DE LANGSTRAATSCHE INDUSTRIE w WERKEN IN DE GE TROFFEN GEBIEDEN. NIEUWS UIT WA AL WIJ K BIJDRAGE MONUME J. DE ROOIJ. liefdadigheidsconcert I RAPPORT over de toe- stand van de industrie in het rayon van de Fabri kantenkring Langstraat, (omvattende de plaatsen Waalwijk, Sprang-Capel- le, Drunen, Kaatsheuvel, Loon dp Zand en Waspik. Grond- en hulpstofienpositie. De grondstoffenpositie is in de leerindustrie zeer ongunstig. De hulpstoffenpro'ductie daaren tegen is in deze bedrijfstak iets minder ongunstig. De productie kan slechts op ca 20°/o van het vooroorlogse peil gehandhaafd worden. In de schoenindustrie baart de hulpstoffenvoorziening de grootste zorgen. Aan fournitu ren is groot gebrek. De grond- stoffentoewijzingen worden iets beter, dank zij de importen. De productie bedraagt ca. 30 tot 35% van de vooroorlog? Ook de nevenindustrieën (car- tonnagefabrieken, chemische fa brieken e.d.) hebben met grote moeilijkheden in de grondstof- fenvoorziening te worstelen. Technische Uitrusting. Grote zorg geeft de toestand van het machinepark. Repara ties, maar meer nog vernieuwin gen zijn hoogst noodzakelijk. Verreweg het grootste deel der. machines in de schoen- en leer industrie is van Duits fabrikaat of met Duitse patenten ge bouw^. Energievraagstuk. De Rijksbureaux waaronder de betrokken ondernemingen res sorteren, geven behalve een maandelijkse verwerkingsver gunning ook een bijbehoren de energietoewijzing af. Met de ze toegewezen energie moet het mogelijk zijn, de toegewezen hoeveelheid grondstoffen in ge reed product om te zetten. De energietoewijzing geschiedt in een aantal kWh, tonnen kolen of m3 gas per maand! Men is dus niet meer gebonden aan een maximale belasting. In het al gemeen zou wat meer differen tiëring in de energietoewijzing gewenst zijn. Het maakt nl. groot verschil, of een fabriek werkschoenen, damesschoenen of kinderschoentjes maakt en een energietoewijzing van H kWh per paar is dan ook in haar algemeenheid Sliet billijk. De gastoewijzingen worden niet altijd gehonoreerd. Verkeersmoeilijkheden. De verkeersmoeilijkheden worden als een zware handicap voor de economische heropbouw van de Langstraatse industrie gevoeld. De spoorlijn door de Lang straat is door het laten springen van bruggen en viaducten voor eerst niet bruikbaar. Vanaf Waalwijk Westwaarts is geen enkele busverbinding. Er is evenmin een bootverbinding. De meeste auto's zijn door de vijand weggehaald, terwijl de weinige die nog overgebleven waren, nog goeddeels door Mil. Gezag gevorderd zijn. Het con tact met de Rijksbureaux, vak organisaties en met overheids- en zakenrelaties in Noord-Ne derland is door dit alles buiten gewoon bemoeilijkt. Het aantal in Brabant afgegeven rij-vergun- ningen zegt' in dit verband wei nig, daar ons gevallen bekend zijn, van auto's die met vier vergunningen afgegeven aan vefSchillende instanties die van dezelfde auto gebruik maken rijden. Telefoon is zeer beperkt'. Transport. Hetgeen van het verkeer ge zegd is, geldt ook van het' tran sport. De haventjes, die in ver binding staan met de Bergsche Maas zijn sterk verzand. Zij kunnen eerst uitgebaggerd wor den, als de veldgewassen in de omgeving der havens geoogst zijn. Verder zijn er belemme ringen als opgeblazen bruggen, onbruikbare sluizen, te lage noodbruggen e.d. In het' alge meen zijn de moeilijkheden om grondstoffen aangevoerd te krij- geen, groter dan dif welke met' de verzending van het gereed product gepaard gaan. Alleen de transportgelegenheid naar het hoge Noorden is nog schaars. De transporttarieven zijn veel te hoog. Dit wordt als een druk gevoeld, daar men ge bonden is aan oud£ calculatie schema's. zodat het incalculeren van de hogere vrachtkosten verbod'en Arbeidskrachten De personeelssterkte bedraagt