BEZORGDHEID IN PERSKRINGEN. VRIJDAG 16 NOVEMBER 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 79 Waalwijksche en Langstraatsche Courant KORTE BERICHTE N. GROEIENDE ONTSTEMMING DER BOEREN DE SCHOENEN PRODUCTIE. De Echo van het Zuiden Hoofdredacteur Uitgever; JAN HELEN Redacteur: J. A. A. VAN DEN DUNGEN Abonnementsprijs 1 5 cent per week 11.95 per kwartaal Verschijnt Maandag en Vrijdag Drukker: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tlelen Kennummer; 2483 De Perszuivering:. Voortijdige bonnenpublicatie. De perszuivering verloopt nog leeds niet, zooals deze feitelijk zou beliooren te geschieden. Wij lierin- uren ons uil de eerste maanden ui de bevrijding, hoe hier in het /.uiden telle discussies en polemie ken werden gevoerd, tusschen bla den, die elkaar het verscliijnings- recht betwistten. Men sloeg de ver schijning van de vele nieuwe bladen net bezorgdheid gade en vroeg zich meJ verbazing en verwondering hoe liet mogelijk was, dat weer laden verschenen, die, weliswaar er een anderen naam en met. piikele klinkende namen als gang makers aan het hoofd, toch kennc- ijk een voortzetting waren van bla den die tot het laatst toe den vijand lebben gediend en hun kolommen Openstelden voor Duitsehe propa ganda en verraderlijke aanvallen op 'i. Al. de Koningin en Haar Regee- ■ing. Zelfs in onze eigen directe omge- mg zijn daarvan voorbeelden te\ toenien. Wij zien hier bladen ver- clnjnen, die tot het laatst toé tri-, uns de geheele bezetting de gbechj' u'derlandschc zaak verraden tteb- icn, doch thans met zelfs nog dê- ell de personen aan de redactie, zij iet onder naderen naam met een choon klinkende leuze er onder verloopen van vaderlandsliefde. De Nederlandsche regeering te linden had, ten aanzien van de zui- ering der pers, bij het Nederland- clie volk groote verwachtingen ge rekt, welke nog gesteund werden loor uitlatingen van Radio Oranje. In September 1944 verscheen liet ersbesluit waarbij de verschijning an alle dagbladen werd verboden, net uitzondering van de bladen, laarvan de verschijning uiterlijk Januari 1943 geheel werd ge laakt; de illegale pers en de bla- en welke door de Perscommissie an het verbod werden uitgezon- crd. Thans is een nieuw Persbe- luit uitgevaardigd, dat zich hoofd- akelijk bepaalt tot de zuivering an PERSONEN en dit besluit baart c grootste zorg van hen, die waken Kllen voor de. zuiverheid van de derlandsche Pers. De Vcreeniging van Haagsche Dag- laddirecteuren heeft in een uitvoe- ig schrijven aan den Minister van nnenlandsche Zaken, uiting gege- ■n aan haar bezorgdheid, wat er recht komt van liet Persbesluit 14 en van de verwachtingen door idio Oranje gewekt. Zij dringt bij 'ii Minister aan op spoedige wij- iging en aanvulling van het Tijde- jk Persbesluit 1945 opdat dc iiui- ge onhoudbare toestand, dat de (gevers van de voormalige bladen, eelal zelfs zonder bewindvoerder, eldclijk voordeel trekken uit de uit- ifte en verzorging van de nieuwe aden, wordt opgeheven. De oulil- tge en het kapitaal van deze ondcr- mingen behoeven niet zonder meer in de nieuwe bladen te worden 'legewezen; de Staat kan deze zoo oodig tot zich trekken en er later >n bestemming aan geven. De toe- emming tot wederverschijning rordt in geen geval verleend aan igbladen of tijdschriften, waarvan iding en personeel tijdens de be- 'tting zich al of niet vrijwillig in lenst hebben gesteld van dc Duit- 'he propaganda, zonder bij voort- uring ernstige pogingen tot sabo- üRe. te hebben ondernomen. Wij zijn van meening, dat, wan eer aan dit laatste punt vooral 'rikt de hand wordt gehouden, er og wel bladen zullen zijn, die moe- in afvallen. De Nederlandsche pers, oeft een belangrijke voorlichtende iak, doch zal die alleen behoorlijk unnen uitoefenen, indien zij het olie vertrouwen heeft van het volk. 