TOESTAND IN INDIE. VRIJDAG 30 NOVEMBER 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 83 Waaiwijksche en Langstraaische Courant HULP VOOR HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA. KORTE BERICHTEN. De Echo van het Zuiden Hoofd redact our Uitgever: JAN TIELEN Redacteur; J. A. A. VAN DEN DUNGEN Abonnementsprijs 1 5 centner week 11.95 per kwartaal ^Verschijnt Maandag en Vrijdag Drukker: Waaiwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tialen iKennummerj 2483 Belangrijke besluiten van de N.C.H.N. Afd. Langstraat. 35000.voor hulpverleening. Men herinnert zich stellig nog de spontane actie welke door de Nati onale Centrale Hulpverleening Ne derland afd. Langstraat, gevoerd werd, om het zwaar getroffen en vergeten Land van Heusden en Al tena, direct na de bevrijding op zoo uitgebreid mogelijke schaal le kun nen helpen. Schepen met voedsel en kleeding togen derwaarts, en wer den door de bewoners van over de Maas met vreugde ontvangen. Thans zijn bij de N.C.H.N. afd. Langstraat nieuwe plannen gerijpt, om de nog beschikbare gelden af te staan voor het Land van Heus den en Altena. Plannen van ver- strekkenden aard, die in de komen de moeilijke wintermaanden hun zegenrijke uitwerking niet zullen missen. Na de uitgebreide hulpacties, bleef nog een flink bedrag over, doch het bestuur van de N.C.H.N. afd. Lang straat, besloot in zün voorlaatste vergadering, met het verdeelen van dezo som te wachten tot na dè geldsaneering. Dit was een wijs besluit, want wanneer deze gelden toen direct be steed zouden zijn geworden, zouden zij bij lange na niet dót gunstige effect gesorteerd hebben, wat er thans van verwacht mag worden. In een dezer dagen gehouden ver gadering, schetste de voorzitter, de lieer Mol, burgemeester van Dussen, het verloop van de hulpactie. Hij wees er op, dat de voorbereidingen voor de bulpverleening waren inge steld op het idee. dat het Land van Heusden en Altena, gewapender hand veroverd zou worden. Dit bleek niet het geval, zoodat de op geroepen hulp-colonnes, niet meer geheel noodig waren en veel perso neel overgeheveld kon worden naai de N.C.H.N. afd. Tilburg. Spreker schetst de vele moeilijkheden die overwonnen moesten worden: hij memoreert de schepen voedsel, me dicamenten enz. die verzonden wer den en brengt dank aan Drs. Piet van Loon voor diens contact met de overheidsinstanties, waardoor ve le stagnaties overwonnen konden worden. Voorts konden nog levens middelen, lectuur enz. naar de groote steden gezonden worden. Er was ook een groot geldsbe drag ingezameld en na aftrek van de kosten verbonden aan de hulp verleening voor het Land van Heusden en Altena, bleef toch nog veel over, omdat de overheidsin stanties belangrijke bedragen te rugbetaalden, waarvan men ge dacht had, dat die ten laste van de Langstraatsche afdceling zou komen. Men heeft toen nagedacht op wel ke wijze men financieelen steun zou kunnen verleenen. Doch op advies van den penningmeester, den heer Slagmolen, heeft men met de uit voering gewacht tot na de geldsa neering. Deze is thans achter den rug, zoodat de voorzitter den pen ningmeester verzocht een verslag van den financieelen toestand te geven. Hit dit verslag blijkt, dat, na af trek van nog verschillende te beta len posten er een bedrag van ruim 35.000.over is. Men wacht nog op de eindafreke ning van verschillende secties, zoo nis Waalwijk, Waspik, Drunen en Kaatsheuvel/Loonopzand, waarvan men globaal nog een bedrag van 3600,denkt te ontvangen. Ook wordt aangenomen dat nog 4000,terugkomt van de dislo catie Sleeuwijk voor geleverde goe deren. Na aftrek van nog verschil lende te betalen kosten, zou er dan een bedrag van 36.600,overblij ven. Inrichting van