DIVERSE BERICHTEN KORTE BERICHTEN. NIEUWS UIT WA AL WIJ K EN OMGEVING DRUNEN. ELSHOUT. BIJDRAGE MONUMENl J. DE ROOIJ. NIEUWKUIJK. VLIJMEN. SPRANG-CAPELLE. kundige ligging dróeg mis schien voor de laatste maal bij tot onze redding, maar het was ook de aardrijkskundige lig ging, welke Rusland de ver schrikkelijke verliezen bezorg de, welke veroorzaakt wer den door den Duitschen inval in de Oost-Europeesche vlak ten''. Dat deze "tweede wereldoor log nu ook in zijn modernen aard beweeglijkheid door tankgebruik tegenover starheid door het loopgravensysteem minder bloedig is geweest, volgt uit een vergelijking met 1914 1918 allerminst. De Engelsche verliezen aan dooden bedragen weliswaar minder dan de helft in een oorlog van' aanzienlijk langeren duur, maar de tijd ge durende welke in dezen oorlog op het Europeesche vasteland vijandelijke legers tegenover elkaar stonden, is alles bij el kaar maar twee jaar geweest en slechts ongeveer een jaar hebben op het hoofdtooneel van den strijd, West-Europa, Engel- schen en Duitschers elkaar be vochten (enkele weken in 1940, circa 11 maanden in 1944 1945). In de omstandigheid, dat de loopgravenoorlog plaats heeft gemaakt voor den beweeglijken oorlog, vindt men waarschijnlijk wel de verklaring voor de ge heel andere verhouding tus- schen het' aantal der gesneu velden en dat der gewonden, voorzoover die uit de Engelsche verliescijfers blijkt. In den voor gaande a wereldoorlog kwamen op één gesneuvelde bijna drie gewonden, in dezen was de ver houding van dooden en gewon den ongeveer één op één. Treffen de moderne wapens minder, treffen zij doodelijker? Treffen zij beslissender Ook deze vraag moet beantwoord worden bij een onderzoek naar den uiteindelijken meerderen of minderen graad der bloedigheid van de moderne oorlogvoering. Duidelijk aangetoond is in ieder geval reeds wel, dat de moderne wapens en de moderne oorlogvoering ontzaglijk veel meer slachtoffers maken onder de burgerbevolking. In Engeland werden door luchtaanvallen 60.585 burgers gedood en 86.175 gewond: deze verliescijfers zijn grooter dan de militaire verlies cijfers van welk Dominion ook. DE ENGELSCHE VERKIEZINGSUITSLAG. De uitslag van de onlangs in Engeland gehouden verkiezingen is gisteren bekend geworden. In de late avonduren waren 622 van de 640 te verdeelen zetels toegewezen. Churchill zelf bleek met groote meerderheid van stemmen te zijn herkozen. De conservatieve partij, waarvan hij leider jS, was verslagen. Zij verkreeg 209 zetels. De Labours behaalden een zeer krachtfge meer derheid met de 388 zetels die zij veroverden. Onmiddellijk nadat de verkiezings uitslag bekend was geworden, dien de Churchill het ontslag van zijn kabinet in. De koning verzocht den labourleider Attlee zich met de vor ming van een nieuw kabinet te be lasten. Attlee aanvaardde de op dracht. JAPAN WIL VREDE? Japan zou geneigd zijn vrede te sluiten, „als de geallieerden een soepeler houding aannamen, dan de eisch van onvoorwaardelijke overgave" en zij moeten gevrijwaard blijven van invasie. De geallieerden hebben echter in een verk'aring aan Japan den eisch gesteld alle tegenstand op te geven, aangezien anders het geheele land volkomen zal worden vernietigd. Dus kiezen of deelen! BELGISCHE KONING VERDEDIGD. De katholieken zijn in de oppo sitie gegaan tegen de regeering. Oud-minister De Vleeschouwe'r ver klaarde, dat toen Frankrijk in elkaar zakte en den weg van Vichy ging, België dien weg bijna gevolgd was. Dank zij den koning was dit niet gebeurd. Wat Van Acker ook moge verklaren, hij wil de dynastie en de monarchie ten val brengen. Wij hebben een regeering, die den Ko ning, wiens persoon volgens onze grondwet onschendbaar is, beschul digt. Hij beschuldigde Van Acker den Koning verhinderd te hebben naar België terug te keeren. Door het Roode Kruis waren stappen ondernomen, maar op last van den minister-president was geen pas