Nieu w TRIBUNAAL Gemeenteraad Sprang-Capelle. aal K. DE SITUATIE IN FRANKRIJK. Zooals bekend heeft generaal de Gaulle zijn mandaat aan de consti- tueerende vergadering teruggegeven; omdat het liem niet mogelijk bleek een regeering te vormen uit de drie groote .partijen. Dit ging niet omdat de communisten niet wilden mee werken, wijl de Gaulle hen geen der sleutel-ministeries wou toevertrou wen (oorlog, buiten- of binnenland*- sche zaken). De socialisten wenschten persé een drie-partijen-regeering en stelde den socialist Gouin voor, voorzitter der vergadering, maar deze be dankte. Toen zat men weer in de impasse en Maandagmiddag kreeg men 't resultaat te zien dat de socialisten hij monde van Baumel in de con- stitueerende vergadering een voor stel deden tot gelijke verdeeling der ministerieele portefeuilles onder de drie partijen. Het voorstel werd aan genomen met 358 tegen 39 stem men. De communisten onthielden zich van stemming. Een motie, inhoudende, dat de Gaulle onder bepaalde voorwaarden aan het hoofd zal staan van een door hem te vormen regeering der drie partijen, is door de constituee- rende vergadering aangenomen met 400 tegen 163 stemmen. De commu nisten stemden tegen. In de zitting van de le kamer te. 's-Hertogenbosch onder presidium van inr. H. B'. S. Ilolla werden op 16 November berecht: Adrianus de Kloe, 48 jaren, schoen maker, St. Crispijnstraat 19, Waal wijk, was van September '40 tot Maart '42 lid van de N.S.B., aan vaardde daarbij oen functie en leg de de gelofte van trouw af. Verdach te had tevoren een weekloon van 13 <i 14 gulden met een gezin van 6 kleine kinderen en dacht door de N.S.B. zijn maatschappelijke positie te kunnen verbeteren. Toen hij de schoone theorieën eens aan de prak tijk toetste, had hij er schoon ge noeg van. Het Tribunaal neemt aan, dat het hier een broodgeval betreft en legt geen verdere maatregelen op. Verd. was sedert November 1944 geïnter neerd. Gerardus Carolus van der Heij den, 05 jaren, magazijnbediende, Grootestraat 91 II te Waalwijk, be zocht een keer of drie een vergade ring van de N.S.B. Het was gewoon macht der gewoonte. Verdachte liep overal binnen, waar gesproken werd. Lid van den N.V.D. was hij geworden, omdat hij dacht er goed mee te doen. Ook was er één doch ter van verdachte bij den N.V.D. en op een desbetreffende vraag van den president, antwoordde verdach te, dat hij „niks te verhinderen had, want zij was al dertigIn ieder geval mocht hij daarom zijn radio houden en kreeg er nog kolen bij ook Op het ten laste gelegde, dat ver dachte goederen uit een huis van een gevluchten N.S.B.'er zou ge haald hebben, repliceerde verdach te, dat hij, als het waar was, voor „ieder stukskc goed wel 5 jaren wilde brommen". Het Tribunaal vond verdachte met 1 jaar interncering voldoende gestraft, stelde hem in vrijheid en seponeerde de zaak. Verdachte merkte nog op, dat hij het „van achteren ingezien" niet had moeten doen. Gerrit van Ooijen, 67 jaar, gepen sioneerd gasstoker, Baardwijksche- straat 42, Waalwijk, werd sympa- thiscerend lid van de N.S.B. om zijn radio te kunnen behouden, „want dat was toch zijn eigendom", en bleef dit tot aan de opheffing van het sympathisecrenden-instituut in Mei 1944. Gedurende langer dan 1 jaar herbergde hij gratis een onder duiker. Het Tribunaal vond, dat verdach te met een interneering van 11 maanden A-oldoende had geboet cn| stelde hem in vrijheid. Het beheer1 van zijn vermogen werd opgeheven. tomelis Willem de Haan, 22 ja ren, electricien, Crispijnstraat 42, Waalwijk, had in 1941 geen werk en moest nog 1 