een hospitaalschip. De voorzitter deelt mede, dat er op het oogenblik wel een en ander te koop is van vrij gekomen Duit- sclie goederen zooals schoenen, maar vooral dekens. Voorts bestaat het plan om een hospitaalschip in te richten. Door de slechte behuizing in het Land van Heusden en Altena zijn daar zeer veel zieken. Het Roode Kruis wil een hospitaalschip gra tis afstaan, dat groot genoeg is voor .IG patiënten. In verpleging en keuken is voorzien. Het in richten, dokken en versieepen zal ongeveer 10.000,kosten; het Bureau Oorlogsslachtoffers, zou het schip willen cxploiteeren, maar dit Bureau wil het schip dan eerst op kosteTi van de T.ang- straatsehe afdceling daar hebben. Deze afdceling zou daarvoor dan de kosten moeten betalen. De voorzitter zegt, dat er voor die exploitatie dan een contract zou kunnen worden gesloten. Spreker zou het een prachtig plan vinden, °m een geheel ingericht hospitaal schip aan het Lainl van Heusden en Altena te kunnen aanbieden. De bedoeling is, dat het schip meer een Verpleeginrichting wordt dan een hospitaal, vooral dus voor zieken 'lip or eens een paar weken uit "loeten. De vergadering is in haar geheel i voor dit voorstel. Er wordt nog gevraagd of er vol doende artsen en verplegend perso neel zullen zijn. De voorzitter antwoordt, dat hier in zal voorzien worden. Dan komt het voostel om het dagelijksch be stuur de controle over deze exploi tatie te geven. Volgens den voor zitter komt er naderhand van het geld zeker nog iets terug. Deblok keering van het benoodigde geld voor het Roode Kruis is zeker mo gelijk en dit zal dus geen bezwaar opleveren. Dit voorstel, dat voor de volksge zondheid in het Land van Heusden en Altena, waar alles op dit gebied ontbreekt, van zeer groote betecke- nis, werd vervolgens met algemecne stemmen aangenomen. Steun aan Kruisvercenigingen. Vervolgens komt een brief ter ta fel van de Prov. Noord-Brab. Ver. „Het Groene Kruis" te Tilburg, in houdende aanvragen om steun voor het Land van Heusden en Altena. In dit schrijven- wordt gewezen op den noodtoesland, waarin het Land van Heusden en Altena verkeert, zoodat dringende hulp noodzakelijk is. Het Groene Kruis vraagt dan geldclijken steun voor het aanstellen van een provinciale enquetrice. Drs. Piet van Loon geeft op dit schrijven een toelichting. Hij wijst er op, dat het Groene Kruis is in geschakeld in het werk van Bra bants Volksherstel, doch bij de hulp verleening stuil men op de groote bezwaren, dat fiuancieele middelen ontbreken. Spreker vindt een hospi taalschip voor het Land van Heus den en Altena van zeer groot belang, gezien de hooge kindersterfte en de slechle woningtoestanden. Naar sprcker's meening is in den brief van liet Groene Kruis, waarin ge vraagd wordt een provinciale en quetrice aan te stellen, het accent niet goed gelegd. Mej. P. Rijken uit 's-Grevelduin- Capelle, die was uitgenoodigd op deze vergadering enkele toelichtin gen te geven, vertelt dan een en an der over de ontstellende noodtoe standen in het Land van Heusden en Altenahoe daar bijv, zuster Branders, die vroeger alle plaatsen controleerde en de toestanden op nam, thans haar werk moet doen, zonder eenig vervoermiddel. In Dussen is geen inrichting voor het opnemen van zieken, noch in Hank of andere plaatsen, ook verpleeg sters ontbreken. Het is echter nood zakelijk dat hef werk weer opgevat kan worden. Het beste zou zijn, al dus Mej. Rijken, om wijkverpleeg sters aan te stellen en een districts huisbezoekster. In het Land van Heusden en Altena is niets op dit gebied. Er is een vacuum De vergadering is van meening, dat er daadwerkelijke hulp moet komen. Er is al genoeg geinspec- teerd en indien hier goed geholpen zou kunnen