OP DEN POF. VRIJDAG 2 NOVEMBER 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 75 Waalwijksche en Langstraatsche Courant Snat?amelijk h6t algemeen KORTE BERICHTEN. DOOR HET VENSTER. TRIBUNAAL. De Echo van het Zuiden Hoofdredacteur Uitgever: JAN TIELEN Redacteur: J. A. A. VAN DEN DUNGEN Abonnementsprijs: 15 cent per week f 1.95 per kwartaal Verschijnt Maandag en Vrijdag Drukker: Waalwijk.che Stoomdrukkerij Antoon Tl.l.n iKennummer; 2483 I In den huidigen tijd zijn er vele Kroblemen. 1 Een der grootste problemen is kliter wel het financieringspro bleem. T Hoe kom ik op liet oogenblik aan held 0111 mijn inkoopen te betalen? 1 Het is eten verheugend verschijnsel ■lat langzaam aan de distribulie- fciacliine op gang komt. Er komen keer vergunningen en U kunt weer lextiel koopen. Ook schoenenbonnen horden weer in ruimere mate uit- iefteven. T.Waar de prijzen! I Normale arbeiders- en midden- llandsgezinnen zullen in de meeste levallen de goederen niet kunnen Ictalen. I De oorlogsslachtoffers staan er lis beter voor. Zij kunnen de kos- l'ii der goederen laten afschrijven |)p hun tegoed van de schadc-cnquc- m-rekening. Voor de niet-oorlogs- Ihiclitoffers kan een dergelijke rege ling niet getroffen worden en toch l> ook daar het tekort aan de aller noodzakelijkste goederen veelal ont vellend groot. jDe Regeering beeft haar advies legeven, dat luidtsparen, sparen ■n nog eens sparen I Doch talloozen zullen zicli met Ingst om het hart afvragen: waar- fan moet ik sparen? I Misschien hebben velen van U nog liet nagedacht over de wijze waar- lp U straks het nieuwe pak, liet lieuwe ondergoed, de nieuwe jurk, Tie nieuwe schoenen zult betalen. I Misschien zijn er velen onder U lie redeneeren: „Och, als ik hij l'ielersen mijn costuum koop dan il hij wel poffen, want ik hen daar 10 jaren klant". Jf.ii LI zult Pieterseil een schurk ■inden als hij niet wil poffen. U jult hem een schurk vinden, omdat gebruik maakt van Uw nood- ■stand om U het „nieuwe" geld fit Uw vingers te halen. I U hebt trouwens niet genoeg geld Jm te betalen. U bent er wanhopig fnder. na zooveel jaren geen kans hebben gehad om iets te koopen ii nu eon vergunning in de hand, par..geen geld. lUc-xie de moeders, wier kinderen leen ondergoed meer hebben. Nu febbcn zij vergunningen, maar lfen geld. En winkelier Janssen fit niet poffen. Het is om radeloos i worden! En ik zie de moeders die hun Tonnen gaan verkoopen. Hun boter- lonnen, hun suikerbonnen, hun oschbonnon. Want voor bonnen Iriig je geld. Dat doet pijn, dat loet veel pijn als je bonnen moet fan verkoopen en je je kinderen luider eten moet zetten. Maar voor I t gold van de bonnen kun je wat flceren koopen. •Verschrikkelijk is lief om zoo van en eenen dag in den andere te loeten leven. We moeten gezamen- jk trachten om te helpen. .Maar alvorens een middel aan te inpen om gezamenlijk de moeilijk dien te overwinnen, vraag ik U Is die winkelier die niet poft een 'hurk? Is die middenstander die niet op fediet verkoopt een onsociaal lensch, die eigenlijk in de gevange- moet zitten, omdat hij in deze standigheden van U contante be lling durft eischen? Lezei-, die winkelier is géén ihurk I.ezer. die middenstander is géén isociaal rhenscli en hij hoort niet de gevangenis te zitten - Die middenstan der, die winkelier behartigt het al gemeen belang door niet op cre- diet te verkoopen. Het algemeen belang is er mee ge- la\ er 111 de kinkels