li 15 k 1 f I f I 1J H! I KORTE BERICHTEN. Nieuws uit Waalwijk en Omgeving DRUNEN. VERwi Dal EN, [en, ld. cIdeni L, In den ouderdom van 74 jaar is te Tilburg overleden de in gansch Brabant bekende en gevierde mu ziekdirecteur Piet van Abeelen. Met de toeslagregeling voorde kleine zandbedrjjven vorige' week door minister Mansholt aangekon digd, is een bedrag van 100 millioen gulden gemoeid. De winst op groenten, fruiten aardappelen is door de regeering met 50 pet. verlaagd. Hiertegen hebben de handelaren een ernstig protest aangeteekend. Zij hebben een voorstel tot ge rechtvaardigde wijziging der prijzen ingediend, van welke prijzen naar hun meeniug onder geen beding mag worden afgeweken. Harold Ickers heeft verklaard, dat het dringend noodig is 6 mil lioen ton Amerikaansche steenkool voor burgerlijk gebruik naar de verwoeste Europeesche landen te zenden. Hij zeide dat er in Europa een wedstrijd aan den gang was tusschen kolen en anarchie. Er moeten zonder uitstel kolen naar Europa worden gezonden indien men ernstige politieke en sociale verwikkelingen vvil voorkomen. De 300.000 rijwielen, die door Nederland in Engeland zijn besteld, zullen niet spoedig geleverd kunnen worden, berichtte de Evening News. Han Hollander, de bekende radio-voetba'verslaggever is in een concentratiekamp in Polen overle den, meldt „Het Binnenhof". De vier organisaties der Kath. jeugd, zullen naar aanwijzing van het Episcopaat in één organisatie worden opgenomen, zoo deelde A.N.P.-Aneta mede. Het zijn o.in de Jonge Wacht, de Kath. Verken ners en de Kruisvaart. Met de or ganisatie is belast de hoofdverken ner geestelijke dr. Ramselaar. Namens H. M. de Koningin heeft Z. K. H. Prins Bernhard het grootkruis van de Nederlandsche Leeuw overhandigd aan Generaal Eisenhower en hem uitgenoodigd om spoedig een bezoek aan ons land te brengen teneinde den dank van het Nederlandsche volk in Ont vangst te nemen. Zaterdag j.l. heeft de Prins eveneens het grootkruis in de orde van Oranje Nassau aan geboden aan Generaal Crerar. Generaal Eisenhower zal zoo spoedig mogelijk ons land bezoeken. De Vlaamsche Kamer van den Brusselschen Krijgsraad heeft August Borms, den beruchten collaborateur ter dood veroordeeld' Bovendien werd hij veroordeeld tot het betalen van een schadeloos stelling van 20 millioen Francs. Borms behoorde ook tot de voor naamste collaborateurs in den oor log van 1914—1918. De groote Deensche hulpactie voor Nederland heeft 20 millioen Kronen opgebracht, waarvan de helft door den Staat gefourneerd is. Het geld is niet alleen voor levens middelen, doch ook voor huisraad en kleeding bestemd. 150 Nederlandsche kustvaarders en voorts een aantal binnenschepen zullen waarschijnlijk voor het trans port zorgen. Door den Antwerpschen krijgs raad werden 19 personen, die het weekblad „De S.S.-man" uitgaven en redigeerden, ter dood veroor deeld. In de gangen van den onder- grondschen spoorweg te Berlijn wer den enkele dagen vóór de capitu latie van Duitschland 8000 burgers, die tegen de voortzetting van den oorlog betoogden, door de S.S.- mannen verdronken. Nog steeds worden 250.000 naar Duitschland gevoerde Fran- schen vermist. De meeste zouden zich in de Russische sector bevin den, indien zij tenminste nog leven. De K.N.A.K. heeft aan den chefstaf van het M. G. verzocht om de gevorderde auto's na 1 Septem ber aan de oorspronkelijke eigenaars terug te geven. Philips hoopt binnen een maand of vief de helft van de normale productie van radiotoestellen te hebben bereikt. Thans wordt bekend, dat de Nèd. Arbeidsdienst, die ongeveer 15000 man sterk was, den Ned. Staat f 45 millioen heeft gekost, ofwel f 