HET COMMUNISME TOESTAND IN IN DIE. VRIJDAG 19 OCTOBER 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 71 Waalwijksche en Langstraatsche Courant EEN GEVAAR VOOR DEN VREDE. KORTE BERICHTEN. De belevenissen van een Loon op Zand's burger als krijgsgevangene der Jappen. De Echo van het Zuiden Hoofdredacteur Uitgever: JAN TIELEN Redacteur: J. A. A. VAN DEN DUNGEN Abonnementsprijs 1 5 cent per week f 1.95 per kwartaal Verschijnt Maandag en Vrijdag Drukker: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tlelen Kennummer: 2483 Hoe groot onze bewondering en dankbaarheid moet zijn en is voor het groot aandeel dat de volkeren der Sovjet-republieken gehad hebben in het winnen van den oorlog, voor het neerslaan van 't Hitler-regime, voor de be vrijding van een algeheele onder drukking der volkeren en voqr 'de enorme offers die zij daarvoor aan menschenlevens en materiaal hebben gebracht, deze gevoelens mogen toch niet verhinderen, dat wij de oogen sluiten voor de hou ding van Moskou, nu 't er om gaat^den vrede over de wereld te consolideeren en voor 't gevaar dat steekt in de leer, die vandaar uit wordt gepropageerd over de geheele wereld, krachtiger dan ooit, n.l. het communisme. Want ook in ons land, trou wens in alle landen van Oost- en West-Europa, steekt het commu nisme den kop op en 't is van grootste belang het van den beginne af nauwkeurig te onder kennen. Op talrijk gebied zien wij den pas herwonnen vrede weer door het communisme in gevaar ge bracht. De eigenzinnige vasthou dendheid van Molotow, die de conferentie van Londen mislukken deed, het eigenmachtig optreden van Rusland in Oost-Europa, de stokerige oproerigheid van de communisten in eigen 'land met hun anti-christelijke propaganda, waarmede zij de christelijke mo raal, het huwelijksleven en de eerbied voor de vrouw trachtten te ondermijnen. Hun agitatie tegen het wettig gezag, de havenstakin gen, hun indirecte steun aan de Soekarno beweging enz. Wij hebben de verschrikkingen van het nationaal-socialisme ge zien en aan den lijve ondervon den en daarom moeten we goed oppassen zullen we straks niet hetzelfde ondergaan van het com munisme. Hooren we wat pater Dr. Beuns S.J. reeds in 1936 in het Novem- ber-nummer van Studiën schreef: Het nationaal socialisme en het communisme zijn geen tegenstel lingen. Beide zijn afwijkingen van de christelijke levensgedachten, min-of-meer in eenzelfde richting, beide vervormingen van een ge zonde staatsleer en wel van zeer verwante structuur. Beide partijen zijn revolutionair en sturen aan op een totale omkeer van de maat schappelijke ordening, waarin zoo goed als iedere vrijheid zal zijn opgeheven. De hartstocht die tot deze revolutie dringt, is voor geen mensch moeilijk te verstaan. Eigen inzicht is het alleen zaligmakende, eigen wil is de eenige wet; in zicht en wel der partij spreken zich uit, onfeilbaar en almachtig, in den leider. Lijnrecht tegen de christe lijke nederigheid. In het commu nisme triomfeert daarenboven wat Christus ,,de wereld'' noemt, de haat v^i den gevallen mensch, die zijn zondigheid niet wil erkennen, de haat, door Satan aangewak kerd tegen God en alles wat zich naar God keert. Hoe verstandige menschen kunnen meenen, dat uit zulke op hoogmoed gebaseerde stelsels ooit een goede of zelfs een dragelijke ordening der maat schappij kan voortkomen, is een raadsel. Hun vrucht kan immers niet anders zijn dan de tyrannieke onderwerping van een geheel volk aan een kleine groep, die haar lust vindt in het overheerschen der geesten, om zich te richten naar hetgeen zij wil. Wat dit tot gevolg heeft, ligt ons nog te versch in het geheu gen dan dat wij daarop verder zouden behoeven in te gaan. Het nationaal socialisme bracht dood en verschrikking, eindeloos lijden, niillioenen dooden. Volkeren wer den overheerscht door een kleine groep waanzinnige demagogen. Men durfde zijn hoofd niet rustig neer te leggen bij het slapengaan, want de dreiging van het noodlot zweefde steeds en overal over