jaar gevangenisstraf ondergaan wegens diefstal van een rijwiel. Verdachte vond het het vei ligst maar met de fa. Van Gelooven naar de Oekraine te gaan, waar hij 11 maanden bleef. Daarna sloeg hij zijn tenten op in Berlijn totdat dc Russen arriveerden. Zonder in de raadkamer te gaan besloot het Tribunaal verdachte na 4|/2 maand interneering in vrijheid te stellen. Er werden geen verdere maatregelen opgelegd. Johanna Petrus Kleijn 65 jaar, rentenier, Kloosterweg 25, Waal wijk, ging voor den oorlog allerlei vergaderingen af, volgens zijn zeg gen. Hij had een politieke hobby. Eens mocht hij niet binnen het was bij de N.S.B. of hij moest lid worden. En hij werd begunstiger voor 6 per kwartaal. Dit gebeurde in 1939. In 194.7 ging verdachte over naar dc sympathiseerende secte. Een ander sociaal stokpaardje werd de N.V.D. voor hem. Hij was mede werker. En zijn radio behield hij op de koop toe. In verband met zijn leeftijd stelde het Tribunaal verdachte na 1 jaar interneering in vrijheid. Voor liet instellen van een nader onderzoek werd dc zaak voor onbepaalden tijd aangehouden. Adriaan Schoondermark, 31 jaren, chauffeur-monteur, le Zeine 6, Waal wijk, werkte sinds 1928 bij een werkgever, bij wie verdachte een goede naam had, maar geen goed salaris genoot. In 1940 verdiende hij met een gezin van 5 kinderen een basisloon van 18 gulden en kwam met overwerk aan 20 gulden. Het laatst genoten inkomen bedroeg over een 80-urige werkweek 27. Toch was verdachte vol lof over zijn baas, die hem niet meer kon betalen. Verdachte zocht positieverbetering en wilde als chauffeur naar 't N.S.K.K. Daarom werd liij in Dec. 1911 sympathiseerend lid van de partij en ging een half jaar later als lid over. In Juni of Juli '42 trad verdachte toe tol de W.A., omdat hem, wan neer hij dit deed, huishoudelijke hulp voor zijn vrouw, die bedlege rig was, beloofd werd. In October vertrok hij als NSKK man naar Vil voorde en kwam kort daarna in NSKK-garages te werken in Frank rijk. Hij verdiende toen van 170 tot 220 per maand. In Januari 1941 kwam verdachte weer thuis. Hij had geen wapens gedragen en niet den eed op den führer afge legd. Hem was verder ten laste gelegd hel accepteeren van extra kolen, vrijwillig werken op het vliegveld Gilze-Rijcn, NAF-lidmaatschap en het bijwonen van een Frontzorg- voorsteiling. Hetgeen verdachte deed, aldus het Tribunaal, kan verklaard, eenigs- zins verontschuldigd, doch niet ge rechtvaardigd worden. Ook bij het toetreden tot de WA zat geen dwin gende plicht voor. Verdaclitc's in terneering, die op 1 November 1944 begon, werd met 1 jaar verlengd. Het Tribunaal noemde dit een zwaar besluit, omdat verdachte, die alles op den rug van den werkgever had kunnen schuiven en dit niet deed, een zéér gunstigen indruk maakte. Om der wille van de rechtvaardig heid moest de interneering verlengd worden. Bij liet vaststellen van de strafmaat was vooral rekening ge houden met de gezinsomstandighe den. Het kiesrecht werd hem voor 10 jaren ontzegd. De zaak tegen Jan Willem Rcuser uit Sprang-Capelle werd voor onbe paalden tijd aangehouden. Uitbaggering havens. Bouw Noodwoningen. .Schoolruimte te Capelle. Zondagsheiliging. Mistoestanden met de poli tie. In de Vrijdagavond onder voor zitterschap van burgemeester Smit gehouden vergadering van den 110 >d- gemeenteraad was de heer Haverhals niet kennisgeving afwezig. Na ope ning met gebed werden dé notulen der vorige vergadering goedgekeurd. Naar aanleiding van een in de vo rige vergadering gestelde vraag van den heer Timmermans, deelde de voorzitter mede, dat