DE BEVRIJDING VAN INDIË. Nieuws uit Waalwijk en Omgeving GROOTE HULPACTIE VOOR DE GETEISTERDE GEBIEDEN. DRUNEN. CAPELLE. Tenslotte gelukte het op 27 April 1944 om met kanon vuur 2 Grieksche schepen in Duitschen dienst in den grond te boren. Ziedaar een greep uit de vele wederwaardigheden van de .Dolfijn". Niet altijd had zij evenveel geluk, want keer op keer bleven de achtervolgde schepen buiten het bereik der torpedo's. Een gewaagde onderneming willen wij nog vermelden. Bij het inspecteeren van de reede van Ustica, waar 2 schepen waren gesignaleerd, liep de boot plotseling aan den grond. Het was een hachelijke situatie. Onmid dellijk werd de hoofdballast- tank leeggeblazen, waardoor de Dolfijn" bovenkwam. Vliegensvlug moesten de mitrailleurs en het kanon worden bemand, omdat men aanvallen verwachtte van een der schepen, maar het vuur werd geopend van een onverwachte zijde, n.l. van de kust, waar drie machine geweren in actie kwamen. Luitenant ter zee Brakemma ontving een kogel in den rug. De kwartiérmeester Henneveld verbond de won de en rapporteerde pas daarna, dat hij zelf ook een schotwond in het dijbeen had opgeloopen, Tijdens den laatsten dag van den oorlog heeft de "Dolfijn" nog voor de Noorsche kust geopereerd. Nu eindelijk is deze onderzeeër, vergezeld van de „Zeehond"', te Rot terdam aangekomen, om de bemanning eenige weken vacantie te geven. Boodschap Prinses Juliana. Als presidente van het Neder- landsche Roode Kruis heeft Prinses Juliana op den dag van de bevrij ding van Indië een boodschap tot ons volk gericht, waarin zij op de eerste plaats haar groote vreugde er over uitdrukte dat de bevrijding van Indië, met zijn 60 millioen rijksgenooten, thans voor de deur staat. Het Roode Kruis heeft vertegen woordigers van het Internationale Roode Kruis die zich het dichtst bij het - benarde Indië bevinden, verzocht zich daarheen te begeven. De verkregen rapporren over de toestanden daar, zullen dan een basis vormen waarop het Ned. Roode Kruis mede kan helpen den eersten nood te leenigen. Een twee tal speciaal uitgeruste medische eenheden is reede gemobiliseerd voor uitzending. Voorts zullen 20 medische specialisten aan deze eerste hulpverleening deelnemen. Ook zal niets onbeproefd worden gelaten om u in contact te brengen met uw verwanten. Daarvoor zullen dezer dagen bij de burgemeesters en bij de afdelingsbesturen van het Nederlandsche Roode Rruis formulieren beschikbaar zijn. Daar op kunt u niet alleen om inlichtingen verzoeken omtrent den welstand van de uwen. maar bovendien in korte bewoordingen mededeelingen doen omtrent u zelf. Radio-rede van den Min.-President. Naar aanleiding van de capitulatie van Japan, hield de Min.-President prof. ir. W. Schermerhorn een radio rede waarin hij o.m. zeide dat zich in Z.O. Azië een drama heeft afge speeld van wereld-historische be- teekenis, dat waarschijnlijk nog belangrijker is, dan de verpletteren de nederlaag van Duitschland. Al wat Nederlander was in Indië heeft dezen oorlog zien aankomen en iedere marineman wist dat voor hem den strijd tegen Japan onaf wendbaar zorn zijn. Na een overzicht gegeven te heb ben van het verloop der gebeurte nissen in Indië, wijdt de minister president waardeerende woorden aan het adres van den gouverneur- generaal van Starkenborgh, die op 7 Maart 1942 eenzaam achterbleef en daardoor zijn plaats op een his torisch moment gekend heeft als weinigen. Hij heeft het harde lot gedeeld met het volk dat aan hem was toevertrouwd. Prof. W. Schermerhorn wijst dan op de plaats, taak en verantwoorde lijkheid. die de Nedeilander in Indonesië heeft. Hij besloot met de woordenLaat ons volk de plicht, die er voor ons ligt om in ons rijk overzee de hand te reiken aan blank en bruin goed verstaan en dienovereenkomstig handelen. Han delen ondanks alle moeilijkheden die hieraan verbonden zijn. Rede Prof. Lageman. Hieraan aansluitend sprak de mi nister van overzeesche