voor de mannelijke arbeids krachten ca.'75% van de voor oorlogse bezetting. Voor vrou welijke arbeidskrachten 45%, terwijl slechts ca. 20% van het aantal jeugdige arbeidskrachten (tot 21 jaar) nog aan de bedrij ven verbonden is. Bij de hui dige productie-grootte is er nog een persorieeltekort in de voor naamste bedrijven van ca. 275 mannelijke, 345- vrouwelijke en 327 jeugdige (beneden 21 j.) arbeidskrachten. Voor de man nelijke en vrouwelijke volwas sen krachten is wel voldoende aanbod; deze kunnen echter al leen tewerk worden gesteld, wanneer de ruim 300 krachten beneden de 21 j. te vinden zijn en daar zit de grote moeilijk heid. Dit geldt vooral voor de stiksters in de schoenindustrie, die daarin bijna een sleutelpo sitie innemen en dit ook zeer goed weten. Reeds vóór de oor log was er in de schoenindustrie een tekort aan vrouwelijk per soneel in de afdeling Stikkerij. Dit tekort is tijdens de oorlog als gevolg van verschillende omstandigheden niet in het minst de zwarte handel sterk toegenomen en heeft thans zul ke afmetingen aangenomen, dat het niet onmogelijk is, dat bin nen afzienbare tijd de mannen in de zgn. onderwerkafdeling geen voldoende werk meer zul len hebben. Het gevolg hiervan zal zijn werkloosheid, terwijl de productie van schoenen veel lager zal zijn dan nodig is. In verschillende bedrijven wordt' getracht door het opleiden van mannelijke stikkers hierin ver betering te brengen. De groot ste moeilijkheid is, of de toe gestane prijzen het' toelaten dat mannelijke stikkers, die kwanti tatief 10 tot 15% meer preste ren dan vrouwelijke, maar niet temin daar zij meer moeten verdienen per jaar duurder uitkomen, gehandhaafd zal blij ven. Zie ook 'onder „Vervoer" i.v.m. aantrekken v. arbeids krachten. Loonpeil. Vele fabrieken, die tijdens de oorlog door de bezettende macht gesloten waren, trachten thans het werk te hervatten en moeten dus personeel aantrekken. Dit leidt tot allerlei mistoestanden ook op het gebied van de lonen. Op verschillende manieren wor den exhorbitante lonen betaald. Zo is een weekloon van 25 voor een stikster beneden de 20 jaar geen uitzondering. Vooral op plaatsen waar de zwarte han. del nog welig tiert, worden fan tastische lonen betaald. Om de ze lonen en vergoedingen in na- tura (schoenen, kousen, schorten e.d.) af te dwingen, is het in een schoenfabriek vol doende, dat alleen de afdeling stikkerij het werk neerlegt'. Het overgaan tot een 48-urige werk week geeft overal grote moei lijkheden. N.B. Een deel van de boven staande gegevens betr. arbeidskrachten en loon peil is verstrekt door den Directeur van het Bijkan toor v. h. Gew. Arb. bu reau, alhier. Over de nieuwe wachtgeld regeling wordt niet onverdeeld gunstig geoordeeld..De subsidie- verlaging betekent een nieuwe belasting voor de reeds zo zwaar getroffen industrie. In bedrijven waar de productie grootte niet toelaat, meer dan 40 uur per week te werken, ne men de arbeiders geen genoegen met het' vervallen van het aan vullende wachtgeld tot' 48 u. Prijspeil. Men'heeft de indruk, dat meer gelet wordt op de prijsstop, dan op de loonstop. In 't algemeen komt men niet' uit met de toe gestane prijzen, wat' het initia tief en de ondernemingslust doodt. Men wijst op de hoge lasten, de onderbezetting, de gebondenheid aan oude calcu latievoorschriften. Handel. Wij verwijzen U voor inlich tingen over deze rubriek naar de Kamer v. Koophandel Fa brieken voor Noord-Brabant. Oorlogs- en bezettingsschade. Hoewel dit gebied gedurende een half jaar frontzone was en er vrij veel schade is aange richt is de industrie er betrek kelijk goed afgekomen. De Min.