I ■fel DE RUNDVEEFOKKERIJ IN DE LANGSTRAAT. TRIBUNAAL Nieuws uit Waalwijk en Omgeving. de handelaar ter beschikking heeft l vernielde brug OVPT Hp Rororocho t Al~ yf- 1 QUISLING DOODGESCHOTEN. De Noorsche Mussert ^Quisling, die ter dood veroordeeld was, is gefu silleerd nadat de Noorsche koning tijdens een kabinctszitnng zijn ver zoek tot gratie had afgewezen. RUSLAND EISCHT DUITSCHE INDUSTRIEËN. 40 Duitsche fabrieken in de zone der Westelijke geallieerden worden volgens Reuter, dooi- de Russen ge- eischt als onderdeel van de herstel betalingen aan Sovjet-Rusland. De lijst bevat zeer vitale Duitsche be drijven, o.a. de Krupp- en Goering- werke, 2 fabrieken van de I. G. Farben en 3 scheepswerven. DE TOESTAND IN INDIë Volgens ANP-Aneta berichten uit Batavia, zou er een toenemende ge neigdheid onder de „republikeinen" bestaan om wat betreft de oplossing van de huidige impasse in bespre king te treden, hij voorkeur met een internationaal lichaam, het zij dat de Indonesische republiek in dit lichaam vertegenwoordigd is, of niet, of zoo noodig direct met de betrokken partijen of partij. Deze stemming schijnt bijzonder op te vallen onder de meer promi nente leden van het „werk-comité" van het „centraal nationaal comité". Zij zijn het niet eens met de extre mistische wreedheden en beseffen, dat Soekarno niet aanvaardbaar is bij het voeren van besprekingen. T.o.v. de geneigdheid tot conces sies door de nationalisten gaf onze reegering het volgende commen taar „Wij hebben geen enkele reden om aan te nemen dat onze bondgenoo- tcn iets te kort zouden doen aan onze door hen erkende souvereini- teit. De nationalisten zullen tenslot te alleen met ons kunnen spreken op den voet zooals de minister van Overzeesche gebiedensdeelen in de Kamer heeft uiteengezet. Wij blijven daartoe ten volle bereid maar zien ook met zorg de toenemende anar chie op Java aan". Indonesische leiders willen met de Nederlanders onderhandelen. Als onmiddellijk resultaat van de twee dagen geleden tusschen Soekarno en den politieken advi seur van het Engelsche ministerie van Buitenlandsche zaken, Ma- berly Denning, gevoerde bespre king, geeft een verklaring namens de „Indonesische regeering" van Soekarno uitdrukking aan de be reidheid van de Indonesische lei ders alle belanghebbenden te ont moeten om de toekomst van In donesië te bespreken. Deze beslissing beteekent een aanzienlijke verandering in de listen ten aanzien van een bespre- houding der Indonesische nationa- king met Nederlandsche autoritei ten, die zij tot dusverre hebben geweigerd te ontmoeten behalve onder auspiciën van geallieerde autoriteiten. De voornaamste leden hoe wel niet noodzakelijkerwijs de meerderheid van het „werk comité" der Indonesische republi keinen zijn van oordeel dat be sprekingen met de Nederlanders zoo spoedig mogelijk moeten plaats vinden. Nederlands vervoersmoeilijkheden. In het rapport van de voorloo- pige organisatie van het Europee- sche intercommunale transport ko men verschillende bijzonderheden voor over den toestand van het vervoerssysteem in ons land. Volgens dit rapport zullen er vijf jaar noodig zijn om de spoor wegen tot den normalen toestand terug te brengen. De Duitschers hebben een vijfde deel der stations vernietigd, 16j^ Pct- van de rails werden opgebroken en wegge voerd, 70 pct. van de spoorbrug gen werden vernield of bescha digd, alle automatische telefoon centrales werden vernietigd, 90 pct. van de electrische bovenlei ding werd weggenomen. Al het/ moderne gestroomlijnde materiaal werd weggesleept