T Rl B U N A A I. Nieuws uit de Langstraat. W A A L W IJ K. KAATSHEUVEL. LQON-OP-ZAND. BERKDIJK. SPRAN SPRANi Afd. CAPEL DRUNI De 2e Kamer van het Tribunaal onder voorzitterssckap van Mr. H. J. van Leeuwen heeft o.in. de vol gende zaken behandeld tegen Adrianus Martinus Steen bergen, schoenfabrieksarbeider, 21 jaren, Grootestraat 310 te Waelwijk, was in Juli 1943 door het Arbeids bureau uitgezonden naar Duitschland waar hij in een kunstlederfabriek te Uhlingen werd te werk gesteld. Vol gens zijn verklaring werkte hij bijna 2 jaren onafgebroken in Duitschland en' wilde graag naar huis. Omdat hij geen kans zag, nam hij in Febr. 1945 dienst bij de Wuffen S.S. en dacht zoo gemakkelijker ïaar Neder land te drossen. Hij kreeg te Graz in 8 weken tijd een opleiding als Panzergrenadier en werd in Poin- meren bij Stettin gebracht om ver sterkingen aan te leggen. Later distancieerde hij tot kort voor Berlijn en hier zag hij kans een burger pakje aan te trekken. Thans zit beklaagde in den bun ker van het kamp te Vught. Zijn verdediger Mr. Verhoeven uit Waalwijk overlegde na zijn pleidooi diverse geschriften, waaruit de po litieke betrouwbaarheid van ver- verdachte zou blijken. Zoo isero.a. een brief bij van zijn mede-arbeiders uit Duitschland die hem volkomen vertrouwden en zelfs vertellen over zijn sabotagedaden. Het Tribunaal besloot deze zaak over te geven aan het Bijzonder Gerechtshof. Laurentius Johannes Schilders, expediteur, 40 jaren, Grootestraat 144, Waalwijk, was sympathiseerend lid van de N.S.B! geworden, omdat hij „dacht, dat er op sociaal gebied wel iets inzat", wat den President de vraag ontlokte„Heb jij vóór den oorlog ook wel eens sociale gedach ten gehad?" Verdachte had slechts eenmaal een bijdrage gegeven van f 15 en, al wist hij hetzelf niet. dit is voor U jaar. Verdachte was ook nog even geabonneerd op Vova. Wegens de buitengewoon goede verklaringen over de houding van verdachte tijdens de bezetting, afgegeven door vooraanstaande personen, beschouw de het Tribunaal de 11 maanden, die hij bij interneering doorbracht als straf en stelde hem daarom on middellijk in vrijheid, wel werd hem het kiesrecht voor 10 jaren ontzegd. - Caroius Gerardus v. Delft, koop man-winkelier in groenten en fruit, 33 jaren, Stationsstraat 8 te Waalwijk, was sympathiseerend lid van de N.S.B. en lid van de N,V.D. Hij verkeerde in moeilijke finan- tieele omstandigheden en keerde zich op 19 Dec. 1942 tot de partij, mede om gevrijwaard te blijven van eventueele krijgsgevangenschap, die in de lucht hing. Juni 1943 be dankte hij en werd direct daarop bedreigd met uitzending naar Duitsch land, zoodat verdachte in October 1943 weer toetrad tot Mei 1944, het tijdstip, waarop het instituut van symp. leden werd opgeheven en overging in de partij. Verdachte echter bedankte voor de eer. De zaak werd 14 dagen aangehou den om een nader onderzoek in te stellen. Het verzoek tot invrijheid stelling werd afgewezen. - Adriaan de Jong, grondwerker, 28 jaren D 329 te Sprang-Capelle, sym pathiseerend lid van de N.S.B., had het beter bekeken en verliet, toen de drang naar vrijheid om met Arnold Meijer te spreken te groot werd het kamp. „Och", zegt ver dachte „ik had gehoord, dat mijn vader ziek was en ik dacht, kom. dacht ik, ik ga hem eens opzoeken." „En hoe kwam je er dan uit". „Door een gat in de omheining, Je kon er wel op een fiets door heen En wat deed de slimmerikhij bleef fijntjes 6 weken thuis, merkte niks van Vugh ten misschien merkten ze daar ook niks en ging den dag vóór zijn berechting zich weer melden Het Tribunaal achtte geen termen aanwezig om verdachte nog