MAANDAG 10 DECEMBER 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG Nc Waalwijksche en Langstraatsche Courant De verkiezingen naderen. PERSZUIVERING. TOESTAND IN INDIË HET PROCES TE NEURENBERG. KORTE BERICHTEN. m De Echo van het Zuiden i te :n Hoofdredacteur Uitgever: JAN TIELEN Redacteur: J. A. A. VAN DEN DUNGEN Abonnementsprijs 15 cent per week; 11.95 per kwartaal Verschijnt Maandag en Vrijdag Drukker: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tlelen Kennummer; 2483 In dit nummer hebben wij reeds de dala opgenomen van de a.s. verkiezingen en sleeiits eeuige maan den scheiden ons van deze gewich tige data. Heel veel actie ziet men nog niet vooral in onze plaats en streek. Iin toch zullen hiermee belangrijke beslissingen genomen worden in 't belang van ons vaderland, zoodat ernstige voorbereiding wel noudza- kelijk en dringend is. De Katholieke Staatspartij is als levende en verjongde werkelijkheid te voorschijn gekomen met een actief en jong bestuur en zeer democra tische plannen; misschien hadden sommigen een andere constellatie gewild en verwacht, maar wij heb ben nu eenmaal rekening te houden met de feiten. Allerzijde is toch gebleken dat men de oude partij-schakeeringen, de groote partijen, althans terug wenscht. Dit is gebleken uit de be sprekingen der voormannen der oude Saatspartij met de jongere ge neratie, uit de verhandelingen op tal van vergaderingen der oude kiesvereenigingen en ook uit de pei lingen van het Nederlandsch Insti tuut voor de publieke opinie. Wat de Christelijke partijen be treft, zijn er pogingen aangewend en blijkbaar nog in gang, om tot fusie te komen, hoewel er niet veel kans blijkt op de verwezenlijking der fusie, zij het dan wel van sa menwerking. De S.D.A.P. ziet haar gelederen, versterken, ook van zijden, waar van men dit niet had verwacht en van een fusie met de communisten zal wel niets komen, terwijl een sa mengaan met de eenheids-vakbewe ging ook niet vlot. Uit een en ander komt duidelijk naar voren, dat de oude partijen weer den hoofdtoon zullen voeren, gelukkig gesteund en gesterkt door de jongeren uit ons volk. Of er kans is op een algemeen programma of een samengaan op hoofdpunten, dient nog te worden afgewacht, zoowel als er rondom de N.V.B. nog mogelijkheden naar alle zijden geschapeil kunnen wor den. In elk geval de data zijn vastge steld en de tijd, die ons rest moet goed gebruikt worden. De verkregen opheldering zeker wat de R.K.S.P. betreft stelt ons in staat om het organisatorische en propagandistische werk met voort varendheid ter hand te nemen. Men schenke aan dit belangrijke werk de aandacht, die het verdient, en vooral de jongeren mogen hun ide alisme, hun toewijding daaraan geven, naast de trouw der ouderen; want van hen hangt de toekomst der partijen af, zoowel van de R.K. S.P. als van de Christelijke partijen. Hun ijver en ambitie moet be kroond worden met een succes voor de Christelijke partijen en de Chris telijke regeerings- en levensopvatting in ons land, waartoe de bezinning na zooveel lijden alle aanleiding geeft en waarvoor de verkiezingen in andere landen, waarvan we 't niet verwacht hadden, zie Frankriik, Oostenrijk, Hongarije, een hoopvolle belofte in zich dragen. Misère zonder einde. De wijze, waarop de pers-zuive ring wordt doorgevoerd wekt alge- meene ontstemming in ons land. Van alle kanten gaan stemmen op om hierin krachtiger aan te pak ken. Zoo lezen we in het katholieke Groningsclie dagblad „Ons Noor den" o.m. het volgende: „Met de perszuivering zien we een verloop van feiten, welke niet anders dan