WAT DE MOFFEN ROOFDEN. AANDAG 8 OCTOBER 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 68 Waalwijksche en Langstraatsche Courant KORTE BERICHTEN. DE BETEEKENIS VAN DE BOSSCHEN IN NEDERLAND. DOOR HET VENSTER. x. e Echo van het Zuiden Hoofdredacteur Uitgever; JAN TIELEN RedacteurJ. A. A. VAN DEN DUNGEN Abonnementsprijs1 5 cent per week I 1.95 per kwartaal Verschijnt Maandag en Vrijdag Drukker:'Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tlelen Kennummer; 2483 Zij wilden ons terugbrengen tot een derde-rangs natie. Het Commissariaat—Generaal oor de Nederlandsche Economi- iche Belangen in Duitschland, eeft een globale inventaris op- lemaakt van de door de moffen iij ons gestolen goederen, waar- loor zij ons wilden terugbrengen tot een derde-rangs natie, zoo ,eldt „Commentaar". Hieronder volgen enkele cijfers: !80 kg. platina voor nijverheids- loeleinden; 1.357.900 kg. fijn goud en nadeele van de Nederlandsche ank, klaarblijkelijk-nog aanwezig Jin Wurzburg plus 500 kg. fijn |goud toebehoorend aan twee par ticuliere maatschappijen: 7.492.883 kg. zilver, terwijl in de laatste maanden van 1944 naar Duitsch land werden overgebracht 23.900.77 karaat aan diamanten, waarvan een goed deel verkregen was door het opblazen van brand kasten in Arnhem. Er zijn verder de Nederlandsche industrieele ves tigingen in Duitschland, waarvan het beheer natuurlijk weer in Ne derlandsche handen moet komen. Met deze vestigingen is, inclusief mijnbouw, octrooien en patenten, een bedrag van 1 a 2 milliard gulden gemoeid. Dan werden er naar schatting uit ons kunstbezit 20.000 schil derijen en vele kostbare biblio theken naar Duitschland overge bracht, terwijl 160.000 ha. land werden overstroomd, terwijl pomp- installaties en bazaltblokken voor het herstel der dijken niet aanwe zig waren. Tot Juni 1944 verdwe nen circa 25.000 paarden, waar na van September af nog eens 80.000 bij de Wehrmacht werden gevoegd. Het ergste is, dat hier van ongeveer 40 pet. behoort tot het beste fokmateriaal. Wij missen thans 220.000 koei en, waardoor de melkproductie met 3300 ton is afgenomen. Dertig complete zuivelindustriën werden weggevoerd, verder twintig melk tanks, 800 kaaspersen en drie in stallaties voor melkpoeder. Hon derden stuks landbouwgereedschap kunnen in Duitschland worden te ruggevonden. Van onze tabak werd voor een waarde van 172 millioen gulden gedwongen uitge voerd. De sleutelindustrieën wer den systematisch ontmanteld; de textielindustrie is ontbloot van haar meest waardevolle dingen, terwijl ook textielgoederen in groote hoeveelheden werden uit gevoerd: bij een gelegenheid 300 millioen textielpunten tegelijk. Een geheele vliegtuigfabriek is in 4 schepen weggevoerd en aan onze kolenmijnen werd onnoemelijke schade toegebracht. Naar schatting werden 5000 schepen door de duitschers gevor derd, waarvan er zich nog onge veer 1500 in Duitschland bevin den. 24 groote en 800 kleine bruggen werden door den vijand opgeblazen: meer dan 80 pet. van onze geëlectrificeerde motorrijtui gen, Diesel-locomotieven en meer dan 90 pet. vier-assige passagiers- en vrachtwagens werden door de Duitschers weggevoerd. De cen trale werkplaatsen van Tilburg, Utrecht, Amersfoort en Haarlem berden vernield of leeggestolen: 800 km. enkel spoor met dwars balken werden weggehaald en ook nog de geheele voorraad van 220.000 dwarsbalken en 25.000 ton rails. De totale schade aan de Spoorwegen wordt geschat op 551 millioen gulden. Moeilijk is op te geven hoeveel auto's, bussen en fietsen in beslag werden geno- nien en hoeveel schade is gedaan ^an onze telefonische en telegra fische verbindingen. Ook aan de Wens van Amsterdam en Rot terdam is geweldige schade toe- ttebracht. Een deel der installaties 2al men in Duitschland terugvin den. Het geroofde moet terugkomen. Alles tezamen blijkt zeer duide lijk, dat de terugvoering der door de Duitschers systematisch en moedwillig weggeroofde goederen reeds voor een gedééltelijk herstel van ons economisch leven vol strekt noodzakelijk is. Hiertoe is een onmisbaar vereischte de toe lating van Nederlandsche officie ren in Duitschland, zoowel in verband met de opsporing der goederen, als met het nemen van conservatoire maatregelen. Daar naast is men op het oogenblik bezig met de behandeling