een langere vrijheidsstraf op te leggen en stuurde hem weer naar zijn zieken vader. Hij had zijn straf vóór „de zes weken" al te pakken. - Jacobus Cornelis v. Gijsel, boek houder, 51 jaren, Kerkstraat 96 te Waalwijk had f 13 gestort voor de S.S., waarvoor hij vormingsbladen ontving. Verder was hij administra teur van Winterhulp en Volksdienst. Zijn 23-jarige dochter ging als ver pleegster bij het Duitsche Roode Kruis, en hiervoor ontving verdachte extra kolen en mocht hij zijn radio behouden. Verdachte, die zijn tijd pleegt door te brengen met bestudeering van Spinoza, Nietsche en Kant, gooide het lezen van de vormingsbladen over den ideologischen boeg; hij wilde weten, wat er bij de S.S. te koop was. Dit in tegenstelling met zijn dochter, die meer naar het ma terialistische zweemde; zij zocht positieverbetering. Het Tribunaal kon verdachte in zijn gedachtengang volgen. Hij deed dit louter „om te weten" Wat Winterhulp en Volksdienst betreft, hierin was hij fout, doch dit is door zijn interneering uitgeboet. De ko len en de radio komen op het cre dit van zijn dochter. Om het profijt, dat hij getrokken had, werd zijn vermogen verbeurd verklaard tot een bedrag van slechts f 100. Verder werd hem het recht ontzegd in de toekomst nog eenige functie bij eenige sociale of maatschappelijke vereeniging uit te oefenen. Daarmee kon hij naar huis gaan. (Prov. Noordbr. Dagblad.) Belastingdienst. Op wensch van den Minister van Financiën zal te Waalwijk, evenals in andere plaatsen, waar een inspectie der belastingen is gevestigd, een commissie van voorlichting tot het achterhalen van zwarte winsten en besmette inkomens worden gevormd. De commissie zal naast den voorzit ter, als hoedanig de Inspecteur der Belastingen zal optreden, uit ten minste twee en ten hoogste zes leden bestaan. De leden worden benoemd door den Directeur der Directe Belastingen te 's-Hertogen- bosch op voorstel van den Inspec teur te Waalwijk. Voor benoeming tot lid komen in aanmerking te goeder naam en faam bekend staande Nederlanders, die plaatse lijk goed georiënteerd zijn aan gaande zwarte winsten en besmet te inkomsten. Uit de commissie kunnen sub commissies gevormd worden voor een bepaald gedeelte van den dienstkring van de inspectie. Zoodra de commissie met haar werkzaamheden aanvangt, zal de samenstelling bekend gemaakt worden. Personen, die gegevens willen verstrekken over zwarte winsten en besmette inkomsten, kunnen deze ter kennis brengen van den Inspecteur der Belastin gen, van de commissaris van voor lichting, van een sub-commissie of van één van de commissieleden. De gegevens moeten daarbij zoo nauwkeurig mogelijk omschreven worden; vage beweringen en losse geruchten hebben weinig of geen waarde. Goed nieuws voor jong en oud. Er gaat iets gebeuren in Waal wijk! Iets, waar we al jaren op gewacht hebben. Neen, 't is dit maal geen revue, geen concert, óók geen collecte! 't Is iets, spe ciaal voor onze jeugd, en meer in MAANS OP- EN ONDER GANG 1945. 1 Oct. op onder 18.6 2 Oct. op 3.2 onder 18.31 3 Oct. op 4.13 onder 18.52 4 Oct. op 5.24 onder 19.10 Zons op- en ondergang 1945. 