hij zich over het innen der gelden door de PMSM met deze maatschappij in verbin ding heeft gesteld. Als antwoord werd medegedeeld, dat de stroom afnemers in de gelegenheid worden gesleld hun schuld in drie ongeveer gelijkwaardige termijnen te voldoen. Wijziging gemeentebegrooting 1914 werd goedgekeurd. Dc Gemeentebegrooting voor 1945 werd geldig verklaard gelijk aan die van 1944. De voorzitter zegt dat het door de oorlogsomstandigheden en andere niet te overziene gebeurtenissen, niet mogelijk was de begrooting voor 1915 op te maken. Gedeputeer de Staten hebben in een schrijven aan den raad medegedeeld, dat zij er mee accoord kunnen *gaan, wan neer men een besluit neemt dat de begrooting van 1944 ook geldt voor 1945. De bedragen blijven ongeveer gelijk, zegt de voorzitter; alleen is er een tegenvaller, omdat de over eenkomstig de wet van de Financi- eele Verhouding, de van het Rijk te verkrijgen bijdrage van 3.per inwoner vervalt. Dit is een strop van 14.536,Daar staat tegenover dat de bewaking voor het gemeente huis niet meer noodig is, hetgeen een meevaller betcekent van 8400,-. Over 1914 was er een tekort van f 33500,thans wordt dit tekort ge raamd op 40.000, De wijziging van de Gemeentebe grooting voor 1945, heeft, aldus deelt de voorzitter mede, betrekking op een bedrag dat nog moet worden uitgetrokken voor uitbaggering van de havens van Capelle en van Lab- begat. Dit zal een post vragen van 13.925,t.w. 4675 voor Capelle en 8250,voor Labbegat. B. en W. zouden dit bedrag nog op de be grooting willen brengen. De Raad gaat daarmede accoord. Voorts wordt een bedrag van 375,beschikbaar gesteld voor aankoop van de Trampad. Dan is er nog de kwestie van de auto van den heer A. van Wijlen, die destijds door de moffen gestolen was. Ingevolge een overeenkomst met de gemeente was van Wijlen verplicht, deze auto steeds ter be schikking van de gemeente gereed te houden voor het trekken van de motorbrandspuit. Op „Dolle Dins dag" moest van Wijlen verdwijnen, en hij heeft toen, getrouw' aan zijn overeenkomst met de gemeente zijn auto laten staan alhoewel het voor hem gemakkelijker was geweest, de auto mee te nemen. Het was een goe de wagen, maar krachtens de over eenkomst liet.hij hem staan. Duit- schers cn NSB'ers hebben hem toen gestolen, en van Wijlen heeft thans de gemeente om schadeloosstelling verzocht. B. en W. hebben deze zaak ernstig besproken en de billijkheid van het verzoek ingezien, weshalve zij voorstellen 3000.beschikbaar te stellen voor aankoop van een an deren wagen, terwijl de gemeente vanwege dc molestverzekering zal trachten dit bedrag terug te krijgen. De heer Ros vraagt of die wagen dan ook weer ter beschikking van de gemeente komt. Dc voorzitter antwoordt dat de overeenkomst van kracht blijft. Op liet oogenblik heeft men een auto in bruikleen uit Breda. De heer Versteeg vraagt of van Wijlen zelf niet tegen molest verze kerd was. De voorzitter meent van niet, hij heeft daarvan tenminste nooit iets gehoord. Het voorstel van B. en W. wordt dan goedgekeurd. De Gemeentebegrooting 1946 wordt vervolgens aangeboden. In de Com missie van Onderzoek worden be noemd de lieeren J. Kraak, T. van Zeist en A. Ros; bij de aanbieding van de Gemeenterekening over 1943 worden in de Commissie van Onder zoek benoemd de lieeren H. G. Ver steeg, G. v. d. Hoeven en W. A. Timmermans. De begrooting 1946 van het Bur gerlijk Armbestuur van Capelle werd goedgekeurd, zij sluit met een nadeelig slot van 5500,(v. j. 6200)de begrooting van Sprang- Capelle was reeds door B. en W. goedgekeurd met een nadeelig