DE TREINVERBINDING DOOR DE LANGSTRAAT. RECHT EN ONRECHT. VRIJDAG 5 OCTOBER 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 67 Waalwijksche en Langstraatsche Courant DE TOESTAND IN INDIË. KORTE BERICHTEN. De Echo van het Zuiden Hoofdredacteur Uitgever: JAN TIELEN Redacteur J. A. A. VAN DEN DUNGEN Abonnementsprijs1 5 cent per week f 1.95 per kwartaal Verschijnt Maandag en Vrijdag DrukkerWaalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tlelen Kennummer: 2483 De spoorbrug over de Donge bij Geerd-uidenberg is thans in repa ratie. Een gedeelte wordt hersteld bij de „Hollandia" te Krimpen a. d. IJssel, terwijl de zwaar geha vende Tankfabriek te Geertrui- denberg het andere stuk repareert. Daarmede is de eerste schrede ge zet op den weg, die naar een we- dcropenstelling van de Lang straatsche spoorlijn voert. Ondanks de groote moeilijkhe den, waarmede men nog te kam pen heeft, zoo werkt men in Geertruidenberg practisch in de open lucht, daar de Tankfabriek door haar zwaar vernielde muren en daken een vrije blik naar bui ten mogelijk maakt, wordt toch met groote energie en voortva rendheid de arbeid voortgezet, om dat men zoo spoedig mogelijk ook hier een normaal treinverkeer weer mogelijk wil maken. Wij behoeven niet te schetsen, wat voor groote voordeelen, dit voor onze streek zal bieden. Wij hebben daar reeds meermalen op gewezen. Behoudens de busver binding van Waalwijk met Til burg en 's-Bosch, is de Langstraat nog een practisch geïsoleerd ge bied en vooral het westelijk ge deelte is nog volkomen van de buitenwereld afgescheiden. Het wordt hoog tijd, dat de Langstraat uit haar isolement ver lost wordt. Vooral ook, omdat de Lang straatsche industrie zeer vaak op het Westen is aangewezen. Daar liggen immers de officieele bu reaux, waarmede men telkens wear te maken heeft en die men toch vaak niet kan bezoeken, om dat elke behoorlijke reisgelegen heid daarheen ontbreekt. Ook voor het goederenvervoer zal de trein verbinding van groot belang zijn. Als straks de brug klaar is, men verwacht dat dit begin De cember het geval zal zijn, zullen de treinen direct weer gaan rij den op het traject Waalwijk-^ Lage Zwaluwe, aldus deelde men ons van bevoegde zijde mede. Dat is reeds een beduidende verbete ring, maar daarmede zijn we er nog niet. Het is reeds belangrijk, dat Nde talrijke scholen en fabrie ken in Waalwijk dan een ver binding hebben voor haar leer lingen en arbeiders, maar men moet verder zien en als men naar den Haag, of Rotterdam of Am sterdam wil, dan wordt men er hier nog niet veel wijzer van, dat men in Lage Zwaluwe kan ko men. Wij zouden daarom een drin gend beroep willen doen op alle vereenigingen en instanties welke in deze streek het algemeen be lang plegen te behartigen, om reeds thans te ijveren voor een verbinding Lage Zwaluwe naar de veerpont van Moerdijk en van daar naar Zwijndrecht, waar gaen veer aansluiting op de treinen naar het westen kan vinden. Deze tusschenverbindingen zouden on derhouden kunnen worden met bussen of vrachtauto's, zooals ook op vele plaatsen elders gebeurt. Als wij hier rustig blijven af pachten, tot het normaal trein verkeer in die richting weer moge lijk is, kan dat nog wel jaren du ren. Daarom moet er direct en •net kracht een zoo uitgebreid mo gelijke actie worden gevoerd, Vaarbij allen die eenig belang ben bij een behoorlijke verbin ding met het.westen van het land, dienen te worden betrokken. Het gaat er dus om, dat het va- ^ium tusschen