worden, zou dit het ge- lieelc Land van Heusden en Altena ten goede komen. De secretaris stelt voor een be drag tot een bepaald maximum be schikbaar te stellen aan het Groene Kruis en het Wit Gele Kruis. De Kruisvercenigingen moeten dan met plannen komen bij het dagelijksch bestuur; wot den deze plannen en voorstellen aangenomen, dan kan het vastgestelde bedrag worden be schikbaar gesteld. Dc voorzitter noemt dan een be drag: van 5000,voor beide Kruis vercenigingen. Het Land van Heusden en Altena wordt bijna geheel door het Groene Kruis bediend, doch spr. zou dan speciaal voor ITank een verpleegster bij het Wit Gele Kruis aan will'n stellen. Het volgende plan wordt dan ter tafel gebracht 1. districtshuisbezoekster van het Prov. Nbr. Groene Kruis voor het gcheelc Land van Heusden en Altena, waarvoor een bedrag van £000,zal worden uitge trokken 2. herinrichting van getroffen ma gazijnen 1000, 3. financieele hulp voor aanstel ling van een wijkverpleegster in Dussen 1000, 4. Subsidie aanstelling zuster Wit Gele Kruis in Hanlc 1000, In totaal dus 6000,waarmede de vergadering accoord gaat. Een krachtige organisalie van de Kruisvereenigingen is een doeltref fend middel tot bestrijding van dc tuberculose, zuigelingensterfte enz. en lot het opvoeren van de sociale hygiëne en de Volksgezondheid. Brabants Volksherstel verleende bij een en ander hare bemiddeling. Aankoopen in natura. De voorzitter doet dan het voorspel om de rest van de gelden te beste den voor het aankoopen van goede ren in natura. De som zou dan ver deeld worden over dc getroffen ge meenten van het Land van Heusden en Altena aan de hand van een ver deelschema, naar verhouding van het aantal getroffenen. Dc diverse bedragen zouden ter hand worden gesteld aan de burgemeesters van de getroffen gemeenten voor den aankoop van dekens, kachels, huis- Rij München zijn deelen van den particulieren trein van de Konin gin teruggevonden. Zij zullen met andere Nederlandsche eigendommen den1 °nS *an<* worc'en teruggezon- NSB-kindercn en kinderen van rijksduitschers kunnen in normaal schoolverband worden opgenomen, ziJ mogen echter niet tot kweekscho len worden toegelaten, daar de mi nister van O.K.W. het niet verant woord acht lien als jeugdopVoeders toe te laten. i K™ïer?n hoven leerplichtigen leellijd kunnen toegelaten worden, ais verwacht kan worden dat de goede verhoudingen niet worden verstoord en dat zij toegankelijk zijn voor nationaal-, anti-nationaal- socialistisch gericht onderwijs Benzine mag niet worden ge bruikt voor het rijden naar sport gebeurtenissen. Er zal een strenge controle worden ingesteld. De vrije verkoop van olieverf en van andere verfsoorten kan bin nen enkele weken worden tegemoet gezien. De verkoop van schildersoliën, terpentijn en schilderslinnen zal oveneens op korten termijn een aan vang nemen. De Rhodcsia-sigaretten zullen zoo spoedig mogelijk vervangen wor den door sigaretten in verschillende sënwaarschl'nl)ïk drie prijsklas- Door de geallieerde krijgsraad werden te Almelo ter dood veroor deeld doo ophanging twee leden der Dnitsche S.D.. die een Engelsebe pi loot en een Nederlandsche jongen waar de piloot was ondergedoken' Hadden doodgeschoten, twee anderen werden tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De distillateurs hebben dezer dagen van de daartoe bevoegde rc- geermgsinstantie (R.G.D.) bericht ontvangen, dat zij met de aflevering van de rantsoenen voor Januari en Februari 1946 reeds den lOdcu De cember een begin kunnen maken. AANGTFTE BUTTENLANDSCHE OORLOGSMISDADIGERS. Over de gevolgen, die voor ons land voortvloeien uit de internatio nale overeenkomst ten aanzien van de berechting van oorlogsmisdadi gers, heeft