r. IE. 1? ;en R TOESTAND IN INDIE. (OE JJ^jRIJDAG 14 DECEMBER 1945 Losse nummers 10 cent ööe JAAK^AWb wo. Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 87 t. IAP' VT EN 34, Waalwijksche en Langstraatsche Courant Gemeenteraad van Waspik. i EL be Echo van het Zuiden -12 HT- od )se :ten. tem. ich en. JK. ider op de sen gen b.v. len. ge- cht, (VU. lofdredactaur Uitgever: JAN TiELEN facteur: J. A. A. VAN DEN DUNGEN Abonnementsprijs: 15 cent per week; 11.95 per kwartaal Verschijnt Maandag en Vrijdag Drukker: Waaiwijksche Stoomdrukkarl) Anteon Tlelen Kennummer: 2483 NIEUWE KOERS DER ENGELSCHEN? Op de conferentie te Singapore el't Engeland getoond een nieu- n koers te willen inslaan. Cliris- ion krijgt groote bevoegdheden, ij kan alle krachten waarover hij schikt inzetten om de orde te her- llen en het Nederlandsche gezag handhaven. Engeland ziet, dat jarir c.s. niet bij machte zijn het nd tot rust te brengen en hon- rsnood te voorkomen. De reactie r republikeinen is niet fel. De lei- rs zijn het in beginsel met de ge- ieerde houding eens, doch blijven aan op het recht van zelfbeslis- ng. Uit Batavia komt het opzienba- nde bericht, dat op de bekende nfercnties, zoo pas te Singapore houden, is overeengekomen, dat itsche en Br.-Indische troepen de de in groote gebieden van Java illen gaan herstellen. Daartoe zul- n weer [roepen naar Java worden ergebracht, maar Nedcrl. troepen llen aan de eigenlijke operaties et deelnemen. Waarschijnlijk zul- n zij wel voor politie-dienst in de zuiverde streken gebruikt wor- ■n. Een gezaghebbend Britsch woord eerder te Batavia heeft o.a. ver aard, dat Christison tot taak el't in een zoo groot mogelijk ge- ed de orde te herstellen en te andhaven, om „het mogelijk te ma- n, dat een constitutioneele her- rming en een zekere mate van lfbestuur der Indonesiërs in het ader van het Koninkrijk der Nc- rlanden tot stand komen en be- irekingen daarover gehouden wor- n op een geregelde en wettige wij- zonder vrees of geweld." De woordvoerder verwachtte, dat meer Ned. troepen naar Indië illen worden getransporteerd, ol- hoon over het tijdstip hiervan nog ets beslist is. Hij voegde er aan dat de Ned. troepen tezijnertijd Engelsche zullen vervangen, die, armeer hun taak ten einde is, te- iggcnomen zullen worden. Hongersnood onvermijdelijk. De woordvoerder voegde er aan e, dat ue iiongérsnouu, d.ié nu 011- mnjdeiijK is (aangezien slëcnts procent van den vooroorlo&scheii jsioogst in 1946 vei,wacht kan wor- m) siechis Kan worden verzaent ucn niet voorKonien, wanneerbja- r, dien de Nederlanders beschou- en als een toekomsiigen partner, jldoende gezag kan oefenen om t volk naar de sawalis terug te engen om een laten oogst te krij- en. De voedselsituatie is bijzonder rilielt in Soerabaja, waar slechts oor vier weken voedsel is voor XJ.000 Nederlanders, Indo-Europea- n, Indonesiërs, Chineezen en Ara ieren in het geallieerd gebied, jarir lieel't twee koeriers gezonden :iar het gebied ten Zuiden van Soe- ibaja en naar Oost-Java om daar slag te leggen op de rijstvoorra- en. Een van deze koeriers zal wcr- n in de Britsche, de andere in de iidonesische zone. Officieel is bekend gemaakt, dat r. Van Mook op Woensdag 12 De- unber per vliegtuig naar Neder- nd is vertrokken. De extremisten worden steeds riester in plaats van rustiger. Een compagnie van de TKB, het ïdonesisclie volksleger, is, op weg an Poerwokerto naar Batavia, in e buurt van Bekasi door extremis- n overvallen. De compagnie was aar Batavia gedirigeerd om een rein, die naar Bandoeng moest ertrekken, te bewaken. In Batavia worden de Indonesi- che strijdkrachten steeds agressie- er. Zij hebben barakken op Kra- ïat aangevallen