3000 per man. „Koenraad" was een duur kereltje Naar Herr. Ned. Maandagavond mededeelde zou H. M. de Koningin thans volledig hersteld zijn. Gisterenmorgen is H. K. H. Prinses Juliana aangekomen op het vliegveld Teuge bij Apeldoorn. On middellijk- begaf zij zich naar het Loo om H. M. de Koningin op te zoeken. De drie kleine Prinsesjes, in wier gezelschap Prinses Juliana Zondag middag met de „Queen Mary" in Schotland was gearriveerd, zijn in Engeland achtergebleven. In den Russischen sector in Duitschland vertoeven nog 35 a. 40.000 Nederlanders. In opdracht der regeering zijn een aautal paarden in Canada aan gekocht. In October zullen die hier aankomen. Uit Duitschland komen de paar den terug, die het Duitsche leger bij zijn "aftocht gebruikte. Iedere provincie krijgt z'n part; devoedsel- commissaris verdeelt ze. DE WEG TERUG. Door de politieke recherche zijn naar hier overgebracht: Vrouw Viveen met 2 kinderen. Vrouw van Zwietering met 3 dochters en 2 kinderen. Vrouw van Zelst-Gouda met twee kinderen. De kinderen worden bij familie ondergebracht. Zij zijn gearresteerd door den Evacuatie-commissaris te Gro ningen. De familie van Zwietering heeft den tijd doorgebracht te Neuburg in Saksen. WAALWIJK ALS CULTUREEL CENTRUM. Een Kunstkring. Wij hebben al meermalen een en ander hooren verluiden over een te stichten of reeds gestichten kunst kring. Meer bijzonderheden daar over zijn ons nog niet bekend, maar dat er plannen in die richting zijn, is iets dat wij met ingenomen heid begroeten. Het doet ons genoegen, dat men, middels een commissie of een comité weer aandacht wi! gaan schenken, aan het cultureele leven in de Langstraat met Waalwijk als centrum, omdat we daarin zien de voortzetting van een cultureelen arbeid, die Waalwijk als centrum van de Langstraat op verschillend terrein reeds tientallen jaren heeft gedemonstreerd, door concerten op vocaal en instrumentaal terrein, door haar lezingen op zoo gevarieerd gebied. Zoo bestond er een klein comité, waarin vooraanstaande Waalwijkers en Waalwijksche kunstenaars en kunstkenners zitting hadden, dat tal van schrijvers en dichters en sprekers van den eersten rang naar Waalwijk heeft gehaald. Wij noemen een serie lezingen van Dr. Moller over de jongere katholieke dichters; lezingen en voordrachten van Ceriel Verschaeve, Wiens Moens, Pol de Mont, directeur van het Museum te Antwerpen, Josef Muls, Dr. Rooijaarts, Frederik van Eeden, Felix Timmer mans, Herman Poort, Anton van Duinkerken. Dom. Caron van het Benedictijnerklooster te Leuven kwam spreken over Gregoriaansche zang, waarbij alle kerk- en zang koren uit de omgeving werden uit genoodigd de groote Adolf Bouw meester droeg hier zijn declamaties voor. Men ziet, het zijn namen van de grootsten uit onze Nederlandsche en Vlaamsche letterkunde. Het lijstje is daarmede echter verre van vol ledig. Wij zouden nog willen herin neren aan de tot stand koming van het Pieter Breughel monument te Brpugel bij Son. Het hier bestaande comité nam daartoe het initiatief en wist geheel kunstminnend Neder land voor deze zaak warm te maken. Men heeit toen samenwerking ge zocht met het Provinciaal Genoot schap, met het gevolg dat het Waalwijksche comité in zijn geheel gehandhaafd bleef en met enkele andere vooraanataande menschen uit ons cultureele leven werd uit gebreid. Het Waalwijksche initiatief werd een enorm succes en in de kunst rubriek van „De Nieuwe Rotter- damsche Courant" een der best verzorgde van ons land werden er zelfs twee pagina's aan gewijd. Doch ook op muzikaal gebied kwamen de beste artisten op het gebied van zang, viool en piano naar Waalwijk. Men heeft hier de beste