gebiedsdee- len prof. Lageman. Hij zeide dat de regeering alles in het werk zal stel len de verbindingen met Neder- landsch-Indië te herstellen. Hij zeide, dat het de regeering bedrukte, dat wij niet klaar konden zijn om Indië volledig te helpen, omdat wij daar voor te laat bevrijd waren en te radicaal uitgeplunderd, zoodat wij afhankelijk zijn van de internatio nale omstandigheden en de hulp van onze bondgenooten. De allereerste bezetting van Ne- derlandsch-Indië zal door geallieer de strijdkrachten worden voltrok ken, maar Nica-eenheden zullen met hen Indië binnentrekken. De regee ring heeft een beroep gedaan op allen, die Indische ervaring hadden. Verreweg de meesten hebben dien oproep verstaan. Wat betreft de overbrenging van het personeel naar het Oosten zei de minister, dat de Nederlandsche koopvaardijvloot nog niet ter onzer beschikking staat. De regeering oefent echter alle aandrang uit, om de noodzakelijke tónnemaat ter be schikking te krijgen. Wat de wijzi ging der Nederlandsch-Indische staatsregeling aangaat heeft de re geering de eerste voorbereidende maatregelen reeds ter hand geno men. ZEVEN BONNEN VOOR BRANDSTOF. Zooals de omstandigheden thans zijn en wanneer geen onvoorziene remmende factoren, zooals bijv. strenge vorst, optreden, zal het mogelijk zijn ongeveer zeven bonnen voor vaste brandstof aan te wijzen, aldus heeft de directeur van het Rijkskolenbureau medege deeld. Het publiek zal echter geen eischen ten aanzien van de kwali teit kunnen stellen. Er zullen b.v. 10 pCt. bruinkoolbriketten verstrekt worden. Maar het zal kunnen ge beuren, dat op een bepaald oogen- blik de handelaar niets anders voorradig heeft, dan zal 100 pCt. aan briketten moeten worden afge nomen. Met de gezinsgrootte kan men geen rekening houden. Eer men van 7 tot 8 eénheden per gezin kan overgaan, zal eerst overwogen moeten worden, wat men kan doen voor hen, die niet in ^tochtvrije woningen zitten. Als er cokes op de bonnèn wordt geleverd, zal er 100 kg. worden verstrekt ter vervanging van 70 kg steenkolen of briketten. De cokes der gasfabrieken zal ter plaatse worden gedistribueerd. Stijgende invoer van kolen. Gedurende de maand Mei van dit jaar zijn uit Duitsch land 1600 ton kolen in ons land ingevoerd In Juni was die invoer 22 000 ton, welke hoeveelheid in Juli steeg tot 49 000 ton. Voor de maand Augustus kan gerekend wor den op een invoer van 50 000 ton Ruhrkolen en 25.000 ton Amerikaansche kolen. „Zorgt U er voor dat dezen winter niemand in de geteisterde gebieden omkomt". Dit was de opdracht die de minister-president ons meegaf na de bespreking waarbij werd be sloten tot oprichting van het com missariaat noodvoorziening voorde geteisterde gebieden, zoo vertelde het hoofd van dit commissariaat, kolonel M. van Hengel tijdens een persconferentie. Het gebrek aan transportmiddelen was er tot nu toe voornamelijk de oorzaak van, dat er voor deze gebieden in Limburg, aan de Veluwe- zoom, in de betuwe, oost- en west brabant en elders nog maar weinig gedaan kon worden, hoewel de militaire commissarissen uitstekend werk hebben verricht, zoo zeide kolonel van Hengel verder. In deze moeilijkheid hoopt het nieuwe com missariaat allereerst te kunnen voor zien en reeds morgen zullen er 150 auto's ter beschikking van deze gebieden worden gesteld (deze auto's worden niet onttrokken aan de voedselvoorziening). Eerst dan zal men de verschillende dingen daar kunnen brengen waar ze noodig zijn. Een tweede taak zal zijn de huizen dicht te maken, zoodat ze althans voor dezen winter bewoonbaar zul len zijn. Hier zal het commissariaat ten nauwste samenwerken met de verschillende rijksbureaux. Wat de verstrekking van gebruiksvoorwer pen, meubelen, kleeding en dekking betreft, zullen N.V.H. en H.A.R.K. worden ingeschakeld, die voor deze actie gecoördineerd zullen werken. De geteisterde gebieden zijn ver- deeld in vier provincies met 17 districten. Een afdeeling