van zoo genaamde test-cases; dat wil zeg gen: bij de Engelsche en Ameri- kaansche missies in den Haag is een eerste lijst van objecten inge diend, waarvan de herverkrijging of vei'krijging behoort tot de eco nomische levensbehoeften van Ne derland. Moge dit bescheiden be gin de voorbode zijn van een te rug verkrijging op ruime schaal. De goede wil is in principe bij onze geallieerde vrienden stellig aanwezig. Laat ons hopen, dat hij zoo spoedig mogelijk in daden zal worden omgezet! MEER VLEESCH? Naar wordt meegedeeld zal het waarschijnlijk mogelijk zijn' in den komenden winter het vleesch-rantsoen op te voeren tot 300 a 400 gram,; misschien zelfs tot een pond per persoon per week. Laten we hopen, dat het er ook inderdaad komt. Paul Bromberg, de bekende Ned. architect, die van een regeerings- opdracht uit de Ver. Staten is terug gekeerd, heeff medegedeeld, dat de houtpositie van.Suriname zóó gunstig is, dat dit land onze geheele be hoefte aan hout kan dekken. De beul van Amersfoort, van Laar, is uit het kamp Ede ontsnapt. Hij heeft zich meester weten te maken van het rijwiel van zijn be waker, waarmede hij wist te ont komen. Op Java is een kleine ander half millioen ton suiker aangetroffen. Volgens Reuter zal deze suiker aan de pool van de vereenigde naties worden toegevoegd en onder de belanghebbenden verdeeld worden door een gecombineerde voedsel- commissie. (Slot). Op de 2de plaats bepleit Klein aaneensluiting tot grootere opper-, vlakten natuurschoon. Een aan eengesloten 5000 ha. zooals bij Dwingeloo hebben ongetwijfeld veel meer waarde als recreatie terrein dan 10 of 15000 ha: die verspreid liggen of uit afgeschei den stukken bestaande met akkers of villabouw er tusschen of ver keerswegen er doorheen. Deze verbrokkeling dreigt overal. Op de Veluwe en Oost Utrecht bestaat echter nog een aaneengesloten natuurlandschap. Dit heeft boven dien nog aanmerkelijke voordee- len. Op de eerste plaats bestaat het uit het meest gezochte natuur schoon, hei en bosschen. Alle be langrijke dorpskommen vallen er buiten. Deze gebieden beslaan resp. 100.000 ha., waarin reeds het natuurreservaat van 40.000 ha. en verschillende bosschen en landgoederen liggen en 15.000 ha. Genoemde schrijver stelt nu voor deze terreinen te maken tot „rijks natuurterreinen". Dit wil zeggen, dat door middel van wettelijke maatregelen in aansluiting aan, of met wijziging van bestaande streekplannen en uitbreidingsplan nen rijkstoezicht wordt ingesteld, op verdere ontginning tot cultuur land resp. verkaveling van buiten de kommen gelegen gronden ,tot bouwterrein. Een deskundige com missie zal in gevallen afzonderlijk moeten beslissen of het landschap door een maatregel geschaad wordt. Met de eigenaars van landgoederen op de terreinen voor noemd zal een schikking getrof fen moeten worden om behoud te verzekeren. Dit zal niet moeilijk zijn, daar vele eigenaars van nog bestaande landgoederen, zich tot behoud hiervan reeds aanzienlijke financieele offers hebben getroost en velen zich al verbonden hebben op grond van de natuurschoon- wet. In den zin van deze wet zou door verdere belastingreductie wel een bevredigend resultaat bereikt worden. De aldus verkregen aan eensluitende gebieden, zou men, aldus K„ zoo veel mogelijk voor verdere ontginning van woeste gronden voor bebouwing buiten de kommen en met name voor lintbebouwing en wilde bebou- winq, alsmede voor storenden weg aanleg en hier en daar zelfs voor wegverharding moeten behoeden. Als verdere maatregelen noemt hij o.a.: Geen verdere stichting, zij het ook behoudens van geval tot geval te bepalen uitzonderingen, van kampeerterreinen, arbeidskam pen, kramen en tenten, gedenktee- kens, uitzichttorens, electrische of andere geleidingen, opschriften, reclameborden, schuttingen en hekken, grond-, kalksteen- en an dere groeven, vuilstortplaatsen, kippenfokkerijen en kaskweekerij- en en soms zelfs van verdere ag rarische bebouwing. Vanzelfspre kend zijn industrieën meestal uit gesloten. Ook aanleg van vlieg velden, groote zwembaden, speel tuinen en dergelijke moet daar onder rijkstoezicht worden gesteld. Naast de genoemde groote ter reinen verdient het dan aanbeve ling meer verspreid nog enkele terreinen te reserveeren om ieder in de gelegenheid te stellen van de