goederen f,mn\ 'Loop worden aangeboden, anneer de winkelier poft kan hu il nieuwe goederen inkoopen. fc,o.an le.ze,rs' ook de winkelier "Pt zijn inkoopen contant betalen, e grossier, van wie de winkelier n goederen betrekt, geeft name- geen leveranciers-crediet meer, II hij de goederen contant be- ipii moet aan den fabrikant i-n ook de fabrikant moet contant 'alen als hij zijn grondstoffen °Pt om verder te kunnen pro- "ceeren. y <k'zp Pcl'iode van „geld- "aarschte' hangen alle schakels k x an elkaar af. Er mag geen nk in den kabel komen, vis een schakel niet betaalt, dan daardoor de productie stag- (i'on. goederen te kunnen koopen. Natuurlijk komt er langzamer hand, komt er geleidelijk aan weer meer geld in circulatie. Op een ge geven moment krijgt de winkelier weer voldoende kasgeld. Doch ook dan is het economisch niet verant woord om op de voor-oorlogsche schaal te poffen, crediet te vcr- leenen. Hierover een andere keer. Mooi praten zult U zeggen, maar moet ik dan in de ellende blijven zitten? Moet ik dan de kans voorbij laten gaan om mijn kinderen weer kleertjes, weer ondergoed, weer schoenen te geven? Laat ons gezamenlijk trachten hiervoor een oplossing te vinden. Wij geloovcn dat de oplossing tot op zekere hoogte gevonden kan worden door het oprichten van een „Volkscredietbank", waar iedere ar beider en iedere middenstander tot een bepaald bedrag crediet kan krijgen. De Raad voor Maatschappelijke Wederopbouw Langstraat heeftaan dc betrokken instanties verzocht mede te willen werken aan de op richting van een Volkscredietbank voor de Langstraat. Alle betrokken instanties hebben zich thans in principe bereid verklaard mede te werken tot de oprichting. De besprekingen hierover zullen een dezer dagen beginnen. Moge de oprichting spoedig tot een werkelijkheid worden! Volgens den Engelschen minis ter voor voedselvoorziening heelt Engeland, na het beëindigen van de Leen- en Pachtwet, de volgende hoeveelheden voedsel naar Europa gezonden3840 ton vetten, 10054 ton suiker, 9210 ton vleeseh in blik, 580 ton viscli, 1455 ton gedroogd fruit, 1908 ton thee en 12 ton rijstpudding in blik. De penningmeester van de „American Relief For Holland" maakte bekend, dat deze organisatie 4.275.253 Eng. ponden aan Ameri- kaansche hulpgoederen sinds de be vrijding gezonden heeft. De vorige maand werd een record hoeveelheid goederen tot een gewicht van 1.902.291 verscheept. Dit transport bestond uit kleeding, voedsel en me dicamenten. Tot eind September werd voor een waarde van 1180.000 dollar naar Nederland gezonden. De productie der mijnindustrie heeft in de afgeloopen week weder een verbetering ondergaan. Donder dag werd 25.200 ton geproduceerd tegenover een gemiddelde productie in de periode van 1 tot 25 October van 22.703 ton. Bij een poging van een drietal jachtopzieners om in de bosschen van Leende enkele stroopers te ar resteeren. heeft een der stroopers, Cleve uit Valkenswaard, met een stengun een schot gelost, waardoor hij den 65-jarigen jachtopziener II. v. d. Heuvel doodde. De politie is erin geslaagd alle drie bij dit dra ma betrokken stroopers te arrestee ren. De dader is ingesloten. Maatschappelijke Wederopbouw Langstraat ftc geld-reserves, waaruit vroeger 'crediet verleencn werd gefinan- 'V1,'! geblokkeerd ten behoeve de geldzuivering, dus ook ten ri°eve van het algemeen belang, "i deze periode mag de cirkel £"<■(1 eren-gcld-goederenniet ver roken worden. '!ni'nfnu begrijpen waarom Uw ."Kpher geen crediet verleen^ lp. e» kan? 