1 Oct. op 7.40 onder 19.19 2 Oct. op 7.42 onder 19.16 3 Oct. op 7.43 onder 19.14 4 Oct. op 7.45 onder 19.11 't bijzonder voor de schoolgaan de jeugd. Maar niet uitsluitend voor onze jongens en meisjes, evenzeer voor de ouders is onze mededeeling van belang. De zaak is namelijk deze: Waalwijk krijgt een speeltuin. Géén surrogaat-speeltuin, ook geen speeltuintje, maar een ras-echte, modern ingerichte speeltuin. De vijf afgeloopen oorlogsjaren hebben ieder initiatief op dit ge bied in de kiem gesmoord. Maar... de bevrijding was nog geen maand oud of de plannen werden op nieuw ter hand genomen. Ditmaal waren het de Z. E. H.H. Pas toors onzer vier parochies die het initiatief namen, over te gaan tot oprichting van de Vereeniging „De R.K. Speeltuin". Thans zijn de plannen reeds zoover gevor derd, dat het benoodigde terrein, ter grootte van bijna 2 HA, lig gende aan de Zuider-Parallelweg, gehuurd is. Een commissie, be staande uit vertegenwoordigers der vier parochies, kwam tot stand en deze is reeds druk bezig, de be staande plannen te verwezenlijken. In verband met de materialen- schaarschte kunnen we natuurlijk niet verwachten dat er nu direct een volledige speeltuin uit het niets zal ontstaan, maar't zal doorgaan, mits we allen meewer ken. Want daarop hebben de ini tiatiefnemers natuurlijk gerekend en zeker niet ten onrechte, want 't doel waar het hier om gaat, onze jongens en meisjes, alsmede hun ouders een gepaste en prettige ontspanning te bezorgen, is zeker de moeite waard. In de nabije toekomst zal de gelegenheid worden opengesteld om als lid van de „R.K. Speel tuin" toe te treden, maar reeds thans vraagt de commissie Uw be langstelling voor dit werk. Ieder een zal ervan overtuigd zijn, dat een eigen speeltuin in een groote behoefte zal voorzien, maar dan late ook niemand zich onbe tuigd. Nu wordt Uw belangstel ling gevraagd; als U later dat zal niet zoo lang duren ge vraagd wordt om als lid toe te treden, toont dan allen dat ge de noodzaak hiervan hebt ingezien enwerkt mee. En dan, jongens en meisjes van Waalwijk, krijgt ge Uw eigen speeltuin! Ned. Herv. Gemeente Baardwijk. A.s. Zondagmiddag half 3 hoopt D.V. in den dienst des Woords voor te gaan den WelEerw. Heer Ds. Vroegindewey van Loon- schendijk. Des voormiddags geen dienst. Middenstandsexamen. Geslaagd voor de te Tilburg ge houden examens de heeren: E. Schilders (met lof), Jan van der Mee Hz., A. Mulders, Th. Pul lens, Klaas v. d. Ven en Kees Voogd, allen uit Waalwijk. Uit Kaatsheuvel slaagden de heeren: André v. d. Velden (met lof), H. Oosterwaal (met lof), Jan Pooters (met lof), Theo Muskens, Jos. Pepping, Jacq. v. Rooij, Piet v. Spaandonk, Ant. Vrinte, Henk Vis en Jan van Wezenbeek. Uit Sprang-Capelle de heeren: Gerrit v. d. Schans met lof)A. v. Tilborgh en Teun van Zeist. Alle geslaagden genoten hun opleiding bij J. J. A. van Drunen tc Waalwijk. De heer Jan Wijnands is ge- slaaod voor het toelatingsexamen M.T.S. R.K. ARBEIDERSBEWEGING. Op de Maandag 1 October ge houden vergadering van den Be stuursraad der R.K. Arbeidersbe weging, die druk bezocht was, zette de Voorzitter, de heer F. C. Smolders in den breede uiteen de onderhandelingen, die gevoerd zijn met den Fabrikantenkring Waal wijk, betreffende het ontwerp On dernemingsraden, uit welke uit eenzetting bleek, dat men niet tot overeenstemming is kunnen ko- menmen. De vergadering veroor deelde unaniem de houding van den Fabrikantenkring en verklaar de zich accoord met het beleid van de Commissie Ondernemings raden uit de R.K. Arbeidersbewe ging. De Voorzitter zette recht het onjuiste persbericht over de vergadering van den Fabrikanten kring, waarin o.a. voorkwam, dat zou zijn aangestuurd op het ver plichte lidmaatschap. Noch uit de notulen van de onderhandelingen, noch uit de gevoerde correspon dentie is daarvan iets gebleken. Bij het punt bestuursverkiezing zeide de Voorzitter van L. Kroot een schrijven ontvangen te heb ben, waarin deze zijn functie als bestuurslid van de R.K. Arbeiders beweging neerlegt wegems drukke werkzaamheden. Ook A. Stok- wielder wenschte niet meer in aanmerking te komen, zoodat bui