allerongelukkigst kan worden genoemd. Hier in de hou ding van een groot deel van de Ned. pers, hebben wij een collabo ratie gezien met den vijand, in de meest ernstigen vorm welke maar denkbaar is. Iemand die materieele goederen aan den vijand heeft gele verd, ten einde aan hem te verdie nen, heeft ongetwijfeld laakbaar ge handeld. Iemand die leveranties deed, waardoor het den vijand mo gelijk was den oorlog tegen ons eigen land beter te kunnen voeren, be hoort tot het genius der oorlogs misdadigers. Maar de personen, die hun persorganen ter beschikking hebben gesteld van den vijand om daarmee dagelijks het nationaal-so- cialistisch vergif ons volk in te spuiten en het op die wijze tegen onze Regeering op te hitsen en rijp te maken voor het nationaal socia lisme: die de beulen van ons volk, wanneer zij door de ondergrondsche beweging uit den weg moesten wor den geruimd om erger te voorko men, verheerlijkten en smaad wier pen op de dappere kerels, die met de grootste persoonlijke gevaren dit werk deden, deze collaborateurs hebben toch wel het ergste tegen de nationale gemeenschap gezon digd. Vergeleken bij deze misdaden is hetgeen een kleine N.S.B.'ers of kleine collaborateur deed, toch kin derwerk. Maar deze mensclien wor den nchtrrvol"d en onbesloten. 50.000 postduiven. Geschenk van de R. A. F. aan ons land. De Duitschers hebben tijde is de bezetting de duivenhokken bijna volkomen „ausradiert" Wat er nog overbleef werd daaina verder gedund door gebrek aan voer. Zoo is ruim 99 pet. van de jn Nederland aanwezige post duiven verloren gegaan. De R.A.F. en enkele Engelsche particulieren hebben nu de goede gedachte gehad de Nederland- sche duivenmelkers een handje te helpen bij het op peil brengen van hun hokken. In totaal zullen 50 000 Engelsche postduiven aan Nederland ten geschenke worden aangeboden. De eerste zending van 2000 stuks is te Hoek van Holland aangekomen. Alle dieren waren in prima conditie, al kwam een groot deel ervan recht uit Afrika waar zij bij het Afnka- ieger hebben „gediend". Met het politie-muziekkorps voorop zijn de duiven te Rotterdam van het station afgehaald en naar het clublokaal van de p.d. vereen. „De Noorder Post" overgebracht. Op Java had men er, volgens U. P., rekening mee gehouden, dat op den voorbijen Woensdag een al- gemeene opstand zou uitbreken. In verband daarmede werd de lucht macht gereed gehouden om onmid dellijk in te gx-ijpen. Zij behoefde tot dusverre evenwel niet in actie te komen. Er werden voortdurend verkenningsvluchten uitgevoerd, maar er werd geen bijzondere Indo nesische activiteit waargenomen. Ixx Bandoeng zullen, volgens U. P., Zondag vierhonderd Ncderland- sclxe en Ambonneesche soldaten na een korte maar intensieve hei-trai ning bij de Engelsche troepen wor den ingelijfd. Hondex-dcn vrijwilli gers melden zich bij de Ned. troe pen aan. In de stad is het nxstig, de situatie is eenigszins verbeterd. Convooi naar Bandoeng. Naar te Batavia verluidt zullen de Brilsche autoriteiten een convooi voorraden naar Bandoeng zenden, waarvoor de republikeinsche „re geering" een vrijgeleide heeft gege ven. Waarschijnlijk zal het convooi, aldus U. P., niet beschermd worden. Hooge Bx-itsche officieren zouden dit als de laatste proef beschouwen en als de laatste kans voor de Indo nesische „regeering" om te bewij zen, dat zij de bevolking in de hand heeft. In Batavia, Bandoeng e.a. heb ben nog steeds aanslagen plaats. Amerikanen naar Java? De Yex-eenigde tSiaien bereiden zich voor de zaak op Java ter hand te nemen, volgens de Singapore-corres pondent van de