slot van 2800.De aftredende be stuursleden van de Burgerlijke Arm besturen van Capelle en Sprang, resp. de heeren A. J. Verhoeven en J. van Beek, werden met 9 van de 10 stemmen herbenoemd. De voorzitter deelt dan mede, dat, naar aanleiding van een in de vorige vergadering gestelde vraag, hij een onderhoud heeft gehad met den burgemeester van Waalwijk, die mededeelde, dat voortaan de Commissie betreffende den Distri- butiedienst weer zal bestaan, uil de burgemeesters van alle aangesloten genieenion. Decentralisatie, door ook in Capelle weer een uitreiklokaal in te richten gaat zeer moeilijk en zal wel niet te bereiken zijn, alhoewel B. en W. terzake urgent zullen blij ven. Noodwoningen. De voorzitter zegt, dat alle materi alen voor den bouw van noodwonin gen reeds zijn aangekomen; er is reeds een begin gemaakt met het bouwen en verwacht mag worden dat alle 25 noodwoningen nog voor Kerstmis gereed zullen komen. Spr. brengt dank aan de niensclien, die, waar noodig, op ons verzoek direct hun grond spontaan verhuurd heb ben, zoodat men daarmede niet de minste moeite gehad heeft. De noodwoningen zullen komen op de volgende plaatsen: 2 aan de Kerksteeg t.o. de Pastorie te Capel le; 2 op het terrein waar de woning van l)r. Verheij gestaan heeft; 4 aan de Molensteeg te Capellewaar schijnlijk twee op de plaats van den brand in de Heistraat, dit is nog niet geheel zeker, daar B. en W. daarover nog in bespreking zijn4 aan de Trampad4 aan den Eiken- dijk te Sprang; 1 naast den heer Barbier in Sprang; 1 in Vrijhoeve; 2 tusschcn J. Rijken en P. Rijken en 4 aan de Sprangschc Pad. De lieer Versteeg informeert naar de kosten. De voorzitter zegt dat die heel ge ring zijn. Alles komt zoo ongeveer voor rekening van liet Rijk. De huurprijs bedraagt 2,50 per week en men kan gerust zeggen, dat de woningen die hier gebouwd worden onverslijtbaar zijn. Het Rijk betaalt bovendien 90 pet. in de onderhouds kosten. Deze gemeente verkeert in een bijzonder bevoorrechte positie, daar zij een der eerste is, die zoo snel aan een zoo groot aantal noodwoningen geholpen wordt. De voorzitter vervolgt de mededce- lingen, met iets te zeggen over de, straatvcrliching, waarin Capelle en Heistraat zich reeds mogen verblij-| den. Sprang en Vrijhoeve verkeeren nog in duisternis. B'. en W. hebben aan de gemeente Loonopzand ont heffing verzocht van de loopende gasconcessie, waarin staat, dat in Sprang en Vrijhoeve geen andere straatverlichting gebruikt mag wor den dan gas- B. en \V. van Loon opzand hebben geweigerd de ge vraagde ontheffing te verlecnen; toen wij lazen dat in Loonopzand een raadsvergadering gehouden zou worden, hebben wij dcnzelfden dag nog een adres aan den Raad van Loonopzand gericht en verschillende argumenten daarin naar voren ge bracht, o.a. dat Kaatsheuvel wel electrisclie verlichting aanlegt en ons niet ter wille wil zijn; naar spr. meent te weten is deze aangelegen heid door den raad toen ter afdoe ning teruggebracht naar B. en W. De heer W. A. Timmermans vraagt wat er moet gebeuren, als het verzoek nu door B. en W. van Loonopzand verworpen zal worden. De voorzitter zegt, dat men dan wel een weg zal zoeken, dat men het toch doen kan, bijv. door aan sommige huizen lichtpunten aan te brengen, met het verzoek aan de bewoners die tijdig aan en uit te draaien. De heer Verlieijden zegt dat liet er over gaat, dat we geen licht krij gen en waarschijnlijk toch 100.000 Ma gas zullen moeten betalen. De voorzitter zegt dat B. en W. van Loonopzand zich beroepen op force majeure dat zij niet meer kon den leverendat kunnen