Gemeenteraad Geertruidenberg. ook worden toegepast t.a.v. de uitkeeringen uit de aanwezige sal di- door iietdadige instellingen en door de diensten der Charitas, voor zoover deze mede behulp zaam zijn om het oorlogsleed te verzachten. Een derde correctie is gewenscht voor particuliere spaargelden ten behoeve van grootere betalingen ineens bij gelegenheid van ge boorten, huwelijken, sterfgevallen en dergelijken. De vierde correctie betreft ren tetrekkers van kapitalen. Voor zoover dit in den geldvorm aan wezig was en door blokkade is getroffen, zal het in een mate, die in verband met de levensom standigheden van den betrokkene redelijk is te achten, worden vrij gegeven. Een vijfde correctie zal die ge vallen, die door het voorafgaande niet zijn gedekt, doch waarin een süikt handhaven van de grondge dachte tot ongewenschte individu- eele hardheden zou leiden, dienen. Op de vragen: ,,Hoe gaat het nu verder met het gedeblokkeerde geld", welke verwachtingen mo gen wij koesteren met betrekking tot 't geld dat geblokkeerd blijft", zeide de Minister: Zij, die hun geld op onoorbare wijze verkregen behoeven geen il lusie te koesteren, zij die zich niets hebben te verwijten, hebben ge werkt, zuinig geleefd of gespaard, kunnen gerust zijn. Het gedeblok keerde geld blijft geheel ter vrije beschikking van hem of haar, die het in handen heeft, voor zoover die handen zuiver blijken. Een veelomvattend distributie stelsel blijft echter onvermijdelijk. De geheele toestand maakt het vooralsnog noodzakelijk dat de regeering aan het economische le ven een krachtige en vérgaande leiding geeft. Ten aanzien van het geblok keerde geld zeide de Minister, dat een gedeelte in circulatie terug komt, een ander gedeelte uit cir culatie moet gaan. Hij noemde daarbij vier punten: 1Betaling van achterstallige belastingen, 2) Betaling van bij zondere heffingen ineens, 3) In schrijving op staatsleeningen en 4) Omzetting in spaardeposito's bij spaarbanken en banken. Ten aanzien van de geldkaart zeide de Minister, dat na verloop van tijd méér geld tot ronde be dragen in den vrijen geldomloop zal worden toegelaten. Het ligt in sprekers voornemen binnenkort, als de geldschaarschte voorbij is, op allen een beroep te doen om mede te werken teneinde op deze wijze de geldsituatie ge zond te houden. Geeft de regeering Uw steun, al dus besloot de minister, niet al leen deze week, doch ook daarna als de spaarcampagne gaat be ginnen, dan zullen wij de moei lijkheden gemeenschappelijk over winnen. Nadere toelichting. Minister Lieftinck heeft nog eenige nadere verklaringen gege ven o.m. dat de 100 gulden-bil jetten thans geheel gelijk staan met de andere geblokkeerde gel den. De uitbetaling der eerste 100 heeft plaats van 8—13 October a.s. op bon 1 van de geldkaart A en B tegen overlegging van geld- en stamkaart. Heeft de houder van een geld kaart minder dan 100 ingele verd, doch bezit hij daarnaast een geblokkeerde of girale rekening, dan krijgt hij het bedrag van de geldkaart, vermeerderd tot 100 uit die geblokkeerde of girale re kening uitbetaald, aldus bepaalt art. 12. Deze faciliteit geldt echter al leen indien het inleverkantoor, d. w. z. de instelling, waarop de geldkaart is gestort dezelfde is als de bank, giro-instelling enz. waar de belanghebbende zijn rekening houdt. De minister vroeg vooral voor deze laatste regeling zijn aandacht. Wat betreft de deblokkeering voor de uitbetaling van loonen en salarissen moet duidelijk vaststaan dat de aanvraag betrekking heeft op het netto uit te keeren bedrag, dus na aftrek van loonbelasting en dergelijke kortingen, die de werknemer niet in handen krijgt. In de tweede plaats moet de werkgever uitdrukkelijk verklaren, of de loonen en salarissen in over eenstemming zijn met de normen, die van regeeringswege zijn vast gesteld. Wanneer dit laatste niet LANDVERRAAD DER N.S.B. BEWEZEN. In het voormalige hoofd kwartier van de N.S.B. te Utrecht heeft de P.O.D. naar de Volkskr. meldt, een aantal dossiers gevonden, welke het onweerlegbaar bewijs leveren, dat in Duitschland wonende N.S.B.