met' geweren, ma- hinegeweren en granaten en ge acht de barakken in brand te ste len. Hel is niet gelukt. Ten Noorden van Ambarawa orden concentraties van Indone- iërs gemeld. In Bandoeng hebben de Engel- hen een nieuw offensief onderno- nen op de afgesneden posities der ndonesiërs, die een voortdurende «dreiging vormen voor de Europee- che zone ten Noorden van den poorweg. Er wordt tevens melding emaakt van een voortdurenden troom Indonesische en Cliineesche nchtelingen naar de Europeesche ons. Aanval op Britsch convooi. Indonesiërs hebben een aanval ge- aan op een convooi tussclien Ba- avia en Bandoeng. Een Engelsche fficicr, een Engelsche soldaat en 'eertien Br.-Indische soldaten wer- len gedood. Gevechtsvliegtuigen verden te liuln geroepen. Van de zeventig vrachtwagens noesten er acht achterblijven. De l.A.F. heeft voedsel en munitie uitgeworpen. Sharif heeft verklaard, dat hij en 'n makkers zich met alle macht uilen verzetten, teegn elke poging >m het Nederlandsche gezag krach 1- ladig te herstellen. «ORRISON OVER BRITSCH-INDIë. Gewelddadige oplossing van de problemen niet geduld. „Gedurende de overgangsperiode naar algeheel zelfbestuur zal Indië moeilijke tijden doormaken. Geen slechter dienst kan aan een toekom stige Indische regeering en aan de democratie worden bewezen dan door toe te laten, dat de grondsla gen van den Staat worden verzwakt en de trouw van zijn dienaren aan het gezag wordt ondermijnd, voor dat deze nieuwe regecring het aan schijn verkrijgt. Daarom kan de Indische regee ring zich niet ontslagen achten van de verantwoordelijkheid, welke op haar en de gewestelijke regeerin gen rust, om wet en orde te hand haven en elke poging tot een ge welddadige oplossing van het con stitutioneele probleem te weer staan." Achter de Indische regeering. „De regeering kan niet toestaan, dat pogingen worden ondernomen om de loyaliteit van de ambtelijke diensten of van het Indisch leger afbreuk te doen en zij zal de Indi sche regeering haar vollen steun verleenen bij de bescherming van haar ambtenaren in de uitoefening van hun plichten en bij het ver hinderen van een wijziging van de Indische constitutie door geweld of bedreigingen met geweld." Letterlijke uitspraak van den Engelschen minister Morrison over Indië let wel, óver Britsch-Indië, niet over ons Indië". 't Bovenstaande, juiste standpunt, werd door Minister Morrison uit eengezet, ten aanzien van Britsch- Indië". Als 't zelfde standpunt nu eens openlijk werd verkondigd en uitge voerd ten aanzien van Ncderlandsch- Indië, dan waren we waar we zijn moesten en zou veel leed en moei lijkheid in tal van opzicht voor komen zijn en nog voorkomen kun nen worden. ALLER HULP VOOR INDIë. Prinses Juliana voor de radio. „Wanneer wij denken aan de spontane wijze, waarmede Indië na den oierval op Nederland als één man is opgestaan en een bedrag van bijna drie millioen gulden ter beschikking heeft gesteld voor de oorlogvoering cri dé slachtoffers In Nederland, dan past ons in Neder land slechts één antwoord en dat is om met de grootste eensgezind heid en in algemeene samenwerking en mét inspanning van alle krach ten nu datgene tot stand te bren gen, waar de land- en rijksgenooten in Indië op rekenen en op wach ten", aldus sprak H. K. H. Prinses Juliana Vrijdagavond voor de radio ter inleiding van de grootseheensche actie, die het comité „Nederland helpt Indië" met medewerking van de vereeniging „Oost en West" en de S.I.M.A.V.I. en als alomvattend geheel „Nederlands Volksherstel" zal ondernemen. KORTE BERICHTEN. Op den vooravond van Kerstmis zal Z. H. de Paus een Kerstbood schap richten tot de wereld. In Italië is de katholieke for mateur erin