Ni ieuws uit de Langstraat. WAALWIJKSCHE KRING VOOR KUNST EN WÉTENSCHAP. KORTE BERICHTEN. WAALWIJK mulo-diploma. MajBaa de viHlli schrijf-» bevriW bevof krijg! in del genie, ■nog leze; Maatschappelijke Wederop bouw het woord verklaart zichzelf wil zeggen: weder opbouw van alle aspecten van het maatschappelijk leven, dus ook op cultureel gebied. Ook hier is thans voor Waalwijk en mede voor de geheele Lang straat een belangrijke stap ge zet. Want als men de maat schappij wil opheffen en verbe teren, zal men het .cultureele terrein niet mogen verwaarloo- zen en aan het toeval overlaten. Wat er in het algemeen aan ont spanning gebracht wordt, Jcan lang niet altijd den toets dei critiek doorstaan en zoodoende is het publiek min of meer overgeleverd aan de grillen en de mentaliteit en smaak van alle mogelijke gezelschappen, bij welke dikwijls als eerste doel winstbejag voorzit, vooral als men in het genre van de lich tere muze komt. Daarom is hel zaak voor ie dere plaats van eenige groote om een instelling te bezitten, die geregeld ontspannings- en onlwikkelingsavonden organi seert, waarvan men, gezien het verantwoordelijkheidsbesef van die organiseerende instelling, rustig kan aannemen, dat zij qualitatief en moreel op peil staan en er bewust naar ge streefd wbrdt de smaak van het publiek te vormen in de goede richting. Zo kent b.v. den Bosch zijn „Bossche Kunstkring" en Tilburg zijn zeer bloeiende „Kleine Academie". Waalwijk, centrum van de Langstraat, bezat een dergelijke organisatie niet sinds jaren. Wel werden en worden er links en rechts diverse avonden georga niseerd, dikwijls ook gelukkig zeer hoogstaand, doch dit ge beurde slechts incidenteel en er zat weinig lijn of binding in. Daarom heeft de Commissie Kunst en Wetenschap van den Raad voor Maatschappelijke Wederopbouw deze kwestie uit voerig bestudeerd, met als re sultaat, dat thans de stichting „Waalwijksche Kring voor Kunst en Wetenschap" is tot stand gekomen. Op deze plaats moge in het kort worden uiteen gezet, welke daarbij de leiden de beginselen zijn geweest. Volgens het grondprinciep van Maatschappelijke Weder opbouw is gezocht naar een basis, waarop zoo breed moge lijke samenwerking zou moge lijk zijn tusschen alle groepen en gezindten der bevolking, ter wijl tegelijkertijd toch ieders overtuiging volledig tot haar recht zou kunnen komen. De oplossing is thans gevonden in een groepering waarin zooveel mogelijk de maatschappelijke standen vertegenwoordigd zijn en tevens de godsdienstige dif ferentiatie tot uiting komt. Maatschappelijke Wederopbouw wenscht hierbij uitdrukkelijk haar spijt te betuigen, over het feit, dat een gedeelte van de bevolking, met name het Gere formeerde, om principieële re denen die Maatschappelijke Wederopbouw volkomen kan waardeeren en respecteeren niet aan dezen vorm van samen werking blijkt te kunnen mee doen. Maatschappelijke Weder opbouw had in deze constellatie graag de geheele bevolking omvat, doch kan dal princiep begrijpen en betreurt het geen mogelijkheid te zien voor een andere vorm van hechte en be stendige samenwerking in deze. Het is dan de bedoeling, dat de „Waalwijksche Kring" een bepaald aantal avonden van het winterseizoen voor allen ge meenschappelijk organiseert. Daar echter op een bepaald punt ook in de Kunst en de weten schap een uiteengaan naar gods dienstige princiepen kan plaats hebben, is een splitsing gemaakt in een Katholieke en een Pro- testantsche Sectie, die naast de algemeene avonden, ieder voor zich en zelfstandig lezingen en