1^^ S&ooo Aoooooo Bs -V- GEDWONGEN UITZENDING VAN ARBEIDERS MOGELIJK. KORTE BERICHTEN. iieuws uit Waalwijk en Gmgevi mmmmm mmmmmmmmmmmm DRUNEN. bij de Bo. E 1 Voor groote kwalen groote ge- schen het in de woonplaats gel dende loon en het eerstegenoemde met 3.—- per week extra. Deze regeling treedt in werking op 1 October a.s. Nadien mogen werkgevers niet meer zelf perso neel uitzenden, doch loopt alles over de arbeidsbureaux; van het voor dien datum aanwezige uit gezonden personeel dienen de werkgevers aan het Rijksarbeids bureau opgaven te verstrekken, benoodigd voor de uitbetalingen aan de gezinnen der werknemers. Werknemers, die niet voldoen aan een aanwijzing tot uitzending, verliezen wachtgeld of overbrug- gingssteun; werkgevers, die zich niet aan de voorschriften houden, zullen eveneens door strenge maat regelen worden getroffen. De Regeering is zich bewust van het onaangename, dat er vocfral voor de gehuwden en hun gezinnen in tewerkstelling buiten de woonplaats kan liggen. De nood der bewoners van de geteis terde gebieden en het algemeene Nederlandsche belang maken dit offer echter noodzakelijk. neesmiddelen. Een dier groote kwalen is, dat er velen werkloos rondloopen en op de gemeenschap teren, terwijl er elders, vooral in het Zuiden, een enorm gebrek aan werkkrachten bestaat. Daartegen zijn nu maatregelen genomen. Aan den eenen kant wordt na gegaan, welke arbeiders er in de geteisterde gebieden noodig zijn, terwijl pen aan den anderen kant nagaat, welke arbeidskrachten er van elders kunnen worden uitge zonden. Door den werkgever zal in overleg met en waar noodig met hulp van het Commissariaat Noodvoorziening voor behoor lijk onderdak worden gezorgd. Voorts krijgen de werknemers goed voedsel, geregeld verlof, ter wijl voor vervoer zal worden zorg gedragen. Het loon, dat de uitgezondenen ontvangen, zal het ter plaatse van tewerkstelling geldende zijn; bo vendien ontvangen de gezinnen der gehuwden en der ongehuwde kostwinners, die in een hooger geklasseerde gemeente wonen, een bedrag gelijk aan het verschil tus- Ik Noord-Duitschland is een aantal kerkklokken uit Nederlandsche ker ken en een groote hoeveelheid me teorologische instrumenten uit ons land ontdekt. In de haven van Kiel liggen nog 60 Nederlandsche schepen van allerlei soort en grootte. 20 kleermakers uit Binche (Belgié) zijn veroordeeld tot dwang arbeid van 5 tot 20 jaar en boeten met een totaal van meer dan 10 millioen gulden, omdat zij gestreepte pyama's gemaakt hebben voor ge vangenen in Duitsche concentratie kampen. Zij waren er ook van beschuldigd de gele Davidster, welke de Joden moesten dragen, te hebben gemaakt. Joden waren er in 1940 in ons land 140.000. Op het oogenblik zijn er weer 25.000 geregistreerd, terwijl de gegevens van 8000 personen nog worden tegemoet gezien. De meeste Joden waren onder gedoken in Brabant, Limburg en Friesland. Darnaud en Laval zullen op resp. 3 en 24 October terecht staan. S. L. A. Plekker, die van 1941 tot 1944 als burgemeester van Haar lem is opgetreden, en o.m. gemach tigde van Mussert was, is met zijn vrouw en zoon in Duitschland ge arresteerd. Dr. Ellenbogen, die ervan wordt beschuldigd in Buchenwalde proeven te hebben genomen, die duizenden menschen het leven hebben gekost, is gearresteerd. De jury heeft William Joyce alias Lord Haw-Haw. die voor de radio Bremen propaganda maakte in de Engelsche taal voor Duitsch land, tot den strop vroordeeld. Na afloop der kermiste 's-Her- togenbosch is in een woning aan de Beurdschestraat de 32-jarige vrouw M. B. moeder van drie kin deren doodgeschoten. De dader is gearresteerd. De S.S,—obergruppenfuhrer Walther Schmidt, Himler's rechter hand, werd Dinsdagmiddag te Praag ter dood veroordeeld en om twee uur in de Pancrac-gevangenis ge ëxecuteerd. Schmidt was inspecteur van ver schillende concentratiekampen. Hij was verdacht van wreede behande ling van gevangenen te Ravens- bruek. waar 100 Tsjechische vrou wen werden doodgemarteld. De