geslaagd een kabinet te vormen van alle partijen. Er wordt binnenkort een con ferentie gehouden van de ministers van buitenlandsche zaken der groote drie; in Frankrijk is men zeer ver stoord 'daarvoor niet te zijn uitge- noodigd. Graaf de Marchant et d'Asem- borg (gevolmachtigde van „den leider" voor Limburg) zal binnen kort voor *t Bijzonder Gerechtshof te 's-B'osch verschijnen. Er is een vermogens-opsporings commissie benoemd. De prijzen der textiel goederen zullen in December met 20 wor den verlaagd. Montgomery heeft 't beroep van den beul van Belsen, Kramer e.a. afgewezen. Zij zullen dus bin nenkort. ook Irma Grese, worden opgehangen. Het treinverkeer tusschen Arn hem en Nijmegen is uitgebreid; ook Zondags zijn treinen in 't Oosten des lands ingelascht. De overheid zal voortaan 60 in de wachtgeldregeling bijdragen. WEER DRIE DOODEN BIJ VERKEERSONGEVAL. Vrijdagmiddag om één uur had op den Boxtelscheweg ter hoogte van Huize Steenwijk te Vught een aan rijding plaats tusschen een Neder- landsch militairen wagen, waarop zich verscheidene lifters bevonden, en een Canadeesclie truck. Van de lifters werden drie perso nen op slag gedood n.l. twee man nen en één vrouw, afkomstig uit Hoensbroek (L.), Uithoorn 'en Am sterdam. Verder waren er drie of vier gewonden, ook woonachtig el ders. De gewonden zijn naar het zieken huis te Vught overgebracht. DE VEERDIENST GORINCHEM-SLEEUWIJK. De KNAC bericht, dat de veer dienst Gorinchem-Sleeuwijk van Dinsdag 11 dezer tot nader order, vermoedelijk voor een week, we gens reparatie van de groote pont, zal worden onderhouden door een kleinere boot. De maximum lengte van motor- en andere voertuigen, welke kunnen worden overgezet, is in verband daarmede, terugge bracht tot 8.5 meter. ONTHEFFING STAKINGSBEVEL. Uit overweging dat uit een inge steld onderzoek is gebleken, dat geen termen aanwezig zijn om met toepassing van liet zuiveringsbesluit 1945 een maatregel te nemen tegen den heer K. L. J. Wouters, burge meester van Valkenswaard, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken bepaald ,dat het algemeene stakingsbevel, destijds uitgevaar digd met betrekking tot de saking van burgemeesers, die na 10 Mei 1940 in dat ambt zijn benoemd, niet meer van toepassing is op de zen burgemeester. DE BOEREN-EMIGRATIE. Twee ingenieurs van den buiten- landschen voorlichtingsdienst van het Dept. van Landbouw hebben, naar wij vernemen, in October een bezoek aan cenige departementen in Midden-Frankrijk in de omgeving van Tours, Orleans en Dijon ge bracht met de bedoeling na te gaan of daar mogelijkheid bestaat voor vestiging van Nederlandsche boeren. Hierover is reeds een voorloopig rapport uitgebracht, waaruit blijkt, dat in de goede landbouwgebieden in Frankrijk geen verlaten boerde rijen voorkomen, met uitzondering misschien van enkele zeer groote (meer dan 300 ha. groot), waarvoor niet voldoende arbeidskrachten zijn te verkrijgen. Als gewensclite groot te geven zij op bedrijven van 60 tot 150 ha. Zij komen lot de volgen de conclusies „Bij de uitvoering van een emi gratieplan t.a.v. Frankrijk zal een scherpe selectie moeten worden toe gepast. Een selectie naar persoon lijke eigenschappen, naar vakkennis en naar kapitaalkrachtigheid. Eerst wanneer een sterke emigratiekern is gevormd, zullen minder strenge nor men kunnen worden toegepast." VRIJLATING EX-BURGEMEESTER VAN WOUW. De uitspraak van het Bergen op Zoomsche tribunaal inzake den ex- burgemeester van Wouw, die in vrijheid werd gesteld, heelt te Os- sendreclit, waar hij de bezieler en de vader der N.S.B. is geweest, groo te beroering gewekt. De dorps-com missie der Ossendrcchtsche politieke recherche heeft in een open brief aan het tribunaal verzocht, de uit spraak betreffende De Jong te her zien, ofwel indieh herziening on mogelijk is de vonnissen t.a.v. de andere N.S.B.