verstrekt. Valsche berichten werden over den Koning verspreid. Betreffende het bezoek van Ko ning Leopold aan Bcrchtesgaden merkte De Vleeschouwer verder op, dat Hitler Leopold had uitgenoo- digd. Leopold weigerde, maar be sloot later toch te gaan, daar hij hoopte bij het onderhoud met Hitier te verkrijgen, dat België beter be handeld zou worden, vooral in ver band met het loslaten van gevan genen en in verband met het brood rantsoen, dat in België lager was dan in Nederland en Frankrijk. De Vleeschouwer vermeldde, dat de Koning zorgvuldig alles vermeden had, wat den Duitschers aanleiding zpu kunnen geven om hem uit» België te verwijderen, daar hij in het land wenschte te zijn op het moment van de bevrijding. POT UW GELD NIET OP. Ook kleingeld zal worden getroffen. Pot uw geld niet op, waarschuwt de minister van Financiën. Als over gegaan wordt tot het treffen van verdere maatregelen inzake het geld verkeer, zullen niet alleen briefjes van 25 en 10'gulden moeten worden ingeleverd, maar zulleh- groote en kleine coupures gelijkelijk worden getroffen. Ook tegen het zinken geld zullen dan maatregelen ge bogen worden. Bemoeilijkt het be talingsverkeer dus niet. NIEUWE PLEBAAN VAN ST. JAN. Mgr. W. Mutsaerts heeft zijn len secretaris, den zeereerw. heer J. J. M. van Susante benoemd tot vicarius curatus ofwel plebaan der kathedrale basiliek van St. Jan, als opvolger van plebaan Mgr. Brekelmans. OPENING SANATORIUM KLOKKENBERG. Op 15 Augustus zal de officieele opening geschieden van „De Klok- kenberg" het sanatorium voor ver pleging van longlijders te Son bij Eindhoven, opgericht door de pro vinciale vereeniging. tot bestrijding van tuberculose eii het Wit-Gele Kruis. Op het oogenblik biedt de instelling plaats aan ruim 2ÜÜ zie ken, welk aantal binnenkort nogzal worden verdubbeld, zoodra de in Zweden bestelde lighallen zullen zijn aangekomen. Het plan bestaat over te gaan tot het bouwen van een grootere in richting op een uitgestrekt terrein, waarschijnlijk in dezelfde omgeving. GEEN RANTSOENEERING VAN GEDISTILLEERD. De persdienst van het departe ment voor Handel en Nijwerheid deelt ons mede: Berichten in pers en radio maken melding van voornemens tot her vatting van de rantsoenecring van gedistilleerd, waarbij sprake is van een rantsoeneeringspercentage van 25. Deze berichten zijn uit de lucht gegrepen. Over eventueele toekom stige voornemens tot hervatting van de rantsoeneeriug van gedistilleerd worden t.z.t. van officieele zijde mededeelingen gedaan. LAGER GASRANTSOEN. De gasrantsoeneering wordt gelijk gemaakt over het geheele land. Dit beteekent, dat de gasrantsoenen in Noordbrabant, Limburg en Zeeland verlaagd moeten worden. Het kan niet anders, als men de beschikbare gaskolen over het geheele land ge lijkmatig wil verdeelen. De rantsoenen, welke voor het geheele land zullen gelden en welke bij de eerstvolgende metcropneming zullen ingaan, bedragen voor een periode van 60 dagen: 34 M3. voor een gezin van 2 pers. 6 M3. voor iedere persoon meer, 17 M3. voor alleenstaande pers. TESTEN VAN DE PUBLIEKE OPINIE. Het Centraal Bureau voor Docu mentatie heeft het initiatief genomen tot het organiseeren van enquêtes over de publieke opinie. Voor dit doel zoekt het C.B.D. in alle ge meenten van ons land contact niet personen, die bereid zijn daaraan mede te werken. Willen de te houden enquêtes een zuiver beeld geven van de stem ming onder het Nederlandsche volk, dan dient een groot aantal personen bevraagd te worden. De opbouw van een landelijk net van ruim 100.000 medewerkers is in voorbe reiding. Uit den aard der zaak is de opbouw van een dergelijk uitge breid net alleeri mogelijk met een vergaande medewerking van het publiek. Het is de bedoeling dat mannen en vrouwen uit alle lagen van de bevolking zich opgeven als medewerker. De gevraagde mede werking is heel eenvoudig. Perso nen, die zich opgeven ontvangen bij te houden