-ers in Mei 1940 tegen hun eigen land zijn opgeruKt. Sommige N.S.B.-ers zijn ge sneuveld, of gewond, andere zijn er, die het IJzeren Kruis gekregen hebben. Na onder zoek in verschillende woningen bij arrestatie van N.S.B.-ers, landwachters en W.A.-man nen heeft men veel compromit- teerends gevonden. Uit gevon den rapporten blijkt ten over vloede de nauwe samenwer king der N.S.B. met de nazi leiding. Voorts vond men er massa-opzeggingen van leden der N.S.B. na dollen Dinsdag. Een pakhuis vol N.S.B.-druk werken en -boeken zal wor den leeggehaald voor den pa piermolen. Ook te Hilversum heeft de P.O.D. „aardig" materiaal in handen gekregen. Het is een document van 9 Juni 1940 van de hand van een commandant van de Mussert-garde. Uit het stuk blijkt, dat de N.S.B. in Duitschland, zetel Düsseldorf, een eigen W.A. had. Op 17 Maart 1940, dus nog vóór den Duitschen inval in Nederland, werd een aantal „vertrouwde" leden van die W.A. opgeroe pen voor opleiding bij de Waffen S.S. Zij moesten een eed van zwijgzaamheid en een eed van trouw aan Mussert af leggen. Den 9den Mei werden de mannen te wapen geroepen en werd hun te verstaan gege ven, dat ze op bevel van Mus sert moesten strijden voor de N.S.B. Tegelijk met den Duit schen inval zou in Nederland zelf een revolutie worden ver wekt. Zij zouden in de voorste linie oprukken, velen in Neder- landsche uniformen en voor zien van valsche papieren. Dit verraderswerk hebben zij, naar uit het rapport blijkt, nauw keurig verricht. het geval blijkt, is de bank tot wie de aanvraag is gericht, gehouden de betrokken mededeeling door te geven aan het College van Rijks bemiddelaars. Zij die een zelfstandig beroep uitoefenen, zooals dokters, deur waarders, enz. en beroepen die als zoodanig door den minister wor den aangewezen, kunnen wekelijks ten laste van hun geblokkeerde rekening over 100 beschikken. Van belang is voorts, dat over schrijving van tegoed op een gi rale of vrije rekening van den crediteur als wettig betaalmiddel moet worden beschouwd. Komt de borrel nu echt? De beloofde borrel, die ons in September reeds beloofd was, doch dien we tot nu toe steeds niet ge zien hebben, is, zoo verneemt de „Gazet van Limburg" uit Den Haag, thans in aantocht. Vermoedelijk wordt in de eerste week van Oc tober met de aflevering begonnen. Moerdijk 1 Mei gereed. Naar de „Nederlandsche trans portcourant" meldt, zal behoudens tegenslag, de spoorbrug over den Moerdijk op 1 Mei 1946 weer in gebruik kunnen worden genomen. Ook wordt met man en macht gewerkt aan de spoorbrug bij Zalt- bommel. Het ziet er naar uit, dat de noodbrug-Zaltbommel betrekke lijk spoedig in gebruik zal kunnen worden genomen, waardoor dan de verbinding UtrechtDen Bosch her steld zal zijn. Fransche verkiezingsuitslagen De definitieve uitslagen van de Fransche kantonnale verkiezingen in 1618 kantons, waarbij niet inbe grepen zijn de uitslagen te Parijs en in de kantons van het departe ment van de Seine is als volgt: Socialisten (SFNO)393, Communis ten 133, Radicalen 350, Onafhanke lijke socialisten 66, Republikeinsche volkspartij 127, Onafhankelijke re publikeinen en Radicalen 205, Re- publikeinsch-Democratische Unie 203, Conservatieven en rechtsche onafhankelijken 93, „Indetermines" 48. Hierbij wordt medegedeeld, dat de 48 gekozenen, die als „indeter mines" worden bestempeld, candi- daten zijn, die tot geen bepaalde politieke partij behooren. In 29 kantons moeten nog verkiezingen plaats vinden. Vrijdag 21 September j.l. kwam de tijdelijke gemeenteraad van Geertruidenberg in zijn eerste openbare vergadering bijeen. Aanwezig waren: J. P. A. M. v. d. Sandt, voorzitter: M. de Vis ser, secretaris; en alle leden. De voorzitter heette allen har telijk welkom, en ging, vooraleer de leden toe te spreken over tot de beëdiging. Hierna sprak de voorzitter als volgt: Nu gij als leden van den tijde- lijken raad dezer gemeente