minister-president ir. W Schermerhorn Vrijdagavond gespro ken. Hij heeft tenslotte zijn landge- nooten opgewekt mede te werken aan liet nakomen van de daaruit voor ons voortkomende verolichtin- ook wanneer men, zooals spr.. bij dit stuk reinigingswerk moeite heeft zijn weerzin te onderdrukken De burgemeesters zullen bekend maken, hoe aangifte van oorlogs misdrijven, waarvan men getuige was, kan geschieden. COMMUNISTEN LEDEN NEDER LAAG BTJ VERKIEZINGEN IN OOSTENRIJK. De Weensche radio-omroep maak te gisteren de resultaten van de verkiezingen voor 155 van de 165 zetels in liet Oostenrijksche parle ment als volgt bekend: De communisten behaalden 169.000 stemmen, drie zetels, dc socialisten 1.359.000 stemmen, 72 zetels, de volkspartij 1.508.000 stemmen, 80 zetels. Door deze resultaten heeft de volkspartij nog slechts drie zo tels noodig voor een absolute meer derheid. raad, schoeisel, kleeding enz., waar voor nauwkeurige instructies wor den gegeven. In verband met de- blokkeeringsmocilijkheden, stelt de heer Slagmolen voor, dat burge meesters factuurs van gedane aan koopen inzenden, dan kan spr. voor de betaling ervan zorgen. Het verdeelschema werd door de vergadering als volgt vastgesteld Wijk 2000 getroffenen; Eetlien 2800 getroffenenDussen c.a. 4200 getrof fenen; Almkcrk 500 gétroffmen. Voor dit plan zal direct 15.000, beschikbaar worden gesteld. Het restant van de overblijvende gelden, zal op de slotvergadering werden verdeeld. De vergadering stelt voor, dat bet dagelijksch bestuur toeziet op de juiste verdeeling va a de gelden, waarmede accoord wordt gegaan. De voorzitter zal met collega's in het Land van Heusden en Altena confereeren en zich voor do uitvoe ring van de plannen me; «len pen ningmeester in verbinding stellen. Wij kunnen niet nalaten, onze op rechte bewondering uit te spreken, voor deze schitterende plannon. De Langstraat heeft zich goed gehou den. Veel en spontaan gegeven, maar het hangt toch geheel van de uitvoering en verdeeling af, of al les wel goed tot zijn recht zal ko men. Naar onze meening, kon dit inderdaad niet beter gebeuren, dan op de hierboven omschreven wijze. De Langstraters weten nu, dat dat gene wat zij gegeven hebben, on de juiste wijze besteed is. Wij willen het bestuur van de N.C.H.N. afd. Langstraat, namens de gebeele Langstraat daarom graag hulde brengen voor liet uitstekende werk dat hier verricht is: een werk dat zeker vrucht zal dragen en daarom tol voldoening en tevredenheid zal r. trekken. „ALS DE GEWONE MAN BESLIST, IS DE OORLOG UITGESLOTEN". In een résumé van de tweedaag- sche debatten in het Lagerhuis ver klaarde Bevin, de Engclsche minis ter van Buiténl'andsche Zaken, ten opzichte van de organisatie der Ver. Volkeren het volgende. Bevin meende, dat men moest ko men tot een wereldvolksvertegen- woordiging, onmiddellijk gekozen door het volk, waarvoor de regee ringen, die de Vereenigde Volkeren vormen, verantwoordelijk zijn. Deze vertegenwoordiging moest het we- reldrecht vorm geven en dan zou liet volk dit aanvaarden en zich er moreel door gebonden achten. Volgens Bevin warij. oorlog uitge sloten, als de gewone man daarover te beslissen had. Bevin is bereid met wien ook te gaan beraadslagen over de bevoegdheid of grondricht- lijn voor een wercldvolksvertegen- woordiging met het doel den vrede te beveiligen. Zoo lang dit niet kan, moet men zich aan het handvest van San Francisco trachten te hou den. Maar wordt het doel bereikt, dan kan dc term „internationaal recht" worden vervangen door „wereld- recht", waarbij wordt rechtgespro ken door een wereldrechtsinstituut, gesteund door een wereldpolitie. DEN HONGERDOOD GESTORVEN. Volgens een medcdeeling van mi nister Schermerhorn