'aaraan ontbreekt thans nog veei n daarom is liet zaak, dat dit ver- ouwen door rechtvaardige, doch rnclitige regelen zoo spoedig moge- ik herwonnen wordt. Dit wat de perszuivering betreft. Er is echter nog iets, dat ons na in lief hart ligt. Het betreft het orschrift van liet Departement van andel en Landbouw, waarin op rij dag de kranten met de nieuwe innen, niet voor 12 uur verspreid logen worden. Dit verbod stelt ons en zeker ook Ie andere bladen voor de grootste rieilijkheden. Wij kunnen maar let begrijpen, waarom men het de |enschen steeds zoo moeilijk mankt, Is de bezwaren ook op eenvoudige ïize kunnen worden opgeheven, 'et verbod van vroegtijdige publi sh e werd uitgevaardigd, om de 'nkeljers te beletten 's Vrijdags- orgens voor 12 uur, op de nieuwe "nnen te verkoopen. Wat was nu et eenvoudigste geweest? Wel, dat 'en voor dien bewasten Vrij dn g- orgen dc winkelsluiting van kracht iet zijn. Een maatregel die mak- 'lijk te controleeren is en die nie- rind dupeert. D"u winkelier niet, tod at hij tocli niet voor 12 uur lorht verkoonen. Hij kan nu zijn lak gesloten houden en heeft ■tochtig den tijd om voor zijn vaste 'anion de boodschappen op de 'euwe bonnen klaar te maken. Het "bliek is er mee gediend, want 1 is tijdig op de hoogte van de Uwe bonnen, waarin het mis schien meer belang stelt, dan waar in ook en de kranten zijn er mee gediend. Zooals de toestand nu is, is het onze colporteurs in verschil lende plaatsen absoluut onmogelijk, om nog denzelfden dag met hun be stelling gereed te komen. De vele moeilijkheden, waarvoor wij ons tel kens hij verspreiding en bezorging gesteld zien, worden thans nog be duidend grooter. Het is vroeger don ker, nat en koud, en men noodzaakt onze mcnschen in die ongunstige omstandigheden hun werk te doen. Wij vragen daarom de volle me dewerking van onze lezers, om van ons en onze colporteurs niet het on mogelijke te eischen. Wij hebben steeds ons best gedaan, alle lezers zooveel mogelijk te gerieven. Toont dat ge dit op prijs stelt en houdt een open oog voor onze groote moeilijk heden NEERLANDS OFFER WAS EXTRA ZWAAR. Dr. Ph. J. Idenburg, directeur van het Centraal Bureau voor de statistiek heeft een schatting ge maakt van het aantal persbnen, dat Nederland ten gevolge van de oorlog heeft verloren. Hierbij zijn de militairen en burgers, gedood door oorlogshandelingen de verliezen en de koopvaardij, de tengevolge van excutie en mishandeling in kampen in Duitschland overleden joden, politieke gevangenen en tewerk- gestelden en de slachtoffers van den hongersnood inbegrepen. Het totaal, waarin dus de ver liezen in Nederl.-Indië nog niet zijn begrepen, bedraagt 209.000 personen. Per 1.000 inwoners zijn er 22 omgekomen. Het cijfer van de militaire en civiele oorlogs slachtoffers voor Groot-Brittannië en Noord-Ierland bedraagt 7 per 1.000 inwoners. Nederland zal met België glas ruilen tegen cokes. Nu komt er 600.090 M2 en 't volgend jaar 250.000 M2. Zestig millioen mensclien wer den door dc nationaal-socialisten vermoord, waarvan 26 millioen in concentratiekampen. Met Sint Nicolaas zal voor groot en klein een ons suiker extra be schikbaar worden gesteld. Het huidige kaasrantsoen zal wellicht tot ongeveer December ge handhaafd kunnen worden, waarna het tijdelijk weer op 50 gr. per week zal moeien worden gebracht. Deze kaas zal voor een zeer groot deel uit vette soorten bestaan. Voor huishoudzeep is 'n nieu we rantsoenbon ingevoerd met op druk „A 41 een rantsoen huishoud zeep". Hierop is circa 225 gr. ver krijgbaar. De bonnen „een rantsoen artikel C" blijven voor y4 rantsoen (plm. 56 gram) huishoudzeep. Uit Ierland kwamen Zaterdag 630 ossen in ons land aan. Het wa ren de eerste dieren tot een totaal aantal van 10.000, dat komen zal Van deze 10.000 zullen er 4000 een geschenk van Ierland vormen. Mgr. Tisso, de gewezen presi dent van den tijdens de Duitsehe' bezetting gestichten onafhankelijken staat Slowakije, en de leden van diens regeering zijn door de Ame rikanen aan de regeering van Tsje- cho-Slowakije uitgeleverd. Zij zullen zicli voor een volksgerechtshof moe ten verantwoorden. In den nacht van 28 October, toen generaal Mallaby in Soerabaja werd vermoord, zijn door de Indo nesiërs versterkt door 20.000 Japan ners massa-moorden gepleegd. Een enkele Britsche officier ontkwam; de rèst werd geboeid in 't water ge worpen. Gevangen genomen solda ten werden gemarteld, alsook Ned. vrouwen en kinderen, die uit mili taire auto's werden gesleept. Aan kerkelijke goederen werd in 't Bisdom van den Boscli, 20 mil lioen schade toegebracht. De taxatie-markten voor rund vee zijn afgeschaft. Aankoopvergun ningen-en veelevering büjl't bestaan. De N.C.B. springt op de bres. Het Hoofdbestuur van de N.C.B. heeft aan den minister van Land bouw onderstaand telegram gezon den Het Hoofdbestuur van den Noord- brabantsclien Christelijken Boeren bond, ziende den noodtoestand waarin de boeren van zijn werkge bied verkeeren en dc groeiende ont stemming der landbouwers, wijst Uwe Excellentie op het beslist acuut gevaar, dat deze ontstemming over slaat in niet te stuiten verzet in on- gewenscliten vorm. Al te lang heeft de Overheid ge wacht met het nemen van de nood zakelijke maatregelen, die voor den boer en in liet bijzonder voor den boer der kleinere bedrijven, een re delijk bestaan mogelijk maken. Naast deze hoofdgrief zijn er tal rijke mistoestanden, welke prikke len tot verzet. Tergend langzaam werkt 's lands ambtenaren apparaat op liet stuk van den landbouw. De overtuiging, dat er ongehoorde corruptie leeft, de dwaze praktijken bij distributie beleid, brutale aanmatiging van cotitroleerende ambtenaren, wille keur bij verschillende lagere tucht- rechterlijke instanties, die geen be grip toonen voor de hopelooze si tuatie van den boer, die na een jaar bevrijding behandeld wordt op gelijken voet als tijdens de vijande lijke bezetting, wanverhoudingen op het gebied der loonen, het niet na komen van gedane toezeggingen door of vanwege de Overheid hekend ge maakt, doen den boer zijn geduld verliezen. De boer eischt, dat de Regeering toonen zal, dat zij werkelijk kan re- geeren en onmiddellijk die maatre gelen neemt, welke noodig zijn om het naakte bestaan van zeker niet het minst belangrijke volksdeel, den boerenstand, te beschermen. Van de bevrijding af heeft het Hoofdbestuur N.C.B. telkens inci denteel via den organisatorischen weg allerlei stappen gedaan om de betrokken instanties te overtuigen van den onhoudbaren toestand en aan te zetten tot spoedige verbete ring. Het effect was tot heden nagenoeg nihil, meestal kwam geen antwoord. Het Hoofdbestuur N.C.B. uit hier openlijk zijn misnoegen over het feit, dat Uwe Excellentie blijkens officieele mededeeling aan de Stich ting voor den Landbouw slechts voor de vrije organisaties toeganke lijk is via die Stichting. Zonder het nut en de activiteit van deze instelling te ontkennen, wordt hier gewezen op de principï- eele onjuistheid van Uwe houding in dezen, als zou de vrije volwaar dige sociaal-economische organisa tie der hoeren geen recht van spre ken, geen recht op gehoor of recht op antwoord hebben buiten die Stichting om. Blijkbaar wordt een onjuiste in terpretatie gegeven aan