zijt toegelaten en beëedigd, wensch ik U allereerst van harte geluk met het vertrouwen wat in U gesteld Sinds de laatste raadsverga dering op 20 Juni 1941 heeft er zich veel vreeselijks afgespeeld. De vijand was niet tevreden met de militaire overwinning op ons land. Alles werd er op gezet om ons land en volk ook geestelijk te doen ineenstorten. Een speciaal program, tot in de uiterste details uitgekiend, werd opgemaakt en terreur en tiranie zouden zorgen voor haar verwezenlijking. Voor politieke partijen en democratische colleges was geen plaats meer en bij besluit van den Rijkscommis saris van 11 Augustus 1941 wer den o.m. de leden van de toen malige gemeenteraden van hun taak ontheven en aangezien op den eersten Dinsdag van Septem ber 1943 de zittingsduur van de ze vertegenwoordigende lichamen was verstreken, moest na de be vrijding wel tot de keuze van een nieuwen raad worden overgegaan. Na voormeld besluit van Augus tus 1941 werd de taak van raad en Burgemeester en Wethouders uitgeoefend door den burgemees ter. Het ligt niet in mijn bedoe ling het beleid van eenigen bur gemeester hier aan een critische beschouwen te onderwerpen, doch wel wil ik hier naar voren brengen de groote verantwoordelijkheid, welke deze functionarissen in de moeilijkste omstandigheden kregen te dragen. Ook wensch ik hier naar voren te brengen de moei lijke taak van den gemeente-secre taris en ambtenaren, de politie enz., die eveneens onder hoog spanning hun werk hebben ver richt en in het algemeen genomen de belangen der bevolking steeds zijn blijven dienen. Ik meen hen hiervoor onzen hartelijken dank te moeten betuigen, ook al mocht men hier of daar wel eens een fout hebben kunnen ontdekken. Ook deze gemeente heeft in den strijd van het verzet haar offers moeten brengen, ook hier zijn mannen weggesleurd naar concen tratiekampen, ook hier is de jeugd opgejaagd naar de Duitsche fa brieken en verdedigingswerken, doch hoe erg dit op zich ook was, in vergelijking met andere ge meenten is het succes van den vij-- ande gelukkig maar klein geweest. Met angst denken wij verder te rug naar de moeilijke en spannen de dagen van vorig jaar, toen on ze bondgenooten onze grenzen hadden overschreden om langzaam maar zeker ons land te bevrijden. We bevonden ons tusschen leven en dood, totdat tenslotte op 5 No vember 1944 de bevrijding dezer gemeente, zonder al te zeer van de directe oorlogsmachine te heb ben geleden, was gekomen. Deze bevrijding was echter maar be trekkelijk, want de Duitsche hor den hadden zich genesteld aan de overzijde van de rivier en hun mortiervuur werd gedurende 5 lange koude wintermaanden tel kens gericht op onze plaats, op onze woningen en onze ingezete nen. Wanneer wij ons dezen tiid rea1iseeren beseffen we thans nog heter dan toen, wat het zegaen wilde overdaq niet dan met angst h<iiten te komen en snachts te moeten gaan slapen in iiskoude "n vochtige kelders, onvoldoende nekleed en met een voeding welke heneden het middelmatige bleef; wat het zengen wilde te hooren of te zien dat een van zijn ken nissen door granaatvuur was ge troffen of een van de woningen aan de overziide van zijn eioeri woning in puin te zien verande ren. Niettemin dat leed is thans neleden en wii kunnen niet anders dan bewondering hebhen voor de wijze waaron de bevolking dit al les heeft verduurd met kalmte en in een haast voor deze gemeente stellig unieke eensgezindheid. Een woord van dank aan allen die tij dens en na de bevrijding hc zij op geneeskundig hetzij op maatschap pelijk gebied hebben gewerkt, mag niet verzuimd worden. Het geluk van onze bevrijding te gedenken moet noodwendig samenvallen met de gedachte aan hen die ons heb ben bevrijd en hiervoor zelfs hun leven op het spel zetten. Daarom brengen wij ook thans nog onze geëerbiedigde hulde en dank aan onze dappere illegalen en onder- grondsche strijders, onze soldaten en onze geallieerde bondgenooten- Wanneer ik thans overga U in het kort een overzicht te geven