iedereen. Het nationaal socialisme is ver slagen, het communisme bleef, kwam als mede—overwinnaar uit dezen oorlog te voorschijn en matigt zich rechten aan die voor alle volkeren een werkelijke be dreiging vormen. Het communisme, zoo zei Paus Pius XI in zijn encycliek „Divina Redemptoris" is een systeem vol dwalingen en sophismen, een om verwerping van de sociale orde, een ontkenning van den waren oorsprong van de natuur en van het doel van den staat en een ontkenning van de rechten van den menschelijken persoon. De vrijheid van de menschen wordt vernietigd: 's menschen persoon heeft geen enkel recht meer, daar hij om zoo te zeggen niets anders is, dan een simpel rad in het ra derwerk der sociale gemeenschap. Alleen de samenleving heeft haar rechten, niet de mensch. Ieder ge zag wordt verloochend. De waar digheid en ontbindbaarheid van het huwelijk wordt vernietigd, het gezin geprofaneerd, de vrouw van den huiselijken haard en verzor ging der kinderen weggenomen, de godsdienst opium voor het volk geheeten en met alle middelei\ be streden. terwijl iedere Godsidee ontkend wordt. Dat zijn ernstige woorden, die niet mogen worden misverstaan. Na moeizamen strijd is den vrede herwonnen. Wij moeten er voor waken hem niet weer te verliezen. Dit gevaar moet van wereld en volkeren worden afgewenteld en daarvoor bestaat maar één mid del: een diep en intens beleven van de christelijke levensbeschou wing. De gouverneur van Curasao heeft een commissie ingesteld ter besludeering van de wenschen van Curacao ter voorbereiding van de rondetafelconferentie van liet Ncder- landsclie Koninkrijk. Quislings verzoek tot hooger beroep is door het Noorsclie Hoogge rechtshof verworpen. Thans zal de Koning beslissen of 't doodvonnis al dan niet zal worden voltrokken. De schipbrug bij Hedel zal we gens reparatie-werkzaamheden van Zaterdag 20 tot Maandag 22 October, volledig voor het verkeer zijn afge sloten. Mogelijk wordt deze tijds ruimte door het verloop der werk zaamheden verkort of verlengd. HET ATOOMBOM-GEHEIM. In Russische handen? De Fransclie physicus Paul Rivet heeft verklaard, dat het geheim van de atoombom binnen 6 maan den ook in hel bezit zal zijn van Rusland en Frankrijk. Hij deelde mede, dat de Russen een groep Duitsche onderzoekers op een Deensch eiland hadden gevangen genomen en naar Rusland hadden gevoerd. Deze onderzoekers stonden aan den vooravond van de succes rijke voltooiing hunner onderzoekin gen naar de atoombom. Al hun aan- teekeningen en hun gansche uitrus ting en installatie zijn daarbij in Russische handen gevallen. Rivet voegde hieraan toe, dat het weten schappelijke procédé reeds gevon den was voor het construeeren van een atoombom, welks effect het veelvoud is van de bom, die tegen Japan' gebruikt is. Vier dergelijke bommen zouden voldoende zijn om geheel Parijs te vernietigen, zoo zeide hij. EXECUTIE VAN LAVAL Zelfmoordpoging: mislukt. Pierre Laval is Maandag te twaalf uur een-en-dertig geëxecuteerd, zoo meldt A.F.P. uit Parijs. Het tijd stip van de executie was vastgesteld op 9 uur in den morgen. Laval heeft gepoogd aan executie door het vuurpeloton te ontkomen door in zijn cel in de gevangenis van Fresnes vergif in te nemen. Nadat hij zich van liet vergif eenigszins hersteld had. werd hij in de Fresnes gevangenis voor het vuurpeleton geleid. .iwjiy DOODSTRAF VOOR BORMS. De Vlaamsche activist, Dr. August Rorms is Maandagmorgen door den Brusselsclien krijgsraad ter dood veroordeeld. REGEERINGSVERKLARING OVER NED. O.-INDIë. Prof. Dr. J. H. Logemann heeft voor de Tweede Kamer een verkla ring gegeven over den toestand in Ned. O.