de bedoeling van de katholieke boerenorganisatie bij het mede in het leven reopen van die Stichting. Gedwongen door Uwe houding be roept zich het Hoofdbestuur N.C.B. krachtens zijn natuurlijk recht, bij soortgelijk bericht, op den Raad van Ministers en wel rechtstreeks. Er is voor de boeren geen uitweg meer dan dit eene en laatste: middel tot overleg. Uwe Excellentie begrijpe, dat ter wille van de openbare orde op zeer korten termijn meer moet worden gedaan dan bet terugwijzen van dit adres naar genoemde stichting. Er dient terstond gehandeld te worden. Het Hoofdbestuur N.C.B. wijst Uwe Excellentie in hoogen ernst op dc verantwoording voor daden van verzet, die het laten voortbestaan van de onhoudbare spanning onder de boeren, oproept. De N.C.B. stelt ter inwilliging de volgende eischen 1. Maak mogelijk een loonend be staan voor den boer. a) onmiddellijke vaststelling en publicatie van hoogere prijzen in verband met verhooging van tal van productiekosten. "Verwezen wordt o.m. naar de door Uwe Excellentie gedane toezegging, dat de Regeereing dc consequentie van de loons- verhooging, met betrekking tot de prijzen der landbouw producten zou aanvaarden; b) blijvende verbetering van de positie van de gemengde zand- bedrijven en van de kleinere bedrijven in het bijzonder. Van de eerste crisisregelingen af tot heden zijn deze berdijven belangrijk achtergesteld door de gevoerde landbouwpolitiek. Deze achterstelling dient om wille van rechtvaardigheid be ëindigd, temeer waar het hier gaat om een zeer groote groep der boerenbevolking; c) D.U.W. en Heide Mij. mogen geen werkloonen (met inbe grip van alle emolumenten) geven hooger of gelijk met de contractloonen voor den land arbeid. De loonen voor de arbeidsre serve moeten lager blijven dan de loonen in het vrije bedrijf; d) directe tenuitvoerlegging van de toezegging omtrent toeslag- regeling ten bedrage van naar schatting 100 millioen, door Uwe Excellentie gedaan op 20 Juli 1945. 2. Meer bedrijfsvrijheid a) paardenhandel vrij b) rundveehandel vrij c) verplichte rundveelevering af schaffen d) teeltregeling voor Varkens af schaffen e) alle controle van de bedrijven weg. Overdreven optimisme. In de bladen lazen yc-'t volgende bericht Over de schoendistributie doen 'onjuiste berichten ue ronde. De pro ductie van de schoenindustrie be- uraagt op het oogenbiiK ca. 3o0.UU0 paar scnoenen per maand, net grootste gedeelte uaarvau wordt op net oogenbiiK in distributie ge bracht, terwijl de rest bestemd is voor net aaineggen van Kleine nia- nipulatievoorraaen hij den Handel, lil Januari hoopt men de productie te kunnen opvoeren lot ca. 600.000 paar per maand. Doordat thans mu- nipulatievoorraden worden aange legd, zal het indien zich geen onvoorziene omstandigheden voor doen in Januari lylO mogelijk zijn tot landelijke distributie over te gaan, in tegenstelling tot de thans gevolgde regionale scnoenen-distri- butie. Indien liet opgestelde pro gramma naar wensch verloopt, zal het in den loop van 1946 mogelijk zijn aan liet grootste gedeelte van de Nederlandsche bevolking een schoenenbon uit te reiken. Berich ten, dat aan een ieder in Januari op een bon van de levensmiddelen kaart een paar schoenen zal wor den verstrekt, missen allen grond. Van de zijde van de schoenindu strie vernemen wij hieromtrent het volgende Dergelijke berichten moeten in de naaste toekomst tot teleurstellingen en als gevolg daarvan tot ernstige ouevredenlieid leiden. Bij de huidige productie van 350.000 paar, is het voor de schoen fabrikanten naar wij van diverse zijden vernemen onmogelijk de toewijzingen overleder op korten termijn onder te brengen. Op de overleerlooierijen treft