Londensclxe „Daily Mail". De coi-respondent zegt ver- der, dat 6000 man Nederlandsche tx-oepen uit Europa, nu in Malakka, wachten op orders, om op Java in gezet te worden. De correspondent zegt, dat deze twee belangrijke be richten hem waren meegedeeld uit betrouwbare bron toen hij Batavia op weg naar Singapore verliet. De Amerikaansche vloot-comnxandant zou reeds een hoofdkwartier te Ba tavia en Soerabaja gevestigd heb ben. ENGELAND KLAAGT AAN. „Positief-misdadig zijn aanvals- oox-logen en zoo werden ze óók be schouwd op het tijdstip, waarop Hitler den tweeden wereldoorlog ontketende", aldus Sir Hartley Shawcross, de Britsche openbare "aanklager, die gisteren voor liet Neurenbex-gsche tribunaal trad. Een document van ongeveer der tig duizend woorden is die Britsche aanklacht geworden en de helft on geveer van het document wordt in beslag genomen door een opsom ming van argumenten ten bewijze van liooger vermelde stelling. Te vens ging deze bewijsvoering tegeD de bewering, dat dit tribunaal da den strafbaar stellen wil, die toen ze werden begaan, niet strafbaar waren en mensclien ter verantwoor ding roept voor misdaden, welke, toen ze bedreven werden, juridisch gesproken, geen misdaden waren. De Britsche aanklager wees in dit vei-band op de Haagsche conventies van 1899 en 1907, op de pan-Ameri- kaansche conferentie van Februari 1926, waar een aanvalsoorlog als een „misdaad tegen het mensch- dom" werd bestempeld en op de door den volkenbond in September 1927 aangenomen resolutie, welke een dex-gelijke aanval een „interna- tionale misdaad" noemde. „Slechts twee punten, door dit tri bunaal aanvaard, kunnen, in zeke ren zin, als nieuwigheden worden aangegeven", aldus Shawcross, ten eex-ste: de opvatting, dat een staat verantwoordelijk gesteld kan wor den voor in zijn naam bedreven misdaden, ten tweede: de opvatting dat een individueel persoon verant woordelijk gesteld kan worden voor misdaden, welke namens een staat zijn bedreven. Maar als dit een nieuwigheid is, dan is het er een, welke wij gaarne willen verdedigen en rechtvaardigen". De aanval op het Westen. Een speciale verslaggever van het A.N.P. meldt De Duitsche operaties tegen het Westen o.a. Nederland, waren aan vankelijk vastgesteld voor begin November 1939. De Britsche aan klager zal het tribunaal èen serie van 17 brieven overleggen, van 7 November 1939 tot 9 Mei 1910, waar uit blijkt, dat de Duitsche aanval bijna van dag tot dag meestal we gens weersomstandigheden moest worden uitgesteld, ofschoon alle voorbereidingen begin November klaar waren. De Brilsche aanklager deelde dit mede in het verloop van zijn openingsrede, die een samen vatting gaf van de gebeurtenissen op de Europeesche oorlogstooneelen in het jaar 1940. De eenige fout van deze overrompelde landen was, dat zij op den weg van een Duitschen invaller lagen. Drama der Tsjechen. Hacha, de gangsters en de regie. De waarnemende Amerikaansche maar ons is nog geen enkel geval bekend, dat een couranten-direc teur of hoofdredacteur wegens col laboratie is opgesloten. Ze loopen niet alleen vrij rond, maar prac- tisch is in beginsel al beslist, dat ze hun bedrijf binnenkort weer op de oude wijze mogen voortzetten." procureur, Alderman, bracht nog een aantal documenten de reehts- zaal binnen, betreffende een der treurigste hoofdstukken der mensch- lxeid, zooals hij de vernietiging van het dappere kleine Tsjecho-Slowa- kije noemde. De documenten hadden o.a. be trekking op de nachtelijke bijeen komst te Berlijn, op 15 Maart 1539, en illustreerden de weerzinwekken de wijze, waarop