Lage Zwaluwe en Zwijndrecht wordt gevuld met wee busdiensten. Een van Lage Zwaluwe naar Moerdijk en een J^n Moerdijk naar Zwijndrecht. jHi dit te bereiken, dienen de Ne- oonandsche Spoorwegen, reeds hans te worden wakker geschud. Iedere dag uitstel beteekent een vermindering van de kansen. Vereenigingen van fabrikanten, middenstanders, Kamer van Koop handel, gemeentebesturen enz. moeten direct spontaan deze actie inzetten en de N. S. van het groo te belang dat een dergelijke ver binding voor deze streek heeft, overtuigen. Wanneer thans direct een dus danige krachtige en algemeene ac tie gevoerd wordt is er kans, dat we binnen enkele maanden mis schien al, een behoorlijke directe verbinding met het westen heb ben. Doet men dit niet, dan staat men straks in Lage Zwaluwe te kijken, zonder te weten hoe men verder moet komen. Het is voor de Langstraat een levensbelang, dat zij over behoor lijke verbindingen kan beschikken. Aller streven moet er thans op gericht worden om dit te bereiken! Zooals het ook voor de Lang straat van 't grootste belang is, dat er een busverbinding komt van Waalwijk naar Geertruidenberg 40.000 man naar Ned. ledië. Z. E. Mr. J. Mijnen, Minister van Oorlog heeft in een radio-rede ge sproken over de gevolgen van de capitulatie van Japan, voor den op bouw van het Nederlandsche leger. In den lcop der volgende 5 maanden zullen in totaal 27 ba taljons naar Ned. Indië worden verscheept. Bovendien zullen eenhe den worden gevormd voor ravitail leering, zoodat het totaal der troe penverschepingen 27.000 man zal bedragen. Ter completeering, der troepen macht zijn nog ongeveer 15.000 oor- logsvrijwilligerers noodig, welke allereerst zullen worden geselecteerd uit degenen die op dienstneming in 't Oosten hun keus bepaalden. Aangezitn echter voor den ko menden winter de in Nederland be schikbare kazerneruimte niet vol doende is om in divisies te lege ren en op te leiden moet de vor ming dezer eerste divisie worden opgeschoven tot de lente van het volgende jaar. Aangezien in Mei van het volgend jaar alle voorbereidingen zullen zijn getroffen om de eerste lichting van jonge dienstplichtingen onder de wapenen te roepen, zal deze eerste divisie niet worden bemand met oorlogsvrijwilligers, maar met deze dienstplichtigen. Over de algemeene De algemeene rechtvaardigheid is de heerlijkste onder de zedelij ke deugden, omdat het algemeen welzijn voornamer is dan het particuliere goed van den enkeling en „noch de avondster, noch de morgenster zijn zoo bewonderens waardig" Aristoteles) Daarom is landverraad een der grootste misdaden, daarom is de zwarthandel zoo'n groot onrecht, niet alleen door z'n demoralisee- rende invloed op den enkeling, maar ook omdat hij het bestaan van de geheele gemeenschap in gevaar brengt; daarom de dure plicht van elk Nederlander onr hard en lang te werken om het vaderland zoo spoedig mogelijk in volle glorie te doen herrijzen; daarom is het schreeuwend on recht, als er loontoestanden zijn. waarbij de huisvader z'n gezin niet onderhouden kan; dat loeren rijzen en dalen uit privaat winst bejag; dat ongebreidelde concur rentie en economisch dictatuur heel het economische leven ont wrichten; daarom is de recht spraak van den Hoogen Raad totaal onjuist, waarbij deze prak tisch echtscheiding bij onderlinge overeenkomst toestaat. De algemeene rechtvaardigheid eischt een veel sterker beleving van het: en voor allen en allen voor een beginsel. Dit beginsel is tijdens de