Nieuws uit de Langstraat. W A A L W IJ K. KORTE BERICHTEN. DRUNEN. ELSHOUT. NIEUWKUIK. HAARSTEEG. VLIJMEN. SPRANG. Vraag niet hoelang men leeft, doch hóe! Wat men presteert, wat men volbrengt, Wat men bewust de mensch- heid schenkt, Het tijdsbestek doet er niet toe. Wanneer het eindsignaal weerklinkt, 't Zij vroeg 't zij laat: ontplooi de vaan, Maak dat gij fier van hier kunt gaan: Present! Ik heb mijn plicht gedaan! - Dit gedicht geldt woord voor woord Jan de Rooij, die zijn plicht gedaan heeft, die trouw was aan het Vaderland tot den dood. Laten wij dan zoo aanstonds, als we het 6e couplet van ons volkslied zingen, onze gedachten wijden aan onzen jongen held, wiens nagedachtenis in de historie zal blijven schitteren als een flon kerende ster in nachtelijk duister. De indrukwekkende plechtig heid werd besloten met het geza menlijk gezongen zesde couplet van het Wilhelmus. Des morgens bij hun aan komst, legden ,,Die Haghe San- gers" reeds een krans op het graf van Jan de Rooij, op het kerkhof, waarna zij het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus zon gen: een zeer pieuse plechtigheid. omgeving van Harderwijk is ge houden. De persoonlijke adviseur van den minister-president inzake de inter- neeringskampen, de heer Koos Vor- rink, heeft een onderzoek ingesteld en naar aanleiding daarvan heeft hij kunnen mededeelen, dat de kampcommandant Van Dijk en en kele andere leden van de kamplei ding reeds ontslagen zijn, omdat zij de gezagsverhoudingen totaal uit het oog hebben verloren. Ook in een interneeringstehuis in Voorburg is grove nalatigheid ge constateerd, tengevolge waarvan de commandant en de onder-comman dant zijn gearresteerd. Aanvragen voor textiel voor ernstige oorlogsgetroffenen. Oorlogsslachtoffers en zij, die dusdanig onder de oorlogsomstan digheden geleden hebben, dat zij daarmede gelijk te stellen zijn, kun nen, indien strikt noodzakelijk, bij de plaatselijke distributiediensten textielpunten aanvragen. De winke lier, die het gewenschte artikel in voorraad heeft, geeft daarop een bereidverklaring af, waarop de dis- tributiedienst een stempel zet. Met de aldus verzamelde bescheiden kunnen de goederen worden afge haald. Voor huis- en woninginrichting komen alleen oorlogsslachtoffers in aanmerking; bij de aanvrage moe ten zij kunnen bewijzen, dat de woning betrokken is; de distributie- dienst geeft op, wat de aanvrager krijgt. De gegadigde moet dan trachten bij den detailhandel een bereidverklaring te verkrijgen, die weer bij den distributiedienst kan worden omgeruild tegen een aan koopvergunning, waarop de goede ren afgeleverd mogen worden. Textielaan vragen kunnen even eens worden ingediend onder over legging van deugdelijke bewijsstuk ken door a.s. moeders, 3 maanden voor den vermoedelijken datum van bevalling, personen, die in een klooster treden, kelners, personen die in een sanatorium of ziekenhuis moeten worden opgenomen, lijders aan een besmettelijke huidziekte, personen, die in een zenuwinrich ting moeten worden opgenomen, bedlegerige patiënten, lijders aan bedwateren, peisonen die door brand of diefstal getroffen zijn, zij, die uit een gevangenis worden ontslagen, zij, die in een voogdij werkinrichting of opvoedingsgesticht worden opgenomen of daaruit