de nazi's president Hacha daar het mes op de keel zet ten, nadat de Slowaaksche leiders den dag te voren murw waren ge maakt. De rechtzaal beleefde de drama tische nachtelijke scène in de rijks kanselarij, waarbij de Tsjechen wei-den gebrutaliseerd en aange blaft door Hitler, Goering, von Ribbentrop en Keitel. De i-egie was tot in de puntjes verzorgd, de lijf arts van Hitler was dadelijk bij de hand, toen het den ouden Hacha, die hier een ontmoeting met het noodlot beleefde, te machtig werd. Bij niet inwilliging der Duitsche eischen zouden de Duitsche troepen, ter sterkte van een diivsie op elk Tsjechisch bataljon, enkele uren la ter Tsjecho-Slowakije onder den voet loopen, waarbij Goering nog een bombardement op Praag in het vooruitzicht stelde. Om het land dit allerergste te besparen heeft Hacha toe geteekend. Als Alderman von Neurath's rol als protector van Bolxemen memo- Merend slaakt hij de verzuchting: „God beware ons voor zulk een be schermer". Dat het bij deze annexatie niet ging om sprookjes van bloed en ras, blijkt dadelijk uit Goerings bevelen tot de meest verregaande exploitatie der bodemrijkdommen en het gebruik der bewapenings industrie van Bohemen en Jodl con stateerde in een openlijke verkla ring, dat met de annexatie van Tsjecho-Slowakije aah de voorwaar de voor den aanval tegen Polen is voldaan. Zoo zit alles in het com plot van het nazi-bandictendom lo gisch in elkaar. 't Is een trommelvuur van docu menten, die op de beschuldigden neerkomen. Dezen laten het vrij onbewogen over zich heengaan. Wat zou hun anders te doen staan? Zonneklaar rijst hun wereld veroveringsplan voor aller oogen en ieder nieuw do cument belicht het verder. Het belangwekkendste nieuws uit Neurenberg was gisteren, dat Seyss Inquart van plan is een lijst te pu- bliceeren van personen uit Neder- land, die geen nationaal-sociallsten waren, en die naar hij hoopt, toch bereid zullen zijn verklaringen af te leggen, waaruit zou moeten blij ken dat Seyss Inquart aangaande bepaalde kwesties invloed ten gun ste van Nederland heeft aangewend of geprobeerd heeft sommige maat regelen te verzachten of tegen te houden. MAX BLOKZIJL VRAAGT GRATIE. De verdediger van Max Blokzijl heeft op de griffie van het Bijzon der Gerechtshof te Den Haag een verzoek om gratie ingediend. Over dit verzoek zullen zoowel het Hof als de Bijzondere Raad van cassatie advies aan H. M. de Koningin moe ten uitbrengen. VERKIEZINGEN VASTGESTELD. De verkiezingen voor de Tweede Kamer en voor de Provinciale Sta len, zullen op deuzelxden dag ge houden worden. Ook de candidaatstclling voor beide colleges zal op denzelfden dag geschieden en wel op den 2en Dins dag van April '46. Binnen 45 dagen zullen daarna de verkiezingen vol gen. Ook is 'n datum vastgesteld voor de cand. stelling van leden voor de gemeenteraad en wel den 2en Dinsdag van Juni 1946. Binnenkort zal hieromtrent bij de Tweede Kamer een wctsoiiiwerp worden ingediend. LANDBOUW-INVENTARIS- VERLIEZEN. De rijksdienst voor landbouwlier- stel verschaft ons de volgende ra ming van de verliezen aan doode en levende inventaris van den land bouw door oorlogsomstandigheden. Doode inventaris 18.000 wargens en karren, 40.000 paardentuigen, 50.000 werktuigen en machines, 150 tractoren, 600 mo toren, 310.000 stuks gereedschap en 1.900.000 stuks diversen. Levende inventaris 35.000 paarden, 75.000 stuks rund vee, 13.000 schapen, 76.000 varkens, 55.000 geiten en 500.000 kippen. TOESLAG VOOR BEDRIJVEN OP ARME GRONDEN. Voor de bedrijven op de lichte gronden zal door de rcgcering een toeslag per hectare