natuur te genieten. Hiervoor acht hij geschikt ongeveer 5000 ha. bij Oisterwijk, ongeveer 8000 ha. in Zuid-Limburg en ongeveer 15000 bij de groote steden Rotter dam, den Haag, Amsterdam. Ver der zouden kleinere provinciale terreinen moeten worden gevrij waard, waarvoor op de eerste plaats de bestaande natuurmonu menten in aanmerking komen, die zouden kunnen worden uitgebreid met aangrenzende gemeentebos- schen en particuliere landgoede ren, waarvoor weer de noodige overeenkomsten zouden moeten worden getroffen. Hierbij zullen de bestaande wettelijke maatrege len tot bescherming van natuur schoon kunnen worden ingescha keld. Dit zijn een 6-tal afzonderlijke wetten en zeer onvoldoende. De z.g. boschwet b.v. geldt alleen voor bosschen. In 1928 werd door H. M. de Koningin in Haar troon rede aangekondigd een natuurbe schermingswet, die echter niet tot stand kwam. Op het moment staat de houtproductie onder controle van het Staatsboschbeheer. Dit lichaam is echter boschbedrijf en dus in zekere zin aan economi sche bedrijfsnormen gebonden. Het is dus niet steeds de geschikte in stantie om deze niet directe soci aal-economische belangen van het natuurschoon te bezorgen. Het zou dus voorkeur verdienen indien naast het Staatsboschbeheer, wat de boschbouw-technische en eco nomische belangen zou behartigen, een aparte organisatie werd ge schapen, a. tot behoud van natuur schoon in uitgebreiden zin. Hierin zouden zitting moeten hebben be kwame landschaps-architecten en sociografen, waarbij steeds des kundigen uit een betreffende streek zelf advies zouden moeten geven aan het overheidsorgaan: b. tot behoud van natuurmo- De mislukking der Londensche conferentie. De hoofdschuld voor het misluk ken der conferentie te Londen werd door vrijwel alle Engelsche bladen aan Rusland gegeven. De conservatieve „Daily Mail" spreekt van verlies van vertrouwen in de Russische politieke eerlijkheid en wijst er op, dat in Engeland in den oorlog juist zulke buitengewone goed-wil was gegroeid tegenover Rusland. Ruslands houding ter conferentie heeft er bedroevend veel toe bijge dragen om deze stemming te doen omslaan. De correspondent van de „Daily Mail" te Washington zegt, dat al daar plannen besproken worden voor een volledige militaire samen werking tusschen Amerika en het Britsche gemeenebest met den ge- neralen staf voor alle strijdkrachten. De correspondent van dit blad te New York zegt, dat de betrek- kingen tusschen Amerika en Rus land zeer gespannen zijn geworden. Het door Bevin aan Molotov toe gevoegd verwijt, dat zijn tactiek Hitlerisch was komt den meesten Amerikanen juist voor al is het niet diplomatiek. De toestand in Indiè. Luit. Gouverneur Generaal dr. van Mook en vice-admiraal Helfrich, de bevelhebber der Nederlandsche strijdkrachten in het Verre Oosten, zijn in Batavia aangekomen' Hun eerste taak zal zijn de Nederland sche regeering op de hoogte te brengen van den werkelijken stand van zaken, hetgeen dus beteekent dat een verheldering van de situatie in Indië spoedig is te verwachten. „De Nederlandsche regeering on dersteunt in geenen deele de maat regelen van den heer C. van der Plas om dr. Soekarno tot een be spreking van den toekomstigen status van Indonesië uit te noodigen" aldus heeft minister Logemann te Londen verklaard. Van der Plas zal alle handelingen in deze kwestie moeten staken. Bepaald verheugend is de mede- deeling dat de Ned. autoriteiten de beschikking gekregen hebben over een extra schip voor troepenvervoer naar Ned. Indië. Met dit schip, dat 8 dezer uit Engeland zal vertrekken, kunnen 3500 man vervoerd worden. Vier bataljons, die volgens den oor- spronkelijken opzet, pas.in de tweede helft van Oct. uit Engeland zouden vertrekken, zullen thans met dit schip hun bestemming kunnen volgen. In een verklaring van den regee- ringsvoorlichtingsdienst wordt erop gewezen, dat Soekarno den herbouw van het staatsherstel vertraagt.; On middellijk na het optreden van het nieuwe kabinet heeft minister Loge mann nl. de bijeenroeping voorbe reid van een rijksconferentie, waar de structuur van het Koninkrijk openhartig zou zijn besproken. Zonder het optreden van de „Indo nesische republiek" zouden de deel nemers aan de rijksconferentie mo gelijk al aangewezen zijn en zouden reeds de