zijn ontslagen, ontslagen leden van de Irene Brigade, personen, die uit hun kleeding gegroeid zijn, lijders aan rheumatische ziekte en zieken. Met de Russen blijkt het niet makkelijk overeenstemming te be reiken. Zij wenschen de controle over Oost-Europa en tegelijkertijd hebben zich afzonderlijke verdragen met Hongarije en Tsjecho-Slowakije gesloten, zonder medeweten van Amerika en Engeland. Deze laatsten meenden den Raad van Vijf terecht als één geheel te beschouwen. Rus land is uit op eigen voordeel. De conferentie te Londen staat op 't doode punt. Ir. Groothoff, beheerder der mijnen heeft een ernstig vermaan gericht tot de mijnwerkerkers. Als hun prestaties niet grooter worden, zal dat ernstige gevolgen hebben en zullen Amerika en Engeland ook niet meer steenkool leveren. Vermoedelijk zullen de gealli eerde troepen op 14 October bij Soerabaja aan land gaan. Ook Pa- dang (Sumatra's Westkust) en Me- dan (Sumutra's Oostkust) zullen in de eerste helft van October worden bezet. Verwacht mag worden, dat de luitenant-gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, dr. H. J. van Mook, begin October uit Brisbane zal vertrekken en gelijktijdig met de geallieerde troepen in Batavia aan land zal gaan. In de buitenge westen zijn Makassar en Timor reeds bezet en vermoedelijk ook Ainbon en Menado. Een aantal personen uit 't Ned.- Indische bedrijfsleven gaat naar Indië. Het troepen-vervoer gaat steeds door, al is het slechts met kleine hoeveelheden. De toestand in Batavia is nog steeds onrustig. Sigaretten van Nederlandsch fabrikaat zullen ingaande 1 October a.s. verlaagd worden door vermin dering van de accijnzen van 75 cent op gemiddeld 60 cent per pakje. De Eerste Kunstmeststoffen- toewijzing voor het bemestingsjaar 1945-'46 zal thans worden verstrekt. Met ingang van 1 October a.s. zijn alle bestaande tijdelijke ge wichtsbeperkingen in het binnen- landsche briefpostverkeer opge heven. De Tweede Kamer is met 73 leden, voor 't eerst na 10 Mei 1940 bijeengekomen. De voorzftter Mr. van Schaik en prof. Schermerhorn, minister-presi dent hielden redevoeringen. 3000 Ned. kinderen gestorven in kamp bij Batavia. Drieduizend Nederlandsche kin deren zouden sedert Mei j.l. zijn gestorven in een Japansch inter- neeringskamp bij Batavia. Dit werd verteld door mevrouw Reyns, die met twee kinderen per vliegtuig in Brisbane arriveerde, na op 21 Sept. uit dit interneeringskamp bevrijd te zijn. Zij vertelde, dat vele kinderen moesten helpen bij het delven van graven voor hun kameraadjes. Kin deren van tien jaar moesten het zelfde werk verrichten als volwas senen. Prins Bernhard Insp.-Generaal. Bij K. B. is Z. K. H. Prins Bern hard eervol ontheven uit zijn functie van bevelhebber der Nederlandsche strijdkrachten en benoemd tot in specteur-generaal der Koninklijke Landmacht. Grove nalatigheid van kampleiding. Er is dezer dagen eenig rumoer ontstaan om een ontspanningsavond, die in een interneeringskamp in de Monument Burgem. Moonen, Joop Hoffman en verdere Waalw. oorlogsslachtoffers Vorig bedrag f 5466.84 N.N. f 5.— Fa. Pot en personeel f 17.50 Totaal f 5489.34 ,,Die Haghe Sangers". De Waalwijksche Kring voor Kunst en Wetenschap heeft wel een uit stekend entree gemaakt met z'n eerste concert, waarvoor waren uit- genoodigd „Die Haghe Sangers" onder leiding van Jos. Vranken Jr. 