men slechts leege magazijnen en hij dc handelaars evenzoo, alleen zijn de laatsten prima voorzien van onge schikte Amerikaansche rundbox. ZOOLLEDER. Het onderbrengen der zoolledertoewijzingeii is nog veel moeilijker. De partijen Amcri- kaansch zooileder worden steeds ongeschikter en het wordt dagelijks moeilijker hjeruit nog iets te sor- teeren. Vele looierijen werken op het oogenblik niet en kunnen geen enkele toezegging doen voor leverin gen in de naaste toekomst. Noodge dwongen zullen ook de betere schoenfabrieken weer rubber moe ten gaan verwerken. TEXTIEL. Linnen- en tusschen- voering is niet of in onvoldoende mate te krijgen en de vooruitzichten voor de eerste maand zijn meer dan slecht, hetgeen de tegenwoordige productie zeer nadeelig zal beïn vloeden. Doch zelfs indien overleder, zool leder en voering in voldoende mate te krijgen zouden zijn, dan blijft een opvoering der productie nog zeer moeilijk, door het constant ge brek aan alle soorten fournituren. Ringen zijn eenvoudig niet te krij gen, zoodat noodgedwongen vele schoenfabrieken er reeds toe over gaan, de schoenen alleen met gaat jes, zonder ringen, te leveren, het geen natuurlijk tot ernstige klachten van liet publiek moet leiden. Tenslotte het probleem van de machine-onderdeclen en -benoo- digdheden. Voor den oorlog was men hier voor vrijwel geheel op Duitschland aangewezen en lot heden is men er nog niet in geslaagd een anderen leverancier le vinden. De machines komen daardoor in een steeds slecli- teren staat te verkeeren en het ge vaar is niet denkbeeldig dat eer lang hoofdmachines uitvallen, het geen de productie weer belangrijk kan verlagen. Het gaat met de machines precies hetzelfde als met de bussen in oor logstijd; het draait nog, veel repa- recren en maar weer doorsukkelen, maar ien slotte voor goed uitvallen Er is geen enkele reden voor op timisme en de zaken rooskleuriger voorstellen dan ze in werkelijkheid zijn, kan slechts tot teleurstellingen en moeilijkheden leiden. Integendeel het publiek dient met de groote moeilijkheden bekend te zijn en in te zien, dat het geen onmogelijke eischen moet stellen. 3. Alle geleverde producten moeten zeer spoedig en contant worden uitbetaald. 4. Er kome spoedig ruime distribu tie van werktuigen, hoefbeslag, rijwielbanden, kleeding en schoei sel, zonder administratieve romps lomp, om te voorkomen, dat de boer practisch gedwongen is tot ruilhandel of overtreding van dis tributievoorschriften. Excellentie, voor de deur staat liet moment, dat deze laatste krachtige roep om zeer spoedige beslissingen, die de onrast nog kunnen wegne men, overstemd zal worden door ernstige wanordelijkheden. Het Hoofdbestuur N.C.B. aarzelt niet zich te stellen aan liet hoofd van de actie der boeren om hun rechtma tige eisclien op korten termijn in gewilligd te zien. Hoofdbestuur N.C B. Tilburg. BRITSCHE AANVAL OP SOERABAJA. Strijdkrachten van de 5e Britsch- Indische divisie begonnen Zaterdag ochtend Soerabaja schoon te vegen. Er waren verborgen schutters aan liet werk en de Indonesiërs schoten niet lichte machinegeweren. Zij ge bruikten lichte tanks en volgens som mige berichten Japansch veldge schut. Tegen 't einde van den och tend bracht gen. Mansergh artillerie en luchtmacht in den strijd. Be paalde deelen der stad, waar dc ex tremisten de overhand hadden, wer den met granaatvuur en bommen bestookt. Alle bestookte doelen va ren bekejid als verblijfplaatsen van extremisten. Er vielen tot Zondag reeds 1560 Indonesiërs. Ook uit Batavia werd strijd ge meld. Zaterdagavond ontstond een kort, doch hevig gevecht in net Kramat- - gebied van Batavia, waarbij ge bruik. werd gemaakt van mortieren. In het