Ramblers behooren volgens den eereraad voor de kleinkunst gedurende drie jaren als muziek- ensemble niet op t£ treden. Theo Uden Masman" 2 jaar en de leden van het ensemble individueel gedu rende 1 jaar. Theo Bouwmeester als variété-directeur eveneens ge durende 1 jaar niet. Over Jan Timmermans, den Vlaamschen naturalist, die door de Duitschers tot burgemeester van Antwerpen werd aangesteld, werd het doodvonnis uitgesproken. Het Bijz. Gerechtshof te Den Haag eischte tegen A. Steentjes te Zaltbommel wegens verraad levens lange gevangenisstraf. Tegen G. Maan uit Montfoort die als SS-man den eed van trouw aan Hitier en Doenitz had afgelegd, werd de doodstraf geëischt. MAANS OP- EN ONDER GANG 1945. 22 Sept. op 20.28 23 Sept. op 20.49 24 Sept. op 21.11 25 Sept. op 21.38 onder 12.6 Zons op- en ondergang 1945. 22 Sept. op 7.26 onder 19.39 23 Sept. op 7.27 24 Sept. op 7.29 25 Sept. op 7.30 onder 7.45 onder 9.12 onder 10.39 onder 19.37 onder 19.35 onder 19.33 Bijzonder Gerechtshof vonniste, Het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag deed Donderdag de volgende uitspraken Th. Lalleman, Pijnacker, vrijwillig dienstnemen bij de O.T. en afleggen eed van trouw aan Hitier; 10 jaar (eisch 5 j.)H. Bo- gerss, Den Haag, dienstnemen bij Wachtdienst Niedersachsen8 j. (eisch 6 j.); A. Starink, Den Haag, Landwachter en vrijwilliger Duitsche koopvaardijvloot; 10 j. (eisch 5 j.) mevr. P. Kusters, aangeven buurman wegens luisteren Engelschen zender 7 j. (eisch 10 j.). Allen werden levenslang ontzet uit de kiesrechten. De zaak tegen C. Dijksman te Delft, die in een concentratiekamp geïnterneerden mishandelde en de doodstraf tegen zich hoorde eischen, werd terug naar den raadsheer commissaris verwezen. RUSSEN IN TILBURG. Hun behandeling en die van onze jongens in Rusland. Sedert eenigen tijd is in Tilburg 'n verzamelkamp ingericht voor Russische onderdanen, die naar Rusland willen repatrieeren. In het „Nieuwsblad van het Zuiden" vertelt Pater Pius O. Cap, nu, dat aan een Russisch sprekenden Pater door den Russischen leider verboden werd, met de Russen te spreken. Want zulks was propa ganda voor de katholieke kerk en deze was voor de Russen verbo den! Het kamp is geheel in com- munistischen stijl opgezet en van de gelegenheid is gebruik gemaakt, om contactavonden te beleggen voor de Russen-vrienden in Til burg. Een Engelsche officier werd aan 't kamp toegevoegd met de opdracht, de Russen te voorzien van Engelsch voedsel, kleeding en sigaretten. Op materieel gebied worden de ze Russen uitstekend behandeld en niemand zal daartegen bezwaar maken. Er zijn echter, zooals Pa ter Pius opmerkt, enkele schrij nende tegenstellingen te signalee- ren. Wij Nederlanders voelen het als een grievend onrecht, wanneer wij getuige zijn van de volmach ten, die de Russische autoriteiten in Nederland bezitten en ander zijds weten, dat wij totaal mach teloos zijn voor de verzorging van onze Nederlandsche jongens op Russisch gebied, wanneer wij hier Russische officieren rond zien rij den en anderzijds weten, dat geen enkele Nederlandsche officier bij de Nederlanders wordt toegelaten; wanneer wij ervaren, hoe de geal lieerden alle medewerking verlee- nen om de rechten van dè Russen te eerbiedigen, en anderzijds wij geen enkelen waarborg bezitten omtrent de behandeling van de Nederlandsche gedeporteerden in de Russische zone, wanneer wij hooren dat de Russische onderda nen per vliegtuig naar huis wor den vervoerd en anderzijds weten, dat duizenden Nederlanders al maanden lang wachten op trans port. „Daarom achten wij het hoog tijd", zegt Pater Pius, „dat hier tegen krachtig wordt geprotes teerd. Want wij dulden geen ver krachting van het Nederlandsche Recht, wij verdragen geen achter uitzetting door onze bondgenoo- ten. Als geallieerde mogendheid vragen wij voor onze jongens op Russisch gebied dezelfde rechten, welke Rusland voor zijn onder danen geniet in Nederland". TRIBUNAAL. Het Tribunaal te 's-Hertogen- bosch