'J moet geld hebben om nieuwe OPROEP DER KERKEN TOT HET NEDERLANDSCHE K Het interkerkelijk overleg hecl't volgend schrijven van de kansels doen voorlezen Het is u bekend, hoe de Kerken in Nederland zich in den bezet tingstijd hebben verzet tegen den Buitschcn onderdrukker en telkens openlijk hebben geprotesteerd tegen de door hem gepleegde onmcnsche- lijke handelingen. Zij hebben boodschappen doen uitgaan, welke met vreugde en dankbaarheid door ons volk werden begroet. Toen God in Zijn groote barmhar tigheid ook ons volk de vrijheid heeft geschonken, hebben de Ker ken opgeroepen tot een vernieuw den dienst aan God den Heer, op dat Hem in woord en daad dank zou worden gebracht voor de ver lossing uit zoo grootcn nood. Met klem drongen de Kerken er op aan, dat door de Overheid de door God haar opgedragen taak: gerechtigheid te beoefenen, zou worden vervuld en het recht tegen allen die het schonden, zou worden gehandhaafd. Maar tegelijk hebben zij het volk aangezegd zich niet te laten ovcrheerschen door wraak- en haatgevoelens. De Kerken herhalen thans haar oproep tot het Nederlandsche volk. Zij doen een ernstig appèl op ambtsdragers en gemeente om alle er van te doordringen, dat hot aan zien van ons volk staat of valt met de beantwoording van de vraag, of naar recht of naar wraak en haat in Nederland wordt gehandeld. Dit geldt met name de behandeling der politieke gevangenen. De kerken achten het een smaad voor ons volk, wanneer na vijf jaren strijd tegen rechtsverkrachting en vijf jaren lijden onder de gruwelijkste methoden van het Duitsche barba risme, een dergelijke booze geest vat op ons volk zou hebben gekre gen. Daarom stellen de Kerken zich achter de Overheid, wanneer deze, naar haar hooge heilige roeping het recht handhavend, onrecht en wille keur in de behandeling dezer ge vangenen met kracht tegengaat. In (ion naam van God ontzeggen de Kerken aan een ieder het recht om na de beslissing door de aan gewezen instantie nog recht naar eigen inzicht toe te passen. De Kerken doen een beroep op liet Nederlandsche volk, in zijn gedra gingen ten opzichte van de politieke gevangenen en hun kinderen te too- nen, door den boozen geest niet te zijn hesmet, maar blijk te geven van het besef, dat ook bij strikte hand having van hot recht de barmhar tigheid van Christus moet worden betracht. Tenslotte doen de Kerken een beroep op alle betrokkenen, opdat met een sterken wil in samenwer king van regeering en volk een zoo danige oplossing voor de berechting en de behandeling van de politieke gevangenen worde verkregen, dat wij ons voor God en mensehen hier over niet hebben te schamen. In de Protestantsche kerken werd Zondag een boodschap van dezelfde strekking voorgelezen. MILITAIR GEZAG VERDWINT. Nu de strijd tegen geldsmijterij. In de wekelijksche radio-rubriek „Op de Brug" sprak Zondagavond de Min. Pres. prof. Ir. W. Scher- merhorn over de opheffing van het Militair Gezag. De minister-president wierp een uitvoerige terugblik op het verdien stelijke werk en de moeilijke taak van het M. G., waarbij hij hijzon deren dank bracht aan gen.