NOORD ADOPTEERT ZUID. MAANDAG 6 AUGUSTUS 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 50 De Echo van het Zuiden Hoofdredacteur Uitgever; JAN TIELEN Redacteur; J. A. A. VAN DEN DUNGEN Waalwijksche en Langstraatsche Courant Abonnementsprijs15 cerj^per week f 1.95 per kwartaal Drukker: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Helen Kennummer; 2483 ALARM VOOR DE LANGSTRAAT. Maatschappelijke Wederopbouw Langstraat Het kan verkeeren Toen de zen winter hier in Brabant dè plannen voor een particuliere hulpverleening werden gemaakt, werd voorgesteld, dat iedere plaats in het Zuiden een be paalde plaats in het Noorden zou krijgen toegewezen om te helpen. Volgens de officieele heeren kon dit administratief niet en dus ging het niet door. Thans wordt echter door de Noord-Zuid gerichte hulpactie van officieele Nederlandsch Volksherstel deze zelfde metho de toegepast dié den-populairen naam „adoptatie" heeft gekre gen. Zoo wordt b.v. om dicht bij huis te blijven, den Bosch ge adopteerd door Rotterdam. In deze adoptatie is echter nog geen erg strakke lijn te ont dekken, waarschijnlijk doordat er in het Zuiden niet één bepaal de .organisatie is aangewezen, die over de noodige gegevens kan beschikken. Het is zelfs voorgekomen, dat' plaat sen geadopteerd werden, die heelemaal niet getroffen waren! En als -men dat zoo links en rechts allemaal hoort, vraagt men zich af: waarom wordt de zoo zwaar getroffen Langstraat door niemand geadopteerd. Oudenbosch, dat bij de hulp actie ,,Zuid helpt Noord" zg. no. één was, wordt thans juist om deze reden al direct geadop teerd. Is men echter vergeten, welke buitengewoon belangrijke rol de Langstraat heeft gespeeld bij die hulpactie Weet men niet meer, dat de Langstraat een geheele streek, die door de officieele instanties was overgeslagen, voor haar rekening nam en dat de Langstraat zoodoende het Land van Heusden en Altena adopteerde Herinnert men zich niet welk prachtig bundelend werk de Langstraat heeft ver richt bij de tot stand koming van de „Nationale Centrale Hulpverl. Nederl.", terwijl al dien tijd, to nu toe, een man uit de Langstraat belangloos al zijn tijd en kunnen heeft besteed in deze organisatie Het wordt dan toch hoog tijd, dat dit door dringt tot het Nederl. Volksher stel en er dient zich in de Langstraat een organisatie er mee te belasten om in contact te treden met het N.V.H. De aangewezen organisatie hiertoe lijkt ons de Langstraat sche afdeeling der N.C.H.N.. De ze immers kan door haar sa menstelling en ervcTring nauw keurige opgave doen van den aard en de wijze, waarop de plaatsen in de Langstraat zijn getroffen. En dat is nogal aan zienlijk, want vergete niet, dat eigenlijk tot aan de algeheele capitulatie deze Langstraat oor logsterrein was. Hoe zwaar en omvangrijk zijn niet de ver woestingen in Raamsdonk, Was pik, Capelle, Kaatsheuvel, Dru- nen, Nieuwkuijk, Vlijmen en Heusden. Hier moet geholpen worden en wel direct. Men heeft er recht op, want al deze plaat sen bleven, ondanks hun eigen zware verliezen, niet achter toen hun nog een offer werd ge vraagd om den nood van hun nog niet bevrijde landgenooten te lenigen. Wij vernamen voorts, dat het de bedoeling is, dat Gorin- chem en Dordrecht de door hen ingezamelde goederen zullen af staan aan het Land van Heus den en Altena. Wil deze streek echter doeltreffend geholpen worden, dan zal dit zwaar getei sterde gebied, dit z.g. „vergeten land grootscheeps moeten wor den geadopteerd en .snel. Hier kan geen dag langer gewacht worden, want' de winter staat voort zoo voor de deur. Er zul len hulpploegen moeten komen met groote voorraden spijkers, planken, zeilen, glas en andere materialen. De N.C. H. N. afd. Langstraat heft voor deze hulpverleening reeds lang tech nische ploegen samengesteld doch het ontbreekt haar aan voldoende werkkrachten en vooral aan de noodige materia len. De ploegen zijn er dus en de goede wil eveneaftis. Laat dan het Ned. Volksherstel ten spoe digste de materialen zenden, opdat deze noodtoestand