of vernield. Vijftig procent, van de locomotie ven verdwenen en de overgeble ven machines waren defect. Ne gentig procent van de passagiers voertuigen werd naar Duitschland vervoerd en 98 procent van de goederenwagens. Momenteel is er minder dan 10 procegt van het vooroorlogsche aantal zitplaatsen beschikbaar. Reparaties kunnen practisch niet uitgevoerd worden. Het totaal aantal motorvoertui gen, waaronder vrachtwagens en particuliere auto's enz., bedraagt bij benadering 60.234 tegen meer dan 218.000 voor den oorlog. Het tekort aan bussen doet zich het meest gevoelen. Naar verluidt heeft de regee ring 15.000 particuliere auto's be steld, en meer dan 12.000 vracht wagens aangekocht, terwijl zij bo vendien van plan is om er nog 10.000 te koopen. 13e (en voorloopig laatste) verant woording Monument Jan de Roojj. 12e verantwoording Gapélle: Clir. de G. A. v. T. M. K. J. S. J. li. Willem van Gentsvaart Nieuwevaart (Oostzijde) Nieuwe vaart (Westzijde) Dreef W. K. Zangvereen. Rozeknopje A. J. v. d. W. Buurt III Waalwijk (v.m. Baardwijk) Voorm. 0.1). L.O.Zand Bij Echo ontvangen: G. Z. Buuurtcom. Markt- Hockeinde Buurtcom. Kloosterweg Vliegenier Dalniaijer uit Australië Fa. Pot en personeel Waalwijk Wijkver. Vaartstr. Hoekje Kaatsheuvel Veteranenelub Ons Huis Waalwijk C. K. te Capelle N. N. te Kaatsheuvel C. S. te Kaatsheuvel N. N. te Kaatsheuvel N. N. te Kaatsheuvel A. d. R. te Sprang J. v. d. M. te Sprang M. Paardenbek te Haarlem W. B. te S. P. v. d. S. te S. J. d. J. te S. Betje de J. te S. C. v. d. H. te Capelle J. T. te Sprang Buurt Molensteeg Cap. Zandschel- Hoogen akker G. v. C. te S. Nat. Feest Buurt Dr. v. Seters Drunen Onbekend Totaal Bruto opbrengst Nat. Jan de Rooij herdenking in de Kerk te Sprang 18431.4G 15. 10.— 10.— 83.— 123.— 53.50 36.— 10.— 70 10.— 30.— 40.— 100.— 28— 5.— 17.50 50.— 36.50 10.— 2.50 10.— 2.50 1.— 10.— 50.— 100— 20.— 10— 10— 2.50 5. 10— 58— 62.50 25. 84— 75— 19721.56 4547.08 Elshout's fokvee. I. Totaal 2-1268.64 Er zijn nog een aantal program ma's van de Jan de Rooij herden king beschikbaar, waarin ook zijn foto voorkomt; zij die er prijs op stellen kunnen deze programma s gratis aanvragen bij ondergeteeken- (lp J. VAN HERPEN V rij hoeve-Capelle. Varkens inplaats van wol. Te Dongen werden 35 en in Goirle 27 „zwarte" varkens in beslag genomen. Op de terreinen van een tex tielfabriek, in laatstgenoemde ge meente, had men lont geroken en een viertal varkens uit de kooien in kisten in de fabriek verborgen. Den speurenden ambtenaren kwam de versche mest in de leege hokken echter verdacht voor en zij zochten totdat op de frauduleuze dieren beslag gelegd kon worden. De krulstaarten wogen ieder 100 kg. Vijftien punten geldig van nieuwe textielkaart. Het rijksbureau „Distex" deelt volgens het „Textielblad" mede, dat met ingang van 29 Oct. van de textielkaart V.A. 510, welke thans door de distributiediensten wordt uitgereikt, tot nader aankondiging 15 punten (en wel no. 1 t.m. 15) geldig zijn voor den aankoop van kleinvakartikelen en eenige andere artikelen. Aflevering tegen in ontvangst neming van deze punten vóór 29 October is verboden. De kaarten kunnen per gezin gecombineerd worden gebruikt. De deblokkeering. Bij huwelijk, geboorte en '.overlijden. Vergunning is verleend tot vrij gave van tegoed op girale en op geblokkeerde rekening ter betaling van de kosten van huwelijk, ge boorte of begrafenis. Bij huwelijk kan door een der partijen worden beschikt tot een bedrag van ten hoogste f 200 in geld, terwijl bovendien ten hoogste f 200 naar girale rekening kan wor den overgeschreven. Bij geboorte kan door een der ouders worden beschikt tot een be drag van ten hoogste f 200 in geld terwijl bovendien ten hoogste f 200 naar girale rekening kan worden overgeboekt. Voor begrafenis kan tot een be drag van ten hoogste f 200 in geld worden beschikt. MAANS OP- EN ONDER GANG 1945. 