technische noodvoorziening zal door middel middel van afgevaardigden in ieder van deze districten nagaan wat gedaan kan worden om de woningen voor dezen winter bewoonbaaj te maken, Een afdeeling acquisitie zal de kwestie van het aanschaffen van materialen regelen door aan koop via stichtingen, door de hulp actie van N. V. H. en H. A. R. K. en door het plaatsen van orders in Duitschland, o. a. glas, Verder is er nog een contactofficier van de Volksgezondheid ingeschakeld. Daar de ratten- en muizenplaag in de ge teisterde gebieden zeer groot is, zal reeds Maandag a.s. een verdelgings maatschappij haar werkzaamheden aanvangen. Overste G. Vente van het com missariaat onderstreepte nog eens de groote beteekenis van deze actie. Het plan kan alleen slagen wanneer hulporganisaties meehelpen en het geheele Nederlandsche volk zich er als een man achter schaart. Op dit Nederlandsche volk, dat de laatste maanden reeds zoo vaak heeft ge holpen, zal opnieuw een bcroop worden gedaan. Het gaat er thans om de menschen in de geteisterde gebieden door den winter heen te helpen en wanneer iedereen hiertoe het zijne bijdraagt zal met den steun van onze geallieerde vrienden dit zeker gelukken. Het betreft hier veelal menschen die zelf tijdens de hulpactie „Zuid helpt Noord", alles hebben afge staan wat ze maar konden missen. Thans houden deze landgenooten hun handen zelf opgeheven om hulp. Hoe zeer ook de regeering doordrongen is van het belang van deze actie blijkt wel uit het feit dat kolonel van Hengel en overste Vente iederen Maandag verslag moeten uitbrengen bij den raad van herstel aan het hoofd waarvan de minister-president staat over de gemaakte vorderingen. „FEEST VAN DEN ARBEID" TE TILBURG. Georganiseerd door de Tilburgsche Arbeidersbeweging werd Woensdag in het Tilburgsche Sportpark het „Feest van den Arbeid" gevierd waarvoor enorme belangstelling be stond, niet in het minst van officieele zijde. Allereerst werd het woord gevoerd door Piet Coppes over het onderwerp „Voor God en 't land, gezin en stand. Ook werd het woord gevoerd door den premier Prof. Ir. W. Schermer horn. Spr. zeide in de rede van den vorigen spreker een aantal opmer kingen te hebben gehoord over de verhoudingen omtrent handarbeiders en intellectueelen, welke hem uit het hart gegrepen zijn, Er was een zekere aanbidding wat betreft diploma's, schoolopleiding en wat dies meer zij. Wenschelijk is, dat in de eerste plaats ook rekening zal worden ge houden met karakter. De arbeiders hebben wel duidelijk blijk gegeven dat uit hen ook zonder diploma's menschen zijn voortgekomen, die wisten leiding te geven. Voortgaande zeide spr., dat er in ons land dui zenden zijn zonder werk, in welk verband hij opmerkte, dat arbeid een stuk is van ons geestelijk bestaan. Spr. besloot met een beroep op samenwerking tusschen allen. Hierna werd een bloemenhulde gebracht en volgde de toewijding aan Maria. Het prachtig geslaagde feest werd besloten met een to spraak van Mgr. Mutsaerts, die o.m. dank- bracht voor de belofte van trouw aan het Episcopaat. Hij drong er op aan dat alle katholieken die daar voor in aanmerking komen, lid blij ven of worden van de Kath. Stands- en Vakorganisatie. Als voorbeeld stelde spr. St. Raphael, welke orga nisatie thans meer leden telt dan vroeger, nl. 10,500, een getal dat vroeger 10.200 was. Tilburg is in veel opzichten een voorbeeld voor andere steden in dit Bisdom. Daar om ook thans niet getalmd en ge praat, doch thans zij het aanpakken. Moge ook Tilburg in ander opzicht een voorbeeld zijn en zonder aar zelen stelling nemen tegen het com munisme, ook als dit zich in een andere vorm aandient als nu het geval is met het „zusje"de een heidsvakbeweging. CABARET-REVUE gZOEKT VROOLIJKHEID. In Concertzaal Thalia werd Woensdag, Donderdag en Vrijdag de Cabaret-revue „Zoekt Vroolijk- lieid ten tooneele gebracht door het tooneel-ensemble vao Distributie kring 251 