solisten kunnen hooren, waar over ons land kon beschikken, zoowel op vocaal als instrumentaal terrein, daartoe uitgenoodigd door een comité dat zich geheel belan geloos daarvoor had geconstitueerd. Wij herinneren aan de uitverkochte concerten van de liedertafel „Oefe ning en Vermaak"; de talrijke lezingen die „Tot Nut van het Al gemeen" hier organiseerde. Men ziet, dat Waalwijk op cul tureel gebied ook in het verleden een woord heeft meegesproken. Wij vertrouwen daarom dat de te stich ten Kunstkring de voetsporen zal drukken van hen, die op dit terrein voorgingen. Waalwijk heeft op cul tureel gebied een traditie hoog te houden, een taak die de nieuwe Kunstkring op zich zal nemen, reden waarom wij hem met groote inge nomenheid begroeten. KERKDIENSTEN NED. HERV. KERK 29 JUL! '45. Baardwijk V.m. 10 unr hoopt D.V. Ds. Louwe Kooijmans zijn laatste dienst voor zijn gemeente te houden. Na afioop van dezen dienst zal door de Chr. Jeugdvereeniging 'n collecte worden gehouden tol bijdrage voor het op te richten monument van den held van de Langstreat Jan de Rooij. Besoijen V.m. half tien dhr. Vroegindeweij Godsdienstonderwijzer Loonopzand. N.m. half 3 Ds. v. d. Roest, 's Gravemoer. WAALWiJKS BELANG. Algemeene Vergadering op Maan dag 30 Juli 1945, des avonds 8 uur in „De Twee Kolommen". Aan de orde 1. Opening en notulen. 2. Belangrijke inededeelingen naar aanleiding der vorige algemeene vergadering en verdere voorstellen en plannen. 3. Verkiezing van 4 bestuursleden. (Periodieke aftreding van de heeren J. Spijkerman, Jud. Tim mermans, Gerard Vei wiel en een vacature. 4. Rondvraag en sluiting. Het bestuur verwacht alle leden ter vergadering. ONTHULLING EN OVER- 1 DRACHT GRAFMONUMENT. Op de Ned. Herv. Begraafplaats te v.m. Besoijen had Zaterdag 21 Juli onder overweldigende belangstelling de onthulling en de overdracht plaats van het grafmonument, aangeboden door de burgerij van v.m. Besoijen aan de nabestaanden van de vijf oorlogsslachtoffers, die aldaar zijn teraardebesteld. De plechtigheid werd geopend door den Eerw. Heer Ds. Miilil- nickel, die als consulent aanwezig was namens de Ned. Herv. Kerk te Besoijen, met de Zegebede. Hierna kreeg de eerste spreker de heer J. Wilzing het woord, die na mens het comité en de gansche burgerij van v.m. Besoijen het graf monument aan de famllie's Treffers, Schellen en Verhoofstad overdroeg. In korte woorden herdacht spreker de bange dagen, vlak na de bevrij ding, toen alle menschen dicht bij elkaar in huiskelders en eigenge maakte schuilkelders, in angst ter neer zaten, terwijl de Duitsche gra naten door de lucht gierden en ont ploften op huizen, schuren enz. 1 November was de fatale datum, waarop 3 families aan het Westeinde te Besoijen, in zwaren rouw werden gedompeld. Spreker richtte tot slot nog enkele woorden van troost tot de families en wees hen op de broosheid van het leven. Er is er maar Eén, die troosten kan. God God heelt ge- brokenen van harten. Na deze woorden droeg spreker namens comité en inwoners van Besoijen het grafmonument over aan de na bestaanden van de oorlogsslacht offers. Namens de Ned. Herv. Kerk te Besoijen sprak de consulent Ds. Miihlnickel. Hij richtte woorden van troost tot de nabestaanden. Namens de families Treffers, Schellen en Verhoofstad dankte de heerG. Couwenberg voorde sponta ne wijze, waarop èn comité èn burgerh van Besoijen, dit grafmonument tot stand hebben gebracht. Aan het slot van de plechtigheid bad Ds. Miihlnickel het Onze Vader, waarna de aanwezigen diep onder den indruk de begraafplaats verlieten „DE BRABANTSCHE OPERA". Voor een uitverkocht huis gaf het gefcelschap „De Brabantsche Opera" in