-ers uit Ossendrecht te wijzigen en alle andere geïnter neerde N.S.B.-ers uit deze gemeente onverwijld in vrijheid te stellen. CHRISTIANSEN HIER VOOR DEN RECHTER. Het is thans zeker, dal' generaal Christiansen, de Duitsche militaire bevelhebber in het bezette Neder land, in Nederland zal terecht! staan. Op de lijst van Duitsche oorlogs misdadigers is ook geplaatst staats secretaris dr. Wimmer, die in den bezettingstijd commissaris-generaal voor bestuur en justitie was. Dr. Wimmer is gedetineerd in de gevangenis te Sclieveningen. DE JAARBEURS TE UTRECHT. Van 2—11 April '46. De eerste jaarbeurs na de bevrij ding zal worden gehouden van 2—11 April 1946. Er bestaat buitengewoon groote belangstelling voor deze jaarbeurs, aldus mr. Milius, directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs. Aanmeldingen uit Scandinavië, Engeland, Amerika, Tsjecho-Slowakije, België en Zwit serland zijn binnengekomen. Een gemeent-secretaris benoemd zonder, voordracht van B. en W. Iu dc Vrijdagavond onder voor zitterschap van wriid. burgemees ter van Zijl gehouden vergadering van den tijdelijkcn gemeenteraad, was wethouder Baaten wegens ziek te afwezig. De voorzitter spreekt den wensch uit, dat de heer Baaten weer spoedig hersteld mag zijn om zijn werkzaamheden te hervatten. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. Naar aanleiding van een onder houd van den voorzitter met oud burgemeester Dekkers over de mo gelijkheid de ambtswoning door dc gemeente te doen terug koopen, is van den oud-burgemeester een schrijven binnengekomen, waarin hij mededeelt het plan te hebben de gemeente t.z.t. te verlaten. Als hij ergens anders een geschike woning kan vinden is hij bereid zijn wo ning te Waspik aan de gemeente te verkoopen. De. begrooting 1944 werd vastge steld. De Gewone Dienst sluit in in komsten op 188749,45 en in uit gaven op 177918,57 met een batig slot van 10.830,88. Dit batig 'saldo is vooral te danken aan de gewijzig de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente, waardoor een be paald percentage van de opbrengst van de Ondernemingsbelasting de gemeente ten goede komt De op. brengst hiervan is Voor 1944 ge raamd op 26.000 een zeer gun stige post vóór de gemeente dus, voornamelijk opgebracht door de schippers. De raad gaat accoord met een voorstel van B. en W. de straatbe lasting vast te stellen op 6'/2: pet. voor de gebouwde eigendommen en 2 pet. voor de ongebouwde eigen dommen, met een geschatte op brengst van 3775,De begroo ting 1944 werd ook geldig verklaard voor het jaar 1945. De woningen van W. van Heivoort F 102 Waspik Boven en van II. dc Klein werden onbewoonbaar verklaard overeen komstig advies van het Bouw- Wooing- en Welstandstoezicht en den inspecteur van de Volksge zondheid. Ingekomen is een verzoek van het bestuur van de Bijzondere Lagere School van den heer Dubbelman, om een vergoeding van 1600, voor het herstel van de door oor logsschade getroffen schoolgebou wen. Dit wordt goedgekeurd met dien verstande dat het schoolbe stuur een eventuecle latere uitkee- ring van de Schade Encjuetc com missie zaj moeten terug betalen. De voorzitter deelt mede dat a.s. Maandag leden van een ingenieurs bureau de haven zullen komen be kijken en deskundig advies zullen uitbrengen over de mogelijkheden tot verbetering ervan. Verder zegt de voorzitter dat de gemeente een Engelsche mot-orbrandspuit in bruik leen heeft gekregen en dat op zijn advies een vrijwillige brandweer is samengesteld, waarvoor zich 14 le den hebben opgegeven, en