bedraagt het aantal Nederlanders, die in den af- geloopen winter van honger zijn ge storven, ongeveer vijftig duizend. TREINEN OVER MAAS BIJ ROERMOND. De spoorbrug over de Maas te .Buggenum hij Roermond komt de- 'ze week gereed. Hiermede is zoowel het verkeer met het Noorden des lands via Weert—Eindhoven als dat met België via Hamont hersteld. Laat ons voor ditmaal beginnen met een uittreksel uit hetgeen Dr. van Mook, de luitenant-gouverneur- generaal op de laatste persconferen tie heeft gezegd. Ik ben, zoo zei hij, voornemens de deur open te houden voor onder handelingen, wat er ook gebeure, maar het initiatief moet nu van dc andere partij komen. De Nederlandsche plannen zijn medegedeeld, maar ik kan niet zeg gen, dat er tot nog !oe iets dat op vruchtdragende bespreking lijkt van andere zijde is bekend gemaakt. De toestanden in de buitengewes ten verbeteren dagelijks na het weg nemen van bepaalde misvattingen, de menschen gaan er aan 't werk. Als op Java weer voldoende zeker heid hecrschte, zou met opbouwend werk kunnen worden begonnen. Dr. van Mook wees er op, dat de Nederlanders en ook dc Ambonnec- zen een zëlfbeheerscliing aan den dag leggen, die onder de tegenwoor dige „vrceselijke spanning" bijna bovenmenschelijk te noemen is. Zij vernemen, hoe hun familieleden en bekenden in de gebieden van mid- den-Java, die niet onder gea.'lifor de controle staan, behandeld wor den. „De tegenwoordige ontzettende gebeurtenissen in Soerabaja fn Se- marang kunnen op geen-rloi wijze in verband gebracht worden met de tegenwoordigheid van Ambon- neesche soldaten uit het Ned. Indi sche leger". Hij verklaarde, dat de Europeanen in Soerabaja reeds twee weken vóór de aankomst der geal lieerden in de gevangenis waren ge worpen, terwijl in midden-Java de kampen der Europeesche vrouwen in brónd waren gestoken, ondanks het feit, dat zij onder de bescher ming stonden van het Britsche leger. Deze laatste medcdeeling is zoo grievend voor de Nederlanders, n.l. dat zij gedwongen worden hun in- landsche soldaten (Javanen, Ambon- neezen, Madoreezen) die uitmunten door trouw aan de Koningin en rijksregeering, op last der Engcl sche militaire autoriteiten moeien lalen evacuecren, inplaats van ze te gebruiken als versterking hunner veel te zwakke militaire macht; ook 't feit dat onze Nederlandsche soldaten op Singapore en Penang worden opgehouden en een verbod krijgen om in Indië te landen, ter wijl zij maar lijdelijk moeten aan zien dat extremistische schurken onze besle zonen, vrouwen en kin deren lafhartig afslachten. 't Schijnt nog niet voldoende dat de Nederlanders bij duizenden en duizenden door Duitschers en Ja panners zijn vermoord, nu overal vrijwel rust hecrsclit, moeten zij onder een nieuw juk door, thans van opstandige rijksgenooten, zon der dat zij mogen meedoen om aan dien chaos een einde te maken; toch schijnt men gelukkig met troepenzendingen door te gaan, mis schien landen we dan toch nog wol eens in ons eigen rijk, met of zon der goedkeuring der Engclsche auto riteiten. We lezen tenminste 't volgende bericht Eerste lichting toch naar Indië. De lichting 1945, die in Mei a.s. onder de wapenen moet komen, zal najaar 1916 naar Indië vertrekken, aldus heeft minister van Oorlog mr. .T. Meynen medegedeeld. Deze eerste divisie zal een jaar in Indië blijven. Ten slotte geven we hier nog weer, wat de Engclsche minister van buitenlandsche zaken in 't La gerhuis zeide over Indonesië: Aangaande Indonesië merkte Be vin op, dat het eenig doel van Groot-Brittannië is: de liquidatie van den nasleep van den oorlog met Japan volgens de hevelen van ge neraal MacArthur, opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten in lief Verre Oosten. De Engelschen wen- schen slechts geïnterneerden en krijgsgevangenen te helpen en zul len zich niet mengen in meenings- versehillen tusschen de Nederland sche regeering en de bevolking van Nederlandsch-Indië. Als. de militai re doelen zullen zijn bereikt en het burgerlijk bewind hersteld is. zul len de Britsche troepen onmiddel lijk worden teruggetrokken. Aan den anderen kant hestonden verplichtingen tegenover Nederland, dat Japan den oorlog heelt ver klaard toen Gr.