-President Schermerhorn sprak gisterenavond over het nieuw ingesteld Commissariaat Noodvoorziening getroffen ge bieden. Dit commissariaat is in gesteld, niet omdat er al niet veel gedaan; met name in Gel derland, in W. Zeeuwsch-Vlaan- deren en elders in Zeeland is uitstekend werk verricht; maar omdat 'n centrale instantie ge makkelijk het benoodigde ma teriaal kan verkrijgen en ook beter de bevolking kan helpen bij de meest verspreide zaken. Haar hulp ligt op medisch ge bied, maar ook op de voorzie; ning met arbeidskrachten. Voor de oogstinzameling meldden zich 60.000 vrijwilligers; 10.000 konden er geplaatst' worden. Ook de Canadeezen helpen mee bij den wederopbouw, maar zij zullen dit niet blijven doen, als de Nederlanders er met hun handen in de zakken bijstaan. Duizenden, ook jonge Neder landers loopen in de groote ste den zonder werk. Zij, die wacht geld en uitkeering genieten zul len opgeroepen worden voor werk in de getroffen gebieden, tegen de plaatselijke loonrege ling. Zij zullen in barakken gehuis vest worden en gevoed worden uit keukens, door de geallieer den ter beschikking gesteld. Wie weigert, zal van wachtgeld wor den uitgesloten. Men zal met ongehuwden beginnen; is hun aantal te klein, dan zullen ook gehuwden wor den worden ingeschakeld. De Commissie Noodvoorziening zal met het departement van Sociale Zaken hun verzorging op zich nemen en hen ter beschikking stellen van den Dienst van den Wederopbouw Tenslotte zal de Commissie zich bezighouden met huishou delijke voorzieningen. In de ko mende weken zal zij een reus achtige propaganda gaan voeren voor de combinatie MVH-HARK waarvan de Hark de goederen- sectie zal- vormen. De Commissie, die voortge komen is uit de actie „Zuid helpt Noord" keert nu haar ge zicht naar het' verwoeste Zui den; zij zal de saamhoorigheid van ons land bewijzen. De niin-president wees nog op 't karakter van dit uiterst moei lijke werk en deed een beroep op de ambtelijke instanties niet' om over bevoegdheden te kib belen, maar alle zeilen bij den mast te zetten en niets onbe proefd te laten. Het schandaal van een hernieuwde evacuatie moet worden voorkomen. DE EENHEIDS-VAKBE WEGING. In de Rotterdamsche haven heb ben helaas gisteren weer velen ge hoor gegeven aan den oproep der E.V.B. voor een 24-uurs-protest- staking, al was er in tegenstelling met eenige weken geleden toch een aantal arbeiders, dat normaal aan het werk ging. En in Amsterdam lieten ongeveer 1000 man zich tot zulk een protest verleiden. Daarnaast wil men ook de nor male vaststelling van arbeidsvoor waarden saboteeren door zelf pre cies den arbeidstijd te bepalen, het ploegenstelsel weer in te voeren en vertrouwensmannen aan te stellen buiten alle overleg om. De Regeering heeft hiêrtegenover nog eens duidelijk laten hooren, dat de E.V.B. zichzelf van overleg en onderhandeling heeft uitgesloten, doordat ze zich ten slotte niet wil neerleggen bij uitspraken van den Rijksbemiddelaar. De Regeering is dan ook niet van plan nog langer notitie te nemen van open brieven en ze zal zich ook niet neerleggen bij de toepas sing van anarchistische methodes: het zelf willekeurig van de gelden de regeling afwijken. schade aan gebouwen en machi nes is, op enkele uitzonderingen na, niet van zodanige omvang, dat de productie er sterk door beperkt of gehinderd zou wor den. De bezettingsschade is echter aanzienlijk. Grote hoe veelheden grondstoffen, halffa brikaten, afgewerkte producten, auto's en ook installatie-onder delen zijn in de laatste weken vóór de bevrijding nog geroofd. Alleen in de schoen- en lederin dustrie bedraagt de daardoor aangerichte schade in de eerste drie rubrieken (dus excl. auto's, motoren e.d.) ca. lj/£ mil- lioen, waarvan ca. 70% aan grondstoffen en halffabrikaten. JAPAN EN INDIE. Aangenomen wordt, dat generaal Mac Arthur als opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten in Japan zal fungeeren. Hoofdzakelijk Amerikaansche troe pen, men schat ter sterkte van 1 millioen man, zullen Japan gaan bezetten. In de commissie, die Japan zal besturen, zullen ook Groot- Brittanië, Rusland en China verte genwoordigers krijgen. Generaal Mountbatten heeft me degedeeld, dat de bezetting van Ned.