die door een deskundige worden geoefend. De nieuwe spuit heeft een capaciteit van 2000 m.3 per minuut en een op- spuithoogte van 68 m. Het Dijkje zal worden afgesloten voor alle mo. torverkeer en nog slechts toelaat baar zijn voor wagens met een be paalde breedte. De sccretariskwestie. De heer Tolhuijzen vraagt bij de rondvraag een aanbeveling van B. en W. om in deze vergadering nog over te gaan tot benoeming van een secretaris. De voorzitter zegt dat B. en W. van den Commissaris der Konin gin een schrijven ontvangen hebben met het verzoek geen definitief voorstel te doen, zoolang dc burge- meeslersfunctie nog vacant is. De heer Tolhuijzen zegt dat de bevoegdheden van den tijdelijken raad zeer gesnoeid zijn; als de Griffie en B. en W. deze bevoegd heden nog meer gaan snoeien kun nen de raadsleden hun jasje wel aantrekken en opstappen. Spr. stelt voor de benoeming van een secre taris vanavond nog te doen plaats vinden. De voorzitter: het is onmogelijk daartoe vanavond nog te doen over gaan. De benoeming van een secre taris kan alleen geschieden op voor dracht van B. en W. en deze voor dracht is gebiedend, want zonder deze voordracht is benoeming niet mogelijk. De heer Tolhuijzen: maakt U dan een voordracht. De voorzitter: dat wenscht de Commissaris niet. De heer Tolhuijzen: de Commissa ris kan zooveel wenschen, doch dan moet daarvoor een reden zijn. Ik stel voor toch tot benoeming over te gaan. De voorzitter: dat kan niet, dat druischt tegen alles in. De heer Tolhuijzenhet algemeen belang vergt dat wij hier vanavond een secretaris benoemen en als men dat in 's-Bosch niet goed vindt, dan moet men daar die benoeming maar ongedaan maken. De voorzitter: waarom moet deze zaak geforceerd worden? De heer Tolhuijzende secretaris die ik en mijn fractie wenschen, is hier aanwezig, hij heeft alle cana- citeiten, is de aangewezen man, dus waarom zouden we dan moeten wachten. De voorzitter: omdat in een ge meente van minder dan 5000 zielen de mogelijkheid bestaat, dat dc functies van burgemeester en secre taris gecombineerd worden. De heer Tolhuijzenjuist, en dat wenschen wij niet. Ik verzoek dpn secretaris op deze zaak een toelich ting te geven. De voorzitter: daar kan ik niet aan voldoen. De secretaris kan niet in dc^vcrgaderina bet woord voeren. De heer Tolhuijzenpn als de Raad daar nu op aandrinat? De voorzitter: ik doe dat niet. U legt de wet verkeerd uit. De secretaris: mag ik dan iets vragen...? De voorzitter: neen, ik ontneem U het woord. De lieer Kutisters; ik nn''"rUpnn het voorstel van den beer Tolhnii- zen en verzork den Raad over te gaan tot benoeming van een spere- tarfs. We zitten reeds lan« «ronoeg zonder secretaris en het werk sta pelt zich steeds meer op en is thans Wij lezen in t Prov. Noordbr. Dbld. WIJ PROTESTEEREN. Nadat we ons op surpriseavond geërgerd hebben over de volkomen smakeloosheid van 't door Herrij zend Nederland uitgezonden St. Ni- colaasprogram, dat één aaneenscha keling was van flauwiteiten en af gezaagde grapjes, heeft Hilversum I ons Zaterdagavond een cabaretpro gramma opgedischt, (speciaal ook het cabaret-program van 14 dagen geleden, Red. E. v. h. Z.) dat een uitgelezen staaltje was van wan smaak en gemis aan openbaar fat soen. Daar is over het Brabantsche groote gezin gesproken op een ma nier ,die alle perken te buiten gaat en die Brabant aantast in zijn schoonste bezit. Behalve dit speciale, was het geheele programma een se rie van onbehoorlijke dubbelzinnig heden en waar deze ontbraken bleef het nog onder het peil van een vijfde-rangs cabaret. Het was een aanfluiting van onze cultuur, een belcediging voor het Nederland sche fatsoen en een aanranding van