voordrachten van principieel godsdienstigen aard organisee- ren voor eigen kring. Voor verdere technische ge gevens moge verwezen worden naar het dezer dagen door den Waalwijkschen Kring huis aan huis bezorgde .strooibiljet, dal uitvoerige bizonderheden bevat. Moge deze nieuwe Stichting het vertrouwen winnen en de medewerking genieten van de gehele bevolking, van hoog tot laag. Industrieëlen, middenstan ders, boeren en arbeiders: het vertrouwen van U allen hebben we noodig. De Waalwijksche Kring moet wortelen in het geheele volk, in al zijn facetten en nuanceeringen. Slechts dan Zjjl diezelfde bevolking er ten eigen nutte de vruchten van plukken. Maatschappelijke Wederopbouw Waalwijk. Laval- is door de Spaansche re geering per vliegtuig uit het land gezet. Volgens een officieel bericht is hij te Feldkirch bij het meer van Constanz gearresteerd door Ameri- kaansche troepen. Zooals bekend is Laval in Frank rijk reeds bij verstek ter dood ver oordeeld. Voor de Nederlandsche expedi- tionnaire macht zullen reserve-offi cieren tot een bepaalden leeftijds grens worden opgeroepen omdat zich in deze categorie niet voldoende vrijwilligers hebben aangemeld. -fie toestand1 van H.M. is be vredigend. De behandelde genees- heeren hebben H.K.H. echter nog eenige weken rust voorgeschreven. Per dienstorder van de Ned. Spoorwegen d.d. 23 Juni is aan het personeel een schrijven meegedeeld van den voormaligen minister van Waterstaat en Wederopbouw ir. Th. P. Tromp, waarin de regeering haar dank betuigt aan het geheele per soneel voor zijn houding tijdens de spoorwegstaking. Reuter meldt, dat de Katho lieke leden van Kamer en Senaat in België Dinsdag een bijeenkomst hebben gehouden, waarin het besluit is opgenomen, formeel in de op positie te gaan. Het informatiebureau van den repatrieeringsdienst, dat gevestigd is te Den Haag, Groenhovenstraat 13, stelt zich tot taak inlichtingen te ver strekken over personen, die nog in Duitschland verblijven. Tot heden werden meer dan 260.500 repatriee- renden geregistreerd. Verzoeken om inlichtingen omtrent repatrieerenden dienen te geschieden via de gemeen tehuizen. Het te verwachten Hooge bezoek en duizenden toeschouwers zullen geboeid worden door het schouw spel van de edelste sport op haar best. Nederlandsche beste tujg- paarden, ook buiten den lande ge roemd, uit Engeland geimporteerde en in Nederland geboren Hackney's, kostbare tweespannen en luxieuze tandems zullen elkaar uitdagen In de nummers Eleganste rijpaard zullen de schoonste rijpaarden pa radeeren, die wij bezitten. Twee nummers springconcoursen zullen de toeschouwers vergasten op mooie sprongen en rood- en zwartgerokte ruiters uit vele deelen van het land. Ruim drieduizend gulden aan prijzen zijn voor dezen sportdag uitgeloofd. Het kan niet uitblijven, dat dezen paardenshow druk bezocht zal worden. Bespreekt daarom tijdig Uw plaat sen bij het Secretariaat: V. V. V. Markt 3, 's Hertogenbosch, alwaar tevens vraagprogramma's verkrijg baar zijn. Gratis stalling, hooi en stroo. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Waalwijk en het daaronder behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand Juli 1945 Ingelegd f 1,203,720,22 Terugbetaald' f55,465,12 Het laatste door^ het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 24711 ontroerende plechtigheid eindigde. Aan den uitgang werd op initiatiief van de jeugdclub Eben—Haëzer en met goedvinden van den Kerkeraad een collecte gehouden voor het mo nument van Jan de Rooij welke collecte het mooie bedrag van f250 - opbracht. Rantsoenbonnen voor voedings middelen^ zeepartikelen en tabak welke in het westen worden uitge reikt zijn in het geheeleland geldig eveneens zijn de rantsoenbonnen welke in het oosten en zuiden worden uitgereikt, ook in het ge heele land geldig. Gedurende gevechten tegen de Japansche vlootbases Kobe en Koere zijn door de geallieerde vliegtuigen 308 Japansche vaartuigen tot zinken gebracht of beschadigd en 370 vlieg tuigen neergehaald of beschadigd groote schade werd toegebracht aan de vijandelijke koopvaardijvloot en de Japansche vloot werd practisch uitgeschakeld, aldus meldt het com muniqué van Goeam. Het Militair Gezag heeft voor het geheele land het reisverbod opgeheven. Men heeft dus geen per missie of vergunning meer noodig COMITÉ TER NAGEDACHTE NIS VAN J. DE ROOIJ. DE CONFERENTIE VAN POTSDAM. Het eindresultaat. Donderdagavond is tegelijkertijd in Londen, Washington, Moskou en Berlijn een zevenduizend woorden omvattend communiqué over de conferentie van Potsdam uitgegeven, waarin de plannen betreffende de volledige en definitieve vernietiging van de nationaal-socialistische leer, den Duitschen generalen staf en het gehee'e complex van Duitschlands potentieel voor het voeren van oor log, te zamen met „alle andere maatregelen, welke noodig zijn om te verzekeren, dat Duitschland nooit weer den wereldvrede zal bedreigen", worden bekendgemaakt o.m. de vernietiging van Duitsch land als militaire macht. De beslis sing om het alle macht te ontnemen waardoor het weer een oorlog zou kunnen ontketenen, complete ont wapening en demilitarisatie, afschaf fing van een controle over de Duitsche industrie, en onmiddellijke berechting van alle oorlogsmis dadigers. De beslissing van Duitschland zooveel mogelijk voor de verliezen en het lijden, de Vereenigde Naties aangedaan, aansprakelijk te stellen terwijl de geallieerden al het bruik bare kapitaal en materiaal zullen overnemen. De verdeeling der duitsche oor- logs- en handelsvloot onder de geallieerde landen. ^.Po'e/is westelijke grenzen worden tijdelijk, tot de uiteindelijke regeling op de vredesconferentie, tot aan de Oder, met inbegrip van Danzig, verlegd. In aansluiting op het in een vorig nummer opgenomen bericht dat was samengesteld een Comité voor de oprichting van een monument ter nagedachtenis van J. de Rooij, volgt hieronder de samenstelling daarvan Eere-voorzttierA. L. van Wijlen, leider der verzetsgroep „André" te Capelie. Voorzitter: J. van Herpen, wnd. burgemeester van 's Gravemoer, ver trouwensman en districtssecr. der gemeenschap oud-illegale werkers. Namens de burgerij Sprang-Capelle A. Smit, burge meester van Sprang-Capelle. Ds. van Wingerden, Ned. Herv. Pred' te Capelie. J. W. Genuït te Sprang. Waalwijk Mr. R. J. Th. van der Heijden, wnd. Burgemeester van Waalwijk. J. H. A. G. Ras, pastoor der parochie v. d. H. Joannes den Dooper te Waalwijk. Ds. D. W O Mühlnickel, Ned. Herv. predikant te Waalwijk. Loon-op-Zand :J. A. Frans Mallens burgemeester van Loonopzaiod. Ds. A. Vroegindeweij, Ned. Herv, pre dikant te Loonschendijk. J. D. E. van den Heuvel, Wethouder van Loonopzand. RaamsdonkMr. Th. H. A. M. Heere, burgemeester van Raamsdonk. G. C. de Bont, wethouder van Raamsdonk. Drunen Mr. R, J- Th. van der der Heijden. Burgem. van Drunen. G. de Bruin, ouderling der Ned. Herv. Kerk te Drunen. H. Heeren, kapelaan der parochie Drunen. VlijmenM. van Wagenberg, ge meente-ontvanger. Ds. J. v. d. Berg, predikant Ned. Herv. Kerk. W. v! d. Ven. Waspik J. Zijlmans, wnd. Burge meester