-Brittannië werd aangevallen. Men heeft Groot-Brit tannië verweten, dat het niet eer der troepen naar Java heeft gezon den, maar dat kon niet vóór de of- ficieclc Janapsche capitulatie en de hierop betrekking hebbende bevelen van den Mikado. In verband met het feit, dat de Nederlandsche regeering niet wil on derhandelen met dr. Sockarno, zei Bevin, dat enkele der belangrijkste gebeurtenissen in de geschiedenis van het Britsche keizerrijk zijn voortgevloeid uit de omstandigheid, dat de Britsche regeering zoo ver standig was met zoogenaamde rebel len tot een vergelijk te komen. Wat do bekwaamheid om te on derhandelen en orde te houden be treft, hadden de Indonesiërs Bevin tot nu toe zeer teleurgesteld. Hoe eerder de Indonesiërs den strijd sla ken en met de Nederlandsche regee ring gaan praten, hoe beter dat vol gens Bevin voor het land zal zijn. De Britsche regeering zal daarbij assisteeren. Wij schreven in ons vorig num mer over dc beschuldigingen van Prof. Gerretson tegenover Dr. van Mook. De R.V.D. zegt hierover 't volgen de De waarheid is volgens den R.V.D.dat na het vertrek van Dr. v. Mook naar huiten Europa medio September 1944 door de toenmalige regeering in verband met de eischen van de Shaef van de geraamde mankracht in het Zuiden van pl.m. 29.000 man voor Indië werden be stemd 4000 man gezagstroepen, 1000 man luchtstrijdkrachten en 600 man aan Nica-personeel. Na zijn terugkeer in Europa, eind Januari 1945, is door Dr. v. Mook krachtig aangedrongen op meer af doende maatregelen, en bij zijn ver trek in begin Maart 1945 was in Ne derland het plan aanvaard tot uit zending van 20.000 man gezagstroe pen, 2000 man luchtstrijdkrachten en 5000 man Nica-personeel. Ilij drong voorts aan op concentratie van de vloot en van alle luchtstrijd krachten in het Oosten. G-edurende zijn verblijf in San Francisco op de hoogte komend van dc bezwaren die onze plannen bij dc gecombineerde stafchefs ontmoet ten. heeft hij zich met Minister vón Kleffens naar Washington begeven om door een persoonlijk pleit bij die hoogste geallieerde militaire autori teit haar goedkeuring te verwerven. Helaas zonder succes. Prof. Gerretson houdt z'n be schuldiging staande. Woede maakt zich van de Britten meester. „De handschoenen zijn uitgetrok ken", verklaarde gisteren een zegs man van de 23ste Britsche divisie, toen hij sprak over de wreedheden die dezer dagen door Indonesiërs op Java werden bedreven en dio eiken soldaat der geallieerde strijd krachten woedend hebben gem a kt. De verhalen over wreedheden, be dreven jegens vrouwen en kinderen en ook bijvoorbeeld jegens de be manning van de neergestorte Brit sche „Dakota", stapelen zich op. Britsch-Indische soldaten worden vermoord en zwaar verminkt terug gevonden, gurka's die een trein met voorraden van de Rapwi escorteer den werden op de gemeenste wijze vermoord. Britten bombardceren radio-sta tions op Java. MAANS OP- EN ONDER GANG 1945. 1 Dec. op 2 Dec. op 3 Dec. op 4 Dec. op 5.36 6.43 7.51 onder 16.28 "Onder 16.45 onder 17.06 9.00T onder'17.31 Zons op- en ondergang 1 945. 1 Dac. op 9.26 onder 17.31 2 Dec. op 9.28 onder 1731 3 Dec. op 9.29 onder 17.30 4 Dec. op v 9.30 onder 17.30

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1