Musis Sacrum een voorstelling van de komische opera's „De Apo theker" van Jozef Haydn en „De Dorpsbarbier" van Johann Schenk. De doelstelling van het jonge gezel schap op artistiek verantwoorde wijze bekende en onbekende opera's ten tooneele te brengen, werd ook hier volkomen bereikt en had de volle belangstelling en syinphatie van het talrijke publiek. Het deed ons genoegen dit te kunnen con- stateeren omdat wij daarin een be- wjjs willen zien dat men hier toch ook nog wel waardeering kan hebben voor kunstzinnige cultureel volkomen verantwoorde uitvoeringen. Wij zijn de laatste maandenN overstelpt ge worden met diverse gezelschappen van bedenkelijke kwaliteit en het was daarom niet minder dan een ver ademing. dat wij Zondagavond kon den genieten van een hoor-en kijk spel, dat ook de meest verwende fijnproevers van dit genre, niet anders dan groote voldoening schenken kon. In ons nummer van 28 Juni gaven wij onder Kaatsheuvel een uitvoerige recensie van deze opera's. Wij zullen dus thans niet meer in bijzonder heden treden, doch volstaan met het gezelschap onzen dank te betuigen voor de kunstzinnige wijze waarop het haar taak heeft verstaan en waar mede het, naar wij vertrouwen, een niet onbelangrijke bijdrage geleverd heeft, in een heerschend streven, om het cultureele leven in plaats en omgeving op een ,hooger plan te brengen. OPRICHTING BILJARTCLUB. Ia café ,,'t Vosje" is een biljart vereniging opgericht onder den naam „Nooit Volleerd". Het bestuur werd samengesteld als volgtvoor zitter M. Trommelen, secretaris C. MONUMENT JAN DE ROOIJ. Ten gemeentehuize te Waalwijk werd j.l. Dinsdagmiddag een bijeen komst gehouden- van vertegenwoor digers van gemeenten en van de illigale werkers uit de Langstraat, ter bespreking van de verdere plannen voor een monument voor den held van de Langstraat Jan de Rooij. De vergadering stond onder leiding van den heer J. van Herpen, die de aanwezige heeren welkom heette en in het kort nogmaals de daad van Jan de Rooij memoreerde, er op wijzende dat deze van groot belang is geweest voor een heele landstreek. De voorzitter deelde mede dat voor het op te richten monument reeds een bedrag van f2800.— was inge komen, terwijl voorts nog een f500.- was toegezegd. Van alle zijden worden blijken van sympathie met de plannen ontvangen. De vergadering ging op voorstel van den voorzitter accoord met de. vorming van een comité van aan beveling, terwijl daaruit een werk comité werd benoemd bestaande uit de heeren J. van Herpen, voorzitter, Burgemeester Smit en Burgemeester v. d. Heijden, terwijl hieraan nog een secretaris-penningmeester zal worden toegevoegd. De vergaderiug be noemde de heer A. L. van Wijlen (kapitein André) tot eere-voorzitter van het comité, Breedvoerig werd besproken de wijze van geldinzameling voor het gestelde doel. De vergadering stond over het algemeen op" het standpunt dat het een vrijwillig bijdragen moet blijven, waarom het plaatsen van bussen in winkels e. d. en het be zorgen van giften aan bepaalde adressen, werd aanbevolen boven een collecte langs de huizen, hoewel elke gemeente vrij blijft te handelen naar goeddunken. Burg. Smit deed mededeeling van het aanbod van Neerlands beroemd ste Mannenkoor „Die Hagezangers" tot het geven van een rouwconcert te Sprang, welk aanbod dankbaar was aanvaard en waarmede de ver gadering ook zeer was ingenomen. Als plaats voor het op te richten monument werd door den voorzitter genoemd het punt waar de oude en nieuwe provinciale weg zich scheidt, op de grens van Waalwijk en Sprang, ■aan den grooten weg naar Tilburg, welke plaats door de vergadering algemeen als de meest geschikte