voorbereidingen getroffen kunnen worden voor de bijeenroe ping van een Volksraad, die voor het eerst een Indonesische meerder heid zou hebben. Hoe de verdere regeling ook zou worden, één ding staat vooropde eenheid van het Koninkrijk De groep Soekarno maakt niet meer dan 5 procent van de bevol king van Java uit; voornamelijk zijn het jongeren, die door de Jappen zijn bewapend. Wat de stakingen in Australië betreft, het staat nu absoluut vast, dat de staking het gevolg is van een actie der communistische partij. De Australische regeering bezit daar over geheime rapporten. numenten ten dienste van de we tenschap en tevens tot vergroo ting van het algemeen natuur schoon. Hierin zouden werkzaam moeten zijn vooral biologen, dan ook geografen en geologen. Aan beide organisaties zou de be voegdheid moeten worden ver leend om binnen zekere grenzen zelfstandig op te treden, opdat niet weer hun belangen door an dere zouden worden overvleugeld. Het is van eminente beteekenis dat in een nationaal plan beide or ganisaties hun plaats vinden. VICTOR TIMMERMANS, Econ. Drs. U denkt daar natuurlijk niet meer aan; toch is het nog maar een jaar geleden, dat door onze straten lange files trokken van alle mogelijke voertuigen, wanke le handkarren, oude kinderwa gens, rammelende fietsen en weet ik wat nog meer. U stelt zich deze vervoermid delen uit het midden van een technische en moderne eeuw, na tuurlijk voor met haveloos uitzien de moffen er achter. Want dat is zoo ongeveer het beeld, dat ons van dit Herren-volk rest. Toch hebt U het dan mis. Maar dat komt, omdat U de aangename herinnering aan een smadelijken aftocht wel bewaard hebt, maar li bewaarde niet de minder aangename herinnering aan de proviandeerende huisvaders, moeders en kinderen, die, met het schrikbeeld van een honger-winter voor oogen, op voorraad uittogen. Ik heb ze zien zwoegen en ploe teren achter hun piepende en kra kende karretje, door de bemodder- de wegen van „de Klei". Van boerderij naar boerderij; hier wat aardappelen opladend, daar wat groenten, wat fruit en wat er zoo al meer te krijgen was. Zij kwamen tot uit verre omge ving en nu weet ik wel, dat deze tochten het niet haalden bij de ware „honger-tochten", die het westen in den bangen winter van 1944-1945 organiseerde, maar dat neemt toch niet weg, dat zij ook hier een duidelijk bewijs waren van de ellende, waartoe de oorlog ons brengen kan. Het is nog maar een jaar gele den, maar hoeveel is er in dien tijd al niet veranderd. Het is goed, daar eens even aan te denken, als men spreekt van minder aangename dingen, die on zen tijd nog aan zouden kleven. Toen zuchtten we nog onder duitsche tyrannie, ook al zagen we de bevrijding met ieder uur nader komen; toen moesten we nog alles ontbeeren, wat we nu reeds weer als iets vanzelfspre kends aanvaarden; toen waren we blij met een zakje aardappelen en een litertje melk, waar we kilome ters ver voor hadden moeten loo- pen; toen hadden we geen cischen meer en waren we al tevreden als we wisten, dat we morgen weer een heel klein beetje eten en een nog minder beetje warmte zouden kunnen krijgen. Een jaar geleden; toen hadden we onze Koningin nog niet terug en onze Tweede Kamer nog niet, nog geen Gemeenteraden, geen treinen, geen bussen, toen wisten we al lang niet meer hoe haring smaakte, hoe wit wittebrood kon zijn en hoe verduiveld lekker En gelsche cigaretten. Als we dit alles zoo achteraf eens bekijken, dan staan we er nu toch wel een stuk beter voor. Het vuile geld zijn we kwijt en we hebben allen een paar gloed nieuwe bankjes in onzen zak. Wel niet veel, maar dit hoeft ook niet. Jan is nu even rijk als Piet, de schulden zijn ze kwijt en met een onbezorgd gemoed gaan zij thans aan den arbeid. Vorig jaar liepen ze met een dikke portefeuille vol geld achter een krakend wiegelding. Zij zullen het met mij eens moe ten zijn, dat de toekomst thans heel wat schooner perspectieven biedt. Het zal daarom goed zijn, wan neer wij ons soms ergens aan er geren, of iets minder aangenaam vinden, dat wij dan dien zeer on- aangenamen tijd van een jaar ge leden even in herinnering roepen. Wij zullen dan meer verge vingsgezind zijn en ons makkelij ker met iets kunnen verzoenen! KIJKGRAAG.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1