DE OMMEZIJDE. MAANDAG 30 JULI 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 48 Waalwijksche en Langstraatsche Courant VB, DE NEDERLANDSCHE VOLKSBEWEGING. MISDADIG OPTREDEN DER EENHEIDS VAKBEWEGING. DE PRIJS DER OVERWINNING. en C monui )r dit igezete ipelle i I ragen dresse: w., Sprfl 32, SpJ e, VrijH e Echo van het Zuiden jloofdredacleur Uilgever JAN TIELEN ledacteur J. A. A. VAN DEN DUNGEN Abonnementsprijs: 15 cent per week; f1.95 per kwartaal Drukker: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tlelen Kennummer; 2483 lOut, H raat; ;uwev Vaak, volgens Uw meening (ïisschien wel al te vaak, schijft Maatschappelijke Wederop- jouw Langstraat over het be- ip Rechtvaardigheid. kan echter nooit genoeg dit aambeeld gehamerd flden, daar Rechtvaardigheid eenmaal een van de peilers een gezonde Christelijke itschappij is. i al onze uitlatingen zijn we schien tot nu toe echter wel eenzijdig geweest, fant ofschoon Recht recht t en de rechtvaardigheid in tijden dezelfde eischen stelt, ?ier t toch ook gelet te worden cd omstandigheden. o Juist wanneer wij letten op 3 "f fe I omstandigheden, kan de O n»tvaardigheid een geheel an- 3 nbh aspect krijgen. is het mogelijk dat dat wat in normale omstandig- :n gebrandmerkt zou moeten en als onrechtvaardig, on bepaalde omstandigheden andere kleur krijgt. Het is goed hier o (O :>>i O I- letschappelljko D d Wederopbouw Langstraat m n burg vijk bzai eens nadrukke lijk op te wijzen, daar van een verkeerd begre- ;n rechtvaardigheid soms >edwillenden de dupe worden. Immers, men kan wel van jand vergen, dat hij recht- |rdig handelt, maar dan moet hem daartoe ook in de genheid stellen; anders zou even goed een blinde kun- adviseeren goed uit zijn logen te kijken, voor hij de raat' oversteekt. Dat gaat toch iet op. En daarom gaan wij 'andaag, wat we zouden willen oemen: den anderen kant van e rechtvaardigheid eens bekij- en, aan de hand van een paar |eer actueele voorbeelden. De rechtvaardigheid verbiedt, :ich iets toe te eigenen waar :en geen recht op heeft' en wat n duidelijk Nederlandsch „ste en" wordt genoemd. Er wordt lier in de omgeving hout ge- Molen uit de toch al zoo sterk edunde bosschen. Dit is van- elfsprekend alleen maar af te euren. Als echter iemand naar :en bosch gaat en daar enkele oomen uitkapt, zou dat toch ok wel eens heel bijzondere ïotieven kunnen hebben. Laat' ns de zaak eens van een an deren kant bezien. Wij zitten ier na zooveel maanden bevrij- ling nog steeds met enkele gas- ooze dagen per week. Aange ven een mensch nu eenmaal ederen dag pleegt te eten, >rengt dit voor vele huismoe- lers de grootste problemen mee, vant de meeste gezinnen heb- >en absoluut geen brandstof eer overgehouden uit de toch 1 zoo magere afgeloopen jaren, ïerhaaldelijk heeft men ons uit rbeiderskringen met den groot- en nadruk verzocht toch oeite te doen teneinde een randstoffen-toewijzing voor ookdoeleinden te verkrijgen, 'ij hebben ons daartoe tot de •ogste instanties gewend, maar •t antwoord, waar je tegen 'odloopt, is overal precies het- lfde er zijn geen kolen. En nu is het wel erg idealis- •ch om van deze menschen t'e ;chen, dat ze rechtvaardig zijn geen hout in de bosschen ha maar men bedenke, dat die mschen toch op een of andere nier hun potje moeten koo- Men versta ons goed. Wij len hier geenszins een lans ■ken voor houtdieven. Maar men kan toch kwalijk, het zwaard der rechtvaardigheid hapteerend, datgene van de menschen vragen wat zij, door het in gebreke blijven van een behoorlijke voorziening, niet geven kunnen. In een des te scherper licht MUSSERT STAAT IN SEPTEMBER TERECHT. Naar „Trouw" meldt, zullen in 's-Gravenhage twee a drie duizend Nederlandsche oorlogs misdadigers terecht staan. De balzaal van het oude paleis van H.K. H. Prinses Juliana aan de Kneuterdijk wordt ophetoogen- blik ingericht tot rechtszaal, waarin een bijzonder gerechts hof tot berechting van hoogver raad zitting zal houden. Het proces tegen Anton Mus- sert zal begin September aan vangen. komt dan ook, vanuit dit ge zichtspunt, de