enquêtes een enquête formulier met verzoek het formulier na beantwoording van de gestelde vragen ongefrankeerd terug te zen den. Nederlanders uit alle kringen en standen, die voor de te houden enquêtes belangstelling hebben kun nen bij het C.B.D., Amaliastraat no. 3 te Den Haag, een foldertje aan vragen, waarin te lezen is hoe iedereen kan medewerken. Het C.B.D. zal ook gaarne contact op nemen met personen, die tot een verder gaande medewerking bereid zijn. Verder houdt het C.B.D. zich aanbevolen voor opmerkingen, wen ken en critiek. De zuivering en de organisatie van het perswezen vormden onder werpen die in den raad van ministers werden besproken. Besloten werd dat zij spoedig ter hand genomen zullen worden. De pers zal voortaan ondergebracht zijn bij het departe ment van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de zuivering en de papiertoewijzing komen echter on der Binn. Zaken te ressortecren. Het Militair Gezag zal van deze taken ontheven worden. In Amsterdam is het bijzonder gerechtshof geinstalleerd. Het is, voor het eerst sinds langen tijd in de Ned. historie bevoegd de dood straf uit te spreken. Door Britsche en Nederland sche duikbobten zijn van eind Januari af tot op heden 15Japansche oorlogsschepen, 2! groote koop vaardijschepen, 51 kustvaartuigen en 159 sleèpbooten en kleine vaar tuigen in de Oost-Indische wateren tot zinken gebracht. Bij K. B. van 3 Juli is, zooals bekend, het vaandel van de Irene- brigade versierd met het Ridderkruis 4de klasse van de Militaire Willems orde. Tevens is haar daarbij het recht verleend in haar vaandel te Voeren de namen van St. Come 1944. Pont Andeiner 1944, Beeringen 1944, Tilburg 1944 en Hedel 1945. Het suikerrantsoen zal eerlang worden verlaagd. OUDERAVONDEN VAN DE ST. PETRUSSCHOLEN. Dinsdag 24 en Woensdag 25 Juli hielden de Broeders van de St. Petrusscholen hun jaarlijksche ouder avonden. Beide avonden om 7 uur opende Br. Overste Leo met een kort- woord van welkom, zonder rekening behoeven te houden met het z.g. Waalwijksche kwartiertje. Een jongenskoortje onder bekwa me leiding van Br. Nepomucenus, bracht een zestal welgekozen liederen ten gehoore. Vooral het frissche „Liedje 5 Mei 1945" oogstte veel succes en moest dan ook beide avonden gebisseerd worden, Een lezing over „De verheven roeping der Ouders", gehouden door Br. Overste, vormde het leerrijkste gedeelte van den avond. Het tweede gedeelte van de avon den werd opgevoerd „Mirando, de betooverde Prins", een blijspel in 3 bedrijven doorNico v, d. Besselaar. Het onbevangen, blijde tooneelspei van de kinderen heeft de ouders enkele genotvolle uren bezorgd. De décors waren uitstekend verzorgd. Vooral de deftige paleiszaal van het tweede bedrijf was een weelde voor het oog. De Z.Eerw. Heer Pastoor Ras bracht aan het eind van den avond warme dank aan de Broeders, speciaal ook aan Br. Balthasar de regisseur en Br. Romualdus, die de décors ontwierp, alsmede aan de zangertjes e.i tooneelspelertjes voor de heerlijke uren aan de ouders bezorgd, WAALWIJKSCHE KRING VOOR KUNST EN WETEN SCHAP. In vervolg op het bericht in ons vorig nummer, kunnen we thans mededeelen dat de Kunstkring is geconstitueerd onder den naam van „Waalwijksche Kring voor Kunst en Wetenschap". Het bestuur is saamgesteld als volgt G. Verwiel, VoorzitterDrs. Joep Naninck, Vice-VoorzitterM. van Eyl, secretaris en C. Slagmolen, penningmeester. LedenH. J. van Beurden. Mej. A. van Boort, Jac. M. Didden, G. Duivelaar, Mej. A. Gragtmans, Drs. M. v. d. Heijden, Mevr. I. v. d. Hoeven, C. P. v. d. Hoven, Dr. P. Lenglet. Mej. Mortier, J. Timmermans, G. H, Veltman, Mevr. Verhoeven-v. Gent, Am. Verwiel Sr., L. V. de Visser. Eene circulaire zal weldra uitgaan tot 't publiek, waarin 't doel zal worden uiteengezet en tot toetreding als lid wordt uitgenoodigd. Wij sporen allen aan daaraan gevolg te geven. ZILVEREN JUBILEUM. Op 4 Aug. a.s. herdenkt de