-maj. mr. H. J. Kruis en daarnaast aan een groot aantal zijner medewerkers, die gepoogd hebben door hun ar beid een bijdrage te levéren tot de wederopbouw van ons vaderland. Spr. deelde voorts mede, dat de afwikkeling van het M. G. op 1 Jan. a.s. volledig zal zijn. Per 1 December a.s. zullen de militaire commissari aten van Assen, Arnhem, Utrecht, Amsterdam, Den Haag en Vught, alsmede de verbindingsofficieren, worden ontslagen, zoodat dan de gelieele buitendienst zal zijn geliqui deerd. De Staf M. G. zal op of nabij 1 Jan. worden opgeheven. Het Com missariaat Noodvoorziening voor de verwoeste gebieden zal omstreeks 1 Dcc. künnen verdwijnen. De dienst van de grensgewaking gaat binnen kort over naar de marechaussee. Met critiek op het M. G., aldus de Min. Pres. dient men wel te beden ken, dat 't M. G. ons volk voor nog erger chaos op het terein van rech teloosheid heeft behoed. Alle diensten gaan verder over naar 't normale, civiel bestuur. De opheffing van het M. G. be- teekent ook bezuiniging. Doch deze stap op den weg naar herstel dient te worden gevolgd door een andere: de strijd tegen onverantwoordelijke geldsmijterij, speciaal in ambtelijke kringen. Wij zijn een arm volk ge worden, en wij dienen de uiterste zuinigheid te betrachten. PROEFVLUCHT NAAR INDIë. Op 7 Nov. a.s. zal van rcgcérings- wege een proefvlucht naar Ncd.- Indiö worden uitgevoerd Met deze vlucht zal post voor geheel Ntd. Indië worden meegegeven. Ter verzending zijn toegelaten ge wone (niet aangeteekende) brieven en briefkaarten. Het tarief bedraagt bij vooruitbetaling voor briefen 30 cent per 10 gram of restend ge deelte van 10 gram en voor brief kaarten 20 cent voor elke kaart. DRIE VERKIEZINGEN OP 1 DAG. 1 April de groote daUint. De minister van Binnenlandsche Zaken, dr. R. J. M. Becl, heeft in de Eerste Kamer meegedeeld, dat de regeering dc verkiezingen wer kelijk op 1 April a.s. wil doen plaats vinden en dat zij de moge lijkheid bestudeert, om de verkie zingen voor de gemeenteraden, Pro vinciale Staten en Tweede Kamer op één dag te laten houden. Huisslachtingsregeling 1945-46. Belanghebbenden worden er op attent gemaakt, dat ter verkrijging van een huisslachtingsmachtiging de in hun bezit zijnde vergunning tot het aanhouden van een varken bestemd voor huisslachting, bij den plaatselijk bereauhouder moet wor den ingeleverd onder overlegging van de stamkaarten en inlegvellen van alle gezinsleden. In de rubrieken aan de achterzijde van de vergunning moet door be langhebbende aan de hand van de inlegvellen der stamkaarten het aantal gezinsleden worden ingevuld. Zclfverzorgingsregeling 1945-46. Landbouwers en Landarbeiders die in aanmerking komen voor zelf- verzorging en op 15 November '45 nog geen aanvraagformulier hebben ontvangen, worden verzocht zich tot den plaatselijk bureauhoudcr van hun <f ïstrict te wenden voor het af halen van dit formulier. I" de Zuid-Willemsvaart te Weert is een "vrachtwagen van de meelfabriek van de gebroeders v d Vcnne te water geraakt. De drie mannen, die zich in de cabine be vonden, zijn verdronken. De slacht offers zijn: G. Timmermans, L. Pleittens en L. Kiggcn, allen ge huwd. Door een noodlottige samenloop van omstandigheden werd de 36- jarige Scheepers uit Hengelo, werk zaam hij de Ivon. Ned. Zout Indu strie overgoten met kokende pekel uit een verdampingsinstallalie. De man werd zoodanig niet brandwon den overdekt, dal hij korten tijd later in liet R.K. Ziekenhuis over leed. De Regeering en het Piep-systeem. Het Piep-systeem is niet een leuk kietelspelletje. Neen, het is een pijnlijke kwestie, De Staat der Ne derlanden heeft eens plechtig ver klaard en zwart op wit