EEN JAAR MAATSCHAPPELIJKE WEDEROPBOUW. TOESTAND IN INDIE. T VRIJDAG 7 DECEMBER 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 85 Waalwijksche en Langstraatsche Courant „DE KLOK TERUG' TRIBUNAAL. HET PROCES TE NEURENBERG. De Echo van het Zuiden Hoofdr«dact*ur Uilgever: JAN TIELEN Redacteur: J. A. A. VAN DEN DUNGEN Abonnementsprijs 1 5 eert per weel» f 1 .95 per kwartaal Verschijnt Maandag en Vrijdag Drukker: Waalwi|kache Stoomdrukkerij Antoon Tlelen Kennummcr; 2483 Op 9 December is het juist een jaar geleden, dat de Raad voor Maatschappelijke Wederopbouw werd opgericht in Waalwijk. In een jaar kan veel gebeuren en dat is ook in dit geval zoo gebleken. Want tus- schcn die twee data 9 Dec. '41 en 9 Dec. '45 is de capitulatie van Duitschland én van Japan een feit geworden, wellicht de grootste ge beurtenis in de gcheele geschiede nis der menschheid. En ook in de geesten en harten van velen schijnt een gróote verandering te hebben plaats gehad. Het lijkt ons goed bij dit eenjarig bestaan van Maatschappelijke We deropbouw in de Langstraat even stil te staan. Wij zullen geen uit eenzetting gaan geven van al 't groo- te en kleine, dat Maatschappelijke Wederopbouw in die periode bereikt heeft of dat door zijn toedoen is tot stand gekomen, want dit is geen reclamerubriek en Maatschappelijke Wederopbouw beeft er geen behoef te aan een pluim op eigen hoed te steken. Doch zonder een lange lijst van liet vele gedane werk op aller lei gebied op te stellen, moge loch even herinnerd worden aan enkele grootcre kwesties, zooals de dage- lijksclie uitzending van nieuwsbe richten tot aan de capitulatiede Langstraatsche Afdeeling van de Na tionale Centrale Hulpverleening Ne derland ten bate van het Land van Heusden en Altena en overig Neder land; de bestudeering en besprekin gen welke leidden tot de, opstelling van het reglement voor Onderne mingsraden voor de Waalwijksche industrie, de Waalwijksche Kring voor Kunst en Wetenschap; liet ont werp voor een Volkserediethank. Dit zijn slechts enkele feiten en hoe belangrijk ze ook zijn, ze ver- oorlooven zelfs aangevuld met al de andere bemoeienissen Maat schappelijke Wederopbouw geenszins de pretentie.te hebben, dat zijn doel volledig bereikt is; het is slechts een klein stapje in de goede rich ting, op den langen moeizamen weg naar een nieuwe gemeenschap in oen schooner Nederland. Want deze feiten hebben wel hun beteeken is, maar zijn toch niet lie! belangrijk ste. Waar het uiteindelijk om gaat is: de goede gezindheid, den nieu wen menschwant niet de dingen, maar de mensch geven het aanzien aan de gemeenschap. En de ontwik keling van den mensch naar een idealpn geest van oprechtheid en waarheid, van eensgezindheid en vertrouwen, van liefde en recht vaardigheid, van geloof en gemeen schapszin, is een langzaam en gelei delijk proces dat niet in één jaar tot stand komt, maar waar genera ties overheen gaan. Wie anders ver wacht, wie eisoht zelf nog de tast bare resultaten van zijn idealistisch werk te zien. is een idealist zonder werkelijkheidszin en zonder men- schenkennis. Het is begrijpelijk, dat men zich wel eens afvraagt," of de omstandig- lieuen voor een nieuwe gemeenschap een jaar geleden niet gunstiger wa ren dan thans. Toen leek iedereen zoo veel welwillender en meer ver- trouwvol, toen scheen de drang naar eendracht en samenwerking zooveel sterker dan nu. Het ideaal leek toen zooveel dichterbij dan op het oogenblik. Inplaats van samen werking zien we nu weer op allerlei terrein verdeeldheid en wanbegrip en wantrouwener gebeuren een massa dingen niet of niet goed ten gevolge van bureaucratie en cor ruptie, en in plaats van het natlo- naal-socialisme bedreigen ons