wraakroepende onrechtvaardigheid te staan van wilde stakingen, zooals in de mijnstreek en in de Rotterdam- sche haven, waar het belang van tienduizenden medearbei ders en het welzijn van een geheel Volk worden gebruikt als de inzet van een actie om bepaalde eischen, daargelaten of ze al dan niet redelijk zijn, in gewilligd t'e krijgen. En wij meenen dan ook, dat zij die voor deze verstoringen van recht en orde de uiteinde lijke verantwoordelijkheid dra gen, zich aan niet minder schul dig maken dan aan een zeer ernstig en zwaar vergrijp tegen den Staat en tegen het Volk, j zoodat wij de harde woorden, die de minister-president tegen de drijvers achter de schermen j heeft gericht, volkomen onder- schrijven. Ook de zwarte handel vindt terecht de rechtvaardigheid, die streng optreedt, tegenover zich. MaarGaat' de overheid zelf hierin steeds vrijuit Immers, als vanwege het Algemeen Com missariaat voor de Voedselvoor ziening een prijzen-politiek wordt gevoerd, die gewoonweg dilettantisch aandoet, omdat zij zich op basis van een vooroor- logsche productie stelt met als gevolg dat men van bepaalde ar tikelen en in bepaalde perioden den prijs vrij laat', dan moet dit o.i. den zwarten handel noodzakelijkerwijs in de hand werken. Want in de practijk zal het, als men toelaat' dat de prij zen zoo hoog zijn 2 weken geleden kostte in Waalwijk een tomaat 2.per stuk toch hierop neer komen, dat de han delaren groenten gaan achter houden teneinde te zorgen, dat de prijs „op peH" blijft. Er is nog meer b.v. uit de Publicatie van Militair Gezag, m.b.t. de 270.000 bedorven pe perkoeken kon worden opge maakt dat' het groote bederf ge deeltelijk was ontstaan doordat bepaalde instanties langs en te gen elkaar werkten. Dit komt neer op 't begaan van onrecht vaardigheden tegenover de con sumenten. Moge toch iedere Neder lander, van hoog tot laag, wie hij ook is en waar hij ook gesteld is, zijn groote verantwoordelijkheid besef fen ten opzichte van zijn me de menschen. Men neme de zaken niet te licht op en drage daardoor een steentje bij tot' het terug winnen van het Vertrouwen, het vertrouwen zoowel in el kander, als het vertrouwen in de overheid. Laat ons gezamelijk streven naar het betrachten van Recht vaardigheid naar alle zijden. En laat ons dan de Rechtvaar digheid van allen doen steunen op de Liefde voor allen; dan zal een ware Maatschappelijke Wederopbouw van ons volks leven zeker slagen. Eerste openb-re bijeenkomst te 's Bosch. In de geheel in nationale kleuren gestoken groote Casiono-zaal te 's-Bosch trad de Nederlandsche Volksbeweging .11. Zaterdag voor het eerst voor het forum der open baarheid. Hiervoor bestond een massale belangstelling, niet alleen in, maar ook buiten het gebouw, waar het gespiokene door middel van luidsprekers hoorbaar was. De groote rede van Prof. de Quay werd met intense belangstelling aanhoord. Er moet een samenleving komen, zoo zeide hij, dat er wer kelijk sprake kan zijn van een ge meenschap, waarin men elkanders lasten meedraagt zonder zijn eigen persoonlijkheid te laten opgaan in de massa. Dit is een radicale om mekeer en een verwerping van het oude individualisme eenerzijds en het collectivisme (machiavellisme, anti-kapitalisme, communisme, bol sjewisme) anderzijds. Voor de N.V.B. geldt als uit gangspunt de persoonlijkheid en niet de almachtige, uniforme groep, evenmin de vrije, te vrije enl e ing. He» gaat hier voor ons om den verantwoordelijken mensch in de gemeenschap, die zijn zen ding en zijn persoonlijke bestem ming moet kunnen vervullen. Dit personalisme stelt ons voor de taak door te stooten naar een nieuwe socialistische maatschappij. Daerom zijn wij Personalistische Socialisten. Prof. de Quay beklemtoont ver volgens de noodzakelijkheid, dat er meer eenheid komen moet en dat de band die ons tijdens de bezet ting naar elkaar toedreef, niet moet verslappen door afgunsten en zie kelijke spanningen. De N.V.B. is -.iet ontstaan met het voorop gezette doel een nieuwe politieke partij te vormen. Nogaltijd wordt gehoopt dat