29 Oct. op onder 16.38 30 Oct. op 2.4 onder 17.0 31 Oct. op 3.14 onder 17.18 1 Nov. op 4.24 onder 17.34 Zons op- en ondergang 1945. 29 Oct. op 8.29 onder 18.18 30 Oct. op 8.31 oneïer 18.16 31 Oct. op 8.33 onder 18.14 1 Nov. op 8.35 onder 18.12 De vereeniging tot verbetering van de Rundveefokkerij „De Vooruit gang", hield, zooals in dit blad reeds is vermeld, op Maandag 22 October j.l. een lokale fokveedag, mede ter. viering van haar 25-jarig beslaan. Zoowel om hetgeen er bij die gele genheid werd gezegd, als om het geen er aan fokmateriaal werd ten toongesteld, moge er op deze plaats nog even bij worden stilgestaan. De Edelachtb. Heer Mr. R. J. Th. van der Heijden, burgemeester der (gemeente Drunen en waarnemend burgemeester van Waalwijk, opende dezen fokveedag met een klinkende rede, die sprak van intense belang stelling en oprechte waardeering. Spreker ging in gedachten terug naar de dagen van nu ongeveer een jaar geleden. Hij memoreerde de verschrikkingen die met de bevrij ding over deze gemeente waren ge komen en waarvan de agrarische bevolking niet het minst zijn deel kreeg. Hij riep in herinnering de 5 daaraan voorafgegane zware bezet tingsjaren, waarvan ook de boeren het volle gewicht hadden getorst. Hun tegemoetkomende houding ten aanzien van de behoeftebevrediging van den evenmensch, stond steeds onder de dreigende mokerslagen van den bezetter. Met voldoening mocht spreker constateeren dat ook op dit punt de boeren voor het overgroote meerendeel hun taak hadden aange durfd en begrepen. Met groote waar deering gewaagde hij verder van de activiteit der fokkers. Het reeds nu te voorschijn treden met een fok veedag, spreekt van een onverwoest bare vitaliteit. Het zich reeds meer dan 25 jaren geven aan een zoo moeilijk en zorgzaam werk als de veefokkerij is, getuigt van een am bitie en een uithoudingsvermogen dat respect afdwingt. In dit verband werden genoemd de lieeren A. J. Klijn, Gebr. Buijs en J. .L Klijn, die al die jaren onafgebroken lid van Elshout's Glorie. de vereeniging waren geweest. Een speciaal woord van hulde wijdde spr. aan den heer J. J. Klijn. Als se cretaris der vereeniging diende hij deze met onverdroten ijver en nim mer verflauwende ambitie. Hij dien de „zijn" ideaal op een wijze, dit ideaal volkomen waardig. Met de beste wenschen voor de toekomst en in de hoop dat deze fokveedag* in alle opzichten mocht slagen, ver klaarde spr. dezen dag voor geo pend. Aan het slot van dezen dag sprak de Rijksveetecltconsulent Ir. Aliens. Namens de jury sprak spreker zijn oprechte voldoening uit over datge ne wat door de Elshoutsclie lokkers in den ring was gebracht. Hij maak te van de gelegenheid gebruik de vereeniging bij haar zilveren jubilé nog eens van harte geluk te wen schen. Deze fokdag demonstreerde wel duidelijk wat in 25 jaar op het gebied van de veefokkerij kan wor den gepresteerd. De vereeniging had liaar- naam „De Vooruitgang" met eere gedragen. De moeiten en kosten welke de fokkers zich al die jaren hadden getroost, zagen ze thans meer dan ruimschoots beloond. Een aansporing om op den ingeslagen weg voort te gaan, leek spr. over bodig. Het getoonde materiaal sprak in deze wel de meest duidelijke