't Was in elk opzicht een bij zonder geslaagde avond, waar mee ook in een slag werd teniet gedaan de meermalen gehoorde be wering dat „mannenkoren uit den tijd zijn" en dat „mannenzang" eigenlijk niet mooi is! Zooals we boven reeds zeiden was dit het eerste concert dat de Waalwijksche Kring zijn leden of vrienden aanbood. Het eerste con tact, zooals de voorzitter de heer Gerard Verwiel zeide, tusschen bestuur en leden. De heer Verwiel zette daarna uit voerig doel en streven van den Kring uiteen, wat in hoofdzaak be- teekent het leiden van den drang naar ontspanning en ontwikkeling in goede banen. Hij wees er op dat geconstateerd mag worden dat de Kring met sympathie is ontvangen, daar hij op 't oogenblik 600 vrien den telt. Waar de zaal voor de uit voeringen, lezingen enz. slechts 500 personen kan bevatten, is de aan neming van nieuwe leden stopgezet en worden degenen die zich melden op een wachtlijst gezet. Voorts deelde hij nog mede dat er plannen bestaan in overleg met den heer Boers om te komen tot een modern ingerichte concertzaal die 750 tot 1000 plaatsen zal bieden. De plannen liggen geheel gereed, 't wachten is op 't materiaal. Tenslotte riep hij allen hartelijk welkom, niet 't minst de Haghe Sangers en hun dirigent den heer Vranken Jr. en wenschte allen een prettige avond. Daarna zetten de Haghe Sangers, die dezen dag reeds zulk een zwaar programma achter den rug hadden hun concert in, dat van 't begin tot 't einde een onverdeeld genot was. Na de nationale liederen van Ne derland, Engeland en Amerika, kre gen we Soave van Palestina en het Lied der Achttien dooden van jan Campert, getoonzet door Jos. Vranken Jr. Dan noemen we nog twee Russische liederen, om te be sluiten met het onvergetelijke, mas sale Rots van Hol en de Zegepraal van Brandts-Buijs. Het is ons ondoenlijk in dit kort bestek alle nummers te gaan be spreken, we zeiden 't boven reeds, alle nummers gaven een onverdeeld genot en de toehoorders waren dan ook zeer enthousiast waaraan ze naar hartelust uiting gaven. Wat een massale kracht ging eruit van dit geweldige koor, wat een techniek en verzorgdheid in alle onderdee- len en wat een stuwende, forsche leiding met zeer bijzondere muzi kale opvatting. Afwisselend liet de beroemde violist Sam Swaap, le concert meester van 't residentie-orkest ons genieten van z'n meesterlijk spel, geaccompagneerd op niet minder- meesterlijke wijze door Jan Schinitz. Al met al een hoogtij avond, een overweldigend succes voor zangers en leideren solist, maarniet minder voor den Waalwijkschen Kring van Kunst en Wetenschap en z'n actief bestuur. Roode Kruis. Het Ned. Roode Kruis afd. Waal wijk ontving een uitgebreiden adres lijst van Joden in Nederland. Deze adreslijst ligt ter inzage op het Politiebureau te Waalwijk. Kerkdienst der Ned Herv. Gemeente Baardwijk. A.s. Zondag 30 Sept. des namid dags te half drie hoopt D.V. in den dienst des Woords voor te gaan, de Weleerw. heer Ds. H. K. v. Wingerden van 's-Capelle. In dezen dienst zal dan tevens nabetrachting op het H. Avondmaal worden gehouden. Voormiddag geen dienst. Wegens vertrek van Ds. Sirag is als Consulent voor de gemeente van Baardwijk en Drunen aange wezen