nog voor de winter eindige. Het Land van Heusden en Altena heeft zoowel als Lang straat den oorlog in al zijn hard heid en wreedheid meegemaakt en lijdt thans onder de gevol gen ervan. Dan mogen zij ook rekenen op een afdoende hulp. Wie adopteert de Langstraat JAPANSCHE VLOOT UITGESCHAKELD. De Amerikaansche onderstaats secretaris van Marine heeft voorde radio officieel verklaard, dat de Jüpansche vloot vrijwel is uitge schakeld. Ten gevolge van de zware geallieerde bombardementen is er geen enkei Japansch slagschip meer over en misschien nog slechts twee of drie vliegtuigmoederschepen. Ook de Japansche koopvaardijvloot is en wordt nog altijd zwaar ge havend. Het geallieerde hoofdkwartier te Manilla maakt bekend, dat er 72 uur voor eiken grooten luchtaanval op Japan propaganda-pamfletten zullen worden uitgeworpen, waarop aan de eene zijde te lezen staat„Deze stad is het volgend, doelwit van de lucht macht der Vereenigde Staten", Op de andere zijde wordt gewaarschuwd, dat Japans nederlaag onvermijdelijk is, zoolang het volk het militarisme volgt. Verder wordt er bij alle bur gers op aangedrongen om de be treffende stad onmiddelijk te ver laten. HET FEEST IS VOORBIJ. Stade, het is een klein, oud, echt Duits stadje met kronkelen de, schots en scheef lopende, smalle straatjes, en het is om geven door wallen met resten van een oude gracht. Twee ou de kerken steken hun torens hoog uit boven de daken, de ene vierkant, plomp, de andere slank met een peperbus-spits, en overal waar je kijkt, overal wordt je oog getroffen door de mooie oude vakwerk-gevel in de stijl oplopende hoofdstraat zijn net de winkelhuizen, op een pleintje is het het oude kruit huis met de zestieneeuwse ka nonnen ervoor en langs het' ha ventje, dat plotseling om de hoek van een straatje voor je ligt zijn het de oude pakhuizen die nog steeds trots hun ver weerde gevels in het donkere water spiegelen. Ga je van het stadje in de richting van de Elbe door het vlakke polderland met uitge strekte boomgaarden, weiden en sloten, de boerderijen met de weg verbonden door een brug getje en overal slingerende dijk jes en een dijk als horizont, je zou denken in Holland te zijn. Ja, een stukje Holland, maar dan tijdens de bezetting want overal zie je het vuilgrau- we Duitse uniform met de dui zenderlei verschillende „Abzei- chen"', „Winkel" „Spiegel" en „Sterne". We zitten hier midden in het concentratie gebied van de res ten van de Wehrmacht die zich in begin Mei overgaven, 't Leger- verband is gehandhaafd, onder geailleerd toezicht, en geleide lijk worden ze geliquideerd da gelijks vertrekken er tientallen truckladingen vol, naar gevan genkampen, naar andere plaat sen waar ze aan opruimingsar beid worden te werk gesteld, of, zoals de boeren, naar huis om mee te werken de voedselvoor ziening op peil te brengen. Hoe geheel anders is nu de „Wehrmacht", 's-werelds beste leger, nu ze in hun kloslaarzen rondsjokken met een kale kop pel, en een tuniek zonder het „vogeltje" op de rechterborst- zak. Het feest is voorbij, de kerstbomen zijn onttakeld van hun blinkende versierselen en wachten tot ze opgestookt wor den. Verdwenen is de groteske bajonet, en mét dit wapen de houding en het élan van den immer siegenden Deutschen JSol- dai." slechts een kruiperig-vrien- delijke man die vraagt om toch alsjeblief naar huis te mogen is overgebleven. Vriendelijkheid, nooit in mijn leven heb ik zoveel algemene vrièndelijkheid en hulpvaardig heid meegemaakt als hier in Duitsland. Maar kijk daarbij niet naar hun gezichten, want die maken allerlei soorten gri massen om een soort vriende lijkheid uit te drukken terwijl er in werkelijkheid maar één woord voor te vinden is, huiche larij. Gistermiddag waren we in Kiel, de haven van de Duitse Hochseeflotte. We maakten een rit door de stad en langs de havens. De stad biedt een troos- te loze aanblik, puinhopen reien zich aan puinhopen, hier en daar steken skeletten van uitgebran de huizen boven de grijs en zwarte massa's uit, maar be woonbare