werkt momenteel onder hoogspanning om overeenkomstig den wil van de regeering de be rechting van landverraders en col laborateurs zoo vlug mogelijk te doen geschieden. Hieronder vol gen eenige cijfers van hetgeen er gepresteerd werd in het tijdvak van 25 Juli tot en met 14 Sep tember. In 35 Raadkamerzittingen zijn 644 gevallen hun bestemming ge wezen. Hiervan gingen er 254 naar In structie, waarvan de Rechter-Com- missaris er. in 195 zittingen 197 voor zijn rekening nam en het Tribunaal in 17 zittingen 33 ge vallen, terwijl de Politie 24 geval len te verwerken kreeg, waarvan er pas 2 terug zijn bij het Tribu naal. Berechtingsrijp waren 307 ge vallen, waarvan er in 14 open bare zittingen 165 behandeld wer den. Geseponeerd werden 44 geval len, terwijl 38 gevallen aangehou den werden, waarvan 20 gevallen voor schriftelijke inlichtingen. In één geval verklaarde het Tri bunaal zich onbevoegd, omdat de beklaagde statenloos was. GELDIGHEID SCHOENENBONNEN. De Directeur van het Centraal Distributiekantoor te Vught maakt in aansluiting aan zijn publicatie van Maandag 17 dezer in overleg met het Rijksbureau voor Huiden en Leder bekend, dat de schoe nenbonnen van oud model, be doeld In laatstgenoemde publica tie, voor zoover zij zijn uitgege ven door distributiediensten ge vestigd in District Zuid, hun gel digheid behouden tot en met 30 September 1945. Vragen en meeningen van onze lezers. We hebben allen kunnen consta- teeren, dat Waalwijk zich sinds eenigen tijd kan verheugen in een zeer bescheiden straatverlichting, schrijft ons de heer E. B. Gezien het bescheidene van die verlichting, ligt het voor de hand de conclusie te trekken, dat er nog'n zekere mate van electriciteitsrant- soeneering, ook voor de gemeente, bestaat. Doch dan is het ook vanzelfspre kend er voor te zorgen met die energie het meest nuttige rendement te verkrijgen, us geen straatver lichting bij maanverlichte avonden. Dit is volkomen doelloos, zelfs bij bewolkten hemel, maar dan die opgespaarde electrische stroom be nutten voor intensievere straatver lichting bij maanlooze avonden. Het gemeente-gasbedrijf te Waal wijk heeft de huisvrouwen een twij- felachtigen dienst bewezen door het dagelijks gedurende langeren tijd beschikbaar stellen van gas, terwijl de rantsoeneering van gas even scherp wordt doorgevoerd als voor heen. Gevolg van een en ander is na tuurlijk, dat tallooze gezinnen van gastoevoer zijn afgesneden wegens overschrijding van het vastgestelde rantsoen, waardoor ofwel het gezin verstoken blijft van warme maaltijden dan wel de wintervoorraad steen kool moet worden aangesproken. Het is voor de meeste huisvrou wen nu eenmaal niet doenlijk vol doende controle op den meterstand uit te oefenen. Zoodoende vervallen we van de de eene kwaal in de andere. Voor heen 2 gaslooze dagen (dus kolen- verbruik op die dagey); thans ge legenheid tot verhoogd gasverbruik met kans op afsnijding gastoevoer. Dus weer kolenverbiuik. Al was het dan behelpen voor de huisvrouw, beter is het tenslotte den duur van het gasverbruik te bekorten als voorheen (maar dan iederen dag gas), dan dat zij in hun argeloos heid voor het grootere gasverbruik gestraft worden door afsnijding van den gastoevoer. Dit ter overweging van het ge meentelijk gasbedrijf. VerbindiM^gen f Langstraat' Een belangstellend a^onh elders schrijft ons: Wat betreft de WesteliBel straat, deze zou direct 1 btji kunnen worden met een IDi-^ motorwagen vanaf Geertrnfiden! tot Waalwijk. Ook wanneer de N. S. er zwaar hoofd over maakt met 90 bruggen, zou de lijn 's-Bo? Lage Zwaluwe als eigene Lang? Mij. in exploitatie kunnen ko| met breed spoor motortram oi waar tusschen 's-Bosch en Zwaluwe met Waalwijk als ceis een regelmatigen uurdienst geri werd, rekening houdend met sch en fabrieken. Hieraan konden alle geniet der Langstraat medewerken i het leveren van arbeidski ten en konden die bruggen bef worden door enkeledaar de heele linie tusschen Waalwijk Drunen en mogelijk