wij echter ook doen, omdat wij niet meer af konden nemendaar moet nog over gesproken worden. Wij hebben aan Loonopzand ook gevraagd, de gas levering anders te regelen, zooals in Waalwijk bijv. niet op bepaalde uren, maar onbeperkt den lieelen dag, alhoewel gerantsoeneerd na tuurlijk. Dan konden de mcnschen van liet gas gebruik maken als zij wilden en waren zij niet aan be paalde uren gebonden, docli B. en W. van Loonopzand wilden daar niet aan. Het schoolhuis in Capelle. De heer Verlieijden vraagt inlich tingen naar de reden, dat het Oude Schoolhuis in Capelle afgebroken werd, terwijl het toch makkelijk te herstellen ware geweest. De voorzitter antwoordt, dat vol gens ontvangen rapporten, het huis niet meer op te bouwen was; de muren waren ontzet enz. B. en W. moeten op de rapporten van de des kundigen afgaan, ook de toevallig aanwezige deskundige, die daar noodwoningen moet bouwen, was van eenzelfde oordeel. De heer Verlieijden is het daarme de niet eens. Dat is afbraak en geen opbouw, zegt hij, en alle niensclien spelen hier onder één hoedje. De voorzitter merkt op, dat de ge meentearchitect er geen cent voor deel bij kan hebben. De heer Verlieijden zegt, dat als men er bijtijds bij ware geweest, liet huis met enkele balken gered had kunnen worden. Ik protesteer tegen deze geldsmijterij, zoo zegt hij. De heer Versteeg moet dc meening van den heer Verlieijden onder schrijven. Wethouder de Bas, merkt op, dat het gevaarlijk was, reeds direct iets aan het huis te doen. De voorzitter zegt, dat liet heele dak er af lag. In dien tijd mocht niemand 's avonds buiten komen en het gevolg was, dat er 's nachts van alles wertf weggehaald; bovendien weigerden de mcnschen hier over dag te werken, omdat er steeds gra naten vielen; dat heeft zoo een half jaar geduurd; zelfs de politie, die van den Poolsclien commandant een briefje kon krijgen, durfde hier niet eens te surveilleeren. De heer Verlieijden vindt het meer dan treurig en noemt enkele plaat sen waar ook granaten vielen, maar waar men dc boel toch wel hersteld liceft. De heer Ros zegt dat vele oude woningen zijn opgeknapt met stce- nen, die men bij.het Oude Schoolhuis heeft weggehaald. Alles wat hier gesproken is, is van geen waarde. Waaneer iemand steenen noodig heeft, dan meent spr., dal R. en W. er geen bezwaar tegen zullen heb ben, als de menscheu die steenen hier halen. Wethouder de Bas zegt dat de ge meente de steenen ook benut, o.ni. voor de fundamenten vap de nood woningen. Meer schoolruimte. In een uitvoerig betoog wijst de heer Kraak op den onlioudbarcn toe stand van de school in Capelle, waar in enkele lokalen onderwijs gegeven móet worden, o.m. in 1 lokaal twee onderwijzeressen met elk 20 kinde ren. Spr. vraagt de aandacht van B. en W. 0111 daarin verandering te brengen. De voorzitter zegt, dat het aantal leerlingen den bouw van een vierde lokaal niet toelaat. Het hoofd dei- school heeft destijds vrijwillig een gedeelte van zijn woning afgestaan, om daar de jongste klas in onder te brengen. Dat deed die man, omdat ïïij veel vóór liet onderwijs voelde. De toestand zooals die hier is, vindt men in honderden kleine scholen op hel platteland. De heer Kraak vraagt een muur aan te brengen in het gymnastieklokaal, zoodat daar een klas in ondergebracht zou kunnen worden, doch de voorzitter merkt naar aanleidng daarvan op, dat dan door anderen geen gebruik meer van dit gymnastieklokaal zou kunnen worden gemaakt, hetgeen vooral voor diverse vereenigingen een groote strop zou zijn. De heer Kraak zegt dat de veree nigingen onderdak zijn