taal. Zeer speciaal stond spreker stil bij een bespreking over de fokresulta- ten van den vereenigingsstier Ru. Er was alle aanleiding om een onder zoek naar een mogelijke preferent- verklaring van dezen stier in te stel len, daar zoowel zijn vererving op exterieur als op productie redelijke kansen bood. Het zou inderdaad voor de zwart—bont-fokkers geen ge ringe voldoening zijn, indien hun 25-jarige arbeid op dit terrein ook nog eens werd beloond met het pre- ferentschap van een hunner veree- nigingsstieren. A. KAMP. In de zitting van de le kamer te 's-Hertogenbosch onder presidium van mr. H. B. S. Holla op 19 Octo ber werden de volgende zaken be recht Theodoras Groencvcld, 32 jaren, schoenmaker, Putstraat 96, Waal wijk, was lid en sociaal voorman van liet NAF en volgde daarvoor een cursus. Voorts zou hij den bur gemeester bedreigd hebben en deze met twee politiemannen ter verant woording hebben doen roepen bij den N.S.B. procureur-generaal. Met behujp van liet NAF heeft hij in beslag genomen goederen terug ge kregen en loon voor nlet-gewerkte uren uitbetaald. Na opheffing van de Christelijke vakvereeniging bedankte hij als lid. Bij een loongescliil sloot hij zich aan bij liet NVV en ging automatisch over naar het NAF. Voor voorman wilde hij zich niet laten gebruiken, doch hij maakte spoedig van de ge legenheid gebruik 0111 op deze ma nier uit Duitschland te blijven. De rest van de beschuldigingen draait om een kwestie, waarvoor het Tribunaal zieli niet de aangewezen instantie achtte. Het is een evidente kwestie tusschen werkgever en werk nemer, waarbij het gelijk het meest aan de zijde van dén werknemer ligt, aldus het Tribunaal. Verdaeh- te's politieke gezindheid blijkt ver der wel uit de Mei-staking van 1943 hij kwam hiervoor zelfs in moei lijkheden en uit den steun, die hij verleende, aan de Langstraatsclie verzetsgroep „André". Hem wordt voor 5 jaren verboden eenige func tie bij een sociale vereeniging uit te oefenen. De zaak tegen Arie Leendert Ma ria Rous, 46 jaren, bedrijfsleider glasfabriek. Kloosterweg 2, Waal wijk, die beschuldigd wordt van N.S.B.-lidmaatsclinp en vrijwillig werken in Duitschland, werd ver wezen naar het Tribunaal, in welks ressort Hellevoetsluis ligt, waar verdachte tijdens zijn lidmaatschap woonde. Godefridus van Gcrven, 57 jaren, schoenmaker. Vooreinde 25, Waal wijk, was lid van de N.S.B., werkte in Venlo, in Frankrijk en in Tilburg, vrijwillig voor ie Duitschers en mocht zijn radio behouden en kreeg voorrang bij aanschaffing van ge distribueerde artikelen. ...Tawohl" stamelde de sukkel alsmaar. Om werk te krijgen, dat meer dan 17 het weekloon van verdachte zou opleveren, wilde verdachte naar het vliegveld en werd daarvoor N.S.B.'er. Van f 17 kon verdachte er met zijn zieke vrouw niet ko men, Van het een kwam het ander, zoodat hij zelfs zijn slipover aan Frontzorg gaf, want broers van zijn vrouw, een Duitsche, waren toch ook aan het Oostfront en daar was liet koud. Van de club kreeg hij fietsbanden. Ja, zei de president: „de eene krijgt ze van de N.S.B., de andere van de ondergrondsclie en een derde kocht ze in het zwart Rekening houdende met den leef tijd en mantschappelijken toestand, stelt het Tribunaal verdachte, die ruim 1 jaar geïnterneerd was. in vrijheid. Het kiesrecht werd hem voor 10 jaren ontzegd. Daniel de Raden, 65 jaren, visch- liaadelaar, Grootestraat 40 te Dru nen, ging vrijwillig in Frankrijk en Rusland werken, werd lid van den N.V.D. en kreeg extra kolen. Verdachte beweerde altijd zwer- vensbloed te hebben