-Indië. Hij memoreerde de fundamenteele radio-rede van H. M. de Koningin in December 1942, waarvan men zal moeten aannemen, dat deze in Indië niet genoegzaam en tijdig is bekend geworden, terwijl door verschillende factoren het anti-Ncderlandsche ka rakter van de Japansclie revolutio naire beweging onderschat werd. Ofschoon Nederland hooge waai* deering koestert voor de inspannin gen en offers van de Britsche natie, is het toch goeddeels aan de Bril- sche laksheid te danken, dat Soe karno zich heeft kunnen versterken en zijn onaantastbaarheid voer af- zienbaren tijd gegarandeerd scheen. Onzerzijds wordt alles gedaan om zoo snel mogelijk een troepenmacht naar Indië te dirigeeren, die in sa menwerking met de Engclsche lan dingstroepen de Japanners zullen ecarteeren, daarmede de veiligheid van krijgsgevangenen en geinter- neerden garandeeren. De minis ter gaf vervolgens een verklaring over het verschil van in zicht, dat leidde tot het eervol ont slag vragen door den gouv.-gene raal, welk ontslag aanvaard is. De toestand is hoogst ernstig en het beklemmende is, dat hij elk oogenblik door excessen zeer verer gerd kan worden. De regeering laat zich niet uit Ha ren koers slaan. Zij heeft do loyale uitvoering van de verklaring der Koningin van fi December 1912 tot grondslag van haar program ge maakt. Ten aanzien van de Rijksstruetuur spreekt Hare Majesteit zich in Haar radiorede uit voor een volledig deel genootschap van alle Rijksdeelen. „Men zal, aldus de Minister, na deze uiteenzetting, locli moeilijk kunnen volhouden, dat de regeering slechts met vage woorden de Indo nesische nationale beweging tege moet treedt". BEVEL OM NEDERLANDERS, INDO EUROPEANEN EN AMBONNEEZEN AAN TE VALLEN. Het hoofdkwartier van het Indo nesische volksleger heeft Zaterdag, ijaar uit Bandoeng wordt gemeld, een x>roclamatie uitgevaardigd, waarin de oorlog wordt verklaard aan de Nederlanders, Indo-Euro peanen en Ambonneezen op Java. De proclamatie beveelt den Indo nesiërs den guerilla-oorlog te be ginnen, en zegt„Wanneer de zon ondergaat zijn wij, het Indonesische volk, in oorlog met de Nederlanders. Bij deze verklaring bevelen wij alle Indonesiërs hun ejgen vijand te vinden een Nederlander. Indo- Europeaan of Ambonnees. Oorlogs wapens zijn alle soorten vuurwa penen, ook vergif, vergiftigde pijlen, brandstichting en alle soorten wilde dieren ook bijvoorbeeld slangen. De guerilla-oorlog zal gelijken tred houden met de economische oorlog voering. Aan geen enkelen vijand mag voedsel verkocht worden. De markten moeten streng bewaakt worden en zij, die voedsel verkoopen aan onze vijanden zullen streng worden gestraft". Geallieerde eigendommen ifi beslag genomen. De zoogenaamde „Republiek Indo nesië" heeft alle particuliere eigen dommen in beslag genomen die be- hooren tot particulieren en parti culiere ondernemingen en het tot vrij eigendom der republiek ver klaard. Tallooze bedrijven als fa brieken en ^andere ondernemingen zijn daarvoor in aanmerking ge bracht zooals de General Motors- fabriek te Tandjongpriok en de British American Tobbacco Compa ny fabrieken in de verschillende steden op Java. Het vliegveld Kema- joran bij Batavia is nu in handen der Britten, die officieel de lucht- dienst Singaporc-Batavia hebben geopend. De Nederlanders maken gebruik van liet vliegveld Tjililitan waar voor den oorlog de vliegtuigen van K.L.M. en K.N.I.L.M. landden. Luitenant-kolonel Versteegh is Zon dag uit Brisbane te Batavia aange komen. Alle geallieerde luchtdicn- sten, waaronder ook de Japansclie, die naar het binnenland van Java vliegen, maken gebruik van de weerberichlen van den meteorolo- gisclien dienst, die in handen is der nationalisten. Critiek op Engeland. In hoeverre deze ontwikkeling de Engclschcn uit hun houding van „laisser faire" zal wekken, dient nog te worden afgewacht. De afgeloopen weken hebben nu niet bepaald het vertrouwen van 't Zij betaalden voor ratten een prijs van 2.50. Bij de familie v. d. Wildenberg, Gasthuisstraat 1, te Loonopzand, werd dezer dagen liet eersie bericht ontvangen van haar zoon Jan, die in Februari 1930 naar indië vertrok 0111 zich verder in zijn vak te be- kwaipen. Zeer spoedig daarna bereikte hen een tweede brief, waarin hij o.m. schrijft: Wij capituleerden 8 Maart, (een bewijs dus dat hij voor den dienst was opgeroepen) en ik zat toen op een fort vlak hij Soerabaja, waar