ten de aftredende leden L. Ber- kelmans en C. J. v. Duijl, nog 2 vacatures moeten worden aange vuld. Door de vergadering werden de aftredende leden wederom can- didaat gesteld en voor de vaca tures werden de volgende dubbel tallen candidaat gesteld: G. Duij- velaar, A. v. Seters, P. v. Enge len en A. v. Well. Hierna zette de Voorzitter het Ontwikkelingswerk voor den a.s. winter uiteen, wat zal bestaan uit Kadercursussen en uit algemeene ontwikkelingsavonden. Bij de rondvraag werden ver schillende vragen door den voor zitter naar genoegen beantwoord, waarna de vergadering werd ge sloten. POLITIEZAKEN. Door de gemeentepolitie is aangehouden de 30-jarige landar beider A. Schm. uit Waspik, die bij C. Kr. in de 3e Zeine een zil veren horloge gestolen had. Schm. wilde bij Kr. eieren koopen en maakte van de gelegenheid ge bruik uit de keuken het horloge te stelen. Ten nadeele van IJ. werd aan „het Stukske" een ankertouw gestolen. Voor de vierde maal moest een etalageruit van een sigaren winkel het ontgelden. Ditmaal bij G. v. Z. in de Besoijenschestraat, waar 200 cigaretten gestolen wer den. Leer in beslag genomen. Met nadruk vermelden wij dat het bericht in ons vorig nummer, betreffende in beslagname van 300 kg. leer bij L. M. in de Mr. van Coothstraat, niets te maken heeft met den heer L. Mombers of diens firma, maar dat het hier toevallig dezelfde voorletters zijn van een anderen naam. OPERA-CONCERT. Het Opera-Concert, dat Mu- ziekstudio van Boort in Musis Sacrum gegeven heeft, is een vol ledig succes geworden. Zooals mej. van Boort in haar openings woord opmerkte, is de belangstel ling voor de opera in onze plaats altijd groot geweest; vandaar dan ook dat zij het aangedurfd heeft, met hare leerlingen hier'een Ope ra-Concert te geven, waarvan de opbrengst ten goede zou komen aan het Comité „Voor het Kind"; de mededeeling dat als netto op brengst reeds een bedrag van on geveer 1000.— aan dit Comité kon worden afgedragen, ontlokte de zaal een hartelijk applaus. Mej. van Boort vroeg voor het komen de programma een mild oordeel en geen critiek, want het betrof leerlingenwerk en het is vanzelf sprekend dat daaraan nog fouten moeten kleven. Zij had dit ver zoek achterwege kunnen laten, want de omstandigheden en het materiaal waarmede gewerkt moest worden in aanmerking ge nomen, was er voor critiek geen plaats. Het publiek was integen deel vol lof en bracht dien ook gul en spontaan. Men wist bij voorbaat, dat men niet te doen zou krijgen met volslagen opera zangers en -zangeressen. Geen van hen zal deze pretentie willen heb ben en Mej. van Boort wel het allerminst. Dat niettemin dit zwa re en van de uitvoerenden veel- eischende programma, toch zoo uitmuntend voldaan heeft, is niet op.de laatste plaats te danken aan verschillende nummers die boven het peil van de anderen uitgingen en door het publiek met veel vol doening ontvangen werden. Zon der die overigen daardoor ook maar iets te kort te willen doen noemen we de scène uit de Zau- berflöte, .waarin de bariton Lam bert van Oudheusden zich als Pa- pageno een, we zouden haast zeg gen, volleerd operazanger toonde. Diny Spapens vormde als Papa- gena een waardige tegenpartij. Dan was er Habanéra met als Carmen Mevr. C. Pulles-Brouwer, eerst aarzelend nog, maar deze aarzeling snel overwinnend, en een gemengd koor, dat een massale eenheid vormde welluidend en krachtig, niet nalatend diepen in druk te maken. Het programma na de pauze, viel als geheel wel bijzonder in den smaak. Het werd geopend met een vlot gespeelde quatre mains van de Ouverture van Ros sini's Barbier van Sevilla, door Riet en Joke