centrum der stad, achter Hotel des Indes, werd eveneens ge schoten. Omtrent dc oorzaak van liet uitbreken van het ge recht en het aantal slachtoffers is nog niets bekend. MINISTER VOS ALS ST. NICOLAAS Voor de eerste maal na vijf jaar zal Nederland de huiselijke feest dagen van de Decembermaand in vrijheid kunnen vieren. En de over heid doet wat in haar vermogen is om deze viering een ouderwetsch karakter te geven. Minister Vos heelt suikergoed en marsepein beloofd, zijn collega van Landbouw en Vis- schcrij, onder wiens ministerie het Rijksbureau voor Voedselvoorziening ressorteert, verraste ons met de inc- dedeeling, dat begin December thee zal worden gedistribueerd. Er is wijn in liet vooruitzicht gesteld. En de directeur-generaal van dc Prij zen, prof. dr. G. Brouwers, zal er met alle kracht tegen waken, dat liet wild en het gevogelte, dat den Kerstdisch pleegt te onderscheiden van andere Zondagsche maaltijden, in den zwarten handel komt. Bij al deze overheidszorgen is het kind niet vergeten. Er zal speelgoed zijn voor iedere beurs. DECEMBER MOET EEN REDELIJKE MAAND WORDEN! De Directeur-Generaal van de Prijzen liecft er onlangs niedcdeeling van gedaan, dat de maand Decem ber, de feestmaand voor Nederland, een redelijke maand zal moeten zijn. Hierbij doelde hij natuurlijk op de prijzen voor diverse feest-artikelen en extraatjes, die nu eemaal bij gelegenheid van St. Nicolaas, Kerst mis en Nieuwjaar op de tafel van iedere Nederlander willen prijken. Het is toch volkomen normaal, dat deze feestdagen door iedereen kunnen worden gevierd zonder dat hem door zijn niedemenschen liet vel over de ooren wordt gestroopt. Prijzen van 25,voor een ko nijn of andere abnormale prijzen voor diverse soorten wild en gevo gelte, speelgoed, bloemen en andere feestartikelen moeten in de a.s. De cembermaand persé niet voorkomen. Om dit te kunnen bereiken zal een speciale actie worden gevoerd. Voor dit sympathieke doel wordt op ieders volle medewerking gere kend. ORDENING VAN HET BEDRIJFSLEVEN. Donderdag, 8 November, vond te Tilburg de opening plaats van een driedaagsclie bijeenkomst van liet Bestuur der Algemeene Katholieke Werkgeversvereeniging en dc Bestu ren der bij het R.K. Verbond van Werkgeversvakvereenigingen aange sloten organisaties. Deze bijeenkomst, die zicli in een groote belangstelling verheugde, was gewijd eenerzijds aan de bespreking van de interne organisatorische ver houdingen en van de inschakeling der Algemeene Katholieke Werkge versvereeniging en het R.K. Ver bond in de nieuwe sociaal-economi- sclie organisatie van het bedrijfsle ven, en anderzijds aan de bespre king van actueele economische, so ciale, fiscale en financiëele vraag stukken. Voorts zijn voorbereidingen ge troffen tot een nauwe samenwer king van alle Katholieke standsor ganisaties, waarvoor zal worden op gericht een Katholiek Bureau van den Arbeid. In het kader van dit Bureau zullen alle Katholieke standsorganisaties samenwerken met het doel liet katholieke sociale le ven in zijn verschillende aspecten tot een waarachtige gemeenschap te vormen. Een zeer groot deel der besprekin gen was gewijd aan de plaats van de Stichting van den Arbeid in het georganiseerde overleg over de soci ale vraagstukken en de loonvorming, dc medezeggenschap van den arbeid, en de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie. De driedaagsclie bijeenkomst van de Algemeene Katholieke Werkge versvereeniging en het R.K. Ver bond van Werkgeversvakvereenigin gen luidt hiermede, naar verhoopt wordt, een nieuw vruchtbaar tijd perk in in de geschiedenis van de Katholieke werkgeversorganisatie.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1