van Waspik. Dekkers, oud burgemeester van Waspik en A. L. v. d. Smit, Neé. Herv. pred. Waspik Heusden: J. A. Duyne, Notaris. H. v. Delft, gemeente-secretaris. M. Wijnstekers. Namens de gemeenschap oud ille gale werkers uit de diverse ge meenten zijn in dit comité vertegen woordigd Vlijmen A. Boom. Drunen H. L. v. Wijlen. Heusden J. Lem. Waalwijk: Dr. Kolster, Groote straat 331. Sprang-Capelle: J. van Herpen. Loon-op-Zand Dr. J. Vercauteren te Kaatsheuvel. WaspikStrenger. RaamsdonkJ. Koster. VAKGROEP LEDERINDUSTRIE. Nieuw bestuur gekozen. In de Liedertafel te Tilburg ver gaderden Dinsdagmorgen en een groot deel van den middag leden van de Vakgroep Lederindustrie voor geheel Nederland. De gevoer de besprekingen stonden vrijwel uitsluitend in het teeken van de aangekondigde bestuursverkiezing, bij welke rekening gehouden werd met het feit, dat het zwaartepunt der lederindustrie in het Zuiden van ons land gelegen is. Het streven naar centralisatie kwam dan ook tot uiting bij de bestuursverkiezing. Tot voor zitter werd gekozen de heer J. W van Heesbeen te Waalwijk in de plaats van den heer Ir. J. L. van Gijn uit Lochem, welke laatste thans ge kozen werd als Ie plaatsvervangend voorzitter. De heer W. Pessers uit Tilburg werd 2e plaatsverv. voor zitter. De volgende leden maken thans deel uit van den Raad van Bijstand: N. van Loon Waalwijk; Hoefnagels Utrecht; F. v. d. Assum Dongen'; K. v. d. Eerden Tilburg; Drs. Vesters Gilze; Veeger Ooster hout; B. de Jong Oosteind (N.-Br.); F. Jacobs GilzeJac. Teeuwes Rijen; F. van Wagenberg Vlijmen. Secretaris werd Mr. W, P. M. v. d. Loo, Den Haag, terwijl tot adjunct secretaris werd gekozen Mr. W. J. Taminiau, Tilburg, welke laatste vanaf den tijd der bevrijding van het zuidelijk deel van ons land de belangen van de Vakgroep als zoo danig behandelde. GROOT NATIONAAL CONCOURS HIPPIQUE TE 's-HERTOGENBOSCH. Op Maria Hemelvaartsdag, 15 Augustus a.s., zal het grootste con cours hippique van het eerst be vrijdde deel van Nederland plaats vinden te 's Hertogenbosch. Dit concours, dat zoo langzamerhand een eereplaats in de paardensport is gaan innemen, zal thans een zeer gevarieerde show te zien geven van het allerbeste op paardengebied, wat Neder'and bezit, op het uniek ge legen terrein van het Gemeentelijk Sportpark aan de Hekellaan. GESLAAGD. De heer B. Weyers slaagde aan de hcon. Hooge School te Tilburg voor het Cand. ex. Econ. Weten schappen. Geslaagd voor eindexamen R.K. Mulo-school de dames Joke Ver- wiel, Ria y. Boekei, Geertruida Charpentier, Phily. Bos, Corry Kete laars, Ria Slaats, Tea v. Vliet, Tirii v. d. Water, Jo v. d. Linden, Lies Dupont, Lucile Krieck en Riki Kip ping, allen te Waalwijk en Ria Ver schuren, Waspik. AFSCHEID Ds LOUWE KOOIJMANS. In de Ned. Herv. Kerk te v.m Baardwijk had Zondag 29 Juli onder groote belangstelling het officieele afscheid plaats van den WelEerw. Héér Ds. L. Hv Louwe Kooijmans, die hier gedurende meer dan 40 jaar gewoond en gewerkt heeft. Zijn afscheidsprediking was uit den brief van Paulus aan de Efesiers Hoofdstuk 4 vers 12—14 en 16. Ds. Louwe Kooijmans vermaant in deze preek de gemeente, de waar heid te blijven betrachten in liefde, zooals Christus die ook steeds ver kondigd heeft. Hij zou God blijven bidden dat Hij de gemeente daarin zou sterken en hoopte dat de ge meente ook hem in haar gebeden zou blijven herdenken. Na de prediking sprak Ds. Louwe Kooijmans nog een persoonlijk woord tot zijn gemeente. Allereerst dankte hij God dat Hij hem nog in zooverre heeft doen herstellen