van Tilburg. Jetty de Kort zong hierna een aria uit deze opera en zij deed dit met zooveel verve en schier feilloos zuiver, dat het applaus ovationeel werd. Een aria uit II Trovatore door Harry Vesters met mannen koor en Wolfram's Lied an den Abendstern uit de Tannhauser door Lambert van Oudheusden waren reeds bij voorbaat evene menten, de krachten zijn bekend en oogstten welverdiend grooten bijval. Hierna werd een scene gespeeld uit de 2e acte van de Freischütz van Weber, waaraan medewerk ten Mevr. C. Mombers-van Roo- men, sopraan, Joke Vlot, mezzo sopraan, Marinus Hesselberth, te nor, Sjef Boom, bas, met begelei ding van Diny van Helvoirt. De scène werd vlot en frisch ge speeld, in een sobere doch passen de decoromlijsting, een juiste cos- tumeering en, wat belangrijker is, met prima zang. Vooral Sjef Boom was, zoowel qua spel' als qua zang de verrassing van dezen avond. Ook over Mevr. Mombers en Joke Vlot slechts lof, de tenor was naar onzen smaak wat te zwak, doch lang niet onverdien stelijk. Kortom een scène welke zeer in den smaak viel en welke zeker een der ooc'epunten vorm de van den avond. Het gemengd koor der pachters en pachteressen uit Martha, ge zongen door alle medewerkenden, besloot dezen zeer geslaagden avond. De bloemenhulde Mej. v. Boort aangeboden, was welver diend. Onderzoek naar vermisten. Aan belanghebbende wordt mede gedeeld, dat zij, die nog familie in Duitschland vermissen, zich met opgave van het laatste adres van den vermiste,tot „Het Nederlandsche Roode Kruis, Afd. Kaatsheuvel" kunnen wenden, die onderzoek naar deze personen zal instellen. Sociale Dag. De Sociale Zondag op 30 Sept. is in Kaatsheuvel schitterend ge slaagd. Reeds Zaterdagavond begon het in alle drie der parochies met een druk bezocht openingslof, waar onder de Eerw. Paters Beusenberg, Gerontius en een Eerw. Pater Ca- pucijn een predicatie hielden. Zondagmorgen kon in de ver schillende parochies van een alge meene Communie gesproken worden zoo druk was de deelname. In de Hoogmis werd door de Eerw. Paters het woord gevoerd over hetzelfde onderwerp de R.K. Organisatie der diverse standen. Om twee uur wer den sectievergaderingen gehouden in drie zalen, waar. het opnieuw overdruk was. Voor de Midden standers en Werkgevers sprak in de zaal van den heer Smit de Eerw. Pater Beusenberg; In de zaal van v. Dun wist de heer v. d. Zanden uit Eersel de boeren te begeesteren, terwijl de heer Coppens een gloed volle rede hield voor de werklieden in de patronaatszaal, Met een openluchtmeeting op de Markt zou de dag besloten worden. Duizenden luisterden aandachtig naar het machtige woord van den Zeereer\v. Pater Adam, dat door een geluidsinstallatie van den heer Jos de Brouwer schitterend versterkt tot ver over de Markt galmde.' Machtig mooi was de massale deelname aan het plechtig Lof. dat hierop volgde. Nagenoeg heel Kaatsheuvel was op de Markt aanwezig, toen het Aller heiligste van uit de kapel der Eerw. Zusters door de Geestelijkheid in vol ornaat voorafgegaan door har monieën, deputaties, zangers, bruid jes en eerewacht naar de kiosk ge dragen werd en daar werd geexpo- seerd, Door allen werden de ge zangen mee gezongen ter eere van het Allerheiligste. Deken v. d. Brekel sprak een kort, hartelijk woord tot de geloovigen, waarin hij dankte, opwekte en vermaande, om dan, na het zingen van de Benedictie den Zegen met den God der Heerscharen over de knielende menigte te geven. Met spontaan „Aan U, o Koning der eeuwen" werd de plechtigheid en de dag 'beslo.en, een dag, die Kaats heuvel eer heeft aangedaan. Op het te dezerfdagen te Tilburg gehouden examen voor Middenstand Diploma slaagden de Heeren M. Horman- B. v. d. Sanden- C. v. d. Nieuwenhuizen- M. Ypelaar- J. v. Escli.