Waalwijk. Gezien de vroeger gegeven uit voeringen, die slechts in besloten kring werden opgevoerd, waren de verwachtingen hoog gespannen en het moet gezegd worden dat, het geen werd geboden en gepresteerd den toets der critiek kon doorstaan. Deze cabaret-revue, die tevens de eerste sinds de bevrijding en de vijfde fn successie was, bood elk wat wils en in bonte afwisseling werd non-stop het programma af gewerkt. Speciaal willen we hier memo- reeren de distributieschets, die een getrouwe afspiegeling was van den algemeenen gang van zaken en tevens een blik in de toekomst bood. Een tweetal goed uitgevoerde balletten, alsmede de dames Jans en Kee, twee roddelaarsters die plaatselijke toestanden raak hekel den of ophemelden, completeerde met de zang van het, uit leden van het ensemble gevormde dubbel- mannenkwartet o. 1. v. Louis Sars, het geheel. Tot slot van den avond werd een grootsche finale voor het voetlicht gebracht met hulde aan het vorstenhuis en de verbonden volkeren waarbij zij die vielen tijdens de oorlogsjaren niet ver geten werden. Goed uitgevoerde décors naar eigen ontwerp en juist gekozen grime maakten het geheel af. Deze revue die werd geschreven en saamgesteld door Jan Bonman; „V: a'gemeene leiding had en Wim Foppele de regiseur, die blijk heeft hegeven meer te kunnen dan bonnen uitgeven, heeft het tooneel- ensemble van den distributiekring eer aangedaan. Wij vernemen dat zij reeds eenige aanbiedingen hebben ontvangen uit omliggende plaatsen, waar zij 'zeker een zelfde succes zullen behalen. UITBREIDING POLITIECORPS Per 1 September zijn benoemd tot agent van politie de heeren C. Rekkers, A. Gravelijn, A. Em- brechts, J. Dekkers en Q. van Son. Het Waalwijksche politiecorps is daarmede gebracht op een sterkte van 14 man. NATIONALE FEESTDAG. De nationale feestdag is in onze gemeente al heel sober gevierd nl. alleen door 't uitsteken der vlaggen (en dat nog maar vrij sporadisch!) en een rondgang der beide harmo nieën des namiddags door de ge meente. 's Avonds zagen we nog een leuke kinderstoet met lampions, als we ons niet vergissen, uit de Kerkstraat. Daar is het bijgebleven, van eenige spontaan idee hebben we thans niet veel bespeurd en alles schijnt zich te concentreeren op de feesten van 31 Augustus en 1 September. VERKEERSONGEVALLEN. Toen de familie Smolders Zondag avond laat uit Maastricht, waar haar zoon was geprofest, naar Waalwijk terugkeerde, werd de chauffeur van de auto nabij Geldrop verblind door een tegenligger. Daardoor zag hij de op een wegsplitsing staande boomen niet' met het gevolg dat de auto tegen een boom opreed en zwaar werd gehavend. Gelukki? reed men niet hard, waardoor de gevolgen nogal meevielen. Wetliou- der Smolders bekwam een bloedende hoofdwond. Zijn echtgenoote was er erger aan toe. Beiden zijn in het Ziekenhuis te Geldrop opgenomen Donderdagnamiddag botste nabij het Hoekeinde een trailer oo een personenauto. De inzittende Mevr. v. d. L. alhier bekwam een bloedende wonde aan het voorhoofd en moest in het St. Nicolaas-Zieken- huis worden opgenomen. GEKNIPT. De gemeentepolitie heeft aange houden de geevacueerde B. R uit Middelharnis. R. bekende zich aan rijwieldiefstal te hebben schuldig gemaakt. Hij is in het Huis van Bewaring te 'sBosch opgesloten. NATIONAAL COMITÉ BLOEMEN-TOLK VAN ONZE DANKBAARHEID TE HAARLEM. Beschermheer Z. K. H. Prins Bernhard der Nederlanden. Het Nationaal Comité stelt zich ten doel alle Nederlanders vrou wen, mannen en kinderen in de gelegenheid te stellen binnen den kortst mogelijken tijd, en wel in het voorjaar van 1946, hun dankbaar heid te toonen voor het vele goede, dat zij van onze bondgenooten en van het Zweedsche en Zwitsersche Roode Kruis aan zendingen levens middelen, pakketten uit de lucht, hulp en steun bij onzen wederop bouw, enz. enz. mochten ontvangen In October van dit jaar zullen in de tuinen der regeeringsgebouwen in de hoofdsteden onzer bondgenooten en in die van Zweden en Zwitserland milhoenen bloembollen, heesters enz. enz. worden geplant. Voor den aankoop van deze plan ten het verzenden naar de diverse hoofdsteden en het planten is geld noodig. Wij vertrouwen, dat het dankbare Nederland met milde hand zal geven en dat ook Waalwijk zich wederom hierin, van zijn besten kant zal laten zien. Comité voor Waalwijk, Grootestr. 