ande re geestelijke gevaren. In één woord: we zijn nog verre van het ideaal, nog verre van den grooten allesbe- lieerschendcn vrede. Voor de lafaards en de zwakken kan dit misschien een aanleiding zijn om zich door de ondervonden teleurstellingen te laten neerslaan en hij de pakken te gaan neerzitten, omdat er schijnbaar toch niets be reikt wordt. Doch voor de ware ide alisten kan het slechts een aanspo ring zijn om te blijven doorwerken en doorvechten, ondanks het weini ge dat bereikt wordt en ondanks de teleurstellingen en tegenheden, die hun deel worden, omdat liun daar uit des te duidelijker wordt, hoe hard noodig deze strijd voor het goede, voor de nieuwe gemeenschap, is. En de vruchten, die we zelf niet oogsten, kunnen mogelijk pas ge plukt worden door onze kinderen of hun nageslacht. Ons werk en onze strijd is immers geen egoistische, ten eigen bate, maar voor de menschheid. Wij hebben allen den mond vol over een nieuwe gemeenschap. En maar al te vaak leggen we dan den nadruk te zeer op hetere omstan digheden voor ons zelf in plaats van voor de gemeenschap. En daar zit een groote fout: we moeten liet ac cent gaan verleggen van ons eigen ik op den mpdemenscli. Dan alleen lichen wc kans in een betere sa menleving te belanden. Dit is en blijft liet ideaal van Maatschappelijke Wederonhouw en hij dezen eersten verjaardag moge de verklaring noa eens herhaald "worden, waarmee Maatschappelijke Wederopbouw een jaar geleden hier van wal stak „Door een uitwisseling van ge dachten en door onderling overleg in een sfeer van vertrouwen te ko men tot meer waardeering voor el kaar, tot een groot ere samenwer king waar principiëele verschillen niet aan de orde zijn, en tot een hechte eenheid waar liet gemeen schapsbelang dit eisclit, met een eerlijke en bewuste eerbiediging van ieders godsdienstige overtuiging, om op deze wijze den weg te banen en de bereidheid te scheppn tot een grootere nationale eenheid." Maatschappelijke Wederopbouw Langstraat. De Schoenindustrie werd verblijd met een circulaire van het Rijksbu reau, waarbij werd bepaald, dat met ingang van 1 December 1945 alle lieeren- en jongensschoenen tot wederopzeggens toe alleen en uit sluitend uit Rundbox mogen worden vervaardigd, dat alle jongensschoe nen en minstens 50% der heeren schoenen met een loopzooi van rub- berzoolplaat moeten worden ge maakt. Dit beteekent dal' vanaf 1 Decem ber alleen zwarte zware lieeren- en jongensschoenen worden gefabri ceerd en dat men het weer in hoofd zaak met rubberzolen zal moeten doen. De schoenindustrie wordt op deze wijze ""eenvoudig gestandaardiseerd en het publiek mag er dus wel de gelijk rekening mede houden, dat het stellen van eischen voorloopig is uitgesloten. VERKLARING VAN VAN MOOK. Op de wekelijksche persconferen tie te Batavia heeft de luit.-G.G. dr. van Mook o.a. verklaard, dat het terrorisme het contact en de bespre kingen, die een zeer belangrijk aan deel in de oplossing van de politie ke problemen zouden moeten nemen, voorkomen lieeft. „De vorige week scheen de toestand uit dit oogpunt hopeloos en het Teek er op, dat slechts het gewelddadige herstel van orde en rust den weg naar on derhandelingen zou kunnen ope nen", zei spr. „Nu zijn er teekenen en aanwijzingen voor een andere mogelijkheiddoor het verminde ren van spanning en terrorisme zou nieuw contact mogelijk kunnen worden." Op Java blijft het woelig en voor de bewoners en geïnterneerden zeer gevaarlijk. Op 't platteland heerscht een vrceselijke terreur. Uit een officieel onderzoek is ge bleken dat de verongelukte Britsche vliegers en liun passagiers lafhar tig zijn vermoord. Er zijn 22 ver moorde lijken opgegraven. Op Sumatra is 't