nog meer door een dijk vervangen kan den, daar er uit de duinen; zeer goedkoop kan worden ai voerd. Ook zou deze dijk nabij Dn verhoogd kunnen worden zo aldaar een gelijkvloers-onderdo mogelijk was voor alle verl Met medewerking van alle| meenten was dit een werk var kele maanden en de Langstraa op verkeersgebied verzekerd. Hierbij nog een zij-uitbre welke later kon toegevoegd wt en de geheele lederindustrie zijn verbinding met Waalwijk- heden ten dage de noodigesc! bezit. Is dit niet een memorie wt Een abonné wijst er op, dt na 10 maanden bevrijding steeds op radio's wachten en vi welke instantie daarvoor moet gen. Hij heeft zich gewend ti burgemeester die hem verwees de P.T.T. Reeds 20 Mei schre daarheen, maar nog steeds hij niets. De P.N.E.M. incasseerde ze gemeente nog geen enkelen delijksche nota van het jaar Het zal toch haar bedoelinj zijn om ons na de geldsani te laten betalen,» wat wij vóc verbruikt hebben? va W >ii k Eenige inwoner Sprang-Cape Monument Burgem. Moonen, Joop Hollmans en verdere Waalw. oorlogsslachtoffers. Vorig bedrag f 5416.84 N.V. Hollandia f 200.— Buurtvereen. 't Vosje afd. Baardwijk f 75. Totaal f 5691.84 Belastingen. Bij K. B. is benoemd tot inspec teur van 's Rijks Belastingen te Ze venbergen R. H. Suurmeijer, ont vanger der registratie en successie te Geertruidenberg. Afscheidsreceptie Ir. van der Waerden. Zooals bekend mag worden ge acht heeft zich indertijd een comité gevormd voor een passende huldi ging van den directeur der Rijks vakschool voor de Leder- en Schoen industrie en van het Lederinstituut T.N.O. te Waalwijk, bij diens aftre den uit deze functie wegens 't be reiken van den pensioengerechtigden leeftijd, Door den oorlogstoestand werd deze afscheidsplechtigheid op 8 September '44 afgelast. Naar wij- vernemen zal thans deze huldiging en afscheidsreceptie plaats hebben op Vrijdag 19 October a.s. ten 12 ure. Geslaagd. Geslaagd voor het Middenstands diploma te 's-Bosch de heeren: Piet Ont ien c verbrt immer Ooi zijn c oer i le gro jeconi de res En toer. h schijnt WEL een c soener Nogm; juist. WI HOE"\ LEN [UIST DE NEN. Blij\ iruike: iveree ilgen n Lraks abriel iere i nder h jênen iteeds ;oen h Om noeter d eitsbe: 'en sa Wij ileiziei ou h lis iei iver h ip vrij ledaar le sta ;rbru bei ehrijd: n de laqen Wij iruikei tollen lied lenma» ip hui (eefs len z Amsterdammertjes.|n aan Vrijdag-ochtend zijn onze van eenige maanden, n.l. del sterdam niertjes, weer naar hui trokken. Per extra-bussen ging hetv K.J.V.-huis naar Tilburg en 1 per extra-trein naar Amsterda a De kinderen zagen er gezo opgewekt uit en de pleegoude allen de kleinen aan de bus 1 ten, kunnen met voldoening oj', mooi werk terugzien. Buurtvereeniging Markt-Haven. In een daartoe' gehouden bezochte vergadering werd be over te gaan tot oprichting v; Buurtvereeniging Markt-Haver bestuursleden werden gekozen Hoffmans-van der Schoot, T. man, Tr. Kolsteren en de 1 W. Hens, M. Pulles, I. C. A' A. Tausch en Broeder Overs: De heer Steemers dankte 1 tredend voorloopige comité it telijke bewoordingen namer geheele buurt voor de keurif ganisatie der feestelijkheden. Tot onderwijzer aan de Jongensschool te Geffen is ben de heer H. Brok uit Drunen. Zoekt Vroolijkheid. Het distributiepersoneel I ons de laatste week iets w'. gewoonlijk niet brengt n.l. vrö heid, De zaal was beide dagen uitverkocht. De proloog en de finale denderend, het distributie-k' verdient alle lof alsmede de so en de accordeonsoli waren f tige intermezzo's. De conferencier had iets mogen zijn alsmede de kom scenes, en de baletten ware' stekend. In het algemeen kunnen wij l\ wij hadden een gezellige avo' wij zien hen graag nog eens Kelder (met lof), Harrie Hees Piet v. d. Mee, Ant. Pijner Ant. v. d. Pijl, allen uit Waa Geslaagden genoten hunro leiding bij J. A. v. Drunen denstandsopleiding alhier. Het bi hap v "eid uilofts ok tot Zonda ®den :hoone 'Wel ijk en toei e' mee

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2