gehad, dat hem deed bewegen tusschen Giessen en Rotterdam. Zoo was hij tijdens den ooi-log zelfs in de Oekraine verzeild geraakt om hij de fa. van. Geloven in een lioutfabriek te gaan werken. Tevoren stopte men hem- in Berlijn in een uniform, opdat hij niet ver loren zou loopen en zoo kwam hij ook in Nederland terug om zich te laten afkeuren. En Daniel para deerde met den neus in den wind door Drunen. Een tijdje daarna werd Daniel opgebracht naar Den Haagze dachten, dat ie gede serteerd was. De burgemeester wilde hem bij de club hebben, maar verdachte bedankte feestelijk. De N.V.D. was wat anders, dat ging „voor bedde- goed en zoo" en „die paar kwartjes in de maand konden er wel af". Het Tribunaal achtte verdachte met ruim 9 maanden interneering, zwaar genoeg gestraft. Alles wat de ^Ned. Roode Kruis^^^ ontvangen en inzamelen wordt GRATIS uitgereikt aan oorlogsgetroffenen In de zitting van de 2e kamer te 's-Hertogenbosch, onder voorzitter schap van mr. H. J. van Leeuwen, werden op 24 October de volgende zaken berecht: Marinus Johannes IJpelaar, 44 ja ren, schoenmaker, Kuyperstraat 19, Waalwijk, had vrijwillig voor de Duitschers gewerkt aan barakken- bouw van het concentratiekamp Da chau en bij het sloopen van wonin gen in Sclicveningen. Hij woonde een openluchtvegadering van den N.S.B. bij. Voorts droeg hij een Duitsche uniform en bracht voor Duitsche officieren den Hitlergroet. Twee van zijn dochters waren lid van den Jeugdstorm en een andere huwde tweemaal een mof. .Zijn vrouw had omgang met moffen. Het Tribunaal legde verdachte in terneering op voor 1 jaar met af trek, zoodat liij op 25 April 1916 vrij komt. Het kiesrecht werd hem voor 10 jaren ontzegd. Cornelis Pennings, 50 jaren, grond werker, Pastoor Kuyperstr. 8 Waal wijk, werd 6 Februari 1941 lid van de N.S.B., zonder reden, aldus ver dachte. Hij had een abonnement op Volk en Vaderland. Juni 1911 aan vaardde hij vrijwillig werk in Duitschland en bleef er 3 jaren. Tijdens verlof in 1943 wist hij een vergunning te krijgen om zijn radio te mogen houden. Later werd de ra- dia gestolen. Verdachte verdiende een zware straf, aldus het Tribunaal. Hij is geen brood-N.S.B.'er en heeft drie jaren voor het Duitsche oorlogsap paraat gewerkt. Hem werd een in terneering van drie jaren met aftrek opgelegd, zoodat hij op 22 Mei 1918 weer op vrije voeten komt. Franciscus Heesters, 43 jaren, schipper. Min. Loeffslraat IR Waal wijk, werd in 1939 lid van de N.S.B. en bleef het tot het bittere einde. Vrijwillig ging hij als frontarbeider naar Rusland „om schoenen te ma ken". Voorts werd hij er van be schuldigd W.A.-lid geweest te zijn en extra kolen geaccepteerd te heb ben. Het Tribunaal legde verdachte,die uit broodnood handelde hij heeft een gezin van 10 kinderen 1 jaar interneering op met afrtek. On 26 Mei 1916 is hij weer thuis. Het kies recht werd hem voor 10 jaren ont zegd. Mededeeling van de Gemeente Lichi-8t Waterbedrijve.i Waalwijk. Ingevolge de Prijzenbeschikking Gas 1945 zijn op grond van de verhooging der kolenprijzen de gastarieven VERHOOGD met 2 cent per M3 boven de prijzen van 1939. Vanaf 1 October 1945 gelden de volgende gastarieven Gas voor Huishoudelijke doel einden Enkel tarief13 ct. p. M3 Vastrechttarieven Vastrechtp. maand: Prijs p. A/31 f 0.60 f 0.11 1.20 0.ÏÖ 2.— 0.09 3.— 0.08 5.20 0.07 8.20 0.06 Gas voor bakkers e.d.: Enkel tarief7 cent per M3. Vastrechttarief f 24 per jaar en bovendien 5 cent per M3. DE DIRECTEUR. TIMTUR. 