rustiger, maar ook daar verlangt men zelfbestuur. Hier wenscht iedereen de vooroor- logsche normale onhandigheden terug onder een sysl» .11 van zelf bestuur, met voor zoover zulks noodig was den steun van de Ne derlanders, verklaarden twee Indo nesische leiders te Medan en Pa- dang. Zij waren er zich van bewust, dat veel steun noodig is en hoopten, dat alle Nederlandsche plantages en zaken snoedig weer geopend zouden worden, omdat alleen hierdoor de welvaart kan terugkeeren. Ten slotte komt het volgende zeer begrijpelijke bericht. De heer Weiter. lid der Eerste Ka mer hepft schriftelijk aan minister Lotramann gevraagd voortaan we kelijks een zakelijke mededeeling te doen over de gebeurtenissen in Indië. opdat liet publiek zich een oordeel kan vormen over de gebeur tenissen aldaar en voorts mc'e te deelen over welke machtsmiddelen de regeering beschikt om de rust, orde en veiligheid in Tndië te her stellen. c.q. op we'k tiidstip zii ver wacht in staat te zijn dit te doen. Hef Soekarno-bestuur in Magelnng schijnt door de extremisten te zijn vermoord en in Bandoeng neemt de spanning meer en meer toe. In 'I Engclsche Lagerhuis is er met klem on gêwezen dat de regee ring den plicht heeft de 200.000 Ne- derlandsche vrouwen en kinderen in Indië door evacuatie te redden. Sjarir heeft toegestemd dat hij weinig invloed heeft op de extremis tische jongeren, die naar hij be weert zoover ziin gebracht door de Japanners. Hij is niet in staat ze in bedwang te houden en vreest voor belangrijke reprpssai'les van de Britfen tegen de renublikeinsche „regeering" als gevolg van den moord op dp Rrltsch-Indiërs te Be- kasi. Hij drukte ook zijn ongerust heid uit over de gebeurtenissen te Bandoeng. „Wij moeten voorkomen dat het een 'tweede Soerabaja wordt". Volgens de laatste beHchten uit Batavia zijn er aan de Wilhclminn- boulevard en de Jnliana-houlevard te Bandoeng extremistische relletjes in dit weekend geweest. Europeesehe huizen werden in brand gestoken en 4 Europeanen werden ontvoerd. Men gelooft, dat eenige Europeanen vermoord zijn. Ook wordt er in de heelc stad en speciaal in het gebied van het Ba^wi hotel door vrijschut ters gevuurd. VORDERINGEN OP DUITSCHLAND Binnenkort wordt een regeling bekend gemaakt over het verkrijgen van Nederlandsch geld voor liet Duitsche geld, dat bij de repatri- eeringscentra is ingeleverd. Tevens zal dan een regeling worden hekend gemaakt over de terugbetaling van het toen ingeleverde Nederlandsche geld. De minister van financiën be paalt den koers, waartegen het Duitsche geld moet worden omge rekend. Uit bovenstaande zal men thans hegrepen hebben, dat men zich thans nog niet tot de Kamer van Koophandel behoeft te wenden, ter MENSCHENSLACHTING. Generaal-majoor Leslie Greves, die belast was met 1 „Monhatta" (de codenaam die hier tijdens den oorlog werd gebruikt voor het geheime werk aan de atoom bom) heeft aan een Senaatcom missie de officieele cijfers ver strekt over de slachtoffers die de twee op Japansche steden uit geworpen atoombommen hebben gemaakt. De cijfers zijnin Hirosjima 70.00U tot 120.000 dooden of vermisten, 75.000 tot 200.000 gewonden. In Nagasaki 40.000 tot 45.000 dooden of ver misten, 4.000 gewonden verkrijging van formulieren 0111 het aan de grens ingeleverde geld te kunnen terug ontvangen. Daar volgt dus nog een nadere regeling voor. De formulieren die aan de Kamer van Koophandel verkrijgbaar zijn voor Nederlandsche vorderingen op Duitschland hebben slechts betrek king op arbeiders die vorderingen hebben wegens achterstallig loon, ziekengeld e.d. AANKOOP VERGUNNINGEN RUNDVEE. Aan belanghebbenden wordt me degedeeld, dat het uitgeven van aankoopvergunningen voor rundvee aan veehouders voortaan uitsluitend zal -geschieden ten kantore van den plaatselijk bureauhouder. Deze wor den dus niet meer in Tilburg op het Bureau van den P.V.C. uitge schreven. Handelsaankoopvcrgunningen voor rundvee worden uitsluitend af gegeven door het Bureau van den Voedseleommissaris, afd. Rundvee te Tilburg, tegen afgifte van een geteekend aanvraagformulier en overlegging van hel zakboekje ten name van den handelaar. KORTE BERICHTEN. Tegen den N.S.B.