Ds. A. L. v d. Smit van Waspik. Middenstandsdiploma. Geslaagd voor het Middenstands diploma niej. Judith Vrijhoeve en de heeren Jo van Loon (met lof), R. Beerens, Jacq Dekkers Pz., Ant. Deelissen, Ant. Dumoulin, Leo Fij neman, Hendr. v. d. Geld, Jos de Gouw en Jan van Loon, allen uit Waalwijk. Uit Kaatsheuvel slaagden de hee ren Willy v. Beers (met lof), Cor v. d. Assem, Cor van Best. Wim Dingemans, Walter Hamers, Sjef Heys en Wim Jansen. Alle geslaagden genoten hun op- leiding" bij J. J. A. van Drunen, Waalwijk. Met begint al. Zondagavond sloegen opgescho ten jongens een ruit in van siga renmagazijn M. in de Stationsstraat, waarbij 3 pakken met Shirley ciga- retten werden ontvreemd. Een zelfde manipulatie paste men, reeds voor de tweede maal, toe bij sigaren magazijn van 1. in de Grootestraat. Hier werd niets ontvreemd. Uit het C.C.D.-rapport. Bij L. M. in de Mr. van Cooth- straat werden 70 croupons leer, in totaal ongeveer 300 kg., in beslag genomen, die hij ten onrechte in huis had. De 25-jarige A. KI. en de 30- jarige V. E. werden op de loswal in Heusden aangehouden, toen zij met de boot naar Rotterdam wilden gaan. In hun gezelschap bevond zich de 20-jarige Lena van T. uit Rotterdam. Twaalf paar schoenen werden in beslag genomen. Lena had er vier paar onder haar klee ding zitten en haar figuur was dan ook van dien aard, dat de aandacht van de controleurs er op gevestigd werd. N. uit Wijk en Aalburg ver voerde een kar fruit, van ongeveer 500 kg., zonder vervoerbewijs. Hij was zijn lading kwijt. Verkeer over de Donge. Het verkeer over de rivier de Donge tusschen Raamsdonksveer en Geertruidenberg is hersteld, door het leggen van een noodbrug. De noodbrug is alleen geschikt voor voetgangers, fietsers en motors. Auto's kunnen deze brug niet passeeren, daar de breedte onge veer 1,30 M. is. Tribunaal. In de zitting van de le Kamer onder presidium van Mr. H. B. S. Hallo stond op 21 september o.a. terecht: Hendrikus Lambertus Wil helmus de Wijs, vertegenwoordiger te Drunen, Grootestraat 249, die beschuldigd werd van sympathisee- rend lidmaatschap van de N.S.B. en lidmaatschap van den N.V.D. Hij was inkooper voor de Duitsche Weermacht en had omgang met de moffen. De Wijs trachtte het Tribunaal met Goebeliaansch geredeneer van de wijs te brengen. In het kort kwam het erop neer, dat de ge- heele ten laste legging ontkend werd, behalve het N.V.D.-lidmaat- schap, maar daar was ie ingeloo- pen. Voor de kwestie N.S.B. waren liefst 5 getuigen, een karthoteek kaart en een bewijs van contributie betaling! Het Tribunaal kon er geen wijs meer uit en koos de wijste partij door De Wijs vast te houden en de zaak voor onbepaalden tijd op te schorten als niet berechtingsrijp. Prov. Noordbr. Crt. Kerkdienst. In de Ned. Herv. kerk te Drunen hoopt a.s. Zondag 30 Sept. des na middags voor te gaan in den dienst des Woords Ds. v. d. Smit uit Waspik. Collecte. De collecte voor de Nationale Offerdag op 31 Aug. heeft in onze gemeente (Drunen Ëlshout) f 1518,82 opgebracht. De voetballer A. Lommers had j.l. Zondag het ongeluk in den wedstrijd tegen Hemt zijn been op twee plaatsen te breken. Brand. Voor de tweede maal in een week werden de inwoners van Nieuwkuijk opgeschrikt door brand. Ditmaal was het bij den landbouwer