plaats werd erkend. Daarnaast werd het denkbeeld geopperd op de plaatsen vanwaar het bewuste bericht door Jan de Rooij werd verzonden alsmede op de plaats waar dit bericht werd opgevangen, een gedenkplaat aan te brengen. Het ligt in de bedoeling een grootsch monument daar te stellen dat een waardige herinnering zal blijven aan de opofferende daad van den jongen held Jan de Rooij. de Kloe, penningmeester B. v, Noort. Reeds 17 leden traden toe. In een volgende vergadering zal het bestuur verder worden aangevuld. Wij wenschen de nieuwe vereeni- ging in het geanimeerde Waalwijk sche biljartleven het beste succes. MEDEDEELINGEN C. C. D. 4000 zwarte Peperkoeken. De fabrikant H. de B. uit Tilburg werd door ambtenaren van den C. C. D. district II te Waalwijk, aan gehouden. Hij weigerde echter visi tatie, met het gevolg, dat zijn auto in beslag genomen werd. L. Ch. te Sprang werd op heeter- daad betrapt bij de clandestiene slachting van een schaap. In beslag name volgde, terwijl procesverbaal werd opgemaakt. A. H. te Einhoven kocht vier kazen buiten de distributie om. Tegen hem werd proces-ver- baal opgemaakt evenals tegen Ca. de Gr. te Kaatsheuvel die deze kazen had afgeleverd. Eveneens volgde proces-verbaal tegen den koekfabri kant C. v. d. V. te Vlijmen die ruim 4000 peperkoeken buiten de distri butie om had afgeleverd aan M. P. te Nieuwkuijk tegen wie. eveneens proces verbaal werd opgemaakt. Talrijke shagsmokkelaars liepen tegen de lamp. O.a. P. v. V. uit Veen met 2 kg.; E. B. uit Maarsse- veen met maar liefst 35 kg.; B. W. uit Rijswijk met 20 kg. P. S. te Waalwijk had ongeveer 400 kg. kolen gekocht, zonder afgifte van bonnen. De kolen werden in beslag genomen, terwijl, proces verbaal werd opge maakt. ATHLETIEK. Op niet minder dan 4 eerste en 4 tweede plaatsen wist Juliana Zon dag te Vught weer beslag te leggen. Bovendien werden nog verschillende 4de en 5de plaatsen bezet. Com mentaar is hier dan ook wel over bodig en verwijzen wij U naar de voornaamste uitslagen. 100 Meter 1 Fr. Kools 11.4 sec. 200 Meter 1 Fr. Kools 24.8 sec. 400 Meter 2 L. Schuwer 57.6 sec. Hoogspringen 1 Fr. Kools 1.65 Verspringen 2 H. Lombarts 5.86 Hink-stap-sprong 1 H. Lombarts 11.95 2 Fr. Kools 11.75 In aansluiting op de fraaie succes sen van dit seizoen, hebben wij van het 's Bosch Athleliek Comité de vereerende mededeeling ontvangen, dat de volgende van onze leden zijn gekozen om a.s. Zondag te Eind- Vragen erimaaningan van onze lezers. Een 'paar abonné's uit Sprang- Capelle stellen de vraag, waarom de bewoners van Waalwijk, Kaats heuvel e.a. Verschillende malen visch bekomen, en dat men daarvan in hun gemeente niets hoort. CORRESPONDENTIE. Verslagen van fabrieks- en per- sonee/s-vergaderingen kunnen wij niet in ons blad opnemen, daar ons dat met het oog op de plaatsruimte te ver zou voeren; we kunuen ten deze geen precendent stellen. Verslag Vergadering Ned. Volks beweging, „Wie neemt 't initiatief", en andere artikelen en advertenties in het volgend nummer 'RED. hoven voor de Bossche ploeg uit te komen in den stedenwedstrijd Den BoschTilburgRoosendaal. Senioren Fr. Kools, H. Lombarts, L. Schuwer. Junioren L. Schuwer, Ad. Kooien. DamesRia Vermeer. POSTERIJEN. Het postkantoor zal voortaan des Zaterdags zijn geopend van 9-13uur. RUITEN-VERNIELING. In den nacht van Vrijdag op Zater dag wisten eenige Canadeezen die den volgenden dag huiswaarts gingen hun vreugde niet beter te uiten, dan door eenige spiegelruiten in v.m. Besoijen stuk te slaan. Of de be woners nu met deze vreugde-uiting zoo ingenomen waren, gelieven wij te betwijfelen. MGR J. L. BREKELMANS f In den ouderdom van bijna72jaren