WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT HEBBEN WIJ IETS GELEERD? RIJDAG 14 SEPTEMBER 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 61 KORTE BERICHTEN DOOR HET VENSTER Abonnementsprijs: 15 cent per week11.95 per kwartaal oofdredacteur Uitgever: JAN TIELEN edacteur J. A. A. VAN DEN DUNGEN Drukker: Waalwijk.che Stoomdrukkerij Antoon Tieten Konnummer 2483 De atoombom eischte in Japan 244.000 slachtoffers. Prins BeTnhard heeft I.l. Zondag een radio-rede gehouden waarin hij met klem aandrong op steun op elk gebied aan Indië. In Indië geven de Jappen zich overal over, zoodat de be vrijding snel voortgang maakt. Nederlandsche troepen zijn reeds derwaarts vertrokken. Minister Drees heeft een klemmend beroep gedaan op de jonge meisjes om zich op te geven als verpleegster, waaraan overal nijpend gebrek bestaat. In haast alle ziekenhuizen staan bedden leeg bij gebrek aan verpleging. Hiervoor geven zich haast geen candidaten op, terwijl zich voor de Marva 70.000 meisjes aanbo den. -De gouverneur-generaal van Indië, Jhr. mr. B. G. W. L. Tjar- da van Starkenborg Stachouwer is in gezelschap van den comman dant van het N. I. Leger, generaal van Poorten, Zondag op het vliegveld te Eindhoven aangeko men, begroet door Prinses Juliana de de minister-president Scher- merhorn en minister van Kleffens; ze zijn doorgereisd naar Den Haag. Nederland's schade door den oorlog is volgens minister Vos vastgesteld op 16 milliard. Volgens Reuter bestaat er in Duitschland een wijdvertakte na zi-organisatie, waarvan de leiding nog niet is ontdekt. In de Ameri- kaansche zone zijn 75 geheime, zenders en massa's wapenen ge vonden. Er is een buitengewoon na- vorderingsbesluit afgekondigd, dat ten doel heeft de in den bezet tingstijd te weinig geheven belas tingbedragen te achterhalen. In Denemarken zijn groote acties voor hulp aan Nederland aan den gang. Particulieren zamel den reeds 2500 ton voedsel in. Bij elk millioen kronen van de bevolking zal de regeering een millioen kronen toeslag geven. Mac Arthur heeft Zaterdag bezit genomen van Japans hoofd stad. De S.D.A.P. heeft het ver zoek vein de communisten om sa men te werken, afgewezen. De wisselkoers voor 't pond sterling is alleen voor Nederland vastgesteld op 10.691, voor Ned. West- en Ned. Oost-Indië blijft de koers 7.60, meldt Reu ter. Gisternacht pl.m. half vier zijn uit de gevangenis te Scheve- ningen 17 N.S.B.'ers gevlucht. Hoe is het mogelijk, vraagt men zich af, dat weer 17 landverraders konden ontvluchten. Quisling is Maandag ter dood veroordeeld. Zijn bezit van ruim 1 millioen kronen is aan den staat vervallen verklaard. 12000 ton wol is door de re geering aangekocht, voldoende om de behoefte van ons land voor een jaar te dekken. De rijwielen, die in Engeland besteld zijn en die mettertijd bij den rijwielhandel te koop zullen zijn, zullen 97.50 resp. 101.50 kosten, naar gelang het een hee- ren- of damesrijwiel betreft. Toen achter het raadhuis te Waalwijk de gedenksteen werd onthuld ter herinnering aan den moord op Burgemeester Moonen en de gebroeders Hoffmaris en toen wij daar op dezelfde plaats stonden, waar een jaaf* geleden déze tragedie had plaats gehad, zullen vele der aanwezigen met afgrijzen getracht hebben zich een beeld voor den geest te roepen van hetgeen daar toen gebeurd is en gevoelens van afschuw en wraak zullen zich misschien in het gemoéd omhoog gewerkt heb ben. Wij voor ons dachten, toen de herinneringen aan 'dien bedroevende Woensdag van het vorig jaar boven kwamen, aan nog iets anders. Wij dachten er aan, hoe we half Augustus een dergelijke herdenking hadden mee gemaakt op