H. van Drunen, alwaar Vrijdagna middag circa twee uur in diens landbouwersschuur brand was uit gebroken. Niettegenstaande de schuur met pannen was gedekt stond het geheele complex in een mini mum van tijd in lichte laaien. Het vuur, dat gretig voedsel vond in den flinken voorraad stroo en hout, greep zoo vlug om zich heen dat aan blusschen niet te denken viel. De zeer spoedig ter plaatse aanwezig zijnde brandweer wist door krachtdadig ingrijpen het aan grenzende woonhuis alsmede twee roggeniijten te sparen. Behalve een flinken voorraad rogge, haver, gerst, tarwe, hooi, stroo en landbouwge reedschap, ging bovendien nog een varken van pl.m. 200 pond in de vlammen verloren. Hoewel een en ander wel verze kerd is, valt het niet te ontkennen dat het voor den betrokkene niet alleen een schade, doch in dezen tijd vooral een groote lastpost is. De oorzaak van den brand is onbekend, temeer daar dien dag niemand in de schuur aanwezig is geweest. Onze Zeereerw. heer pastoor v. d. Noort, die 17 jaar alhier aan 't hoofd onzer parochie stond, zal zich gaan vestigen in het St. Jozef gesticht te Vechel. Zijn hooge leef tijd was de oorzaak van dit besluit, dat door z'n parochianen zeer wordt betreurd. De Langstraatsche Kruisboog- bond hield Zondag j.l. op de banen van Onderlinge Vriendschap alhier zijn jaarlijksch concours. De uitslag was: Corps 1ste zestallen: 1 Rozenjacht, Vlijmen 414 punten; 2 Onderlinge Vriendschap, Haarsteeg 398 pnt.: 3 Aldoende leert men, Herpt 388 pnt. Corps 2de zestallen. 1 Rozenjacht, Vlijmen 394 pnt.; 2 A.L.M., Herpt 215 pnt.; 3 O.V., Haarsteeg 214 pnt. Hoogste schutter K. v. d. Mey- den, Vlijmen 76 pnt. Koning M. v. Leeuwen Herpt 71 pnt. Personeele prijzen: 1 Sjef v. Beij- nen, Haarsteeg 23 pnt.: 2 M. v. Ra- venstein, Haarsteeg 23 pnt. 3 Jos. v. d. Wiel, Vlijmen 22 pnt.; 4 J. Jansen, Vlijmen 22 pnt.; 5 L. Oer- lemans, Vlijmen 22 pnt.; 6 J. v. d. Dungen, Vlijmen 21 pnt.; 7 A. v. d. Dungen, Haarsteeg 21 pnt.; 8 W. v. d. Loo, Haarsteeg 21 pnt.; 9 M. v. Leeuwen, Herpt 21 pnt.; 10 A. v. d. Hout, Vlijmen 21 pnt. Door den heer Jac. Timmermans voorzitter van O. V. werden na af loop de prijzen uitgereikt. De dames M. Dekkers en Tr. Gielman, de heeren A. v. d. Griendt en H. Kuipers werden als bestuurs leden van' de E.H.B.O. alhier her kozen. Mej. R. Kuys en de heeren J. van Helvoirt en Mich. v. d. Wiel werden als nieuwe bestuursleden aangenomen. Besloten werd een nieuwe cursus te organiseeren onder leiding van dr. Flowhil. Afscheid Ds. A. Sirag. In verband met zijn vertrek naar Indië als leger- en vlootpre- dikant, nam Ds. A. Sirag j.l. Zon dagavond afscheid van de Ned. Herv. gemeente alhier. Het ruime kerkgebouw was overvol. Ver schillende predikanten uit den ring waren aanwezig. Zijn eerwaarde koos tot tekst voor zijn afscheidspredikatie Hebr. 3 vers 8: „Jezus Christus is gis teren en heden dezelfde en tot in der eeuwigheid. Aan het einde van den dienst richtte Z. Eerw. toespraken tot den Kerkeraad, Kerkvoogdij, Bur gemeester, kerkelijke vereenigin- gen, Catechesanten, bestuur en personeel der Chr. School, waar van Ds. Sirag voorzitter was, en tot de gemeente, waarin Z.E. dankte voor de samenwerking en ondervonden vriendschap. Namens den Kerkeraad en de gemeente sprak ouderling