-Indië voorloopig uitsluitend door Engelsche troepen zal geschie den. Wel zal een Nederlandsch administratief burgerlijk bestuur op Sumatra mogen worden gevestigd zoodra dit eiland bezet is. Aan deze mededeeling werd toe gevoegd: de Nederlanders hadden gehoopt, dat Nederlandsche troepen de bezetting ten uitvoer zouden leg gen, maar de schepen, die noodig zouden zijn geweest voor het trans port van voldoende talrijke troepen waren dringender noodig voor de handhaving van een voldoende stroom voorraden naar Europa. DOODSTRAF TEGEN PÉTAIN GEËISCHT. De openbare aanklager, Mornet, heeft Zaterdagmiddag aan het eind van zijn requisitoir de doodstraf tegen maarschalk Pétain geëischt. Voor de misdaden door Pétain be gaan collaboratie en verraad is geen excuus aanwezig, aldus Mornet. Na het uitspreken van den eisch greep Pétain in verwarring naar zijn militaire medailles, alsof hij deze wilde afrukken. In zijn requisitoir zei Mornet o.m.: Pétain heeft van «Frankrijk gevraagd definitief de nederlaag te aanvaar den, er in te berusten om achter hem zich te scharen in de nieuwe orde van een Europa onder Duit- sche leiding. Tegenover de wereld heeft hij Frankrijk vernederd. Hij wilde Frankrijk dienstbaar maken aan den vijand, het de wetten ver- oordeelen en zelfs de haat van den vijand doen aanvaarden. Het bewind van Pétain steunde op geweld, op het geweld van de Duitschers. Pétain heeft het aan vankelijk vertrouwen van het Fran- sche volk beschaamd, hij leverde Frankrijk uit aan zijn doodsvijanden. Pétain offerde eerder den Franschen staat op, hij liet toe dat in 1940 reeds de jodenwetten ingevoerd werden, hij zond een telegram aan Hitier, waarin hij militaire samen-- werking aanbood. Pétain keurde verder de vernietiging van het Fransche bedrijfsleven door de Duitschers en de wegvoering der Fransche arbeiders goed. Voor deze misdaden zie ik aldus Mornet geen excuus en geen verzachtende omstandigheden. Het Hof kan hierop slechts de hoogste straf die de wet kent toepassen, en behoeft daarbij geen rekening te houden met den leeftijd van den beklaagde. Daarom verzoek ik het Hof tegen dezen man, die eens maarschalk Petain was, de doodstraf uit te spreken. INDIË AAN HET EIND VAN ZIJN LIJDEN. Min.-President Schermerhorn wijdde gisteren vóór het weke lijks radiopraatje „Op de brug" enkele woorden aan Ned. Indië. Het Japansche keizerrijk geeft den strijd op en tracht nog voor waarden ingewilligd te krijgen, die voor de bevolking den mo- reelen klap moeten verzachten, aldus de min.-president. Wat het einde van de strijd voor Indië zal beteekenen is niet met zekerheid te voorspellen en veel hangt' af van de vraag, of de troepen in Ned. Indië zullen capituleeren. Moet er nog ver der gevochten worden tegen desperate Japansche eenheden, dan hopen wij aan dezen strijd een werkzaam aandeel te nemen ook al is de kracht van ons militair apparaat' nog gering. De regeering treft reeds alle maatregelen voor een snelle voorbereiding van het burger lijk bestuur en de uitrusting van de benoodigde troepen. De komende capitulatie zal een verschuiving van alle plan nen tengevolge hebben; ook wat betreft de bestemming van oorlogsvrijwilligers. Bijzonder heden hierover zullen volgen. Voor de duizenden en mil- lioenen die in Indië lijden, is misschien 't einde van het lijden nabij, aldus besloot' de min.