binnen de oude partijen de reconstructie tot stand komt. Gebeurt dit niet? Dan komt er een partij, die de geest ademt van het personalistisch socialisme. De N.V.B. beteekent geen streven naar een één-partij-systeem doch een poging om een frissche geest te brengen in onze politieke con stellatie. De Boeren. Christ Klerkx declameerde hierna de ballade van de Schooiers van Vertomme, waarna W. van Meel het woord voerde over: de boer in de N.V.B. Waarom? Omdat hij daar ziet, dat hij geplaatst wordt naast iedere andefe stand fn de Volksge meenschap. Omdat hij zich vereeni gen kan met het agrarisch program ma, dat sociale en economische voorzieningen inhoudt, die hem redden uit het keurslijf van wetten, verordeningen en besluiten, welke ieder persoonlijk initiatief dood drukken, voorzieningen, die mede voorkomen dat weer het „bureau" boer wordt op het boerenbedrijf. Hij zette uiteen en maakte duide lijk, hoe verkeerd de stedeling meestal den boer ziet, geen begrip heeft voor den boerenstand en het boerenleven. Hoe gauw de boer voor zwarthandelaar wordt uitgekre ten, terwijl hij in feite gedwongen was een gedeelte van de productie buiten de normale verdeeling te houden als nasleep van de crisis jaren, waarin velen uit den boeren stand verarmden. Tenslotte sprak hij over teleur stellingen van de laatste tijd. De boeren moeten aan het werk en hij hoopte, dat onze huidige regeering zou bereiken dat paarden en koeien en landbouwmachines terugkwamen. Hoe dan ook. Vervolgens gaf de heer Wim van Gent, secretaris van de afd. Den Bosch van de N. V. B. een uiteen zetting over den inhoud van het programma. Dit richt zich op de ontplooiing van de menschelijke persoonlijkheid; de vernieuwing en beveiliging van het gezinsleven; op de verheffing van den arbeid in een geordend sociaal-economisch her stel. Spreker ging hierop dieper in en gaf een beeld er van hoe de N. V. B. de organisatie van den Nederlandschen arbeid ziet en de medezeggenschap en. mede-verant woordelijkheid in de bedrijven van alle bedrijfsgenooten. Daarna besprak hij nog de pun ten: versterking van de nationale gemeenschap; vernieuwing van de In het' weekblad „Herstel" spreekt' de B(ruyn) over „het misdadig optreden der Een heidsvakbeweging" o.m. in de zer voege: Het zou waarachtig geen kunst zijn voor de bona fide Vakbe weging, om op korten termijn een algemeene staking te for- ceeren, er zijn èischen genoeg te stellen; en er zouden mis schien wel schijnsuccessen te behalen zijn. Maar is dat de methode om het geslagen Ne derlandsche Volk weer op de been te helpen Men spreekt van „democratie" en „nieuwe dingen". Hebben wilde sta kingen en klad-papier-eischen iets te maken met beide genoemde begrippen Natuur lijk moet (en zall rekening ge houden worden met de billijke verlangens, óók van de arbei ders; zij moeten zich (zoo spoe dig mogelijk) kunnen kleeden en dekken, natuurlijk moeten er (zoo spoedig mogelijk) schoenen komen en rijwielbanden enz. enz.; vanzelfsprekend moet het loon minimaal zoo hoog zijn, dat' ook hij, die 't eenvoudigste werk, doet', he,t levensmiddelen pakket kan koopen. Aan de verwezenlijking van al deze en nog andere eischen wordt gewerkt door de bona fide-Vakbeweging, er wordt óók gewerkt door de bona-fide-werk- gevers(organisaties) evenals door de Regeering. En daar tus- schendoor verschijnt de Een heidsvakbeweging, zij procla meert stakingen, of neemt' de leiding van stakingen op zich. Wat zegt daarvan het gezonde verstapd, geleid door de ver antwoordelijkheid tegenover ons volk Dat zulk een optreden in de zen tijd misdadig is, dat aan zulk een misdadig optreden door het verantwoordelijk gezag, de Regeering, aanstonds radicaal een einde dient te worden ge maakt, vóór het te laat is. De heer de Bruyn is niet te spreken over de houding van de regeering, die bij monde van den minister-president bereid bleek de Eenheidsvakbeweging te erkennen, mits ze zich aan de regels van het spel houdt: Had de Minister-President' zich niet de vraag dienen te stel len: Wat is dat voor een instel