van de schade en vernielingen door of vanwege den oorlog aan deze gemeente toegebracht, moet ik beginnen met datgene wat ons is ontnomen en helaas nooit meer is te herstellen of te vergoeden, het betreft hier de levens van 19 ingezetenen, welke door oorlogs omstandigheden hier of in Duit sche concentratiekampen zijn ver loren gegaan. Zij zijn gevallen voor onze vrij heid, hetzij als helden in den strijd, hetzij als blijvende bewijzen van de Duitsche terreur en mar telgeest. Een eeuwige schuld blij ven wij aan deze menschen heb ben en wij zijn verplicht er voor zorg te dragen, dat hun bloed niet voor niets heeft gevloeid. Laten wij op deze eerste raadsvergade ring na onze bevrijding door het in achtnemen van eenige oogen- blikken stilte aan hen onze eer biedige hulde en dank brengen. Hierna stonden allen op en her dachten door eenige oogenblikken van stilte hen, die tijdens den oor log aan de gemeente zijn ontval len. Hierna ging de voorzitter ver der: Totaal vernield werden 4 wo ningen, zwaar beschadigd 21 wo ningen en licht beschadigd werden 339 woningen. De glasschade be draagt naar raming 2000 M2, het zal U ongetwijfeld duidelijk zijn, dat door deze beschadigingen, ook al kon reeds veel hersteld worden, en al wordt al het mogelijke ge daan om verdere herstellingen aan te brengen, alsmede door het feit dat alhier nog veel gedupeerde schippers aan wal zitten, en nog een 40-tal geëvacueerden hier ver blijf houden, de woningnood in deze gemeente zeer groot is. Van de in deze plaats gevestigde fa brieken en scheepswerven werden er niet minder dan 7 zwaar be schadigd. Gelukkig kan worden geconstateerd, dat nagenoeg allep weer in zooverre zijn hersteld, dat zij aan tal van goedwillende arbeiders weer werk kunnen ver schaffen. Aanzienlijke, doch ge lukkig te herstellen schade is ver der aangebracht aan onze histo rische groote kerk en toren, en aan enkele andere historische ge bouwen. Een groote handicap voelen wij nog dagelijks in het gemis der Dongebruggen, doch kans bestaat dat deze nog dit jaar hersteld zullen zijn tot zoover de ze erfenis, afkomstig van den wreedsten oorlog aller tijden voor deze gemeente. Op ons rust thans de plicht om een en ander te her stellen en op te bouwen, beter nog als voorheen. Tijdens den be zettingstijd, hebben wij veel over wogen uit het verleden, wij heb ben veel fouten gezien, en reeds toen kwam bij ieder van ons een drang naar boven, om straks an ders, -ja beter aan te pakken. Het was den drang naar onze eigen nieuwe orde, gebaseerd op vrijheid en recht als tegengift te genover datgene, wat de N.S.B. en haar trawanten wilden opdrin gen. De geestelijke atmosfeer leek geladen met drang naar daden en patriotismealsof de bezet ting ons eigenlijk eerst had doen ontdekken, dat wij een vaderland en eigen gemeente bezaten. Nu krijgen wij dan de gelegenheid ons willen en kunnen te toonen. Laat deze raad dan niet zijn een col lege wat volgens democratische vrije verkiezingen is tot stand ge komen, zeker is het, dat zij het vertrouwen bezit van Uw mede ingezetenen, en dat zij hunne oogen gericht houden op hetgeen gij voor hunne belangen doen zult. Uw college is wegens het hoo- ger aantal inwoners der gemeente uitgebreid van 7 tot 11 personen. Moge de werkkracht en leiding naar evenredigheid toenemen. La ten wij gezamenliik, het oog ge en achting voor elkanders meenin- 11e VERANTWOORDING BIJDRAGE MONUMENT JAN DE ROOIJ. Totaal vorige verantwoording 14160.23 Coll. Ned. Herv. gemeente Drunen 50.— A. Smit (Burg.) Sprang-Capelle 75. H. Minke, Waalwijk 10.— G. Verwiel, Waalwijk 100.— N. N. Capelle N.V. 10.- Balavond Buurt Toren straat Drunen 152.07 Tong Tong I 5.— Personeel Lederfabriek P. v. Loon, Waalwijk 10.— N. N. Capelle 10.- Buurt Huiten Drunen 102.70 Parktrappers—Desk, K'heuvel (voorrn. onderduikers) 227.55 Buurtver. Oranje Trouw Verl. Hoofdstr. K'heuvel 40.50 Feestcoll. nr. 80 W'wijk 86.80 Buurtschap School— Bes.str. Besoijen 244.45 Eekhoorns te Waalwijk 12.50 M. v. B. te Vr. Capelle 10.