arbeider S. J. IJpelaar den dag dat hij voor 25 jaar in -dienst trad- bij de Ned. Spoorwegen. „NOORD HELPT ZUID". Een schip mei goederen uit Enkhuizea. Vrijdagavond arriveerde in de haven van Capelle een schip met 40 ton goederen aan boord, afkom stig uit Enkhuizen. Door de te lage bruggen kon het schip de eigenlijke besiemming, de haven van Waalwijk niet binnenloopen. De boot bevat een uitgebreide hoeveelheid meubelen, serviesgoed en kleeding. Zaterdagmorgen had de officieele overdracht plaats aan het Damcs- HARK-Comité van Waalwijk. In ons volgend nummer daarover meer. NEDERLAAGTOURNOOI BILJARTEN. Ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Biljartvereeniging B.V.T., gevestigd in het café van den heer M. Klijn, organiseerde deze vereeniging een groot neder- laag-tournooi, waaraan niet minder dan 18 viertallen hebben deelge nomen. De eerste prijs, een prachtbeker, werd behaald door Excelsior I, gem. 3.51tweede prrs, beker, door De Mattenklopper I, gem. 3.41 derde prijs, beker, door Het Band- spel 1, gem. 3.33 eh vierde prijs, lauwertak door 't Zwaantje I gem. 3.32 De heer J. v. d. Gouw maakte de hoogste serie t.w. 35. Barakconcours: 1. Jac. v. Helvoirt 205; 2. A. v. Cromvoirt 191. Zaterdagavond had de prijsuit reiking plaats. De Oosterhoutsche Nachtegalen. In ons vorig nummer verzuimden wij te vermelden de „beau geste" van de jeugdige zangertjes, die zich verplicht voelden den organisator van de uitvoering, den heer Ver hoeven, die door ziekte niet aan wezig kon zijn, een serenade te brengen. Omstuwd door de gansche zaal trok men naar diens woning waar rappe handen de piano buiten brachten. Hier zongen zij voor de kamer van den zieke een drietal nummers w.o. een motet van Swee- linck uit de zestiende eeuw, waar voor de heer Verhoeven zichtbaar geroerd dankte. Oranje Vergadering. Donderdagavond hield het Oranje Comité een algemeene vergadering waarop alle buurtcommissies, als mede verdere belangstellenden wa ren uitgenoodigd. Het doel der vergadering was vol gens den voorzitter, Notaris Schreurs tweeledig n.l. het oprichten van een Oranje vereeniging en het bespreken van een globaal nogramma voor de komende feestelijk leden op 31 Aug. 1 en 2 September. Onder den naam „Oranje vereeni ging Drunen"" werd tot oprichting van een Oranje vereeniging over gegaan. Er werd tevens een voorloopig programma opgesteld, dat, met het oog op de practische uitvoerbaar heid, mogelijk nog wel eenige wij ziging kan ondergaan. Dit program ma luidt als volgt Vrijdag 31 Augustus. 's Morgens kerkdienst, waarna kinderzang met muziek voor het raadhuis en toespraak door den burgemeester. 's Middags: Optocht. 'sAvonds: Openlucht bal. Zaterdag 1 September, 'sMorgens: Heldenherdenking. Er werden echter van verschillende zijden reeds voorstellen gedaan om in verband met de teere zijde van deze plechtigheid deze niet tijdens de feestdagen te doen plaatshebben doch op een vroegeren datum. Verder zijn er dien dag: Kinder optocht, kinderspelen, waarna zoo mogelijk tractatie. Of deze spelen plus de tractatie door het Oranje comité of wel door de buurtcom missies zullen worden geregeld zal later nog moeten worden besproken. Het is de bedoeling dat 's avonds iedere buurtcommissie de feestelijk heden zelf verzorgt. Zondag 2 September. 's Middags een gecostumeerde voetbalwedstrijd, daarna gymnastiek- en athletiek-demonstratie. 's Avonds concert door de beide harmoniën, waarna zoo mogelijk een vreugdevuur zal worden ontstoken. Elshout sluit zich met den optocht bij Drunen aan; voor het overige heeft zij haar feestelijkheden in eigen kring georganiseerd. In verband met het Priesterfeest op Zondag 2 September zullen de feestelijkheden in Elshout Donder dag reeds aanvangen. De R.'K. Fabrieksarbeidershond. De R. K. Fabrieksarbeidersbond hield Woensdag een ledenvergade ring in tegenwoordigheid van een hoofdbestuurder. Het bestuur werd opnieuw samen gesteld en wel uit de volgende 5e Verantwoording. 