gezet, dat hij een deel van de tijdelijke-werk- loosheidsuitkeeringen, (wachtgelden genaamd) zou betalen. En wel in den vorin van een subsidie aan de werkgevers die deze bedragen moes ten voorschieten. Deze subsidie bedraagt 50 tot 80 pet. der betaalde werkloosheidsuitkeeringen. Het res- teerende beteekent een zuiver ver lies voor de werkgevers, een verlies dat zij nu al meer dan een jaar hebben gedragen, de één meer, de ander minder. Eens is er een grens. Dan laat de liquiditeitspositie eenvoudig niet toe, dat meer geld in een bodemlooze put gestort wordt. Voor de ééne onderneming is dat oogenblik eer der aangebroken dan voor de an dere. Maar wie had kunnen denken,'dat dit fatale moment door de Regee ring verhaast zou worden? En tofch is dit het geval. Ondanks een co'n- tractueele verplichting en allerlei mondelinge en schriftelijke toezeg gingen is er sinds 1 April van dit jaar al geen subsidie meer uitbe taald. Dat gaat niet om enkele tientjes, maar om tienduizenden gulden, alleen b.v. al in Waalwijk en zoo is het ook elders. De Regeering huldigt blijkbaar het standpunt: „Ze zullen wel pie pen, als ze het noodig hebben". Reeds eerder is gebleken, dat zij die het hardst schreeuwen, het eerst geholpen worden. Hard schreeuwen is echter gevaarlijk in dezen tijd van stakingen en opstand. Daarom is de Fabrikantenkring Langstraat eerst zachtjes gaan piepen. Een telegram aan den Minister dato 24 September Geen antwoord. Op 17 October twee telegrammen er over heen. Een iets naider maar nog bescheiden gepiep. Nog geen antwoord. Er schijnt nog harder gepiept te moeten worden. Goed, bij deze wordt er geschreeuwd in het. openbaar Moet het nu zóó.. XIV. In dc zitting van de le Kamer te s-1 Ier togen bosch, onder presidium l r; s- Holla werden op 26 October de volgende zaken be recht Jan van der Steenhoven, 21 jaar ijzerwerker, Korte Steeg C 105, Wijk en Aalburg, nam op 15 Maart 1941 dienst bij liet NSKK in Den Haag en kreeg zijn opleiding in Vilvoor de. Aanvankelijk droeg hij wapenen doch kort na' de dienstneming werd hiJ afgekeurd en moest hij als mon teur hij het NSKK blijven. Tevoren had verdachte gewerkt op de werf van dc Haan en Oerlemans te Ileus- den en verdiende daar 10 per week, waar liij bovendien een zieke moeder van moest onderhouden, verschillende keeren zocht hij posi tie-verbetering, maar werd door zijn werkgever met behulp van dc politie gedwongen op de scheeps werf te blijven. Ten einde raad liep verdachte naar het NSKK. Het Tribunaal, rekening houden de met de geringe verdiensten, de houding van den werkgever, en de moeilijke financieele positie thuis, ontsloeg verdachte uit de internee- i-ing, in dc overtuiging, dat het hier een_ broodgeval betrof. Sinds Juli 1945 was verdachte geïnterneerd. Het kiesrecht werd hem voor 10 ja ren ontzegd. Wanneer dit geen broodgeval zou geweest zijn, was dc zaak verwezen naar liet Bijzonder Gerechtshof, aldus het Tribunaal. Johannes van den Anker, 22 ja ren, fabrieksarbeider, Winterdijk 16, te Waalwijk, was in 't begin van 1941 lid van de partij geworden op aandringen van zijn vader en had ook wel eens een vergadering be zocht. Eenmaal marcheerde hij met de W.A. en leende een toepasselijk costuumpje van deszelfs comman dant, zooals dat ook wel eens met bruidsjaponnen de gewoonte is. Een half jaar na het begin maakte hij er een eind aan, aan het lidmaat schap wel te verstaan. In September 1914 