dc Brabantsche eer. Ook „de Maasbode" heeft een ernstig protest doen hooren, waarbij wij ons gaarne aansluiten. Herrijzend Nederland heeft Dins dagavond zijn excuses aan de luis teraars aangeboden. Het verklaarde beetgenomen te zijn door een niet- geregcld medewerker, die in de re petitie van Zaterdagmiddag normaal heeft gewerkt, maar in de uitzen ding des avonds zich vrijheden per- miteerde, die alle perken te bui ten gingen, vooral op 't gebied der zedelijkheidsbegrippen van ons volk. wei op een hoogiepum gekomen. \Ve moeten overgaan lol aanstelling. In de vorige vergadering heeft de voor zitter gezegii, aai hij ciiiveie ïnwo- ners wei ioi eereburger van Waspik zou willen verhellen, voor irun groote verdiensten voor de gemeen te tijdens den bezettingstijd, daar hoorde ook de wind. secretaris, de heer van Beurden bij. Is het dan nu niet mogeiijk hem tot secretaris te benoemen. Dan kunt U, dat wat U 'in de vorige vergadering wensclitc, lol uiting brengen. Ik verzoek den Raad mijn voorstel te ondersteunen. De heer A. van Kuijk ondersteunt het voorstel; hij is legen een com binatie van beide functies. De voorzitter: naar wat ik hier gehoord heb, krijg ik den indruk, dal jullie inceneri, dat ik den lieer van Beurden wil tegenwerken. Doch dan begrijpt U me verkeerd. Ik heb slechts de wet uit te voeren en kan daar niet tegen in gaan. Ik heb alle respect voor den heer van Beurden, voor wat deze tijdens en na den be zettingstijd gedaan heeft. De lieer Kuijsters: in de vorige raadsvergadering hebt U gezegd, dat B. en W. met een voorstel zou den komen. De voorzitter: ik heb gezegd, dat ik de nieening van den raad in den Bosch ter kennis zou brengen. Dat heb ik gedaan en daarop is het briefje van den Commissaris geko men. De heer Tolhuijzen: doet U dan een aanbeveling, dan is de zaak toch opgelost. De voorzitter: neen. l)e heer Tolhuijzen: waarom niet? De voorzitter: omdat de benoe ming van een secretaris thans niet gcwensclit is. Dc heer Tolhuijzen: ik zie de oor zaak zoo, dat U straks wilt sollici- teeren naar een gecombineerde be trekking van burgemeester en se cretaris. De secretaris is hier weg en de wrnd. secretaris, die zijn zaakjes kent en een benoeming ook waard is, waarom zou die nu niet benoemd kunnen worden? Als hij benoemd wordt, loopt Uw sollicitatie naar de burgemeesters betrekking toch geen gevaar. De voorzitter: U stelt het zoo voor, alsof ik hier benoemd zou worden. Dan moeten we nog afwachten of de Kroon goed vindt dat dit in een gecombineerde betrekking zal zijn. De heer Tolhuijzen: wij cischen dat die combinatie niet tot stand komt. Het algemeen belang eischt een secretaris en wij willen dat die secretaris hier vanavond benoemd wordt. De voorzitter: als U over wilt gaan tot benoeming van een secre taris zonder voo'-draclit van B. en W., moet ik artikel 76 van de ge meentewet toenassen, waardoor Uw besluit niet ten uitvoer zal worden gebracht, als zijnde strijdig met de wet. De heer Tolhuijzen: dan vraag ik advies aan den secretaris of de tiidelijke gemeenteraad de bevoegd heid heeft om zonder voordracht van B. en W. toch een secretaris te benoemen. De secrotn'-is knikt ja. De voorzitter: Uw houding is niet juist. De secretaris kan geen advies geven en ik kan niet toestaan, dat deze hipr het woord voert Wa' ik gezegd heb berust op dc volle waar heid. De heer Tolhuiizen: en toch sebei ik er niet mee uit. voor de benoe ming geschied is. Wij eischen defi nitief de benoeming vnn d"U heer van n<,,t„den *ot see„eHaris. De wet houder is ook voor benoeming van den heer van Beurden. I te rden isstr len bij JR. P) if- of ik N IC. e- :n

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1