarin gewag ge maakt werd van „stroomend vuur''. Besloten werd de voor invasie gereed staande man schappen bij voorbaat te wen nen aan hetgeen hun volgens het Duitsche Opperbevel te wachten zou staan. Een deel der troepen werd in asbestpakken gekleed en men liet hen scheep gaan in een gedeelte der zee, dat door middel van petroleum in een brandend oppervlak was herschapen. „DENN" WIR FAHREN" Van het „fahren gegen Eng land" kwam niet veel in huis. Er moet bij de proefneming iets aan de Duitsche berekening heb ben gehaperd, met' het gevolg, dat deze manoeuvre hun op een groot aantal dooden kwam te staan. Deze catastrophe was oor-[; zaak, dat de meest wilde ver-iJ halen in omloop werden ge-I bracht en de Britsche propa-ll ganda wakkerde deze fel aan. Intusschen waren in Engeland! werkelijk maatregelen getrof-l fen om aan een eventueele in- vasie het hoofd te bieden. Vanfl Kent tot' Cornwall en van Kent! tot Schotland was een gordell van petroleumtanks, pijpleidin-1 gen en vlammenwerpers aange-l legd, welke bij één druk op eenl knop in een ring van vuur konl worden veranderd. Bij de eerstel proefnemingen spoot de vlam-l menwerper het' vuur 100 tot 2001 voet hoog. Een vloeistof werdjj samengesteld, bestaande uit procent gasoline en 40 procent! petroleum, die tien minuten langl op elk voorwerp, dat' onder zijn| bereik kwam, bleef branden. Daarnaast waren op de toppenl der heuvels groote tanks metl brandstof ingegraven. Van hier-[ uit zou bij één beweging eenl stortvloed van vlammen langs| de hellingen neerdalen. DUITSCHE VUURLINIE SLECHTS „ERSATZ". De Engelsche - proefnemingenj hadden op de Duitschers reedsij een groote psychologische uit-F werking. Minister Lloyd ver klaarde zelf, dat men er in En-g geland voor zorgde dat de Duit-I sche soldaten, die vroeger al on-jj gaarne hun Noordzeekusten ver-I lieten, te weten kwamen, datl hun een „warme ontvangst" ten wachten zou staan. De vijand| werd geintimideerd met strooi-f biljetten en het verspreiden vanl geruchten. Van de aangekondigde inva-j sie kwam niets. De slag oml Engeland werd verloren en Hit-[ Ier zag zich genoodzaakt hetl volgend jaar zijn horden Oost-| waart's te doen marcheeren. De Duitschers hebben laterl geprobeerd in Frankrijk even-[ eens een kustverdediging met@ behulp van brandende petro-F leum aan te leggen. Toen de§ Engelsche experts deze na J landingen in Normandië te zien kregen, bleek het primitieve ,Er-[ satz" te zijn. Waar moest' hetl Herrenvolk ook de petroleum| halen lijk weer de thujsclub. welke het eerst aan bod is. Het wordt zelfs 3—0, maar dit wordt de W.S.C'ers dan te bar. Zij komen sterk opzetten en er volgt thans een periode van groot W. S. C- overwicht. De ge vaarlijke W.S.C.-.-middenvoor van Meeuwen weert zich thans geducht en hij weet vier-maal achtereen te doelpunten 34. Tien minuten voor het einde weet W.S.C. door flink doorzetten van -Muskens 3—5 te maken. DESK probeert het nog even met een snelle aanval, doch Soetcrboek schoot recht in de han den van den W.S.C.