huizen zie je,behalve in de buitenwijken maar zelden. Met een matig vaartje hobbelt onze wagen voort over de haas tig gerepareerde straten, onze gids vertelt ons dat nog steeds dag-in, dag-uit de ontploffingen door de stad daveren, men is bezig de bunkers, die de haven bestrijken, op te blazen. We passeren de resten van een gro te drukkerij: hier werden in 1940 de geheime orders gedrukt voor de invasie van Engeland. De Engelsman, die naast mq zit, lacht 'ns smadelijk als hij naar de puinhoop kijkt, maar toch is het me alsof in het ogenblik erop even een herinnering over zijn gezicht vliegt aan die don kere dagen toen de Duitse hor den overwinnend Europa over stroomden en Engeland daar al leen stond, zonder bondgenoten, nacht op nacht medogeloos ge bombardeerd, met de duistere dreiging van een invasie waar het niet op voorbereid was Ik was blij toen we' bij de havens aankwamen en ik mijn ogen af kon wenden van het puin. Voor ons lag de havën, een grote baai omvangen door hoog opgaande beboste oevers met huizen tegen de hellingen tussen de bomen zichtbaar. En kele zeiljachtjes dansten over de zonneschubben óp het water onder de helblauwe hemel en ver weg trok een moterbootje een witte lijn naar de horizont van zee en zonlicht. We dronken thee op het ter- ras van Bellevue. Het deed zijn naam eer aan, vanaf de hoogte, tussen het groen keken we neer op de haven, die zich in haar gehele oppervlakte voor ons uit legde. De tafeltjes waren bezet door soldaten en zeelui (for Al- lied troops only) en achter ons speelde ergens een strijkje. Links van ons aan een der wei nige onbeschadigde steigers la gen twee Engelse mijnenvegers voor anker, en overal zag men roestkleurige Duitsche schepen EERSTE ZITTING VAN HET BOSSCHE TRIBUNAAL. Malsche straffen. Woensdag heeft het Bossche Tribunaal zijn eerste zitting ge houden. Dezte werd ingeleid met eeh uitvoerige rede van den president van de eerste kamer van het Tribunaal Mr. H. B. S. Holla, welke door de talrijke aanwezigen, w.o. wij opmerkten Mr. H. Loeff wnd. burgemees ter van 's Bosch en Majoor Thomas, den militairen commis saris van het district, met veel aandacht gevolgd. Den 39-jarigen eierhandelaar J. A. Baart uit Uden, werd ten laste gelegd: lidmaatschap van de N.S.B. vanaf September 1941 tot' Mei 1944 en van de nat. soc. organisaties Nering en Am bacht en N.A.F. Verdachte zeide niet uit .in nerlijke overtuiging bij "de N.S.B. te zijn gegaan. Zijn auto was gevorderd en hij zou van de Wehrmacht een paard kun nen krijgen, als hij" lid van de N.S.B. werd. Uit de stukken toonde de president echter aan, dat verdachte iemand was, die van twee walletjes wilde eten. „U was een stiekemerd", zei de president, „en toen Stalingrad voorbij was, bedankte U. De buitenwereld hebt' U steeds in de waan gelaten, dat U geen N.S.B.-6T was. U nam een laffe houding aan en zelfs de N.S.B. had minachting roor U, het geen bljikt uit het ontslagbe- wijs". Baart werd veroordeelt tot inter- neering met het verzoek aan de regeering deze te beperken tot den tijd van 5 jaar en ontzegging van het actief en passief kiesrecht voor den tijd van 10 jaar. Voor de tweede kamer van het Tribunaal onder presidium van Mr. van Leeuwen, stond 's middags terecht de 57-jarige gemeenteÓode van 's-Bosch, G. J. Verhoeven. Hem werd ten laste gelegd lidmaatschap van de N.S.B., waarvan hij kring leider was, begunstiger van de op of gedeeltelijk onder water ^ggen, resultaten van de bom bardementen. Vlak voor ons sta ken drie duikbooten hun roesti ge commandotorens boven de oppervlakte uit, en ernaast lag een gekapseisd vrachtschip waar een ander schip dwars overheen was gesmeten. Wat een hel moeten deze bombarde menten zijn geweest Maar de Duitsers hebben er zelf om ge vraagd, en bij God, ze hebben ze gekregen! In geen vijftig ja ren krijgen ze opgebouwd wat vernield is We kwamen terug over Ham burg. Het gewone beeld van een grote Duitse stad verwoestingen overal, alhoewel li£t centrum langs de route die wij namen me niet zo zwaar