oorlog, in enkele opzichten zoo prachtig verwerkelijkt. Hoeveel helden hebben zich niet vrijwillig voor het vaderland opgeofferd. De duitsche tijd heeft niet één Jan van Schaffelaar op geleverd, maar honderden. En hoe hebben we niet met Indië medegeleefd. We voelden ons werkelijk als een eenheid. Het is juist deze rechtvaardig heid, die door de 19de eeuw en ten deele door de 20ste eeuw zoo goed als geheel vergeten was. Vorige eeuw leerde men als het den enkeling goed gaat, gaat het de gemeenschap goed. Men liet het individu voor de gemeenschap gaan. Om de enke ling sterk en machtig te maken schiep men ook een veel te sterke privaat eigendom. De eigendom was immers „in violable et sacrée", heilig en on schendbaar. Hij bracht „het recht" tot misbruik mede.' Van dit misbruik heeft vooral het „Hochkapitalisme" op een af- schuwlijke manier gebruik ge maakt. Daarom werden ook alle gilden, broederschappen en sociale ge rechtvaardigheid. (Slot), nootschappen ontbonden. Het is juist dit verderfelijk in dividualisme, dat zooveel onheil heeft gesticht. Tientallen en nog eens tiental len van jaren heeft men den mensch beschouwd als een bruine beer. Dit is namelijk het eenzaamste beest dat leeft. En juist het tegendeel is het geval. De mensch is het meest sociale wezen, dat God geschapen heeft. Bij deze rechtvaardigheid houde men echter een ding in het oog. De staat, de maatschappij, is een organisme. De deelen, leden, be- kleeden verschillende functies en ieder draagt op zijn eigen wijze tot het algemeen welzijn bij. Omdat de maatschappij een or ganisme is, gaat de enkeling niet op in het geheel en rust niet op ieder de plicht om alles te doen en alles op te offeren, maar moet ieder naar verhouding het zijne bijdragen. Vooral wij Nederlanders moeten doordrongen zijn van deze orga nische staatsopvatting. Op ons rust de grootsche, maar zware taak om onze zoo geheel verschil lende rijksdeelen: „De lage Lan den bij de Zee", „Het prachtige Rijk van Insulinde dat zich daar slingert om den evenaar als een gordel van smaragd" en Suriname en Curagao tot een prachtig ge- meenebest te vereenigen. De men- schelijke waardigheid moet de grondslag van onze staatsinrich ting zijn. Het koloniale tijdperk is voorbij. Moge God ons werk met succes bekronen. v. W. RAAD VOOR MAATSCHAP PELIJKE WEDEROPBOUW LANGSTRAAT. Vee en Vleesch. Door het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch te Den Haag zal met in gang van 1 October a.s. een bij kantoor gevestigd worden te Tilburg voor de provincies Noord-Brabant, Zeeland en Limburg, waarvan het adres luidt: Bedrijfschap voor Vee en Vleesch Bijkantoor „ZUID" Lange Schijf straat 48, te Tilburg. Het kantoor is telefonisch te berei ken onder No. 3131 Het kantoor is voor het publiek ge- op Dinsdag en Vrijdag van 10-12 en van 14-16 unr. Met de leiding is belast de Heer J.P. Luijben te Boxtel terwijl als in specteurs zijn toegevoegd de heeren G.A.M. Poggen te Eindhoven en W.H. Nijs te Roosendaal. Officieele bekendmaking van onze Regeering. Zondag werden wij Nederlanders opgeschrikt door een radio-bericht, waarin werd medegedeeld dat de pas benoemde Engelsche comman dant van Ned. Oost-lndië Christison, zou verklaard hebben, dat geen Ned. troepen aan wal mochten en dat de Britsche troepen 't Indone sische bestuur(?) niet zou verdrij ven, maar dat dit 't bestuur zou kunnen uitoefenen, buiten de door de Britsche troepen bezette gebie den. Hij wilde deze leiders samen brengen