6 November a.s. zal het 50 jaarl geleden zijn, dat de schoenfabriek! der firma Timmermans van Turen-f hout werd omgezet van liandwcrk-L bedrijf in een machinale fabriek,! thans algemeen bekend onder dcnl naam „Timtur"-schoenfabriek. WAALWIJKS BELANG. In de laatste algemeène vergade-l ring van W. B. is door de Verecni-I ging van Bouwvakpatroons tot het! bestuur het verzoek gericht pogin-l gen aan te wenden om te komen tol! uitbreiding der Nijverheidsschool! alhier met een afdeeling voor del Bouwvakken. Op een desbetreffend verzoek aan! 't Departement heeft 't bestuur van! den direcleur-geneVaal van 't On-I derwijs bericht ontvangen, dat hij! in principe bereid is zijne medcwer-| king hieraan te verleenen. In de laatste Bestuursvergadering! werd voorts besloten een verzoek tol richten tot den Rijks-waterstaat, ter-f zake het verkeer met 't Land van| Altena via den weg Waalwijk- Drongelen, de brug over '1 Zuiiler-I kanaal en het vervoer per pont overl de Bergsclie Maas en daarvoor ad-I liaesie te verzoeken aan Gemeenle-I bestuur, en andere officieele in-| stanties, zoowel als voor haar adre: aan de Xcd. Spoorwegen voor- .vJ "allerspoedigst herstel der spoorverj binding 's-B'oscliLage Zwaluwe. R.K. MIDDENSTANDS- VEREENIGING. De R.K. MiddcnstandsvereeniginJ hield in Hotel Verwiel een goed IhT zochte algemeene ledenvergadering! Hierbij werd hel woord gevoenf door den heer A. Vriens, belasting! expert te 's-Boseli over „De Fiscul en U". Voor deze uiteenzetting bol stond veel belangstelling en zii werd met aandacht aanhoord. En| kcle gestelde vragen werden tot noegen beantwoord. De contante betaling, maakte nol een onderwerp van uitvoerige dis! cussie uit. Er zal met kracht naaf gestreefd worden, de contante betal ling zoo algemeen mogelijk doorge| voerd te krijgen. Bij de rondvraag vroeg de heel G. v. Oostrum de medewerking val de vereeniging bij de oprichtinfl van een badhuis. Spr. toonde 1k| groote belang daarvan aan, voora| met de steeds toenemende sportbo oefening, voor de arbeiders enz. H'l wees er op, dat de gemeente than! twee wethouders heeft, waarvan dl lieer Smolders zich speciaal voor dl arbeidersbelangen interesseert en dl heer van Loon als oud-officier zT ker ook van de hygiënische nomi zaak van een badhuis overtuigd zij zijn. Dit punt zal daarom zeker de aandacht van het gemeentel)! stuur hebben en de vereeniging kal er aan medewerken dat de beland stelling daarvoor wordt levendif gehouden. Dit werd door den' voor! zitter graag toegezegd. FABRIKANTENKRING LANGSTRAAT. De Fabrikantenkring Langstral zal zijn pogingen tol het verkrijg! van fietsbanden voor fabrieksp<l soncel, dat daaraan dringend l'f lioeftc heeft, waarschijnlijk met su| ces bekroond zien. Op Donderdag 8 Nov. a.s. een groote vergadering belegd vol den in Musis Sacrum, des avondf 8 uur. Spreker is Ir. B. Zwnnf! burg, Secretaris van de Nederlnnil sche Stichting voor Organisatie, zal behandelen het onderwerp: -f drijfs-Psychologie". Dit onderwerp, dat o.a. omval personeelskeuze en -scholing, vooj komen van wrijving tusschen arbeiders onderling, tusschen d'.ï en het middenkader, tusschen dJ en de directie; bevordering van productieve geesteshouding: meerdering der arbeidsvreugde, 'f is momenteel zeer actueel en wel voor werkgevers als voor dend personeel van groot belaiirj Het bestuur verzoekt de leden "1 alleen zelf deze vergadering buj wonen, maar ook het leidinggeef personeel en eventueele werkgf\l (niet-fabrikanten) onder Uw ken sen op deze vergadering attri"r maken. Ook voor niet-leden Is j toegang vrij.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2