beschadigd leek als dit' het geval is in de andere steden die ik gezien heb, zoals Brunswijk en Bremen b.v. We zagen een aanplakbiljet van een concert en we stopten om het te lezen. Het Hamburgs philharmonisch orkest gaf zijn eerste uitvoering sinds de be zetting. ^Maar, zoals men ons uitlegde, de troepen was het verboden burgerbijeenkomsten te bezoeken Dus,zoals onze officier zich woedehd uitdrukte, voor de burgers is er goede mu ziek, de soldaten moeten het met jazz doen Er reden volop trams, en ook electrische treinen zagen we verschillende passeren. Ik vraag me af of ditzelfde het geval is met een stacf z'oals b.v. Amster dam. Genoeg voor deze keer, ik be gin in een stemming te komen om minder vriendelijke dingen te zeggen. Sgt. H. VERWIEL Stade (Did.) Juli '45. Jeugdstorm en voordeel getrok ken van de bezetting, doordat' hij zijn radio-toestel mocht hou den. Verdachte zegt, dat hij offi cieel geen kringleider is ge weest, waarop de president de betreffende aanstelling voor leest. Hij heeft aan de S.D. epke- 4e brieven geschreven die be zwaarlijke feiten bevatten voor enkele Bosschenaren. Dit' heeft hij gedaan in Juni 1943, toen hij, volgens zijn verklaring geen lid meer van de N.S.B. was. De perisident twijfelt daaraan en meent op goede gronden te kun nen aannemen, dat verdachte tot' het laatst toe lid gebleven is. Verdachte was een eerzuch tig iemand, die leed aan zelf overschatting. Hij heeft de men- schen door zijn gedrag zeer ge ïrriteerd. Het Tribunaal veroor deelde hem tot' interneering met het verzoek aan de regeering deze te beperken tot den duur van 8 jaar en ontzegging van actief en passief kiesrecht. De' president zeide, de int'erneqfing wel voor onbepaalde tijd te hebben oooelegd, ware het niet, dat verdachte in zijn functie minder kwaad heeft gesticht dan hij wel had kunnen doen. De 49-jarige muziekhandelaar Th. J. Roovers had van den verwalter van de Joodsche mu- ziekzaak Spiero, den inventaris van deze zaak overgenomen voor de som van 1000. Daardoor heeft hij misbruik ge maakt van de misere van een ander. Uit deze handeling blijkt echter geen verkeerde politie ke gezindheid, terwijl de presi dent zegt, dat verdachte er ook niet rijker van geworden is. Hij heeft veel tegenslag gehad met ziin gezin en werd veroordeeld tot' verbeurdverklaring van een gedeelte van zijn vermogen, tot een bedrag van 3000.Hij zal zijn muziekhandel voort mo gen blijven zetten. J. L. H. Boeren, geboren 1883 te Heusden, thans gestaakt di recteur der PTT te Veghel moest' verschijnen voor hulpverleening aan den vijand, het doen blijken van een pro duitsche gezindheid en het storten van een bijdrage van 2.50 aan Frontzorg. Nader werd nog ten laste gelegd, het schrijven van een brief aan het districtshoofd te* 's Bosch om een aanstelling te verkrijgen voor zijn dochter aan den tele foondienst' te Veghel. Hierbij had hij een concept gevoegd van een brief welke hij aan Ir. van Vegt'e, den N.S.B. directeur- generaal der PTT zou sturen, als zijn dochter niet zou worden benoemd. Verdachte ontkende, behoudens de bijdrage aan Frontzorg, de ten laste leggin gen, of meende er een afdoende verklaring van te kunnen geven. Op zijn zilveren bruiloft, kwam een vroegere hulpbesteller van hem, de beruchte De Kin, die later doodgeschoten is, hem een cadeau aanbieden. Verdachte kon daarvan geen verklaring geven.^ Hij stond er zelf ver steld van. Uitspraak over veer tien dagen. RANTSOEN-VERHOOGING. Naar wij vernemen zal het brood rantsoen in het Zuiden des lands voor personen boven de 19 jaar en voor kinderen van 5 tot 13 jaar met 400 gram per week verhoogd worden. Tevens staat er een verhooging van het vlecschrantsoen tot 240 gram (zonder been) op het program. Als nu maar tevens gezorgd wordt, dat het op papier verhoogde rant soen zeker voor wat vleesch betreft ook daadwerkelijk ter beschikking komtEn dat zou voor- loopig nog we! eens de vraag kunnen zijn. gezien onze ervaringen in het verleden.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1