-doelman. WSC doet er dan nog een schepje op en de rechtsbuiten scoort nog eenmaal 3—6. Uit een corner verkleint van Laarhoven ten slotte den achter stand tot-46. Examen. Op 17 Juli werd aan de R.K. Meisjesschool te Berkdijk examen Lingerie afgenomen. De diploma's werden uitgereikt door den Zeereerw. heer v. Roos malen, die 'n hartelijk woord tot de geslaagden richtte. Deze waren: Riek Klijndijk, Nelly Sins, Dientje de Man, Cor v. Wanrooy en Stien Dewaele. RUITERFEESTEN TE LOON-OP-ZAND. Georganiseerd door de R,K. Rij- vereeniging „Ruiterij onze Sport" werd Zondag te Loonopzand een groot landelijk Concours Hippique gehouden, 'dat een prachtig succes geworden is. Niet alleen door de overgroote deelname van tal van ruiters uit de omgeving, maar ook door de prima organisatie, waardoor een omvangrijk programma zonder stagnatie kon worden afgewerkt. De organiseerende vereeniging komt hiervoor een woord van lof toe. Uitslagen Demonstratie 8-tal/enl.Tavenu I, Tilburg; 2. Juliana I, Haarsteeg;' 3. De Cavalieren II, Berkel-Enschot 4. De Cavalieren I, Berkel-Enschot; 5. Dongen I, Dongen; 6. Kapelle Ruiters, Tilburg; 7. Tavenu II, Tilburg; 8. St. Antonius, Riel 9. Juliana I. Raamsdonk10. Drunen I, Drunen. Individueel: 1. Jac. Pijnenburg, Tilburg2. C. de Groot, Riel3. J. Havermans; Riel4. C. van Haren, Tilburg; 5. J. de Bont, Raamsdonk 6. F. v. d. Pluijm, Raamsdonk 7. T. v. d. Brand, Haarsteeg; 8. T. v! d. Brand, Haarsteeg; 9. J. Lijtenl Tilburg. Aangespannen paarden (Koud- j bloed)1. J. IJpelaar (Rosalia) Don-j gen2. W. v. d. Bijgaard (Henk) Udenhout3. Wolfs Enschot4. v.j.J d. Laar Udenhout5. M. v. d. Hovenl (Karei) Loonopzand 6. J. GraafmansS (Max) Enschot. Aangespannen paarden (Warm-Ï bloed): I. Fa. v. d. Broek, Wagen-! berg (John), Ber. G. Otjens, Dongen;!] 2. A. Smits (Alera) Waspik3. P. Etten (Joachitn) Waspik; 4. v. d. Brand, Haarsteeg; 5. W. ZijlmansM (Donelli) Waspik6. W. v. d. Laak j (Dymia) Berkel. Springconcours: 1. Jac. Pijnen-I burg (Corrie) Tilburg; 2. M. Elissen| (Pollie) Tilburg; 3. J. Mathijsse#! (Renhardt) Tilburg; 4. C. BrabcrsL (Henk) Loonopzand 5. C. de Grooll (Carola) Riel6. W. Schapendonk!] (Willie) Tilburg. Patrouillespringen1. J. Lijtenl Jac. Pijnenburg en W. Vogels te| Tilburg2. C. de Groot, D. de Grooll en F. Timmermans te Riel3. Cl Brabers Loonopzand, C. Pullens Drunen en Elissen Tilburg. Talio1. C. Pullens (Kaatje! Drunen; 2. W. Pols (Wim) Waspik! 3. F. v. d. Pluijm (Flip) Raamsdonk f 4. Th. Biemans (Cor) Waspikf] 5. Verstijnen Berkel; 6. M. v. dl Hoven (Karei) Loonopzand7. G Kemmeren (Betsi) Raamsdonk; 8.li Zeilmans (Corrie) Drunen9. Wl Kuijpers (Dora) Loonopzand 10. L| Verschuren (Dina) Waspik. De jury bestaande uit de heereil P. de Bont, RaamsdonkA. Al Schoenmakers, Raamsdonk; C. Klijnfi Elshout; Arissen, Tilburg en H. de| Brouwer, Tilburg, vervulde haai taak tot ieders tevredenheid. Aanstaande Donderdag 27 Jul Kerkdienst Chr. Ger. Kerk, Gebom» Hoogevaart. Spreker Ds, Tolsina, Het bedrag dat aan bankbiljcttej in omloop is, is onder invloed val het intrekken der f 100 biljetteij verminderd met plm. 225 millioe| gulden. T^irSBilW HNflMa

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2