- J. Mosselveld.- C. v. Breugel. C. Jansen.- P. Coomans.-C. d. Bont. B. Hamers- M. v. Esch.- G. van Rooy- Zij genooten hun opleiding bij J.B. van Opstal, te Loon op Zand. Ongeval. Dezer dagen had het zoontje van C. Kemmeren het ongeluk van een wagen te vallen, en kwam zoo on gelukkig terecht dat hij zijn arm brak. Katholieke Arbeidersjeugd. Dezer dagen hield de K.A.J. een algemeene vergadering waarin het winter programma werd voor be reid. Vele nuttige avonden staan op het programma, om te beginnen a. s. Vrijdag in de groote zaal van het parochiehuis. Op dezen eersten avond is de K.A'J. van Kaatsheuvel uitgenoodigd om dezen avond met hun spel te ko men op luisteren. Elke K.A.J.er zal zijn aandeel en zijn taak in het winterprogramma kun nen bij dragen tot nut van het maatschappelijk leven. Sociale Zondag. Berkdijk hield j.l. Zondag een sociale dag. Deze werd Zaterdag avond geopend met een plechtig lof en inleidingspredicatie door een Eerw. Pater Capucijn. Zondag onder de H. Mis van acht uur had er een algemeene H. Communie plaats. De Eerw. Pater gaf onder de H. Missen een preek over de sociale problemen. Na den middag trok de harmonie „St. Jan" gevolgd door een aantal bruidjes naar Kaatsheuvel om daar de openluchtmeeting mee op te luisteren. Consultatiebureau. Wegens vervoersmoeilijkheden kan er tot nadere aankondiging geen consultatiebureau voor zuige lingen worden gehouden. Wel is er op dezelfde dagen en 1 uren gele!( wegen. Moeders hiermede i k Naar voor moi daar de geven, 't Is te ho; verholpen s te latei houd lecursu! leflfieginnen :en moe :ls heeft [spoedig get de ge- r 4 can- or liet te Midden- en P. van Ooster ss men Hen uil gingen. J niet de l-telefo- Iverd, is jgswerk- ial voor zijn. Voor schiedenis didaten ,i Tilburg g( standsdipk Boxtel. M. waal en B. Een sch weet, dat e Berkdijk v Ei Nadat ei bevrijding, nisch-net men thans zaamhedenl Het telef| velen weer Wij verv advertentie van den meente. In de j. den vergad de afdeelin gebreid en A de R De Boni uit Utrecli ontwerp bedrijf toe Ned. Hmmst. De zaalBlksbond alhier wasBid tot in alle hoekiflangstel- lenden enl diverse JongelingsT uit plaats er van de jel den Ring f Geref. gr® M- de Krul werp„Eri De vergaf van den T Vroegindefctn den Ring, die ii®enings- woord weiroeping van de jlt om in dezen tijdI op alle gebied, dit de H. Schrift uitleen lei ding kunnleven. De hee int zijn leerzaam I dat het fo nisaties w vuur dikv zegt spr.: me zijn, maar gee tstaande :eekuur ter ge- rs. gehou- ;enoem- :uur uit- Bogers Bakker trig het bouw- Pgingen ■woning lenwege |V. s óp heer l onder- Ir leiding I Ds. A. merken gdorga- dat het daarom lousias- lenheid, Geest geleid. Breedvolrbij op het leven zijn leven enthousias noodig d Woord, o voor den De strijd ons staat Tot slo voorwaart: van Konin In de bi werp volg verschiller [der toe. Ds. Vroi groote l meerdere toe. Voor he diploma slaagde dt alhier, die den heer alhier. Ds. H. ontving e Herv. gent Tot school a. noemd d Waalwijk In v van Ds. consulent aldaar predikant Loonschen ben m ber 1945 toor te Vrij postspaarb en terugbt Het aan en dat de' In de is door Ned. Ro i missie ge" Rood in heel iet ware vooral n Gods worden sroept. maar: rzij, moedig vaandel onder- Ie Kruis voor de zegde omsten stands- Bosch, s Wzn. loot bij School alhier Ie Ned. Je Chr. is be- ngh te vertrek is tot meente leweij, a. a. Gedu eptem- 'stkan- Rijks- 1,41 1982,4 •g 1450 •apelle mn het Icom-

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2