C. B. Timmermans wederkeerig woor den van dank tot den scheiden den herder en leeraar en wenschte hem Gods besten zegen toe voor den arbeid onder de militairen in ons Indonesië. Door de gemeente werd Ds. Si rag hierna de zegenbede uit Ps. 121 toegezongen. VR1JH0 0: |5 is 1 40 jaar in diens lemans materia1 pelle. MAAN GANG 25 Se 26 Se 27 Se 28 Se Zons 25 Si 26 S: ER- 12.6 13.30 14.48 15.56 11 94 :r 19.3: ■r 19.3( 27 19.2f 28 Si :r 19.26 OFFICIËELE BONNEü voor de eerste helft van de 11e periode 13 October 1945), voor het Zuiden des 1 Geeft ri Voor he 30 200 gram 250 gram 125 gram 200 gram 200 gram 225 gram 800 gram 400 gram 500 gram 400 gram 125 gram 125 gram 100 gram 1 doosje 800 grai 800 grai 250 gram dermeel (3 rants: 500 grai 125 grai 125 gran 800 grai 250 gran dermeel (3 ranti 2 rantso 2 rantsi (geen Elk der volgende bonnen: Alle Bonkaarten 511 730 731 732 733 734 735 Bonkaarten 511 A, B, C. 700 t.m. 705 706, 707 708 709 710 711, 712 713 A 750 B 750 Bonkaarten 511 D D 750, 751 D 752 D 753 D 754, 755 D 756 Inlegvellen D 17 E 19 E 16 Tabakskaart 52 Tac A. O i bou leve-C er t.m ctober of kin biscuit of kin biscuit 400 grai 125 grai 100 grai 1M kg. 45. T oeslagkaarten M 4IA, M 42A „brood" M 41A, M 42B „boter" M 41A „vleesch" M 41 „aardappelen" Voor de week van 30 September t A 751, B 751 Hter C 751 3 ]/2 litc D 757,. 758 3 liter 740 100 grai 741, B 752 1 kg. ai 714 2 kg. a Op bon 733 zal 100 gram volvette of magere of 20+ kaas worden geleverd. Op bon 52 der Tabakskaart mogen handel voorradige Engelsche en Amerik niet worden verkocht. Deze import-cigaret den tot t.z.t. weer een bon voor impor wezen. Op bon D 750 mogen ook 8 rantsoe worden afgeleverd in plaats van 800 gra Bovengenoemde bonnen kunnen reeds van des middags 12 uur af worden gebru ng va: de bonnen voor melk en aardappelen, wai Maandag 1 October mag worden afgelev Zelfverzorgers voor graan, vleesch, me op door den distributiedienst te bepak' resp. de bonnen voor brood, vleesch, me! Zelfverzorgers voor boter kunnen voor de artikelen boter, margarine en boter betrekken. Aan personen, die destijds bon 253 ah kan thans 100 gram zuidvruchten wordö MEDEDEELINGEN VAN DEN DIS WAALWIJK. Inlevering door detaillisten (evenrc In de week van 30 September t.m. 6 listen op den voor hen vastgestelden ink consumentenbonnen inleveren: Peulvruchten A, B, C 99 Reserve 2 rants 1 rants., te verstr Jam 251 Algemeen, restant 242 Alg. M' Bloem 239 Alg. 1 rants. 321 c. en 322 c. Bloem 243 Alg. 3Yi rants., restant 237 Rijst D, E 102 Reserve, restant D, E Rijst E 99 Reserve, restant E 95, 1 ranC Gort 238 Algemeen, restant 231 Alg., j Boter A, B, C 39A Boter, rest. A, B, C 3! Boter D en E 39A Boter, rest. D en E 3 Margarine A, B, C 40B Boter, 1 rants.. Margarine M 40B Boter, rest. M 38B Kaas 254 Algemeen, rest. 245 Alg. 1 raD| Kaas 255 Alg. 2 rants.; Melk A en B 40, rest. A en B 39, 6/" r?L Melk C 40, rest. C 39, 1 rants., D en E 4U| Aardappelen A, B, C, D en E 40, rest. Aardappelen M 40, rest. A, B, C en b' Tabak 50 Tabak, 2 rants., 340 c., rest. grar bij de: larette: d wot aange gram pt. a.j ng va: moetei leverei bonnei briekei eleven 251 detail olgend 95 Re< 314 c 323 326 B, C ranti c. rant; 334

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2