met de Nederlandsche autoriteiten aan een conferentie n.l. de Nederlandsche regeering in onderhandeling met den heer Soe- karno, die vroeger aan het hoofd stond der communistische organi satie P. N. I. en zich tijdens de be zetting direct ter beschikking stelde van de Japanners met de bedoeling, zooals hij meermalen verklaarde den vijand n.l. Amerikanen, Britten en Nederlanders te verslaan en uit te roeien. Hij zou een nieuwe repubiek opbouwen, geheel volgensjapansche richtlijnen. Hij kreeg dan ook een hoogeJapansche onderscheiding. Hij is een collaborateur van den eersten rang. Intusschen kwam er een procla matie van generaal Mountbatten. den opperbevelhebber van geheel Oost-Azië, die wat van den onrust weg nam en generaal Christison op de vingers tikte of in elk geval vrij wel negeerde of zeker verbeterde. Hij zeide o.m. De troepen, zoo verklaarde hij. zijn aang£komen, om de Japansche overgave namens de vereenigde vol ken in ontvangst te nemen en om het recht en de orde te handhaven tot het oogenblik waarop de wet tige regeering van Ned.-Indië weer in functie rreedt. De Ned.-Indische wetten, waar mede de bevolking vertrouwd is, zullen worden toegepast door amb tenaren van de Nica. siechts on dergeschikt aan nadere bevelen, die Mountbatten wellicht genoodzaakt zal zijn te geven in het belang van de goede orde. Ondertusschen blijkt ook dat naast Britsche en Britsch-Indische, ook Nederlandsche troepen in Batavia zijn geland. De groote fout is dat door allerlei omstandigheden Nederlandsche ge zagsdragers en troepen zoo laat in Indië zijn geland. De Nederlandsche regeering heeft ten deze een officieele bekendma king uitgegeven waaraan wij het volgende ontleenen De moeilijkheid, waarin men is geraakt, verklaart vermoedelijk de neiging, die bij sommige Britsche instanties zou bestaan om het z.g. Soekarno-bewind als facto-regee- ring te erkennen en ons over te halen daarmede besprekingen te voeren. De Nederlandsche regeering kan hier niet op ingaan. Soekarno heeft er zich toegeleend werktuig der Japanners te zijn. Met deze figuur kunnen zich vertegenwoordigers van het wettig gezag niet om de confe rentie-tafel zetten. Al hetgeen er de laatste dagen is voorgevallen en gezegd zal de Ned. regeering niet afbrengen van het wei-overwogen beleid zooals dit o.m. is uitgestippeld in de be kende rede van de Koningin van 7 Dec. 1942, waarin volledige deel genootschap van Ned.-Indië in het koninkrijk en zelfstandigheid in in wendige aangelegenheden in uitzicht zijn gesteld. Dit was de lijn en dit blijft de lijn. De regeering heeft hieraan thans niets toe te voegen. 't Is wel heel erg daarenboven te moeten zien dat Australische com munistische haven-arbeiders] weige ren schepen te laden voor Oost ndië met levensmiddelen, medi camenten enz., onder het voor wendsel dat men daardoor strijdt tegen het Nederlandsche imperialis me. Daarom steunt men Soekarno en z'n aanhangers, een der ergste heulers met den vijand. Onze vloot heeft zich opgeofferd, in hoofdzaak om Australië te redden, onze koopvaardijvloot heeft gedu rende en na den oorlog steeds ge varen voor Australië, met troepen, levensmiddelen, met repatrieerenden. Een gevoel van gerechtvaardig de bitterheid zal bij eenieder op komen bij deze droeve ervaring. Het fiscale recherche-besluit. De Beschikking Fiscale Recher che bepaalt o.a. nog, dat banken hypotheekbanken, pensioenfondsen en bierbrouwerij—ondernemingen moeten opgeven alle bedragen, wel ke tusschen 