148. ONTROERENDE PLECHTIG HEID IN DE „ROVERTSCHE BOSSCHEN". Gefusilleerde gijzelaars herdacht. „Op den derden verjaardag van de moord op vijf gijzelaars herdachten de bevrijde kampgenooten hun ge fusilleerde ivrienden voor het eerst op de plaats van de misdaad. 15 Augustus 1945. De Gijzelaars van Gestel en Haaren." Dit zijn de woorden die op den gedenksteen, onthuld in de Rovert- sche bosschen, voor immer zullen getuigen van den gruwelijken duit schen moord op de vijf gijzelaars van Haren en St. Michiels-Gestel, die 1.1. Woensdag juist drie jaar geleden, in de stille eenzaamheid van de immer zingende bosschen den dood vonden. Honderden oud-gijzelaars en tal van autoriteiten waren bijeengeko men om de plechtige herdenking bij te wonen. Nadat de heer Mr Kohnstamm, particulier secretaris van H. M. de Koningin, namens H. M. een krans had gelegd aan den voet van den gedenksteen, herdacht) de minister president prof. ir. W. Schermerhorn, zelf oud-gijzelaar, in aangrijpende woorden de gevallenen. Ook mevr. van Limburg Styrum, de echtgenoote van een der ge fusilleerde sprak een gevoelvol, doch mannelijk en imponeerend dankwoord. De plechtigheid werd besloten met het zingen van twee strofen van het Wilhelmus. Er waren tientallen kransen van velen, die een laatste hulde wilden brengen aan hun vermoorde kame raden. Vredesfeest. Zoodra de capitulatie van Japan een feit was geworden kwamen in ons dorp de vlaggen tevoorschijn. De nationale feestdag op 16 Aug. j.l. werd begonnen met een reveille door vier herauten, die tevens het programma van den dag bekend maakten. Om 8 uur 's avonds werd door de 2 harmoniën voor het raad huis een concert gegeven welke overgroote belangstelling van het publiek genoot. Hier voerde Bur gemeester Mr. v. d. Heijden tevens het woord, waanin Z. Edelachtbare uitvoerig uiteenzette de groote be teekenis van het feit van dezen dag. Wij vieren daarom uitbundig feest maar laat de feestroes ons niet op een zoodanige manier bedwelmen dat wij hierdoor onzen arbeid zouden verzaken, aldus spr. Met een dr ewerf hoera op Ko ningin, Nederland en Indië besloot spr. zijn toespraak. Tot besluit werd nog een vreug devuur ontstoken. 10-Jarig bestaan der Jonge Wacht. Woensdag 15 Aug. vierde de Jonge Wacht afd. Drunen haar 10- jarig bestaan, waarbij tevens de oud-leden waren uitgenoodigd. Deze dag werd begonnen met een algemeene H.. Communie gevolgd döor een gezainelijk ontbijt In den loop van den middag werd door de oud-leden een gecostu- meerde voetbalwedstrijd gespeeld welke door de grappige costuums en de muzikale omlijsting, bij het publiek zeer in de smaak viel. Het hoogtepunt van den dag was echter wel het installeeren van 27 nieuwe leden. Na een gloedvolle installatierede door den directeur kapelaan Heren beloofden zij aan Christus trouw. Deze plechtigheid zal niet nage laten hebben indruk te maken óp de aanwezigen, want als de jeugd goed gevormd is en sterk dan zal ook de wereld van straks goed zijn. Des avonds werd een ouders- avond aangeboden welke verzórgd werd door de Oud Jonge Wachters. Door den heer W. Verhagen werd namens de oud-leden aan de jubi- leerende vereeniging een bloemen mand aangeboden onder een pas sende bewoording. Op ruim 68-jarigen leeftijd over leed j.l. Vrijdag 10 dezer de heer C. Vos, gepensionneerd besteller P.T.T. bij het hulppostkantoor al hier. Meer dan 40 jaren heeft de over ledene in onze gemeente dag aan dag, weer of geen weer, de post bezorgd en was hij in Postale aan-

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2