-burgemeester M. v. d. Kuur van Hoogkarspel werd de doodstraf geëischt omdat hij een aantal onderduikers aan de S.D. had overgeleverd, waarvan een de dood vond. Het melkrantsoen zal met in gang van 9 December worden ver laagd voor personen boven 20 jaar tot l'/2 liter (het rantsoen, dat in het Zuiden reeds bestaat), voor per sonen van 520 jaar tot 3 liter, voor kleine kinderen tot 4 jaar tot 5 liter. Minister van Schaik heeft nog maals gezegd dat wij minstens 7, maar hoogstwaarschijnlijk 8 kolen- bonnen krijgen. Voorloopig is bepaald dat wij 2 x 50 gram thee krijgen. Iloe 't verder gaat, is af te wachten. De distilleerderijen mogen na 1 Janurai '46 de rantsoenen opvoe ren van 40 op 50%. De grondstoffen daarvoor zijn toegewezen. Men hoopt de rantsoeneering na April '46 te kunnen verhoogen tot 60% van '39. Jos. Vranken Jr., de bekende toonkunstenaar en Directeur van de Haglie-Sanghers te Den Haag, vierde Zondag zijn 25-jarig toonkunste- naarsjubileum. Hij werd op groot- sclie wijze gehuldigd. Uit naam van Zuid-Nederland sprak de heer Theenwes uit Gilze den jubilaris toe. (Wij komen hierop nader terug.) Zondag is de eerste trein met eenig officieel vertoon over de brug bij Buggenum gereden, waardoor de verbinding tusschen 't Noorden en Limburg is hersteld. Er zijn sinaasappelen uit de Levant afkomstig, op weg naar ons land. Blijkens mededeeling van liet C. D. K. komen thans ook moeders, wier baby is geboren op of na 1 Jan. 1945 en vóór 8 Oct., voor een babypakket in aanmerking. Dit be vat, gelijk bekend, 6 luiers en 500 gr. breigaren van zeer goede kwali teit. 50.000 tweedebandsch fietsen, ziin in Engeland aangekocht en voor het groo'ste gedeelte bestemd voor de getroffen gebieden. De uni forme prijs zal 55.bedragen. In de zitting van de 2e Kanier te 's-Hertogenbosch onder voorzitter schap van den heer L. F. Yengelers, plv. voorzitter van de Kamer te Hel mond, werden o.a. hereent: Anioiiius Johannes van Hlist, 43 jaren, sciiocnmaker, Parallelweg 37 te Waalwijk, was van 1938 af wer keloos. Na in het begin van de be zetting even op een schoenfabriek gewerkt te liebiien, waar hij wegens ziekte ontslagen werd, moest ver dachte naar Duitschland. Hij, repa trieerde 6 weken later omdat hij er geen aard Lad I Daarna werkte hij achtereenvolgens hij den houw van munitiedepots te Loon op Zand en op het vliegveld te Gilze Rijen. Begin 1912 werd verdachte lid van de partij en lid van liet N.A.F., waardoor hij werk kreeg als schoen- liersteller in de Willem Il-kazcrne te Tilburg. Hij las wel eens „Vova" en ontving uiteraard „De Opstand". Verdachte ontkende het N.S.V.O.- lidmaatschap van zijn vrouw en so ciaal voorman van het N.A.F. was niet verdachte, maar zijn broer ge weest. De verdediger mr. Verhoeven merkte op, dat verdachte eens ar restanten van de landwacht liet ont snappen. Het Tribunaal, rekening houdende met de broodnoodzaak, maar ook met den langen duur van het lid maatschap, legde verdachte een in- terneering op van l'/2 jaar met af trek (tot 1 Mei 1946) en ontzegde hem liet kiesrecht voor 10 jaren. Anna Maria van den Hoven, ge huwd, 36 jaren, voorheen wonende te Waalwijk, ging vrijwillig in Duitschland werken om liaar man, die als SS-er aan het Oostfront