en was dit niet het geval, dan ging bij liem het onderwijs nog voor. De voorzitter zegt, dat thans weer precies dezelfde toestand geldt, als er was voor het Hoofd der School, de heer van den B'ogaart hier kwam. De heer Verlieijden zegt dat de school destijds zóó gebouwd is, dat men er altijd nog een lokaal bij kon trekken. De voorzitter zegt, dat daar tegen geen bezwaar is, als de groei van de school doorgang zou blijven vin den. Thans moet men roeien met de riemen die men heeft. Als de Raad er zich echter voor uitspreekt 0111 een muur in het gymnastieklo kaal te zetten, dan hebben B. en W. daartegen geen bezwaar. De lieer Kraak maakt daar dan een voorstel van, dat door den heer de Bas gesteund wordt; dit voorstel wordt met algemeene stemmen aan genomen. De heer Kraak vraagt of de geal lieerde weg langs de Haven in Ca pelle zal blijven. De voorzitter zegt dat dit niet de bedoeling is. De heer van Zeist wijst op het paaltje, dat niet meer in cle Sprang- sclie Pad staat, waardoor thans zelfs vrachtauto's van dezen weg gebruik maken. De voorzitter vestigt er de aan dacht op, dat hij reeds twee maan den geleden opdracht gegeven heelt, dit paaltje daar weer neer te zetten. Hij zal er alsnog werk van maken. De heer van Zeist merkt op, dat de heer de Visser benoemd is tot beheerder van het vermogen van van Zwietering en dat allen, die goederen van van Zwietering onder zich hebben, verplicht zijn dit op te geven. Spr. vraagt of dit wel ge daan wordt. Er is veel weggehaald, ook door menscliCn die liet niet noo dig hebben, alleen door hebzucht. De voorzitter zegt tot den heer van Zeist dat het zijn plicht is, die niensclien aan te geven. De heer van Zeist antwoordt, dat liij dat ook zeker doen zal, als het gesprokene hier geen uitwerking zal hebben. De heer van Oosterhout vraagt voor wie de kosten komen, als dc sloot langs de Kerksteeg in Capelle. welke is dicht gereden, weer moet worden opgehaald. Het land is eigendom van C. de Rooij. De voorzitter zegt, dat de helft dan voor rekening van de gemeente en de andere helft voor rekening van de Rooij zal zijn. Dc Zondagsheiliging. De heer Ros, zou betreffende de Zondagsheiliging willen vragen lioe B. en W. of de raad er over denken op Zondag de café's te sluiten en geen voetbal of andere openbare vermakelijkheden toe te staan. De voorzitter zou dit niet zoo maar ineens willen beslissen. Een dergelijk voorstel, is al eens eerder ter sprake geweest en door den Raad afgehandeld; voor mij per soonlijk, aldus spr., heeft het daar mee afgedaan en ik meen namens B. en W. te spreken, als in die rich ting van de zijde van B. en W. geen nieuw voorstel te wachten is. De heer Ros, zegt dat wc nu een nieuwen Raad hebben en dat hij graag met het voorstel zou komen om in een verordening alle openba re vermakelijkheden te verbieden en de café's gesloten le houden. Wethouder van Willigcnburg steunt dit voorstel. De heer Kraak zegt dat een derge lijk voorstel meer ter sprake is ge weest. De plaatselijke voetbalveree- niging echter, is aangesloten bij een Koninklijk Erkenden Voetbalbond, dus daar is niets aan te doen en bovendien zou het voorstel van den heer Ros nog meer jongelui naar Waalwijk sturen. De heer van Zeist zegt, dat de jongelui toch naar het café gaan en meent dal Sprang-Capelle voor een dergelijk voorstel'niet rijp is. De heer Ros verdedigt uitvoerig zijn voorstel. Wij zijn hier, zoo zegt li ij, om de belangen van de gemeen te Sprang-Capelle naar plicht en geweten te behartigen; daarvoor hebben we den eed afgelegd. De overheid is de dienaar Gods en