- president. Ook de minister van Overzee- sche gebiedsdeelen, prof. Loge man, voerde het woord. Als wer kelijkheid mag worden, wat on ze harten thans reeds als zeker aanvaarden, dan zal een morgen aanbreken, die voor velen ont roerender is dan Nederland's bevrijding. De sluier zal dan wegvallen, die 3 jaar lang over een land hing. Wij zullen alles weten van de genen, wier lot ons vrijwel ge heel verborgen is gebleven. Naast veel leed moge er- dan veel reden tot dankbaarheid zijn. Wij heeten hen welkom in het leven. HET GEDISTILLEERD. Bevoorrading op basis van -40 pCt. Inzake de bevoorrading met ster ke drank wordt nader gemeld, dat deze bevoorradtng voor hotels, res taurants, café's en slijterijen zal ge schieden op basis van 40 pet. van het gebruik in normale tijden en dus niet 25 pet. zooals eerst bericht. Dit percentage zal waarschijnlijk in een niet al te verre toekomst geleidelijk verhoogd kunnen wor den. IN DEZEN TIJD GEEN STAKING. Het Bestuur van de z.g. Een heidsvakbeweging te Rotterdam heeft den Minister-president een langen open brief gestuurd, waarin zwaar geklaagd wo:dt over de toestanden in de haven. De overeenstemming, welke tus- schen de besturen vari de erken de vakvéreenigingen en de werkgevers is bereikt, noemen ze eenvoudig misleiding. Prof Schermerhorn heef' den Heeren van de Eenheisvak.be- weging in zijn antwoord ech ter nog eens aan het verstand trachten te brengen, dat ze op het meest essentieele pur.t de eischen des tijds niet verstaan. Ze willen zich na onderhande. lingen namelijk niet laten lan den door een besluit van den Rijksbemiddelaar. Tot de laak van de Overheid behoort echter de beheersching van het prijs niveau en in overeenstemming daarmee ook dit van het loon peil. De vrije loonvorming door middel van strijd moet in deze omstandigheden w.orden uitge schakeld. Natuurlijk kunnen de arbeidersorganisaties altijd wen scheen naar voren brengen, moet er mogelijkheid van besprekin gen en onderhandelingen zijn. Maar tenslotte beslissen de Rijksbemiddelaars en daarbij hebben de organisaties zich dan neer te leggen. Of het' helpen zal UITGESLOTEN LITERATOREN. De eereraad voor letterkunde heeft op grond van verderfelijken invloed, die van hep is uitgegaan of kunnen uitgaan, geoordeeld, 'dat de letterkundigen: Henri J. Bruning, prof. dr. T. Goedewagen, dr. J. van Ham, George Kettman, H. M. Klomp (Mien Proost), J. A. v. d. Made, Ernest Michel, mevr. J. H. Stroink, M. B. Versluis (Martien Beversluis), prof. dr. Jan de Vries, dr. Gerard E. A. M. Wijdeveld en M. Wolters. Ten eerste: dienen te worden uit- gesloten van iedere publicatie, het doen of laten opvoeren en voordra gen van eenig door hen geschreven werk benevens van het mededingen naar prijsvragen. Ten tweede: dienen te worden uitgesloten van het aan de markt brengen of doen brengen van reeds verschenen werk of herdrukken. Ten derde: dienen te worden uitgesloten van iedere andere op treden in het openbaar op het ge bied der kunst. Een en ander voor een tijdperk van 10 jaar, aanvangende op 1 Augustus 1945 met automatische verlenging van dezen termijn voor zoover het vonnis van de daartoe bevoegde rechterlijke instantie een langere veroordeeling oplegt. Monument Burgemees ter Moonen c.s. Bedrag vorig nummer f 4973.34 Familie D. Waalwijk f 100. Totaal f 5073.34 90 BRUGGEN STUK. Met welke enorme moeilijk heden de Nederlandsche Spoor wegen te kampen hebben wordt duidelijk liit een voorbeeldop de Lijn 's Hertogenbosch—Lage Zwaluwe zijn niet milder dan 90 bruggen stuk, aldus W. Hupkes in een onderhoud met A. N. P. Met eenige verbazing vragen wij ons wel af, waar deze 90 „bruggen" te vinden zijn. Hier en daar weten wij wel een brug liggen, welke inderdaad dien naam verdient, maar dan zijn we op de vingers van één hand al uitgeteld. Men kan de moeilijk- 'heden ook wel wat te erg voor stellen en als men nu gaat praten van „90 bruggen stuk", alleen in de Langstraat, dan komt het ons voor, dat men daar mee zeggen wil, dat de Langstraters vooreerst niet aan herstel van hun spoor lijn behoeven te denken. Want waar haalt men zoo gauw „90 bruggen" vandaan? Ir. Hupkes kan nog meer ver tellen 7e Verantwoording. 