vluchtte hij met Het schijnt den laatsten tijd niet meer veilig te zijn op straat. Ik heb van die rare sensationeele verhalen gehoord van overvallen en aanrandingen in de avond-duistere buitenwijken van Waalwijk, dat ik bang geworden ben 's avonds nog buiten te komen. Trouwens ook zonder die aanran dingen, moest men 's avonds op straat voorzichtig zijn, omdat men altijd de kans had op een onzachte manier in aanraking te komen, met een van die vele ijzeren paaltjes, waaraan wij zoo rük zijn en die op de meest ongelegen en onpracti- sche plaatsen staan opgesteld. „Niet parkceren" staat er dan, maar wanneer onbewust je avond wandeling gestoord wordt, omdat N. P. in den weg stond, kun je van duizeligheid en pijn wel eens ge dwongen worden, juist op de verbo den plaats wel even te parkceren, omdat je niet meer in staat bent, je reis te vervolgen. Die paaltjes zijn onmogelijke din gen en ze zijn venijnig hard ook. De bordjes die er op zitten, zullen wel noodig zijn, maar haal ze toch alsjeblief van de paaltjes af en plak ze dan tegen den zijkant van een huis of zoo. Nu staat zoo'n ding midden op het trottoir; alle tcsamen vormen ze wel een heel bosch en ik vind ze erg ongastvrij, vooral tegenover vreemdelingen; wij weten ze nog zoo'n beetje te staan en kunnen het gevaar dikwijls op het laatste mo ment nog ontwijken, maar als men hier niet thuis is, loopt men onher roepelijk zijn ondergang tegemoet, zelfs bij dc prachtige straatverlich ting van thans. Het is maar het beste 's avonds thuis te blyven. Dan loopt men geen gevaar en hoeft men niet bang te zijn van baarlijke kerels die in groote auto's rondrijden en argelooze wandelaars en vrijende paartjes de doodschrik op het lijf en blauwe oogen in het gezicht jagen. Het lijkt Chicago's onderwereld wel en je kunt niet bcgrypen, waar die maatjes vandaan komen. Want er schijnt zelfs niets van aan te zijn. Toch kun je het moeilijk diskee ren. Ik kom er tenmtnsie niet meer uit 's avonds en dat is een strop. Eerst zei je tegen je vrouw, dat je nog even naar de post moet, maar zjj wist niet, dat dc brieven bus in het cafétje op den hoek schynt te hangen, waar je er lekker een paar van het rantsoen naar bin nen slikte. Dat is nu afgeloopen. Het rant soen is trouwens op. Je snapt niet, waar die kasteleins er mee blijven. En hoe moet het voortaan met „pippie", dat is het kleine lieve hondje van de buurvrouw. Zij kan het niet meer uitlaten en zit nu voor groote moeilijkheden, omdat ze niet weet, waar ze ermee moet blij ven. Zoo zie je, dat er weer nieuwe pro blemen opdoemen in deze vredige wereld. Je zon welhaast weer naar je schuilkelder gaan terug verlangen! KIJKGRAAG. zijn familie naar Duitschland. In Utrecht kon hij kiezen, óf land wacht, óf onder-de-tafel. Hij koos het laatste. In Duitschland kwam verdachte in een opleidingskamp van de Flak terecht, maar wist 'm te smeren. Via Nieuwe Schans en Groningen belandde verdachte in Utrecht en vandaar tippelde hij „op zijn basis terug". En waarom hij voor de partij bedankt had? De con tributie moest van zijn zakgeld af. „Dus brood-bedanker" typeerde de President. Het Tribunaal wilde de zaak aan houden voor het instellen van een nader onderzoek. Dc zaak tegen Gcrardus v. Ooijen, 33 jaar, schoenmaker, Baardwijk- schestraat 45 te Waalwijk, die o.a. lid van de landwacht was, werd voor onbepaalden tijd aangehouden.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1