van zijn ziekte dat hij in staat is om nog eenmaal voor het laatst voor zijn gemeente op te /n en op de man'er zooals hij dat 40 jaren gedaan heeft. „Daardoor toch ben ik in de gelegenheiS om allen te danken voor het hartelijk medeleven dat gij mij en mijn gezin steeds betoond hebt", zoo zegt hij. Daarna wijst hij op de goede ver standhouding die er bestaan heeft tusschen den Kerkeraad, het Kerk bestuur en hemzelf en ook tusschen deze colleges onderling en tusschen deze colleges en de gemeente. Zichtbaar ontroerd, memoreert hij hij dan zijn werk in de gemeente ongeveer met deze woorden „Hoe veel kinderen heb ik in deze 40 jaren wel gedoopt, en met mijn vrouw samen op Zondagschool en Cathe- chesatie verder opgevoed in het Evangelie van Jezus Christus, hoe veel jonge menschen hebben bij mij hun belijdenis des Geloofs gedaan, hoeveel huwelijken heb ik ingezegend j]iaar ook aan hoeveel ziekbedden heb ik gezeten en hoeveel gestorve nen heb ik naar hun laatste rust plaats begeleid. Het is mij niet gegeven mijn werk verder te volbrengen en daardoor draag ik het vol vertrouwen over aan den consulent voor de gemeente Baardwijk collega Sirag van Sprang. Ds. Sirag neemt dan het woord en dankt den scheidenden leeraar en herder namens den Kerkeraad en gemeente voor alles wat hij in deze lange periode voor zijn gemeente heeft kunnen doen. Als consulent belooft hij de ge meente naar zijn best vermogen te dienen. Hij zal den Kerk'eraad gaarne ten volle behulpzaam zijn bij het beroepen van een nieuwen herder en leeraar. Tot slot verzoekt hij de gemeente om den scheidenden herder staande psalm 121 vers 4 toe te zingen. Voor het laatst spreekt dan Ds. Louwe Kooijmans de zegenbede over zijn gemeente uit waarmede deze ZIJ HEBBEN HET WEL VERDIEND. In de zaal „Thalia" was Donder dagavond een uitgebreid gezelschap dames en heeren bijeen, die zich in de bange dagen, na onze bevrijding op zeer verschillend gebied ver dienstelijk hebben gemaakt. Wij noemen o.m. de voortrekkers en verkenners, Roode Kruis en Tran sportcolonne, De Alvones (alles voor Nederland) juffr. Verwiel en haar dames van het K. J. V.-huis enz Op initiatief van den heer H. de Hoop en met volledige medewerking van het gemeentebestuur werd al die werkers door middel van een feestavond dank gebracht. In zijn toespraak herinnerde de hoer de h°oe aan de angstige dagen van de neerploffende V-projectielen en gra naten en hoe er toen door allen zoo prachtig en belangloos gewerkt is. Later aan het vele werk, dat de gerepatrieerden meebrachten enz., in welk verband hij een speciaal' woord van dank richtte aan den heer Sandbrink, die zich toen bij zonder verdienstelijk maakte. Namens 't gemeentebestuur sprak Wethouder Smolders woorden van hartelijken dank tot allen, voor alles wat zij in de noodperiode aan menschlievend hulpbetoon gedaan hebben. Door Uw daden van naastenliefde, zoo zegt spr., en goede gemeenschapszin hebt gij den dank van de geheele gemeente grootelijks verdiend. Hij herinnerde aan het vele werk, door den heer de Hoop verricht. Niet alleen in de laatste moeilijke bezettingsjaren' toen de heer de Hoop feitelijk stond tusschen den burgemeester en de tyrannen. maar ook daarna, toen hij de tus- schenpersoon werd tusschen burge meester en burgerij. Het vele werk dat van hem vereischt werd voor het uitvoeren van evacuatie- en repatrieeringswerkzaamheden, het vorderen van woonruimte enz., waarbij hij, daar is spr. van over tuigd, steeds zonder aanziens des persoons en naar eer en geweten gehandeld