het landgoed de Roo- vert achter Goirle, waar de eer ste gijzelaars werden vermoord en met den paal, waartegen zij wa ren doodgeschoten, op het lichaam in den grond waren gestopt. Wij dachten er verder aan, hoe op al lerlei plaatsen over heel ons land dergelijke bijeenkomsten werden gehouden, want overal heeft het bloed onzer nationale martelaren gevloeid. En wij zagen het beeld voor ons van de vele gruwel- en vernietigingskampen in en buiten Nederland, waar velen van de besten onzer hun leven hebben afgelegd, omdat zij geen verraad wilden plegen tegenover Christen dom en Vaderland. Wie, buiten God, weet hun namen en getal? En wij dachten aan de smart, die bij zoovelen is achtergebleven om dengene, die nooit meer terug keert, wiens plaats voor altijd een stille gaping blijft in het ge zin. Ook zij hebben, evenzeer als de gevallenen zelf, hun aandeel in het groote gezamenlijke offer ge bracht. En toen zagen we als tegenstel ling daarbij de viering der natio nale feestdagen in de week van Koninginnedag. Uitbundig en luid galmde de vreugde uit de huizen en op de straten en er was reden voor: na een lange ballingschap was de vrede als een gave van den hemel weer over de heele aarde neergedaald. Wij hebben iedereen deze vreugde gegund en van harte, maar soms leek ze zoo verregaand en eindeloos, dat het tot een dolle roes werd eri dan hebben wij ons, denkend aan het vele peilloos schrijnende leed, dat nog in zoovele harten geleden wordt, wel eens bezorgd afge vraagd, of men nog ooit tot be zinning zou komen. /Een mensch vergeet zoo vlug en zoo licht en het gevaar is niet denkbeeldig, dat het groote pu bliek de wonden, die de vijf oor logsjaren geslagen hebben, niet meer voelt, omdat het gejuich van de feestenden het geklaag der lij denden overstemt. Dan bestaat het gevaar, dat wij vergeten, dat zoovelen hun kostbaar leven ge offerd hebben, en dat wij niet meer weten, waarvoor zij vielen. Dan zouden wij niets hebben ge leerd. Wij mogen nooit vergeten, dat het offer der gevallen helden en martelaren ons den verantwoor delijken plicht oplegt het ideaal te verwezenlijken, waarvoor zij den dood zijn ingegaan: een goede, schoone en gelukkige samenle ving. Als er nu nog gekonkeld wordt en machtsmisbruik wordt toege past, dan hebben wij niets geleerd. Als er nog wordt gestolen en ge plunderd, hetzij eer en goede naam of stoffelijk bezit, dan zijn wij nog niets wijzer geworden. Men heeft, ondanks al de door stane en nog nawerkende smart niets geleerd, zoolang men elkaar nog dwarsboomt of belastert, zoo lang men niet leeft naar de be ginselen, die eeuwig in het Chris tendom verankerd liggen. Men heeft vooral niets geleerd, zoo lang er nog onrecht blijft gepleegd worden. Wanneer wij niet bereid zijn bij alles de rechtvaardigheid, gekoppeld aan de liefde, voorop te stellen, dan zijn al die duizen den tevergeefs gevallen en dan treuren al die duizenden wedu wen en weezen voor niets. Dan blijft de wereld nog een armzalige verzameling van botte egoisten als tevoren, want dan heeft de we reld, dan hebben wij nóg niets ge leerd uit de harde les, die ons ge geven is. Maatschappelijke Wederopbouw Langstraat KRAS. Het „Eindhov'ensch Dagblad" kwam met het volgende krasse staaltje: „Op het Rijksbureau voor Huiden en Leder is aangesteld een ex-ambtenaar van Gemeen tebedrijven, die zelfs tot Sep tember 1944 nog zijn contributie als lid van de N.S.B. heeft be taald. We herinneren er aan, dat het enkele lidmaatschap van deze Beweging voldoende is gebleken voor interneering in afwachting van berechting door het tribunaal.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1