30 April 1940 en 1 oct. 1945 ter aflossing op leeningen an ders dan overeengekomen, zijn te rugbetaald. Ook notarissen, admini strateurs en andere door de minis ter aan te wijzen personen zijn tot deze opgave verplicht. Voorts moeten worden opgegeven brandverzekeringsposten oa inboe dels, waarvan het verzekerde be drag na 30 April 1940 met meer dan het tweevoud of met meer dan f20.000 is verhoogd, dan wei waar op na dien datum voor f20.000 of meer is verzekerd. De Rijksverzekeringsbank, spaar kasondernemingen en verzekeraars moeten opgave verstrekken, van alle op 30 Sept. 1945 loopende pos ten, waarvoor na 1 Mei 1940 in eenigerlei vorm een koopsom is ge stort, is verschuldigd of is verrekend. Niet behoeven te worden opgege ven polissen, waarvan de koopsom minder dan f950.- bedraagt. Opgave moet voorts worden ver strekt van alle bedragen, welke tus schen 30 April 1940 en 1 Oct. 1945 zijn terugbetaald op geldleeningen, anders, dan overeengekomen. De opgaven moeten uiterlijk op 15 Nov. 1945 zijn ingeleverd bij den inspecteur der belastingen in wiens inspectie aangever gevestigd is. Deze inspecteur kan voorschrij ven, dat een opgave niet bij hem wordt ingeleverd, doch bij het Hoofd van den Fiscalen Inlichtingen- en Opsporingsdienst te Amsterdam. Het kabinet zal naar nationalisatie van de kolenmijnen en de Ned. Bank streven, vertelde minister Drees te Nijmegen. De productie der Limburgsche mijnen stijgt. Maandag j.l. nog geen 20.000 ton, Dinsdag reeds ruim 21.000 ton, Woensdag 22.000 ton, het hoogste cijfer, dat werd bereikt en al aardig dicht bij de 26.900 ton per dag, welke men zich als limiet had gesteld. In het bioscooptheater „Alca zar" te Helmond heeft de 17-jarige J. Netten den 25-jarigen A. Ronken in het toilet met een tafelmes van het leven beroofd. Het slachtoffer kreeg een steek in het hart en was op slag dood. De Minister van Onderwijs, K. en W. heeft zijn teleurstelling uitgesproken over het feit, dat het bioscoopwezen zich tijdens de be zetting maatregelen heeft laten wel gevallen, welke met het Ned. be lang geenszins vereenigbaar waren, i.e. dat in Ned. bioscopen Duitsche en NSB-propagandafilms werden vertoond. Voor kamerverhuurders en pensiongasten zal voor dezen win ter een beperkt brandstoffen-rantsoen worden beschikbaar gesteld. Contanten, in nieuw geld, wel ke men van nu af aan naar een bank of spaarbank brengt, en in het algemeen alle contante gelden, die na 26 September op een of andere rekening worden gestort, vallen volkomen buiten de blok- keeringsmaatregelen. Over hetgeen men voortaan b.v. uit loon of sa laris overspaart en aan het bank wezen toevertrouwt, zal men dus steeds de vrije beschikking hebben. Naar de Maasbode verneemt zullen de vleeschrantsoenen over 4 of 5 weken verhoogd worden tot 2 a 3 ons per persoon. Dit zou mogelijk zijn door een transport van 10.0C0 koeien uit Ierland en 5.000.000 K.G. bevroren vleesch. Binnenkort zal weer een bon voor koffie worden aangewezen; het zou 200 gram zijn en geldig zijn tot 24 November. Er zijn 117.000 Nederlandsche Joden vergast, doodgeslagen of van honger en ziekte omgekomen. Er zijn nog slechts 2 opperrabijnen over n.l. te Utrecht en 's-Bosch. Het ligt in de bedoeling het geheele land binnenkort regelmatig van vischrantsoenen te voorzien. Voor het Bijzonder Gerechts hof in Den Haag, werd tegen den oud-procureur-generaal Mr. van Ge- nechten de doodstraf geëischt.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1