ge wond werd en in een hospitaal lag, te kunnen bezoeken. Haar man was bij de SS gegaan om legen de Bolsje wieken te vechten, aldus verdachte, en zij was van meening, dat dit juist was. In September vluchtte verdachte in de uniform van kampbewaakster naar Duitschland, doch keerde spoe dig terug en ging naar Amsterdam, waar zij een Duitsche Roode Kruis- cursus volgde, bij de kampbewaak- sters van Vught woonde en gevange nen verzorgde. Voorts had zij om gang met Duitsche militairen. Het Tribunaal legde haar een in- terneering op van 1 jaar met aftrek (tot 23 Juni 1946) en ontzegde haar liet kiesrecht voor 10 jaren. Voor haar bezigheden te Amsterdam zal verdachte zich voor het Bijzonder Gerechtshof moeten verantwoorden. Cornelis Treffers, bovenleersnij der, 56 jaren, te Waalwijk, bezorgde sedert j^ren het „Nieuws van den Dntr". Toen „die Deutsche Zeitung" erbij kwam, gaf verdachte zijn baantje er aan en ging naar de fabriek Hollandia. De Directeur liet verdachte inschrijven bij het N.A.F. en de fabriek betaalde de contribu tie. In 1943 werd verdachte sympa- tliiseerend lid van de partij om zijn radio te kunnen behouden. Zijn dochter hield het met de moffen... maar daar kon verd. niets tegen doen. Het Tribunaal constateerde zeer vér-gaande domheid en stuurde ver dachte, die van 3 November 1944 af geïnterneerd was, naai- huis. De ra dio werd verbeurd verklaard. Het kiesrecht werd verdachte voor 10 jarfen ontzegd. Martinus Wilhelmus van Oers, loonslager, 43 jaren, Waalwijk, werd op aandringen van den fabrikant Blok begunstigend lid van de Ger- maansche SS, omdat liij hang was naar Duitschland te moeten. De eer ste contributie van 12.50 ontkende de verdachte betaald te hebben. Toen hij via deze organisatie zijn radio moclit behouden betaalde liij aan den SS-er v. d. Hammen 25. Van liet N.V.V. kwam verdachte in het N.A.F. tprecht en hij werd te vens lid van den N.V.D. Op .Vova" en ..Sform" abonneerde hii zich om berichten te kunnen lezen over nondslnohtintren Het Tribunaal vond den verdach te politiek niet toerekenbaar en stel de hem in vrijheid. Verdachte was sedert 4 Nov. 1944 geïnterneerd. De radio werd verbeurd verklaard en het kiesrecht werd liem voor 10 ja ren ontzegd. Cornelis van Aiohen, 24 jaren, groenten- en fruithandelaar, Winter dijk 33, Waalwijk, werkte vrijwillig in Duitschland en Frankrijk. Als loonadministrateur werkte verdach te voor de Fa. Van Gelooven hij de barakkenbouw van de S.S. in het kamp te Vught. Zijn vrouw schilde een tijdje aardappelen voor de Duit- scliors. In een sollicitatie aan de Prijshehoersching schreef verdachte dat liij „niet-arisch" en reeds jaren voorstander van de nieuwe orde was. Het Tribunaal, overwegende brood- noodzaak en het niet aangesloten #ijn hij de NSB, stelde verdachte in vrijheid. Verdachte was geïnter neerd sedert 27 Nov. 1944. Arnoldus Hendrikus van Kuijk, 38 jaar, landbouwer te Vlijmen, vond toen liij in Mei 1940 uit dienst terugkwam zijn bedrijf aan een an der verhuurd. Door bij de NSB te gaan hiertoe overgehaald door den NSB-cr Schippers uit Den Bosch, probeerde verdachte zijn bedrijf te rug te krijgen. Verdachte was bo vendien lid van den Landstand, doch betaalde geen contributie. De ver dachte herbergde gratis een onder duiker en verschafte onderdak aan een meisje, dat van haar ouders hij de NSB moest en dit niet wilde. Het Tribunaal stelde verdachte in vrijheid, omdat hij slechts van Maart tot Nov. 1942 lid was en zich daarna een goede Nederlander toon de. Sedert 5 Nov. 1944 was verdach te geïnterneerd. De zaak tegen Willielmina Corne lia Ypelaar, schoenfabrieksarbeid ster, 19 jaren, te Waalwijk, die lid was van het N.A.F. en omgang had met