worden ver strekt. Deze toeslag zal worden ver leend voor alle bouwgronden die van nature zeer arm zijn. Boven dien zal aan de kleine bedrijven op deze gronden, die het over het algemeen nog veel moeilijker heb ben, een extra uitkeering per hec tare bouw- en grasland worden toe gekend. Deze extra uitkeering wordt fiict of slechts gedeeltelijk toege kend aan kleine bedrijven, die uit tuingronden, fok- of vermeerde- ringsbedrijven of doordat de ex ploitant zijn hoofdberoep buiten den landbouw heeft, bijzondere in komsten hebben genoten. De belanghebbenden zullen bin nenkort van de bijzonderheden Van deze regeling op de hoogte worden gesteld. RIJKSDIENST VOOR LICHAME LIJKE OPVOEDING EN SPORT. Bij kon. besluit is, gelet op de wenschelijklieid van een coördinatie van de te treffen maatregelen en voorzieningen op het gebied van de lichamelijke opvoeding en de sport, ingesteld een „Rijksdienst voor de lichamelijke opvoeding en de sport." MILITAIR GEZAG OPGEHEVEN. De dienst van het Militair Gezag in deze provincie is per 1 TJecember 1945 opgeheven. Naar behoefte zul len gedurende korten tijd afwikke- lingsbureaux in stand blijven. De Militaire Commissaris in de Ille Mi litaire Afdecling dankt allen, die zich in den tijd sinds de bevrijding verloopen, verdienstelijk hebben ge maakt tegenover het vaderland in het kader der werkzaamheden van het Militair Gezag. DE FUSIE C.H. EN A.R. Een 49-tal vooraanstaande leden van de Chr. Hist. Unie heeft zich tot het hoofdbestuur van de C.H.U. gewend om de voorgestane federa tieve samenwerking tusschen C.H. en A.R. te verwerpen, onder verwij zing naar het program van beginse len, waarin stelling wordt genomen tegen de antithese-politiek die zij van deze samenwerking vreezen. Als bezwaren tegen de A.R. worden o.m. genoemd: de opvatting van de partij inzake de radio, het sociaal- economisch beleid en liet Ned.-Indi- sclie vraagstuk. BETER BIER. HOOGER PRIJS. De brouwerijen brengen thans weer bier in den handel met een liooger gehalte, waardoor het bier bijna op voor-oorlogsche kwaliteit wordt gebracht. De volgende prijzen per f'escli zijn vastgesteld: voor la ger bier flesschen van 30 cl. 45 cl. 0.20-/ 0.27, tusschen bier: 30 cl. 45 cl. 0.22-/ 0.30, voor zwaar bier: 30 cl. 45 cl. 0.24-/ 0.33. voor stout: 30 cl. 45 cl. 0.23-/ 0.36. VERNIELDE BRUGGEN. De president-directeur van de N. V. Ned. Spoorwegen, ir. W. Hup- kes, deelde tijdens den tocht van den eersten Pullman-trein Amster damBrussel o.a. mee, dat in het geheel 800 bruggen vernield zijn, waarvan 80 tusschen Den Bosch en Geertruidenbcrg Alweer die 80 bruggen in de Lang straat 1 Vroeger waren 't er 901 We kunnen ze niet tellen, al reke nen we alle duikers e.a. mee en daarenboven zullen er heel wat kunnen vervallen door den aanleg van dijkwerk. Wanneer begint men hier tenmin ste? ECONOMISCH OVERLEG TUSSCHEN BELGIë, FRANKRIJK. NEDERLAND EN LUXEMBURG. „Het laatste Nieuws" schrijft: Ten einde elkander wederkeerige hulp te verleenen en haar belangen onderling in overeenstemming te 125000 Canadeesche officieren ca minderen zijn reeds uit ons land vertrokken. Volgende maand zul len bijna alle Canadeesche militai ren Nederland verlaten hebben. Met Kerstmis zal aan iederen Nederlander één ons suiker en één tablet Engelsche chocolade worden uitgereikt, meldt de Nieuwe Neder lander. Volgens een schatting heeft de Sovjet-Unie 17 millioen menschen in den oorlog, ofwel ongeveer .10 pet. van haar bevolking, aan doo- den verloren. Daarnaast nog 11 i/2l millioen man aan gewonden. 