is Zaterdagmiddag half twee op zijn pastorie aan de Choorstraat overleden de hoogeerw. heer Mgr. J. L. Brekel- mans, Pastoor der parochie St. Jan en deken van 's Hertogenbosch, kanunnik van het Kathedraal Kapittel en plebaan der Katholieke Basiliek. Johannes Leonardus Brekelmans werd 11 Juli 1873 te Waalwijk ge boren. Hij studeerde eerst teMegen en daarna aan de Seminares te St. Michiels-Gestel en Haren. Op 12 Juni 1897 werd hij tot priester gewijd. In 1898 volgde zijn benoeming tot kapelaan te Lierop, waarna hij 7Ja nuari 1904 werd benoemd tot kape laan van de parochie „St. Jacob", te 's Bosch. In 1916 volgde hij pastoor A. Mutsaers op in de parochie van den H. Joseph te Tilburg. In 1924 werd de hoogeerw. heer Brekelmans Plebaan van de kathedrale kerk te 's Bosch en 9 Juni 1931 benoemd tot Deken dezer stad. In 1932 werd hij benoemd tot of ficier van de Orde van Oranje Nassau en in 1937 tot geheim kamerheer van Z. H. den Paus. Mgr, Brekelmans is geboren te Waalwijk en heeft gewoond in het pand naast de Poststraat, thans be woond door de familie van Boort en de firma Orie-Dumoulin. Noodwoningen. Op last van den algemeen ge machtigde voor den wederopbonw district Eindhoven Ir. Kramer zal in ons dorp en speciale proef genomen worden met den bouw van een 5-tal noodwoningen. Voor getroffen boeren zullen hier bij nog noodstallen worden geplaatst. De woningen worden opgetrokken van beton en gedekt met riet. De totale oppervlakte is 50 bij 60 en er zijn 7 vertrekken in, o.a. een woon kamer, drie slaapkamers, een keu ken, een bijkeuken een berghokje. Voor kleinere gezinnen slechts twee slaapkamers. Er bestaan ernstige plannen nog voor den komenden winter een 30- tal van deze woningen te plaatsen. Bij aanwezigheid der benoodigde materialen vordert de bouwtijd slechts 14 dagen. De woningen zijn uitsluitend voor oorlogsslachtoffeis. Beschikt men over eigen grond dan kan men daarop laten bouwen, de overigen komen waarschijnlijk in.de Sjationstraat. Hiermede wordt aan een van de grootste moeilijkheden waarmede ons dorp te kampen heeft tegemoet gekomen. De Oosterhoutsche Nachtegalen. Wij hebqen allang geen nachte galen gehoord, laat ze maar los Rector", dit was de uitnoodiging van den Eerwaarden heer deken Goosens Zondag j.l. bij den aanvang van het dopulair concert door de Ooster houtsche Nachtegalen. En ze werden losgelatenmet hun schitterende stemmen en houding hebben ze ons meer laten genieten dan ze misschien zelf bewust zijn geweest. De Engelsche cocktail de „Rozen uit het Zuiden" var Strauss en vele andere hadden onze on verdeelde bewondering. Wij wenschen U veel succes op op uw verder tournooi en hopen op een spoedig weeezien. Geslaagd. Van de R.K. Meisjesschool alhier slaagde te 's Hertogenbosch voor 't examen typen de dames Jo Klerks, Ada Dumoulin, Jo v. d. Wiel, Siena Cales, jo Cales en Annie de Munnik. Circa VERMl luistere; T.„. bezora D 8, oud teekenel oormertj InliclJ vindinJ goedinï SPAAN* WaaluT TE RUdIeN TE RUI Een e!»ER een zed Waiver. RUILEl Een Fil bak-Siil Machir.I Ine e nent-S ■HOV1 Ik, Sp TE RUfcOP een zo^'e HA merk J Hoofdstftatshe Nieui liteit, prima uniform* dito hel lap stoil Brieva het öura v.o. In ee pitenn loden 'te ma oor. Ier 60£ TE KflRUIL vraagd geheelel tótari Molens: luvel. Wie 1 jong die zie Imen v met zie TeveJ lebode paar In maat 4 Is of V kleed. Te bei pn dit TE KCic dikte il Harll LWaah [ERWIE Tel no Waal Flink emar zag zi Mst in Bosch 1 1 oinge voor li ii alle komenAl In. Brie! 510 bu van difl en got ODEN ■EN VA' T1 circa tot 12 HELMI' Waalwij Vod Brdt voo genietB ijverig mm

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2