Duitschers, werd voor onbe- paalden tijd aagnehoudon. Prov. Noordbr. Dbl. W. van Bcuningen krijgt 100.000 boete. Het Bossche tribunaal, heeft den 34-jarigen W. van Beuningen uit Vught veroordeeld tot een boete van 100.000 gulden en interneering van tien maanden, met aftrek van voor arrest, ontzetting uit liet kiesrecht voor den tijd van 10 jaar en het verbod tot uitoefening van het be roep van muziekpaedagoog en jour nalist. Van de hand van verdachte ver schenen in de Nederlandsche dag bladen meermalen artikelen met pro-Duitsche strekking en propa ganda-art ikelen voor de Nederland sche Kultuurkamer. „Max Blokzijl kon het u niet ver beteren en Goebbels kon liet ge schreven hebben", aldus de presi dent, „ieder artikel lieeft afbreuk gedaan aan het Nederlandsche ver zet". BENOEMINGEN. Z.H.Exc. Mgr. W. Mutsaerts, Bis schop van s-Hertogenboscli, heeft benoemd tot Pastoor te Ilaaren den Zeereerw. Heer L. J. de Rooytot Rector van de Kweekschool voor Onderwijzers en liet St. Joseph-ge- sticht te Eindhoven den Weleorvr. Heer F. V. H Meulcmans; tot Con rector van de Bisschoppelijke Kweekschool en tevens tot Gods dienstleeraar aan de R.K. Lycea te 's-IIertogenhoscli den Woloerw. Heer P. .J A. Klaasentot Kapelaan te Tilburg (Besterd) den Weleerw. Heer G. W. J. Boothans. die Kape laan was te Eindhoven (Fellenoord) tot Ka-daan te Eindhoven (St. Pe trus Stoel) den Woloerw. Heer Th. G. van Vlerken; tot Kapelaan te Boekei den Weleerw. Heer J. Miehel- berger: tot Kapelaan te Zevenberg- soho Hoek den Weleerw. Heer C. F. M. Hoendervangers: tot Kapelaan te Den Dnngcn den Weleerw. Heer L. A. I.nmmers, die Assistent was te Den Dungcn. Een oud-Oostenrijksch, later Duitsch officier generaal Lahau- zen, een der beramers van den aan slag op Hitler en die den dans kon ontspringen heeft een aardig hoekje over verschillende lieeren openge daan en o.iii. gepubliceerd dat liet de bedoeling was de generaals Wy- gand en Giraud te vermoorden. Voorts getpigdc hij dat Ribben- trop en Keitel de mannen waren, die maatregelen hebben voorbereid om Warschau te bombardeeren, alle gehuchten in Polen pint te branden en alle joden in Polen te verdel gen en den adel en de geestelijkheid uit te roeiendeze plannen waren met Hitler in zijn trein besproken. In de derde week van het proces te Neurenberg is men nog steeds bezig met hoofdstuk I, van de aan klacht, liet hoofdstuk van de samen zwering der nazi-leiders tegen de wereld, de samenzwering tot ontke tening van den oorlog. De Amerikaansche openbare aan klager behandelde gisteren den Duitschen overval op Tsjcclio-Slo- wakije en de talrijke documenten, bekende, docli vooral onbekende, die Alderman te berde lvarht, too- nen opnieuw aan, dat deze over rompeling liet best hei i.iid kan worden als lage bandietenstreek. Gisteren werd de stem van den Amerikaan afgewisseld door die van den Brit, sir Hartley Shaw- cross, die weer ten minste een weck zal noodig hebben, om de nazi-com plotten en aanvallen tegen Dene marken, Noorwegen, Nederland, België, Luxemburg, Joegoslavië en Griekenland te documenteeren. Eerst daarna zal het tweede hoofd stuk worden aangesnedende oor logsmisdaden en de Joden-vervol ging. Het raadsel van de vlucht van Hess. De „News of The World" citeert een verklaring van Hess, welke deze Zaterdag in zijn cel te Neurenberg heeft afgelegd over zijn vlucht naar Engeland in 1941. Hess zeidc: „Ik vloog naar Engeland, om koning George uit te noodigen tot een vre desconferentie met Hitier in Duitsch land. Ik wilde de wereld van het bolsjewisme bevrijden. Ik dacht, dat de hertog van Hamilton, dien ik goed ken, mij bij den koning zou brengen".

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1