wij moeten er voor zorgen, dat het Zwaard, ons door God in dc handen gelegd, niet vergeefs gedragen wordt. Wij moeten in oogenscliouw houden, dat God's wet wordt nage leefd. De heer Timmermans zegt dat men als gemeenteraad, de niensclien op Christelijke wijze voor moet gaan en steunt liet voorstel van den heer Ros., De heer van Zeist meent, dat er veel persoonlijks bij zit. Wanneer spr. eens denkt wat het resultaat zou zijn, wanneer over dit voorstel een volksstemming in de gemeente werd gehouden, dan zou het ver verworpen worden. De heer Kraak merkt op, dat men liet algemeen belang moet dienen. De heer Verlieijden vestigt er de aandacht op, dat men hier zit als noodgemeenteraad, misschien maar tot April. Dan komt de stemming en zullen de juiste verhoudingen in den Raad weerspiegeld zijn. Spr. is van mcening dat een Noodraad niet op dit voorstel in kan gaan. Ook wethouder de Bas vindt een dergelijk voorstel in dezen Raad niet op zijn plaats; spr. noemt dit voor stel voorbarig en een misbruik ma ken van de gelegenheid. De lieer Versteeg vraagt of deze Raad bevoegd is, dit voorstel te be handelen, waarop de voorzitter be vestigend antwoordt. De heer Versteeg is dan van mee ning, dat liet voorstel door moet gaan, daar het ondersteund is. Spr. wil er niet veel meer over zeggen, daar hij geen parelen voor de zwij nen wil werpen. Misschien, zoo zegt hij, is de tijd thans wel rijp voor dit voorstel, daar de menscheu in den oorlogstijd misschien veran derd zijn en anders hebben lecren denken. Wij hebben dc straf over de gemeente gezien, zegt hij, en we ten ook wat de oorzaak is, de zonde; en als wij zoo doorgaan, zal t.z.t. de'beproeving en straf voor de be volking nog zwaarder moeten wor den. De heer Ros zegt dat het er niets toe doet of dit een Noodraad is al dan niet, daar men hier zit als ver tegenwoordigers van dc gemeente. De heer VerlieijdenDat weet ik nog niet zoo zeker. De heer Ros: Dat staat onherroe pelijk vast en ik zal me voor den Raad daarvan vrij maken, waartoe ik geroepen ben en opkomen voor de eere God's. Wat een volksstem ming er van zou zeggen, daar heb ben wij als Raad geen rekening mee te houden; wij hebben ons alleen af te vragen wat God er van zegt en wat Hij denkt van de daden die wij verrichten. Naar aanleiding van de opmerking van den heer de Bas, dat die geen bezwaar zag tegen het voetbalspel, mits dit zooals nu in een uithoek van de gemeente beoe fend werd, zoodat men er alleen aanstoot aan kon nemen, als men er beslist heen ging, zegt de heer Ros, dat voetballen zonde is en dat men de zonde tegen moet gaan. Spr. her innert aan de woorden, die zeker dominee in een predicatie lang ge leden eens gesproken heeft toen hij zeide: „Wee U, wee U Capelle". En thans moet men maar eens zien wat er van Capelle is overgebleven. Het is bijna van den aardbodem weg gevaagd. De heer Verlieijden: Ja, en daar hebben ze hier lol in. Het voorstel van den heer Ros wordt dan met 6 tegen 4 stemmen verworpen. Tegen stemden de heeren J. Kraak, A. J. van Oosterhout, Adr. Verlieij den, G. v. d. Hoeven, G. A. S. de Bas en T. van Zeist; voor stemden de lieeren A. Ros, G. J. van Willi gcnburg, H. J. Versteeg en T. van Zeist. De lieer Verlieijden vraagt of er weer een gemeenteveldwachter komt. De voorzitter meent, dat de toe stand, zooals die door de Duitschers hier geschapen is, bestendigd zal blijven. Alleen groote gemeenten krijgen gemeentepolitie; kleinere gemeenten moeten het met Rijkspo litie doen. Spr. weet het nog niet ze ker, maar meent in dien geest iets gelezen te hebben en liij zou