100.000 spaden zijn in Engeland ten behoeve van Nederlandsche landbouwers besteld. De eerste zen ding is reeds geladen. Mc. Arthur heeft een arresta tiebevel tegen 59 Japansche oor logsmisdadigers uitgegeven. Het Soyjetbestuur te Berlijn heeft er zijn verwondering over uitgesproken dat in de Britsche zóne nog altijd een Duitsch leger van 100.000 man onder de wapenen is. dn de Britsche zóne van Duitschland zijn twee Britsche sol daten vermoord. De troepen hebben een waarschuwing ontvangen op hun hoede te zijn. Te Berlijn zijn eenige personen gearresteerd wegens liet vermoorden van 300 abnormale kinderen in een sanatorium tusschen 19411943. Over 83.000 Nederlanders, die in den oorlog naar Duitschland wa ren gedeporteerd, verkeert men nog in onzekerheid. Alhoewel men aan neemt dat er bij bombardementen een 60 h 70.000 zijn omgekomen, hoopt men nog verspreide groepjes Nederlanders in de Russische zóne aan te treffen. Door Nederlandsche P.T.T.- ambtenaren zijn een groot aantal onze telefoontoestellen in Neuren berg aangetorffen. Zij zijn naar ons land overgebracht. Ook heeft men de hand gelegd op 150.000 ton celstof en 5 schuiten vlas, die ook op weg zijn naar Ne derland. De Nederlandsche regeering heeft een groote aankoop gedaan van Canadeesche leger-uitrusting voor onmiddellijk gebruik, o.m. 1500 vrachtauto's, tanks, artillerie, mor tieren, geweren enz. Zij zal er 4 divisies mee uitrusten voor Indië. De Labour-regeering in Enge land heeft de conservatieve oppo sitie verslagen bij de stemming over een motie van wantrouwen met 381 tegen 197 stemmen. brengen, hebben de regeeringen van België, Frankrijk, Nederland en Luxemburg besloten zich met el kander te verstaan betreffende: a) De bevoorrading van levensmiddelen en leveringen van eerste levensbe hoeften; b)De wcderzijdsche leve ring van grondstoffen en werktui gen, welke onmisbaar zijn voor het weer op gang brengen van de nij verheids- en landbouwproductie; c) Samenwerking op het gebied van de bestaande voortbrenging, reke ning houdende met den traditionee- len handel tusschen de vier landen. De vier regeeringen beoogen de gemeenschappelijk beschikbare hulp middelden zoo goed mogelijk te be nutten en, ieder voor zoover het haar betreft een progressieve her vatting van den internationalen han del te bevorderen. De hierboven vermelde vraagstuk ken zullen bestudeerd worden door een raad van economische samen werking, die bestaan zal uit drie afgevaardigden welke onderschei denlijk de regeeringen der Belgisch- Luxemburgsche tolunie, der Neder landen en van Frankrijk zullen vertegenwoordigen. NEDERLAND KOOPT TARWE. Naar gemeld wordt, zijn voor Ne derlandsche rekening in Canada 800.000 bushels tarwe gekocht. WETTIGHEID VAN DE DOODSTRAF. De kwestie van de doodstraf voor politieke misdadigers is in de krin gen der juristen reeds meermalen punt van discussie geweest. In ver band hiermede is de door den Bij zonderen Raad van Cassatie gedane uitspraak inzake Max Blokzijl van groot belang. In zijn antwoord op het verweer zegt de Raad: Overwegende, dat de regeering in den noodtoestand geschapen door de bezetting van het Rijk in Euro pa, die het grondwettelijk voorge schreven overleg tusschen de Kroon en de Staten-Generaal volstrekt ver hinderde, bevoegd was de door de bijzondere omstandigheden geboden maatregelen van wetgevenden aard bij K.B. te treffen en dat deze nood toestand het ter hand nemen van het onderwern van het besluit bui tengewoon strafrecht door de regee ring rechtvaardigt en zij bij het uit vaardigen van de artikelen haar bc-

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1