ling, welke zich E.V.B. noemt? Is het' wel een vakbeweging? Zijn er vakbonden, is er een Vakcentrale; voldoet dat orgaan aan de te stellen eischen Wordt hier geen politieke ac tie gevoerd tegen de Regeering, omdat er geen communisten zit ting hebben in dit kabinet Né£h, de Regeering is ten vol le bereidDient Z.E. ten de ze geen rekening te houden met het standpunt van de Stichting van den Arbeid, waarin de bona fide-Vakbewegingen van werk gevers opereeren en speciaal opereeren op het gebied, waar op de Eenheidsvakbeweging zich thans begeeft? Moet' dat, voor den opbouw van ons land zoo gewichtige orgaan gepasseerd worden, terwijl de raddraaiers en onruststokers worden toege knikt? Terecht schreef „Trouw" jl. Zaterdag in verband met het gebeurde in Rotterdam en in de mijnstreek: „Het' moet uit zijn. Als het' kan goedschiks en an ders kwaadschiks". Zoo is het inderdaad. De Minister-President' bedoelt het stellig goed; het gaat echter nu vooral en allereerst om het' gebruik van de juiste middelen en toepassing van de juiste me thoden. Niemand van ons Volk kan en mag dulden, dat' het Ne derlandsche Volk wordt gety- ranniseerd. De Regeering weet wat' zij ten deze heeft aan de gevestigde constructieve Vak beweging; zij late de Eenheids vakbeweging waf zij is; zij graaft op den duur haar eigen graf; haar leven kan alleen met kunstmiddelen gerekt worden, tot schade van ons Volk. Verliezen van het Britsche Rijk Dezer dagen zijn de totale ver liezen bekend gemaakt, welke het Britsche Rijk in dezen oorlog heeft geleden sinds 3 September 1939 tot en met 31 Mei j.l.: de menschelijke prijs in cijfers, schrijft de Manch. Guardian, welke tot' nu toe voor de over winning moest worden betaald. Deze cijfers behelzen 434.885 gesneuvelden en ver misten, waarvan moet worden aangenomen, dat zij eveneens ge sneuveld zijn; 468.388 gewonden. De prijs is ongetwijfeld hoog en de oorlog is nog niet afgeloo pen. Evenwel: men hoopt in Engeland, dat de oorlog tegen Japan minder bloedig zal zijn dan de oorlog tegen den Europeeschen vijand is ge weest en men meent zichzelf gelukkig te moeten prijzen, wan neer men bij de eigen tot dusver geleden verliezen den omvang en langen duur van dezen oorlog staalsgedachte en hervorming van de democratie in personalistischen geest. Hij beëindigde zijn rede met een bespreking over den opbouw van een nieuwe gemeenschap in de overzeesche gebieden en over de te voeren actieve buitenlandsche politiek. Wij vernemen dat in Augustus of begin September de N.V.B. ook een groote propaganda-vergadering in Waalwijk zal beleggen, waarbij men zal trachten tot oprichting van een afd. Waalwijk te komen. in oogenschouw neemt en wan neer men ze vergelijkt met de verliezen, geleden zoowel door den vijand als vooral ook door Rusland één van de twee groote bondgenooten. De tot dusverre door het Br. Rijk in dezen oorlog geleden verliezen bedragen inderdaad nog niet de helft van die van den oorlog 19141918, toen het aantal gesneuvelden 1.089.919 was en dat' der gewonden 2.400.988. Het' is dus zeker, dat, globaal genomen, deze oorlog op dit halfrond voor het Br. Rijk een veel minder bloedige historie is geweest dan de voorgaande we reld-oorlog. Voor een groot ge deelte is dit goede geluk te danken aan 'een vroeg in den oorlog ondergane ramp de ineenstorting van Frankrijk en de verdrijving der Britsche strijdkrachten uit Noord-West- Europa in de lente van 1940. Jaren duurde het' vóór Enge land, tezamen met de Ver. Sta ten, zich sterk genoeg gemaakt had om op het Europeesche slagveld terug te -keeren en er revanche te nemen. Van den anderen kant was Duitschland, tengevolge van zijn zwakte in de lucht en op zee, niet in staat om de wijkende Engelschen over het Kanaal te volgen. De middelerwijl gevoerde campag nes op afgelegen oorlogsterrei nen, zooals die van de Weste lijke Woestijn, stonden het' ge bruik van groote troepenmach ten niet toe. De „Manchester" schrijft dan ook: „De aardrijks- zèggen, en mek en dat

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1