6e verantwoording f 5; H. W. te Haarsteeg f C. R. te Giessen H. K. te Capelle N. N. te Breda N. N. te Rotterdem H. L. te Amsterdam A. O. te V. C. J. v. d. S. te Capelle v. d. P. te V. C. C. C. J. v. d. H. J. H. te V. C. J. K. te Cap. H. M. te Cap. X Y Z Feestwagen „Trouw aan Oranjehuis" te Capelle J. T. te L'd'jk A. M. H. te Cap. Wed, Sch. te Cap. J. O. te Breda S. W. te Cap. J. J. A. te Capelle G. v. d. H, te Capelle N. v. d. H. te Capelle Wed. d. R. te Capelle Wed. B. v. O. te Cap. Wed. W. H. W. v. d. M. te Sprang J. H. te Spr. C. H. te Spr. i(i| J. Sch. te Spr. 2 C. S. A.' v.' B. te K. 1 P. Sch. te Workum C. M. te Sprang lij, Buurtcomité Westeinde Sprang Collecte Ned. Herv. Kerk Baardwijk 25»j| Leden Ned. Herv. J. V. op G. G. te Sprang Totaal 7e verantw, f 654dJ De inwoners van Sprang-Cape! worden er op attent gemaakt f enkele ingezetenen het initiatief! nomen hebben te collecteeren vel dit doel. J. VAN HERPEN, Vrijh.-Capel| SCHOENFABRIEKEN MOETEN DRAAIEN. 350.000 paar per maand?! Het Rijksbureau voor Huiden Leder heeft bevolen, dat alle schot fabrieken van Nederland (pl.mJ onverwijld aan het werk moei gaan. De tot nu toe stilgeled bedrijven krijgen een leer-toewijzi als z.g. startvoorraad, die lien| staat zal stellen het productie-p grainma van rufm duizend pi schoenen per maand ruimschcl af te werken. Het is de bedoel! dat, te beginnen met Augustus! Nederlandsche schoenindustrie iel re maand 350.000 paar schoerl aflevert, die zoo spoedig mogelif zullen worden gedistribueerd. KERKDIENST DER NED.HERll GEMEENTE 19 AUG. A.S.I Baardwijk: V.m. geen dierl N.m. 5 uur Ds. Vroegindewey vz| Loon op Zand. Besoijen: V.m. half I0,| Marth. de Rooy, Godsdienstond; wijzer te Rijswijk. N.m. half 3, W A. L. v. d. Smit, Waspik. Bedienirj van den H. Doop. WANDELSPORT. In café van Helvoirt werd vergadering gehouden ter prop| geering van de wandelsport Waalwijk en omgeving. Namens den N. W. B. en de .1 W. Bond stond deze vergaderirj onder leiding van den heer f Brouwer voorzitter van de onlanJ opgerichte Wandelsportvereenigirj „De Lustige Wandelaars" Beslouj werd op 19 Augustus deel te nemfj aan een marsch in Breda en if September aan den Jan van Hoofj marsch te Nijmegen, ter herdenkirf van den redder van de Waalbrrl Personen die intresse hebben inlichtingen wehschen over de mo; wandelsport kunnen zich via heer Brouwer met den N. W. BJ| Z. W. B. in verbinding stellen. ONTSPANNINGSAVOND.! De aangekondigde uitvoeringi'l te'geven door de Ontspanningvt'l eeniging „Onderlinge Vriendschap r in „De Lindeboom" op Zaterdag';! Zondag a.s. kunnen wegens sief j geval niet doorgaan. „VOOR HET KIND". A.s. Woensdag 22 Augustus woro' I hier een concert gegeven ten ba"I der stichiing: „Voor het Kind". I Deze stichting, die door dr. Keiit'I in het leven geroepen werd, heefJ in den tijd die achter ons ligt, tijden?! en na de bevrijding enorm veelal mooi werk verricht. In Noord-J Nederland stichtte Dr. Keizer tie'I kleuterhuizen, wa?r de verhongerd!! en verwaarloosde kinderen thar-'l hun herstellingsoord hebben, g^l vonden. Behalve dit mooie werk, de stichting o.a. voor uitzending va-1 Nederl. kinderen naar het buitenla^ I Nog steeds is er voor Kleuterzorg I heel veel te doen, maar I dringend finantieele steun,' noofe I Wij, die zoo van nabij het werk vM Dr. Keizer en zijn staf hebben lee'I kennen en waardeeren, bij °^l richting en tijdens ons verblijf r durende 2 maanden in kleuternu

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2