4e verantw. f 2676jl C. J. O. f 25'J J. v. D. te V. C. lö'J J. K. te Capelle is N. K. te Capelle tjÊ H. H. K. te Capelle 5'IS J. M. te Capelle 10J a M. R. te Waspik m'l G. A. R. te Waspik os' la J. B. te Capelle Buiirtver. N.vaart-Zandschel G. N. te Capelle J. v. H. te Rijswijk N.-Br. M. v. d. H. Ie 's-Gravenzande A. de B. te Capelle Ver. Nederland en Oranje te Waspik H. K.'te Capelle Buurtver. wijk 10 Waspik(Boven) Buurtver. Scharlo Waspik A. H. Sprang Liga-fabrieken B.o.Zoom A. J. G. te Tilburg N. N. te Vrijh.-Cap. Mevr. A. v. P. te Waspik Mej. H. V. te Waspik J. v. d. H. te Waspik Buurtver. Westeinde Bosoijen N. C. v. O. te V. C. M. B. te Waspik Onderling buurtfeest Sprangsche pad 11e pr. optocht Sneeuwwitje en de dwergen Totaal f, 3903.1; J. VAN HERPEN, Vrijh.-Capelle. heeren C. Verhoeven, voorz., J. val Venrooij, seer., J. Siegers, penning^ Collecte. De gehouden collecL ten bate van de Fanfare „Eendrac^ maakt macht" bracht de som van f 480.70. Bevrijdingsfeesten. Ook Nieuwkuijk heeft op soontam wijze twee dagen feestgevierd. Vrijdag 20 Juni des morgens on 10 uur werd een plechtige H, Mij van Requiem in de openlucht opl gedragen waarbij gansch Nieuwkuijl] was vertegenwoordigd. Na deze H Mis hield de Eerw. "Pater Reinaldu. O. M. Cap. een herdenkingsrede! Het zangkoor zong hierna het „Eccl quomode moritar" van Handel waarl na de harmonie een treurmarscf speelde. Een en ander maakte 0; de vele aanwezigen een diepen in druk. Zaterdag 21 Juni werden é'l morgens de feesten ingezet met en grootsch opgezette optocht va: praalwagens met tal van symbolischs] voorstellingen. Vooral de voorstel] stelling „Evacuatie" had de groote] aandacht van de bewoners va:] Nieuwkuijk.. Immers" hier zag me: uitgebeeld de vlucht van de men] schen van Nienwkuijk voor de graf naten naar het kloosier „Marien! kroon" alwaar gedurende 12 dager' niet minder dan plin. 1700 mensciW: onderdak en gastvrijheid genoten' terwijl het in hun dorp gcanatej regende en alles wérd vernield. Een woord van lof aan de paten voor hetgeen ze in deze dagen voo| deze menschen deden, is hier niet misplaatst. Nog zij vermeld dat de inhoui van den niet meedingenden wagei van W. van Vught met Westlandsd fruit na afloop aan de zieken eaj schoolkinderen werd uitgedeeld. 1 Zondag 22 Juli werd een kindei optocht gehouden begeleid doord harmonie. De voorzitter de heer Loonen hiel een rede waarna na afloop de kir] deren werden onthaald op broodje] met dhocolade melk. Beide dagen werd er des avond gedanst waarbij er een gezellig drukte heerschte. Het comité en de ingezetenet! mogen met groote voldoening op d| geslaagde feesten terug zien. Op 2 Augustus b.s. hoopt de licej M. v. d. Sanden, Opperwachtmeestej der Kon. Marechaussée, Groepsconi] mandant te Vlijmen, den dag te heifl denken, waarop hij vóór 25 jaar it dienst der Nederlandsche Politk trad. Dat het hem dien dag niet aai belangstelling zal ontbreken, is oaj getwijfeld zeker, daar de jubilarij in Vlijmen, waar hij 8 jaar werk zaain was, alsook in zijn vorig standplaatsen bekend staat als eel plichtsgetrouw politieman. Muziekavond. Aangespoord door het succes een proefneming op Hemelvaartsdag heeft zich alhier uit eenig- jongel] een comité gevormd met het dol avonden te organiseeren waari|] muziek en zang ten hehoore 1 worden gegeven. Op Zaterdag Augus a.s. des avonds 8 uur zal i het Geref. Kerkgebouw te Vrijh'oevJ Capelle door bedoeld comité eet Muziekavond worden georganiseer! waaraan medewerking zal wonk verleent door Mej. Dina Heurt; Do Idoor iden breel textit kleec de I I dat voor komt Inv Dinsi 24 afgeh NEC KAN HAN D wijk Chr, bedi gen pag£ der Ned wijk N lijke hielc een „Wa sacie een dat gesti colie huizi bocsi de 1 der derzi niet Eene heid derzi houd gesla scepi het oude en I punt Sp over: ste

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2