— F. M. Volk te 's-Gravemoer 10.— Breiner, 's-Gravemoer 5,— Buurtver. Putstr. W'wijk 440.31 Brug tot Vaartje te Capelle 126.25 Idem Oostzijde tot Station te Capelle 71.50 Westzijde tot Station te Capelle 99.50 N. N. 25.- A. R. te Sprang 2.50 G. A. S. d. B. te Capelle 10.— J. v. O. te Capelle 3.50 N. N. 4.— Ph. v. T. 5.- H. M. te C. 10.- R. S. 15.- C. S. 5.- Dansavond Buurtschap Kapelstr. Elshout 31.35 J. v. Waalwijk 5.— H. H. te Sprang 10.— C. H., Sprang 15.— Feestverg. 2e Crispijn- str. Waalwijk 10.— Afd. Kleinh. Groenten en Fruit 70.50 Buurt Julianastr. en Mgr. Volkerstr. K'heuvel 9.50 M. H. te Capelle 50.— G. de R. te Capelle 5.— T. de R. te Capelle 5.— L. M., Capelle 5.— Ontvangen via de Echo v. het Zuiden: Gezan\enlijke R.K. Geestelijkheid te Waalwijk 100.— L. P. te Waalwijk 10.— Buurt 2e Zeine O. en W. 50.— Buurt le Zeine Oost 75.— Buurt le Zeine W. 40.— F. v. d. L. Waalwijk 5.- v. I. C. M. 50.— N. N. Kaatsheuvel 10.— Biljartclub DES, Kaatsheuvel 25.— N. N. L. o. Zand 25.— 40 j. bruiloft Zwaans- v. d. Sande K'heuvel 39.— Biljartclub Ons Genoegen bij Vughts, Efteling 30.— A. K. Capelle 20.— Tante B. te W. 1.— F. R„ Schipluiden 10.— Totaal 16845.71 gen, door overleg en geen afbre kende, doch opbouwende critiek, onder Gods zegen omhoog bren gen en opvoeren tot een welva rende stad. Direct zult gij Uw eerste daad als raadslid te vervullen krijgen, n.l. de verkiezingvan 2 wethou ders. Zooals U wellicht bekend is zijn bij K.B. van 5 Sept. 1944 de bevoegdheden van den Raad aan zienlijk ingekrompen en zijn deze daarbij overgedragen aan het Col lege van Burgemeester en Wet houders. Het is speciaal om deze redenen, dat het gewenscht is wethouders te kiezen, die niet al leen het vertrouwen hebben, doch vooral in staat zijn deze uitge breide bevoegdheden te beheer- schen en goed te kunnen uitvoe ren. Ik heb gezegd. Hierna werd overgegaan tot het kiezen van Wethouders. De heer, C. Jansen merkt op dat het benoemde lid Mevr. van Beek-de Langen niet aanwezig is. De voorzitter deelt hierop mede, dat Mevr. van Beek de benoeming niet heeft aangenomen. Het daar na benoemde lid, mej. M. Allard heeft de benoeming ook niet ge accepteerd, terwijl de opvolger van mej.l Ploeg del aangenoml De heerl dat zulks afspraak schen de r Volgens e Ch. PloegBiet mo gen aanneT De voo» terech op, dat eBfspraak de wettelijBt in dei weg staaf De hejfcveneen: van meenMeg eer lijkheidshaBng nie had mogeBlhocwe hij, met dBich vol ledig met Ban ver eenigen, mBde wet telijke juisBieming. Het lid Beert, o er reeds bBgevoerc omtrent houders, ming ov tholieke De Vi de, dat aangaand overwicht zijn gron in het Hierna ming, Dirven houder overige co en Hofman De nieuw bei het vertn steld w U oor daar gij oorlogsja plichtsbet vervuld hoop uit komst ijver en blijven De vo uit, dat houder stemmen stemmen op den co stem De V heer van hem spreekt in de toe zal. Beiden men hun aan. rde dei er vooi em ge- erBan ovei orzitter ïoeilijke grootste bt heb irak de de toe ïzelfder mbt za wee; ot wet- met overige ebrach n blan- rt der t het ir ;n, er hij di irenger Iers ne- oodanic dt drul Van gebruik i Het liBaagt o: het uur ring wo kan wor met de Deze dere lede De vo< de rekeni Het lit de het nen. |er wet stem- [de Ka Ie is. rop me |n dien dat he e parti k vind :l. e stem de heei ot wet de vie: 3 blan en hee: ergade- at latei verbanc hierme- retreur- distri- in de verga- trraad de stelde van in be- geen het ren. an- be- Naar Dinsda« dering het voo i'an door t commis het ann ,handeli De eensgei vraagst ebben. Het ra; fn - nexatie its zetting gebied tusschei nburg. Voorts t eeni ge gre o.a het ver boch ten in duiden van Ci :idelijk van KI recht trekken leelten in de I De n an het einde de be- sprekin! over het rap 'er het geheele igen in verbant ie en schade" e pro blemen tadium zijn gel uitnoo- diging 1 'e van minister ndsche Zaken i i scha- devergc |te die- C-

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2