heeft. Een spontaan applaus, toonde aan dat deze dank woorden door alle aanwezigen naar waarde gewaardeerd werden. De avond werd verder gezellig doorgebracht. Er was te eten en te drinken en alle aanwezigen toonden zich hoogst voldaan. Wie zal zeggen dat ze het niet verdiend hebben? T.B.C. 1944. Door oorlogsomstandigheden kon dit verslag niet eerder worden op gemaakt. Aanvankelijk waren de vooruitzichten sombei;. De kasmid delen waren zeer geslonken en de uitgaven gaan door. De penning meester meende daarom een wenk te moeten geven, dat zoo niet kon worden verder gegaan. De besturen van het W.-G. Kruis en het Gr. Kruis sloegen toen de handen ineen en al spoedig werd de penningmeester verrast met zulke flinke bedragen, dal alle zorg voor een paar jaren verdwenen was. Een prachtig resul taat, waaruit weer bleek hoe mooi de samenwerking is tusschen de zusterverenigingen, maar ook hoe diep op den achtergrond, iedereen medeleeft met den strijd tegen de T.B.C. en men daar altijd voor wil bijdragen Zoodoende kon dit jaar f 6155,82 worden uitgegeven, waaronder alleen aan Sanatoria verpleging f 6019,82 Eenerzijds overweldigend. Niets kon worden uitgegeven voor uit zending van kinderen, omdat dit door den oorlog onmogelijk was. Gezien den steun die we steeds mochten ondervinden zullen we vol vertrouwen verder gaan, al moet ons de opmerking van het hart, dat de San. verpleging vee! te lang duurt. Niet voor niets is het spreekwoord „Voorkomen is beter dan genezen"; waar dit van toepassing is, zeker bij de T.B.C. Ik eindig met een woord van dank aan allen die ons hebben gesteund. De Secr. Penningmr. SCHAAP. R.K. MIDDENSTANDSVER. De R.K. Middenstandsvereeniging hield een matig bezochte algemeene vergadering in de zaal Thalia. Na een openingswoord van den fgd. voorzitter, den heer J. van Eijkelenburg, werden de notulen van de heroprichtingsvergadering goed gekeurd. De eerw. adviseur, kapelaan Ged- den, het woord verkrijgend, zegt dat we nog lang niet zijn waar we zijn moeten. Er zijn nog te veel afwezigen op deze belangrijke vergadering, die hij zou willen vergelijken met het voorwoord in een boek, waarin de doelstellingen nader worden uiteengezet. Deze inleidende ver gadering is, juist omdat nu de werkers gekozen moeten worden van groote beteekenis. Hij zet het eerste en voornaamste doel van de middenstandsorganisatie uiteen de godsd i e nstig-geestel ij ke vorm i n g'van de leden. Om dat te bereiken wacht een groote taak, omdat we deze Na de et In b deling Eeü |es 2 Siet b ing De rctreep woordgur en hem lernac speecflgega de veiBw be ware I v. B v. Iss en 1 de h I, Ar- i lierwi lord er frgani: te v fzitter med fedewe tag rel (ten a; wijd vertrel op de v waart g aan ITERS an de Jonger irvoor Willem id de ii latie p Prot, groep ndster Kon in; afd. wijk. i praak de in lej, J. Doesc iimissa uit Dei baarli na nol Ie maa geledei den g overt li: aan di móeid G. R( Doescl passin} Zweed vindsti zij d „omda twijfeli volge Reuvei op zii gegaai waarinl opgen Padviij intern, meisje! stratie verban) uit sen werdei en de schille,' uitgevi dat zo ben de lei wonen doordij rijk hei' onzer belang geven Wij en spoor. 'roote c d. Waa it kon was ei te resi voor e lanken en o idster I Mej, ar van van fieisjes- |oegwa itwoc an." C reden rom I deze g werd i instal hvijk derlan de g ichap 'er dei in gr, 'advind ;ende j insta ;ige gro feeling /olksda eel jar ïehoor oproep Hatie b t de oi n de be jeugd van leven elegen mina-gr 'd en zc

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2