liet be treuren, als het werkelijk zoo is, dat men dan een moffenrcgeling zal handhaven. Spr. vestigt er de aan dacht op, dat hij absoluut geen zeg genschap op de politic heeft, ook al is hij liet hoofd. Hij kan zeggen wat hij wil, maar de politie is vrij dit al of niet uit te voeren. Laatst kwam spr. een geval ter oore, dat men een kind de haren in brand gestoken had. Toen spr. daar met den politiecommandant over sprak, noemde deze zoo iets geen ergerlijke baldadigheid. De heer Kraak zegt dat er 's avonds ook nooit politie bij de hand is en wijst op de meer dan ergerlijke baldadigheid. De voorzitter merkt op, dat hij zich eens van de patrouilles heeft willen vergewissen. Hij vroeg toen het lijstje van de patrouilles, docli men wilde mij dit niet geven; het mocht niet onder mijn oogen komen. Spreker heeft over deze mistoestan den een ernstige klacht ingediend bij den procureur-generaal. De vergadering wordt daarna ge sloten. kamei del. Naar van 't kan van Koopl thans sani Tot voor J. van IIP( hebben zit Dongen Dongen Mr. R. va uneh. De lieei benoemd zitter voor del voor Wij wei been geh locmin, maar niet de industi De heer functies b de vakgror zitter Langstraat deskundig handel lijke tijde lang, dat wiens a wachtingei koesteren. CONC Dinsdn; „Oefening concert n; les kwam een verjon hier har hadden ge ge krachti onder de zanggezels ring der gaf blijk van goede doelbewust De zaal we het hadden mi hebben programm Als sol mej. A. heer Fran Amsterdan De eersti steüjke „Standcliei de heer v van 't pr ning nam. Standchen en Tom vooral dit in. Ook (1 van Tscha dienstelijk en oogsttei van de Vi noor luid en nie muzikalite dracht, t kwam in opera's, na wijze ten Van de Laetare J< Brants Bu de Thanlia de onvergi cliard IIol. Zooals w koren op gen. Al indBen lioo. staande av en Vermaa 0.' „Stormen door de K zegt het b in een der Kajott K.A.J. Dat büjl tiviteit, en stellen. Zij gens winn ders warn ideaalde beidersstan Daarom middag vi den, uits eigen krac vember zang, nnu Peter Pecli wisselen. Een frisflleuw za inslaan. Voorts ber Nico voorzitter komen, oin lieke Jonge om dat de nis mecbre omdat liü denkt en di burea r Kami lllirabai tf: dc lie< i, voor L Smi t. Sne eerctar s tever ld voo: oophai Til bur; Hee: hier t. o.m. c Iter va 'II vooi lenkriii als ze( voc moe tste bi d staa ste vei doe EL. dertafi r eerst uit a ren dl ing oo nii en jor schaar oudsl uitvot ïuminei gees onge e liocwi gezie warei icrzorg igageer en d iriton 1 verdier [lei n koe terwi. oot dei rek( Silvii Die Uh Loewi ij zonde liedere :er vei jezonge De hee een sc 'iton ge groot vooi recli billend nemend ■men w ine va: koor ui ergete: van Ri rden d gezon Oefenin faal wijl aldu terech moeder idcn de ooze ac geregeh de jon moe grooti den ar te bonti der le doo: 25 No gebouv dansen kaar af Xovem ationali Vaalwijl „Katho- t er in: of ken- n lid is door- li t werk nog niet k< ion luis teren oni op dat ook geest bezif neef en ppn De neef zoekt zij" van Delft)' wen, maa lijkt hen niet op in men inunej Enfin, na termijn yai liet neefje aanstaande maakt is Op een haar dan a Dekkers) geplaatst t of er pl°,c begint te wordt gein1 stel van twee oudJ' winden. dat ze ze» en men verwikkel" frisscht lijk ook dezen avon^opluiste* ring. „DE GEB OEN" Het is hiedenis van twee 1 len, een manufaclui vlustige touwtje, ver- i en J. te trou- verzock t zij er at moet In huis. zij een Vaarna, lat zijn ut vol- liceft. eet hij (Betsy n ooms is het, wind boel voor- ie de kan s is, rden isclie 'aclibui

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2