ik krijgsgevangen werd gemaakt. Wij hadden juist daags te voren nog een zwaar bombardement te verduren gehad en niet minder dan 47 bommen werden uitgesmeten, maar gelukkig zelfs zonder één ge wonde. In een kamp van circa 6000 Inan ben ik toen als krijgsgevangen te Soerabaja gekomen onder deze gele honden, (de Jappen). Reeds van den eersten dag af hebben we daar onder de gloeiende tropische zon koeliwerk moeten verrichten, vlieg velden herstelln, oude pek- en teer- vaten opruimen, bij de B.P.M. sche pen laden en lossen met huiden en mangaanerts enz. De voeding was uiterst miniem, zoowat een jaar geleden kregen we tweemaal rijstc pap uit water en eenmaal daags rijst met een soep van komkomnier en een paar an dere watervruchten. Voor 6000 man kwam er binnen 1C0 tot 150 kilo vleesch met been, waarvan 70% been. Hiervan moest ook het hospi taal nog worden voorzien. Ik ge raakte er half verlamd door onder voeding, en ben toen overgeplaatst naar Bandoeng. Nu waren Bandoeng en Tjomaki zoogenaamde „Model kampen, ingericht voor de show. Ik lieh me daar met een collega een schoen reparatie ongericht en kon er zooveel mee bijverdienen dat ik daarvoor behoorlijk bijvoeding kon koopen. Hierdoor ben ik weer zoo veel aangesterkt, dat ik 't daaraan te danken heb, dat ik de rest van De Nederlandsche bevolking voelt Nederlandsclie publiek in deze ver sterkt. zich zeer teleurgesteld door de hou ding van een geallieerde mogend heid, die van de opofferingen van de Nederlandsclie vloot en luclit- inacht de grootste baten heeft ge trokken. De „United nations" hebben zich tegenover elkaar verplicht elkander op iedere wijze te steunen tot het einde van den oorlog. Hel standpunt der Nederlandsche overheid is, dat het lot de bondgenootschappelijke verplichtingen behoort om, ditmaal ons terzijde te springen. Het feit, dat dezer dagen ook Britsclie officieren ten slachtoffer zijn gevallen aan de ongeregeldheden op Java, zal wellicht meer indruk maken op de Britten, dan over wegingen van morcelen aard hebben vermogen te doen. Britsche inmenging:. De besprekingen te Singapore tus- schen Mountbatlen, Christisen en van Mook hebben geen hijster gun stig resultaat gehad. Het blijkt dat de Britten ecnerzijds wel verder willen gaan dan tot dusver op het gebied van steunverleening aan Nederland, doch anderzijds daaraan zekere voorwaarden verbinden op het stuk onzer toekomstige staats regeling. Tiet wekt in Nederland groote ont stemming dat een, zij het bevriende, toch vreemde mogendheid zich op deze wijze mengt in staatsrechte lijke, inwendige aangelegenheden van een anderen staat. Alle hens aan dek. Een lichtpunt vormt de grooteire soepelheid, waarmede men van Britsche zijde het vraagstuk van de scheepsruimte heeft behandeld. On verminderd echter blijft de moei lijkheid bestaan van de uitrusting der troepen. Dat in Nederland de overheid alle hens aan dek heeft geroepen blijkt wel overduidelijk uit de mededee- lingen, over de radio omgeroepen, behelzende de versnelde oproeping van (roepen naar Indië op schepen, die de Nederlandsche overheid zoo juist ter beschikking heeft ge kregen. Nederlandsche troepen naar Indië. De voorlichtingsofficier der Kon. Landmacht deelt mede, dat de vier bataljons der Kon. Landmacht, die enkele weken geleden naar Engeland zijn vertrokken, zich in de laatste' dagen der afgeloopen week hebben ingescheept en thans op Vcg zijn naar Ned. Indië. Gedurende de eerstvolgende drie dagen zullen vier nieuwe bataljons uit Nederland naar Engeland ver trekken, dit zijn: het 1ste Bat. Ja gers, liet 1ste Bat. van het 11e, het 2de Bat. van het 6e en het le Bat. van het 8e Reg. Infanterie. Zondag-ochtend zijn 8 mijnen vegers en een torpedojager naar Indië vertrokken. den tijd voldoende weerstand had om het er leven-d af te brengen. Van Bandoeng ging ik naar een kamp in Batavia, waar ik in zeven dagen al 9 kilo afviel. Na vier maanden zijn we per schip overge bracht naar Padang, vanwaar we naar de Sumatraansche rimboe zijn gebracht om een spoorlijn aan te leggen. Later zal ik jullie wel eens breedvoeriger schrijven omtrent het vellen en dragen van hoornen in het oerwoud, het grsiven van sloten, en het dragen van spoorrails en biel zen, alles onder den evenaar. Vanaf den eersten da£ in -Soera-- ha ja is er door den Jap geslagen en geschopt, alsol' wij de grootste galeiboeven waren. Het is in Soera baja voorgekomen dat 43 man op een morgen een gescheurd trommel vlies geslagen kregen hij zonsop gang. Dat beteekent dus dat er 43 man voor hun verdere leven aan dat oor doof zullen blijven. De voed selrantsoenen waren zoo slecht dat soms maandtn lang niet meer dan 300 gram rijst per man en per dag werd verstrekt voor werktijden van 10 soms 16 uur per dag. Op Ambon zijn circa 80% gestor ven, op Flores 10%in ons kamp in Birma 13%. Thailand en overal waar onze mannen naar toe gevoerd zijn is de sterfte naar verhouding. De vervuiling en de algemecne hy giënische omstandigheden waren verschrikkelijk. De wandluizen vie len des avonds van het dak en het plafond hij duizenden naar bene den. Kleerenluis (de z.g. Paratyphus- luis) hadden we ook bij duizenden. Baden, W.C. en al die dingen meer, in een riviertje ter grootte van de Dongensche stroom. Hieruit werd óok liet drinkwater gerekwi- reefd, en hierin werden de rijste- biaren gcwasschen, die wij te eten kregen. Een paar honderd meter hoogorop lag een kamp van inlandschc koelies en die deden ook luin behoeften in dien zelfden stroom. De meesten van ons zijn dan ook omgekomen dooi- uitputting, onder voeding-,- vooral dysenterie. Dat de jappen geen verband of medicijnen verstrekten behoeft wel geen betoog. Ook de malaria heeft enorm veel slachtoffers gemaakt, verschcidenen dood, anderen voor hun leven lang gek. Ik zelf lieh S dagen en nachten met een darmbloeding gelegen en door een gelukkig toeval, kon men drie dagenant poeders voor mij be machtigen waardoor ik binnen een maand was hersteld, wat de inge wanden betrof. Daarbij heb ik nog 40 Malaria-aanvallen gehad en dro ge Berry-Berr.v, zoodat ik de zesde van de volgende maand 9 maanden bedlegerig ben. Dank zij Gods hulp, en van nature ijzersterk gestel, hel) ik liet er echter door gehaald. Wij hebben om wat vleesch te krijgen van alles gegeten, apen, kro kodillen, liguancn, slangen en rat ten. De prijs van een in het kamp gevangen rat, was maar liefst 2.50Slangen en apen smaken werkelijk goed, en van een slang kan men prima bouillon trekken. Deze werd meestal aan de zieken verstrekt. Een hond of een kat die zich in het kamp waagden waren ten doo'de gedoemd. Deze brief raakt vol, dus later wel eens meer. Als jullie dezen brief aan de krant doorgeven, dan weten ook an deren iets van de gebeurtenissen hier af, temeer daar het de eerste brief is. Verder deelde dhr. J. v. d. Wilden berg in zijn schrijven mede, dat on ze dorpsgenoot de heer Bernard Pijnenburg, die als onderwijzer naar Indië vertrok zou zijn overle den in het kamp op Flores, en heeft zijn naam op den doodenlijst gezien. Officieelc berichten echter heelt de Familie Pijnenburg hiervan nog niet ontvangen. INSTALLATIE BIJZONDER GERECHTSHOF 's-BOSCH. In de Statenzaal van liet gebouw der provinciale griffie heeft Vrij dagmiddag de installatie plaats ge had van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Hertogenbosch. In zijn begroetingswoord verwel komde de President van liet Hof, Mr. Tli. R. Weiiers, speciaal den waarncmendcn Commissaris der Koningin in de provincie Noord- Brabant, Jhr. Mr. J. Smits van Oven. Nadat de griffier, Mr. C. Cor- stens, de acte van beëediging der leden had voorgel gd, hield de pre sident op uitnoodiging van den procureur-fiscaal Mr. F. A. J. Dec- len, de installatierede. KATH. STAATSPARTIJ. Het Centrum voor Staatkundige Vorming adviseert: 1. Zelfstandig onl roden der ka tholieken bij verkiezingen, 2. Nieuwen naam voor katholieke staatkundige groepeering n.l. Kath. Nationale Partij.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1